51 Meyve ve Sebze Köpeklerin Yiyip Yiyemeyeceği

51 Meyve ve Sebze Köpeklerin Yiyip Yiyemeyeceği

Köpekleri etobur olarak düşünsek de, doğaları gereği leş yiyicilerdir. Meyve ve sebzeler de dahil olmak üzere başka şeyler yiyerek diyetlerini tamamlayacaklar. Bu, köpeklerin diyetlerinde ek vitamin ve lif almaları için iyi bir yoldur. Ayrıca, bazı meyve ve sebzeler mükemmel düşük kalorili ikramlar.

Sebzelerin ve meyvelerin köpeğinizin günlük diyetinin yalnızca %10'unu oluşturması önerilir. Evcil hayvanınıza yeni yiyecekler sunmaya gelince, daha fazlasını vermeden önce herhangi bir olumsuz reaksiyon olmadığını doğrulamak için yalnızca küçük miktarlar vererek başlayın. Ek olarak, bir köpeğe güvenli listeden herhangi bir sebze verdiğinizde, herhangi bir sos veya baharatla kaplanmadığından emin olun (bunlar yavrularınız için kötü olan maddeler içerebilir) .Her şeyde olduğu gibi, ılımlılık önemlidir. Evcil hayvanlar için güvenli olan meyve ve sebzeler bile hacim olarak verilirse karın ağrısına neden olabilir, bu nedenle toplu olarak beslemek yerine bunları yalnızca ara sıra ikram olarak kullanın. Köpeğinize az yağlı lezzetli ikramlar vermek istiyorsanız, hangilerinin beslenmesinin güvenli olduğunu ve hangilerinin olmadığını bilmeniz gerekir – daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Köpekler İçin Güvenli Meyve ve Sebzeler

elma

Ağzında Meyve Olan Kara Köpek

Elmalar tüylü dostunuz için güzel bir atıştırmalıktır.Elmalar Köpeklerin tadını çıkarması için mükemmel bir gevrek atıştırmalıktır ve bir A vitamini ve C vitamini . Bunlar en iyi siyanürde yüksek olabileceğinden, çekirdekler ve çekirdekler çıkarılarak servis edilir, bu da çok büyük miktarlarda yenirse sorun olabilir.Ayrıca bahçenizdeki çürük, fermente olmuş elmalara da çok dikkat etmelisiniz, çünkü bunlar şunları içerebilir: yüksek etanol seviyeleri (alkol). Bahçenizdeki tüm eski elmaları temizleyin ve köpeğinize sadece güzel, gevrek taze elmalar verin.

Muz

Muz Yiyen Büyük Kabarık Köpek

Biraz muz, yavrularınız için ara sıra iyi bir muamele yapar.Muz bazı köpeklerin zevk aldığı farklı bir doku türü sağlar. Oldukça doyurucu ve şeker oranı yüksektir, bu nedenle sadece ara sıra bir muamele olarak besleyin. Muz iyi bir kaynaktır potasyum, lif ve B6 vitamini . Yeşil olgunlaşmamış muzlar, bu noktada daha az şeker ve daha fazla nişasta içerdiklerinden, olgunlaşmış olanlardan daha az lezzetli olabilir. Sindirimi zor olabileceğinden köpeklere yemeleri için deri vermekten kaçının.

Dolmalık biber

Yeşil Sebze Yiyen Beyaz Köpek

Bu tür biberler köpeğiniz için nemlendirici bir atıştırmalık olabilir, ancak olası bir boğulma tehlikesini önlemek için tohumları çıkarın.

dolmalık biber içerir mükemmel bir C vitamini kaynağı insanlar ve kobaylar için. Ancak köpekler kendi C vitaminini üretebilir, bu yüzden gerçekten harici bir kaynağa ihtiyaç duymaz ama yine de gevrekliği ve tadı için dolmalık biberin tadını çıkaracak. En iyi dilimler halinde servis edilirler. ister çiğ ister pişmiş . Yeşil biberler, kırmızı ve sarı biberler kadar tatlı değildir, bu nedenle daha az lezzetli olabilirler, ancak hepsi köpeğinize vermek için tamamen güvenlidir.Böğürtlen

Beagle çilek yemek istiyor

Dört ayaklı arkadaşınız için orada burada bir böğürtlen tatlı bir muamele yapar.

Harika bir küçük atıştırmalık, Böğürtlen köpeğinize vermek çok güvenlidir. Bu çeşitler, mağazadan satın alınanlardan biraz daha az dolgun ve sulu olabilse de, yabani olarak yetiştirilebilirler. Diğer birçok meyve ve sebze gibi böğürtlen de antioksidanlarla dolu ama aynı zamanda doğal şekerler de yüksektir, bu nedenle sadece küçük miktarlarda besleyin.

Yaban mersini

Berry Yiyen Border Collie

Doggolar genellikle sulu meyvelerden hoşlanır, ancak yüksek şeker seviyeleri nedeniyle küçük miktarlarda verdiğinizden emin olun.

Yaban mersini antioksidanlarda yüksek oldukları için genellikle bir süper gıda olarak adlandırılırlar (yardımcı anti-inflamatuar ve kansere karşı ve insanlarda iyi göz sağlığının korunması) ve vitaminlerin yanı sıra nispeten düşük kalorilidir.Onlar harika bir aperatif yiyecek ve birçok köpek onlardan hoşlanıyor gibi görünüyor. Küçük boyutları nedeniyle yaban mersini boğulma tehlikesi olabilir . Bu nedenle, yaban mersini beslerken bazı küçük köpek türlerini izlediğinizden emin olun.

Brokoli

Küçük Beyaz Köpek Çiğ Sebze Tüketiyor

Lif ve vitaminlerle dolu brokoli, tüylü dostunuz için harika bir ikram olabilir.

Birçok köpek, lifli dokusunun tadını çıkarır. Brokoli ve onları küçük miktarlarda beslemek güvenlidir. pişmiş veya çiğ. Diğer şeylerin yanı sıra, yüksek lif, C vitamini ve K vitamini . Bununla birlikte, birçok koyu yeşil sebze gibi, aynı zamanda yüksek seviyelerde köpeğinizin midesini ve bağırsaklarını (bağırsaklarını) tahriş edebilecek izotiyosiyanatlar içerir. Bu nedenle, kusma ve ishal gibi yan etkilerden kaçınmak için brokolinin köpeğinizin günlük rasyonunun %10'undan fazlasını oluşturmadığından emin olun.

Brüksel lahanası

Küçük Yeşil Sebzeler Arasında Köpek Burnu

Şişkinliği veya gazı en aza indirmek için Brüksel lahanasını küçük miktarlarda verdiğinizden emin olun.Brüksel bir köpekleri orta miktarda beslemek için güvenli olan filiz türü , ancak birçok köpek acı tadın tadını çıkarmaz. Bu sebze iyi bir kaynak içerir. manganez (protein sindirimine yardımcı olur) ve potasyum (sinir ve kas fonksiyonu için). Çok sayıda Brüksel lahanası şişkinlik ve gaza neden olabilir . Ayrıca, küçük yuvarlak boyutları boğulma tehlikesi yaratabilir, bu yüzden onları iyi pişirdiğinizden veya doğranmış olarak servis ettiğinizden emin olun.

bal kabağı

Portakallı Kabak Sebzesi Açıldı

Bu sonbahar favorisi, pişmiş ve baharatsız olduğu sürece tüylü bir arkadaş favorisi olabilir.

balkabağı kabak tohumları ve derisi çıkarıldığı sürece köpekleri beslemek güvenlidir. Tatlı portakal eti en iyi servis edilir pişmiş daha sindirilebilir hale getirmek için. iyi bir kaynak içerir A vitamininin yanı sıra karotenoidler açısından zengin , hangi görme için iyidir.Lahana

Yeşil Yapraklı Sebze Tarlası Arasında Jack Russell

Lahana, yavrularınıza fayda sağlamak için vitaminler ve liflerle doludur.

Her türlü lahana köpeklerin yemesi güvenlidir. yenebilir çiğ, ancak lahanayı pişirmek onu daha sindirilebilir hale getirir . Yemek yapmak aynı zamanda adı verilen bir bileşiği yok etmeye yardımcı olur. tiyosiyanat , yüksek miktarda yenirse köpeğinizin tiroid bezinin işlevini baskılayabilecek bir şey. Lahana iyi bir kaynaktır. lif ve vitaminler C ve vitamin K (kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur).

kavun ve karpuz

Avustralyalı Sulu Meyve Yeme

Karpuz, yaz sıcağında köpeğinizi nemlendirmek için mükemmel bir atıştırmalıktır.

Köpekler genellikle kavunun ferahlatıcı tadının tadını çıkarır ve tüm çeşitler yemek için iyidir kavun da dahil olmak üzere karpuz . Bu meyvenin yüksek su içeriği hidrasyona yardımcı olur, bu nedenle mükemmel bir sıcak hava atıştırması yapar. Bu en iyisi servis yapmadan önce tohumları ve kabuğu çıkarın . Kavunun kabuğu çok serttir ve sindirimi kolay değildir, bu nedenle bir köpek onu yanlışlıkla yerse sorunlara neden olabilir.Havuçlar

Golden Retriever Çiğ Portakal Kökü Sebze Yiyen

Bu gevrek sebze, Fido için çeşitli vitaminler ve mineraller sağlar.

Havuçlar harika gevrek ikramlar yapın, birçok köpek lezzetlerinin tadını çıkarır. servis edilebilirler çiğ veya pişmiş, ve yapraklı yeşil havuç üstleri bile köpeklerin yemesi için güvenlidir. Havuç çeşitli içerir vitaminler ve mineraller , beta karoten (vücut tarafından A vitaminine dönüştürülür), K vitamini ve potasyum dahil. Havuçta doğal şekerler oldukça yüksektir, bu nedenle fazla miktarda verilirse kilo alımına neden olabilir.

Kereviz

Yeşil Sebze Sapı Yemek İçin Bekleyen Beyaz Köpek

Köpeğiniz kabızlıktan muzdaripse, kereviz gibi yüksek lifli bir atıştırmalık yardımcı olabilir.

Bu sebze köpeklere güvenle verilebilir ve iyi bir düşük kalorili gevrek atıştırmalık. Bazı köpekler tadından hoşlanmayabilir, bazıları ise hiç aldırmaz. kereviz içerir A vitamini (görme için iyi), K vitamini (kan pıhtılaşması için iyi) ve lif , hangisi kabızlığa iyi gelir .

Kirazlar

Kırmızı Meyveler Arasında Köpek Burnu

Kirazlar iyidir, ancak çekirdeklerini çıkarın (Fido'yu hasta edebilecek zehirli bir madde içerirler).

eti varken kirazlar köpeklerin yemesi için sorun yok, sen olmalısın çukurlara dikkat . Kirazların çekirdekleri (artı sapları ve yaprakları) siyanür içerir hangi toksik olabilir. Zehirlenme belirtileri arasında nefes nefese kalma, nefes alma sorunları, parlak kırmızı diş etleri, halsizlik, şok, genişlemiş öğrenciler ve ölüm yer alır.

Bir veya iki kirazın sorunlu olması pek olası değildir. Ancak köpeğiniz çok sayıda çekirdeksiz kiraz tüketiyorsa, sorunlar olabilir. Yapabiliyorken köpeğinize güvenle kiraz eti verin , hazırlamak oldukça zahmetlidir ve muhtemelen köpeklerinizi onları yemeye teşvik etmemelisiniz. Kirazların tadına bakabilir ve bir gün içinde çekirdekleri hala içerideyken yanlışlıkla bazılarını yakalayabilir.

Pişmiş Patates

Kök Sebze Sepetinin Yanında Puppy Bulldog

Yavrularınıza haşlanmış veya fırınlanmış patatesler sunulabilir.

pişmiş patates köpeklere güvenle beslenebilir ( Ancak çiğ patatesler ). Patates oldukça yüksek karbonhidratlar , bu nedenle, istenmeyen kilo alımını önlemek için sadece ara sıra besleyin. Onları beslemek de önemlidir. baharatsız çok fazla tuz, yağ ve yapay tatlandırıcılar evcil hayvanınız için sağlıksız olabilir . Derin yağda kızartılmış cips yerine sade pişmiş veya haşlanmış patatesleri besleyin veya kızartma . Ve yukarıdaki fotoğrafımıza rağmen, filizlenmiş patatesleri beslemekten kaçının ; köpekler için güvenli olmayan yüksek glikoalkaloidler ve solanin seviyeleri içerirler.

Kızılcık

bir kase kırmızı çilek

Kızılcık, köpeğinizin yemesi için güvenli olsa da, en iyi şekilde küçük miktarlarda servis edilir.

kızılcık köpeklere beslemek için güvenli , ama yapmalısın kurutulmuş versiyona dikkat edin bu genellikle karıştırılmış paketlerde satıldığından köpekler için çok toksik olan kuru üzüm . Her zaman tam olarak ne beslediğinizi iki kez kontrol edin.

Kızılcıkların idrar yolu enfeksiyonu olan insanlara yardımcı olduğu düşünülüyor, ancak bu şekilde köpekler için herhangi bir faydası olup olmadığını söylemek için yeterli kanıt yok.

Salatalık

Alman Çoban Canlandırıcı Yeşil Meyve Yemek

Salatalık, köpeğinizin sıcak bir günde tadını çıkarabileceği başka bir nemlendirici meyvedir.

Köpekler genellikle gevrek dokusunun tadını çıkarır. salatalıklar ve onları sıcak havalarda oldukça ferahlatıcı ve nemlendirici buluyor. Salatalık, köpeğinizi beslemek için tamamen güvenlidir. Onlar ağırlıklı olarak sudan yapılmış , az miktarda vitamin ve mineral içerir. Hem derisi hem de eti yemek için güvenlidir.

Yeşil fasulyeler

Köpek Maması Kasesindeki İpli Sebzeler

Yeşil fasulyeleri konserve veya yoğun baharatlı yerine çiğ veya pişmiş olarak servis etmek en iyisidir.

Yeşil Fasulyeler köpeklerin güvenle yiyebileceği toksik olmayan bir sebzedir. Onlar yapabilir çiğ veya pişmiş yenen , ancak tuzlu suda konserve edilmiş veya çok baharatlanmış sebzeleri vermekten kaçının. Yeşil fasulye, sindirime yardımcı olabilecek mükemmel bir lif çeşididir. A, C ve K vitaminleri.

Marul

Yapraklar Arasında Mutlu Shih Tzu

Küçük arkadaşınız marul yerse, nemlendirici bir aperatifin tadını çıkaracaktır.

Marul köpeklere yedirmek için güvenlidir, ancak çoğu, biraz yumuşak olabileceğinden ve gitme eğiliminde oldukları dokuya sahip olmadığı için onu yemek istemeyecektir. Bazı marul yaprakları türleri köpekler için o kadar iştah açıcı olmayabilir, ancak bazıları gevrek buzdağı marulunda çıtır çıtır tadını çıkaracaktır. marul var yüksek su içeriği ve biraz lif sağlar, ancak daha koyu renkli veya kırmızı renkli bir çeşit olmadıkça besin açısından fazla bir şey sağlamaz.

Mango

Egzotik Meyve Yiyen Siyah Laboratuvarlar

Köpeğinizin mangonun tadını çıkarmasına izin vermeden önce cildi ve çukuru çıkardığınızdan emin olun.

Mango çukuru çıkarıldığı ve derisi soyulduğu sürece köpekler için harika bir atıştırmalıktır. Cildin sindirimi oldukça zor olabilir, ancak potansiyel olarak tehlikeli olan çukur . Yutulması halinde köpeğinizin bağırsaklarında (bağırsaklarında) bir tıkanıklığa neden olabilir - bu nedenle dikkatli bir şekilde atın. Mango, olgunlaştığında çok tatlı ve yumuşaktır, bol miktarda içerir. lif ve vitaminler . Köpeğiniz bu tropikal muamelenin tadını çıkarabilir.

nektarin

Tatlı Meyve Sepetleri

Bu tatlı meyveler az miktarda tüketilmeli ve çekirdekleri çıkarılmalıdır.

Nektarin eti yemek için tamamen güvenlidir, ancak köpeğinizin çukuru yutmaz . Çukur bir siyanür kaynağıdır ve yutulduğunda tıkanmaya neden olabilir. Köpeğinize sadece etini verin ve bu meyvenin çekirdeklerini dikkatli bir şekilde atın.

Portakal

Sulu Narenciye Arasında Beyaz Chihuahua

Portakallar, insanlara fayda sağlayan C vitamini ile doludur, ancak köpeklerin buna dışarıdan bir kaynaktan ihtiyacı yoktur.

bu Portakal Et, köpeklerin yemesi için güvenlidir, ancak birçoğu asidik narenciye aromasını sevmez. Köpeğinize servis yapmadan önce derisini ve çekirdeklerini çıkarın ve sadece birkaç parça besleyin Mide rahatsızlıklarını önlemek için bir anda.

İnsanlarda portakallar harika bir C vitamini kaynağıdır, ancak köpekler kendi üretebilir , bu yüzden bizim yaptığımız gibi dış kaynaklara ihtiyaç duymazlar. Bununla birlikte, bazılarından yararlanabilirler. antioksidanlar ve diğer vitaminler ve portakalın içerdiği mineraller.

Papaya

Bir Kasede Egzotik Meyve

Yavrunuz bir papayaya girerse, bunun iyi olacağını bilin. Onlar için toksik değildir.

Köpekler yiyebilir papaya çekirdeklerini ve kabuğunu çıkardığınız sürece güvenle meyve. gibi iyi bir mineral kaynağıdır. potasyum, folat ve kalsiyum, birlikte A, C, E ve K vitaminleri . Tüm meyvelerde olduğu gibi, doğal şekerler içerdiğinden dikkatli bir şekilde beslemeniz gerekir.

şeftali

Meyve Yiyen Büyük Beyaz Köpek

Nektarinler gibi, şeftalilerin de köpeğinize sunmadan önce çıkarılması gereken bir çukuru vardır.

eti şeftaliler Köpeklerin yemesi çok güvenlidir, ancak çukuru çıkardığınızdan emin olun. Yutulması halinde bu tıkanıklığa neden olmak çıkarmak için ameliyat gerektirebilir. Şeftali ağacınız varsa, köpeğinizin çukurları kazayla yemesi durumunda meyveyi yemesini engellemeye çalışın.

Armut

Alman Çoban Meyve Parçası Yeme

Köpeğiniz bir armut parçasını sorunsuz bir şekilde yiyebilir.

Armutlar Köpeklerin yemesi ve ara sıra iyi bir muamele yapması çok güvenlidir. onlar yüksek bakır, K vitamini, C vitamini ve lif . Servis yapmadan önce sapı, çekirdeği ve tohumları denemeli ve çıkarmalısınız. Bir armut ağacınız varsa, köpeğinizin aşırı miktarda düşmüş armut yemesini durdurmaya çalışın, çünkü bu sindirim rahatsızlığına neden olabilir. Çürük ve fermente olan meyveler de alkol içerir, bu nedenle bunlardan kaçınılmalıdır.

bezelye

Köpek Maması Kasesinde Küçük Yuvarlak Yeşil Sebzeler

Bezelye, köpeğinizin ev yapımı köpek mamasına iyi bir katkı sağlar.

Bahçe bezelyeleri, petit pois ve şeker çıtçıtları da dahil olmak üzere tüm bezelye türleri köpeklerin yemesi için güvenlidir. Taze veya donmuş bezelye beslemek için uygundur, ancak konserve bezelyeden kaçının, ilave tuz içerebilir. Bezelye yüksek protein ve lutein adı verilen bir antioksidan kalp, cilt ve gözler için iyidir.

barınaktan yorkshire terrier

Ananas

Dalmaçyalı Dikenli Egzotik Meyveye Ağzını Açıyor

Şeker oranı yüksek ve tüketilmesi gereken bir diğer meyve ise ananastır.

Ananas evcil hayvanların yemesi güvenlidir. Pek çok konserve çeşidi içerdiğinden taze olarak verilmesi en iyisidir. yüksek miktarda şeker meyveyi çevreleyen şurup veya meyve suyu nedeniyle. Köpeğinize meyvenin sert çekirdeğini veya kabuğunu vermekten kaçının. Bazı köpekler ananasın tadı oldukça keskin olabileceğinden hoşlanmayabilir, ancak bu meyve köpekler için toksik değildir.

Kabak

Bulldog Büyük Bir Turuncu Kabağı Tüketmeye Çalışıyor

Mevsimsiz balkabağı bir kutudan servis edilmeli veya pişirilip soyulmalıdır.

Malısın köpeğinize çiğ vermekten kaçının kabak çünkü sindirimi oldukça zor olabilir. Bunun yerine, köpeğinize mümkün olduğu kadar pişmiş veya konserve balkabağı verin. terbiyeli değil . Kabak eti iyi bir lif kaynağıdır ve şunları içerir: A, C, E vitaminleri, likopen ve potasyum. Kabak çekirdeği, temizlenip kavruldukları sürece, herhangi bir tuz veya baharat kullanılmadan köpeklere beslenmek için de güvenlidir.

Ahududu

Çilek Sepeti Yanında Spaniel

Köpeğiniz ahududu ekşi tadından hoşlanıyorsa, birçok vitamin faydası alacaktır.

Bu besleyici küçük meyveler iyi bir atıştırmalıktır ve hazırlık aşamasında fazla bir şeye ihtiyaç duymaz. İçerdikleri A vitamini, B vitamini, C vitamini ve E vitamini ve mineraller açısından da zengindir. Ahudududaki antioksidanların ayrıca artrit, alerji ve kanser gibi iltihaplı durumlara yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Çilekler

Masanın Üzerinde Çilek Yiyen Heyecanlı Köpek

Taze çilekler köpeğiniz için güvenlidir ancak reçel, şurup veya dolgulardan uzak durun.

Çilekler Köpeklerin yemesi güvenlidir ve servis edilmesi çok kolay olan başka bir meyvedir, saplarını çıkarmak dışında çok az hazırlık gerektirir. Şurup veya jöle içinde saklanan çilekleri beslemeyin, çünkü bunlar şeker açısından çok yüksek olacaktır. Taze veya dondurulmuş çilek köpeğinize vermek en iyisidir.

Tatlı patates

Diliyle Yemek Tabağına Uzanan Köpek

Tatlı patates, besin değeri nedeniyle köpek mamalarında ve ikramlarında yaygın bir bileşen haline geldi.

Her zaman pişmiş besleyin tatlı patates , çiğ beslendiğinde olduğu gibi, köpeklerin sindirimi zordur ve bir tıkanıklığa neden olabilir. Tatlı patates iyi bir kaynaktır lif, vitaminler ve mineraller , ama aynı zamanda oldukça nişastalı bir karbonhidrattır.

Zamanla kilo alımına neden olabilir, bu nedenle şeker hastalığına yatkın köpekleri beslerken özellikle dikkatli olun. Tatlı patates, birçok ticari köpek maması ve ikramında popüler bir bileşen haline geldi.

Kabak

Büyük Yeşil Sebzenin Yanında Küçük Teriyer

Kabak, köpeğinizin tadını çıkarması için tamamen güvenli bir sebzedir.

Köpeğiniz için toksik olmayan ve beslemesi güvenli bir başka sebze kabak . verilebilir çiğ veya pişmiş ancak tadı genellikle biraz yumuşak ve hatta acıdır. Bununla birlikte, birçok köpek kabak dokusunun tadını çıkarır ve harika bir muamele yapabilir.

Köpekler İçin Güvenli Olmayan Meyve ve Sebzeler

Avokado Çukurları

Yeşil Sebzeyi Reddeden Corgi

Avokado çukurları köpekler için tehlikeli olabilir.

Gerçek eti iken Avokado yemek güvenlidir, köpeğinizin çukura yaklaşmasını engellemeniz gerekir. Bu büyük tohumu yanlışlıkla yutarlarsa, tıkanmaya neden olmak . Çukur sindirilemez ve büyüklüğü nedeniyle genellikle geçmez. Engelleri düzeltmek için karın ameliyatı gerektirebilir, bu nedenle köpeğinizi avokadodan uzak tutarak herhangi bir riskten kaçının.

bu çukur ayrıca persin içerir diğer bazı türler için toksik olabilen, ancak köpekler için toksik olmayan. Dikkat edilmesi gereken başka bir nokta, eti toksik olmamasına rağmen, hassas köpeklerde pankreatit ataklarını tetikleyebilecek yüksek düzeyde yağ içerir ve ayrıca istenmeyen kilo alımına neden olabilir.

Şili biberi

Köpek Kokulu Baharatlı Sebze

Acı biber, köpeğinizin karnını tahriş edebilir, rahatsızlığa ve hatta üzülmeye neden olabilir.

Biberler köpekler için zehirli olmasa da şunları içerirler: kapsaisin , köpeğinizin midesini tahriş eden bir şey. Karın rahatsızlığı belirtileri göstermeye başlayabilirler. kusma ve ishal . Bunları köpeğinize yedirmekten veya onları içeren baharatlı yemek artıklarını köpeğinize vermekten kaçınmalısınız. Evcil hayvanınıza fazla besin katmazlar ve çok fazla rahatsızlığa neden olabilirler.

Frenk soğanı

İnce Yeşil Sebze

Frenk soğanı köpekler için toksik olarak kabul edilir, bu nedenle onları tek başına veya bulaşıklarla beslemekten kaçının.

İLE allium ailesinin bir üyesi, Frenk soğanı da köpekler için zehirli bir bitkidir. Frenk soğanı hemolitik anemiye neden olabilir, kırmızı kan hücrelerini etkileyen ve hasar görmelerine neden olan bir durum. Kırık kırmızı kan hücreleri artık vücutta oksijen taşıyamaz, bu da halsizliğe ve yüksek kalp hızı, diş etlerinde solgunluk ve çökme gibi diğer yan etkilere yol açar. Köpeğinizin frenk soğanı yemesine veya onları içerebilecek artıkları beslemesine izin vermeyin.

mısır koçanı

Ağzında Taze Sebzeli Jack Russel

Mısır köpekler için zehirli olmasa da, koçan bir iç tıkanıklığa neden olabilir.

Sırasında şeker mısır kendisi köpekler için toksik değildir, birçok insan onu koçanındaki mısır gibi yer. bir sorun olabilir köpekler için. Köpeğiniz mısır koçanında yerse, bütününü veya büyük bir kısmını yutarsa ​​midesinde veya bağırsaklarında tıkanıklık olabilir . Engelleri olan köpeklerde kusma ve iştahsızlık olabilir ve genellikle düzeltilmesi için ameliyat gerekir. Köpeğiniz mısır koçanında yerse , veterinerinizi aramak en iyisidir.

Köpeklerin çoğu narin yiyiciler değildir ve mısırı koparmak yerine, aslında sadece bütün koçanı yiyin. Riske girmeye değmez, bu yüzden bunları köpeğinize vermekten kaçının ve barbekü veya aile etkinliklerine katılırken koçanların üzerindeki mısırları güvenli bir şekilde çöp kutusuna atın.

Sarımsak

Lezzetli Soğan Sebzeleri Arasında Beyaz Köpek

Sarımsak, içerdiği herhangi bir yemekte olduğu gibi köpeğiniz tarafından kaçınılmalıdır.

Biri allium ailesi üyeler, Sarımsak köpeğinizin kırmızı kan hücreleriyle ilgili sorunlara neden olabilir. Oksidatif hasar oluşturur, bu da bu hücrelerin kırılgan hale gelmesine ve kırılmasına neden olur . Bu, köpeğinizin dolaşımında kansızlığa yol açan daha az kırmızı kan hücresi olduğu anlamına gelir. Köpeğinizin semptomları geliştirmesi birkaç gün sürebilir, ancak güçsüzlük, soluk diş etleri ve yüksek kalp atış hızı belirtileri gösterebilir.

Köpeğinizin sarımsak soğanı, ezilmiş veya kuru sarımsak yemesine izin vermeyin. Sarımsaklı ekmek gibi artıklar ve ürünler evcil hayvanınız için de zararlı olabilir , bu yüzden en iyi şekilde kaçınılır.

Greyfurt

Beyaz Köpek Sulu Narenciyeye Bakıyor

Greyfurttaki asit, köpeğiniz için mide rahatsızlığına neden olabilir, bu yüzden kaçınılması en iyisidir.

Greyfurt etin kendisi köpekler için toksik değildir, ancak son derece asidik, bu da mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Ancak kabuk, tohumlar ve bitki sorunlara neden olabilir uzun süreli gastrointestinal problemler ve muhtemelen ışığa duyarlı dermatit gibi. Greyfurt, potansiyel riskler nedeniyle köpeğiniz için bir tedavi olarak kaçınılmalıdır. Ayrıca, birçok köpek tadından hoşlanmayacaktır, bu yüzden onun yerine daha lezzetli bir şey deneyin.

üzüm

Siyah ve Paslı Köpek Bir Asmadan Meyveye Bakıyor

Üzüm ve kuru üzüm köpekler için çok tehlikelidir ve asla tüketilmemelidir.

Malısın asla köpek vermeyin üzüm veya kuru üzüm çünkü bunlarla ilişkili riskler. neden olabilirler potansiyel olarak ölümcül böbrek yetmezliği . Tam toksisite mekanizması belirsizdir, bu nedenle tam olarak kaç üzümün toksisiteye neden olacağını bilmek de zordur.

Bazı köpeklerde, sadece birkaç üzüm sorun yaratabilirken, diğer köpeklerde hiç sorun yaşamadan birkaç tane yiyebilirler. Risk almamak ve köpeğinize hiç üzüm ve kuru üzüm vermekten kaçınmak daha iyidir. Evcil hayvanınız yanlışlıkla onları yutarsa, en kısa sürede bir veteriner çağırın . Bu ayrıca şunları içerir: meyveli kekler, meyveli simit, üzüm suyu ve üzüm jölesi gibi üzüm içeren ürünler.

kara lahana

Yeşil Yapraklı Süper Gıda Sebze

Kale, insanlar için sağlıklı bir süper besindir, ancak köpek dostlarımız için bir tehdit oluşturmaktadır.

Kalsiyum oksalat ve izotiyosiyanatlar da dahil olmak üzere köpeklere zararlı olabilecek birkaç farklı bileşik içerdiğinden, köpeğinize lahana vermekten kaçınmalısınız. Kalsiyum oksalat, aşağıdaki gibi sorunlara neden olabilir: böbrek ve mesane taşları ve izotiyosiyanatlar, kusma ve ishale yol açan gastrointestinal tahrişe neden olabilir.

Talyum zehirlenmesi de nadir bir olasılık Bitki içindeki bu ağır metal miktarları nedeniyle lahana yerken. Sırasında az miktarda lahana tamam olabilir , olası risklerinden dolayı bu sebzeyi çok fazla vermekten kaçınmalısınız.

Pırasa

Yeşil Saplı Sebzeler

Pırasa, hayati tehlike oluşturabileceğinden köpek arkadaşınıza asla yedirilmemelidir.

Sarımsakla aynı allium ailesinden olan pırasa, köpeklerde hemolitik anemiye neden olabilen başka bir sebzedir. Oksidatif hasar oluşur ve kırmızı kan hücrelerini (vücutta oksijen taşıyan) yok eder. Azaltılmış kırmızı kan hücresi sayısı ile, köpekler zayıflar ve solgunlaşır . Şiddetli anemikse bile çökebilirler. Malısın köpeğinize pırasa vermekten kaçının hiç, pişmiş veya çiğ.

Limon

Başında Sarı Narenciye Meyvesi Olan Kıdemli Laboratuvar

Hayatı tehdit edici olmasa da, köpeğiniz için limonlardan kaçınılmalıdır.

Köpekler genellikle kaçınır Limonlar güçlü narenciye aroması nedeniyle. Bununla birlikte, bazı köpekler yarım şans verilen her şeyi yerler. Limonun eti toksik değildir, ancak büyük miktarlarda yenildiğinde köpeğin midesini tahriş etmek ve bağırsaklar.

Bununla birlikte, meyvenin derisi, tohumları ve üzerinde büyüdüğü ağaç, psoralens adı verilen fototoksik bir kimyasal ve bazı uçucu yağlar dahil olmak üzere, köpeklere zararlı olabilecek bazı toksik bileşikler içerir. Kusma, ishal, uyuşukluk ve olası cilt sorunları Oluşabilir. Köpeğinize sunabileceğiniz çok daha lezzetli meyveler var, bu yüzden herhangi bir riskten kaçının ve limon vermeyin.

Kireç

Yeşil Narenciye Kasesi

Kireç köpekler için pek çekici değildir ve tüketildiğinde rahatsızlığa neden olabilir.

Bir narenciye meyvesi olarak misket limonu, limonla benzer bir kategoriye girer. Kireç ağaçları, bazı uçucu yağların yanı sıra fototoksik kimyasal psoralenleri üretir. Köpeğinize limon vermekten kaçınmalısınız, çünkü deri, çekirdekler ve ağacın kendisi zehirlidir, et güvenli olsa bile. Köpeğinize limondan daha lezzetli ve daha güvenli meyveler sunar.

Mantarlar

Pitbull Köpek Yerden Büyüyen Mantara Bakıyor

Yabani mantarlar köpeğiniz için sorunlara neden olabilir, bu yüzden en iyi şekilde dokunulmadan bırakılır.

Yenilebilir olmasına rağmen mantarlar İnsanlar için güvenli olanlar genellikle köpeklerin yemesi için uygundur, birçok çeşit Yabani mantarlar ciddi sorunlara neden olabilir . Onlara evde mantar verirseniz köpeklerin kafası karışabilir ve dışarıda yürürken karşılaştıkları her şeyi yiyebilirler.

mantar zehirlenmesi Belirtiler yenen mantarın türüne bağlı olarak önemli ölçüde değişir. Yaygın yan etkiler şunları içerir: kusma, ishal, uyuşukluk, sarılık, karın ağrısı, nöbetler ve koma . Herhangi bir kaza riskini azaltmak için mantarlardan tamamen kaçınmak en iyisidir.

Soğan

köpek yavrusu

Soğan, frenk soğanı, sarımsak ve pırasa köpekler için zehirlidir.

Soğan köpekler için zehirlidir ve kaçınılmalıdır. Tehlikeli hemolitik anemiye neden olabilen allium ailesinin başka bir üyesidirler. soğan neden olur köpeklerin kırmızı kan hücrelerinde oksidatif hasar kırılgan olmalarına ve patlamalarına neden olur. Dolaşımdaki sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin sayısındaki azalma, köpeklerin solgunlaşmasına, zayıflamasına ve hatta çökmesine neden olabilir.

Belirtilerin gelişmesi birkaç gün sürebilir, bu nedenle köpeğiniz soğan yedikten hemen sonra iyi görünse bile, yine de veterinere götürmeli . Toksisite hem çiğ hem de pişmiş soğanda görülür s, bu yüzden köpeğinize onları içerebilecek artıkları vermeyin.

Erik

Bernese Dağ Köpeği Mor Meyve Kasesine Bakıyor

Erikler kiraz gibidir, eti iyidir, ancak tohumlar ve çekirdekler sorunlara neden olabilir.

Erik köpekler için toksik olma potansiyeline sahiptir. Tohumlar ve çukurlar içerebilir siyanür ve pek çok köpek özellikle zarif yiyiciler olmadığı için, etin yanı sıra bunları da tüketmeleri riski .

Sapları ve yaprakları da siyanür içerir, bu nedenle bahçenizde bir erik ağacınız varsa, köpeğinizin onu çiğnemediğinden veya düşen erik yemediğinden emin olmak isteyebilirsiniz. siyanür toksisitesi parlak kırmızı diş etlerine, genişlemiş göz bebeklerine ve nefes alma güçlüklerine neden olabilir.

çiğ patates

Kök Sebzeler İçin Yeri Kazan Köpek

Çiğ patatesler yalnızca boğulma tehlikesi oluşturmaz, aynı zamanda zehirli bir madde olan solanin içerir.

Pişmemiş patatesler solanin içerir. glikoalkaloid zehir . Yeşil veya filizlenmiş patatesler şunları içerecektir: özellikle yüksek miktarda solanin , patateslerin yetiştiği bitki gibi.

Köpeğinize asla çiğ patates veya patates kabuğu vermemelisiniz, çünkü bu yavaş kalp hızı, sindirim rahatsızlığı (kusma ve ishal) ve olası görme sorunları . Bununla birlikte, pişmiş patatesler, baharatlandırılmadıkları sürece, köpeklere küçük miktarlarda verilmesinde sakınca yoktur.

Ravent

Kırmızı Saplı Sebze

Köpeğiniz için raventten tamamen kaçınılmalıdır.

Ravent saplarının (ufalamalarda ve turtalarda kullanılan kısımlar) köpekler için toksik olması muhtemel değildir, ancak ravent bitkisinin kendisi zehirlidir . Yapraklar, köpeğinizin kalsiyum seviyelerinde ciddi bir düşüşe neden olabilen çözünür oksalat kristalleri içerir. Toksisite belirtileri arasında salya akması, kusma, ishal, uyuşukluk, titreme ve kanlı idrar bulunur. Bazı durumlarda, potansiyel olarak ölümcül olan böbrek yetmezliği meydana gelebilir.

Sen köpeğinize ravent saplarını vermemelisiniz Güvenli olmalarına rağmen, köpeğinizi bahçede veya vahşi doğada yetişen ravent bitkisine rastlarsa tüm ravent bitkisini temizlemeye ve yemeye teşvik edebilir.

Arpacık

Bir Kasede Katmanlı Sebzeler

Arpacık soğanı allium ailesindendir ve köpekler için tehlikeli olabilir.

Bu küçük ampul benzeri bitkiler, soğanlarla çok yakından ilişkilidir. Onlar ayrıca köpeklerde toksisiteye neden olur soğanın yaptığı gibi. Çiğ veya pişmiş olarak yenseler de köpeğinizin kırmızı kan hücrelerine zarar verirler, bu yüzden onları evcil hayvanınıza beslemediğinizden emin olun.

Ispanak

Bir Kase Yeşil Yapraklı Sebze

Ispanak küçük miktarlarda iyidir, ancak günlük olarak beslenmemelidir.

Bu sebzeyi küçük miktarlarda yemek iyidir. Ancak, yüksek hacimlerde beslendiğinde, büyük miktarlarda oksalik asit köpeğinizin böbrekleri için zararlı olabilir. Bu nedenle bu sebzeyi her gün veya çok miktarda beslememelisiniz. Vermek için daha güvenli sebzeler olduğu için ıspanak kaçınma listemizde, ancak isterseniz az miktarda verebilirsiniz.

Taze Soğan (Yeşil Soğan)

Bir Kase Kuru Sebze

Allium ailesinin bir başka üyesi olan yeşil soğan, yavrularınız için zehirlidir.

Başka bir allium ailesi üyesi olan taze soğan (yeşil soğan veya yeşil soğan olarak da bilinir), köpekler için zehirlidir. Soğan ve sarımsak ile aynı etki mekanizmasına sahiptirler ve hemolitik anemiye neden olurlar. Bu sebzede bulunan bileşikler neden olur kırmızı kan hücrelerinde oksidatif hasar patlamalarına neden oluyor. Köpekler taze soğan yedikten sonra çok rahatsız olabilirler, bu yüzden onlara vermekten kaçının.

Domates

Ağaçta Büyüyen Kırmızı Meyveye Bakan Köpek

Köpek arkadaşınıza domates verilmemelidir.

Domates köpeklerde sorunlara neden olabilir. Olgunlaşmış kırmızı meyve genellikle güvenlidir, ancak yeşil domatesler ve bitkinin kendisi içermek solanin , bir glikoalkaloid.

Çok yüksek hacimlerde yenirse, bu potansiyel olarak toksisiteye neden olabilir. Bu neden olabilir sindirim rahatsızlığı, uyuşukluk ve halsizlik . Köpeğinize domates beslemek, onları bahçenizdeki bitkilere baskın yapmaya teşvik edebilir, bu da yanlışlıkla olgunlaşmamış olanları ve bitki materyallerini yemeleri anlamına gelebilir.

Son düşünceler

Kaliteli bir ticari diyet, köpeklerimize ihtiyaç duydukları tüm beslenmeyi sağlayacaktır, bu nedenle sebze ve meyveler sadece biraz ekstra destek olarak görülmelidir. C vitamini gibi insanların bitkilerden ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin çoğu, aslında aynı şekilde ihtiyaç duymaz.

Makalemizdeki liste, köpeğinizle deneyebileceğiniz bir dizi güvenli meyve ve sebze sunar, ancak köpeğinizin bazılarına burnunu kaldırmasına hazırlıklı olun. Bazı köpekler yaban mersini sever ve diğerleri onlardan nefret eder, ancak hangilerinden hoşlandıklarını bulmak eğlencelidir.

Bir veterinere danışmayı düşünmelisiniz, özellikle köpeğinizin diyabet veya gıda alerjileri ve hassasiyetleri gibi bireysel beslenme gereksinimleri varsa, ekstra atıştırmalıklar beslemenin herhangi bir sorunu tetiklemesi ihtimaline karşı.

Ve son olarak, unutma, Köpeğiniz listemizdeki zehirli sebzelerden herhangi birini tüketirse, hemen veterinerinizi aramalısınız. çünkü köpeğiniz acil tedavi gerektirebilir.

Yorumlar