İpeksi Terrier vs Yorkshire Terrier: Farklılıklar ve Benzerlikler

İpeksi Terrier vs Yorkshire Terrier: Farklılıklar ve Benzerlikler

Silky Terrier ile Yorkie'yi Karşılaştırmak sonraki aile yavrunuz ? Bu iki terrier ırkını karıştırırsanız, hatta aynı köpek ırkı olduklarını varsayarsanız affedilirsiniz. Sadece birbirine çok benzemekle kalmaz, aynı zamanda mizaç olarak da çok benzerler. Ve Silky Terrier Vs Yorkshire Terrier tartışmasını sıklıkla alevlendiren de bu yanılgıdır.

Bunun gerçekle çok ilgisi var yakından ilişkilidirler. Yorkie Terrier, Silky Terrier'ın yaratılmasında büyük rol oynadı. Yorkie, aslında Silky'nin ebeveynidir. Bununla birlikte birçok benzerlik gelir, ancak aynı zamanda diğer ebeveynden ince farklılıkları da memnuniyetle karşılar. İki cins arasındaki farklar ince . Silky Terrier çok daha meraklıdır ve daha yüksek bir av sürüşüne sahiptir. Silkilerin, Yorkie'ye kıyasla her gün daha fazla egzersize ihtiyacı olacak.Yorkshire Terrier, Silky Terrier'den daha zariftir ve çantanıza sığması daha olasıdır. Yani, gerçekten bir köpekten ne istediğinize bağlı. Öyleyse, ne kadar benzer olduklarına ve daha da önemlisi aralarındaki çok ince farklılıklara daha yakından bakalım.

Irk Karşılaştırma Tablosu

İpeksi TeriyerYorkshire Teriyeri
Yükseklik 9-10 inç (M & F) 7-8 inç (M & F)
Ağırlık 10 pound (M & F) 8 pound (M & F)
Mizaç Arkadaş canlısı, Hızlı, Dikkatli Sevecen, Neşeli, Tomboyish
Enerji Düzenli egzersiz Düşük Enerji
Sağlık Ortalama Ortalama
Bakım Her gün Her gün
Ömür 13-15 yaş 11-15 yaş
Fiyat 1.000 $ + 1.000 $ +

Geçmiş Karşılaştırması

Bir köpek ırkının geçmişine geri dönmek önemlidir. Potansiyel sahiplerin onlar hakkında ve aile hayvanları olarak muhtemelen neye benzeyeceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Bu durumda, neden bu kadar benzer olduklarını tam olarak açıklamaya da yardımcı olacaktır. Bu, büyük ölçüde onların tarihler birbiriyle iç içe geçmiştir.İpeksi Teriyer

İpeksi Teriyer

Silky Terrier’in geçmişi, diğer birçok soy köpek ırkının tarihine kıyasla kesin değildir. Hikaye, kimin söylediğine bağlı olarak değişir. Bununla birlikte, en yaygın teori, ebeveynlerinin Yorkshire Terrier ve Avustralya Teriyeri . Karışıma atılmış birkaç tane daha doğrulanmamış küçük Terrier ırkı var.

rottweiler yavru mama tavsiyesi

O Sidney, Avustralya'da oluşturuldu, 20. yüzyılın başlarında. Oradaki biraz daha büyük haşaratları yok edebilmesi için Yorkshire Terrier'den biraz daha büyük olduğu düşünülüyordu. O oyuncak cins grubundaki en büyük köpeklerden biri . Avustralya'da Amerika'dakinden çok daha popüler ve 2020'de Amerika'nın en popüler 112. köpek ırkı seçildi. American Kennel Club tarafından (AKC).

Yorkshire Teriyeri

Yorkie

Yorkshire Teriyeri 19'dan geliyorinci yüzyıl Viktorya dönemi İngiltere ve İskoçya'nın işçi sınıfı dokumacılarının onları artık nesli tükenmiş olan alıngan İskoç Teriyerlerinden yetiştirdiğine inanılıyordu. Daha sonra Yorkshire'daki madenlerde yaygın olarak kullanıldılar. fareleri ve diğer haşaratları yok edin o zaman neredeydiler Yorkshire Terrier olarak yeniden adlandırıldı .Haşere avlama kökenlerine rağmen, hızla kucak köpeği oldu İngiltere'nin üst sınıf hanımları için ve bir kucak köpeği olarak popülariteleri o zamandan beri sıkıştı. 1870'de Amerika'ya geldiler ve filmlerde pek çok ünlü rolü üstlendiler ve Audrey Hepburn’un yavrusu Bay Ünlü, şüphesiz hepsinin en ünlü Yorkie'si. 2020'de 10. sırada yer aldıinci Amerika'daki en popüler köpek ırkı, AKC tarafından . Bu türün popülaritesi nedeniyle, Yorkie'yi karıştır diğer cinslerle ve hatta bir çay fincanı versiyonu oluştur cins.

Görünüm

İpeksi vs Yorkie Görünümü

Silky Terrier ile Yorkie'nin görünüşünü karşılaştırmak zor olabilir çünkü birbirlerinden ayırmak zordur. Silky Terrier ve Yorkshire Terrier, görünüş olarak çok benzer. Yorkie, Silky'nin daha zarif versiyonuna benziyor . Cins standartlarına göre, Silky 9 ila 10 inç arasındadır. Bundan daha büyük olsalar da, yaklaşık 10 pound ağırlığındadırlar. Daha küçük Yorkie resmi olarak 7 ila 8 inç boyunda ölçer. Teriyer yaklaşık 7 kilo ağırlığındadır, ancak daha küçük oldukları da bilinmektedir.

İpeksi eğilimi daha düzgün bir yüze sahip olmak Yorkie'den daha. Teriyerlerin daha büyük gözleri ve biraz daha büyük burnu olan kubbeli bir kafatası vardır. Yorkie'nin düğme benzeri özellikler ve çok daha küçük gözler. Bu özellikler hemen belli olmamakla birlikte, farklılıklar arayanlar için hızlı bir şekilde ayrım yapabilir.Anında en belirgin görünüm ırklar arasındaki fark kulaklarıdır . Silky’nin kulakları, başının üstüne yerleştirilmiş, sivri V şekilli kulaklardır. Bu, çok daha büyük görünmelerini sağlar. Yorkie'nin kulakları biraz daha küçüktür. Başının biraz daha aşağısına yerleştirilmişlerdir ve onlara daha küçük bir görünüm kazandırırlar. Yorkie'nin kulakları da tipik olarak uzun saçlarıyla kaplıdır.

İkisi de aynı uzun ve ipeksi cekete sahip. Doğal bir kürk giyiyorlarsa, paltoları genellikle gözlerinin üzerine bağlanır. Ayrıca, siyah ve ten rengi her ikisinin de en yaygın rengi olan benzer renkleri paylaşırlar. Bununla birlikte, cins standartlarına göre, Yorkie sadece 4 kayıtlı kaplama rengine sahipken, Silky 13 renk varyasyonuna sahiptir.

Mizaç

İpeksi vs Yorkie Mizaç

Hem Yorkshire Terrier hem de Silky Terrier oyuncak köpek ırklarıdır. Davranışlarında güzel ve biraz zarifler. Gerçek Terrier özellikleri parlıyor ikisini de alçakgönüllü ve eğlenceli yapıyor . Mizaçlarında küçük farklılıklar vardır.

İpeksi çok daha meraklı Yorkie'den daha. Yorkie, günün çoğunda ustasıyla rahatça tembellik edebilir ve kucağının lüksünün tadını çıkarabilirdi. İpeksi Teriyerler çok daha huzursuzdur. Bunu hatırla sıkılmış Teriyer, yıkıcı Teriyerdir. Bu, zihinlerini meşgul etmek için çeşitli oyuncaklara yatırım yapmanız gerektiği anlamına gelir.Silky de çok daha bağımsız. Bu, aşırı endişeli hissetmeden daha uzun süre yalnız bırakılabilecekleri anlamına gelir. Teriyer daha fazladır ayrılık kaygısıyla acı çekmesi muhtemel . Bu nedenle, her tür endişeli davranışı hafifletmek için her iki cinsi de eğitmek harika bir fikirdir.

Yorkie çok küçük olduğu için, bazıları onun bir aileler için uygun evcil hayvan küçük çocuklarla, çünkü ona sık sık sevimli oyuncakları gibi davranıyorlar. Ancak, bunun kişisel tercihe bağlı olduğunu söylüyoruz ve neye karar verirseniz verin sadece çocukları ve köpekleri denetlediğinizden emin olun birbirlerinin etrafındayken.

Diğer ev hayvanları hem Yorkie hem de Silky ile vurulur ve ıskalanır. Evde evcil hayvan kemirgenleri varsa iyi şanslar! Ancak, yavrular kadar iyi sosyalleşirlerse ve diğer hayvan onlardan daha büyükse, kendilerini tehdit altında hissetmeyebilirler. Yine, bu kişisel tercihe bağlıdır. Sadece emin ol Tüm ev hayvanları ile kontrollü bir ön görüşme yapmak bir şey taahhüt etmeden önce.

bir köpeğe sahip olmanın maliyeti nedir

Egzersiz yapmak

İpeksi vs Yorkie Egzersizi

İpeksi Terrier biraz daha fazla egzersize ihtiyacı var Yorkshire Terrier'den daha. Bu genellikle iki cins arasında başka bir belirleyici faktördür. İpekliler yukarıda anlatıldığı gibi daha meraklıdır. Silkilerin zihinlerini ve bedenlerini mutlu etmek için her gün yaklaşık 45 dakika egzersize ihtiyacı vardır. Yorkie'nin her gün yaklaşık 20 ila 30 dakika egzersize ihtiyacı var.Bu çok fazla görünmese de, aktif olmayan ve aktif bir aile arasındaki fark olabilir. Siz ve aileniz biraz daha enerjikseniz, Silky'yi Yorkie'ye tercih edebilirsiniz. Yorkie daha çabuk yorulma eğilimindedir. Bir ev köpeğinin peşindeyseniz, Yorkie sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.

Daha meraklı olan Silky aynı zamanda egzersiz rutininde çeşitliliği tercih ediyor. Yorkie mahalle yürüyüşlerinden ve bahçede küçük bir boğuşmadan mutlu olacaktı. Silky, harika bir koşu ortağı olacaktı ve savaş getirme ve çekme gibi etkileşimli oyunları oynamaktan keyif alacaktı. Ayrıca çeviklik kurslarına da harika katılımcılar olur.

Bir bahçeniz varsa, her iki türün de bahçeden en iyi şekilde yararlanacağından emin olabilirsiniz, ancak bir uyarı olarak, emin olun bahçe çitiniz güçlendirilmiş ve yüksek. Bir fare ya da kediyi görürlerse, her şeyden, özellikle de İpeksi!Eğitim

Park

Yorkshire Terrier olma eğilimindedir efendisine karşı daha korumacı Genelde daha kolay giden ve sincapları kovalamakla çok meşgul olan Silky Terrier ile karşılaştırıldığında daha çok endişeli bir yavru olduğu için. Koruyucu davranışları sınırlamanın anahtarı, hem onları hem de bir yavru olarak sosyalleştirmek , çeşitli şekil ve büyüklükteki hayvanlarla ilgili çeşitli alışılmadık durumlarda ve bu tür koruyucu davranışların cesaretinin kırılmasını sağlamak.

İpeksi eğitmek biraz daha kolay , Yorkie'ye kıyasla daha ödül odaklı ve öğrenmeye istekli olduğu için. Yorkie bir eğitim seansı havasında değilse, eğitim seansına katılmayacağından emin olabilirsiniz. Sonu!

Her iki cinsin de, özellikle daha endişeli Yorkshire Terrier olmak üzere, evlerinde bir sandık bulundurmaktan fayda sağlayacağını hatırlayarak, çok faydalı bulacaksınız. sandıktan ikisini de köpek yavrusu olarak eğitmekten . Bazı kasalar endişeli köpekler için yapılmıştır yavrularını sakinleştirmeye yardımcı olabilir.

Sağlık

Silky Terrier ve Yorkshire Terrier Sağlıklı Köpekler

Konu sağlık olduğunda Silky Terrier ile Yorkie'yi karşılaştırırken, hem Silky Terrier hem de Yorkshire Terrier 15 yaşına kadar yaşayabilir . Diyabet ve hipoglisemi, bunlar gibi daha küçük köpeklerde yaygındır, iyi beslenme rutini şeker seviyelerini dengelemeye yardımcı olabileceğinden beslenme bölümünde daha ayrıntılı olarak tartışacağız.anadolu çoban köpeği özellikleri

Hem Silky hem de Yorkie'nin muzdarip olduğu biliniyor göz koşulları ve düzenli göz enfeksiyonları, bu nedenle gözlerinin durumunu düzenli olarak kontrol etmek önemlidir. Lüks Patella Yorkie'de aslında çıkık bir dizkapağı olan yaygın bir sorundur ve yetiştiricilerin yavrularını yetiştirmeden önce kontrol edecekleri bir şeydir.

Beslenme

Yorkie ve İpeksi Terrier Beslenmesi

Konu yemek olduğunda Silky Terrier ile Yorkie'yi karşılaştırırken, muhtemelen Yorkshire Terrier biraz daha az yiyor İpeksi Terrier'den daha küçük ve daha az enerjik olduğu için. Yorkie, her gün yaklaşık 1 ½ bardak yiyen Silky ile karşılaştırıldığında, her gün yaklaşık 1 fincan yemek yiyecektir. Bu elbette büyüklüklerine ve enerji seviyelerine ve yaşlarına bağlıdır.

İkisi de iyi yapardı kuru mama içeren yüksek kaliteli bir diyet , her ikisinin de periodontal hastalıklardan muzdarip olduğu bilindiği için ve kuru mama parçaları plağın parçalanmasına yardımcı olabilir.

Biz zaten var Yorkshire Terrier için beslenme rehberi ve şu anda Silky için özel bir beslenme rehberi üzerinde çalışıyoruz (çok farklı olmasa da, talimatlara göre onu biraz daha fazla besleyin), ama bu alanı izleyin!

Hipoglisemi ile ilgili olarak, daha küçük köpekler günlük yiyecek yardımı ile beslenmelidir. üç veya daha fazla farklı oturma yerinde , böylece gün boyunca şeker seviyelerini dengelemek için.

Bakım

Yorkshire Terrier ve İpeksi Terrier Bakımı

Silky Terrier ile Yorkie'nin tımar gereksinimlerini karşılaştırırken, tımar ihtiyaçları söz konusu olduğunda pratik olarak aynıdırlar. İkisi de olacak çoğu gün fırçalamaya ihtiyacım var güzel ipeksi buklelerinin birbirine dolanmamasını sağlamak ve yürüyüşlerinde süpürdükleri kirleri temizlemek için.

Doğru köpek ürünleri ile haftada en az bir kez yapılması gereken dişleri gibi gözlerinin de düzenli temizliğe ihtiyacı olacaktır. Her iki cins de 8 ila 12 haftada bir yıkanmalıdır. tamamen doğal köpek şampuanları güzel ipeksi kilitlerinin iyi bakıldığından emin olmak için.

Tek fark, Yorkshire Terrier'ın hipoalerjenik bir köpek olarak kabul edilir. İpeksi Teriyer, Hipoalerjenik değildir. bu yüzden Yorkie çok daha az dökecek Kesinlikle Silky'den daha fazla, bu yüzden köpek kılı sizin için bir anlaşma kırıcıysa, Yorkie daha iyi bir seçenek olabilir. Silky, yıl boyunca düşük bir ağaçlıktır.

Fiyat

İpeksi Terrier ve Yorkshire Terrier Yavruları

Yorkshire Terrier'in maliyeti her yerden başlar 800 ABD doları saygın bir yetiştiriciden. İpeksi Teriyer etrafından başlar 1000 dolar . Bu tamamen İpeksi Teriyer'in daha nadir olduğu gerçeğine bağlıdır. Sikly Terrier Breeders daha fazlasını şarj edebilir. Rekabeti artıran daha fazla Yorkie yetiştiricisi var. Bu genellikle potansiyel bir köpek sahibi olarak maliyetlerinizin biraz daha az olacağı anlamına gelir.

Sigorta, kafesler, koşum takımları gibi diğer maliyetler hemen hemen aynıdır. Tek gerçek fiyat farkı, Silky'nin her gün fazladan yediği ½ fincan ekstra besindir.

Son düşünceler

Silky Terrier ile Yorkie'yi karşılaştırırken, muhtemelen son derece benzer olduklarını gördünüz. İkisi arasında en enerjik olan Silky ile aralarında sadece birkaç fark vardır ve bu iki cins arasında karar verirken çoğu aile için genellikle belirleyici faktördür.

Emin olabileceğiniz şey, kimi seçerseniz seçin, elinizde küçük bir oyuncak Terrier bulacaksınız ve o sevgi, kahkaha ve eğlence dolu olacak.

Yorumlar