Köpeğinizin Salyasının Akmasının 10 Sebebi: Endişelenme Zamanı Ne Zamandır?

Köpeğinizin Salyasının Akmasının 10 Sebebi: Endişelenme Zamanı Ne Zamandır?

Köpeğiniz normalden daha fazla salya akıtıyor ve salya akıtıyorsa, bu durum evcil hayvan sahiplerini şaşkına çevirebilir ve endişelendirebilir. Bazı köpeklerin salya akıtması normal olsa da, salya üretimindeki artış veya aşırı tükürük salgılaması, altta yatan bir sağlık sorununa işaret edebilir. Bu makale, açlık gibi zararsız nedenlerden veteriner müdahalesi gerektiren daha ciddi koşullara kadar köpeğimin salya akıtmasının ve garip davranmasının 10 potansiyel nedenini araştırıyor. Aşırı köpek salyasının ardındaki yaygın nedenleri öğrenmek, köpek sahiplerinin veterineri ne zaman arayacaklarını belirlemelerine yardımcı olabilir.

Köpeklerde artan salya ve salya akması bir sağlık sorununa işaret edebileceğinden göz ardı edilmemelidir. Heyecan ve açlık yaygın tetikleyiciler olsa da diş hastalıkları, mide bulantısı ve kuduz gibi diğer nedenler de acil veteriner bakımı gerektirir. Evcil hayvan sahiplerinin salya akma sıklığı ve hacmindeki değişiklikleri izlemesi gerekir. Aşırı salya aniden ortaya çıkarsa veya devam ederse veya diğer semptomlarla birlikte ortaya çıkarsa, veteriner ziyareti garanti edilir. Zamanında teşhis ile köpeklerde aşırı salya akmasına neden olan durumların çoğu başarıyla tedavi edilebilir.Bundan daha iyi bir şey yok büyük salyalı öpücük köpek arkadaşınızdan! Bazı ırkların salyaları doğal olarak diğerlerinden daha fazla akar. Aziz Bernards, Newfoundlands , İngiliz Mastiffler , Bullmastiff'ler , İngiliz Bulldogları ve gıdısı belirgin olan diğer ırklar örnek olarak ilk akla gelenlerdir.

Yerdeki hasta köpek ve Reklamcılık

Biraz salya bekleniyor; Ancak eğer köpeğiniz aniden salya akıtmaya başlarsa veya bunu normalden daha fazla yaparsa, bunun araştırılması gerekiyor . Bir sonraki aramanız, kontrol randevusu almak için veteriner hekiminizle olmalıdır. Tam bir muayene yapacaklar ve gerekirse daha fazla araştırmanın nasıl yapılacağı konusunda tavsiyelerde bulunabilecekler.Peki neden köpeğimin birdenbire bu kadar salyası akmaya başladı? Bunun endişelenmem gereken bazı yaygın nedenleri var mı? Burada on yaygın neden Köpeklerin salyaları neden akar ve bu konuda ne yapmalı?

İçindekiler

Açlık ve Heyecan

Köpek Salyası AkıyorSalya akmasının zararsız nedenleri arasında yavrularınızın aç olması veya sadece heyecanlanması yer alabilir.

Köpeklerde ara sıra salya akmasının bazı zararsız nedenleri vardır: açlık ve hatta heyecan . Bazı ırkların dudaklarının oluşumu nedeniyle diğerlerinden daha fazla salyaları akar. Dudaklar sarkma eğilimindedir ve tükürüklerini ağız içinde etkili bir şekilde tutamazlar. Ancak genellikle çok fazla salya akıtan köpeklerde bile her zaman salya akmasındaki artışı araştırmalısınız.

Diş Sorunları

Küçük Köpek Diş Fırçası ileDiş eti dokusunda diş hastalığını veya diş problemlerini önlemek için köpeğinizin dişlerine iyi bakmanız en iyisidir.

Diş problemleri orta yaşlı ve yaşlı köpeklerde yaygındır ancak genç köpeklerde de ortaya çıkabilir. Aşırı tartar ve diş eti iltihabı (iltihaplı, ağrılı diş etleri) köpeklerde yaygındır. Yaş yiyecek, şekerli ikramlar, genetik yatkınlık ve diş temizleme sorunlara yol açabilir.

Genç, heyecanlı köpeklerde travma sonrasında diş kırılması meydana gelebilir veya hastalıklı dişlere ikincil olarak meydana gelebilir. Diş enfeksiyon kaptığında kök çevresinde apse oluşabilir. A diş kökü apsesi dışarı akamayan, şişlik ve ağrıya neden olan bir irin cebidir. Tüm bu diş problemleri köpeklerde salya akmasına neden olabilir.

Yavru köpeğinizin diş problemleri nedeniyle salyası akıyorsa, salya kan renginde olabilir, kötü kokuyor olabilir veya bir miktar kahverengi akıntı içerebilir. Köpeğinizin ağzını pençelediğini, yemeğini düşürdüğünü veya iştahının azaldığını fark edebilirsiniz. Eğer durum böyleyse, yapacaklar veteriner bakımına ihtiyaç var .Diş problemlerini önlemeye yardımcı olmak için şunları yapabilirsiniz: köpeğinizin dişlerini düzenli olarak temizleyin Köpekler için güvenli diş macunu kullanarak onlara diş çiğneme malzemeleri verin ve onları veteriner kliniğinizde düzenli diş kontrollerine götürün. Plak oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için yavrularınızın yemeğinde veya suyunda bir dizi diş katkı maddesi de kullanabilirsiniz.

Sıcak çarpması

Bir koşum takımı takan ve bir bankta oturan köpek

Sıcak yaz aylarında sıcak çarpmasını önlemek için köpeğinizin gölgeye ve temiz, serin suya kolayca erişebildiğinden emin olun.

Köpekler, özellikle yaşlı köpekler ve daha kalın kürklü veya düz yüzlü (brakisefali) olanlar, sıcak çarpmasına özellikle duyarlıdır. Bir köpek çok ısındığında, soğumak için daha fazla nefes alıp salya akıtmak . Köpeğinizin sıcak bir günde salyaları akıyor ve nefes nefese mi kalıyor? Sıcak çarpmasını bir seçenek olarak düşünün.Köpeğinizde sıcak çarpması varsa, yoğun nefes alma, huzursuzluk, kırmızı diş etleri, kusma, koordinasyon eksikliği veya bayılma fark edebilirsiniz. Sebebin bu olduğundan şüpheleniyorsanız, yavru köpeğiniz mümkün olan en kısa sürede veteriner tedavisine ihtiyacı var . Veteriner kliniğine giderken onları soğutmaya başlamak için ıslak havlu veya vantilatör kullanabilirsiniz.

Sıcak çarpmasını önlemek için köpeğinizin serin ve gölgeli alanlara erişebildiğinden daima emin olun. Yeterince su içtiklerinden emin olun. Ve eğer yavru köpeğiniz güneşlenmekten hoşlanıyorsa, onu izleyin ve dışarıda çok uzun süre kalmasına izin vermeyin.

Mide bulantısı

Büyük Kafalı Köpek Kameraya BakıyorKöpeğiniz hasta hissettiğinde vücudu aşırı tükürük üretecektir.

Eğer kendinizin de midesi bulandıysa, ağzınızda aşırı tükürük hissi oluştuğunu ve çoğu zaman kötü bir tada sahip olduğunuzu hatırlayacaksınız. Köpek arkadaşınız da aynısını yaşıyor. sadece daha abartılı .

Köpekler mide bulantısı yaşayabilir birçok neden . Örnekler arasında hareket hastalığına bağlı mide bulantısı, anksiyete, karın sorunları, vestibüler sendrom (dengeyi etkileyen) ve böbrek veya karaciğer hastalığı yer alır.

Eğer salya akması mide bulantısından kaynaklanıyorsa, iştahta azalma veya yokluk da olabilir. Salya akması ve kusma fark edebilirsiniz. Aç görünebilir ama son anda yemeğe burnunu sokar. Bunları da görebilirsiniz huzursuz veya normalden fazla tempo tutuyor .Eğer yavru köpeğinizin midesinin bulandığından ve bariz bir sebebinin olmadığından (bir yolculuğa çıkmak gibi) şüpheleniyorsanız, o zaman onları kontrole götür veterinerinizle birlikte.

maltese maltipoo

Toksinler

Büyük Gri Köpeğin Yan Görünümü

Kimyasallar veya toksinler nedeniyle salya akmasını önlemek için bunları köpeğinizin erişemeyeceği bir yerde tutun.

Köpeklerin ağızlarıyla keşfetmeyi sevdiklerini hepimiz biliyoruz! Köpeğiniz yemek yerse salyası akabilir veya bir şeyi yalamak yapmamaları gerektiğini - bir pire ilacını yalayan köpek kapalı sık görülen bir örnektir.

Diğer örnekler arasında temizlik kimyasallarının yalanması, kurbağalar , veya çikolata . Zehirli bir şey yemek veya yalamak da bazen nöbete neden olmak ('uygun'). Köpeklerin nöbet sırasında ve sonrasında salyalarının akması yaygındır.

Yavru köpeğinizin yememesi gereken bir şeyi yalaması veya yemesi nedeniyle salya akması meydana gelirse, diğer belirtiler rahatsız edici maddeye bağlı olacaktır. Örneğin, birçok pire ilacı yalandığında yalnızca geçici olarak salya akmasına neden olur.

Bazı toksik maddeler aşağıdaki gibi başka semptomlara neden olabilir: kusma, halsizlik veya koordinasyon eksikliği . Köpeğinizin yememesi gereken bir şeyi yaladığından veya yediğinden şüpheleniyorsanız tavsiye almak için hemen veteriner kliniğinizi arayın.

Toksinlerden dolayı salya akmasını önlemeye yardımcı olmak için:

  1. Tüm ev temizlik ürünlerini ulaşamayacağınız bir yerde saklayın.
  2. Araştırma köpekler için güvenli bitkiler ev ve bahçe için.
  3. Tüm ilaçları ulaşamayacağınız bir yerde saklayın ve pire/kurt önleyici ilaçların ardından köpeğinizi denetleyin.

Büyümeler

Çimenlerin arasında duran yaşlı gri ve beyaz köpek

Köpeğinizin ağzındaki anormal doku büyümesi veterineriniz tarafından araştırılmalıdır.

Ağızda, boğazda veya midede meydana gelen herhangi bir şişlik veya şişlik, ister iyi huylu ister kanserli olsun, aşırı salya akmasına neden olabilir. Ağızda bulunan bir örnek, deri altında tükürük birikmesi olan mukoseldir. Tükürük mukoselleri genellikle ortaya çıkar tükürük bezi veya kanalının hasar görmesinin ardından .

Ağızda en sık görülen tümörler iyi huylu fibromlar, skuamöz hücreli karsinomlar ve melanomlardır.

Köpeğinizin salyası bir büyümeden kaynaklanıyorsa boyunda veya çene altında da şişlik olabilir. Ağzınızı tırmalamak veya yemek yeme konusunda isteksizlik gibi başka belirtiler de fark edebilirsiniz. Tükürük kan renginde olabilir. fark edebilirsiniz açıklanamayan kilo kaybı, kusma veya diğer belirsiz semptomlar hatta bir kitle veya büyüme bile görebilirsiniz.

Köpeğinizin ağzında anormal bir şey olduğundan endişeleniyorsanız veya bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz veteriner kliniğinizle iletişime geçin.

Yabancı vücutlar

Gökyüzü Arkaplanlı Büyük Kahverengi Köpek Yüzü

Köpeğinizin ağzına veya dişlerine bir şeyin sıkışıp salya akmasına neden olması yaygındır.

Köpeklerin ağzına veya boğazına yabancı bir cisim sıkışırsa salyaları akar. Yaygın bir senaryo, üst dişlerin arasına veya damağa bir çubuk veya kemik parçasının sıkışmasıdır. Yabancı cisimler bazen dilin altına yerleştirildi fazla! Köpeklerin bazen midelerinde yabancı cisimler varken salyaları akabilir, ancak bu muhtemelen mide bulantısından kaynaklanmaktadır.

Yabancı cisimler herhangi bir şey olabilir bir kuştan bir rulo kağıt havlu . Ağzında veya boğazında yabancı cisim bulunan köpekler genellikle salya akması, titreme, huzursuzluk ve yüzünü patileme gibi sıkıntı belirtileri gösterir.

Köpek arkadaşınız kontrol etmek için ağzını açmanıza izin verebilir ancak ısırılma riskine girmeyin. En güvenlisi veterinerinizin bununla ilgilenmesine izin verin özellikle de yabancı cisim müdahale edilmesi gereken bir hasara neden olmuş olabileceğinden.

Köpekler köpek olacak ve kazalar olacak. Riski şu şekilde azaltın: kemikleri beslememek ve asla atmayın tahta çubuklar veya oyun sırasında taşlar. Oyunu denetleyin ve hasarlı oyuncakları hemen kaldırın.

Travma

Ağzı Açık Siyah Benekli Beyaz Köpek

Köpeğinizin gözle görülür şekilde salya akıtmasının nedeni bir yaralanma veya yara olabilir.

Herhangi ağızda veya boğazda travma aşırı salya akmasına neden olabilir. Meraklı yavru köpeklerde yaygın olarak görülen bir durum elektrik yanıklarıdır. çiğneme kabloları . Diğer örnekler arasında sopayla yaralanmalar veya köpeklerin dillerini ısırması sayılabilir.

Köpeğiniz bir travma yaşadıysa, kanlı salya aktığını fark edebilirsiniz ve ses çıkarıyor olabilir. Kazaya tanık olmuş olabilirsiniz, ancak bazen yavru köpeğinizin salyaları akmaya başlayacaktır. görünürde bir sebep olmadan . Emin değilseniz veterinere gitmek en güvenli yoldur.

Ağızda travmanın önlenmesine yardımcı olmak için oyun sırasında asla sert bir şey atmayın. Bir sürü var ağır hizmet tipi köpek oyuncağı alternatifleri piyasada. Elektrik kablolarını oyuncu yavruların erişemeyeceği bir yerde tutmak için kablo bağları ve elektrik bandı kullanın!

Gastrointestinal Sorunlar

Ağzı Açık Kabarık Kahverengi ve Beyaz Köpek

Eğer yavru köpeğinizin salyası normalden daha fazla akıyorsa, bu onun bir muayeneye veya tıbbi tedaviye ihtiyacı olduğunun bir işareti olabilir.

Bağırsakla ilgili çeşitli sorunlar aşırı tükürüğe yol açabilir. Reflü, mideden yemek borusuna asit çıkmasına neden olabilir. yemek borusunu tahriş ediyor aşırı tükürük salgılanmasına yol açar. Pek çok bağırsak problemi mide bulantısına da neden olur ve bu da (daha önce tartıştığımız gibi) salya akmasına da neden olabilir.

Mega yemek borusu başka bir durum bu kategoride yavru köpeğinizin aşırı derecede salya akıtmak . Bu durum, yemek borusu genişlediğinde ve daha az etkili bir şekilde çalıştığında ortaya çıkar; bu da gıdayı mideye doğru hareket ettirmede zorluk yaşaması anlamına gelir.

Eğer yavru köpeğinizin bağırsak sorunları nedeniyle salyası akıyorsa, aynı zamanda hastalık, ishal veya iştah değişikliği de yaşıyor olabilir. Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz veteriner kliniğinizi ziyaret etme zamanınız gelmiş demektir.

Kuduz

Yavru Köpek Vuruldu

Köpeğinizin kuduz aşıları konusunda güncel kalması zorunludur.

Kuduz bir ölümcül virüs hayvan ısırıklarıyla bulaşır. Köpeklerde klasik semptomlardan biri aşırı tükürük salgısıdır. Diğer semptomlar arasında mizaç değişikliği, saldırganlık, yüz özelliklerinde değişiklikler ve yutma güçlüğü yer alır.

Neyse ki kuduzu önleyecek bir aşı var, umarım bu, köpeğiniz için endişelenmeniz gereken bir şey değildir. Köpeğinize kuduz aşısı yapılmadıysa, lütfen acilen bir tane ayarlayın !

SSS

Soru: Köpeklerde aşırı salya akması nedir?

C: Köpeklerde aşırı salya akması, normal salya akmasının ötesine geçen aşırı tükürük üretimi anlamına gelir.

Soru: Köpeklerde aşırı salya akmasına ne sebep olur?

C: Köpeklerde aşırı salya akması, taşıt tutması, ağızda veya boğazda yabancı bir cismin bulunması, aşırı nefes nefese kalma veya belirli uyaranlara tepki gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

S: Köpeğimin neden aşırı derecede salyası akıyor?

C: Köpeğinizin aşırı derecede salya akıtmasının birçok olası nedeni olabilir. Bunun nedeni tıbbi bir durum, endişe, heyecan ve hatta yiyecek beklentisi olabilir.

Soru: Köpeklerde çok fazla salya akması normal midir?

C: Birçok köpek için salya akması normaldir, özellikle de doğal olarak salya akıtmaya daha yatkın olan bazı cinsler için. Bununla birlikte, salya akmasında ani bir artış veya köpeğinizin salya akıtma alışkanlıklarında bir değişiklik fark ederseniz, daha fazla araştırmaya değer.

S: Köpeğimin aşırı salyası akıyorsa ne yapmalıyım?

C: Köpeğinizin aşırı salyası akıyorsa ve tuhaf davranmak, salyasının artması, iştahsızlık veya ani davranış değişikliği gibi başka belirtiler gösteriyorsa, hemen veterinerinizle iletişime geçmeniz en iyisidir.

S: Yabancı bir cisim köpeklerde aşırı salya akmasına neden olabilir mi?

C: Evet, köpeğinizin ağzında veya boğazında yabancı bir cismin bulunması onun aşırı derecede salya akıtmasına neden olabilir. Durumun böyle olduğundan şüpheleniyorsanız, daha ayrıntılı değerlendirme ve nesnenin olası çıkarılması için köpeğinizi veterinere götürmeniz önemlidir.

S: Bir köpeğin aşırı derecede salya akıtmasının bazı olası nedenleri nelerdir?

C: Bir köpeğin aşırı derecede salya akıtmasının bazı olası nedenleri arasında diş sorunları, mide bulantısı, sıcak çarpması, zehirlenme, alerji ve hatta bazı ilaçlara veya toksinlere karşı reaksiyon sayılabilir.

Soru: Bazı köpek cinslerinin aşırı derecede salyaları akabilir mi?

C: Evet, genetik ve fiziksel özelliklerinden dolayı bazı köpek ırklarının diğerlerine göre daha fazla salya akıttığı bilinmektedir. Saint Bernards, Bulldogs ve Bloodhounds gibi ırklar genellikle aşırı salya akıtmasıyla ilişkilendirilir.

Soru: Köpeğin aşırı salya akıtması acil veteriner müdahalesi gerektirir mi?

C: Köpeğin aşırı salya akıtması, altta yatan ciddi bir sorunun işareti olabilir ve acilen veteriner müdahalesi gerektirebilir. En iyi hareket tarzını belirlemek için veterinerinizle iletişime geçmek ve semptomları tartışmak en iyisidir.

S: Köpeğimin aşırı derecede salyası akmaya başlarsa ne yapmalıyım?

C: Köpeğinizin aşırı salyası akmaya başlarsa ve bunun belirgin bir nedeni yoksa, veterinerinizi arayıp belirtileri açıklamanız önerilir. Daha fazla değerlendirmenin gerekli olup olmadığı konusunda rehberlik sağlayabileceklerdir.

Son düşünceler

Bir köpeğin normalden daha fazla salya akıtmasının birçok potansiyel nedeni vardır. Bazıları zararsızdır, ancak birçoğu veteriner bakımı gerektirir . Sebebe ilişkin ipucu veren başka semptomlar fark edebilirsiniz veya aşırı salya akması tek semptom olabilir.

Her iki durumda da veteriner kliniğinizden randevu almalısınız. Veterineriniz fiziksel bir muayene yapacak ve gerekli diğer testleri tartışacaktır. Daha iyi bir görünüm için kan tahlili, röntgen, endoskopi (dahili kamera) veya sedasyon hepsi yararlı soruşturma araçları olabilir .

Tedavi nedene bağlı olacaktır. Veterineriniz her adımda size plan boyunca rehberlik edecek, böylece kısa sürede o ıslak öpücüklerin tadını çıkarmaya geri dönebilirsiniz!

Yorumlar

köpeğimin salyası akıyor, köpeğimin salyası akıyor, köpeğimin salyası akıyor ve tuhaf davranıyor