Foxhound vs Beagle (Irk Karşılaştırması): Farklılıklar Nelerdir?

Foxhound vs Beagle (Irk Karşılaştırması): Farklılıklar Nelerdir?

Av köpekleri harika ırklardır - özellikle avlanmayı seviyorsanız. Yapmasanız bile, harika zeka ve sadakat özellikleri gösterirler.

Foxhounds ve Beagle'lar aynı soydan gelse de, yıllar içinde farklı özelliklere sahip farklı bir oyunda uzmanlaşmak için geliştirildi. Bu türlerden birine sahip olmayı düşünüyorsanız, hem benzerliklerini hem de farklılıklarını dikkate almalısınız.Gelin bu iki köpeğe de, farklılığa ve benzerliklerine bakalım. Her ikisi de, herhangi bir aileye harika bir katkı sağlayabilecek harika ırklardır.

İki Av Köpeği

Foxhounds ve beagle'lar, çeşitli avcılık çabaları boyunca, 14inci yüzyıl, kraliyet ailesi tarafından tavşan ve tavşan avlamak için bile kullanıldı. O zamandan beri, bu tür köpekler, avcılık özelliklerinde yalnızca en iyisini elde etmek için yetiştirildi ve melezleştirildi.

Farklılıklara sahip olsalar da, hem Foxhounds hem de Beagle'ların inanılmaz derecede zeki olduğu açıktır. Avcılıkta kullanıldıkları için çok eğitilebilir olmaları gerekir. Mükemmel duyuları vardır ve efendilerine çok sadıktırlar.Bununla birlikte, her iki cins de inatçılık ve sabırsızlık özelliklerine sahip olma eğilimindedir ve çok bağımsızdırlar. Sahipleri için gölge olma ihtimalleri yoktur, ancak baskın oldukları da bilinmemektedir.

Benzerlikler

Foxhound ve Beagle arasındaki en belirgin benzerlik görünüşleridir. Her iki köpeğin de benzer renk ve desenlerde gelen kısa, düz tüyleri vardır. Bu desenler beyaz, siyah, ten rengi, kahverengi ve kırmızı tonlara sahiptir ve tımar ve tüylenme açısından çok az bakım gerektirir. İkisi de tazı olarak kabul edilir. dachshund'a benzer.Genel olarak, bu ırkların her ikisi de çok arkadaş canlısı olma eğilimindedir. Ailelerin, çocukların ve diğer evcil hayvanların yanında iyi davranırlar. Her ikisinin de sabır ve odaklanma eksikliğiyle inatçı oldukları bilinmesine rağmen, sevgi dolu ve sevgi dolu hayvanlardır.

Foxhounds ve Beagle'lar, çok fazla alana sahip olduklarında en iyi şekilde çalışır. Büyük bahçeli evler onlara koşmak ve dolaşmak için yeterli alan sağlar. Mutlaka olumlu olmasa da bir başka benzerlik, her ikisinin de havlama ve uluma eğilimi göstermesidir. Her iki cins de çocuklar ve kunduzlarla harikadır. yaygın olarak melezlenir ile diğer ırklar tasarımcı köpekler olarak.

Irkların Karşılaştırılması

Bu iki cinsin hem görünüşte hem de tavırlarında olduğu gibi, farklılıkları da vardır. Bunlardan birini almayı ciddi olarak düşünen herkes için bu farklılıkları vurgulamak önemlidir.

Her iki cins de aileler için harikadır, ancak mizaçları, büyüklükleri, kişilikleri ve öğrenme kapasiteleri arasında çok belirgin farklılıklar vardır. eğitim seansları sırasında.

Mizaç Farklılıkları

Tilki köpekleri daha bağımsız olma eğilimindedir ve saldırgan olmasalar da, yabancılara karşı biraz daha saldırgan olma eğilimindedir. Beagle'lar kadar sevimli ve şefkatli olmayabilirler, ancak efendilerini memnun etmeye isteklidirler.

Bu türlerin her ikisinin de egzersiz ihtiyaçları vardır - birçok köpeğin yaptığı gibi - ancak Foxhound, yüksek enerji seviyeleri nedeniyle çok daha fazla fiziksel aktivite gerektirir. Foxhound sahipleri, köpeklerinin özgürce koşabileceği çok fazla araziye sahip olmalıdır. Foxhounds, yüksek düzeyde aktiviteye sahip aileler ve dışarıda çok oynamayı seven çocuklar için harikadır.

Bir Beagle’ın enerji seviyesi orta aralıkta daha fazla aralık, bu da onu bir Foxhound'dan daha apartman yaşamına uygun hale getiriyor. Bu köpekler çok uyumludur ve çevrelerine daha iyi uyum sağlarlar. Bol yürüyüşler veya çitli orta büyüklükte bir avluda gayet iyi yapacaklardı.

Tanıdık olmayan insanları arkadaş olarak kabul etmeyi tercih ettikleri için bu köpeklerin hiçbiri iyi bekçi köpeği olamaz.

Boyut Farkları

Bir Foxhound ve Beagle'daki fiziksel olarak temel fark, büyüklükleridir. Kürk renkleri çok benzer olsa da Foxhound, Beagle'dan çok daha büyüktür.

Bir Beagle, yaklaşık 13 ila 16 inç boyunda büyüyecek, bir Foxhound ise 21 ila 25 inç uzunluğunda olabilir. Aynı şekilde, bir Beagle cinsi köpek sadece 20 ila 30 pound ağırlığında olurken, bir Foxhound 60 ila 70 pound kadar büyük olabilir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, tımarlama söz konusu olduğunda her iki yavru da az bakım gerektirir, ancak Beagle'lar ikisinden daha kolay.

Güç açısından, Foxhounds bu alanda da egemendir. Beagle'lar çok güçlü değildir, Foxhounds ise çok güçlü olma potansiyeline sahiptir.

Kişilik Farklılıkları

Hem Foxhound hem de Beagle, iyi miktarda sadakate sahip dost köpeklerdir; ancak Beagle, Foxhound'dan daha arkadaş canlısıdır. Beagle'ların yabancılara yaklaşma veya şefkat gösterme olasılığı daha yüksektir. Dikkati ve sarılmayı severler ve yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.

Tilki köpekleri de yalnız bırakılmayı pek sevmezler, ancak Beagle'lardan daha aktif oldukları ve daha fazla dikkat ve egzersize ihtiyaç duydukları için, yalnız olduklarında veya sıkıldıklarında yıkıcı olabilirler.

Eğitim Farklılıkları

Şaşırtıcı bir şekilde, diğer özellikleri göz önünde bulundurularak, Beagle'ların ortalama zekaya sahip Foxhounds'tan biraz daha zeki olduğu biliniyor. Bunun gibi özellikleri nedeniyle, Beagle'lar yeni evcil hayvan sahipleri için daha iyi seçimlerdir ve Foxhounds, deneyimli köpek sahiplerine ait olmalıdır.

Beagle'ları eğitmek kolay olduğundan, onları hemen temel itaat derslerine sokmak harika. Öğrenmeye başladıklarında şunları da yapabilirsiniz: onlara temel numaraları öğret ve komutlar.

Beagle'lar genellikle Foxhounds'tan daha kolaydır. İlk başta bağımsız ve inatçı olarak ortaya çıksalar da, olumlu pekiştirme eğitimi ile iyi çalışırlar. Foxhounds kesinlikle zeki ve eğitilebilir ancak Beagle'lardan biraz daha fazla iş gerektirebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Herhangi bir evcil hayvan satın almadan önce, özellikle de bir av köpeği kadar spesifik bir evcil hayvan satın almadan önce bir soru listesi olması yaygındır. Pek çok avcı, sadece işi bitirmekle kalmayıp aynı zamanda mükemmel bir arkadaş ve aile üyesi olarak hizmet edecek akıllı bir köpek ister.

Foxhounds ve Beagle'lar hakkındaki bazı genel sorulara bir göz atın. Sorunuzun zaten cevaplanmış olduğunu görebilirsiniz.

S: Avlanmak için hangisi daha iyi: Tilki Tazısı mı yoksa Beagle mı?

C: Bu türlerin her ikisi de tarihsel olarak avcılık için kullanılmış olsa da - Beagle küçük oyun için ve Foxhound büyük oyun için - Foxhound bugün daha kolay kullanılıyor. Beagle'lar çok arkadaş canlısı, sevgi dolu ve şefkatli köpeklerdir, bu nedenle evdeki aile hayvanları olarak daha iyi olma eğilimindedirler.

Foxhounds, dış mekanı ve geniş açık alanları sever. Mükemmel av arkadaşları izleme ve yapma arzusuna sahipler. Beagle'ınızı avlanması için eğitebilirken, muhtemelen bir Foxhound ile daha başarılı olacaksınız.

S: Foxhounds ve Beagle'lar Sağlıklı mı?

C: Genel olarak Foxhounds, çok sağlıklı köpekler olarak kabul edilir. Hem İngiliz hem de Amerikan Tilki Tazısı belirli sağlık testleri için herhangi bir tavsiyede bulunmuyor. Bununla birlikte, düzenli veteriner ziyaretlerine ayak uydurmak her zaman en iyisidir.

Risk yüksek olmasa da, Foxhounds şişkinlik, yemek enfeksiyonları, diş sorunları, kalça displazisi ve trombositopati riski altında olabilir.

Beagle'lar daha uzun bir yaşam beklentisine sahipken, aynı zamanda Foxhounds'tan daha fazla sağlık sorunu için risk altındadırlar. National Breed Club, Beagles sahiplerinin köpeklerinin bir göz doktoru değerlendirmesi, kalça değerlendirmesi ve bir MLS DNA testi yapmasını önermektedir.

Beagle'lar kalça displazisi, hipotiroidizm, lüks patella, epilepsi, göz bozuklukları, kulak enfeksiyonları ve diş sorunlarına eğilimli olabilir.

Her cinste olduğu gibi, köpeğinizin beslenmesi ve yaşam tarzı, sağlığı üzerinde önemli bir rol oynayacaktır. Bir evcil hayvan sahibi olarak, Foxhound veya Beagle’ın sağlığını korumaya yönelik sorumlu adımlar atmak önemlidir.

S: Ne kadara mal oluyorlar?

C: Ortalama olarak, 400 ila 600 dolar arasında değişen yetiştiricilerden satılık Foxhound yavruları bulabilirsiniz, bu da akıllı bir av köpeği için oldukça makul bir fiyattır. Bir Beagle için normal fiyat 800 ila 1500 dolar arasındadır.

Bu yavrulardan herhangi birini satın aldığınızda fiyatlandırmanın farkında olun. Bu aralıkların dışındaysa, en çok kırmızı bayraklar gibidirler. Aşırı şarj, bariz bir olumsuzluktur, ancak yetersiz şarj, yetersiz üreme, ihmal veya uygunsuz bakım belirtileri gösterebilir.

Yavru köpeğinizin fiyatı, bulunduğunuz yere, yavrunun yaşına, kayıt türüne ve bir yetiştiriciden, bir barınaktan veya hatta bir yavru fabrikasından gelip gelmediğine bağlı olacaktır. Barınaktaki köpeklerin yaklaşık% 30'unun safkan olduğunu da bilmelisiniz. Garanti olmasa da, oraya da bakmak her zaman iyi bir fikirdir.

S: Av köpekleri kedilerle iyi geçiniyor mu?

C: Evde bir kediniz varsa ve bir av köpeği aldıktan sonra güvenliğinden endişe ediyorsanız, emin olun. Çoğu köpek, eve yavru olarak getirilirse, kedinizin etrafında büyür ve büyük olasılıkla onunla iyi geçinir. Kedinin etrafında yetiştirildiği için varlığına alışacak ve hatta onunla arkadaş bile olabilir.

Beagle'lar özellikle kedilerle arası iyi diğer hayvanlarla birlikte. Başlangıçta paketler halinde avlanmak için yetiştirildiklerinden, başkalarıyla iyi oynarlar ve muhtemelen kedinizi paketinin bir üyesi olarak görürler.

Aynı şekilde, Foxhounds'un küçük çocuklarınızdan ev kedinize kadar hemen hemen herkesle iyi anlaştığı bilinmektedir. Diğer köpekler gibi, kedinizin etrafında büyütülmeleri en iyisidir. Ancak, kedinizin etrafında takılmanız iyi gibi görünse bile, tamamen rahat değilseniz, onları denetimsiz bırakmak iyi bir fikir değildir.

S: Av Köpekleri Nereden Geldi?

C: Daha önce kısaca bahsettiğimiz gibi, Beagles ve Foxhounds'un bir kapsamlı tarih yüzyıllar öncesine dayanıyor. Uzun süredir, Beagle'lar İngiltere'deki en popüler küçük tazıydı ve 1300'lerde kullanım ve ün kazandı. Kraliyet ailesi de dahil olmak üzere birçok insan, küçük avları avlamak için Beagle'ları kullandı.

Beagle'lar adı, aslında küçük anlamına gelen Eski İngilizce 'begle' kelimesinden gelir. Bu süre zarfında, Beagle'lar bugün olduklarından bile daha küçüktü. Kraliçe Elizabeth'in bir paket altı inçlik Beagle'ım olduğu söyleniyor. Bu köpekler, çoğunlukla tavşan ve tavşan avlamak için kullanıldı.

Yıllar geçtikçe, Beagle'lar, Foxhounds gibi diğer av köpekleriyle birlikte, gen havuzlarını geliştirmek ve genel özelliklerini artırmak için stratejik olarak melezleştirildi. 1600'lü ve 1700'lü yıllar arasında, birçok Beagle ve Hounds, o dönemde görülen en iyi Foxhound'lardan bazılarını üreterek melezleştirildi.

Diğer melezlemeler arasında Foxhounds ile Tazılar ve İspanyol İşaretçiler vardı. Bu tür üreme, her ikisi de Foxhound'u avcılık için harika kılan koku alma kabiliyetini ve hareket kabiliyetini geliştirdi.

Beagle sürekli olarak küçük oyun ve yaya avcılık için kullanıldığından, Foxhound büyük av ve at sırtında avcılık için kullanıldı. 1600'lerde, bu ırkların her ikisi de Amerika'da tanıtıldı. George Washington, American Foxhound'un bile hayranıydı.

O zamandan beri, pek çok insan bu evcil hayvanların avcılıkta geleneksel kullanımına devam etti, ancak Tilki köpeği artık eğitimli bir avcıdan çok bir aile hayvanı olarak görünme eğiliminde olan Beagle'dan daha yaygın olarak kullanılıyor.

S: Foxhounds ve Beagle'lar Ne Kadar Yiyor?

C: Köpek ne kadar aktifse, o kadar fazla besine ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, tüm köpekler doyduğunda durmaz. Bu özellikle Beagle'lar için geçerlidir. 'Yemek hırsızı' oldukları biliniyor, yani gördükleri her yiyeceği çalacaklar. Şans verilirse, Beagle'lar size atıştırmalık kilerinize baskın düzenleyecek ve fazladan bir atıştırmalık için çöp tenekenizi devirecek.

Ek olarak, bir Beagle, önüne koyduğunuz herhangi bir yiyeceği muhtemelen yiyecektir. Bu nedenle, yiyeceklerini tüm gün dışarıda bırakmaktansa, yiyeceklerini dikkatlice ölçmeniz ve günde yalnızca iki kez beslemeniz çok önemlidir.

Foxhounds ayrıca doyurucu iştahancak daha küçük ırkların aksine, mineraller ve vitaminler gibi iyi bir besin dengesinden yararlanırlar. Aynı zamanda şişkinlik ve mide sorunlarına daha yatkındırlar.

Tilki köpeğinizin midesini bozmadan besin açısından ağır bir köpek maması bulmak önemlidir. Daha küçük, daha sık öğünler mide sorunlarına ve şişkinliğe yardımcı olabilir.

S: Hangisi daha çok tüy döküyor?
ALICI: Beagle'lar oldukça sık tüy döker, ama her iki Foxhound da aynı oranda tutuyor. Burada açık bir kazanan yok.

Son düşünceler

Foxhounds ve Beagle'lar, neye bulaştığınızı bilirseniz harika evcil hayvanlar olabilir. Her cinsin bireysel ihtiyaçlarını tanımak ve bunlara göre hareket etmek çok önemlidir. Her ikisi de başlangıçta avcılıkta kullanılmış olsa da, Beagle cinsi köpek oyun, sarılma ve yemek yeme hayatına daha alıştı. Diğer taraftan, Foxhounds'un çok fazla açık alana ve tonlarca egzersize ihtiyacı var.

Bu köpeklerden birini avlanmak için almayı düşünüyorsanız, eğitime harcanan çabanın miktarını bilmeniz de çok önemlidir. Bu inatçı köpekler çok zekidir, ancak bazı cinsler kadar memnun etmeye hevesli değildir. Ona sadık kaldığınız ve onlara bolca dikkat ve onay verdiğiniz sürece, kendinize iyi bir av arkadaşınız olabilir.

Yorumlar