Westie Vs. Minyatür Schnauzer: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

Westie Vs. Minyatür Schnauzer: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

West Highland Terrier ve Minyatür Schnauzer, aile evinde bir yere layık, hem küçük hem de alıngan yavrulardır. Ancak mutlu olmak için farklı aile türlerine ihtiyaçları var. Peki, bundan sonra hangi köpeği evlat edineceğinizi düşünüyor musunuz? Hangisinin sizin için en iyi seçim olduğunu bulalım.

Westie ve Minyatür Schnauzer bazı yönlerden çok benzer, ancak diğerlerinde tamamen farklıdır. Her ikisi de küçük bir gövdeye yerleştirilmiş köpek karakteriyle doludur. Bununla birlikte, Westie, daha sıkı ve daha deneyimli bir ele ihtiyaç duyan şımarık Schnauzer'e kıyasla, ilk köpeğini arayanlar için çok uygundur.Çok daha fazla farkla, bu karşılaştırma kılavuzunu okuduktan sonra hangisinin size ve yaşam tarzınıza daha uygun olduğunu bileceksiniz. O halde, hemen konuya girelim ve bu iki küçük ama alıngan yavruyu karşılaştıralım.

Irk Karşılaştırması

Westie

 • Yükseklik 10-11 inç
 • Ağırlık 15-20 Pound
 • Mizaç Mutlu, sadık, eğlenceli
 • Enerji Ilıman
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 13-15 Yaş
 • köpek fiyatları 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

Minyatür Schnauzer • Yükseklik 12-14 inç
 • Ağırlık 11-20 Pound
 • Mizaç Dost canlısı, akıllı, itaatkar
 • Enerji Ilıman
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 12-15 Yaş
 • köpek fiyatları 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

İçindekilerIrk Tarihi

Bir köpek ırkının geçmişine bakmak, neden oldukları gibi oldukları ve aile evinde onlardan ne beklemeleri gerektiği hakkında size çok şey söyleyebilir. Nasıl karşılaştırdıklarını görmek için kısa bir göz atalım.

Westie

Westie gülümsüyor ve yeşil çocuk havuzunun yanında oturuyor.

Westies, kuzeybatı İskoçya'dan gelen popüler bir safkandır.'Westie' resmi olarak West Highland Beyaz Teriyer . İskoçya, birçok teriyerin doğum yeridir, çünkü çiftçilerin hepsinin ortak bir yanı, sinir bozucu bir kemirgen sorunu vardır. Bu küçük adamlar vardıfareleri avlamak için tasarlandıve haşere problemini ortadan kaldırmak.

Westie'nin ne zaman yaratıldığı resmi olarak bilinmemekle birlikte, tarihi belgeler gösteriyor ki,18. yüzyılda odak haline geldi. Efsaneye göre ünlü Malcolm klanı, yanlışlıkla buğday rengi teriyerlerinden birini vurduktan sonra Poltalloch mülklerinde beyaz köpekler yetiştirmeye başladı. Ne yazık ki, Albay köpeklerinden birini tilki sanmış. Ve bu yüzden bazen bu cinsin Poltalloch Terrier olarak anıldığını duyabilirsiniz.

Amerikan Kulübesi Kulübü (AKC) ilk Westie'lerini 1908'de kaydettirdi. Amerika'ya geldiklerinden beri popüler köpekler oldular. En çok bir düğme kadar sevimli olmaları ve cesur tavırları ile tanınırlar. Büyülerinin etkisine giren ünlüler arasında Whoopi Goldberg, Matthew McConaughey ve Jennifer Aniston var. AKC sürekli olarak40. ve 50. en popüler köpek ırkı arasındaAmerikada.Minyatür Schnauzer

Tarlada duran karanlık Minyatür Schnauzer

Standart Schnauzer Almanya'dan geliyor ve Orta Çağ'daki çiftçiler onları çok yönlü çiftlik köpekleri olarak yarattılar.

Tahmin edebileceğiniz gibi, Minyatür Schnauzer dır-dirStandart Schnauzer'in mini versiyonu.Zamanla, fareleri küçük alanlarda ve çiftliklerdeki yuvalarda avlayabilen daha küçük versiyonlara ihtiyaçları olduğunu fark ettiler. Gereken daha küçük boyutu elde etmek için Affenpinscher ve Minyatür Kaniş'i kan hattına karıştırdılar.

Sıçrayan geçmişleri nedeniyle, Mini Schnauzer kendilerini Westie ile aynı grup olan Terrier grubunda bulur. Fakatteknik olarak, onlar hiç teriyer değiller. West Highland Terrier'in aksine, Mini Schnauzer bugün bir çıngıraklı hayvan olarak pek kullanılmamaktadır. Bunun yerine, refakatçi köpekler olarak yüksek yaşamın tadını çıkarırlar ve üç Schnauzer ırkının en popülerleridir.

1926'da AKC'ye kaydolduklarından beri, kendilerini sürekli olarakAmerika'nın en iyi 20 köpek ırkı. Mini Schnauzer'in cazibesine yenik düşen ünlüler arasında Bruce Lee, Sugar Ray Leonard, Katherine Heigl, 50 Cent ve Doris Day yer alıyor.Görünüm

Westie ve Minyatür Schnauzer yakından bakıyor

Bu köpeklerin görünüşü çok farklıdır.

buaralarındaki tek benzerlik küçük olmaları. Bununla birlikte, Westie, iki ırkın daha kısa ve gecekondu ve Mini Schnauzer, daha uzun ve daha zarif görünümlü yavrudur.

Mini Schnauzer, pençeden omuza kadar 12 ila 14 inç boyundadır. Boyu 10 ila 11 inç arasında olan Westie ile karşılaştırıldığında. Ancak,Westie ortalama olarak biraz daha ağırdırMini Schnauzer'den daha iyi. Westie 15 ila 20 pound ağırlığında ve Mini Schnauzer 11 ila 20 pound arasında değişiyor.

buMini Schnauzer genellikle daha düzgün bir görünüme sahiptirWestie'ye kıyasla. Birçok Schnauzer sahibi, bakımlı görünümlerini elde etmek için onları titizlikle tımarlamayı tercih eder. Bilge sakalları ve yaşamdan daha büyük kaşları dahil. Westie'nin paltosu her açıdan uzama eğilimindedir ve onlara daha kirli bir görünüm verir. Gösteri halkasında herhangi bir cinsi göstermek istiyorsanız, Mini Schnauzer için kurallar daha katıdır.Gerçek bir Westie, renklendirme söz konusu olduğunda istisnasız her zaman beyazdır. Mini Schnauzer, tuz ve biber, siyah ve siyah ve gümüş gibi daha koyu renkleri tercih ediyor. Tuz ve biber rengi, tipik olarak siyahla biten çok renkli bir saç telidir. Bu yüzden ne zaman saçlarını kestirseler, genellikle renk değiştirmiş gibi görünürler.Mini Schnauzer'ler daha fazla renk çeşitliliğine sahiptirher zaman parlak beyaz Westie'den daha.

Mizaç

Westie ve Minyatür Schnauzer sahipleri tarafından tutuluyor

Bu yavruların mizaçları, farklı olmaktan çok benzerdir.

Mini Schnauzer kan yoluyla bir terrier olmasa da, bir teriyer gibi davranır, bu da bu köpeklerin her ikisinin de çok eğlenceli, enerji dolu ve inatçı bir çizgi ile tamamlandığı anlamına gelir. Bu adamların ikisi de bir köpek arkadaşıyla eğlenceli zamanlar arayan ailelere yakışıyor.Onlar ayrıcaher ikisinin de yüksek bir av sürüşü var, özellikle küçük, hızlı kemirgenler için. Bunun anlamı, ayıklanması gereken bir fare istilası varsa, bu adamların ikisi de iş için hazır. İkisinin dışında, Westie'nin daha yüksek av sürüşüne sahip olması daha olası çünkü Mini Schnauzer daha kolay arkadaşlık yaşamına alıştı. Ama gerçekten, bu adamların hiçbiri köpek olmayan daha küçük hayvanlarla yaşamaya uygun değil.

köpekler armut yer mi

İkisi de meraklı yaratıklar kikendilerini her zaman iyi bulmazlar. Her ikisinin de evdeki oyunlar veya dışarıdaki maceralar gibi gün boyunca onları harekete geçirebilecek eğlenceli ailelere ihtiyacı var. Aksi takdirde, bahçenizin kısa sürede kazıldığını göreceksiniz.

Küçük köpekler olmalarına rağmen, hem cesur hem de kendinden emindirler, çoğu zaman her zaman haklı olduklarını düşünürler. Onlar kesinlikle yoğun köpeklerdir ve bazı aileler daha sessiz, daha itaatkar köpek ırklarını tercih eder. İki ırktan,Mini Schnauzer, ikisinin daha inatçısıdır. Kendi yollarını bulamazlarsa, saatlerce somurttukları bilinir.

En önemli fark,Westie yabancılarla arkadaş canlısı ve dışa dönük. Mini Schnauzer ise mesafeli bir köpek yavrusudur ve bölgelerine giren herkesten şüphelenir. Koruyucu yapıları ve şaşırtıcı derecede gürültülü havlamaları ile bu küçük adamla uğraşmaya cüret edecek pek fazla insan yoktur. Yani küçük bir bekçi köpeğinin peşindeyseniz, Mini Schnauzer en iyi seçiminizdir. Ama arkadaş canlısı bir yavru peşindeyseniz, Westie en iyi seçeneğinizdir.Egzersiz yapmak

Westie ve Minyatür Schnauzer Koşu Egzersizi

Egzersiz ihtiyaçları çok benzer.

Küçük çerçevelerine rağmen, zıplayan ve yorulmazlar ve bu ikisinden önce yorulmanız daha olasıdır. Onlarher ikisinin de günde yaklaşık bir saat egzersize ihtiyacı var. Bu, küçük köpekler için çok gibi görünebilir, ancak maceraya ihtiyaç duyan teriyerler üzerinde çalışıyorlar.

Onlar ayrıcagün boyunca çok fazla eğlenceye ihtiyacım var, bu yüzden bir saatlik günlük egzersizden sonra durduklarını düşünmeyin. Her ikisi de bahçede oyuncakların peşinden koşarak interaktif oyunlardan hoşlanırlar. Ayrıca, çiğneme çubukları ve şeker dağıtan yapboz oyuncaklarla kendilerini eğlendirmekten hoşlanırlar. Ve farelere olan sevgileri (ya da nasıl baktığınıza bağlı olarak nefretleri) göz önüne alındığında, onlar da çıldırırlar. gıcırtılı oyuncaklar .

Westie ve Mini Schnauzer'i zevklerine göre çalıştıramaz ve eğlendiremezseniz, sizin için çok fazla sorun yaratabilirler. İkisi de kazmayı, mobilya çiğnemeyi ve komşunun kedisini korkutmayı seviyor (yine de bunu yapabilirler). buMini Schnauzer'in daha asi olması muhtemelWestie'den daha çok, esasen küstah, otoriter çizme kişilikleri nedeniyle. Ancak hangi köpeği almaya karar verirseniz verin, lütfen ihtiyaçlarını karşılayabileceğinizden emin olun.

Eğitim

Westie sallıyor ve Minyatür Schnauzer çeviklik kursu anketinin üzerinden atlıyor

Eğitim ihtiyaçları çok farklı.

Mini Schnauzer, Westie'den çok daha inatçıdır ve her zaman haklı olduklarını düşünürler. Westie, eğitime çok daha uygundur. Bu fark, ilk kez köpek sahiplerinin onu bulduğu anlamına gelir.Westie'yi eğitmek çok daha kolay. Mini Schnauzer'lar, kemerleri altında daha fazla deneyime sahip olanlar için daha uygundur.

Her ikisi de olarak bilinen bir şeyi geliştirme riski altındadır. 'küçük köpek sendromu.' Bu, köpek sahipleri, küçük köpeklerinin, büyük köpeklerin kaçamayacağı yaramaz davranışlardan kurtulmasına izin verdiğinde ortaya çıkar. Bu daha problemli olabilirşımarık Schnauzer, Westie'den daha çok bir diva doggo. Schnauzer'ler aynı zamanda sesli doğalarıyla tanınırlar, bu nedenle 'sessiz komut' hakkında bilgi edinmeniz ve Schnauzer'ınız çok bağırdığında bunu kullanmanız önerilir.

Tüm köpekler gibi, ikisinin de küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirilmesi gerekir. Onlara diğer köpeklerle, insanlarla ve etraflarındaki dünyayla kibarca nasıl etkileşimde bulunacaklarını öğretmek için en önemli dönem 3 ila 12 hafta arasıdır. Bu iki ırk arasındaki fark,Westie kibar tavırları benimsemede daha hızlı olma eğilimindedir.. Buna karşılık, koruyucu ve inatçı Mini Schnauzer'e, bazen ömür boyu bir eğitim taahhüdü olan görgü kurallarının düzenli olarak hatırlatılması gerekir.

ağız kokusu için en iyi köpek maması

Bu farklılığa rağmen, tüm köpek sahipleri, en iyi sonuçları elde etmek için her iki köpek türünü de erken yaşlardan itibaren eğitmelidir. Hem Westie'yi hem de Mini Schnauzer'i öğretmenin en iyi yolu, pozitif pekiştirme eğitimidir. Onlarhem ikramlar hem de oynamak için oyuncaklarla motive olur. Her ikisinin de ilgisini çekmek için eğitim seanslarını kısa ve eğlenceli hale getirin. Kalıcılık başarının anahtarıdır.

Sağlık

Veterinerde Westie ve Minyatür Schnauzer

Uzun ömürleri, küçük köpek ırklarına özgüdür.

Bu oyuncak köpekler, nispeten sağlıklı köpek ırklarıdır.her ikisi de 15 yıla kadar ortalama bir ömre sahiptir.Her ikisi de çeşitli göz problemlerinden muzdarip olma riski altındadır. Her ikisinde de en yaygın endişe ilerleyici retinal atrofi , retinanın dejeneratif bir hastalığı. Tedavi edilmezse, bu tamamen görme kaybına neden olabilir.

Mini Schnauzer için önerilen diğer tek test kalp testidir. En yaygın kalp sorunu mitral kapak hastalığıdır.ırkta önde gelen ölüm nedeni. Westie olarak bilinen bir şey için test edilmelidir. kalça displazisi . Bu sağlık durumu genellikle zayıf bir kalça mirasından kaynaklanır, bu nedenle yetiştiricinizden kalça puanlarını istemeniz çok önemlidir. Westies, diz kapağının yerinden çıktığı ve yüzdüğü lüks patellaya da duyarlıdır.

Beslenme

Westie ve Minyatür Schnauzer yiyor

Bu ikisi ağırlık ve aktivite seviyesi bakımından benzerdir.

Bu iki cinsaşağı yukarı aynı yemek,ve aylık yemek faturanızın benzer olduğunu. Her iki köpeği de karşılayabileceğiniz en kaliteli mamayla beslemek önemlidir, çünkü bu onların beslenme ihtiyaçlarını karşılar. Ve unutmayın, sağlıklı bir yavru mutlu bir yavrudur.

Westie ve Minyatür Schnauzer küçük köpeklerdir ve yemek yemekten faydalanırlar.küçük ırklar için tasarlanmış. Bu gıdalar, özel ihtiyaçlarını karşılamak için daha yüksek enerjiye sahiptir. Ayrıca, onları mama taneleriyle beslemeyi seçerseniz, parçalar da rahatça yiyebilecekleri kadar küçüktür. Her ikisinin de gözleri karınlarından daha büyük, bu nedenle kiloyla ilgili sağlık sorunlarından kaçınmak için tedavi kısımlarını kontrol altında tuttuğunuzdan emin olun.

tımar

Westie ve Minyatür Schnauzer damatta

Genel olarak, onların tımar ihtiyaçları ortalama bir köpekten daha fazladır.

Westie ve Mini Schnauzer'in bakım rejimi arasındaki farkne tür saç kesimi seçtiğinize bağlıonlara vermek. En iyi şekilde görünmelerini sağlamak için zaman, çaba ve para yatırmaya hazır olmalısınız - özellikle de saç kesimi Westie'den daha belirgin olan Mini Schnauzer.

Diyelim ki köpeklerinizi yarışmalarda göstermek istiyorsunuz ya da üst kısmı kısaltılmış ve göbek altı daha uzun olan geleneksel terrier görünümünü tercih ediyorsunuz. Bu durumda, köpeğinizin montunun telliğini korumak için montunun elinin sıyrılmasına ihtiyacı vardır. Bu genellikle en iyi bir profesyonel tarafından yapılır. başarmakMini Schnauzer'in saç modeli daha karmaşıkWestie'den daha iyi çünkü şekillendirmeleri gereken sakalları var. Her iki köpeğin sahipleri de yavrularını genellikle her dört ila sekiz haftada bir şımartma seansı için gönderirler.

Bu düzeyde bir tımarlamaya ihtiyaç duymayan veya istemeyen sahipler, köpeklerine, bakımı çok daha kolay olan bir köpek yavrusu veya oyuncak ayı kesimi verme eğilimindedir. Genellikle kendileri de yapabilirler. Hem sert hem de sırım gibi paltolarıhaftada en az üç kez fırçalama ihtiyacıölü tüyleri çıkarmak ve matlaşmayı önlemek için. Yumuşak, kaygan bir fırça ve metal bir tarak, bu adamların ikisi için de alet çantanızda bulundurabileceğiniz en iyi araçlardır.

Onlarher iki hipoalerjenik köpek ırkıo ortalama yavru ile karşılaştırıldığında daha az döken . Tamamen hipoalerjenik olmaları bir efsane olsa da, hafif alerjisi olanlar için ikisi de daha kolaydır. Her iki yavru için de genellikle her dört ila sekiz haftada bir banyo yapılması gerekir. Ve dişleri periodontal hastalığa yatkın hale getiren küçük, kompakt ağızları olduğu için her ikisi için de düzenli diş temizliği bir zorunluluktur.

köpek fiyatları

Westie ve Minyatür Schnauzer Yavruları

Bu iki yavrunun fiyatları arasında pek bir fark yoktur.

OrtalamaSorumlu bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu için başlangıç ​​fiyatı yaklaşık 1.000 $. En iyi soyağacına sahip bir köpek yavrusu ararken bu maliyet her iki cins için de birkaç bine ulaşabilir. Yetiştiricilerdeki tek gerçek fark, daha popüler bir tür oldukları düşünüldüğünde, Mini Schnauzer yetiştiricilerinden daha fazla Westie yetiştiricisinin olması muhtemeldir.

ÇalışmaSağlıklı bir köpek yavrusu elde etmek için daha iyi bir şans istiyorsanız, sorumlu bir yetiştiriciyle çalışmak çok önemlidir.Daima birlikte çalışmayı seçtiğiniz herhangi bir yetiştiriciyi araştırın ve taktiklerin farkında olmak sorumsuz yetiştiriciler ve yavru değirmenler tarafından kullanılır.

Tüm yavrularda olduğu gibi, ilk köpek yavrusu fiyatından daha fazla düşünülmesi gereken maliyet vardır. Ancak ortalama bir başlangıç ​​fiyatına sahip oldukları, büyüklük ve yaşam tarzları bakımından benzer oldukları ve eşit bir ömre sahip oldukları düşünüldüğünde,ömürleri boyunca aşağı yukarı aynı maliyete sahip olmaları muhtemeldir..

Son düşünceler

Westie ve Minyatür Schnauzer eşit derecede benzer ve farklıdır. Ve bu nedenle, bu iki ırkı düşünen birçok ebeveyn, aralarında karar vermek için yardıma ihtiyaç duyar. Neyse ki, farklılıklarına odaklanarak, hangi türün size ve yaşam tarzınıza daha uygun olduğunu kolayca seçebilirsiniz.

Westie, iki yavrunun daha kolay gitmesi ve eğitilmesi daha kolay, bu da onları ilk kez köpek sahipleri için daha iyi bir seçenek haline getiriyor. Aynı zamanda yabancılarla daha arkadaş canlısı olan mutlu-şanslı köpeklerdir.

Mini Schnauzer'lar daha inatçıdır ve köpek deneyimi az olanlara öğretmeyi zorlaştırır. Ayrıca daha koruyucudurlar, bu da ikisinin daha iyi bekçi ve bekçi köpeği olmasını sağlar.

Nihayetinde, aileniz için hangi niteliklerin en önemli olduğuna iner. Ancak farklılıklarına rağmen, ikisi de eşit derecede harika aile hayvanlarıdır.

Yorumlar