Yardım! Köpeğim Çikolata Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Yardım! Köpeğim Çikolata Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Köpeğiniz çikolata yemişse, bunu biliyorsunuzdur. köpekler için zehirli olabilir . Köpeğinizin en sevdiğiniz çikolata çubuklarından birini yeni yuttuğunu ve belirli çikolata türlerinin diğerlerinden daha kötü olup olmadığını göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey vardır. Süre köpekler yememeleri gereken birçok şeyi yerler Çikolata, potansiyel olarak ciddi olabilecek onlardan biridir.

Bunun etkisini azaltmak için tam olarak ne yapmanız gerektiğini bilmek, önünüze çıkan acil durumlara hazırlıklı olduğunuzdan emin olmanın anahtarıdır. Bu kılavuz, hangi çikolatanın kötü, ne kadarının kötü olduğunu ve köpeğiniz yemek yemeye karar verdiğinde ne yapmanız gerektiğini bildiğinizden emin olmak için hazırlanmıştır. Hemen başlayalım.Çikolata Yemek Neden Bir Endişedir

Çikolata, veterinerlik muayenehanenizde her zaman minnettarlıkla karşılanacaktır, maalesef, köpeğinizin midesinde zaten çikolata varsa daha az. Çikolata, köpekler tarafından yenildiğinde toksik olan teobromin adlı bir madde içerir. Merkezi sinir sistemi (beyin) üzerinde ve ayrıca kalp ve solunum (solunum) sistemi . Bütün bunlar mutlu ve sağlıklı bir köpeği korumak için çok önemlidir!

Veteriner hekimlik uygulamalarında tedavi gerektiren köpeklerde görülen toksik yutma veya zehirlenme vakalarının yaklaşık 4'ünde 1'inde çikolata olduğu bildirilmiştir. Yılın belirli zamanları daha yüksek riskli görünüyor. Noel ve Paskalya ayları boyunca, köpeklerin erişebileceği daha fazla çikolata 'şekerlemesi' olduğunda çikolata içeren daha fazla toksisite vakası görülüyor. Cadılar Bayramı, yılın başka bir yaygın zamanı köpekler için çikolata zehirlenmesi.jack russell terrier karışımı

Daha birçokları var evde yaygın olarak yenen yiyecekler Kurutulmuş meyveler, üzümler, soğan ve alkol gibi köpekler için aslında zehirlidir. Bu yiyeceklerden herhangi birinin onlara zarar vermek veya onları hasta etmek amacıyla verilmesi çok nadirdir. Çoğu zaman, köpekler, sahipleri bu yiyeceklerin yol açabileceği zararı fark etmeden kendilerine yardım ettiler veya onlara 'ikram' olarak verildi. Bu makalenin amacı, çikolatanın köpeğiniz tarafından neden yenmemesi gerektiğini, risklerin neler olduğunu ve yenmişse ne yapmanız ve ne beklemeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olmaktır.

Çikolatadaki Teobromin

Köpekler İçin Çikolatada Teobromin

Teobromin, alkaloid adı verilen bir kimyasaldır ve kafeinle aynı madde grubundadır. Bu maddelerin her ikisi de çikolatada bulunur ve köpekler için zehirlidir. Theobromine şurada bulunur: kakao bitkisi - kakao ve çikolatadan yapılan da budur. Bu acı tat ancak çikolata yapmak için şeker ve diğer malzemelerle karıştırıldığında tadı çok iştah açıcı oluyor (çoğumuzun aynı fikirde olacağından eminim!).

Köpekler teobromini veya kafeini insanlar kadar metabolize edemezler. Köpekler tarafından yendiğinde, vücutlarında kalsiyumun yanlış işlenmesine ve birkaç başka etkiye neden olur. Kalsiyum, vücuttaki tüm kasların doğru şekilde kasılmasına ve hareket etmesine izin vermenin ayrılmaz bir parçasıdır, kalp kası dahil .Bu kalsiyum düzensizliği nedeniyle hem teobromin hem de kafein kalp kası üzerinde uyarıcı etkilere sahiptir, ancak aynı zamanda kan damarlarının genişlemesine, vücuttaki düz kasların gevşemesine (bağırsağın içini kaplamak gibi) ve idrar söktürücü etkilere (idrara çıkmanın artmasına neden olur) neden olurlar. ve olası dehidrasyon). Bu, sert bir kahveden veya çok fazla çikolatadan sonra biraz gergin hissetmemizin veya 'kafeine hücum' hissetmemizin nedenlerinden biridir!

Herhangi bir yan etki, çikolata türü ne zaman yenildiği, ne zaman yenildiği, köpeğin boyu ve sonrasında ne olacağı. Etkiler hafiften çok ciddiye kadar değişebilir ve nihayetinde en kötü (neyse ki nadir) vakalarda ölüm olabilir. Çikolata zehirlenmesinin bir sonucu olarak ölümün meydana geldiği durumlarda, genellikle halihazırda kalp hastalığı gibi sağlık sorunları olan köpeklerde görülür.

Koyu, Sütlü veya Beyaz Çikolata?

Bitter Süt ve Beyaz Çikolata

Farklı çikolata türlerindeki teobromin içeriği büyük ölçüde değişiklik gösterir - en yüksek miktarlar bitter çikolata ve kabartma kakao tozunda, en düşük miktarlar ise beyaz çikolatada bulunur.Size bunun hakkında daha net bir fikir vermek için, gram (g) çikolata başına miligram (mg) cinsinden teobromin içeriği yaklaşık olarak:

  • Beyaz çikolata: 0.009mg / g
  • Sütlü çikolata: 2mg / g
  • Bitter çikolata: 16mg / g'ye kadar

Mutfağınızda bulunan en kötü suçlular, seviyelerin 26mg / g kadar yüksek olabileceği kakao tozudur. Köpeklerde alıntılanan ölümcül teobromin dozu (yani, bir köpeği sadece hasta etmekle kalmayıp öldüren doz) 90-250 mg / kg arasındadır. Bu 30kg anlamına gelir Bulldog 200 gramlık bir bar veya bir kutu bitter çikolata yemek 106 mg / kg yer ve sonuç olarak potansiyel olarak ölebilir. 12 mg / kg'ın üzerindeki herhangi bir şeyin, toksinle ilişkili semptomlara neden olması muhtemeldir.

Köpeğime Ne Olacak?

Çikolatalı Şeker Yiyen Köpek

Belirtiler şunlara bağlı olacaktır: yenen çikolata miktarı (ve köpeğin boyutu!). En sık görülen yan etkiler şunlardır: kusma ve ishal, karın (karın) ağrısı, daha fazla içme ve idrara çıkma, huzursuzluk, hiperaktivite ve yüksek kalp hızı. Bunların hiçbiri özellikle hoş değildir, ancak hafif vakalarda yaşamı tehdit etmezler.

Şiddetli vakalarda bunlar, köpeğinizin idrarında veya kusmuğunda kana, nefes almakta zorlanmaya ve kandaki düşük oksijen seviyelerine (diş eti veya dil renginde mor veya mavi bir belirti olarak görülür), hipertermi (yüksek vücut ısısı), kas titremeleri şeklinde ilerleyebilir. veya konvülsiyonlar, düzensiz kalp ritmi (veya kalp yetmezliği) ve bazen ani böbrek yetmezliği veya ölüm.Çikolatada, yüksek yağ ve şeker içeriğine sahip olmasına neden olan başka bileşenler de vardır, bu da kendi başına mide rahatsızlıklarına ve bazı daha ciddi durumlarda pankreatite neden olabilir. Bu, bazı köpeklerde, özellikle de buna yatkın olanlarda çok ciddi olabilir. veya daha yaşlı . Eğer köpeğinizin bir şansı varsa ambalajı da yedi (bu ambalajlar, karton veya plastik olabilir) veya çikolatalarda tam anlamıyla fındık varsa, bunların evcil hayvanınızın bağırsaklarında fiziksel bir tıkanmaya neden olma riski vardır. Bununla ilgili herhangi bir işaret olup olmadığını izlemek gerçekten önemlidir.

Sorunlar Tedavi Edilebilir mi?

Köpeklerde Çikolata Toksisitesi

Gibi daha hafif işaretler kusma ve ishal genellikle hafif diyet ve bazen veterinerinizden aldığınız ilaçlarla semptomatik olarak tedavi edilir. Sıvı kaybının (kusma ve ishal yoluyla) bir sonucu olarak dehidrasyon riski vardır, bu nedenle denemek ve bundan kaçınmak önemlidir. Köpeğiniz genellikle kuru mama (bisküvi) üzerindeyse, buna biraz su eklemeniz veya biraz haşlanmış tavukla tatlandırılmış su kullanarak içmesi tavsiye edilebilir.

Kusması veya ishali olan köpekler için hiçbir noktada yiyecek kesilmesini TAVSİYE ETMiyoruz. Bunun yerine hafif, ıslak yiyecekleri az sıklıkta besleyin. Veterineriniz, gastik rahatsızlıkları olan köpekler için özel olarak tasarlanmış hafif bir diyet sağlayabilir.

Daha ciddi durumlarda hayvanlar hastanede kalmayı gerektirebilir , intravenöz sıvılar (damlalar), ilaçlar, kan testleri, kalp izleme ekipmanı ve diğer yoğun bakım. Kalp hastalığı, önceki pankreatit öyküsü (pankreasın ağrılı iltihabı) veya diğer sorunlar gibi altta yatan hastalıkları olan köpekler için gereken bakım daha yüksek olabilir ve olumlu sonuç alma şansı daha düşük olabilir.tedavi maliyetleri hızla artabilir ve bu, dahil olan herkes için hem finansal hem de duygusal olarak içerir. Korunma her zaman tedaviden iyidir.

Köpeğim Beyaz Çikolata Yedi: Şimdi Ne Olacak?

Beyaz çikolata, toksik bir endişe oluşturacak kadar yüksek bir teobromin içeriğine sahip olmasa da, şeker ve yağ içeriği yine de gastroenterit (mide rahatsızlıkları) ve / veya pankreatit gibi sorunlara neden olabilir. Yani köpeğiniz 'sadece' beyaz çikolata yemişse hala çok kayıtsız olamazsın . Yine de kusma ve ishal geliştirebilirler, bu da tedavi edilmezse veya semptomlar kendiliğinden hızla düzelmezse çok ciddi olabilir. Bu, yaşlı veya genç köpeklerde, hızla susuz kalabilecekleri ve organ hasarına ve güçsüzlüğe yol açabilecekleri için özel bir sorundur.

Köpeğim SADECE Çikolata Yedi: Şimdi Ne Olacak?

Tıpkı diğer zararlı nesneleri yedikleri gibi tavuk kemikleri gibi , en iyi tavsiye veteriner hekiminizi mümkün olan en kısa sürede aramanızdır. Bir köpek çikolata (veya başka bir şey) yedikten sonra, yiyeceğin mideden bağırsaklara geçmesi yaklaşık 2-6 saat sürer. Köpeğiniz önceki 2 saat içinde zehirli miktarda çikolata yemişse, veterineriniz muhtemelen evcil hayvanınızı kusturmak için görmeyi teklif edecektir.Bunun amacı basittir: 'arındırmak' ve çikolata kadar çıkarın Mümkün olduğunca mideden, bu nedenle vücuda emilen teobromin miktarını azaltır. Veterineriniz tarafından belirtilmedikçe onları evde hasta etmeye ÇALIŞMAYIN - çoğu 'ev ilaçları' toksiktir, ciddi hasara neden olur ve işe yaramazlarsa veteriner hekiminizden klinikte hiçbir seçenek bırakmayabilir.

Veterinerin Ofisinde Ne Olur?

Veteriner Ofisinde Köpek

Köpeğinizin ne tür çikolata yediğini biliyorsanız, paketi yanına al ya da not alın. Veterinerinizin, yenen çikolata ürününün türünü, başka toksinler (kurutulmuş meyve veya fındık gibi) içerip içermediğini ve paketlerin, ambalaj parçalarının veya köpeğinizin yediği herhangi bir şeyin olup olmadığını bilmesi yararlıdır.

Veteriner hekiminiz sizden bir öykü alacak ve köpeğinizin hızlı bir muayenesini yapacaktır, bu aşamada köpeğinizin daha önce herhangi bir sorunu olup olmadığını veya herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığını belirtmek önemlidir. Veterinere vardığınızda işler çok hızlı hareket ederse şaşırmayın - veterinerimiz köpeğinizi arkasından hasta olması için sizden alıp, sonra sizden daha fazla bilgi almak için geri dönebilir. Bunun nedeni ise zaman çok önemli . Veterineriniz ayrıca, özellikle personel yetersizse, hastayken köpeğinizin yanında kalmanızı isteyebilir.

Veteriner, köpeğinizi bir enjeksiyon kullanarak hasta edecek - bu genellikle birkaç dakika içinde işe yarar ve etkileri o kadar uzun sürmez - 15-45 dakika içinde her şey biter. Köpeğiniz hasta olmayı bıraktıktan sonra, veterineriniz karnını rahatlatmaya yardımcı olmak için onlara az miktarda yiyecek sunabilir ancak bu, veterinere ve köpeğe bağlıdır. Değil tüm köpekler hastalandıktan sonra yemek yemek isteyecek - tecrübelerime göre% 95 İşçi yapmak!Köpeğiniz, sonraki 24-48 saat boyunca hafif bir diyetle beslenmeli ve herhangi bir endişeye karşı izlenmelidir. Kafein ayrıca mesane astarından da emilir, bu nedenle köpeğinizin sık idrara çıkmasını teşvik etmek için dışarı çıkmasına izin verildiğinden emin olun. Hala gösterdiğini fark edebilirsiniz hafif toksisite belirtileri - bunlar büyük olasılıkla kusma veya ishal gibi gastrointestinal (karın) rahatsızlıklardır.

Ne zaman yenildiğinden emin değilim, sırada ne var?

Köpek Çikolata Yardımı için Zaman Çizelgesi

Köpeğiniz çikolatayı 4 saatten daha uzun süre önce yediyse, genellikle onları hasta etmenin pek bir faydası yoktur. Bununla birlikte, bu süre içinde olma ihtimali varsa ve özellikle köpeğinizin yüksek düzeyde teobromin (yani bitter çikolata veya büyük miktarda sütlü çikolata) olduğunu düşünüyorsanız, o zaman yine de denemeye değer olabilir.

Veterineriniz olabilir karıştırmak için aktif kömürü reçete edin köpeğinizin mamasına veya bir şırınga yoluyla verin, bu, gastrointestinal sistemdeki herhangi bir toksini bağlamak ve dolayısıyla emilen miktarı azaltmak için tasarlanmıştır. Lütfen bunun 'sadece' odun kömürü DEĞİL, bir veteriner reçeteli sıvı . Kömürün aynı etkileri olmayacağı için köpeğinize yemlememenizi şiddetle tavsiye ederiz.

english labrador

Teobrominin köpeğin kan dolaşımına tamamen emilmesi 10 saate kadar sürebilir, ancak bu ilk birkaç saat, köpeğin midesini terk ettikten sonra biz veterinerler olarak onu çıkarmaya yardımcı olamadığımız için tedavinin anahtarıdır. Ancak şunu unutmamak önemlidir ki, köpeğiniz öyle görünmese bile olumsuz yan etkileri var teobrominin emilmesi ve semptomların ortaya çıkması için geçen sürenin uzunluğu nedeniyle hemen en az 24 saat boyunca berraklaşmazlar.

Köpeğinizi yumuşak bir diyetle besleyin, temiz suya erişebildiğinden ve tuvalete gitmesi için sık sık dışarı çıkmasına izin verildiğinden emin olun. Herhangi bir semptom için yakından izleyin ve sonraki 24-48 saat içinde herhangi bir endişeniz varsa, lütfen tavsiye için veterinerinizi arayın.

Köpeğiniz aşırı uyarılma, kas titremeleri, nöbetler veya çökme gibi semptomlar gösteriyorsa, bunlar toksisite semptomları olduğundan ve veterinerinizden acil bir değerlendirme, izleme ve tedavi gerektirdiğinden derhal veterinerinize başvurmalısınız.

Risklerinizi Azaltmak

Asla bu durumda olmadığınızdan emin olmanın en kolay yolu, köpeklerinizin erişip alay edebileceği etrafta çikolata bulunmadığından emin olmaktır. Bu, tezgahlarda ve dolap kapılarında kalan hiçbir şeyin kapatılmaması gerektiği anlamına gelir. Çocuklar genellikle suçludur. çikolatalarını kilitlediklerinden emin olun, özellikle Paskalya'da. Ve Noel Ağacının altındaki çikolata şeklindeki paketlerin büyük güne kadar ulaşılamayacak bir yerde tutulmasını sağlayın. Daima en kötü durum senaryosunu planlayın ve iyi bir sicile sahip köpeklerin bile, ulaşabildikleri takdirde yememeleri gereken şeyleri yiyeceklerini varsayın!

Yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, ailenizin tüm üyelerinin bunun farkında olmasını sağlamaktır. çikolata zehirlidir ve ayrıca ortaya çıkabilecek potansiyel olarak çok ciddi yan etkiler (ve veteriner faturası!) hakkında. Herkes aynı sayfadaysa, evcil hayvanlarımızın güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak çok daha kolaydır.

Kendinizi köpeğinizin çikolata yediği bir durumda bulursanız (ve en iyi çabalarımıza rağmen bazen kazalar meydana gelir) lütfen veterinerini ara hemen tartışmak için. Size endişelenmemenizi söyleyebilirler, ancak bir eylem planına karar vermenize yardımcı olacak en iyi konumdadırlar.

Yorumlar