İngiliz Mastiff ve Napoliten Mastiff: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

İngiliz Mastiff ve Napoliten Mastiff: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

İngiliz Mastiff ve Napoliten Mastiff ikisi de güçlü köpekler nazik dev kulübün bir parçası olan. Dünyanın dört bir yanındaki dev cins köpek severler için bu iki güzellik, en iyi refakatçi saflarında yer alıyor. Büyük bedenleri, düşük enerjileri ve çok iyi huylu olmaları bakımından çok benzer olmalarına rağmen, onları birbirinden ayıran birkaç fark vardır.

HERHANGİ bir köpeğin önemli miktarda sorumluluk olduğunu söyleyerek başlamalıyız, ancak bundan daha fazlası değil. iradeli dev cins köpekler . Bu yavrular harika aile arkadaşları olabilir, ancak her aile veya yaşam tarzı için uygun değildir.İşte bu kılavuzda, her yönü karşılaştır İngiliz Mastiff ve Napoliten Mastiff karşılaştırması. Bu nedenle, bu iki dev ırk arasında karar vermeye çalışıyorsanız, doğru kararı vermeniz için bilmeniz gereken tüm köpek gerçekleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Öyleyse, bu iki muhteşem, güçlü Mastiff'in dünyasının derinliklerine dalalım.

Irk Karşılaştırması

ingiliz mastifi

 • Yükseklik 27 – 30 inç
 • Ağırlık 120 – 230 lira
 • Mizaç Cesur, onurlu, iyi huylu
 • Enerji Düşük
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 6 – 10 yıl
 • köpek fiyatları 1.000 $ ve üstü

Napoliten Mastiff • Yükseklik 24-31 inç
 • Ağırlık 110 – 150 lira
 • Mizaç Sadık, onurlu, dikkatli
 • Enerji Düşük
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 7 - 9 yıl
 • köpek fiyatları 1500$ ve üzeri

İçindekiler

Irk Tarihi

Bir türün tarihini araştırmak için zaman harcamak, köpek sahipleri için hem ilginç hem de çok önemlidir. sana bir şey verecek onların cins amacına ilişkin içgörü , bu da onların bir aile hayvanı olarak nasıl olduklarına dönüşecek. Bakalım tarihleri ​​ne kadar farklı veya benzer.

ingiliz mastifi

Çimenlerin Üzerinde Duran Büyük Tan Köpek

Mastiff, tarihin en eski köpek ırklarından biridir.Bu eski cins, MÖ 55'e kadar uzanır. Bunu biliyoruz çünkü Julius Caesar işgali sırasında Britanya Adaları'nı koruyan canavar köpeklerle karşılaşmalarını belgeledi. O kadar etkilenmişti ki onları Roma'ya geri götürdü. inanılmaz güç ringde gladyatörlere ve aslanlara karşı. Neyse ki, insanlar acımasız kan sporları günlerini geride bıraktılar.

Dövüş çemberinin dışında, Mastiff'ler insanlara karşı sevgi dolu ve şefkatliydi. Gündüzleri köpek kucaklayıcısı ve geceleri mülk koruyucusu olarak aile evinde ona bir yer kazandırmak. Ortaçağ İngiltere'sinde, aynı zamanda bir ünlü olarak da popülerdi. büyük oyun savaşçısı fazla. Popülerliğine rağmen, II. Dünya Savaşı'nın sonunda sadece 14 Mastiff'in kaldığına inanılıyor. Neyse ki, ABD yetiştiricileri Mastiff'lerini gönderdi ve cinsin sayılarını hayata döndürdü.

labrador yavru fiyatları

Mastiff, dünyanın en büyük köpek ırklarından biridir.enen büyük. Bugüne kadarki en ağır köpek Zorba adında bir Mastiff'ti. 343 pound ile terazinin zirvesine çıktı . Boyutuna rağmen, Amerika'daki en iyi 30 köpek ırkında sürekli olarak yer alıyor ve onu en popüler dev ırklardan biri yapıyor.Napoliten Mastiff

Tarlada duran büyük siyah köpek

Napoliten Mastiff'ler Güney İtalya'daki Napoli'dendir.

Tüm Mastiff'ler gibi (İngilizler dahil), Napoliten Mastiff Tibet bölgesinden yaklaşık 5.000 yıl önce büyük savaş köpeklerinden türemiştir. Yıllar boyunca gezginler, büyük köpekleriyle yerleştikleri Asya ve Avrupa'ya gittiler. Napoliten Mastiff'ler güney İtalya'daki Napoli'dendir. O aslen çiftçi ve koruyucu olarak kullanılır . Aslında, bir saldırı durumunda onu korumak için gevşek bir cilde sahip olacak şekilde yaratıldı.

İtalya'da Mastino olarak da bilinen Napoliten Mastiff ve kısaca 'Neo' 1940'lara kadar nispeten bilinmeyen . Köpek seven bir gazeteci, bu cinsi Napoli köpek gösterisinde 'keşfederek' Mastino sevincini yaymayı hayatının tutkusu haline getirdi. Cinsi standardize etmek ve korumak için çok çalıştı ve sonunda dünya çapında köpek kayıtlarına kabul edildi.

Amerika'ya ilk kez 1973'te, yani Amerika Napoliten Mastiff Kulübü'nün kurulduğu zaman geldiğine inanılıyor. Mastino, iki ırktan daha nadirdir. 2021 yılında şu anda 102 olarak sıralandınden popüler köpek 197 ırktan. En ünlü Napoliten Mastiff'lerden biri, Harry Potter film serisinden Hagrid'in köpeği Fang'dır.Görünüm

Dışarıda İki Dev Köpek

İngiliz Mastiff, iki ırktan yaklaşık 20-80 pound daha büyüktür.

Her iki cins de görünüşlerinde benzerlerinden daha farklıdır. Benzerlikleriyle başlayalım. Bu adamların ikisi de 100 poundun üzerinde ağırlığa sahip ve onları dev köpek ırkları yapıyor. Her ikisi de tipik 'Mastiff' görünümüne sahiptir, çünkü onlar geniş, kalın ve sağlam .

Ayrıca ikisi de var kısa, yoğun, çift kat . Ama gerçekten, benzerliklerinin bittiği yer burası. İngiliz Mastiff'leri kayısı, açık kahverengi ve brindle olan üç kat renginin tadını çıkarır. Çoğu EM'nin daha koyu renkli bir ağzı vardır. Tipik olarak maun, mavi, sarımsı kahverengi veya siyah, brindle işaretli veya işaretsiz spor yapan daha koyu renkli Napoliten ile karşılaştırıldığında.

İngiliz Mastiff'leri daha büyük Neos'tan daha iyi. 120 ila 230 pound arasında herhangi bir ağırlıkta olabilirler. 110 ila 150 pound ağırlığındaki Napoliten ile karşılaştırıldığında. Her iki köpek türü de tipik olarak beklenen bu aralıkların dışında kalabilir ve bir sonraki Zorba'yı elinizde bulabilirsiniz! Hangisini seçerseniz seçin, bu yavruların her ikisi için de alana ihtiyacınız olduğunu söylemek güvenlidir.İngiliz Mastiff'leri Neo'dan daha kare görünümdedir ve bunun çoğu Mastino'nun gevşek derisiyle ilgilidir. Napoliten yavrular süper kırışık ve (bir çeşit) yetişkin olarak onlara dönüşürler. Bu benzersiz görünüm, genellikle sevdiğiniz veya sevmediğiniz bir şey olarak tanımlanır. EM'ler kaşlarının etrafında birkaç rulo olma eğilimindedir, ancak hiçbir yerde Mastino kadar yakın değildir.

Mizaç

Açık Havada İki Dev Köpek

Bu ırkların her ikisinin de çok rahat, sadık aile hayvanları olduğu bilinmektedir.

Her iki ırkın kişilikleri farklı olduklarından daha benzer . Ancak büyük köpek severler için bu sürpriz değil. Evde nispeten sakin olan hem nazik hem de iyi huylu köpeklerdir. Bu yüzden bu kadar harika aile hayvanları yapıyorlar! Evet, ikisi de ailelerini koruyorlar ama hiçbir şekilde kavga arayan vahşiler değiller.Onlar ikisi de sarılmayı sever ve ailelerinden sevgi dolu bir düzeltme olmadan birkaç saat geçiremezler. Tahmin edebileceğiniz gibi, ikisi de kanepede çok yer kaplıyor. Yeterince büyük bir kanepeniz yoksa, turlarınız gayet iyi olacak! Mastiff daha ağır olabilir, ancak Napoliten gevşek derisiyle sizi bir battaniye gibi örter. Her ikisi de ailelerine taparlar ve hem çocuklarla hem de yetişkinlerle eşit bağlar kurarlar.

İkisi de yabancılara karşı temkinlidir, ancak Neos ikisinden daha mesafelidir. Ancak yabancıları tanıdıktan sonra ikisi de zamanla onlara ısınacaktır. EM'ler ayrıca evde biraz daha aptal olma eğilimindedir ve çok daha fazla bir aptal . Biraz daha ciddi olma eğiliminde olan Mastino ile karşılaştırıldığında.

Irklar arasındaki temel fark, Neo'nun biraz daha baskın . Her iki köpeğin de deneyimli köpek sahiplerine ihtiyacı olmasına rağmen, Neos'un ondan en iyi şekilde yararlanabilmesi için biraz daha deneyime ihtiyacı var. Tüm köpeklerin farklı olduğunu belirtmekte fayda var, ancak bunlar her iki köpek ırkının ortak özellikleridir.

Egzersiz yapmak

Büyük Tan Köpek ve Büyük Gri Köpek Koşu

Bu ırkların her ikisi de düşük enerjili köpeklerdir ve her gün sadece 30-45 dakika egzersize ihtiyaç duyarlar.Egzersiz ihtiyaçları söz konusu olduğunda, her iki köpek de oldukça benzerdir. Onlar hem düşük enerjili köpekler evlerinin dışında sadece 30 ila 45 dakika arasında egzersize ihtiyaç duyanlar. Büyük gövdeleri ve basınçlı eklemleri nedeniyle yoğun egzersizlerden kaçınılmalıdır. Ama dürüst olmak gerekirse, ikisi de biraz tembel oldukları için yoğun bir şey yapmaya çok uzun süre dayanamazlar!

Bunun yerine, onları bulacaksınız ikisi de evde tembellik ediyor ve verandada, ailesine göz kulak oluyor. İkisi de bahçede birkaç maça çıkacaklar, ama çok yorucu bir şey değil! Her ikisi de ne kadar itiraz ederse etsin, bu adamları her gün egzersiz yapmak önemlidir. Büyük bedenlerini egzersizle sağlıklı ve güçlü tutmak önemlidir.

Ama yine de gün boyunca eğlendirilmeleri gerekiyor, bu da köpek oyuncaklarının devreye girdiği yer. Bu adamların ikisi de eşit derecede güçlü çeneler ve bir enerji çıkışı olarak çiğnemeyi seviyorum. Onu mobilyanız olmaktan kurtarmak için, onları eğlendirmek ve beladan uzak tutmak için daha büyük boyutlu birkaç köpek oyuncağına yatırım yapın. Nazik devler olabileceklerini söylediğimizde bize güvenin, ancak sıkıldıklarında çok yıkıcı köpekler olabilirler!

Eğitim

Karda Oturan İki Büyük Köpek

Bu iki köpeğin tembel ve inatçı olması, eğitilmesini zorlaştırıyor.

CT köpek parkları

Bu iki ırktan hiçbiri, köpek psikologları tarafından son derece zeki olarak görülmemektedir. Her iki cins de aptal olarak kabul edilmese de - hem tembel hem de inatçıdırlar (bazı köpek meraklıları daha az zeki olduğunu düşünürler). Nasıl hissettiğinizden bağımsız olarak, bu her iki cins için de eğitim oldukça zor . Üstüne üstlük, Napoliten aynı zamanda onu eğitmeyi zorlaştıran baskın bir köpek ırkıdır.

İnatçı ve bağımsız köpek ırklarını eğitmenin püf noktası erken başlamaktır. Köpeğinizi eve getirir getirmez, temel kuralları belirleyin. Bir rutini olduğundan ve ailenin her üyesinin buna bağlı kaldığından emin olun. Yemek masasının altına ona sosisli sandviç koymaya yeltenebilecek çocuklar bile! Birkaç temel komutla başlayın ve eğitimi eğlenceli hale getirin ve zaman ayırmaya değer . İkramların her ikisinin de motivasyonu olması muhtemeldir, bu yüzden ondan en iyi şekilde yararlanmak için bunları kendi yararınıza kullanın.

Her ikisinin de eğitiminin en önemli yönlerinden biri, sosyalleşme . Ve ikisi de doğal olarak koruyucu köpekler oldukları için, koruyucu olmayan köpek türlerine göre çok daha fazla çaba gerektirir. Özellikle Neo için ömür boyu sürecek bir süreç de olabilir. Onları tüm şekil ve büyüklükteki mümkün olduğunca çok köpekle karıştırın. Ve tanıdık olmayan insanlar da. Bu, yabancıları daha az tehdit edici gösterecek ve onların güvenini de artıracaktır.

Sağlık

İki Büyük Sağlıklı Köpek

Bu ırkların her ikisi de kalça displazisine ve çeşitli göz rahatsızlıklarına eğilimlidir.

Her iki köpek de nispeten sağlıklı köpek ırklarıdır. Bununla birlikte, tüm dev köpek ırkları gibi, küçük ırklara göre birkaç sağlık sorununa daha yatkındırlar. Artı, onlar daha kısa bir ömre sahip olmak fazla. Ortalama olarak, İngiliz Mastiff'leri Napoliten'den bir yıl daha uzun yaşayabilir.

Her iki cinsin de saygın yetiştiricileri, dirsek ve kalça displazisi , bu yüzden ebeveynlerinin kalça ve dirsek puanlarını sorduğunuzdan emin olun. Ayrıca her ikisi de çeşitli göz rahatsızlıklarına yatkındır, özellikle ilerleyici retinal atrofi ve kiraz göz. Ve son olarak, her ikisi de en yaygın olanı dilate kardiyomiyopati olmak üzere kardiyak sorunlara duyarlıdır. Genel olarak, hemen hemen aynı sağlık sorunlarından muzdaripler.

Araştırmanız gereken bir diğer sağlık sorunu mide torsiyonu , genellikle şişkinlik olarak adlandırılır. Her ikisi de büyük ve derin göğüslü oldukları için diğer köpek ırklarından daha fazla risk altındadır. Bu hayati tehlike , bu nedenle belirtiler ve nasıl davranacağınız konusunda kendinizi eğitmeniz gerekir. Pooch'unuzu egzersizden hemen önce veya sonra asla beslemeyin ve yemeklerini de yayın, çünkü bu adımlar olma olasılığını azaltabilir.

Beslenme

Büyük Tan Köpek ve Biftek Kemik Yiyen Büyük Gri Köpek

Bu iki cins çok fazla yiyeceğe ihtiyaç duyar. Onları günde 6-8 bardak yiyecekle beslemeyi bekleyin.

Bu adamlar çok yemek yemezler. Şaka yapıyorum, tonlarca yiyorlar! Ve onların yemek faturası sizin en büyük harcamanız olabilir. Ama daha büyük En çok İngiliz Mastiff yiyor , kesinlikle. Mastifflerin sekiz bardak dolusu süt yedikleri bilinmektedir. Mastiff onaylı mama tanesi her gün. Bazen bir Zorba'nız varsa daha da fazla! Napoliten biraz daha az yer ve ortalama bir Napoliten günde altı fincana kadar tüketir.

Her köpeğin farklı olduğunu ve yavrularınızı beslediğiniz miktarın yaşına, boyutuna, enerji seviyelerine ve seçtiğiniz mamanın markasına bağlı olacağını unutmayın. Daha özel tavsiyeler için her zaman paket besleme önerilerini takip edin. Bu adamların ikisi de obeziteye yatkın eklemlerinde ekstra baskıya ve kiloyla ilgili diğer sağlık sorunlarına yol açar. Bu yüzden lütfen onları fazla beslememeye dikkat edin.

Her zaman yüksek kaliteli bir mama tanesini seçin. dengeli bir diyet sağlayın. Sağlıklı bir diyet hayvansal protein, sağlıklı karbonhidratlar, lif, omega yağ asitleri, vitaminler ve minerallerden oluşur. Her ikisine de her zaman büyük veya dev köpek ırkları için tasarlanmış yaşa uygun bir mama maması vermelisiniz. Bunlar, hızlı kemik büyümesini kontrol etmek ve eklemleri desteklemek için optimize edilmiş besinler içerir.

tımar

Suda Büyük Tan Köpek ve Büyük Gri Köpek

Bu ırkların her ikisinin de haftalık fırçalamaya ihtiyacı olacaktır.

Her iki köpek ırkının da çok benzer bir bakım rejimi vardır, ancak küçük bir fark vardır. Ve bu fark, Napoliten'in gevşek derisine ve rulolarına bağlı. Bu adamların ikisi de olmalı haftada bir fırçalanmış , ve mevsimsel değişiklikleri takip eden ortalama shedder'lardır. Bununla birlikte, örneğin bir Chihuahua'dan çok daha fazla saçı olduğu için daha basit bir şekilde dökülüyormuş gibi görünebilir.

beagle vs basset hound

Onları her 8 ila 12 haftada bir yıkayın. Onları bundan daha fazla yıkamamaya çalışın. Aksi takdirde, doğal kürk yağlarına zarar verme ve cildini tahriş etme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Her iki köpeğin de iyice kurutulması gerekir, ancak Napoliten için ekstra özen gösterilmelidir. Gevşek derisi ve ruloları bakteriler için üreme alanıdır ve nemli olduğunda yaralara ve diğer cilt sorunlarına yol açabilir. Her deri kıvrımı arasında yıkamak ve iyice kurutmak önemlidir. Bu yüzden, Neo için banyo süresi biraz daha uzun sürüyor .

Her ikisinin de periodontal hastalıklardan ve kötü nefesten kaçınmak için dişlerini en az haftada bir fırçalamaları gerekir. Onların tırnaklar ayda iki kez kesilmelidir ya da çok uzadıklarında, düşük enerjili ırklar oldukları için çoğu köpekten daha sık olması muhtemeldir. Son olarak, bu köpeklerin her ikisi de salya pirzolasıdır ve salyası sevgiyi her yere yayar! Bu yüzden mendilleri elinizde bulundurduğunuzdan emin olun.

köpek fiyatları

Çimenlerde İki Tan Büyük Irk Yavrusu

Bu iki tür için yaklaşık 1.000-1.500 $ ödemeyi bekleyin.

Saygın bir yetiştiriciden bir İngiliz Mastiff yavrusu fiyatı genellikle 1.000 dolardan başlar . Bu, Napoliten bir yavru köpeğin başlangıç ​​fiyatından biraz daha düşük. genellikle 1.500 dolardan başlar . Bir köpek yavrusu fiyatı, nerede yaşadığınız ve birlikte çalışmayı seçtiğiniz yetiştiricinin itibarı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. İngiliz Mastiff yetiştiricilerine kıyasla daha az Napoliten yetiştirici var. Evlat edinme bir alternatiftir yeni bir yavru satın almak ve maliyetler de daha düşük olma eğilimindedir.

Cinsin ve yavrularının sağlığını geliştirmek için elinden gelen her şeyi yapan saygın bir yetiştiriciyle çalışmak gerçekten önemlidir. Hep yavrularla tanış ve ev ortamında en az bir ebeveyn. Ve ilgili sağlık sertifikalarını isteyin. Sorumsuz yetiştiricilerden ve yavru değirmenlerden kaçının. Başlangıç ​​fiyatı daha düşük olsa da, muhtemelen sağlıksız ve sosyalleşmemiş bir köpek yavrusu elde edeceksiniz ve bu da gelecekte anlatılmamış sorunlara yol açacaktır.

Son olarak burada belirtmekte fayda var. bir köpeğe sahip olmak için devam eden maliyetler . Ve evinizi dev köpeğinizin ihtiyaç duyduğu her şeyle kurmak, muhtemelen daha küçük bir yavrudan çok daha pahalıya mal olacaktır. İki cinsten daha büyük olan ve daha fazla yemek yiyen İngiliz Mastiff'in uzun vadede Napoliten'den biraz daha pahalıya mal olması muhtemeldir.

Son düşünceler

Bu iki devasa köpek ikisi de nazik devler ailelerine çok düşkün olan. Genel olarak, farklılıklardan çok benzerlikler vardır, ancak iki ırk arasında seçim yapmaya çalışıyorsanız, odaklanmanız gereken onların farklılıklarıdır.

İngiliz Mastiffleri çok daha büyük olabilir ikisinden daha fazla, yani daha fazla yer ve daha fazla alana ihtiyaç duyar. Aynı zamanda daha aptal olma eğilimindeyken, Neos biraz daha koruyucu ve ciddi olma eğilimindedir. Napolililer, daha baskın karakteri göz önüne alındığında daha deneyimli bir köpek sahibi ile daha iyisini yapacaktır. Ama sonuçta, ikisi de doğru aile için harika köpek arkadaşları olan yakışıklı tazılar!

Yorumlar