Köpekler Yaban Mersini Yiyebilir mi? Yaban Mersini Köpekler İçin Güvenli mi?

Köpekler Yaban Mersini Yiyebilir mi? Yaban Mersini Köpekler İçin Güvenli mi?

Köpeğinizin sağlıklı bir atıştırmalık olarak yaban mersini yiyip yiyemeyeceğini anlamaya mı çalışıyorsunuz? Yaban mersini oldukça mor iyilik doludur. İnsanlar için, onlar bir süper gıda olarak belirlendi . Birçok yemekte yaygın olarak bulunurlar, bu da köpeklerin kasıtlı veya kasıtsız olarak onları tüketebileceği anlamına gelir.

İster ağzınızda patlayan sıcak meyveleri saklayan tereyağlı, şekerli bir kabuk olan Momma'nın Yabanmersinli Turtasını hayal ediyor olalım veya onları keten tohumu ve yulaf ezmesinden oluşan erdemli bir kahvaltıya eklesek, onları menümüze koymak konusunda iyi hissedebiliriz.Ama yaban mersini köpeklerin yemesi için iyi mi? Köpek arkadaşınız için güvenli mi? Bu yazıda yaban mersininin sunduğu çeşitli faydaların yanı sıra önerilen beslenme sıklığına bakıyoruz. Hadi atlayalım!

İçindekiler

Yaban Mersini Köpekler İçin Güvenli mi?

Basit cevap evet, küçük miktarlarda taze ve donmuş yaban mersini herhangi bir zarara neden olma olasılığı düşük ve hatta evcil hayvanınıza biraz iyi gelebilir. Maksimum miktarlar hakkında tavsiye için aşağıda daha fazlasını okuyabilirsiniz. farklı üzüm veya soğanlar , sen kesinlikle endişelenmene gerek yok Yere bir çift düşürdüyseniz ve köpeğiniz tarafından burnunu çektiyse. Her şeyi ölçülü olarak hatırla.yaban mersini faydaları

Yaban mersini ile gösterilen köpek burnu

Yaban mersini, antioksidanlar ve daha fazlası dahil olmak üzere köpekler için birçok faydaya sahiptir.

Şaşırtıcı bir şekilde, köpeğiniz zaten yaban mersini yiyor olabilir! A ders çalışma Amerikan Petfood Endüstrisine beslenme bilgisi sağlayan Köpek ve Kedi Maması Bileşen Merkezi tarafından 2017 yılında yaban mersininin daha kuru köpek mamalarında bulunur diğer tüm meyvelerden daha fazla, içerik listelerinin %29'unda inanılmaz bir şekilde yer alıyor. Bazı markalar onları hemen hemen her formüle dahil edin .

Bu, bir köpeğin diyetinde yaban mersini güvenliğine güvenmenin yanı sıra şu soruyu da gündeme getiriyor: evcil hayvan maması üreticileri neden bu “süper gıdayı” bir köpek rasyonuna dahil etme pahasına oluyor?Vitamin ve Mineral Sağlarlar

Yaban mersini iyi miktarda C Vitamini ve K Vitamini içerir. Az miktarda E ve B6 Vitamini ile manganez ve bakır mineralleri içerirler. Doğru miktarlarda, bunların hepsi köpek sağlığına faydalıdır. Ayrıca bağışıklık sistemini desteklemeye de yardımcı olurlar, ancak bu onları dahil etmenin ana nedeni değildir.

Antosiyaninler İçerirler

Olgun yaban mersininin harika mor rengi, içlerindeki antosiyaninler adı verilen pigmentlerle doğrudan bağlantılıdır. Bunlar meyvelerdeki tek yararlı maddeler olmasa da, faydalarının renginin yoğunluğuyla doğru orantılı olmasıyla, sağlık verme özellikleri açısından en büyük etkiye sahip oldukları kabul edilir.

Yaban mersini olgunlaştıkça yeşilden kırmızımsı-mora ve ardından koyu mora dönüşür - işte o zaman aranırlar! Taze toplanmış meyveleri dondurma işlemi etkili bir yoldur bu iyiliği yakalamak için.rottweiler köpek yatağı

Köpek Mamasını Korumaya Yardımcı Olurlar

Köpek mamalarında yaban mersini bulunmasının iki ana nedeni oksijenle ilgilidir. Oksijenin soluduğumuz havada olduğunu düşünebiliriz, ancak oksijen, doğanın birçok sürecinde yer alır.

Önemli bir kalori kaynağı olan yağlar ve temel besinleri sağlamak diyette oksijene maruz kalırlarsa sertleşirler - yani, korunmadıkları sürece oksitlenirler; antioksidanlar eklenirse çok daha uzun süre taze kalırlar. Yaban mersini bunların doğal bir kaynağıdır, bu nedenle onları korumanın güvenli bir yolu olarak yiyeceklere eklenirler.

Vücudu Serbest Radikallerden Korurlar

Teknik olmak üzere! Oksijen, bizim için olduğu gibi evcil hayvanlarımız için de yaşamın esas maddesi olmasına rağmen, vücuttaki bazı istenmeyen reaksiyonlarda da rol oynar. Vücudun hücrelerine zarar verebilecek küçük moleküller olan sözde serbest radikallerin yaratılmasını sağlayabilir. Bu serbest radikaller ile antioksidan savunmamız arasında olumsuz bir denge oluşursa buna oksidatif stres diyoruz.

İnsanlarda, Araştırma Oksidatif stresin kalp hastalığı, kanser, diyabet ve bunama dahil olmak üzere çeşitli hastalıklarla bağlantılı olduğunu belirlemiştir. İlginç ve daha da önemlisi, bazı araştırmalar yaban mersininin diyetimize eklenmesini önermektedir. yardımcı olabilir Bu koşulları yönetmede. Hatta onları önlemeye yardımcı olabilirler.Köpeklerde Yabanmersini Araştırması

Burunda Meyveli Köpek Eğitimi

Yaban mersini, köpek beslenmesi söz konusu olduğunda çok sayıda araştırma yapmıştır.

Bu meyvenin iyi adamlardan biri olduğundan emin olsak da, dikkatli olmalıyız Bizim için kanıtlanmış olanın tüylü dostlarımız için de aynı şekilde geçerli olacağını varsayarsak. Birçok yönden benziyoruz ama aynı zamanda farklıyız!

Çileklerin köpeklerdeki etkileri üzerine özel araştırmalar sınırlıdır. A Deneme Çalışan kızak köpeklerini incelemek, diyetlerine yaban mersini ile desteklenirse, egzersizden sonra daha iyi antioksidan seviyelerine sahip olduklarını gösterdi, bu da vücutlarının daha az hasar göreceğini veya daha hızlı iyileşeceğini ima etti.

Ne yazık ki sevgili evcil hayvanlarımız, diyabet veya kalp hastalığı gibi bizim yaşadığımız bazı sorunlardan muzdarip olabilir. Ve bugün genellikle daha uzun yaşadıklarını bilmek harika olsa da, yaşlandıkça bir tür bunama bile görebiliriz.Yaban mersini yardımcı olabilirken, bunun henüz kanıtlanmadığını anlamak önemlidir. Biz daha fazla çalışmaya ihtiyaç var yaban mersininin hastalıkların tedavisindeki rolü hakkında kendinden emin tavsiyelerde bulunmak için köpeklerde yapılmalıdır.

Yaban Mersini Köpeğime Zarar Verebilir mi?

Burnunda Meyveli Alman Kurdu

Tüm köpek mamalarında olduğu gibi, her şey ölçülü olarak yenilmelidir.

Hemen hemen aşırı olan her şey zararlı olabilir. Bu, köpek arkadaşınızla güvenli tarafta olmanız gerektiği anlamına gelir. Yani buradaki cevap kesinlikle 'Evet'. Ama soruna neden olabilecek bazı özel durumlara bakalım.Çok fazla çilek ishale neden olabilir. Onlara karşı aşırı cömert davrandıysanız veya köpeğiniz bir arzı ele geçirdiyse, sindirim rahatsızlığı belirgin bir olasılıktır.

Küflü meyveler de bir soruna neden olabilir. Çürüyen meyve (meyveler dahil), küflü ekmek, peynir, Fındık … her türlü çürüyen gıda maddesi olabilir köpeğiniz için ciddi şekilde toksik . Bu tür yiyecekleri kilitli kaplarda erişemeyeceğiniz bir yerde saklayın. Köpeğinizin çöp kutusuna veya kompost yığınına bulaştığını fark ederseniz acilen veterinerinizi arayın.

Bu durumda, köpeğinizi çok dikkatli izleyin. İshal birkaç gevşek taburenin ötesinde devam ederse veterinerinizi arayın. Kusma eşlik ediyorsa veya evcil hayvanınız depresyonda görünüyorsa hemen veterinerinizle iletişime geçmelisiniz. Bu özellikle önemli evcil hayvanınız küçükse, yaşlıysa veya kronik bir sağlık durumundan muzdaripse.

Ne Kadar Çok Fazla?

Köpeklerimize verilecek bir miktar için kesin bir rehber olduğunu unutmayın. eksik . Yetişkin bir insan için önerilen günlük porsiyon tipik olarak 2 ons (50 ila 60 gram) civarındadır.japon kurt köpeği

Bunu temel almak, 120 libreden daha ağır olan dev bir cins için 2 ons'un mutlak maksimum günlük miktar olacağını düşündürür! Bu, 50 librelik bir köpek için bir onstan daha azına veya 20 librelik bir köpek için yarım ons'a eşit olabilir. Aynı zamanda 5 librelik bir Chihuahua için sadece bir ya da iki böğürtlen, ama tüm bunları üst limitler olarak kabul edin .

Kaliteli, eksiksiz köpek mamalarının her halükarda antioksidan içermesi gerektiğini unutmayın; öğrenmek için etikete bakın veya üreticiyle iletişime geçin.

Dikkatli Tanıtımlar

Daima yeni yiyecekleri yavaş yavaş tanıtın. Birkaç taneden fazla çilek vermeyi planlıyorsanız, küçük başlayın ve sayıyı artırırken dışkıda herhangi bir değişiklik olup olmadığını izleyin. 3 ila 5 günden fazla . Her zaman yavaş başlamanız önerilir, özellikle de söz konusu olduğunda muz gibi tropikal meyveler veya mango.

Yaban Mersininden Daha Fazlası

Masada yaban mersinli kek

Yaban mersini içeren bazı yiyecekler, köpeklere zararlı olabilecek başka maddeler de içerir.

Buraya kadar sadece pişmemiş, taze veya donmuş yaban mersinlerinden bahsettik. Bunlar genellikle güvenlidir ve muhtemelen faydalıdır. Yaban mersini içeren diğer ürünler, patlayan meyveler gibi aktif olarak zararlı olabilir:

Yabanmersini Jöle ve Ksilitol Tatlandırıcılar

Jöleler ve tozlar tatlandırıcı ksilitol içerebilir. Ksilitol bizim için bir şeker ikamesi olarak yararlı olsa da köpekler için toksiktir; sadece küçük miktarlar kan şekeri seviyelerini düşürebilir ölümcül bir düşüklüğe, nöbetlere, karaciğer yetmezliğine ve hatta ölüme neden olur.

yaban mersinli kekler

Bir çörekte yaban mersinden daha fazlası var! Eklenen şeker, yaban mersini yararlarından daha ağır basar. Çok fazla şeker ve karbonhidrat kilo alımına ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu, yavrularınızın yardımı olmadan kendinizi yemeniz için yaramaz ama hoş bir muamele olduğu anlamına gelir.

boğulma

Özellikle küçük ırklarda veya yavru köpeklerde her zaman küçük bir boğulma riski vardır. Herhangi bir yuvarlak, sert nesne yanlışlıkla solunarak nefes borusuna girebilir, bu nedenle çözülmüş meyveyi beslemek küçükleriniz için daha güvenli olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Yaban mersini köpeklere zarar verebilir veya onları öldürebilir mi?

  Yaban mersini tek başına ve küçük miktarlarda köpekleri öldürmez. Aşırı ya da gidiyorlarsa zarar verebilirler. Ksilitol içeren ürünlerde öldürebilirler.

 • Köpeğime her gün yaban mersini besleyebilir miyim?

  Evet, isterseniz, ancak bunu ölçülü ve birkaç uyarıyla yapın. İlk olarak, köpeğinizin karmaşık sağlık sorunları olmadığını varsayıyoruz; eğer varsa, o zaman veterinerinizle bir konuşun. İkincisi, yaban mersini dediğimizde sade ve basit, taze veya dondurulmuş, olgun, mor yaban mersini - yaban mersinli kekler veya yaban mersinli içecekler, yaban mersinli jöle veya yaban mersini tozları değil - ve hatta Momma'nın muhteşem yabanmersinli turtası bile değil!

 • Antioksidanlar köpekler için iyi mi?

  Uygun miktarda antioksidan, köpekler için açıkça iyidir. Sağlıklı bir vücudun korunmasına yardımcı olmak için kaliteli köpek mamalarında bulunurlar, vücut hücrelerindeki zararlı iltihabı azaltırlar ve bağışıklık sistemini desteklerler. Ayrıca kuru gıdaları taze, güvenli ve lezzetli tutmaya yardımcı olurlar.

 • Yaban mersini diyabetik köpekler için iyi mi?

  Olabilir, ancak bu kanıtlanmadı. Diyabetik bir köpeğe bakarken, diyetlerini mümkün olduğunca sabit tutmak önemlidir. Yaban mersini orta düzeyde şeker içermesine rağmen, insanların kan şekeri seviyeleri üzerinde herhangi bir olumsuz etkiye neden olmazlar, ancak yine de bunun köpekler için aynı olup olmadığı bilinmemektedir.

  Herhangi bir takviye eklemeyi denemeden önce evcil hayvanınızın durumunu uygun bir diyet ve ilaç rejimi ile stabilize etmek için önce veterinerinizle birlikte çalışın. Daha sonra, devam etmenizden memnunlarsa, ya bir ya da iki yaban mersini ikram olarak verin ya da günün aynı saatinde her gün aynı, az miktarda ekleyin.

 • Peki köpeğime yaban mersini yedirebilir miyim?

  kabarık tüylü köpek

  Evet, genel olarak, yapabilirsiniz, ara sıra bir tedavi olarak - birçok köpek birkaç donmuş böğürtlenin tadını çıkaracak - hatta günlük ek olarak. Güvenli bir şekilde nasıl yapılacağına dair birkaç hatırlatma:

  • Yalnızca sade, taze veya dondurulmuş meyveler verin.
  • Köpeğinizin belirli sağlık sorunları varsa, veterinerinize danışın.
  • Uygun bir miktar çalışın ve yaptığınız gibi dışkıları izleyerek yavaş yavaş tanıtın.

Son düşünceler

Yaban mersini, köpeğinizin diyetine eklemek için güvenli ve besleyici bir muamele olabilir. olduğu gibi herhangi bir meyve , her şeyin ölçülü olarak yenmesi gerektiğini hatırlamanız gerekir. Yavrularınızın yaban mersini toleransını test edin küçük başlayarak . Zamanla yemelerine izin verdiğiniz miktarı kademeli olarak artırın. Yavrularınız bir tedavi olarak onlardan hoşlanıyor gibi görünüyorsa, besleyici bir antrenman atıştırması bile yapabilirler.

Yorumlar