Köpeklerde Hakimiyet ve Paket Davranışı: Alfa Gerçeği mi Yoksa Efsane mi?

Köpeklerde Hakimiyet ve Paket Davranışı: Alfa Gerçeği mi Yoksa Efsane mi?

Evcilleştirilmeden önce köpekler paketler halinde yaşadı açık bir hiyerarşi ile. Kurt sürüsü, Afrika vahşi köpekleri ve vahşi kediler hala katı sosyal düzene bağlılar, ancak bu davranış aynı zamanda ortalama bir aile evcil hayvanında da devam ediyor. Öyleyse, paket davranışı nasıl çalışır ve bunu neden bilmeniz gerekir?

Bu makalede, bir köpek paketindeki sosyal hiyerarşinin nasıl çalıştığına bakacağız. Köpeğinizin sizi aşağılık olarak görüp görmediğini nasıl söyleyeceğinizi ve bu dengeyi düzeltmek için neler yapabileceğinizi de tartışıyoruz.Genel Bakış

Tüm evcil köpekler kurtlardan gelir. Bir kurt sürüsü içinde her bireyin sosyal gagalama düzeninde yeri vardır. Tanınmış bir lider olmadan sürü istikrarsız hale gelir, çatışmalar patlak verir ve avlanma, gençlere bakma ve gençleri eğitme gibi temel faaliyetler için herhangi bir yapı olmazdı.

Kurt sürüsü hiyerarşisi bir alfa erkek ve bir alfa dişiden oluşur. Sırada sıradaki beta erkek ve dişi. Gruptaki diğer tüm hayvanlar, en düşük sıralama olan omega'dur.Lideri Belirlemek

Alfa erkek, sürüye liderlik eden ve sürü faaliyetleriyle ilgili tüm kritik kararları veren kurttur. Örneğin, alfa erkek bir avın ne zaman ve nerede yapılacağına karar verir ve alfa dişi ona yardım eder. Başarılı bir avdan sonra, önce alfa erkek, ardından alfa dişi vb.

Sürünün geleceğini güvence altına almak için yalnızca en sağlam kundağın üretilmesini sağlamak için alfa erkek, alfa dişi ile çiftleşen tek kurttur.

Sürünün hiyerarşisine saygısızlık eden veya alfalardan herhangi birine meydan okuyan ikincil hayvanlar genellikle gruptan çıkarılır.Yerli Alfalar

Ev içi bir durumda, benzer hiyerarşik davranışları gözlemleyebilirsiniz. Bunun nedeni, tüm köpeklerin vahşi kurt kuzenleriyle aynı sürü içgüdüleriyle doğmasıdır.

Örneğin, anneleriyle birlikte bir yavru köpek seyredin ve annenin bebeklerini nazikçe kıstırarak ve dürtüşlerle aynı hizada tuttuğunu göreceksiniz. Bu davranışlar yavrulara annenin alfa olduğunu söyler ve köpekler arasında güçlü ve kalıcı bir bağ kurmaya yardımcı olur.

Birlikte oynayan yavru köpekleri izleyin ve onların kişiliklerinin hızla ortaya çıkmaya başladığını göreceksiniz. Bazı yavrular kardeşlerine diğerlerinden daha itaatkar olacaklar.Çok köpeğin bulunduğu bir evde, aynı senaryoyu göreceksiniz; diğerlerinden daha baskın olan bir köpek olacak.

Peki, köpeğinizin evinizdeki alfa olduğunu düşündüğünü nasıl anlarsınız?

Sorun İşaretleri

Ev içi bir durumda, var ONİKİ net sinyal Köpeğinizin evinizdeki alfa olduğunu düşünüyor.

Köpeğiniz sizi uyandırır:Köpeğinizi uyandıracak kişi siz olmalısınız, tersi değil! Dört ayaklı arkadaşınız sizi uyandırmak için elinden geleni yaparsa, onu görmezden gelmelisiniz. Sonunda sizi rahatsız etmeyi bıraktığında, onu dikkatinizle ödüllendirin.

Bu, köpeğinize, uyku zamanının ne zaman geleceğini belirleyen kişinin kendisi değil, siz olduğunuzu açıkça gösterir.

Köpeğiniz sizden önce yer:

Bir kurt sürüsünde, alfa her zaman önce yer. Altta kalan hayvanlar beslenmeden önce alfa iştahını tatmin edene kadar beklerler. Beta ve omega kurtları bunu içgüdüsel olarak bilirler. Yani, ev içi bir durumda, önce köpeğinizi beslerseniz, ona etkili bir şekilde onun alfa olduğunu söylersiniz. Ayrıca yemek yerken sofradan köpeğe yiyecek artıkları verilmemelidir.Köpeğinizin mamasını veya oyuncaklarını ondan alamazsınız:

Köpeğiniz yemek kasesini çıkarmaya veya ondan en sevdiği oyuncağı elinden almaya çalıştığınızda saldırganlık gösteriyorsa, sorumlu olduğunu açıkça düşünür.

Köpeğinizi eğitin çocukluktan Ne zaman istersen onun eşyalarını ondan almanı sağlamak için. Vahşi doğada, alfa kurt diğer paket üyelerini misilleme korkusu olmadan yiyeceklerden mahrum bırakabilir ve bu, ev 'paketinizde' de aynı olmalıdır.Köpeğiniz sizden önce odadan çıkar veya odaya girer:

Yemekte olduğu gibi, köpekler de içgüdüsel olarak alfa'nın her zaman başı çektiğini bilirler. Beta ve omega kurtları asla alfa'nın önünde yürümez. Bu nedenle, evinizde dolaşırken her zaman köpeğinizin önünde yürüyen kişi olmalısınız.

Köpeğiniz size atlar:

Bir vahşi köpek sürüsünde, atlama bir baskınlık davranışı olarak kabul edilir. İtaatkar hayvanlar, onların yerine daha baskın hayvanlar tarafından yerleştirilir. Öyleyse, köpeğinizin üstünüzden atlamasına izin verirseniz, ona sürü yetkisinde size göre daha üstün olduğunu söylersiniz.Köpeğinize zıplamanın iyi olmadığını ve size alfa paketi olarak saygı göstermesi gerektiğini öğretmelisiniz.

Köpeğinizin evi yönetiyor:

Köpeğinizin, yatağınızda uyumak, koltuğunuzda oturmak ve birisi evinizi aradığında ön kapıya koşmak da dahil olmak üzere evinizi yönetmesine izin veriliyorsa, bazı sınırlar belirlemeniz gerekir! Köpeğinizin istediği gibi davranmasına izin vererek, onun sorumlu olduğunu bilmesine izin vermiş olursunuz.

Köpeğiniz ana bölgenizi kontrol eder:

Köpeğiniz koridorun ortasında mı yatıyor ve geçebilmek için onun etrafında mı dolaşıyorsunuz? Köpeğiniz başka bir tane seçmeniz için sandalyenizi ateşin önüne alıyor mu? Bu senaryolar tanıdık geliyorsa, köpeğiniz evde alfa olarak kendini göstermeye çalışıyor demektir.

Köpeğiniz her seferinde sizin için yoldan çekilmelidir. Bunu ayağınızla hafif bir dürtmeyle yapabilirsiniz. Mesajı iletmek için gereken tek şey bu olmalı. Köpeğiniz hala hareket etmeyi reddediyorsa, üstüne çıkın ki daha yüksek bir yere çıkın.

Köpeğiniz komutlarınızı görmezden geliyor:

Köpeğiniz, emirlerine itaat etmeyi küçük yaşlardan itibaren öğrenmelidir. Köpeğiniz temel talimatlarınızı görmezden gelir ve istediği gibi davranırsa, evcil hayvanınız size sorumlu olduğunu düşündüğünü söylüyor demektir.

Ara sıra, köpek eğitimine katılmak veya itaat dersleri, siz ve evcil hayvanınız arasındaki dengeyi düzeltmeye yardımcı olabilir. Köpeğinize köpek komutları verirken öfkenizi kaybetmeyin veya sesinizi yükseltmeyin. Ses tonunuzu düz, sakin ve iddialı tutun.

Köpeğiniz onu yürüdüğünüzde tasmasını çeker:

Yine, siz ve köpeğiniz dışarıda yürürken onun liderliğini çekmek başka bir baskınlık davranışıdır. Aslında, sizi kendine çekmek, köpeğinizle olan ilişkinizde itaatkar kişi olduğunuza dair nihai işarettir.

Köpeğiniz her zaman oyun oynayarak kazanır:

Oyun zamanı, köpeğinizle bir uyum oluşturmak için harikadır, ancak asla kazanmasına izin vermeyin! Örneğin, halat çekme oyunu oynuyorsanız, oyunu kazanmanız çok önemlidir. Köpeğinizi sürekli olarak kabul ederseniz, doğal olarak sizden daha güçlü ve güçlü olduğunu varsayacaktır.

Ayrıca, oyunun ne zaman biteceğine de sen karar vermelisin. Oyuncağı köpeğinizin ulaşamayacağı bir yere yerleştirin ve evcil hayvanınızın yaptığı girişimleri göz ardı edin. oyunu başlat tekrar.

Köpeğiniz sizden şunları getirmenizi bekliyor:

Pek çok köpek getirme oyununu sever ve bu harikadır, ancak bazı kurallar koymalısınız.

  1. Köpek topu veya oyuncağı ayağınıza getirmelidir
  2. Oyuna başlamak için köpeğinizin sizi beklemesi gerekiyor
  3. Topa ulaşmak için öne çıkmanız gerekmiyor.
  4. Köpeğiniz size topu getirmezse onunla oynamayın.

Bu davranış köpeğinize topu veya oyuncağı size vermesi gerektiğini söyleyerek, sorumlu kişinin siz olduğunuzu açıkça ortaya koyar.

Köpeğiniz sevginizi istiyor:

Elbette, köpeğinize bolca sevgi ve şefkat gösterin, ancak unutmayın ki alfa olarak dikkatin ne zaman biteceğine karar verecek olan siz olun. Köpeğiniz saldırgan ve sürekli ilgi ve şefkat istiyorsa, onu reddedin ve görmezden gelin.

Paket Dengesizliğiyle Başa Çıkmak

Peki alfa olduğunu düşünen bir köpeğiniz varsa, ne yapabilirsiniz?

Nötr:

Bütün köpekler doğal olarak kısırlaştırılmış hayvanlardan daha fazla testosteron üretir. Köpeğiniz otoriterse, bazen onu kısırlaştırmak, tavrında bir dünya fark yaratabilir.

Karnına dokunun:

Alfa kurtları, astlarının karınlarına erişebilir. Köpeğin midesi onun savunmasız noktasıdır ve alanı sizin için uygun hale getirmesi açık bir teslimiyet eylemidir. Köpeğinizin göbeği yukarıda olacak şekilde sırt üstü yatarken köpeğinize göbek ovuşturmayı günlük bir rutin yapın.

Köpeğinizi tımar edin:

Egemen köpekler bazen kulakları ve ayakları gibi belirli yerlere dokunulmasına itiraz ederler. Köpeğini tımar et her gün, onun üzerindeki hakimiyetinizi öne sürmek için onu ikiye katlayarak.

Baskın bir köpeği tımar ederken, acele etmeyin ve vücut dilinin farkında olun. Köpek mutsuz görünüyorsa, hırlarsa veya üst dudağını arkaya doğru kıvırırsa durun. Köpeğin yerleşmesine izin verin ve sonra yarın tekrar deneyin.

Köpeğinizin bakımını yapmakta zorlandığınızı fark ederseniz, bir itaat eğitmeninden evcil hayvanınızla çalışmasını isteyin.

Köpeğinize 'aşağı' komutunu öğretin:

Alfa kurtları, alfa kendi egemenliğini ortaya koyabilmek için genellikle sürünün içindeki astları yere yatırır. Köpeğinize 'aşağı' komutunu öğretin ve her gün uzun yatma pratiği yapın. Bu, köpeğinizin anlayacağı bir dilde, evdeki alfa olarak konumunuzu güçlendirmenin çok etkili bir yoludur.

Soğukkanlılığınızı koruyun:

Otoritenize meydan oksa bile köpeğinize karşı asla öfkenizi kaybetmeyin. Köpeğinize vurmaya kalkmayın. Bu, kapana kısılmış ve köşeye sıkışmış hissi yaratır ve köpeğin size çarpması çok muhtemeldir.

Karışık mesajlar göndermeyin:

Alphas kurallarını basit ve anında uygular. Köpeğin çok az mantık ve muhakeme duygusu olan oldukça basit bir yaratık olduğunu unutmayın.

Öyleyse, köpeğinizi size gelmesi için çağırırsanız ve sizi görmezden gelirse, sonunda size gelmeyi küçümsediğinde onu cezalandırırsınız. Sağ? Yanlış! Köpeğe, sana geldiği için cezalandırıldı!

Yaptığınız her şeyde ve verdiğiniz her emirde tutarlı olun. Köpekler rutin ve aşinalıkla gelişir. Köpeğinizle olan tüm ilişkilerinizde, her şeyi gri tonları yerine siyah ve beyaz tutun.

Kendinizi köpeğinizin üzerinde tutun:

Köpeğinizle oynarken asla yerde yuvarlanmayın. Alfa kurtları kendilerine astlarından daha aşağıda oldukları bir konumda olmalarına asla izin vermezler.

Evinize gelen ziyaretçileri karşılayan kişi olun:

Köpeğinizin değil, evinize gelen ziyaretçileri karşılayan kişi olduğunuzdan emin olun. Dikkat çeken son kişi köpek olmalıdır. Vahşi doğada, alfa her zaman önce yeni gelenlere yaklaşır ve paketin geri kalanının yeni gelenle tanışmanın ne zaman güvenli olduğunu bilmesini sağlar.

Göz temasını koruyun:

Baskın bir köpek, bir başkasıyla göz temasını bir meydan okuma olarak görür. Önce uzağa bakan kişi kaybeder. Köpeğinizle bakma yarışmaları yapmamaya çalışın! Köpeğinizden önce başka yere bakmanız gerekiyorsa, bu onun hakimiyetini güçlendirecek ve evcil hayvanınızı kısa sürede ikna edecektir. dır-dir en iyi köpek!

Isırmak yok!

Köpeğinizin evinizde olduğunu ana kural haline getirin asla ısırmasına izin verildi veya oyunda bile size veya başkasına ağzını açmayın.

yavru pitbull mama önerisi

Köpeğinizi asla gözetimsiz olarak çocuklarınızla ya da köpek konusunda kendini iddia edemeyen biriyle bırakmayın.

Son düşünceler

Bazı köpekler patron olduklarına inanıyor! Ancak, evinizde en iyi köpek olmalısınız.

Kendinizi evinizde alfa olarak belirlemek için tavsiyemize uyun ve köpeğiniz baskın olmaya devam ederse her zaman kalifiye, deneyimli bir köpek davranış uzmanından profesyonel tavsiye alın.

Yorumlar