Bernedoodle Cins Bilgisi: Bernese Mountain Dog Poodle Mix

Bernedoodle Cins Bilgisi: Bernese Mountain Dog Poodle Mix

sevimli bernedoodle Bernese Dağ Köpeği arasında bir haç ve bir Kaniş . Bu melez oyuncu ama nazik olmasıyla tanınır. Bernese dağ köpeği kaniş karışımı ailelerinin yanında olmayı ve çocukların etrafında iyi şeyler yapmayı seviyor.

Sadıktırlar ancak yabancılara biraz mesafeli olabilirler, bu da sosyalleşmeyi son derece önemli kılar. Ayrıca, bazı ayrılık kaygısı sorunları da olabilir. Güzel kürkleri nedeniyle cins çok sevilir. Neredeyse hiç tüy dökmezler, ancak bu zorunlu değildir onları hipoalerjenik yap .Bu karma bir cins olduğu için, her bir yavru köpeğin nasıl görüneceğini ve nasıl davranacağını tam olarak bilmek imkansızdır. Karışık ırklar, çok farklı ebeveynlerden gelir ve hangi ebeveynden miras aldıkları, tamamen rastlantısaldır. Yine de, bir Bernedoodle'ın görünüşünün ve mizacının ne olabileceğine dair bazı eğitimli tahminler yapabiliriz.

Irk Genel Bakış Tablosu

Cins Genel BakışBernedoodle
Yükseklik 23-29 inç (M)
21-27 inç (F)
Ağırlık 70-90 pound (M)
60-80 pound (F)
Mizaç Akıllı, Lütfen Hevesli,
Enerjik
Enerji Yüksek enerji
Sağlık Ortalamanın üstü
Bakım Monthlty
Ömür 12-15 yaş
Ortalama fiyat 1000-2000 ABD Doları

Bernedoodle Tarihi

Bernedoodle tarih için nispeten yenidir. Sadece geçen yıl içinde melez bir cins olarak popüler hale geldiler. Muhtemelen bundan önce kazara meydana gelseler de, kısa bir süre önce aranır ve popüler hale gelirler.Bununla birlikte, ebeveyn ırklarının çok uzun bir geçmişi vardır.

Bernese dağ köpeği

Bern Dağ köpeği, İsviçre'de Bern adlı bir bölgeden geliyor, dolayısıyla adı. Bu aslında bu bölgeden gelen dört dağ köpeğinden sadece biri. Bern, süt ürünleri üretimi ile tanınan geniş bir tarım bölgesidir. Bern'de üretilen süt, İsviçre'nin en karlı ihracatı olan peynir ve çikolata yapımında kullanıldığından çok önemlidir.

Bu cins, başlangıçta bu süt üretimine yardımcı olmak için yetiştirildi. Sığır sürüyorlar, avcıları kovalıyorlar ve efendilerine refakatçi olarak hizmet ediyorlardı. Berner olarak da bilinen bu cins aynı zamanda karting köpekleri olarak da çalışmıştır. Vücut ağırlıklarının birçok katı kadar yük çekebilirler.Bu cinsin genel kullanışlılığına rağmen, 1800'lerde azalmaya başladı. Kalan köpekler düşük kaliteli ve bulunması zorlaştı. Neyse ki, bazı İsviçreli hayranlar, cinsi yok olmaktan kurtardı. 1907'de bir İsviçre cins kulübü kuruldu ve kısa süre sonra köpek bir kez daha refaha kavuştu. Cins, 1926'da Amerika'ya ithal edildi ve 1937'de AKC'de tanındı.

Kaniş

Bazı yanlış anlamalara rağmen, Kaniş aslında Almanya'dan geldi. Başlangıçta bir ördek köpeği olarak yetiştirildi. 'Kaniş' adı, su sıçramasını tanımlamak için kullanılan Almanca kelimeye ('pudelin') karşılık gelir.

Standart Kaniş, yaklaşık 400 yıl önce geliştirildi, ancak daha sonrasına kadar tam olarak modern Kaniş gibi değildi. Bir su alma köpeği olan bu köpek, vurulduktan sonra su kuşlarını geri almak için suya atlamak üzere eğitildi. Kısa, kıvırcık tüyleri onları bu iş için özellikle uygun hale getirdi. Suya girip çıkarken onları elementlerden korur.Şov kesimi, aslında pratik amaçlar için geliştirilmiş olan Poodle'ı sıklıkla tanıyoruz. Avcılar, cinsin saçları tarafından tıkanmadan suda serbestçe hareket etmesini istedi. Ama aynı zamanda onların soğuktan korunmuş .

Avcılar, bu iki ihtiyaç arasında bir denge kurmak amacıyla bacaklarını, boynunu ve kuyruğunu tıraş ederek geri kalanı örtülü bıraktı. Bu kesim, bugün yaygın olarak gördüğümüz şov kesiminde gelişti.

Bu ilk günlerden beri, Kaniş başka işler de buldu ve bu da onun Avrupa'ya yayılmasına yardımcı oldu. Avrupa'daki sirklerde performans sergilediler ve Fransa soylularının favorisi oldular. Yüksek zekaları onları çok eğitilebilir ve doğal eğlenceler yapar. Ayrıca müthiş burunları nedeniyle yer mantarı avlamak için de kullanılmıştır.

Bernedoodle Görünümü

Sevmek diğer kaniş karışımları , özelliklerini ebeveyn ırklarının herhangi birinden miras alabilirler. Karıştırma birlikte iki köpek ırkı yazı tura atmaktır, böylece ne alacağınızı asla bilemezsiniz. İnternetteki tüm sevimli resimlere rağmen, her bernedoodle aynı bulanık görünüme sahip olmayacak. Kardeş olsalar bile birbirlerinden oldukça farklı görünebilirler.Herhangi bir karma cins yavrunun neye benzeyeceğinden asla emin olamazsınız. Her iki ebeveynden de herhangi bir özelliği miras alabilirler. Yine de, çoğu Bernedoodle'ın ortak olduğu bazı özellikler var. Bernedoodles oldukça büyük olabilir. 75 pound ağırlığında olabilirler. Hatta bazıları 100 pound'a daha yakın. Herhangi bir tanıma göre büyük köpeklerdir.

border collie'ler karda iyi mi

Genellikle Poodle'ın kıvırcık, tek katmanlı katına sahiptirler. Ancak bu her zaman böyle değildir. Daha seyrek olsa da tüyleri daha uzun olabilir. Bernedoodles çok çeşitli renklerde olabilir. Bu cinsin üç renkli olması en yaygın olanı gibi görünmektedir, ancak diğer renklere sahip köpekleri görmek nadir değildir. Çok çeşitli işaretler olduğu gibi düz renkler de mümkündür. Muhtemelen bir Bernedoodle'ı asla karıştırmayacaksınız. onları bir Goldendoodle ile karşılaştırmak rağmen.

Her yavrunun rengi, ebeveynlerin renginden büyük ölçüde etkilenir. Ebeveynlere bakmak, yavruların neye benzeyeceğini tahmin etmenin iyi bir yoludur. Ayrıca tipik olarak çok kaslı ve sağlam yapılıdırlar, ancak aynı zamanda çalışan köpeklerdir ve öyle görünürler. Yavru köpeğinizin neye benzeyebileceğine dair daha iyi bir fikir edinmek için, ebeveyn ırklarının neye benzediğini inceleyelim.

Bernese dağ köpeği

Bern Dağ Köpeği büyük ve kaslı . Bu yavrular çok büyük. 75 ila 120 pound ağırlığında olabilirler. Erkekler tipik olarak daha büyüktür, ancak bu her zaman böyle değildir. Berner'lerin çoğu uzun boyludan biraz daha uzundur ancak genellikle orantılı görünür. Güçlü bir sırtları vardır ve çok kaslıdırlar. Bunlar çalışan köpekler ve yapılarında açıkça görülüyor.Bernedoodles'ın üç renkli siyah, kahverengi ve beyaz bir katı vardır. Ana renk siyahtır, ancak midelerinde beyaz ve yüzlerinde ve pençelerinde çeşitli kahverengi lekeler vardır. Kesin işaretler ve renk oranları köpeğe göre değişecektir.

Düzenli bakım gerektiren daha uzun tüyleri vardır. Bu yavruların ayrıca, genellikle güvenlik amacıyla çıkarılan çiğ pençeleri vardır.

Kaniş

Kaniş çeşitli boyutlarda gelir . Oyuncak Kanişler en küçük boyuttur ve 10 inç uzunluğunda durur. Minyatür Kanişler bir sonraki boyuttur ve 10 ila 15 inç boyunda durur. Standart Kanişler en büyük boyuttur ve 15 inçten fazladır.Berner'in büyüklüğü nedeniyle, Standart Kaniş'in bu karışık cinsi yapmak için yetiştirilmesi muhtemeldir. Kanişin diğer varyantları çok küçüktür ve başarıyla üremekte zorluk çeker. Kanişler sağlam bir şekilde inşa edilmiştir. İlkel ve düzgün görünebilirler, ancak aynı zamanda oldukça kaslı ve yapılı da olabilirler.

Çoğu köpeğin aksine, Poodle'ın tek katmanlı bir ceketi vardır. Bu ceket yoğun, kıvırcık saçlardan oluşur. Kanişler dökülürken, dökülen saçlar diğer saçlarına takılır ve bu da hiç dökülmemiş gibi görünmelerine neden olabilir. Bu, uygun şekilde bakılmadıkları takdirde paspaslanmaya da yol açabilir.

Poodles'ı en çok gösteri kliplerinde görmemize rağmen, genellikle bu şekilde evcil hayvanlar olarak kesilmezler. Bunun yerine, genellikle daha az bakım gerektirecek şekilde kesilirler. Yine de, bir evcil hayvan sahibi, Kanişlerini altı ila sekiz haftada bir tımar etmeyi beklemelidir.

Kanişler, beyaz, siyah, kahverengi, kısmi, gümüş, gri ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli renklerde gelir. Hemen hemen tüm Poodle'lar tek renklidir. Temel renge bağlı olarak, kat boyunca gölge değişebilir.Part-colour Poodles, beyaz bir palto üzerinde düz renkli lekelere sahiptir. Normalde, kürk beyaz ve lekelerin eşit kısımları olacaktır. Bununla birlikte, bazen daha büyük bir beyaz yüzdesinin olması mümkündür.

Bernedoodle Mizaç

Safkan köpeklerin genellikle ortak bir 'cins kişiliği' olsa da, bernedoodles dahil olmak üzere karışık ırklarda durum böyle değildir. Genetik bir rol oynar kişilik ve mizaç . Karışık ırklar daha büyük bir gen havuzundan yetiştirildikleri için, nasıl davranacaklarını asla bilemezsiniz.

Yine de, iki ebeveyn ırkının kişiliğine dayanarak bernedoodle hakkında bazı sonuçlar çıkarabilirsiniz. Dahası, mizacın çoğu da çevreseldir. Arkadaş canlısı ve sakin olabilmeleri için bir köpek yavrusu genç yaştan itibaren sosyalleştirilmelidir. Daha önce hiç kedi görmemiş bir köpek, cinsi ne kadar arkadaş canlısı olursa olsun, muhtemelen kedileri kabul etmeyecektir.

Herhangi bir kaniş Bernese dağ köpeği karışımının nasıl davranacağını tam olarak tahmin etmek imkansız olsa da, genellikle eğlenceli ve sevecen olurlar. Ailelerine sıkı sıkıya bağlıdırlar ve insanlarının yanında olmaktan zevk alırlar. Bu cins, daha büyük boyutları sayesinde çocuklara iyi gelir ve oldukça sabırlıdır. Elbette, çocuklara alışabilmeleri için küçük yaşta tanıtılmalıdır.

Biraz mesafeli olabilirler ve yabancıların etrafında saklanabilirler. Saldırganlığın oluşmasını önlemek için erken yaşlardan itibaren sosyalleştirilmeleri gerekir. Ayrıca oldukça fazla insan etkileşimi gerektirirler ve uzun süre yalnız bırakılmaya uygun değildirler. Ayrılık kaygısından muzdarip olabilirler.

Bernedoodle zeki ve memnun etmesi kolaydır. Çoğu eğitim durumunda başarılı olurlar ve itaat derslerinin tadını çıkarmak . Ayrıca numaralar öğrenmeye heveslidirler ve temel numaralarda başarılı olurlar. sallamak ve çapraz pençeler gibi .

Bernese dağ köpeği

Berner genellikle geri çekilir ve yabancıları kabul eder. İnsanlar etrafında agresif, utangaç veya endişeli değiller. Çoğu zaman bu köpekler oldukça uysaldır. Sadece gerekli olduğunda, örneğin sahibinin saldırıya uğradığında koruma moduna geçer. Bu köpekler çok büyüktür ve bu nedenle iyice sosyalleştirilmesi gerekir. Düzenli eğitim ve yavru köpek kursları gereklidir.

Bernese dışarıda olmaktan hoşlanır. Aktivite gerektirirler ve çok fazla dayanıklılığa sahiptirler. Bu cins çiftlik veya başka bir büyük açık alan için yapılmıştır. Bununla birlikte, egzersiz ihtiyaçları karşılandığı sürece iç mekanlarda da iyi davranırlar. Egzersiz ihtiyaçlarını karşılayamamak, bu köpeklerin genellikle sahiplerine havlamasına ve taciz etmesine neden olur.

Berners sevecen ve çocuklarla iyi geçiniyor. Sabırlıdırlar ve normalde çocukların üzerlerine tırmanmalarına aldırmazlar. Bununla birlikte, sosyalleşme bunda da önemli bir rol oynamaktadır.

Kaniş

Kanişler son derece enerjik, sosyal, akıllıdır ve hem fiziksel hem de zihinsel aktivitelerden zevk alır. Genellikle, bu köpekler yabancılara karşı mesafeli ve soğuktur, ancak hızla ailelerine ve arkadaşlarına ısınırlar. Birini tanıdıklarında Berners arkadaş canlısı ve hoşgörülüdür.

Kanişlerde hızlı davranış nadir değildir. Bununla birlikte, bu büyük ölçüde uygunsuz sosyalleşmenin bir sonucudur. Bu köpeklerin genç yaşlardan itibaren çeşitli diğer insanlara tanıtılması gerekir. Yabancılara karşı mesafeli olmalarına rağmen, bu koruyucu bir cins değildir. Genellikle sessizdirler ve bölgesel değildirler.

Kaniş çok eğitilebilir ve zekidir. İtaat de dahil olmak üzere bir dizi farklı spor dalında düzenli olarak rekabet ederler. Daha büyük, standart Poodle'lar sosyalleşmiş çocuklar için iyidir. Yeterince sahip olduklarında emekli olabilecekleri bir yere ihtiyaçları olacak ve çocuklara nazik olmaları öğretilmelidir.

Bernedoodle Sağlık

Çoğu zaman melez ırklar safkan ırklardan daha sağlıklıdır. Bunun nedeni, daha büyük bir gen havuzundan gelmeleri ve genetik sorunları miras alma olasılıklarını düşürmeleridir.

Öte yandan safkan köpekler, çeşitli genetik koşullara daha yatkındır çünkü ebeveynleri genetik olarak çok benzerdir. Neredeyse tüm safkan köpekler, uzun zaman önce aile içi çiftleşmenin sonucudur.

Yine de, Bernedoodle oldukça sağlıklı. Pek çok soruna eğilimli değiller. Bununla birlikte, bazı Bernedoodles'ı etkileyen sorunlara bakalım.

Dirsek ve Kalça Displazisi

Displazi, dirsek ve kalçadaki eklemlerin doğru şekilde oluşmadığı zamandır. Bu, kemiklerin eklemlere doğru şekilde oturmamasına neden olur, bu da ağrılı olabilir ve artrite neden olabilir. Bu durum genetiktir ve tipik olarak gerçekleşir köpekler yaşlandıkça .

Daha büyük ırklar, daha yüksek BMI'leri nedeniyle bu bozukluğa daha yatkındır. Çoğu durumda, bu sorun bernedoodle'ınız 18 aylık olmadan önce kendini gösterir.

Semptomlar köpeğe göre değişir. Bu durum eklemde ağrıya neden olduğundan, köpekler genellikle eklemi hareket ettirmekten kaçınmaya çalışırlar. Bu, tavşan benzeri bir yürüyüşle sonuçlanır. Etkilenen ekleme bağlı olarak diğer yürüyüş değişiklikleri de ölçülebilir.

Diğer semptomlar arasında yürürken rahatsızlık, hafif topallık ve uyuşukluk bulunur. Displazi belirtileri çoğu zaman dramatik değildir. Ancak zamanla veya aniden kötüleşebilirler. Bu durum tedavi edilemez ve ömür boyu sürer. Bunun yerine, odak noktası semptomları tedavi etmek ve ağrıyı azaltmaktır. Neyse ki, birçok köpeğin bu duruma rağmen yüksek bir yaşam kalitesi vardır.

Sebasöz Adenit

Bu bir yaygın olmayan cilt durumu bazı köpek ırklarında. Kaniş'i etkiler, bu da Bernedoodle'ı etkilemesini mümkün kılar.

Bu hastalık, yağ bezlerinin iltihaplanmasıdır. Bu bezler bir köpeğin kıl köklerinde bulunur. Memelilerin derilerini ve kürklerini yağlamaya ve su geçirmez hale getirmeye yardımcı olan sebum adı verilen bir madde üretirler.

Bu hastalığın en belirgin belirtisi, köpek tüylerine yapışan gümüşi bir kepektir. Saç dökülmesi çok yaygındır ve birçok durumda şiddetli olabilir. Donuk ve kirli bir kürk de oluşabilir.

Hastalık ilerledikçe köpeğin derisi lezyonlar oluşturacak ve küf kokusu üretecektir. Bu hastalığın kesin nedeni bilinmemektedir. Farklı köpek ırklarının bu bozukluğun altında yatan farklı nedenleri var gibi görünüyor. Poodles'ta, hastalığın genetik olması muhtemeldir.

Çaresi yok Bu hastalık . Bunun yerine tedavi, yaşam boyu mineral banyoları ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için antibiyotikli şampuanlarla yıkamayı içerir. Bazen steroidler, siklosporin ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar bir iyileşme sağlayabilir. Diğer zamanlarda yüksek dozda A vitamini kullanılabilir.

Ek Bernedoodle Gerçekleri

Bir köpeği seçerken mizaç, görünüm ve tarih gibi cins temellerini göz önünde bulundurmak önemli olsa da, özellikle yaşam tarzınıza uyan bir cinsi dikkate almak da önemlidir. Aileniz için doğru cinsi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken başka faktörler de var.

Bakım, aktivite seviyeleri, beslenme ve satın almanız gereken ekipman türü, belirli bir cins seçerken genellikle gözden kaçan küçük ama önemli şeylerdir. Bernedoodles'ın bu kategorilerin her birinde farklı ihtiyaçları vardır, bu yüzden ne bekleyebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Bakım

Bernedoodles, makul miktarda tımar ve bakım gerektirir. Bu köpekler dökülür ve dökülen tüy miktarı mevsimsel olarak artar. Köpeğin tüy tipine bağlı olarak, bu tüy tüylerine yapışabilir veya normal şekilde kaybolabilir. Ancak bu kılların yine de düzenli fırçalama ile alınması gerekecektir.

Bernedoodle'ınızı haftada en az birkaç kez fırçalamanızı öneririz. Köpeğinizin kaniş benzeri tüyleri varsa, düzenli olarak profesyonelce bakıma ihtiyacı olacaktır.

Rutin göz ve kulak temizliği de gereklidir, ancak bu evde su ve pamuktan başka bir şey olmadan yapılabilir. Köpeğinizin dişlerini, köpekler için tasarlanmış enzimatik bir diş macunu ile de fırçalamalısınız.

Aktivite İhtiyaçları

Bernedoodle'ın orta düzeyde bir aktivite gereksinimi vardır. Enerjiktirler ve düzenli egzersiz gerektirirler. Ancak diğer bazı cinsler gibi günde saatlerce egzersize ihtiyaç duymazlar. Ayrıca çok dayanıklıdırlar ve dolaşmayı severler. Arka bahçede çitle çevrili bir çit çok faydalıdır, ancak köpeğinizi günlük yürüyüşlere çıkardığınız sürece bu gerekli değildir.

Günde yaklaşık otuz dakika yoğun egzersize ihtiyaç duymalarını bekleyebilirsiniz. Bu, getirme oynamak, yürüyüşe çıkmak veya köpeğinizin nefes nefese kalmasına neden olan herhangi bir şey olabilir. Bunun yanı sıra bu cins de gün boyu oynamak isteyecektir. Aileleri ile dışarıda dolaşarak ve açık hava etkinlikleri yaparak vakit geçirmeyi severler.

Bernedoodle da çok zekidir ve her gün zihinsel uyarıma ihtiyaç duyar. Bu, on beş dakikalık bir eğitim seansı ile kolayca yapılabilir. Yapboz oyuncakları ve saklambaç gibi oyunlar da zihinsel olarak köpeğinizi canlandırabilir.

Diyet ve Beslenme

Muhtemelen Bernedoodles'ın bir ton yemek yediğini söylememize gerek yok. Ancak, yemeleri gereken yiyecekler sizi şaşırtabilir.

Birçok yanlış anlamaya rağmen, bir Bernedoodle tahıl alerjisi olmadığı sürece ağrısız yiyecekler yememelidir. Bernedoodles alerjiye özellikle eğilimli olmadığından, bu olası değildir. Köpekler tahıl yemeye adapte oldular. en azından ortalama bir köpeğe zararlı değildir .

Tahılsız yiyecekler tahıl içermemekle birlikte, bezelye, baklagiller ve patates gibi köpekler için zararlı olabilecek başka dolgu maddeleri içerirler. Bu maddeler, bir köpeğin yiyeceklerini düzgün sindirme yeteneğine zarar verebilir ve bu da başka sağlık sorunlarına yol açabilir. DMC, ciddi bir kalp rahatsızlığı , çok fazla patates, baklagil veya bezelye tüketen köpeklerde ortaya çıkabilir.

Bu potansiyel olarak zararlı bileşenleri içeren yiyecekler yerine tahıl içeren bir yiyecek seçmek daha iyidir. Ana protein kaynağı olarak ördek, kuzu veya yaban domuzu içeren gıdalardan da kaçınmalısınız. Bu protein kaynakları, bir köpeğin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için uygun şekilde test edilmemiştir. Başka bir proteinle eşleştirildiklerinde sorun yoktur, ancak yavrularınızın tek protein kaynağı olmamalıdır.

Ayrıca 'butik' diyetlerden de kaçınmalısınız. Bunlar daha küçük şirketlerden gelen ve genellikle 'süslü' içerik maddelerine sahip gıdalardır. Çoğu zaman, bu şirketlerin personeli konusunda köpek beslenme uzmanı yoktur ve yiyeceklerini uygun şekilde test etmemişlerdir. Bunun yerine, her zaman AAFCO standartlarını karşılayan yiyecekleri seçmelisiniz.

Ekipman

Bernedoodles büyük bir cinstir ve ekipmanı daha küçük bir köpek için olabileceğinden daha pahalıya mal olma eğilimindedir. Örneğin, Bernedoodle'ınızın bir yatağa ihtiyacı olacak. Aileleri olmadan kalmaktan hoşlanmazlar ve uzun süre dışarıda bırakılmayı sevmezler.

Odanızda bir yatak veya sandıkta olmazsa olmaz. Büyük oldukları için büyük bir yatağa ihtiyaç duyacaklar ve bu da muhtemelen daha küçük bir yataktan daha pahalıya mal olacak. Dahası, bu köpekler kalça ve dirsek displazisine yatkındır, bu nedenle sağlıkları için iyi bir yatak gereklidir.

Bernedoodle'ınız ayrıca, özellikle onları dışarı çıkaran oyuncaklara, makul sayıda oyuncağa ihtiyaç duyacak. Ayrıca bir veya iki yapboz oyuncağına yatırım yapmanızı öneririz. Bunlar, başka türlü meşgul olduğunuzda yavrularınızın meşgul kalmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca, iyi bir tasma ve yaka şarttır. Bernedoodle büyük bir köpektir! Onları güvende ve emniyette tutmak için güçlü bir tasma gerekir.

Son düşünceler

Bernedoodle, doğru aileye harika bir arkadaşlık edebilecek kocaman, sevimli bir köpektir. Yavru köpeğinizin koşması için yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olmak önemlidir, çünkü bu nispeten aktif bir türdür. Büyük boyutları nedeniyle apartman dairelerinde pek iyi değiller.

Genel olarak, yabancılarla harika olan ve yumuşak tüylü bir kürkü olan eğlenceli bir cins arıyorsanız, evinize bernese dağ köpeği kaniş karışımı getirmekten çok daha kötüsünü yapabilirsiniz. Bernedoodle, hemen hemen her durum için harika bir köpektir ve herkesin etrafında olmayı seven daha aktif bir yavruya sahip olmaya ayıracak zamanınız ve enerjiniz varsa bu yavruya şiddetle tavsiye ederiz.

Yorumlar