Köpeğime Ne Kadar Mama Vermeliyim? Bir Yaşam Aşaması Rehberi

Köpeğime Ne Kadar Mama Vermeliyim? Bir Yaşam Aşaması Rehberi

Doğru yiyeceğin önemli olduğunu hepimiz biliyoruz, ancak bir köpeğin beslenme ihtiyaçlarının büyüdükçe ve yaşlandıkça değiştiğini biliyor muydunuz?

Köpeğiniz yaşamının farklı evreleri arasında geçiş yaparken mama miktarının ve türünün değişmesi gerekebilir.Öncelikle bir diyet seçerken göz önünde bulundurulması gereken faktörleri, beslenmenin doğru miktarını ve köpeğinizin hayatının her aşaması için bazı hususları inceleyelim.

İçindekiler

Köpek Maması Nasıl Düzenlenir?

Laboratuar personeli kaliteyi kontrol etmek için kedi mamasını ellerine döküyor. Evcil hayvan gıda endüstrisinde kalite kontrol süreci. İyi hammaddelerden kaliteli ürünlere kadar kalite kontrol.

Evcil hayvan maması üretimi, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından düzenlenmektedir.bu FDA evcil hayvan mamalarında kullanılan malzemelerin güvenli olmasını ve doğru nedenle dahil edilmesini sağlar. FDA ayrıca üreticilerin, ürün adı, üretici ve ağırlık açısından en çoktan en aza doğru sıralanan uygun içerik listesi de dahil olmak üzere evcil hayvan gıda etiketleri hakkında belirli bilgileri ifşa etmesini sağlar.Bazı eyaletler, Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Birliği'nden alınan bir modele uyarak, ambalajlara daha fazla bilgi eklenmesi konusunda da ısrar ediyor ( AAFCO ). AAFCO, hayvan yemi satış ve dağıtımını düzenleyen kişilerden oluşan gönüllü bir üyelik derneğidir. Ayrıca evcil hayvan mamaları için ortak içeriklerin ve beslenme gereksinimlerinin tanımlanmasına yardımcı olur.

AAFCO onaylı ürünler aramak, satın aldığınız evcil hayvan mamalarının köpeğiniz için uygun olduğuna dair size ek bir güven verir. yaşam evrelerine göre . Ayrıca, üretici tarafından yapılan herhangi bir beslenme iddiasının doğru olduğunu da onaylar.Köpeğimin Diyetini Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

evcil hayvan malzemeleri mağazasında köpeği için köpek maması seçen kadın

Her zaman köpeğinizin boyutuna ve yaşam evresine göre yiyecek seçtiğinizden emin olun.

Köpeğiniz için bir diyet seçerken bazı genel ipuçları:

Köpeğinizin Boyutuna ve Yaşam Aşamasına Uygun Bir Diyet Seçin

Köpek yavrusu, yetişkin veya yaşlı olup olmadığını göz önünde bulundurarak, köpeğinizin boyutuna ve yaşam aşamasına uygun bir diyet seçin. FDA tüm gıdaları düzenler, ancak üreticinin iddialarını garanti altına almak için ek AAFCO onayına sahip bir diyet denemek ve seçmek istersiniz.Ne Kadar Harcamak İstediğinize Karar Verin

Maliyet, bir diyet seçerken birçok köpek ebeveyni için önemli bir faktördür. Paranız karşılığında ne aldığınızı ve çeşitli fiyat noktaları arasındaki farkları bilmek zor olabilir.

Dünya Küçük Hayvan Veteriner Derneği (WSAVA) bir liste oluşturdu. öneriler Bir diyet seçen evcil hayvan ebeveynleri için. Böylece, bütçenizi biraz düşündükten sonra, bu önerileri kullanarak farklı markaları daha fazla keşfedebilirsiniz.

Ayrıca karşılaştırma sayfası da var. Evcil Hayvan Beslenme İttifakı WSAVA'nın bazı sorularının zaten üreticilere sorulduğu web sitesi. Bu, bir şirketin kalifiye veteriner beslenme uzmanları çalıştırıp çalıştırmadığını açıkladığı için, paranızın karşılığında ne aldığınızı görmenin yararlı bir yolunu kanıtlayabilir. ve beslenme sorularına doğrudan cevaplar sağlar.

Islak mı yoksa Kuru Gıda mı Besleyeceğinize Karar Verin

Evcil hayvanınızı ıslak mı yoksa kuru mama mı (ya da bir arada) beslemek isteyip istemediğinizi düşünün. Kuru mamalar genellikle ıslak mamalardan daha kolay ve daha az dağınıktır, ancak bazı hayvanlar, özellikle köpek yavruları, ıslak mamanın dokusunu tercih eder.Aranacak Malzemeler

İçindekiler listesine bakmak size diyet hakkında çok şey söyler. Kaliteli bir köpek maması, listelerinin başında et, et unu ve et yan ürünleri gibi hayvansal bazlı protein bileşenleri içerir. Bunun gibi bir diyet iyi bir protein kaynağıdır ve daha düşük miktarlarda karbonhidrat bazlı bileşenler içerir. AAFCO'nun nasıl yapılacağına dair bazı yararlı bilgileri var. malzemeleri yorumla daha fazla listeleyin.

şunu belirtmekte fayda var Kulağa egzotik gelen içerikler, mutlaka bir diyeti daha iyi hale getirmez. Emu, keten tohumu veya karalahana kulağa hoş gelse de evcil hayvanlarımız için besin değeri açısından fazla bir katkı sağlamazlar. Üreticiler, bu bileşenlerden yalnızca çok az miktarda içerseler bile, kulağa hoş gelen yiyecekler için daha fazla ücret talep edebilirler.

Farklı Yaşam Aşamalarında Ne Beslemeliyim?

Golden Retriever köpek yavrusu, yetişkin golden retriever

Köpeğinizi farklı aşamalarında ne kadar besleyeceğinizi keşfedelim.

Kural olarak, köpeğinizin boyutuna ve yaşam aşamasına uygun olduğunu belirten (ve bunun için AAFCO onayına sahip) eksiksiz bir ticari diyet seçtiyseniz, o zaman rotadan fazla uzaklaşamazsınız. Bununla birlikte, çeşitli yaşam evrelerini kırmaya ve belirli yaşlarda köpeklerin ihtiyaç duyduğu şeylere daha ayrıntılı bir şekilde bakmaya değer.Yeni Doğan Köpek Yavruları

Yeni doğan yavrular tüm besinlerini annelerinin sütünden alırlar. . Yavruların, emzikli küçük bir şişeyle beslenen ticari süt ikamesi ile elle yetiştirilmeye ihtiyaç duyabileceği bazı senaryolar vardır. Bu yavruların, başlamak için yaklaşık her 2-4 saatte bir, gündüz ve gece boyunca düzenli beslenmeye ihtiyaçları vardır.

Süt ikame edicinin özel talimatları vardır, ancak çoğu yavrunun 24 saatlik periyotta vücut ağırlığının kilogramı başına 180 ml . Yenidoğan bebeğinizi nasıl besleyeceğinizden emin değilseniz, veterinerinizden yardım isteyin. .

Yavrular 3-4 haftalık olduklarında sütten kesilmeye ve katı mama denemeye başlarlar. Islak yulaf türü bir karışım yapmak için onlara ılık su veya yavru süt ikame yemi ile karıştırılmış yiyecekler verin ve kendi zamanlarında keşfetmelerine izin verin.Yavru Köpekler

Yavrular 8 haftalık olduklarında, genellikle sütten kesilmişlerdir ve yalnızca katı yiyeceklere güvenirler. Bu yaştaki yavruların mideleri hala nispeten küçüktür ve günde dört küçük öğüne ihtiyaç duyarlar.

Yavru köpeğinizin ticari gıda etiketindeki yönergelere bakın. Bu size 24 saatlik periyotta ona ne kadar vermeniz gerektiğini söyler. Bu toplamı her öğün için kullanılan 4 porsiyona bölün (günde 4 öğün). Bu yaştaki yavrular artık süte ihtiyaç duymaz, bu nedenle sizinkinin her zaman taze su olduğundan emin olun.

Yavru köpeğiniz 4 aylık oluncaya kadar günde üç öğün yemek yemeye başlayabilir. 6 aya ulaştığında, günde iki kez beslemeye azaltın. Yine paketleme talimatlarına bakın, ancak toplam günlük miktarı 3 veya 4 yerine 2 porsiyona bölün.

Köpek mamaları yüksek kalori ve protein içerir , büyüme ve gelişmeyi destekler. Ayrıca kolayca sindirilebilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Bazı genç yavrular, erken günlerde sert yiyeceklerle mücadele ederlerse, onları biraz yumuşatmak için suya batırılmış kuru mama tanelerini sevebilirler.Yetişkin Köpekler

Yetişkinliğin kesin başlangıcı, ırka göre değişir, ancak ortalama olarak 12 ay civarında olma eğilimindedir. Bazı büyük veya dev köpeklerin tam yetişkin vücut boyutlarına ulaşmaları daha uzun sürer. Bu nedenle, köpeğinizin yetişkin mamasına geçiş yapmaya ne zaman hazır olduğunu belirlemek için veterinerinize danışın.

Köpeğiniz bir kez yetişkin olduğunda, boyutuna uygun bir yetişkin diyetine (yani oyuncak/küçük, orta, büyük veya dev diyet) sahip olması gerekir.Yetişkin bir köpeğe köpek maması vermeye devam ederseniz, artık genç, büyüyen bir köpek yavrusu ile aynı miktarda besine ihtiyaç duymadıkları için istenmeyen kilo alabilirler.

Doymalarını sağlamak için yetişkin köpekleri günde iki kez beslemelisiniz. Günde bir kez beslenme, açlığa ve hayal kırıklığına neden olabilir. Paket besleme yönergelerine bakın ve yiyeceği doğru şekilde tarttığınızdan emin olun. Optimum kilosunda kalmasını sağlamak için köpeğinizin vücut kondisyon puanını (aşağıya bakın) izleyin. Bazı çok aktif köpekler biraz daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duyarken, daha hareketsiz hayvanlar biraz daha azına ihtiyaç duyabilir.

Köpek Vücut Kondisyon Puan Tablosu

Köpek Vücut Kondisyon Puan Tablosu

Olgun (7+ Yıl) Ve Yaşlı Köpekler

Bu yaştaki köpekler yavaşlama belirtileri göstermeye başlayabilir ve onları desteklemeye yardımcı olacak bir diyete bakmak isteyebilirsiniz. Değişen enerji seviyeleri, daha az kalorili bir diyete ihtiyaçları olduğu anlamına gelebilir - ancak, yaşlandıkça organ işlevini desteklemeye yardımcı olmak için yine de kaliteli beslenmeye ihtiyaçları vardır.

Yine, büyük veya dev köpeklerin küçük cins köpeklerden daha hızlı yaşlandığı bazı cins varyasyonları vardır.

Bazı yaşlı köpekler için diyetler ek bileşenler içerir osteoartrit veya antioksidanların etkilerine yardımcı olmak için eklem takviyeleri ve azalmaya yardımcı olmak için omega-3 gibi bilişsel işlev .

Olgun ve yaşlı köpekler hala günde iki kez beslenmeli ve yiyecekleri paket yönergelerine göre doğru bir şekilde tartmalıdır. Devam etmek köpeğinizin vücut kondisyon puanını izleyin ve her şeyi kontrol altında tuttuğunuzdan emin olmak için ağırlık.

Sıkça Sorulan Sorular

Kuru evcil hayvan mamasıyla dolu kase ve yanında ahşap masa ve hafif izole arka planda saat ile yemek yeme zamanı.

Sorunuz var mı? Cevaplarımız var.

Hamile köpeğime ne yedirmeliyim?

Hamile köpekler, erken aşamalarda diğer yetişkinlerden sadece biraz daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Ancak hamileliklerinin son üçte birine ulaştıklarında enerji talepleri artar, bu nedenle onu köpek maması gibi yüksek enerjili bir diyete geçirmelisiniz. Yavrularının doğumundan sonra emzirirken buna devam eder.

Yavru köpeğimi ne sıklıkla beslemeliyim?

Yavru köpeğiniz 4 aylık olana kadar günde dört küçük öğün yemeli, ardından 6 aylık olana kadar bunu günde üç öğüne düşürmelisiniz. Bunun ötesinde, yaşamları boyunca devam etmeniz gereken günde iki öğün yiyebilirler.

Köpeğinizi doğru miktarda besleyip beslemediğinizi nasıl anlarsınız?

Paket üzerindeki yönergeleri takip ettiğinizi ve köpeğinizin mamasını ölçüm terazileriyle doğru bir şekilde tartıp tartmadığınızı kontrol edin. Köpeğinizin vücut kondisyon puanını izleyin ve köpeğinizin kilolu veya zayıf olduğundan endişeleniyorsanız veterinerinizden tavsiye isteyin.

Son düşünceler

Köpeğinizi ne kadar besleyeceğinizi keşfetmeden önce, önce karar vermelisiniz. ne onları besleyeceksiniz. Köpeğinizin yaşam evresine ve boyutuna uygun, kaliteli, AAFCO onaylı bir diyet seçmek ilk adımdır.

Diyeti seçtikten sonra, ambalaj üzerindeki talimatları izleyin ve önerilen günlük miktarı köpeğinizin yaşına göre uygun öğün sayısına bölün. Hala emin değilseniz, veterinerinizle konuşun. Birçok evcil hayvan maması üreticisinin ayrıca diyetleri hakkında tavsiye almak için arayabileceğiniz yardım hatları vardır.

Yorumlar