Köpeğinizin Salyasının Akması İçin 10 Neden: Endişelenme Zamanı Ne Zaman?

Köpeğinizin Salyasının Akması İçin 10 Neden: Endişelenme Zamanı Ne Zaman?

a'dan daha iyi bir şey yok büyük salyalı öpücük köpek arkadaşından! Bazı ırklar doğal olarak diğerlerinden daha fazla akar. Aziz Bernards, Newfoundlands , İngiliz Mastiffleri , Bullmastiff'ler , İngilizce Bulldoglar , ve belirgin gıdısı olan diğer ırklar örnek olarak ilk akla gelenlerdir.

Yerdeki hasta köpek, Köpekler Veteriner Faturalarını Hızlı Bir Şekilde İlan Ediyor - evcil hayvan sigortası size para kazandırabilir ve fiyat teklifi butonumu alabilir Reklamcılık

Biraz salya bekleniyor; bununla birlikte, köpeğiniz aniden salya akıtmaya başlarsa veya normalden fazla salyası akıyorsa, bunun araştırılması gerekiyor . Bir sonraki aramanız, bir kontrol planlamak için veterinerinize yapılmalıdır. Tam bir sınav yapacaklar ve gerekirse daha fazla araştırma yapma konusunda tavsiyelerde bulunabilecekler.Peki, köpeğim neden birdenbire bu kadar çok salya akıyor? Bunun için endişelenmem gereken bazı yaygın nedenler var mı? Burada on yaygın neden Köpekler neden salya akar ve bu konuda ne yapmalı!

İçindekiler

Açlık ve Heyecan

Köpek Salyası

Salyanın zararsız nedenleri, yavrularınızın aç olmasını veya sadece heyecanlanmasını içerebilir.Köpeklerde ara sıra salya akmasının bazı zararsız nedenleri vardır, örneğin: açlık ve hatta heyecan . Bazı ırklar, dudaklarının oluşumundan dolayı diğerlerinden daha fazla salya akmaktadır. Dudaklar sarkma eğilimindedir ve tükürüklerini ağızda etkili bir şekilde tutmazlar. Bununla birlikte, genellikle çok salya akan köpeklerde bile, her zaman salya artışındaki artışı araştırmalısınız.Diş Sorunları

Diş Fırçalı Küçük Köpek

Diş eti dokusundaki diş hastalığından veya dişleriyle ilgili sorunlardan kaçınmak için köpeğinizin dişlerine iyi bakmanız en iyisidir.

Diş problemleri orta yaşlı ve yaşlı köpeklerde yaygındır, ancak daha genç köpeklerde de ortaya çıkabilir. Aşırı tartar ve diş eti iltihabı (iltihaplı, ağrılı diş etleri) köpeklerde yaygındır. Islak yiyecekler, şekerli ikramlar, genetik yatkınlık ve diş temizliği sorunlara yol açabilir.Kırık dişler genç, heyecanlı köpeklerde travma sonrası meydana gelebilir veya hastalıklı dişlere sekonder olabilir. Bir diş enfekte olduğunda, kök çevresinde bir apse oluşabilir. A diş kökü apsesi dışarı akmayan, şişme ve ağrıya neden olan bir irin cebidir. Tüm bu diş problemleri köpeklerde salya akmasına neden olabilir.

Yavru köpeğiniz diş problemleri nedeniyle salya akıyorsa, salyası kanlı olabilir, kötü kokabilir veya biraz kahverengi akıntı içerebilir. Köpeğinizin ağzını tırmaladığını, yemeğini düşürdüğünü veya iştahının azaldığını fark edebilirsiniz. Eğer durum buysa, yapacaklar veteriner bakımına ihtiyaç var .

Diş problemlerini önlemeye yardımcı olmak için şunları yapabilirsiniz: köpeğinizin dişlerini düzenli olarak temizleyin köpekler için güvenli diş macunu kullanın, onlara diş çiğnemeleri verin ve veteriner kliniğinizde düzenli diş kontrollerine götürün. Plak oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için yavrularınızın mamasına veya suyunda bir dizi diş katkı maddesi de kullanabilirsiniz.Sıcak çarpması

Koşum Takan ve Bankta Oturan Köpek

Sıcak yaz aylarında sıcak çarpmasını önlemek için köpeğinizin gölgeye ve taze, soğuk suya kolayca erişebildiğinden emin olun.

Köpekler, özellikle yaşlı köpekler ve daha kalın tüyleri veya düz yüzleri olan (brakisefalik) sıcak çarpmasına karşı özellikle hassastır. Bir köpek çok ısındığında, soğumaya çalışmak için daha fazla solumak ve salya akıtmak . Köpeğiniz sıcak bir günde salya akıyor ve nefes nefese kalıyor mu? Bir seçenek olarak sıcak çarpmasını düşünün.

Köpeğinizin sıcak çarpması varsa, şiddetli nefes nefese, ajitasyon, kırmızı diş etleri, kusma, koordinasyon eksikliği veya çöküş fark edebilirsiniz. Sebebin bu olduğundan şüpheleniyorsanız, yavru köpeğiniz en kısa sürede veteriner tedavisine ihtiyacı var . Veteriner kliniğine giderken onları soğutmaya başlamak için ıslak havlu veya vantilatör kullanabilirsiniz.

Sıcak çarpmasını önlemek için köpeğinizin her zaman serin ve gölgeli alanlara erişimi olduğundan emin olun. Yeterince su içtiklerinden emin olun. Ve eğer yavrunuz güneşlenmekten hoşlanıyorsa, onu izleyin ve dışarıda çok uzun süre kalmasına izin vermeyin.Mide bulantısı

Büyük Kafalı Köpek Kameraya Bakıyor

Köpeğiniz hasta hissettiğinde, vücudu aşırı tükürük üretecektir.

Kendiniz daha önce mide bulantısı hissettiyseniz, ağzınızda genellikle kötü bir tat ile birlikte aşırı tükürük hissini hatırlayacaksınız. Köpek arkadaşın da aynı şeyi yaşıyor, sadece daha abartılı .

Köpekler mide bulantısı yaşayabilir birçok neden . Örnekler arasında taşıt tutması, anksiyete, karın sorunları, vestibüler sendrom (dengeyi etkileyen) ve böbrek veya karaciğer hastalığına bağlı mide bulantısı sayılabilir.

Salya akmasına mide bulantısı neden oluyorsa, iştah azalması veya yokluğu da olabilir. Salya ve kusma fark edebilirsiniz. Aç görünebilir, ancak son anda yemek yerken burnunu yukarı kaldırabilir. onları da görebilirsin huzursuz veya normalden daha hızlı tempolu .Yavru köpeğinizin midesinin bulandığını ve bariz bir nedeni olmadığını düşünüyorsanız (yolculuk gibi), o zaman onları kontrole götür veterinerinizle birlikte.

toksinler

Büyük Gri Köpeğin Yan Görünümü

Kimyasallar veya toksinler nedeniyle salya akmasını önlemek için, onları köpeğinizden uzakta tutun.

Köpeklerin ağızlarıyla keşfetmeyi sevdiklerini hepimiz biliyoruz! Köpeğiniz yemek yerse veya bir şey yalamak yapmamaları gerektiğini - bir pire ilacını yalayan köpek kapalı sık bir örnektir.Diğer örnekler arasında temizlik kimyasallarının yalanması, kara kurbağaları , veya çikolata . Toksik bir şey yemek veya yalamak da bazen nöbete neden olmak (bir 'uyum'). Köpeklerin nöbet sırasında ve sonrasında salyalarının akması yaygındır.

Yavru köpeğiniz yememesi gereken bir şeyi yaladığı veya yemesi nedeniyle salya akıyorsa, diğer belirtiler rahatsız edici maddeye bağlı olacaktır. Örneğin, birçok pire ilacı, yalnızca yalandığında geçici olarak salya akmasına neden olur.

Bazı toksik maddeler başka semptomlara neden olur, örneğin kusma, halsizlik veya koordinasyon eksikliği . Köpeğinizin yememesi gereken bir şeyi yaladığından veya yediğinden şüpheleniyorsanız, hemen tavsiye için veteriner kliniğinizi arayın.

Toksinler nedeniyle salya akmasını önlemeye yardımcı olmak için:  1. Tüm ev temizlik ürünlerini erişemeyeceği bir yerde saklayın.
  2. Araştırma köpekler için güvenli bitkiler ev ve bahçe için.
  3. Tüm ilaçları erişemeyeceği bir yerde saklayın ve köpeğinizi pire/solucan önleyicilerinden sonra denetleyin.

büyüme

Çimenlerin arasında duran yaşlı gri ve beyaz köpek

Köpeğinizin ağzındaki anormal doku büyümesi veterineriniz tarafından araştırılmalıdır.

Ağız, boğaz veya midedeki herhangi bir yumru veya yumru, iyi huylu veya kanserli olsun, aşırı salyaya neden olabilir. Ağızda bulunan bir örnek, deri altında tükürük birikmesi olan bir mukoseldir. Tükürük mukoselleri genellikle ortaya çıkar. tükürük bezi veya kanalındaki hasarı takiben .

Ağızda bulunan en yaygın tümörler arasında iyi huylu fibromlar, skuamöz hücreli karsinomlar ve melanomlar bulunur.

Köpeğinizin salyası büyümesinden kaynaklanıyorsa, boyunda veya çene altında da şişlik olabilir. Ağzınızı tırmalamak veya yemek yemeye isteksizlik gibi başka belirtiler de fark edebilirsiniz. Tükürük kanlı olabilir. fark edebilirsin açıklanamayan kilo kaybı, kusma veya diğer belirsiz semptomlar ve hatta bir kitle veya büyüme bile görebilirsiniz.

Köpeğinizin ağzında anormal bir şey olduğundan endişeleniyorsanız veya bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, veteriner kliniğinizle iletişime geçin.

Yabancı vücutlar

Gökyüzü Arka Plan Ile Büyük Kahverengi Köpek Yüzü

Köpeğinizin ağzında veya dişlerinde salya akmasına neden olacak bir şeyin sıkışması yaygındır.

Köpekler ağızlarına veya boğazlarına yabancı bir cisim kaçarsa salyaları akacaktır. Yaygın bir senaryo, üst dişlerin arasına veya ağzın çatısına sıkışmış bir çubuk veya kemik parçasıdır. Yabancı cisimler bazen dilin altına yerleştirilmiş fazla! Bu muhtemelen mide bulantısından kaynaklansa da, köpekler bazen midelerinde yabancı cisimlerle salya akabilir.

Yabancı cisimler her şey olabilir bir kuştan bir rulo kağıt havlu . Ağızda veya boğazda yabancı cisim bulunan köpekler genellikle salya akması ve sallanması, huzursuzluk ve yüzlerini tırmalama gibi sıkıntı belirtileri gösterecektir.

Köpek arkadaşınız kontrol etmek için ağzını açmanıza izin verebilir, ancak ısırılma riskini almayın. en güvenlisi veterinerinizin bununla ilgilenmesine izin verin , özellikle yabancı cisim ele alınması gereken hasara neden olmuş olabileceğinden.

Köpekler köpek olacak ve kazalar olacak. Riski azaltarak kemikleri beslememek ve asla atma tahta çubuklar veya oyun sırasında taşlar. Oyunu denetleyin ve hasarlı oyuncakları hemen çıkarın.

Travma

Ağzı Açık Siyah Noktalı Beyaz Köpek

Köpeğinizin gözle görülür şekilde salyasının akmasının nedeni bir yaralanma veya yara olabilir.

Herhangi ağızda veya boğazda travma aşırı terlemeye neden olabilir. Meraklı köpek yavruları için yaygın olanı, elektrik kaynaklı yanıklardır. çiğneme kabloları . Diğer örnekler arasında sopa yaralanmaları veya dillerini ısıran köpekler sayılabilir.

Köpeğiniz bir travma yaşadıysa, kanlı salyayı fark edebilirsiniz ve ses çıkarıyor olabilir. Kazaya tanık olmuş olabilirsiniz, ancak bazen yavrularınız salya akmaya başlar. görünür bir sebep olmadan . Emin değilseniz, her ihtimale karşı veterinere gitmek en güvenlisidir.

Ağızda travma oluşmasını önlemek için oyun sırasında asla sert bir şey fırlatmayın. Bir sürü var ağır hizmet tipi köpek oyuncağı alternatifleri piyasada. Elektrik kablolarını oyuncu yavruların erişemeyeceği bir yerde tutmak için kablo bağları ve elektrik bandı kullanın!

Gastrointestinal Sorunlar

Ağzı Açık Kabarık Kahverengi ve Beyaz Köpek

Yavru köpeğiniz normalden daha fazla salya akıtıyorsa, kontrole veya tıbbi tedaviye ihtiyacı olduğunun bir işareti olabilir.

Bağırsakla ilgili birkaç sorun aşırı tükürük oluşmasına neden olabilir. Reflü mideden yemek borusuna asit gelmesine neden olabilir, yemek borusunu tahriş etmek aşırı tükürük salgılanmasına neden olur. Birçok bağırsak sorunu da mide bulantısına neden olur ve (daha önce tartıştığımız gibi) salya akmasına da neden olabilir.

Mega yemek borusu başka bir koşul Bu kategoride, yavrularınızın aşırı salya akıtmak . Bu durum, yemek borusu büyüdüğünde ve daha az etkili çalıştığında ortaya çıkar, yani yemeği mideye doğru aşağı doğru hareket ettirmek için mücadele eder.

Yavru köpeğiniz bağırsak sorunları nedeniyle salya akıtıyorsa, ayrıca hastalık, ishal veya iştah değişikliği yaşıyor olabilir. Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, veteriner kliniğinizi ziyaret etmenin zamanı gelmiştir.

Kuduz

Köpek yavrusu vuruluyor

Köpeğinizin kuduz aşıları konusunda güncel kalması zorunludur.

kuduz bir ölümcül virüs hayvan ısırıkları ile bulaşır. Köpeklerde görülen klasik semptomlardan biri aşırı tükürük salgılamasıdır. Diğer semptomlar mizaç değişikliği, saldırganlık, yüz özelliği değişiklikleri ve yutma güçlüğünü içerir.

Neyse ki kuduza karşı bir aşı var, bu yüzden umarım bu, köpeğiniz için endişelenmeniz gereken bir şey değildir. Köpeğinize kuduz aşısı yapılmadıysa, lütfen acilen düzenleyin !

Son düşünceler

Bir köpeğin normalden daha fazla salya akıtmasının birçok olası nedeni vardır. Birkaç tanesi zararsızdır, oysa çoğu veteriner bakımı gerektirir . Nedeni hakkında ipuçları veren başka belirtiler de fark edebilirsiniz veya tek belirti aşırı salya akması olabilir.

Her iki durumda da, veteriner kliniğinizden bir randevu almalısınız. Veterineriniz bir fizik muayene yapacak ve gerekli diğer testleri tartışacaktır. Daha iyi bir görünüm için kan çalışması, röntgen, endoskopi (dahili kamera) veya sedasyon hepsi yararlı araştırma araçları olabilir .

Tedavi nedene bağlı olacaktır. Veterineriniz, her adımda size plan boyunca rehberlik edecek, böylece kısa sürede o ıslak öpücüklerin tadını çıkarmaya geri dönebilirsiniz!

maltese maltipoo

Yorumlar