Rottweiler Pitbull Mix: Pitweiler Hakkında Her Şey (Irk Bilgisi ve Resimleri)

Rottweiler Pitbull Mix: Pitweiler Hakkında Her Şey (Irk Bilgisi ve Resimleri)

Karışık ırklar tüm öfke haline geliyor. Bir zamanlar 'mutts' olarak değerlendirilse de, birçok evcil hayvan sahibi artık barınaklardan evlat edinmeyi ve yetiştiricilerden 'tasarımcı köpekleri' satın almayı tercih ediyor.

Karışık ırkların yükselişiyle ( özellikle APBT karışımları ), Rottweiler Pitbull karışımı da daha popüler hale geldi. Bu karışım, Pitbull mirası nedeniyle barınaklarda oldukça yaygındır. Pitbulls ve Rottweiler'ı çevreleyen olumsuz çağrışımlar nedeniyle birçok sahip bu karma ırktan uzaklaşabilir. Ancak, bu cinste göründüğünden daha fazlası var.Bu cinsler çok farklı ama aynı zamanda bazı çarpıcı benzerlikler var . Bu makalede, Rottweiler Pitbull karışımının arkasındaki gerçeği inceleyeceğiz ve bunun aileniz için doğru köpek olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacağız.

Görünüm Genel Bakış

Safkan köpeklerin aksine, karışık ırkların belirli fiziksel özellikleri yoktur. Safkan ırklar çok küçük bir gen havuzundan gelir, bu da onların yalnızca çok spesifik genleri miras almasını sağlar.Ancak karışık ırklar için durum böyle değildir. Ebeveynlerinden herhangi birinin özelliklerini miras alabilirler. Bu daha büyük gen havuzu, köpekler arasında daha büyük farklılığa yol açar. Bir Rottweiler Pitbull karışımı diğerinden tamamen farklı görünebilir.

Yine de, bu melez ırkta bazı ortak özellikler var. Bu melez ırkın neye benzeyebileceğini daha iyi anlamak için, sırayla her ebeveyn ırkına bir göz atalım. Diğer bir yaygın rottweiler karışık cinsi rottie / lab karışımı .

Rottweiler

Rottweiler büyük bir köpek . Erkekler 135 pound ağırlığında olabilirken, dişiler 100 pound ile önemli ölçüde daha küçüktür. Bu köpekler ayrıca çok kaslı ve sağlam yapılıdır. Bol miktarda güce ve çalışan bir köpek yapısına sahipler.Tüm Rottweiler'lar aynı ayırt edici renklere sahiptir. Ceketlerinin çoğu siyahtır, ancak yüzlerinde, göğsünde ve bacaklarında pas rengi lekeler vardır.

Ceketin kendisi çift katmanlıdır çoğu köpek ırkı gibi . Dış kaplama, onları hava şartlarından korumak için tasarlanmıştır ve bu nedenle oldukça serttir. İç kaplama daha yumuşaktır ve üst katmandan görünmez. Ceket her zaman kısa ve düzdür.

Pitbull

Pitbull aslında tek bir köpek türü değil, birkaç farklı cinsi içeren bir grup köpektir. Tüm Pitbull ırkları genetik olarak bağlantılıdır ve buldozer ve teriyerlerin soyundan gelir.Tüm Pitbull ırkları benzer özelliklere sahiptir. Çoğu durumda, uzmanların bile Pitbull ırklarını görsel olarak ayırt etmesi zordur. Barınaklarda, birçok karışık ırk ve hatta ilgisiz köpekler genellikle Pitbull olarak tanımlanır. Bir köpeğin Pitbull olarak etiketlenmesi, onu mutlaka böyle yapmaz.

Tüm Pitbull ırkları arasında paylaşılan bazı ortak özellikler, büyük gövdeleri ve kare kafaları içerir. Pitbull'lar, özellikle 'Pitbull' olarak etiketlenen köpeklerin çoğu safkan Pitbull'lar olmadığından, renk bakımından çok farklılık gösterir.

Bu köpekler kısa burunlu veya brakisefaliktir. Bu, doğru nefes almalarını zorlaştırabilir ve onları ısı yorgunluğu gibi birkaç farklı sağlık durumuna yatkın hale getirebilir. Bu sağlık etkilerini makalenin ilerleyen kısımlarında tartışacağız.

Pitbull'lar genellikle orta büyüklükte kabul edilir, ancak kesin yükseklik ve ağırlık, tam Pitbull suşuna bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.Pitweiler

Bu melez ırkta hiçbir şey kesin değil. Bu cinsin rengi büyük ölçüde değişebilir. Çok çeşitli renklerde olabilirler ve herhangi bir sayıda işarete sahip olabilirler. Paltoları neredeyse her zaman çift katlıdır ve düzenli olarak dökülür. Özellikle hava şartlarına dayanıklı değildir.

Bu karışık cins orta veya büyük olabilir. 60 ila 130 pound arasında herhangi bir yerde olabilirler. Aynı çöpte bulunan yavruların boyutları değişebilir. Belirli bir köpeğin büyüyene kadar ne büyüklükte olacağını gerçekten bilmiyorsunuz, bu nedenle bu cinsi yalnızca daha büyük bir köpeği idare edebiliyorsanız tavsiye ediyoruz.

Bu köpeklerin diğer cinslere göre daha kısa burunları olabilir, ancak genellikle sorunlara neden olacak kadar önemli değildir. Ancak bu her zaman böyle değildir. Aşağıdaki sağlık bölümümüzde daha kısa bir burnun olası sağlık etkileri hakkında uzun bir tartışmamız var.

Rottweiler Pitbull karışımı muhtemelen kare, geniş bir kafaya sahip olacaktır. Eğitimsiz bir göze, ekstra hantal Pitbull'lar gibi görünebilirler.Mizaç Özeti

Çoğu insan bir Rottweiler Pitbull karışımı benimsemeyi düşündüğünde, türün mizacıyla ilgili birçok soruları olur. Hem Rottweiler’ın hem de Pitbull’un mizacıyla ilgili pek çok yanlış bilgi var, bu nedenle potansiyel bir sahibin bazı endişeleri olacağı mantıklı.

Rottweiler Pitbull karışımı, mizacını her iki ebeveyninden de miras alacak. Mizacın iyi bir kısmı genetiktir. Bazı köpeklerin koruma içgüdüsü varken bazılarının yoktur.

Bununla birlikte, köpeğin nasıl yetiştirildiği de eşit derecede büyük bir kısımdır. İyi sosyalleşmiş bir köpek, bölgesel içgüdüleri ne kadar güçlü olursa olsun, muhtemelen arkadaş canlısı ve herkesi kabul edecektir. Arkadaş canlısı bir köpek istiyorsanız, onları küçükken halka açık bir yere götürün ve her tür insana, yere ve diğer hayvanlara tanıtın.Saldırgan davranışların büyük bir kısmı korkuya dayalıdır. Köpeğinizi dış dünya ile tanıştırırsanız, ondan korkmazlar.

Bu köpeğin nasıl davranmaya yatkın olabileceğini görmek için, her ebeveyn ırkına hızlıca bir göz atalım.

Rottweiler

Rottweiler, çoban, araba çeken ve bekçi köpeği olarak yetiştirildi. Sığır yetiştirip nakledenler için birçok farklı işlev gerçekleştirdiler. Hatta bu yüzden 'Kasap Köpeği' olarak biliniyorlardı.

Koruma içgüdülerinden dolayı, yabancılara karşı mesafeli ve güvenilmez olabilirler. Aşırı arkadaş canlısı veya insanları memnun etmezler. Bunun yerine, kendi ailelerine sıkı sıkıya bağlıdırlar ve gerçekten kimseyi umursamazlar. Yine de, bu onları doğuştan saldırgan yapmaz.Ayrıca, bir insan arkadaşının doğrudan rehberliği olmadan çok fazla zaman geçirmek için yetiştirildiler. Sığırları kendi başlarına korumak ve sürmek için yetiştirildiklerinde, diğer köpekler kadar ilgi istemiyorlar. Ailelerini seviyorlar, bu kesin, ama odanın diğer ucunda yatarken gayet iyiler.

Bu köpekler çevrelerinin çok tetikte ve sabırlı 'gözlemcileri' dir. Diğer köpekler kadar hiper değiller ve ilgi odağı olmaya çalışmıyorlar. Daha sakin evler için mükemmel bir bekle ve gör tavrı var.

Ayrıca oldukça zekidirler, bu da eğitimi biraz daha kolaylaştırır. Yine de bağımsız yapıları, her zaman insan sahiplerinden rehberlik için bakmadıkları anlamına gelir. Bu köpekler dikkat eğitimi ile gelişir ve eğitmenlerine dikkat etmeleri için öğretilmeleri gerekir.

Pitbull

Pitbull'lar genellikle agresif ve bağımsız olarak tasvir edilir. Ancak bu en ufak bir durum değildir. Bu köpekler, aile hayatına son derece iyi adapte olmuşlardır ve harika aile köpekleri olurlar. Çok insan odaklılar ve aileleriyle zaman geçirmeyi seviyorlar.

Yabancılara karşı biraz uzak olabilirler ve diğer bazı ırklar kadar hızlı ısınmazlar. Ancak, Rottweiler gibi koruma içgüdülerine sahip köpekler kadar uzak değiller. Aileleriyle diğer insanlardan daha çok ilgilenirler.

Bu köpeğin harika bir iş ahlakı var ve yapacak bir iş yapmayı tercih ediyor. Son derece uyumludurlar ve her tür aile durumunda iyi performans gösterirler. Yaşama zevkleri var ve sadece yaşamayı seviyorlar. Biraz hiper olsalar da, çok rahatlar ve stresli durumlarla iyi başa çıkıyorlar.

Temelde aşırı büyümüş kucak köpekleridir. Bazı yanlış anlamalara rağmen, bu köpekler en azından agresif değildir. Bu cinse katkıda bulunan çok sayıda köpek saldırısı, muhtemelen yanlış tanımlamadan kaynaklanmaktadır. Dahası, araştırmalar, cinsin genel olarak saldırganlık seviyesinin zayıf bir göstergesi olduğunu göstermiştir.

Mizaç testlerinde Pitbull'lar diğer köpeklerden önemli ölçüde farklı puan almazlar. Pitbull'ların mizaç testine tabi tutulmasını gerektiren yerlerde, Pitbull'lar testlerde en arkadaş canlısı köpeklerin yaptığı kadar başarılıdır.

Bu ırkı sosyalleştirdiğiniz sürece, saldırganlığa eğilimli değildirler ve genellikle diğer pitbull karışık cins varyantlarının hedefi olurlar. pittie labrador haçı gibi .

Pitweiler

Bu köpek, ailelerine çok bağlı olacak. Geri çekilirler ve yeni durumlarla iyi başa çıkarlar. Kolayca strese girmezler, endişelenmezler ve ayrılık anksiyetesi problemlerine eğilimli değildirler.

Bu melez ırkın bağımsız olması muhtemeldir ve bu nedenle gün boyunca evde olmayan bir aile için uygundur.

Bazı yanlış anlamalara rağmen, özellikle saldırganlığa eğilimli değiller. Aslında, oradaki en az agresif ırklardan biridir. Yabancılara karşı mesafeli olsalar da, bu onlara karşı saldırgan oldukları anlamına gelmez. Ailelerinden olmayan insanları pek umursamıyorlar.

Sağlığa Genel Bakış

Kural olarak, karışık ırklar safkanlardan daha sağlıklıdır. Daha büyük bir gen havuzuna sahiptirler ve bu nedenle birçok safkanın başına bela olan genetik bozukluklardan etkilenme olasılıkları daha düşüktür. Ancak bu, melez ırkların hiçbir zaman sorunları olmadığı anlamına gelmez.

Rottweiler Pitbull karışımı sağlıklı bir köpektir. Devraldıkları kesin özelliklere ve genel yaşam tarzlarına bağlı olarak, 10-15 yıl arasında yaşamalarını bekleyebilirsiniz. Evlat edinmeye karar vermeden önce farkında olması gereken birkaç genetik sağlık sorununa eğilimlidirler.

Kalça Displazisi

Çoğu büyük ırkta olduğu gibi, Rottweiler Pitbull karışımı kalça displazisine eğilimlidir. Kısacası, kalça displazisi, bir köpeğin kalça eklemi düzgün bir şekilde oluşmadığında ortaya çıkar. Bu, bacak kemiğinin, olması gerektiği gibi ekleme tam oturmasını imkansız kılar.

Bacak kemiği doğru yerleştirilmediğinden, olağandışı aşınma ve yıpranma meydana gelir. Bu, bazı ciddi vakalarda artrit, ağrı, sertlik ve hatta topallığa yol açar.

Bu bozukluğun teşhis edilmesi zordur. Semptomlar genellikle belirsizdir ve gözden kaçırılması kolaydır. Köpekler bu rahatsızlıkla doğarlar ve acılarını gizlemekte çok başarılı olurlar. Çoğu köpek akut ağrı belirtileri göstermez ve bacakları onları hiç rahatsız ediyormuş gibi davranmayabilir. Bu nedenle, birçok köpek sahibi, köpekleri için tıbbi yardım istemez.

Bu bozukluğun en belirgin belirtisi bir köpeğin yürüyüşüdür. Kalça eklemi ve bacak kemiği doğru şekilde bağlanmamış, bu da köpeğin garip bir şekilde yürümesine neden oluyor. Bazı köpeklerde bu neredeyse fark edilmeyebilir, ancak bazılarında aşırı derecede belirgin olabilir. Hatta bazı köpekler 'tavşan zıplaması' geliştirir.

küçük kurt köpekleri

Bu ömür boyu süren genetik bir bozukluktur. Tedavisi yok. Bunun yerine, köpeğin semptomlarını olabildiğince dolu bir hayat dolu yaşayabilmesi için yönetmeye odaklanır. Ağrı kesici ilaçlar ağrıyı azaltmak için kullanılır ve genellikle çeşitli yaşam tarzı düzenlemeleri önerilir. Bir köpek obezse, kilo vermeleri önerilir, çünkü bunun semptomları önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.

Parvovirüs

Parvovirüs çok ciddi bir köpek hastalığıdır. Hem Pitbull hem de Rottweiler'ın almaya yatkın olduğu oldukça bulaşıcı bir virüstür.

Bu virüsün iki ana formu vardır. En yaygın şekli bağırsaktır. Bu şekilde sunulduğunda, virüs köpeğin bağırsak rahatsızlığına neden olur ve bu da kusma, ishal, iştahsızlık ve kilo kaybına yol açabilir.

Bu tür parvovirüs, bir köpeğin besin maddelerini emme yeteneğini de etkiler. Tedavi edilmezse köpekler yemeye devam etseler bile açlıktan ölürler. Dehidrasyon, genel halsizlik gibi yaygındır.

İkinci biçim yalnızca küçük yavruları etkiler ve köpeğin kalp kaslarına saldırır. Bu form genellikle ölüme yol açar. Çok hızlı ilerler ve yavru köpekler genellikle tedavi görmez.

Bu hastalığın tedavisi yok. Yapılması gereken tek şey, yoluna devam etmesine izin vermek. Tedavi, virüs yok olana kadar köpeği hayatta tutmayı amaçlamaktadır. Bu, sıvılar, mide bulantısını önlemek için ilaçlar ve diğer destekleyici tedaviler yoluyla yapılır.

Köpekler parvovirüsün kendisinden değil, semptomlardan ölür. Semptomlar düzgün bir şekilde yönetilebilirse, köpeğin geçme şansı yüksektir.

Neyse ki, bu hastalık için çok etkili bir aşı var. Her köpeğin yavru olduklarında bu aşıyı yaptırması önerilir. Bu melez ırkın, parvovirüse yakalanma olasılığının daha yüksek olması nedeniyle aşıyı alması özellikle önemlidir.

Pitweiler Bakım

Bu köpeklerin tüyleri kısadır ve bu nedenle çok fazla tımar gerektirmezler. Miktar ceket tipine bağlı olsa da tüy dökerler. Rottweiler'ın daha uzun, orta uzunlukta katını alırlarsa, Pitbull'un daha kısa katına sahip olduklarından daha fazla fırçalamaya ihtiyaç duyacaklar.

Her iki durumda da, bu köpeği haftada en az bir kez fırçalamayı planlamalısınız. Mevsimsel olarak dökülme miktarını artırdıkları biliniyor, bu nedenle bu süre zarfında fırçalamanızı artırmanız gerekecek.

Bu köpeklerin sık sık yıkanmasına gerek yoktur, ancak en az birkaç ayda bir onlara banyo yaptırmayı planlamalısınız. Tüyleri hava şartlarına dayanıklı değildir ve çok fazla kir tutma eğilimindedirler. 'Köpek kokusu' almaya başladıklarında, onlara hızlıca banyo yapma zamanı gelmiştir.

Bu melez ırk, diğer tüm cinsler gibi tırnaklarının kırpılmasına ihtiyaç duyacaktır. Bu, köpeğinizin yaşam tarzına bağlı olarak zaman çizelgesi farklılık gösterse de, yaklaşık olarak her ay yapılmalıdır. Uzun tırnaklar ağrılı olabilir, bu nedenle uzunluklarını düzenli olarak kontrol etmek önemlidir.

Ayrıca haftada 3-4 kez dişlerinin fırçalanması gerekecektir. Köpekler için formüle edilmiş enzimatik, lezzetli bir diş macununa yatırım yapın. Köpeğinizin dişlerini fırçalamakta zorlansanız bile, dişlerine enzimatik bir diş macunu sürmek onları temiz tutmaya yardımcı olabilir.

Bir Rottweiler Pitbull karışımı, özellikle disketlerse, kulaklarının düzenli olarak temizlenmesine ihtiyaç duyacaktır. Sarkık kulaklar, içlerindeki kiri hapsedebilir ve bakterilerin gelişmesi için sıcak, nemli bir ortam oluşturabilir. Kulak kanallarını sağlıklı tutmak için haftada bir nemli bir pamukla hızlı bir silme yeterli olacaktır.

Çoğu durumda, bu köpeklerin bir bakıcıyı düzenli olarak veya hiç ziyaret etmeleri gerekmeyecektir. Profesyonel olarak bakılmadan sağlıklı hayatlar yaşayabilirler. Bununla birlikte, birçok işletme sahibi, özellikle fazla tüyleri almak için kötü bir şekilde döküldüklerinde onları profesyonelce bakım yaptırmayı tercih eder. Köpeğinizin tırnaklarını keserken rahatsızlık duyuyorsanız, bunun için onları kuaförlere de götürmek isteyebilirsiniz.

Rottweiler Pitbull Mix Aktivite İhtiyaçları

Bu atletik köpekler düzenli ve sürekli egzersiz gerektirir. Çok enerjiktirler ve uygun şekilde kullanılmazlarsa aşırı heyecanlanabilir ve hiper olabilirler. Onları günde en az bir kez yürümeyi beklemelisiniz, ancak iki kez herkes için daha iyidir.

Tüm köpekler gibi, bu melez ırk da bir köpek yavrusu olarak önemli ölçüde daha fazla enerjiye sahip olacak. Neyse ki, yavru köpekler genellikle yetişkinlerden daha hızlı yıpranır. Sonuçta küçükler ve ayak uydurmak için yürüyüşler sırasında daha fazla enerji harcamaları gerekiyor. Bununla birlikte, yavru köpeğinizi uzun mesafe yürümeniz tavsiye edilmez, çünkü bu eklem sorunlarına yol açabilir. Bunun yerine, arka bahçedeki hareketli oyun seansları genellikle daha iyidir.

Bu cins için çitle çevrili bir arka bahçe tercih edilmektedir. Ancak, egzersiz yapmaya devam ettiğiniz sürece hiçbir şekilde gerekli değildir. Bu köpekler yıprandıklarında iç mekanda çok uzanırlar ve pek çok soruna neden olmazlar. Egzersiz yapılmadığı zaman hiper ve yıkıcı hale gelebilirler.

Bu köpekler daha zeki tarafta, bu yüzden onları zihinsel olarak yıpratmaya da yardımcı oluyor. Bu, hızlı bir itaat eğitimi seansı ile kolayca yapılabilir. Bu köpeklerin sıkılmaması için günde sadece 15 dakikalık bir seans bile yeterlidir.

Hızlı bir seans için zamanınız yoksa yapboz oyuncakları da yardımcı olabilir. Piyasada satılan birçok ürün vardır, ancak kendi evinizi kendiniz yapmak mümkündür. Sadece bir tane aldığından emin ol bu yeterince güçlü bu köpeğe dayanmak için. İstediğiniz son şey, köpeğinizin ikramlara ulaşmak için oyuncağı yok etmesidir.

Biraz tembel bir çukur karışımı arıyorsanız, çukur mastiff iyi bir seçimdir .

Rottweiler Pitbull Mix mi alıyorsunuz?

Rottweiler Pitbull karışımı, onlara uygun şekilde bakacak zamanınız varsa, iyi bir aile köpeği olabilir. Erken ve sıklıkla sosyalleşmeleri ve yüksek egzersiz ihtiyaçları olması gerekir. Bununla birlikte, etraflarındaki bazı yanlış anlamalara rağmen, çok az tımar gerektirirler ve agresif değillerdir. Rahat doğaları ve yüksek düzeyde bağlılıkları nedeniyle aslında en az agresif köpeklerden biri olabilirler.

Bu köpeğin egzersiz ve eğitimine ayıracak kadar zamanınız varsa, bu köpek aileniz için mükemmel olabilir. Pek çok farklı aile durumunda başarılı olurlar ve çocuklarla ve diğer hayvanlarla arası iyidirler. Yüksek bir av sürüşü yoktur, bu da kedileri diğer bazı köpekler kadar kötü kovalamayacakları anlamına gelir. Elbette burada da sosyalleşme önemli. Daha önce hiç kedi görmemiş olan bir köpek, onunla ne yapacağını bilemez.

Yorumlar