Köpeğim Tavuk Kemiği Yedi! Sonra ne yapmalıyım?

Köpeğim Tavuk Kemiği Yedi! Sonra ne yapmalıyım?

Köpeğiniz az önce tavuk kemiği mi yedi ve ne yapacağından emin değilsin ? Hemen hemen tüm köpekler, bir noktada, istemedikleri bir şeyi yedim ; ve tavuk kemikleri genellikle bunlardan biridir. Bu aslında sık sık oluyor ve şaşırtıcı değil. Tavuk, köpek dostlarımız tarafından evrensel olarak sevilen bir besindir. Ancak tavuk kemikleri köpekler için son derece tehlikeli olabilir.

Pişmiş tavuk, yavru köpeğiniz için besleyici yoğun bir beslenme planının parçası olabilir. İle iyi çalışıyor kabak gibi sebzeler , pişmiş tatlı patates veya hatta dolmalık biber . Bazen pişmiş tavuk kemikleri yanlışlıkla köpeğinizin yemeğine girer ve bu olursa çok tehlikeli olabilirler.catahoula çukur karışımı

Bazı köpek sahipleri kendi kendilerine davranmaya çalışacaklar ve bu bir hata . Köpeğiniz tavuk kemiklerini yutuyorsa, veterineri aramanız gerekir. Aşağıda ayrıntılı olarak tartıştığımız, uygulamanızı önerdiğimiz birkaç adım var. Öyleyse, köpeğiniz tavuk kemiği yerse ne yapmanız gerektiğine bir göz atalım.

Hemen Atılması Gereken Adımlar

Masada Tavuk Yiyen Köpek

Korkunç bir şey olduğunda, yapılması gerekeni yapabilmeniz için sakin kalmak önemlidir. Köpeğinizi hemen terbiye etmeyin. Sakin olmalısın ve yavrularını korkutmamalısın. Aşağıda, bu zor durumu nasıl ele almanız gerektiğine dair adım adım talimatlarımızı verdik.1. Adım: Daha Fazla Erişimi Önleyin

Yapmanız gereken ilk şey, köpeğinizin daha fazla kemik yiyemeyeceğinden emin olmaktır. Ayrıca, evdeki diğer hayvanların kemiklerine çarpıp aynı duruma gelmemesini sağlamak da iyi bir fikirdir. Köpeğinizi çabucak uzaklaştırın. Daha sonra, daha fazla tehlike olmadığından emin olmak için dökülen kemikleri hızla temizleyin.

Adım 2: Veterinerinizi Arayın

Bir veteriner hekimi aramanın unutulmaması önemlidir hiçbir maliyeti yok. Ne yapmanız ve ne yapmamanız konusunda size değerli tavsiyeler verebilirler. Ayrıca, kemikleri yerinde bırakmanın risklerini tartmanıza yardımcı olacak bir konumdadırlar ve size köpeğinizin boyutu, cinsi ve diğer faktörlere bağlı olarak durumu hakkında tavsiyelerde bulunabilir.

Kemiklerin sıkışması riski vardır. Köpeğiniz çoğu veterinere sıkıntı içinde olmadığı sürece tavsiye etmeyeceğim Köpeğini kustuğun için. Veterineriniz, köpeğinizi kemikleri 'yastıklamak' için bir şeyler beslemenizi isteyebilir ve potansiyel hasarı en aza indirirken mümkün olduğunca uzağa gitme olasılığını artırabilir.Bu ekmek, balkabağı ve hatta kuşkonmaz olabilir! Size en iyi hareket tarzını tavsiye etmesi için veterinerinize güvenin! Veterinerlerin çoğu onları acele ettirmenizi istemeyecek. kişiselleştirilmiş tavsiye köpeğinize tavuk kemiklerini güvenle geçmesi için en iyi şansı vermek.

3. Adım: Köpeğinize Kendi Kendine Muamele Etmeyin

Bu noktada birçok insan paniğe kapılıyor. Bazı köpek sahipleri köpeklerine kendi başlarına davranmaya çalışır. Bir veteriner gezisinin masrafları konusunda endişeli olabilirler veya olanları veterinere itiraf etmek istemeyebilirler. Her iki durumda da, olası hareket tarzlarını hızla araştırırlar ve kendi başlarına başa çıkmaya çalışırlar. Ancak bu tehlikeli olabilir.

Örneğin, sık sık evde evcil hayvanınızı kusturmak için talimatlar bulacaksınız. Tavuk kemikleri yukarı çıkarken sıkışabilir. Bir yere yerleşip daha fazla zarar verebilirler. Ayrıca geri dönerken çıkarılması zor olacaktır. Sıklıkla önerilen bazı ilaçlar güvensiz Köpeğiniz tavuk kemiği yemişse. Veterinerden başka birisinin talimatlarını takip etmek tehlikeli olabilir. Bu, tavsiyede bulunan kişi veteriner hekiminin hareket tarzını tavsiye ettiğini söylese bile bu doğrudur.4. Adım: İşaretlere Dikkat Edin

Bir yastığı beslemeniz veya köpeğinizin olmasına izin vermenizden bağımsız olarak, dikkatli olmanız önemlidir. önümüzdeki 24-48 saat için. Karın ağrısı, uyuşukluk ve siyah dışkı gibi belirtilere dikkat etmeniz gerekecek. Ayrıca, herhangi bir davranışa dikkat etmek Sıra dışı olduğunu düşünebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Veterinerde Köpek

Artık yavru tavuk kemiklerini yutmuşsa ne yapacağınızı bildiğinize göre, bazı ek sorularınız olabilir. Aşağıda, birçok köpek sahibinin, yavruları tavuk kemiği yedikten sonra sahip olduğu bazı yaygın sorular bulunmaktadır. Herhangi bir şeyi gözden kaçırdığımızı düşünüyorsanız, yorumlarda bize bir satır bırakın!

Tavuk Kemikleri Tehlikeli mi?

Ne yazık ki tavuk kemikleri köpekler için tehlikeli . Özellikle pişirildiklerinde çok kırılgandırlar ve köpeğinizin güçlü çenelerinde kolayca parçalanabilirler. Lezzetli bir atıştırmalık yerine, kemikler diş etlerine zarar verebilecek, boğazı yaralayabilecek, yemek borusunu delebilecek veya mideye kadar gelip orada hasara neden olabilecek bir ağız dolusu keskin noktaya dönüşebilir.

Tavuk kemikleri de 'yanlış yöne gidebilir' ve boğulma ve öksürük . Köpeklerin mideleri kemikleri kısmen sindirebilir, ancak bu biraz zaman alır ve bu sırada keskin kemik parçaları sorunlara neden olabilir. Sindirilmemiş kısım da bağırsaklara sıkışarak tıkanmaya neden olabilir.ingiliz bulldog vs fransız bulldog

Tavuk Kemikleri Köpekleri Öldürebilir mi?

Tavuk kemiklerinin köpekleri öldürdüğü bilinmektedir. Nadirdir, ancak olur. En kötü durum, kemiklerin yemek borusunu (yemek borusunu) delmesidir. Yemek borusu ağızdan mideye, göğüs boşluğundan ve akciğer ve kalbin yanından geçer.

Gastrointestinal sistemin tüm bölümleri gibi, 'kirli' olarak kabul edilir - bakteriler ve diğer mikroorganizmalar yaygındır. Bir şey varsa, mideden daha 'kirli' - mide asidinin, ağızdan geçen herhangi bir şeyin yararı olmadan tekneden geçer , bakteri taşıyan.

Böylece, yemek borusunun koruyucu katmanları delindiğinde ('delinmiş'), bakteriler yemek borusundan göğüs boşluğuna geçebilir. Kemik parçasının akciğerlere veya kalbe herhangi bir zarar vermediği varsayılsa bile, delinen yemek borusundan kaynaklanan enfeksiyon ve iltihap dramatik ve hatta ölümcül olabilir.

Köpekler Tavuk Kemiğini Çiğ Yiyebilir mi?

Çiğ Tavuk Yiyen Köpek

Çiğ tavuk kemikleri köpekler için pişmiş tavuk kemiklerinden daha az tehlikelidir, çünkü kolayca parçalanmazlar. Yine de bir soruna neden olamayacakları anlamına gelmez ve köpeğiniz bir tanesini ele geçirirse yine de yapmalısınız. bu talimatları izleyin . Bu, köpeğiniz normal diyetinin bir parçası olarak tavuk kemiği yerse bile geçerlidir, ancak yeterince öğütülürse risk çok düşüktür.Ama Köpeğim Daha Önce Tavuk Kemiği Yedi?

Ne yazık ki, bir köpek daha önce kemik yemekten kaçtı diye anlamına gelmez ikinci kez iyi olacaklar. Çoğu zaman bir köpek kemik yemekle iyi başa çıksa da, başaramama ihtimalleri de vardır - bu yüzden mümkün olan her yerde en iyi şekilde kaçınılmalıdır.

Tavuk Kemiği Yemek Doğal Değil mi?

Köpeklerin genel olarak avlarını ve kemiklerini yemek için iyi tasarlanmış oldukları doğrudur. Köpekler yüzlerce yıldır kemik yemektedir. Peki şimdi fark nedir? Bir kere, modern veteriner tıbbı, köpeklerin neden öldüğü hakkında daha fazla şey keşfedebildiğimiz anlamına geliyor.

Kemikler yenildiğinde sindirim sistemine ne tür bir hasar verildiğini görmek için kameraları bile kullanabiliriz - çünkü bu doğaldır güvenli olduğu anlamına gelmez . Ayrıca köpeklerin, çiğnemeye vakit ayırmak yerine hızlı bir şekilde yuttuklarında kemiklerle sorun yaşama olasılığının daha yüksek olduğu düşünülmektedir - belki de 'ondan sıyrılmaya' ya da 'kanıtı gizlemeye' çalıştıkları için, hatta sadece sahibi liderliği çekiyor ve onlardan harekete geçmelerini istiyor.Hatta emekçilerin, muhtemelen erken köpeklerde bulunmayan bir 'açgözlü gen' e sahip olduğu bulundu! Her iki durumda da, kemikleri yutmak, onları dikkatlice çiğnemekten daha fazla sorun yaratır!

Yardım! Köpeğim Kemik Üzerinde Boğuluyor!

Veterinerde köpek yavrusu

Köpeğiniz tavuk kemiği yedikten sonra öğürüyor, boğuluyor, yüzüne sürtünüyor, salya akıyor, öksürüyor veya sıçrıyorsa, size en yakın açık veteriner hekime gelip oraya olabildiğince çabuk geldiğinizi bildirmeniz gerekir.

Kemikler, özellikle tavuk kemiği veya domuz kaburga, ağızda sıkışabilir. Ayrıca boğazın arka tarafında veya daha aşağıda sıkışabilirler. Bu ağrıya, nefes alma sorunlarına ve hatta ölüme neden olabilir. Köpeğiniz nefes alabildiği sürece, kemiği evde çıkarmaya çalışmak iyi bir fikir değildir - yakın görünse bile yaralanabilirsiniz ve onu daha da içeri itme riskini alırsınız.

köpek sözleşmesi

Ne Zaman Endişelenmeliyim?

Dikkat edilmesi gereken ilk şey, kemiklerin ağza takılıp takılmadığıdır. Bu genellikle ağızda patlamaya ve aşırı yalama ve salya akmasına neden olur. Kemik daha geriye takılırsa hapşırma, öksürme ve sıçrama görebilirsiniz.Yemek borusuna yerleşen kemikler, sığ nefes almaya, ağrıya, yutmaya ve hatta kusmaya neden olabilir. Tüm bu işaretlerin ortaya çıkması muhtemel ilk on dakika içinde , ancak kemik mideye ulaşırsa, belirtilerin ortaya çıkması bir saat veya daha fazla sürebilir.

Kemik mideye ulaşırsa, en kötüsü biter ama bu tamamen gevşeyebileceğiniz anlamına gelmez. Bağırsakların delinmesi hala mümkündür ve bu, aşırı derecede ağrılı olan ve uzun süre hastanede kalmayı gerektiren peritonite neden olabilir.

Tavuk Kemiği Ne Kadar Geçer?

Köpeğiniz tavuk kemiği kaçtıktan sonra iyi görünüyorsa, tekrar ne zaman rahatlayabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bir tavuk kemiğini geçmek ne kadar sürer? Bu, köpeğin yaşına, cinsine, boyutuna ve normal diyetine bağlı olarak değişir. Genellikle tavuk kemiği 24 saat içinde geçecek ancak bazı köpeklerin tavuk kemiklerini geçmesi iki günden fazla sürebilir.

Köpekler İçin Başka Hangi Yiyecekler Uygun Değildir?

Köpeğinizin yememesi gereken başka şeyler ve önemli olmayan bazı şeyler vardır. Muhtemelen, yavru kemiğiniz bazı tavuk kemiklerini yutmuşsa, muhtemelen başka şeylere de girebilirler. Yavru köpeğinizin yapmaması gereken şeylere girme konusunda kötü bir alışkanlığı varsa, bakmaya değer diyebileceğimiz bazı önerilen makaleler aşağıdadır.

Çikolata: Çikolata köpekler için zehirlidir tüm miktarlarda.
Fındık: Bazı yemişler köpekler için zehirli olabilir .
Turşu: Süre turşu hastalığa neden olmayabilir yüksek miktarda tuz içerirler ve bundan kaçınılmalıdır.
Bok, Kaka: Kaka yiyen köpekler genellikle hastalanmaz, ancak davranış ele alınmalıdır.
Çim: Köpek otu yeme beslenme yetersizliğinin bir işareti olabilir ve ele alınmalıdır.

Son düşünceler

Umarım, artık köpeğinize nasıl tepki vereceğinizi daha iyi anladınız. tavuk kemiği yer mi . Unutulmaması gereken önemli şey sakin kalmak ve köpeğinizin strese girmesine neden olmamaktır. Derhal veterinerinizi arayın ve söylediklerini aynen yapın. Biraz şansla ve veterinerinizin talimatlarını takip ederek, yavru köpeğinize fazla bir etki yapmayabilirsiniz. Köpeğinizin ameliyat olması gerekiyorsa, veterinerinizin bunu hemen teşhis etmesi önemlidir.

Yorumlar