Rottweiler vs Pitbull: Irk Karşılaştırması (Farklılıklar ve Benzerlikler)

Rottweiler vs Pitbull: Irk Karşılaştırması (Farklılıklar ve Benzerlikler)

Rottweiler'ı veya Amerikan Pitbull Terrier'ı tanımayanlar, en azını söylemek için korkutucu görünebilirler ve bu, onları çevreleyen tüm 'korku hikayelerini' duymadan önce. Ancak her iki cinse aşina olanlar, aslında çok tatlı huylu ve sevgi dolu olduklarını bilecekler, ancak ne yazık ki, özellikle Amerikan Pitbull Teriyeri (APBT) de çok yanlış anlaşıldı.

Mizaçları, tatlı huylu ve sevgi dolu olmaları ve sürüleriyle sosyal ve eğlenceli olmaları bakımından benzerdir. Her ikisi de haksız bir üne sahip, çok yanlış anlaşılan yavrulardır. İster inanın ister inanmayın, bu iki cins aslında çok tatlı bir melez kombinasyon !Rottweiler yabancılara karşı daha temkinli ve mülkünü ve ailesini koruma eğilimindeyken, APBT hemen hemen herkesle oynayacaktır. Rottweiler, APBT'den çok daha büyüktür, ancak boyutuyla birlikte birkaç sağlık sorunu daha ortaya çıkar.

Irk Karşılaştırma Tablosu

RottweilerPitbull Teriyeri
Yükseklik 24-27 inç (M)
22-25 inç (F)
18-21 inç (M)
17-20 inç (F)
Ağırlık 95-135 pound (M)
80-100 pound (F)
35-65 pound (M)
30-50 pound (F)
Mizaç Sevecen, Kendinden Emin, Sadık Sevecen, Enerjik, Sadık
Enerji Düzenli Aktivite Yüksek enerji
Sağlık Ortalama Ortalamanın üstü
Bakım Haftada Birkaç Defa Haftalık
Ömür 9-10 yıl 12-16 yaş
Fiyat 1500+ ABD doları 800+ ABD doları

Geçmiş Karşılaştırması

Bugün bu köpek ırklarını ve onları çevreleyen itibarı anlamak için geçmişlerini ve nereden geldiklerini anlamak önemlidir.Rottweiler Tarihi

Rottweiler, Roma İmparatorluğu'na tarihlenir ve kaydedilen en eski ırklar ve eski Mastiff tipi köpeklerden geldiğine inanılıyor. Rottweiler, başlangıçta sığırları orduların yanında gütmek için yetiştirildi ve sığırların vahşi hayvanlardan ve hırsızlardan korunmasını sağladı.

Almanya'nın Rottweil kasabasının gezici kasapları, onun gütme ve koruma yeteneklerinden o kadar etkilendiler ki, onu para cüzdanlarını Rottweiler'ın boynuna bağlayarak korumak için kullandılar. Rottweil'den resmen Rottweiler seçildi. Almanya'da Rottweiler Metzgerhund olarak bilinir ve İngilizcede ' Rottweil Kasap Köpeği '.

Fazla mesai, büyük ağır nesneleri değiştirmedeki katıksız gücü için çiftliklerde çalışmak ve birçok koruma hizmetinde, özellikle bir Alman Polis köpeği olarak çalışmak gibi çeşitli istihdam biçimleri buldu. Çalışan bir köpek olarak popülaritesindeki düşüşten bu yana, daha tatlı tarafı keşfedildi ve şimdi bir harika aile hayvanı . Amerikan Kulübesi Kulübü (AKC) onu 8. sırada yer aldı. en popüler köpek Amerika'da 193 tanınmış ırktan.Rottie çok düşünülmüş olduğundan, genellikle diğer saf ırklarla karıştırılırlar. rottie labrador karışımı .

Pitbull Tarihi

Pitbull aslında bir cins değil, daha çok bir şemsiye terimi Teriyer ve Bulldoglardan gelen köpekler için kullanılır. 'Pitbull' olarak kabul edilen dört cins, American Pit Bull Terrier, American Bully, American Staffordshire Terrier ve Staffordshire Bull Terrier'dir. Diğer birçok cinsin de görülmesi oldukça yaygındır. yanlış etiketlenmiş Pitbull’da olduğu gibi çoğu insan Pitbull’un ne anlama geldiğini tam olarak anlamıyor ve hatta profesyoneller yanlış anlıyor çok. Başlangıçta dövüş köpekleri olarak yetiştirildiler, ancak it dalaşı yasaklandığında, bu köpekler yakalama ve gütme için kullanıldı. aile arkadaşı köpekler .

Bu makale boyunca, Amerikan Pit Bull Teriyeri (APBT) bir Pitbull'a atıfta bulunduklarında insanların çoğunluğu olarak, genellikle özellikle APBT'ye atıfta bulunur. Bununla birlikte, diğer 'Pitbull' tipi köpekler belirli özelliklere göre değişiklik gösterecektir. APBT'nin menşei nedeniyle artık bir Kötü şöhreti ve onun doğası gereği kısır olduğu düşünülüyor ki bu doğru değil ve biz buna biraz daha bakacağız. APBT, AKC tarafından tanınmamaktadır, bu nedenle tam olarak ne kadar popüler olduğunu ölçmek zordur, ancak Pitbull tipi köpeğin en çok yetiştirilen köpek Amerikada.Görünüm

Rottweiler ve APBT, görünüşlerinde oldukça farklıdır, tek benzerlik, bazıları tarafından kaba görünümlü yavrular olarak kabul edilmeleridir. Rottweiler arasında çok daha uzun duruyor 24-27 inç pençeden omuza APBT arasında durur 18-21 inç . Rottweiler ayrıca devasa bir ağırlığa sahiptir. 135 pound APBT'nin ağırlığı ise 65 pound , bu potansiyel olarak APBT'nin iki katından fazladır! APBT çok daha zayıf ve daha belirgin ve bu onu Rottweiler'a kıyasla daha kaslı gösteriyor.

Rottweiler sadece onun siyah ve ten rengi Pas rengi normalde kaşlarının, burnunun, göğsünün ve bacaklarının üzerine yerleştirilir. Öte yandan, APBT bir renk dizisi ancak merle, dünyanın önde gelen Kennel Club grupları tarafından tanınmamaktadır. APBT için popüler renk seçenekleri arasında mavi, kırmızı, gri, beyaz ve brindle bulunur.

Her iki paltosu da kabul edilir kısa ancak Rottweiler’ın ceketi her zamankinden biraz daha uzun ve çok daha yumuşakken, APBT’nin ceketi o kadar kısa ki dokunulduğunda sert. İkisinde de var düz ve parlak Kabanlar.

Mizaç

Kötü dış görünüşlerine rağmen hem tatlı huylu hem de ailesiyle sevgi dolu. İkisi de sarılmanın tadını çıkarmak Günün sonunda ve mutlu bir şekilde koltuğa oturmak için size katılacak. Bununla birlikte, APBT muhtemelen bundan daha ileri gidecek ve mümkünse bütün gününü kanepede geçirecek, kesinlikle olduğu gibi daha muhtaç Rottweiler ile karşılaştırıldığında.Rottweiler ailesiyle sevecen ve sosyal olmasına rağmen, daha çok olduğu söyleniyor. yabancılara mesafeli ve bu onun yüzünden olacak koruma eğilimleri . Bahçesinde devriye gezmek için birkaç saatini yabancılar ve davetsiz misafirlerin varlığından haberdar ederek ve ailesiyle uğraşılmaması için mutlu bir şekilde harcardı. Popüler kanının aksine, APBT bir korkunç bekçi köpeği ve büyük olasılıkla bir davetsiz misafirini tüm oyuncaklarıyla oynamaya davet eder ve eğer bir tane yapabilirse bir fincan kahve ikram ederdi! Çok girişken yaratıklar ve o sadece herkesin arkadaşı olmak istiyor. Yani, peşinde olduğunuz bir bekçi köpeğiyse, APBT muhtemelen size göre değildir.

APBT o kadar girişken olduğu için acı çektiği biliniyor ayrılık kaygısı Yani bu sevimli adama çok fazla zaman ayıramazsan, o zaman belki o sana göre değildir. O tam bir yük köpeği ve arkadaşlarının yanında olması gerekiyor. Rottweiler mutlu bir şekilde birkaç saat kendi başına kalacaktı ve kendini eğlendirmek , geri döndüğünde egzersizini yaptığı sürece.

İkisinin de olduğu biliniyor oyuncu APBT, biraz daha uzun süreler için ve ustasıyla ve paketin geri kalanıyla oynayarak birkaç saat geçirmeyi çok ister. Size saatler sürecek eğlence verecek aile dostu bir köpeğin peşindeyseniz, bu adamlar bu ihtiyaca uyacak ve üstesinden gelmek için onlar da hoşgörülü ve nazik çocuklarla.

kedi maması köpek yer mi

İtibar

Bu iki adamda da benzer itibar ve bu oldukça kötü bir hak edilmemiş . Bu mükemmel yavrulardan birini almayı düşünüyorsanız, hazırlıklı olmanız gereken birkaç şey var.Rottweiler ve APBT'nin 'Statü' köpekleri ve APBT tipik olarak bir dövüş köpeği olarak bilinir. Polis, APBT’lerin suçlular tarafından uyuşturucu depolarını korumak veya Polise saldırmak için kullanıldığını belgeledi. Bu köpek ırklarının özellikle kısır saldırılara karışmasının tek nedenlerinden birinin, kısır olan sahibinin kirli işlerini sırf statü köpeği oldukları için onları seçmesi olduğu söyleniyor. Örneğin, suçlular bir Golden Retriever'in yeni statü köpeği olduğuna karar verir ve onları kısırlaştırırsa, Golden Retriever sonunda aynı kötü şöhreti kazanacaktır. Yavru değil, sahibi.

Bu cinsleri bu şekilde kullanma eğiliminden dolayı, birçok eyalet ve ülke istihdam etmiştir. Cins Özgü Mevzuat (BSL) ve Rottweiler ve APBT neredeyse her zaman bu mevzuata tabidir. Eyaletten eyalete değişir, ancak bu türlerden birini almayı düşünüyorsanız, o zaman kontrol etmeniz gerekir. yerel kanunlar .

Buna ek olarak, bir Rottweiler veya bir APBT birine saldırdıysa, medya hikayeye çok hızlı atlar ve sansasyonelleştirmek ve bunun bir sonucu olarak halkın her iki cinse ilişkin algısı çok olumsuz . Bunun bir zincirleme etkisi, birçok Ev Sahiplerinin belirli ırkları yasakladı evlerinde ikamet etmekten ve birçok sigorta şirketi belirli ırkları kapsamayı reddediyor veya en azından sahip oldukları artan primler orantısız bir şekilde. Yine, bu türlerden birini düşünüyorsanız, araştırmanız gereken bir şey bu.Enerji

Hem Rottweiler hem de APBT, orta enerjili köpekler . Bu nedenle ikisinin de etrafa ihtiyacı var 60 dakika egzersiz bir gün. APBT'nin daha enerjik Rottweiler'den daha yoğun egzersize ihtiyacı var ve efendileriyle oynamayı, dövüşmeyi, frizbi, top oynamayı ya da günde 60 dakikanın üzerinde köpek çeviklik kurslarına katılmayı seviyor.

Çoğu yavruda olduğu gibi, oyun sırasında aileleriyle birlikte çocuklar her zaman denetlenmelidir. Bu, özellikle bu iki cins için geçerlidir. güçlü güçlü köpekler . Popüler inanışın ve kötü şöhretin aksine, APBT’nin 'kilitli çenesinden' sıklıkla söz edilen aslında bir efsanedir. Isırması güçlü olmasına rağmen, Rottweiler'ın tüm köpek ırkları arasında en güçlü ısırığa sahip olduğu söylenir. Popüler ırkların ilk 10'unda APBT 3 numarada yer aldı 328 pound basınç .

Bu adamlar kendi hallerine bırakılırsa ve sıkılırlarsa, son derece yıkıcı . Güçleri nedeniyle kısa sürede önemli miktarda hasara neden olabilirler, bu nedenle bunları günlük olarak kullanmayı taahhüt edemezseniz, çok sayıda onarım faturasına hazırlıklı olun.

Eğitim

Hem Rottweiler hem de APBT oldukça zekidir ve bu nedenle eğitimleri açısından benzerdir, sonuçta hem zihinsel hem de fiziksel olarak uyarılmayı severler. Bu adamları eğitmek, her ikisi de olduğu için bazı köpeklere kıyasla nispeten kolaydır. eğitilmekten zevk almak efendileri ve onlar tarafından memnun etmeye çalış .Zorunludur sosyalleştirmek Bu adamlar çok erken yaşta, özellikle Rottweiler’ın koruma eğilimleri nedeniyle ve bu türlerin hiçbirinin diğer köpeklere özellikle sıcak bakmadığı da önerildiği için. Sosyalleşme, hem evin içinde hem de dışında birçok farklı ortamda rahat olmalarını sağlamak için önemlidir. Her yaştan insan ve her büyüklükteki diğer hayvanlarla rahat olmalılar ve çoğu durumda ne insanın ne de köpeğin bir tehdit olmadığını kabul etmelidirler.

Olumlu pekiştirme eğitimi herhangi bir köpek için en iyi eğitim türüdür, ancak Rottweiler gibi koruyucu köpeklerde özellikle önemlidir. Eğitim her zaman olumlu olmalı ve asla olumsuz olmamalıdır, aksi takdirde köpeğin olumsuz tepki verme ihtimali vardır. Bir köpeğe olumsuz tepki verirseniz, onlar da olumsuz tepki verirler, bu yüzden birçok kısır insanın kısır evcil hayvanları vardır. Dünyaya 'kısır' Rottweiler veya APBT'nizin en iyi huylu doggo parkta. Pitbull'lar, özellikle gidecekseniz, uygun eğitim gerektirir. onları bir koşum takımı üzerinde yürümeleri için eğitin çünkü çekmeyi severler.

Sağlık ve Beslenme

Bu adamlar oldukça farklı sağlıklarına gelince. Öncelikle, Rottweiler ortalama olarak 9 - 10 yaş ve APBT, ortalama olarak, 12 ve 16 yaş . Bu önemli bir farktır ve bu türlerden birini almayı düşünüyorsanız dikkate alınması gereken bir şeydir. Genel olarak APBT, Rottweiler'dan daha sağlıklıdır.

APBT'nin ana endişeleri Kalça Displazisi ve Serebellar Abiotrofidir. Kalça Displazisi Kalça ekleminin anormal oluşumudur, arka kısmında ağrıya ve felç edici artrite neden olabilir. Serebellar Abiotrofi beynin koordinasyonu ve dengeyi kontrol eden kısmının zarar gördüğü ve gerektiği gibi hareket edemediği yerdir. Bazen bilişsel bozukluğa da neden olabilir. Ayrıca acı çekebilir cilt alerjileri , bunların hepsi merhem ve yüksek kaliteli bir gıda yardımcı olabilir.

Rottweiler'ın da acı çektiği biliniyor Kalça Displazisi , Hem de Dirsek Displazisi , yukarıda tanımlandığı gibi. Rottweiler cinsi köpekler de sıklıkla Genişletilmiş kardiyomiyopati daha ince ve genişlemiş kalp duvarlarıyla doğar ve bu nedenle kalp olması gerektiği gibi çalışmaz ve sonuçlanabilir. kalp yetmezliği . Bu kalp endişesine ek olarak, acı çektikleri de biliniyor. Subvalvüler Aort Darlığı aort kapağının altındaki alanın kan akışını engelleyebileceği yer burasıdır.

Rottweiler’ın acı çektiği bilinen diğer önemli endişeleri: Osteosarkom, Bloat ve Lenfoma.

Rottweiler tüketecek 3 bardak APBT günde daha az yiyecek tüketirken 2 ½ bardak bir gün. Bu adamların her ikisinin de yaşlarına uygun yiyecekleri olmalı ve Rottweiler'ın savunmasız olabileceği için aşırı yemesine izin vermemelisiniz. Obezite . APBT, daha yüksek bir metabolizmaya sahip olma eğilimindedir, bu nedenle Scooby atıştırmalıklarında gerçekten aşırıya kaçmadığınız sürece, çok fazla kilo almamalıdır.

Bakım

APBT, bakımı en kolay köpekler tımar açısından. Haftada bir fırça bu adama yakışır, saçı sadece kısadır ve bu, ölü tüyleri alır ve onu tutar. parlak ve sağlıklı bakıyor. Sadece her seferinde bir banyoya ihtiyacı olacak iki ila üç ay tabii ki içine girecek çamurlu bir alan bulmadıkça; bu onun en sevdiği eğlencelerden biri olduğu konusunda uyarılmalıdır! Cilt alerjisi varsa, bu onu yıkamanızı gerektirebilir. ilaçlı tedaviler biraz daha sık.

Rottweiler, APBT'den biraz daha fazla talep ediyor, fırçalanması gerekecek haftada bir yada iki kere yine, sağlıklı ve parlak görünmesini sağlamak için. Tıpkı ortalama bir köpeğiniz gibi her banyo 6 hafta bu adam için faydalı olur.

Yavru Fiyatları

Rottweiler çevresinde daha pahalıdır 1500 ABD doları ortalama olarak APBT maliyeti 800 - 1500 ABD Doları saygın bir yetiştiriciden. Özellikler ne kadar arzu edilirse, o kadar çok ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz, örneğin en popüler ABPT mavidir, bu yüzden beyaz bir yavrudan daha pahalıdır. Veya ödüllü bir soydan bir Rottweiler istiyorsanız, ortalama fiyattan daha fazlasını ödemeyi beklemelisiniz.

APBT almayı düşünüyorsanız, en azından kurtarmayı düşün bir sığınaktan. Kurtarma barınaklarındaki bu adamlardan yüzbinlerce kişi, sırf bir APBT veya başka bir Pitbull tipi köpek oldukları için 'öldürme listesine' konan yüzbinlerce kişi var. Bir ders çalışma bulundu Sığınaklardaki Pitbull'ların% 93'üne ötenazi yapıldı. Elbette, birini evlat edinirseniz onun geçmişini bilmeyebilirsiniz, ancak tam anlamıyla hayat kurtarmak , (ve biraz para), bu yüzden en azından düşünmeye değer.

Son düşünceler

Bu iki son derece sadık ve sevgi dolu köpek, hemen hemen her eve uyar. Her ikisi de efendilerini kucaklamayı seven ve eğitilmekten ve oynanmaktan zevk alan şefkatli köpeklerdir. Nazik ve insan kardeşlerine karşı koruyucu oldukları bilindiği için genç aileler için harikadırlar.

rottweiler alman

Bir bekçi köpeğinin peşindeyseniz, o zaman Rottweiler daha iyi bir seçenek olacaktır, oysa daha eğlenceli ve yoğun bir yavru köpeğin peşindeyseniz, APBT daha uygun olacaktır.

Bu adamlardan birini ailenizin en yeni üyesi yapmaya karar verirseniz, hiçbir pişmanlığınız olmayacak. Nefret edenler nefret ederken, siz ve aileniz yıllarca sevgi, şefkat ve eğlence içinde olacaksınız!

Yorumlar