En İyi Hipoalerjenik Köpek Irkları: Dökmeyen 20 Farklı Irk

En İyi Hipoalerjenik Köpek Irkları: Dökmeyen 20 Farklı Irk

Yani, her zaman bir köpeğe sahip olmayı hayal etmişsinizdir, ancak bir köpeğe her temas ettiğinizde bir alerji krizi geçirirsiniz. En iyi hipoalerjenik köpek ırklarının ne olduğunu merak mı ediyorsunuz? Eh, yalnız değilsin! Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji tarafından üretilen istatistiklere göre, ABD nüfusunun neredeyse yüzde 10'unun köpeklere alerjisi var ve bu insanların çoğu yavru sahibi olmak istiyor!

Eğer köpek alerjisi olan şanssız yüzde onluk kişiden biriyseniz, umutsuzluğa kapılmayın. Hoş olmayan yan etkilere maruz kalmadan yine de bir köpeğiniz olabilir! Bu makalede, evcil hayvan alerjilerine neyin neden olduğunu buluyoruz ve bir köpeğin varlığının ters bir reaksiyonu tetiklemesini önlemek için neler yapabileceğinizi tartışıyoruz.Ayrıca, yüzde 100 hipoalerjenik yavru efsanesini açığa çıkarıyoruz ve düşük tüy dökümü ve evcil hayvan tüyleri olan 20 favori ırkımıza bir göz atıyoruz. Alerjisi olan biri olarak, bu size alerjik bir reaksiyonu tamamen tetiklemeyecek bir köpek arkadaşı hakkında biraz fikir vermelidir.

Köpek Alerjileri Nelerdir?

Her şeyden önce, alerjinize neyin sebep olduğu ve hangi semptomlardan muzdarip olabileceğinizden bahsedelim. Bu liste her şeyi kapsamamakla birlikte, köpeklere alerjik bir reaksiyonunuz varsa hissettiğiniz şey için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Evcil hayvan alerjileri, aşağıdakiler dahil, iyi bilinen birkaç belirtiye neden olur: • Burun akıntısı
 • Sulanan gözler
 • Hapşırma
 • Astım
 • Göğsünüzde sıkı, kapalı his
 • Hırıltı

Bir köpek var olsun ya da olmasın, bu etkilerin herhangi birine ya da tümüne maruz kalabilirsiniz. Alerji hastaları genellikle bir köpeğin bulunduğu bir odaya girerek veya evcil hayvanlarıyla yakın temas halinde olan köpek sahipleri etrafında zaman geçirerek etkilenirler. Peki nasıl oluyor? Evcil hayvan alerjilerinin nedeni evcil hayvan tüyü hayvan gittiğinde bile çevrede kalan.

Pet Dander

Evcil hayvan tüyü, kürkü veya tüyü olan herhangi bir canlı tarafından dökülen minik deri parçalarından oluşan bir maddedir. Bu mikroskobik cilt parçaları, bu özel tetikleyicilere karşı savunmasız kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Tüylerini aşırı derecede veya sık döken köpekler, alerjinin başlıca nedenleridir. Bunun nedeni, dökülen her saçın yanında küçük bir deri parçası taşımasıdır.

Evcil hayvan tüylerine ek olarak, evcil hayvanınızın tükürüğü, dışkısı ve idrarı da duyarlı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Köpekler söz konusu olduğunda, soruna tüylü arkadaşınızın tükürüğündeki Can f II proteini neden olur. Kendini yaladıktan ve havada uçuşmaya başladıktan sonra köpeğin kürkünden uzakta alerjenlerle yüklü kurutulmuş tükürük. Bu protein yüklü tozlu maddeyi, evinizin etrafında görünmeden yüzerken soluyorsunuz ve alerjik belirtiler başlıyor.Aynı şekilde, kurumuş köpek dışkısından gelen toz havaya girebilir ve şüphelenmeyen alerjiden muzdarip kişi onu solur. Yavru köpeğinizi yürüyüşe çıkarıp, banyo molası için köpek parkına götürseniz bile, küçük idrar damlaları köpeğin kürkü evinize geri getirilebilir. İdrar kuruduğunda, küçük pullar atmosfere girer ve solunarak alerjinizi tetikler.

Dander Nasıl Yayılır?

Dander parçaları pürüzlü, düzensiz kenarlara sahiptir ve ayrıca inanılmaz derecede hafiftir. Bu, tüylerin havada yüzdüğü ve giysileriniz, halılarınız, perdeleriniz ve mobilyalarınız gibi dokunduğu her yüzeye yapıştığı anlamına gelir.

Yani evinizde her dolaştığınızda halılarınızdaki tozu bozarsınız. Dander yüklü toz daha sonra havada süzülür, giysilerinize yapışır ve nereye giderseniz gidin sizinle birlikte bir yolculuğa çıkar. Böylece, evcil hayvan tüylerini farkında olmadan yerel alışveriş merkeziniz, ofisiniz, tıp merkeziniz ve hatta uçak gibi bir köpek bile görmemiş bir ortama aktarabilirsiniz. Resmi aldın.Sonra ne olur

Bu küçük idrar, tükürük, dışkı veya deri parçacıklarını teneffüs ettikten sonra, bağışıklık sisteminiz mikropların ona saldırdığını düşünerek aşırı hızlanır. Alerjisi olan kişilerde, bağışıklık sistemleri bu zararsız köpek proteinlerinin tehlikeli istilacılar olduğunu varsayar ve onlarla başa çıkmak için bir antikor oluşturur.

Vücudunuz tetikleyici proteinlerle her karşılaştığında, antikorlar mast hücrelerini uyarır. Mast hücreleri denilen kimyasalları serbest bırakmak histaminler istilacı proteinlere saldıran ve bunu yaparken yukarıda belirtilen alerji semptomlarına neden olur.

Tetik proteinlere maruz kaldığınız sürece alerjik reaksiyon devam eder. Uzun süreli alerji atakları sinüzit, bronşit ve astım gibi ciddi ikincil komplikasyonlara yol açabileceğinden, köpek alerjisi tehlikeli hale geldiği zamandır.

Dander'dan Kurtulmak

Peki, köpek tüylerinden nasıl kurtulursunuz? Evinizdeki alerjiye neden olan köpek tüylerinin miktarını azaltmanın birkaç yolu vardır. Alerjenleri azaltmanın birkaç yolunu ve eğer evcil hayvan tüyü eviniz için bir sorunsa sahip olmanız gereken her yönden iyi alışkanlıklara bakalım. 1. Üretilen tehlike miktarını azaltmak için yavru köpeğinizi günlük olarak tarayın.
 2. Tehlikenin yüzünüze doğru uçmasını önlemek için evcil hayvanınızı daima evinizin dışında tımarlayın.
 3. Köpeğinizi çok sık yıkamayın - bu yavrularınızın cildi için kötü olabilir.
 4. Bunun yerine, alternatif olarak evcil hayvan mendilleri kullanın ve günlük veya haftalık olarak bir dökülme aracı kullanmalısınız.
 5. Mümkünse evinizi her gün vakumlayın. HEPA filtreli bir elektrikli süpürge kullanmak iyidir.
 6. Toz haznesini boşaltmak sizi alerjenlere maruz bırakacağından, torbasız elektrikli süpürge kullanmaktan kaçının.
 7. Elektrikli süpürgeniz varsa, çöp kutusunu boşaltmadan önce bir toz maskesi takın.
 8. Duvarlar, kilimler, mobilyalar, perdeler, panjurlar ve halılar dahil olmak üzere evinizin tüm alanlarını her zaman süpürün.
 9. Evinizde bir HEPA hava filtresi kullanın.
 10. Köpeğinizin erişebildiği evinizin tüm alanlarında anti-alerjen spreyler kullanın.
 11. Tanen bazlı bir anti-alerjen sprey seçin veya alkali maddeler kullanan ürünleri seçin.
 12. Yavru köpeğinizin evinizin belirli alanlarına erişimini kısıtlayın.
 13. Özellikle Fido'yu yatağınızdan ve yatak odanızdan uzak tutun.
 14. İdeal olarak, yatak odanız tüysüz bir bölge olmalıdır.
 15. Kurumuş tükürük, idrar ve dışkıdan kurtulmak için köpeğinizin oyuncaklarını ve yatak örtülerini sık sık yıkayın.

Köpek alerjinizi kontrol etmenin bir başka yolu, düzenli immünoterapi veya alerji aşıları yaptırmaktır. İmmünoterapi, aldığınız bir alerjenin dozunu kademeli olarak artırarak çalışır. Zamanla, alerjene karşı toleransınızı artırarak semptomlarınızı azaltır veya ortadan kaldırır. Hakkında daha fazlasını öğrenmek için immünoterapi , aile doktorunuzla sohbet edin.

Hipoalerjenik Köpek Efsaneleri

Bazı köpek türlerinin hipoalerjenik olduğunu duymuş olabilirsiniz. Hipoalerjenik köpeklerin alerjik reaksiyonlara neden olmadığı söyleniyor, ancak bu gerçekten doğru mu? Eh, a göre 2011 yılında yapılan çalışma Hipoalerjenik köpek türlerinin bulunduğu evlerden alınan toz örnekleri ile diğer ırkların evlerinden alınan örnekler test edildi.

Tüm numunelerin aynı seviyede toz ve tehlikeye sahip olduğu bulundu. Bu nedenle, şunu söylemek doğrudur: Yüzde 100 hipoalerjenik köpek gerçekten sadece bir şehir efsanesi ve ilginç bir gerçek .

Bununla birlikte, çok sayıda köpek var minimal sıyırıcılar . Teorik olarak, minimum dökülme daha az tehlike anlamına gelir. Öyleyse, bu türlerden birini tercih ederseniz ve yukarıdaki hiddet kontrolü önerilerimizi not ederseniz, yine de bir köpeğiniz olabilir ve bunun için acı çekmeyebilirsiniz!20 Düşük Dökülen Irk

İşte köpek alerjiniz varsa sizin için uygun olabilecek en iyi 20 ırkımız. Söylediğimiz gibi, tüm ırkların hipoalerjenik olmadığını unutmayın. Bu, hipoalerjenik köpek ırklarından birinin alerjilerinizle uyumlu olup olmadığını görmek için evcil hayvan alerjiniz varsa test edebileceğiniz ve deneyebileceğiniz iyi bir liste. Birini eve getirmeden önce her zaman bir yetiştiricide veya kurtarmada bir deneme yapmanızı öneririz.


Malta dili

Malta Hipoalerjenik Köpek Cinsi

Malta dili şovu durduran, yere kadar uzanan, akan beyaz paltosuyla ünlüdür. Maltalılar, oyuncak cinsi grubunun üyeleridir ve sadece yedi pound ağırlığa sahiptir. Bir Maltalıya giderseniz, onları çok fazla tüy dökmeyen eğlenceli, çekici, sevimli küçük köpekler bulacaksınız. Bu cins ayrıca, maltipoo oluşturmak için kaniş gibi diğer hipoalerjenik köpeklerle de çaprazlanır.

rottweiler vs pitbull

Tibet Teriyeri

Tibet Teriyeri Hipoalerjenik Cins

Tibet toprakları minimum düzeyde dökülen küçük, gür tüylü köpeklerdir. Ancak, tüylerini iyi durumda tutmak için yine de köpeğinizi sık sık bakım yapmanız gerekecektir. 'Tibet'in Kutsal Köpeği' olarak da bilinen Tibet teriyeri, başlangıçta Budist manastırlarında bekçi köpeği ve refakatçi olarak kullanıldı. Tibet topraklarının zeki, hassas ve sevgi dolu olduğu biliniyor.
Brüksel griffon

Brüksel Griffon Kısa Kulaklı Kaban

Küçük bir dairede yaşıyorsanız ve çocuğunuz yoksa, Brüksel grifonu neredeyse hiç tüy dökmeyen, cep boyutunda mükemmel bir evcil hayvan yapabilir. Brüksel grifonu oyuncağı, bir kişiye son derece sadık olan arkadaş canlısı bir cinstir. Onlar çok eşsiz yavrulardır ve nereye giderseniz gidin bir kalabalığı çekeceklerinden eminler. ABD'de diğer köpek ırklarına kıyasla nispeten nadirdirler.


Shih Tzu

Shih Tzu

Shih Tzu, oyuncak grubunun bir başka üyesidir. Bu küçük köpekler arkadaş canlısı ve sadık ve aynı zamanda minimal sıyırıcılar . Aslında, 'Aslan Köpeğinin' ceketi yalnızca fırçalandığında veya kırıldığında düşer. Bir Shih Tzu seçerseniz, 1000 yıldan daha eski uzun bir sahipler grubuna katılacaksınız! Shih Tzu, diğer ırklarla çaprazlamak için çok popüler bir köpektir ve diğer ilginç düşük tüy dökücüler yaratır. Shichi .


Portekiz Su Köpeği

Portekiz Su Köpeği

Daha büyük bir köpek arkadaşı tercih ediyorsanız, Portekiz su köpeği . Atletik, sevecen ve maceracı Portekiz su köpeği, çalışma grubunun bir üyesidir. Bu yavruların minimum düzeyde dökülen kısa, kıvırcık bir ceketi vardır. Büyük bir Portekiz su köpeği, omuzda 23 inç uzunluğunda yaklaşık 50 pound ağırlığında büyüyebilir, bu nedenle bu yavrulardan birine sahip olmak istiyorsanız geniş bir eve ve bahçeye ihtiyacınız olacak.


Kaniş

Standart Kaniş

Kanişler birkaç boyutta gelir; oyuncak , minyatür ve standart . Kanişler gururlu, son derece zeki, aktif ve eğitilmesi kolay. Ayrıca, neredeyse hiç dökülmeyen kısa, kıvırcık paltoları var. Bu nedenle kanişler genellikle diğer safkan köpeklerin melezleri . Bu, gibi yavruları içerir cavalier king charles spaniel ve kaniş , Hem de Bernedoodle .
West Highland Teriyeri

West Highland Teriyeri

Westie, köpek alerjisi hastaları için uygun bir seçim haline getiren, zar zor dökülen başka bir cinstir.Westies, kayıtsız şartsız sadık ve mükemmel bekçi köpeği yapan arkadaş canlısı, aktif küçük köpeklerdir. Westie küçük olabilir, ancak cins 300 yıldan fazladır ve küçük terrier grubunun en popüler olanıdır.


Kerry Mavi Teriyer

Kerry Mavi Teriyer

Kerry mavi korkunç İrlanda mavisi olarak da bilinir. Bu zeki, uyanık köpekler, çiftlik hayvanlarını korumak, zararlıları avlamak ve gütmek gibi görevler için çalışan köpekler olarak kullanıldı. Kerry blues'un dokusu insan saçına benzeyen ve dökülmeyen çok ince, kıvırcık bir ceketi var. Kerry mavisi, terrier grubunun en büyüklerinden biridir ve arkadaşlığı ve bekçi köpeği nitelikleriyle popülerdir.


Çin Tepeli

Çin Tepeli

Çin tepeli tuhaf, kel tenli bir görünüme sahip, herkese hitap etmeyecek çok sıra dışı bir cinstir. Çin tepeli iki çeşidi vardır; tüysüz ve pudra. Her iki tür de çok az dökülür ve köpek alerjisi hastaları için uygun kabul edilir. Küçük Çin tepeli Afrika'dan geliyor. Bununla birlikte, Çinli tüccarlar, gemilerindeki köpekleri haşaratları kontrol etmek için kullandılar ve bu nedenle cins, Çin tepeli olarak yeniden adlandırıldı.


İskoç Teriyeri

İskoç Teriyeri

İskoç korkunç veya Scottie, çok sadık bir arkadaştır. Terrier grubunun bu kısa, tıknaz üyeleri yüksek ruhlu ve kendinden emin. Bazı sahipler, Scotties'lerinin neredeyse insan olduğunu söylüyor! Ayrıca, cinsin çok fazla tüy dökmeyen kısa, ince tüyleri vardır. Bu cins, alerjisi olanlar ve hipoalerjenik bir cins arkadaşına ihtiyaç duyanlar için harika bir cins.


Cairn Teriyeri

Cairn Teriyeri

İskoçya'dan gelen Cairn, terrier grubunun bir başka üyesidir. Cinsin adı, köpeklerin haşarat avlamak için kullanıldığı büyük taş yığınlarından (cairns) gelmektedir. Cairn’in kısa, tel gibi tüyü su tutmaz ve alçak tüy dökmesi ve renkli paltolar . Mutlu, meraklı ve zeki Cairn'iniz kazabileceği ve keşfedebileceği bir yere sahip olmaktan keyif alacak, bu yüzden hevesli bahçıvanlar dikkatli olun!


İrlanda Su Spaniel

İrlanda Su Spaniel

İrlandalı su spaniel, spor grubunun bir üyesidir ve birkaç yüzyıldır etrafta. Daha büyük bir köpek arıyorsanız, bu adamlar yaklaşık 58 kilo ağırlığında ve omuzda 24 inç kadar ölçebilirler. İrlandalı su spaniel başlangıçta bir arkadaş ve av köpeği olarak kullanıldı, aktif, arkadaş canlısı ve sahiplerine bağlıydı. Tüylerini iyi durumda tutmak için köpeğinizi düzenli olarak tımar etmeniz gerekse de, cins fazla tüy dökmez ve bu nedenle evcil hayvan alerjisi olanlar için uygun kabul edilir.


Labradoodle

Labradoodle Köpek

Labradoodle, birbiriyle kesişen nispeten modern bir tasarımcı türüdür. bir Labrador köpeği ve bir minyatür veya standart kaniş . Her köpeğin mizacı kısmen ebeveynlerinin her birinden miras alınsa da, iyi yetiştirilmiş Labradoodles genellikle arkadaş canlısı, iyi huylu türlerdir ve düşük tüy döker. Mini labradoodles da popülerdir ve genellikle hipoalerjenik bir köpek ırkına bakanlar için mükemmel bir seçenektir. Ayrıca Labradoodle'ın Avustralya versiyonu yanı sıra.


Sınır Teriyeri

Sınır Teriyeri

Sınır teriyeri kemirgenleri ve tilkileri avlamak için yetiştirilmiş cesur, sevecen bir cinstir. Meraklıları tarafından sağlam, sağlam bir terrier olarak tanınan Border, çok az sıyrılan ve haftalık kısa bir fırçalama ile idare eden ince bir ceketi var. Bu küçük köpekler, evcil hayvan alerjisi olan insanlar için mükemmel olsalar da, Tavşan veya sıçan gibi küçük evcil hayvanlarınız varsa, Border'ın avlanma içgüdüsü hala çok güçlü olduğu için onlardan uzak durmak isteyebilirsiniz!


Schnauzer

Schnauzer

Popüler Schnauzer minyatür, standart ve dev olmak üzere üç boyutta gelir. Cinsin tüm versiyonlarında düşük tüy dökücü bir ceket bulunur ve köpek alerjisi olan biri için uygun bir arkadaştır. Alman Schnauzer ırkı başlangıçta bekçi köpekleri, bekçi köpekleri ve haşaratları yakalamak için kullanıldı. Schnauzer, aktif, açık havada yaşayan bir aileye uyan yüksek enerjili, arkadaş canlısı bir cinstir.


Yorkshire Teriyeri

Yorkshire Teriyeri

Sevimli ama cesur Yorkie hafife alınmamalı! Cins, başlangıçta İngiltere'nin Yorkshire madenlerinde ve fabrikalarında fareleri yakalamak için yetiştirildi. Daha sonra şanlı, parlak, Yorkie'nin zemin süpürme ceketi ırkı şımartılmış bir köpek olarak hızla benimseyen Viktorya dönemi hanımlarının dikkatini çekti. Yorkie'nin bereketli ceketine rağmen, cins, evcil hayvan alerjisi olan bir köpek aşığı için uygun olacak bir ışık saçıcıdır ve ayrıca oldukça uzun yaşa . Onlar ayrıca daha küçük boyutlarda gel .


Avustralya İpeksi Teriyeri

Avustralya İpeksi Teriyeri

Avustralya ipeksi korkunç Yorkshire terrierinin yakın bir akrabasıdır. Aussie terrierinin, erken sömürgeciler tarafından Avustralya'ya getirilen çeşitli terrier tipi köpeklerin melezlenmesinden kaynaklandığı düşünülüyordu. Korkusuz ve sert Avustralyalılar, küçük memeliler ve hatta yılanlarla mücadele etmek için çok amaçlı yok ediciler olarak kullanıldı! Cins cesur ve cesurdur, ancak aynı derecede sadıktır ve sahibiyle kucaklaşmaktan başka bir şey yoktur. Ayrıca, Avustralyalı’nın ipeksi tüyü neredeyse hiç dökülmez, bu da köpek alerjisi hastaları için iyi bir haberdir.


Bouvier des Flandres

Bouvier des Flandres

Bouvier des Flandres, asıl mesleği nedeniyle 'Flandres'in inek çobanı' olarak adlandırılmıştır. Fıçı göğüslü, iri yarı cins, gütme ve bekçi köpeği olarak kullanıldı. Modern Bouvier des Flandres, polis köpekleri ve bekçi köpekleri olarak hizmet görmüştür. Ancak bu düşük tüylü köpeklerin aynı zamanda nazik, sadık ve arkadaş oldukları da bilinmektedir.


Basenji

Basenji

Basenji Cinsin av köpeği olarak kullanıldığı Orta Afrika'dan geliyor. Tipik olarak bağımsız ve eğitilmesi biraz zor olan Basenji, aynı zamanda zeki ve arkadaş canlısıdır. Cinsin tüyleri kısadır ve güzel görünmesini sağlamak için biraz tımar gerektirir. Ayrıca Basenji çok hafif bir dökücüdür. Basenji havlamayan birkaç ırktan biridir. Bunun yerine, bu yavrular, huzurlu bir yaşam isteyen yakın komşularınız varsa akılda tutulması gereken bir şey olabilir!


Amerikan Tüysüz Terrier

Amerikan Tüysüz Terrier

Amerikan tüysüz terrier Louisiana yerlisi ve evcil hayvan isteyen köpek alerjisi olanlar için mükemmel bir seçim. Cinsin zeki, meraklı ve zar zor akan bir paltoyla çok eğlenceli olduğunu göreceksiniz. Amerikan tüysüz terrier, doğal olarak oluşan bir Rat terrier çeşididir. Açıkçası bu köpeğin tüyü yok, bu da onu alerjisi olan insanlar için popüler bir seçim yapıyor.


Son düşünceler

Sırf bir köpek alerjiniz olduğu için, bu, köpek sahibi olmanın zevklerini kaçırmanız gerektiği anlamına gelmez! Bu makaleden de gördüğünüz gibi, göz önünde bulundurabileceğiniz farklı boyutlarda ve kişiliklerde en az 20 muhteşem köpek ırkı var, bunların hepsi tüylerini asgari düzeyde sıyırarak alerjisi olanlar için uygun hale getiriyor.

Bununla birlikte, köpek alerjisinin genellikle köpek tüylerinden ziyade evcil hayvan tüylerinden kaynaklandığını unutmamak önemlidir. Bu, evcil hayvanınızı her gün temizlemeniz, evinizi günde en az bir kez süpürmeniz ve evinizi tehlikelerden korumak için bir HEPA filtre kullanmanız gerektiği anlamına gelir.

Köpeği olan arkadaşların evlerini ziyaret ederseniz, alerjiniz yine de tetiklenebilir. Kendi köpeğinizi almadan önce, size uygun olabilecek immünoterapi veya diğer alerji tedavileri hakkında daha fazla tavsiye için aile doktorunuzla görüşmek mantıklıdır.

Yorumlar

Debora
Bu, şimdiye kadar gördüğüm en ayrıntılı liste. Ancak Barzoi'nin de bu listede bir yeri hak ettiğini eklemek isterim. Köpeklere% 100 alerjim var ama düzenli elektrikli süpürge ve fırçalamayla (iki günde bir veya yaklaşık) gayet iyiyim. Şimdi eklemek isterim ki Borsoi çok özel bir türdür ve kesinlikle herkes için değildir: tüylerini paspas fırçalamadan korumak için tüm yıl boyunca az ve iki kez toplu olarak tüy dökerler, sadece alerjisi olanlar için değil, çok da gereklidir. , günde iki saat koşmaya ihtiyaçları var (tasmalı yürüme değil, serbest mesafe koşusu). Uyuyorlar
Kelly Wilson
Yorumunuz için teşekkürler Debora! Makaleyi güncellediğimizde bu cinsi kesinlikle bir sonraki tura ekleyeceğiz!