Rottweiler ve Alman Çoban Köpeği: Irk Karşılaştırması ve Farklılıklar

Rottweiler ve Alman Çoban Köpeği: Irk Karşılaştırması ve Farklılıklar

İşletmenizi korumak için bir evcil hayvan veya bir köpek arıyor olun, evlat edinmeyi düşünmüş olabilirsiniz bir Rottweiler veya Alman Çoban Köpeği . Bu büyük köpeklerin her ikisi de insanları ve hayvanları korkutabilir. Ancak atletik yapılarına veya bu köpek dişlerini çevreleyen mitlere aldanmayın.

Güçlü, güçlü köpekler olmalarına rağmen, onları sevdiğinizde eriyerek lapa haline gelebilirler. Çocuklarınızın en iyi arkadaşları olabilirler. Ailenizi koruyacaklar ve uygun şekilde yetiştirirseniz sizi memnun etmek için çok çalışacaklar. Çalışan köpek ırkına aşıksanız, benzer özelliklere sahip oldukları için bu iki köpek arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Onlar ayrıca popüler bir melez ırk yapmak .Rottweiler ile Alman Çoban Köpeğine sahip olmanın gerçekten nasıl bir şey olduğunu bilmek ister misiniz? Bu olağanüstü safkanlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Okurlarımızın çoğunun, her cins ve ailelerinin nasıl daha iyi bir şekilde etkilendiğiyle ilgili söyleyecek güçlü şeyleri var.

Çalışmayı Seviyorlar

Bu köpekler hakkında anlamanız gereken ilk şeylerden biri, çalışmayı sevmeleridir. Rottweiler bir Roma soyu . Bu köpekler, kıta etrafında hareket ederken orduları besleyen sürüleri korumak için kullanıldı.Çiftçiler, yerel köpeklerle çiftleşirken, sığırlarını pazara götürmek için güçlü köpekleri kullanmaya başladı. Rottweilers, kasapların tekliflerini korudu ve eti teslim etmek için arabaları çekti. Adlarını yoğun olarak kullanıldıkları Rottweil kasabasından almıştır.

Müşteriler eti satın aldıktan sonra, parayı korumak için köpeklerin boyunlarına bağladıkları çantalara koydukları söyleniyor. Bu nedenle Rottweiler, ' Rottweil'in kasap köpeği '.

Sanayi devrimi sırasında, arabalar ve trenler pazar malzemelerini etrafa taşıdı. Köpeklere artık ihtiyaç yoktu. Ancak, 20'nin başlarındainci yüzyılda insanlar görünüşleri, kişilikleri ve çekici nitelikleri için köpekleri yetiştirdiler. Rottweiler, polis ve hizmet köpeği olarak kullanılmaya devam etse de, orduda diğer türler kadar aktif değillerdi.Öte yandan Alman çobanları, geleneksel olarak köpek gütmelerine rağmen bol miktarda askeri deneyime sahipti. Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında izci ve nöbetçi olarak kullanıldılar. Çobanlar ve Rottweilerlar da yıllar boyunca hizmet köpekleri olarak hareket ettiler. Her ikisi de kör insanlara yardım eden ilk köpeklerden bazılarıydı.

Çalışan Bir Köpeği Mutlu Etmek

İster bir çoban köpeğiniz olsun, ister bir çobanınız olsun, çalışan bir köpeğe sahip olmanın ne anlama geldiğini bilmelisiniz. Bu köpeklerin her ikisinin de çok fazla enerjisi var.

rottweiler maması

Egzersiz tüm köpekler için önemli olsa da, Rottweiler ve Alman çobanlarının mutluluğu için daha da önemlidir. Çürükler almalı en az bir saat egzersiz günlük. Vaktiniz varsa uzun yürüyüşlerden hoşlanırlar.Bunun çok olduğunu düşünüyorsanız, şunu düşünün: Amerikan Kulübesi Kulübü Alman çobanların günde en az iki saat egzersiz yapmalarını tavsiye ediyor. Bir köpeğe bu kadar ilgi gösterecek vakti olmayan aileler, çoban yerine bir Rottweiler almayı düşünebilir.

Köpeğinizle aktif olarak egzersiz yapmadığınız zamanlarda, bol miktarda zihinsel uyarıma sahip olduğundan emin olun. Vahşi köpekler Zamanlarının yüzde 80'i yiyecek arıyor. Köpeğinizle de aynı tür rutini kurabilirsiniz.

Yemek tabağını yere koymak yerine, köpeğinizi eğitmeyi ve mamayı bir tedavi olarak sunmayı deneyin. Bunun yorucu olduğunu düşünebilirsiniz, ancak Rottweiler'ınız veya Alman çobanınız bu rejimi sevmek zorunda.

Bu köpeklere onları meşgul edecek bir şey vermezseniz, kendi eğlencelerini bulacaklardır. Bu genellikle avluda kazmayı veya halılarınızı yırtmayı içerir.Irkları Karşılaştırmak

Bu cinslerin farklı farklılıkları vardır. Her iki cins de genellikle ilk kez sahipler için tavsiye edilmez. Alman Çobanları çalışan köpeklerdir ve diğer ırklardan çok daha fazla egzersiz gerektirir. Düzgün kullanılmadıklarında yıkıcı olabilirler.

Öte yandan Rottweiler'lar koruyucu ve koruyucu olarak yetiştirildi. Çok fazla egzersize ihtiyaç duymayabilirler, ancak baskın köpekler olabilirler ve eğitildiklerinde oldukça inatçı olabilirler. Şimdi bazı farklılıklara biraz daha ayrıntılı bakalım.

Mizaç Farklılıkları

Belirtildiği gibi, Rottweiler ve Alman çobanlarının oldukça benzer mizaçları vardır. Alfa olduğunuzu göstermezseniz, kendilerini hızla lider olarak belirleyecek özgüvenli köpeklerdir. Seni ezmelerine izin veremezsin.

Her tarafınıza yürümelerine izin verirseniz, yıkıcı hale gelirler ve muhtemelen tehlikeli olabilirler. Onlarla vakit geçirecek kendine güvenen bir lidere ihtiyaçları var. Her cins yıllar içinde farklı amaçlar için yetiştirildi, bu nedenle gerçek doğalarını korumaları için onlara yetiştirildikleri işleri vermeniz gerekir.Boyut Farkları

Rottweiler, Alman çobanlarından daha büyüktür. ortalama Rottie erkek 110 ile 135 pound arasında. Dişiler daha küçüktür ve 75 ila 110 pound arasındadır.

Erkek Alman çobanları 65-90 liraya yakın. Dişiler genellikle 50-70 pound arasında değişir. Boyut, belirleyici tek faktörünüz olmamalıdır. Nazik bir Rottweiler, başıboş bir Alman çobanından daha küçük görünebilir.

Kişilik Farklılıkları

Her iki köpek türü de uzak ve uysal olabilir. İzin verirseniz kucağınıza da sokabilirler. Ancak çoğunlukla, her iki cins de kendinden emin ve cesurdur. İhmal edilmedikçe veya kötü muamele görmedikçe korkusuz olma eğilimindedirler, bu durumda utangaç, endişeli veya alaycı olabilirler.Çürükler ve Alman çobanlarının bölgesel içgüdüleri vardır, bu da evinizi ve ailenizi korumak istiyorsanız sizin için işe yarayabilir. Herhangi bir köpek gibi, bu köpeklere de saldırmaları öğretilebilir. Bazı insanlar, Rottweiler'ların muhtemelen sahiplerini aç . Köpeğiniz uygun şekilde yetiştirilir ve tedavi edilirse, bunu yapması beklenmez. Çeşitli cins köpekler sahiplerine saldırdı. Bu cinse özgü bir sorun değil.

Hiçbir köpek yabancılarla özellikle dostça değildir. Çünkü Çürükler ve Alman çobanlar hem bölgesel hem de koruyucu olabilir. O kişinin bir tehdit olmadığını anlamadan önce yeni birine ısınmaları gerekir. Köpekleri yeterince sosyalleştirmek, antisosyal davranışları önleyebilir. Onları, özellikle daha gençken, sık sık yabancıların yanına götürmek onları arkadaş canlısı tutabilir.

Pek çok Rottweiler, ailesiyle birlikte evde tamamen saçma ve sevimli oldukları biliniyor. Alman çobanlar eğlencelidir. Her iki köpek de çocuklarla son derece iyi olabilir ve birçok aile, sahip oldukları en iyi cins olarak her cinsin yemin eder.

Eğitim Farklılıkları

Rottweiler sahipleri, köpeklerini doğru bir şekilde eğitmeyi taahhüt etmelidir. Bu hayvanlar çok büyük ve kaslı oldukları için, sizi daha küçük bir Alman çobanından daha kolay alt edebilirler. Yine de çobanlar güçlü köpeklerdir.akita vs shiba

Bu ırklardan herhangi birine sahipseniz, eğitimlerinde tutarlılık çok önemlidir. Dikkatsiz olursanız, köpeğiniz ne bekleyeceğini bilemez. Köpeklere yapı kazandırdığınızda, çevrelerini kontrol etmeye yardımcı olursunuz. Onları doğru şekilde yürümeyi öğrenmelisiniz. İkisinin de öğleden sonra yürüyüşünüzde bir sincaptan sonra bağlanma olasılığı aynıdır.

Rottweiler, Alman çobanlarından daha fazla yiyecek motivasyonuna sahip olabilir. Aslında, Rottweiler'ın açgözlü köpekler . Göbeğini dolu tutarken köpeğinizin davranışını motive etmek için ödül mamaları kullanabilirsiniz.

Öte yandan, Alman çobanların oyunla motive olma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, eğitim seanslarınız muhtemelen komutları ve ardından iyi bir getirme oyunu içermelidir. Her iki köpek de son derece eğitilebilirdir, bu yüzden genellikle arama-kurtarma görevlerinde, terapi köpekleri olarak ve polis işlerinde kullanılırlar.

Yine de bir Rottweiler, muhtemelen kurallarınızda bir boşluk aramaya daha yatkındır. Bu nedenle, eğitiminizde katı olmalısınız. Asla yanlış davranışların kaymasına izin vermeyin, yoksa Rottweiler'ınız sizi nasıl manipüle edeceğini öğrenecektir.

Alman çobanları, komutları takip etme konusunda daha basit olma eğilimindedir. Onlara bir şey yapmayı öğrettiğinizde, sadık kalacaklardır. Yine de her hayvan farklıdır. Köpeklerin ırkları her zaman kişiliklerini önceden belirlemez.

Sıkça Sorulan Sorular

Yukarıdaki bilgileri okumuş olmanıza rağmen, bir Rottweiler ve Alman çoban köpeği hakkında hala bazı sorularınız mı var? Cevaplar bizde.

S: Rottweilers İyi Hizmet Köpekleri Yapar mı?

C: Rottweiler'lar genellikle zorba oldukları için kötü bir üne sahiptirler. Rottweiler'lar zeki ve sadıktır ve sahiplerine veya işleyicilerine hizmet vermek üzere eğitilebilir. Rottweilers'ın hizmet köpeği olarak çalışabileceği yollardan bazıları şunlardır:

  • Hareket sorunları olan insanlara yardım etmek
  • Dengesi zayıf olan insanlara yardım etmek
  • Nesneleri işleyicisine getirme
  • Işıkları açıp kapamak veya kapıları açmak gibi fiziksel görevler yapmak

Bir Rottweiler'ı bir hizmet köpeği olarak kullanmanın temel sorunu, birçok insanın onlardan korkmasıdır. Halka açık yerlerde size yardımcı olması için bir hizmet köpeğine ihtiyacınız varsa, bu sorun olabilir. Ancak, insanların hizmet köpeğinize yaklaşıp onları sevmesini istemiyorsanız, bu sizin için işe yarayabilir.

Rottweiler'lar çok büyük olduğu için, dar alanlara getirmek de zahmetli olabilir. Hareket problemleriniz varsa, köpeğin bir şekilde bol miktarda egzersiz yapmasını sağlamalısınız.

S: Köpeğime Çok Fazla Egzersiz Yapabilir miyim?

C: Rottweiler ve Alman çoban köpekleri çoban köpekleri olduğundan, saatlerce sorunsuz koşabilmeliler. Bununla birlikte, aşırı üreme, her iki köpekte de kalça displazisi dahil olmak üzere bazı sağlık sorunları yaratmıştır. Köpeğinizi düzenli muayenelere götürdüğünüzden emin olun ve veterinerinize evcil hayvanınız için ideal egzersiz miktarı ve türünü sorun.

S: Rottweilers her zaman büyüyor mu?

Y: Rottweiler, içerik olduklarında boğazlarında alçak bir gürleme sesi çıkarma eğilimindedir. Bu türün tehlikeli olduğu konusunda aldatmacayı beslerseniz, gergin olabilirsiniz. Köpeğinizin vücut diline dikkat edin. Kuyruk sallıyor mu? Kulakları canlandı mı? Daha çok konuşmak, homurdanmak veya inlemek gibi mi geliyor? O halde köpeğiniz muhtemelen arkadaşça davranıyordur.

Rottie'niz sert, hırıltılıysa veya kulaklarını geri koyuyorsa hırlıyor olabilir. Köpeğiniz size bir anda çırpınır veya hırlarsa, mümkün olan en kısa sürede lisanslı bir köpek eğitmeni veya profesyonel ile konuşmalısınız.

S: Köpeğimi Saldırgan Olmaması için Nasıl Eğitirim?

C: Rottweiler ve Alman çobanlar sert görünseler de, genellikle oldukça naziktirler. Yapabilirsin bir köpeğin saldırganlık eğilimini azaltmak eğitim ile. Herkese uyan tek bir eğitim yöntemi yoktur. Ancak saldırganlık, genellikle egzersiz eksikliğinden veya can sıkıntısından kaynaklanan davranışsal bir sorundur. Köpeğinizi kontrol etmeye ve zihnini canlandırmaya yardımcı olmak için itaat eğitimini kullanabilirsiniz. Aslında, eğitimden kaçınmak, bu çalışan ırklar için bir seçenek değildir.

Evcil hayvanınızı yürürken veya koşarken oynayın. Bu, sakin bir durum oluşturan bir köpeği yorabilir. Saldırganlığı uygun bir oyun biçimine yönlendirmek de işe yarayabilir. Bir ipi çekip halat çekmek, köpeğinize saldırgan davranışları serbest bırakmak için bir çıkış noktası sağlar.

İngiliz mastiff yatağı

Bazı uzmanlar, olumsuz sonuçları agresif davranışlarla ilişkilendirmek için caydırıcı bir tasma veya sprey şişesi kullanabileceğinizi söylüyor. Bununla birlikte, köpeğiniz bu aletlerin etrafında bir korku geliştirirse, öngörülemeyen bir şekilde saldırabilir. Pozitif takviye eğitim, sorunu daha da kötüleştirmeden saldırganlığı engelleyebilir.

S: Bir Rottweiler veya Alman Kurdu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

C: İster yetiştiriciden bir köpek satın alıyor olun, ister onu bir kurtarma veya barınaktan evlat ediniyor olun, köpeğin agresif bir şekilde yetiştirilmediğine dair işaretler aramalısınız. Kulübenin ve çevresinin, köpeklerin ihtiyaç duyduğu her şeyi sağladığından ve ihmal belirtisi olmadığından emin olun. Tesisteki diğer köpeklerin yanı sıra eve götürdüğünüz köpeğin temiz olduğunu ve herhangi bir hastalık belirtisi olmadığını kontrol edin.

İdeal olarak, ürkek ya da endişeli olmayan bir köpek istersiniz. Korkmuş bir köpek agresif olabilir. Bir tesisteki tüm köpekler korkuyorsa, tedavi edilme biçiminde yanlış bir şeyler olabilir.

Eve getirmeden önce köpekle biraz zaman geçirin. Evde çocuklarınız varsa, onları köpekle tanıştırmayı ve hayvanın onlara nasıl tepki verdiğini görmeyi düşünün. Ne kadar sakin ve mutlu olduğuna dair bir fikir edinmek için yetiştirici veya tesis yöneticileriyle köpeğin mizacı hakkında konuşun.

Son düşünceler

Sonuna kadar sadık kalacak büyük bir aile hayvanı istiyorsanız, bir Rottweiler veya Alman çoban mükemmel olurdu. Bu köpekler, günde birkaç uzun yürüyüşe çıkmayı planlamadığınız sürece küçük bir ev veya büyük bir bahçesi olmayan bir alan için ideal değildir. Ancak yeriniz varsa, kendinizle zeki, korkusuz köpeğiniz arasında tatmin edici bir ilişki bulabilirsiniz.

Köpeğiniz doğal olarak bölgesini koruyacak ve onu mükemmel bir bekçi köpeği yapacaktır. Ancak bu türler, uyanık olmadıklarında genellikle sizinle kucaklaşacak kadar naziktir. Evcil hayvanınıza ihtiyaç duyduğu şeyi verdiğiniz sürece - bol miktarda egzersiz, eğitim, oynama şansı ve zihinsel uyarım - sizi sevgi dolu bir arkadaşlıkla ödüllendirmelidir.

Yorumlar

Cindy Davies
Rottweiler ırkı üzerinde çalıştıktan sonra aşık oldum ve şu anda iki Rottweiler sahibiyim, Rottweiler'ı kesinlikle seviyorum ve anladığım Alman Çobanlar ile ilgili Rottweiler I ile benzer özelliklere sahip makalenizi okurken Alman çoban köpeğini de sevmeyi öğrendim.
M Quiros
Yaklaşık bir yıl önce ilk Rottweiler'ımızı aldık. O zaman 'Harry' ailemizin vazgeçilmez bir üyesi oldu. Genellikle televizyonda gösterilen saldırgan, kontrol edilemeyen canavar değildir. Aslında sevimli, tatlı, iyi huylu bir palyaço. Bununla birlikte, bir tehdit algıladığında koruma zamanı geldiğinde hiçbir tereddüt ve korku da göstermedi. Süper akıllı, kolay eğitimli ve tutarlı. Siz
Kelly Wilson (Yazar)
Hikayenizi yorumladığınız ve paylaştığınız için teşekkürler! Çürükleri de seviyoruz! Mastifflerimiz de aynı şekilde, büyük aptal palyaçolar.
Iyke, C. O.
Kök karşılaştırmalarını ve avantajlarını açıklayan çok iyi bir parça. Dün gece aniden ölen GS vardı. O
Kelly Wilson (Yazar)
Merhaba Iyke - Yavru köpeğinizin Gökkuşağı Köprüsünü geçtiğini duyduğuma çok üzüldüm. Bu herkes için zor bir zaman ve dualarımız seninle. Yavru veya yetişkin olarak bir Rottie elde etmek konusunda her birinin avantajları vardır. Köpeklerimizden birini köpek yavrusu olarak evlat edindik, ancak diğer ikisi kurtarıldı ve ikisi de
Edward
Kısa süre önce sokakta dolanan güzel bir çürük bulduk ve onu aldık ... Biz Onu arayanları polise ihbar etti ama kimse gelmedi ve biz de ona bakmaya karar verdik… Jack russell'i sevdiğimiz gibi ona da aşığız. Çürük hâlâ bir köpek yavrusu ve sağlığı çok iyi. Bir canavarı tutmaktan korktuğumuz için bilgi için teşekkürler.
Kelly Wilson (Yazar)
Harika bir köpeğiniz varmış gibi görünüyor Edward - Çürükler inanılmaz derecede sadık ve arkadaş canlısı köpekler olabilir!
Kimberly Gomez
İkisine de sahip oldum ve onlar en iyisiydi ve onlar. Tek sorun, Alman Çoban köpeğim yaşlanıyor ve biz ona bir kız kardeş bulmaya karar verdik. Bir Rottweiler veya Alman Kurdu ne alınır? Tüm bilgiler için teşekkür ederim Alman Çobanım hakkında kafaya çivilenmişsin!
Kelly Wilson (Yazar)
Merhaba Kimberly! Bence her iki cins de iyi. Tek soru enerji seviyelerinin eşleşmesi olacaktır. Mastiff yavru köpeğimizi (dişi) evlat edindiğimizde ve eski laboratuvarımıza (aynı zamanda dişi) sahip olduğumuzda, hemen fazla uzun sürmedi. Kısmen laboratuvarımızın enerji seviyesinin düşük olması ve Laboratuvarımızın enerji seviyesinin yüksek olması nedeniyle. Sürüye denge getirmek ve genç köpeği eski Laboratuvardan uzak tutmak için bir Alpha erkek köpeği sahiplenmemiz gerekti. Eski laboratuvar, çoğu durumda paket lideri statüsünü hala korudu ve bu da onu güzel bir şekilde dengeledi. Eski GSD'niz itaatkârsa, cinsi ne olursa olsun, yeni bir köpek yavrusu getirmekte sorun yok. İyi şanslar!
Michael
Uzun yıllardır GSD'lere sahibim ve onları her zaman dürüst bir köpek olarak buldum, çünkü Rottweiler'ların doğru şekilde eğitildiğinden eminim, ancak Çürükler belirli bir tür Bazı durumlarda olmanın bir sorun olduğunu çünkü sahibinin mizacının iki zayıf veya çok saldırgan olması, benzer şekilde GSD'lerin sahipleri de zeki ve kibirli olabildikleri için (zeki bir şekilde akıllı olmadıkları için) bir sorun olabilir. İyi eğitilmiş bir GSD, bazı sahiplerin bu neşeyi yaratmak için ne kadar eğitim gerektiğini tahmin edemeyenlere sahip olmak için gerçek bir zevktir. Zayıf fikirli insanlar, onları bilgili ve zeki yapan akıllı bir köpek düşünerek satın alacaklardır, çoğu zaman bunun tersi doğrudur. Doğru ellerdeki her iki köpek de yanlış ellerde tutulan fantastik köpeklerdir, hem köpek hem de sahibi için felaket olabilir. Köpeğinin çocuğuyla birebir aynı olduğunu düşünen bir sahibin elinde, iyi bir yetiştiricinin ırkta iyi bir mizaç sağlamak için sarf ettiği her çabayı yok edecektir. İnsanların kendilerini anlamaları ve böyle bir köpeğe sahip olma disiplinine sahip olup olmadıklarına karar vermeleri gerekir, mizaç sahibi olarak, dürüst olmak, köpek gibi köpeklerinkinden daha önemlidir ve sadece sahibinin bir uzantısı olmalıdır. İyi sahibi iyi köpek.
Kelly Wilson (Yazar)
Yorumunuz için teşekkürler Michael! Çok anlayışlı ve kabul ediyoruz!