Fransız Bulldog vs İngiliz Bulldog: Farklılıklar ve Benzerlikler

Fransız Bulldog vs İngiliz Bulldog: Farklılıklar ve Benzerlikler

Fransız Bulldog ve İngiliz Bulldog, birkaç önemli farkla çok benzer yavrulardır. Akraba olmak, benzerlikleri esrarengizdir ve sevimli kırışık yüzleri ve sosyal yapıları ile herkesin bayılacağı muhteşem aile hayvanları yaparlar. Fransız Bulldog, İngiliz Bulldog'un daha kompakt ve modern bir versiyonudur.

Fransız Bulldog'un en ayırt edici özelliği, yarasa benzeri uzun kulaklarıdır ve İngiliz Bulldog'un en ayırt edici özelliği, yüzünün iki yanından aşağıya doğru sarkan kıvrımlı derisidir.Öyleyse, orta boy İngiliz Bulldog'u veya küçük boyutlu Fransız Bulldog'u seçmek arasında karar vermeye çalışıyor olsanız da, şüphesiz nihai kararınızı vermenize yardımcı olacak daha ince ayrıntıları öğrenmek için okumaya devam edin.

Irk Karşılaştırma Tablosu

Fransız Bulldogİngiliz Bulldog
Yükseklik 20-28 inç (M&F) 14-15 inç (M&F)
Ağırlık 20-28 pound (M&F) 40-60 pound (M&F)
Mizaç Eğlenceli, Akıllı, Uyarlanabilir Arkadaş canlısı, Cesur, Sakin
Enerji Sakin Düşük enerji
Sağlık Potansiyel Sağlık Sorunları Potansiyel Sağlık Sorunları
Bakım Ortalama Ortalama
Ömür 10-12 yıl 8-10 yıl
Fiyat 800+ ABD doları 1500+ ABD dolarıGeçmiş Karşılaştırması

Fransız Bulldog bir torun Fransız Bulldog'un Fransa'da çok daha sıcak bir iklim için İngiltere'den ayrılmasıyla tarihsel yolculukları ayrıldı.

Fransız Bulldog

İsmine rağmen Fransız Bulldog Fransız değil, o İngiltere'den selamlar . 19 ortalarındainci Yüzyıl daha küçük İngiliz Bulldogları, İngiltere'nin merkezinde, özellikle Nottingham pazarlarında dantel tüccarları arasında çok popüler hale geldi. İngiltere'de dantellerine olan talep azaldığında, tüccarlar yavrularıyla birlikte Kanal üzerinden kuzey Fransa kırsalına doğru yelken açtılar. Neredeyse iner inmez, daha küçük Bulldog anında bir hit oldu ve birkaç on yıl boyunca diğer küçük ırklarla geçti Pug ve muhtemelen diğer Terrier tipi köpekler gibi. Daha sonra yavaş yavaş Paris ve diğer zengin şehirlerde Fransız aristokrasisinin kucağına girdi. O genellikle Boston Terrier ile karıştırılır.

19'un sonlarına doğruinci Yüzyılda kanatlarını açmış, Avrupa ve Amerika'da popüler olmuştu ve kendi kanadını korumasında ısrar edenler Amerikalılardı. ikonik yarasa kulakları . Bununla birlikte, İngiliz milleti İngiliz Bulldog'larına karşı çok korumacı olduğu ve Fransız Bulldog'un popülaritesinin ulusal sembollerini tehdit edebileceğini hissettiği için, popülaritesi İngiltere'de hiç artmadı.Bununla birlikte, hala çok popüler ve hayranlık uyandıran alternatif özellikleri ve eğlenceli kişiliği sayesinde 2019'da American Kennel Club (AKC) onu sıraladı 4 olarakinci Amerika'daki en popüler köpek ırkıdır.

İngiliz Bulldog

İngiliz Bulldog'un 13'te geliştirildiğine inanılıyor.inci Yüzyılda İngiltere'de Bull Baiting . O günlerde İngiliz Bulldog acımasızdı ve çeneler çok güçlüydü ve ringde asla yaralanamayacak gibi görünüyordu. Ancak, 1835'te bu acımasız kan sporu yasadışı hale getirildi ve bu nedenle savaş yeraltına girdi. Seyirciler daha çevik bir köpek istediler ve bu yüzden İngiliz Bulldog'larını Teriyerlerle yetiştirdiler ve bu, diğer dövüş köpekleri arasında Amerikan Pitbull Teriyerlerinin doğduğu zamandı. İngiliz Bulldog işsiz kaldı ve ırkı yok olmaktan kurtarmak için meraklılar onları yetiştirdiler. daha nazik ve daha tatlı mizaçlarında.

köpekler ananas yiyebilir mi

Bir zamanlar haydut olan köpek, kısa sürede sevimli bir haydut oldu ve harika bir aile hayvanı oldu. Şu anda dünya çapında birçok şirketin ve ünlü spor takımının yüzüdür, ancak muhtemelen en çok İngiltere Başbakanlarından biriyle yakından bağlantılı olmasıyla ünlüdür. Sör Winston Churchill . Birçok ülkede 'İngiliz Bulldogu' olarak biliniyordu; amansız bir cesaret ve sert ama sarkık bir gülümsemeyle inatçı.Görünümler

İngiliz Bulldog, klasik Bulldog Fransız Bulldog, daha hassas özellikleriyle değiştirilmiş ve bazıları daha güzel olduğunu söyler. Bulldog, daha ince ve daha uzun bir boyun tarafından tutulan çok daha küçük bir kafaya sahip olan Fransız Bulldog'a kıyasla, güçlü ve sağlam bir boyun tarafından tutulan daha geniş ve daha etli bir kafaya sahiptir. Bulldogların gözleri biraz daha küçüktür, ancak Fransız Bulldog'un daha yuvarlak gözlerine kıyasla daha geniş bir alana yerleştirilmiştir.

Bu ikisi arasındaki en önemli fark kulak ve cilttir. Fransız Bulldog'un uzun ve dik kulaklar İngiliz Bulldog'un kulakları kafatasının yan tarafına yerleştirilmiş ve bir yarasaya benzeyen gül şekli . İngiliz Bulldogları bir pug'a daha çok benziyor, Fransız Buldozerleri . Fransız Bulldog derisi çok daha sıkıdır ve burnu ile gözleri arasında burnunun hemen üstünde birkaç kıvrım vardır. İngiliz Bulldog'un sarkık pirzola burnunun yanından düşen ve alt çenesini her iki tarafından sarkan.

İki cins arasındaki en önemli fark onların boyut farkıdır. Fransız Bulldog ölçüleri 11 ila 13 inç yükseklikte, İngiliz Bulldog ölçüyor 14 ila 15 inç . Fransız Bulldog ayrıca çok daha hafiftir. Maksimum 28 pound hem erkeklerde hem de dişilerde ağırlık, İngiliz Bulldog ise 40 ve 50 pound Bu, Fransızlara kıyasla neredeyse iki katı ağırlığında olabileceği anlamına geliyor. İngiliz Bulldog, boyunda kare şeklindedir ve çok fazla gecekondu ve daha tıknazdır, oysa Fransız Bulldog biraz daha orantılıdır.

Kısa ve pürüzsüz benzer bir ceketi paylaşırlar, ancak İngiliz Bulldog daha geniş bir palto rengine sahiptir. Ayrıca bir kıvırcık kuyruk bir domuzunkine benzer. Bazen, her ikisinin de kıvırcık kuyruktan biraz farklı olan bir tirbuşon kuyruğu olacaktır, ancak saygın yetiştiriciler, omurga problemleriyle el ele gelme eğiliminde olduğu için bu tür kuyruğu olan köpekleri yetiştirmeyecektir. Farklılıklarına rağmen acayip görünümlü köpeklerdir ve bu onların düz yüzler ve büyük köpek yavrusu gözleri tüm dünyada kalpleri kazanan.Mizaçlar

Fransız Bulldog ve İngiliz Bulldog sosyal yaratıklardır. insan ilgisini çekmek . Her ikisi de efendilerinin kucağında uyuklamayı severler, ancak İngiliz Bulldog'undan ölü bir bacak alma olasılığınız daha yüksektir! Çok sosyal oldukları için ikisi de uzun süre yalnız bırakılmayı sevmiyor ve her ikisinin de ayrılık kaygısı yaşadığı biliniyor.

Fransız Bulldog ve İngiliz Bulldog harika aile hayvanları , küçük boyutları ve inanılmaz derecede nazik ve sabırlı yapıları, bir köpeğe nasıl bakılacağını ve nasıl idare edileceğini öğrenen çocuklar için mükemmel oldukları anlamına gelir, ancak elbette herhangi bir köpekte olduğu gibi, çocuklar asla denetimsiz bırakılmamalıdır!

Fransız Bulldog, sürekli ilgi odağı olmayı seven, aptal ve palyaço maskaralıklarını göstermeyi seven, eğlenceyi seven bir yavru. İngiliz Bulldog çok daha rahattır, onun köpek krallığındaki en rahat köpeklerden biri olduğunu söylemek güvenli olacaktır! Eğlenmeyi sevse de, göbeği ve bacakları havada baş aşağı uzanarak, ustasının tüm zor işi yapmasını bekler.

Genel olarak, Fransız Bulldog bir oynak ve yaramaz yavru İngiliz Bulldog en iyi şekilde bir onurlu beyefendi .Egzersiz Farklılıkları

Fransız Bulldog ve İngiliz Bulldog, enerji seviyelerinde çok benzerler, çünkü ikisi de düşük enerjili yavrular süper soğuk İkisinin de sadece etrafa ihtiyacı olacak 20-30 dakika Günde egzersiz yapmak, bunların tümü bir bacak germe ve tuvalet molası için blok etrafında yürüyüş olabilir. Bu adamların hiçbiri yoğun egzersiz gerektirmez ve ikisi de sakinleş ve kestir tüm gün boyunca.

Çünkü ikisi de Brachycephalic köpekler ikisi de çok iyi başa çıkamıyor nem veya ısı bu yüzden sıcak günlerde egzersiz yapmamaya dikkat edin. Egzersiz ihtiyaçlarının ayarlanması gerekecek ve ideal olarak, sadece sabahın erken saatlerinde veya akşam geç saatlerde hava çok serin olduğunda yürümelidirler.

Eğitim Karşılaştırması

Fransız Bulldog akıllı ve komutları oldukça kolay bir şekilde alacaktır, ancak aynı zamanda bağımsız , bu yüzden eğitiminizle tutarlı olmanız ve onun inatçılığına teslim olmamanız gerekir, çünkü bir kez pes etmeye başladığınızda eğitim savaşını bir daha asla kazanamayacaksınız! Bir koşum takımı ile yürüme eğitimi vermeyi planlıyorsanız, koşum takımı doğru boyutta .Ve bir de İngiliz Bulldog var ve bu adam bu gezegendeki en inatçı yaratıklardan biri! Tembel ve inatçı ustalaşması zor bir kombinasyon ve bu nedenle bu adam ilk kez köpek sahibi değil. Tamamen itaatkar bir yavruya sahip olmak sizin için önemliyse, o sizin için olan kişi değildir. Bazı günler dinleyecek, bazı günler dinlemeyecek ve sahipler nadiren bu adamı kaldırımda sürüklemeden tam bir hafta geçiriyor çünkü yürümeyi bıraktı. Bulldogların da koşum takımlarına ihtiyacı var onlar için uygun veya tasma eğitimi zor olabilir.

Fransız Bulldog ve İngiliz Bulldog olmalı erken sosyalleşmek her durumda ve farklı şekil ve büyüklükteki insan ve hayvanlarla rahat olmalarını sağlamak.

Sağlık Farklılıkları

Fransız Bulldog ve İngiliz Bulldog söz konusu olduğunda farkında olunması gereken en önemli sağlık sorunu, her ikisinin de Brakisefalik Sendrom . Bu, düz yüzleri ve zayıf solunum yapılarından kaynaklanır ve bu, ısı kontrolü ve onların nefes. Sıcak günlerde onları izlediğinizden ve serin ve havadar bir alanda bulunduklarından ve iyi su aldıklarından emin olun.

English Bulldog National Breed Club herhangi bir özel test önermese de, acı çektiği bilinmektedir. benzer sağlık sorunları Fransız Bulldog'a Ulusal Irk Kulübü aşağıdakiler için test edildiğini önerin:Kalça Displazisi - bu, dirsek ve kalça eklemlerinin anormal bir oluşumudur ve daha sonraki yaşamda ağrılı artrite neden olabilir.

boerboel yavru

Patella Değerlendirmesi - burası diz kapağının yerinden çıktığı yerdir ve üzerinde yürümek son derece acı verici olabilir.

Göz Doktoru Değerlendirmesi - bu değerlendirme, Progessive Retinal Atrophy, Entropion ve birkaçını saymak gerekirse 'Kiraz Gözü' olarak bilinen bir kusur gibi göz sorunlarının bir listesini tarar.

Kardiyak Değerlendirme - bu değerlendirme kalp kusurlarının bir listesini tarar.

Her ikisinin de uzun bir listeden muzdarip olduğu biliniyor. cilt alerjileri Demodectic Mange, Staph enfeksiyonu ve diğer genel alerjiler ve maya enfeksiyonları gibi. Fransız Bulldog, çok fazla kir tutan dik kulakları nedeniyle acı çekiyor. kulak enfeksiyonları ve İngiliz Bulldog'un acı çektiği biliniyor kafa titreme .

Genel olarak, İngiliz Bulldog yaşıyor 8-10 yıl Fransız Bulldog ise 1 0 ila 12 yaş . Her ikisi de ortalama bir yavruya kıyasla daha uzun bir sağlık sorunları listesinden muzdariptir ve bu adamlardan birini evinize davet etmeyi düşünüyorsanız bu ciddi bir faktördür.

Beslenme Karşılaştırması

Fransız Bulldog tüketecek etrafında 1 ½ bardak İngiliz Bulldog her gün yemek yerken 2 bardak yemek bir gün. Her ikisi de görünürdeki her şeyi yiyeceğinden, yiyecekleri ulaşamayacakları bir yerde saklamak önemlidir. Ayrıca, tedavi alımlarını, özellikle de İngiliz Bulldog'u izlemeye dikkat edin, çünkü bunlar olabilirler. obez .

Çok sayıda cilt alerjisi ve diğer sağlık sorunları nedeniyle, veterinere sor Semptomları hafifletmek için özel bir diyet veya belirli bir mama maması gerektirebileceğinden, ikisini de neyle besleyecekleri hakkında.

Bakım Karşılaştırması

Fransız Bulldog ve İngiliz Bulldog'un benzer tımar ihtiyaçları vardır. Her ikisi de egzersiz yapmak için çok kirli olmadıkları sürece ara sıra banyo yapmayı gerektirir; her seferinde 2 veya 3 ay yeterli olacaktır. Cilt alerjileri nedeniyle emin olun nazik ürünler kullanın ve doğal tüy yağlarına ve hassas cildine zarar verme riskiniz olduğundan, önerilen miktardan daha fazla yıkamaktan kaçının.

Fransız Bulldog ve İngiliz Bulldog, sadece fırçalama gerektiren kısa tüylere sahiptir. haftada bir ve bu sadece onların parlak ve sağlıklı görünmelerini sağlamak içindir. İkisi de kulübe aylar ısınmaya başladığında.

Banyo ve fırçalama söz konusu olduğunda bakımı nispeten kolay olmasına rağmen, cilt kıvrımları ve ruloları ortalama bir köpeğe göre biraz daha fazla dikkat gerektirir. Genellikle bir küf yayabilirler köpek kokusu Uygun şekilde bakılmazsa ve önerilen miktara bağlı kalmanız gerektiğinde, bunları iyice yıkamak ve ayrıca iyice kurutmak önemlidir. Bu önemli her kırışıklık ve kat arasını temizleyin yaraların ve enfeksiyonların gelişmesini önlemek için özel bir temizleme solüsyonu ve pamuklu çubukla.

Fiyat karşılaştırması

Fransız Bulldog'un popülaritesi, son on yılda, popülaritesi daha istikrarlı olan İngiliz Bulldog'undan çok daha istikrarlı bir şekilde önemli ölçüde artmıştır ve bu nedenle Fransız Bulldogları şu anda biraz daha pahalıdır.

Bir Fransız Bulldog'un ortalama fiyatı yaklaşık olarak başlayacak 1.800 $ İngiliz Bulldog ise etrafından başlayacak 1500 ABD doları . Tabii ki, özellikleri veya ödüllü bir soydan doğmak ne kadar arzu edilirse, ortalama fiyattan çok daha fazlasını ödemeyi bekleyebileceğiniz anlamına gelir.

Son düşünceler

Bu adamların kendi tarzlarında sevimli oldukları gerçeğinden kaçış yok ve birbirlerinden farklı görünseler de, kesinlikle akraba olduklarını görebilirsiniz. Fransız Bulldog'un boyutu çok daha küçüktür, ancak mizacında çok daha yaramaz ve oynaktır, oysa İngiliz Bulldog yatay olarak geriye yatırılmıştır!

Hangi yavruyu tercih ederseniz edin ya da yaşam tarzınıza kim daha uygun olursa olsun, hem eğlenceyi seven hem de herkesin bayılacağı şefkatli köpeklerdir!

Yorumlar