Dalmaçyalı Köpek Cinsi Bilgisi: Gerçekler, Resimler ve Daha Fazlası

Disney'in sayesinde101 Dalmaçyalı, Dalmaçyalılar dünyanın en tanınmış ırklarından biri . Ayrıca Taşıma Köpekleri, Benekli Koç Köpekleri, İtfaiye Köpekleri ve Erik Puding Köpekleri olarak da bilinirler. Bu soyadından da anlaşılacağı gibi, Dalmaçyalılar en çok benekli paltoları ve şık fiziği ile tanınırlar.

Dalmaçyalılar çok şevkli ve enerjik bir ırktır, kilometrelerce arabalara ve atlara ayak uydurmak için yapılmıştır. Bu günlerde, onlar çoğunlukla refakatçi köpekler , enerjik aileler ve açık havayı tercih edenler için mükemmel. Dalmaçyalıların üremelerinde ve karakterlerinde, onları zorlu bir evcil hayvan ve refakatçi yapan birkaç tuhaflık vardır. İşte tam burada uygun hazırlık devreye girer. Bu tuhaflıkları bilmek, onları nasıl yöneteceğinizi öğrenmenin ilk adımıdır.Bu cinsi hayatınıza davet etmek istiyorsanız, daha fazla kendinizi yormayın! Bu yazıda, bilmeniz gereken tüm önemli şeyleri derledik yeni tüylü arkadaşın hakkında onları eve götürmeden önce, kalbinizde çabucak bir yer bulacakları yer!

Irk Genel Bakış
  • ağırlık simgesiAğırlık45-70 Pound
  • yükseklik simgesiYükseklik19-24 İnç
  • ömür simgesiÖmür11-13 Yaş
  • renk simgesiRenklerSiyah, Karaciğer veya Kahverengi Benekli Beyaz
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • tımar bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Irk Tarihi

çimenlerin arasında duran benekli köpek

Dalmaçyalı, Avrupa'nın birçok sınırını aşan eski bir ırktır.Cinsin gerçek kökenleri belirsiz . Birçoğu, Dalmaçyalıların kökenlerinin, benekli köpeklerin resimlerde tasvir edildiği ve arabaları kovaladığı Eski Mısır'a kadar uzandığına inanıyor. Bu tür köpeklerin çok sayıda raporu olmasına rağmen, çoğu resmi kaynak, cinsin kökenini biraz sonra, 17. ila 18. yüzyıllarda saptamaktadır. bu Birleşik Kennel Kulübü Dalmaçyalıların Hindistan'dan geldiğine inanırken, Federasyon Cynologique Internationale (FCI), türün Hırvatistan'daki kökenlerini sabitler.

FCI, benekli Dalmaçyalı köpeklerin ilk tasvirlerinin Hırvatistan'ın Djakovo Piskoposluğu'nda ortaya çıktığını belirtiyor. benekli siyah beyaz köpekler 1719'da Piskopos Petor Bakic tarafından kilise belgelerinde bahsedilmiştir. Benekli köpeklerden 1737'de Andreas Keczkemety tarafından tekrar bahsedilmiştir.

O zamanlar köpeklere Canis Dalmaticus adı verildi. Bu köpekler diğer kilise kroniklerinde ve resimlerinde ortaya çıktı 17-18. yüzyıldan kalma. Galli doğa bilimci Thomas Pennant bu köpekleri gözlemledi ve 1771'deki Dörtlüler Özeti'nde onları tanımladı, doğa tarihi yazarı Thomas Bewick ise 1790'daki çalışmasında bu köpeklerden Dalmaçyalı veya Koç köpekleri olarak bahsetti. Dört Ayaklıların Genel Tarihi .Cins, Avrupa'ya yayıldıkça, kısa sürede halk arasında ortak bir manzara haline geldi. at arabaları Büyük Britanya'da, özellikle Regency döneminde . Arabaların içindeki atları ve yükleri korumak için tasarlandılar.

1890'da İngiltere'de ilk Dalmaçya Kulübü kuruldu ve bu gayri resmi standart, kulüp tarafından kullanılan resmi standarda aktarıldı. FCI ayrıca 1955'te kendi resmi standardını adı altında yayınladı. Dalmaçyalı av köpeği . Zamanla, adı Dalmaçyalı olarak kısaltıldı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Pop Kültür Popülaritesi

Cins, Amerika Birleşik Devletleri'nde de popüler hale geldi, burada ahırları korumak için kullanıldılar ve itfaiye arabalarını çekmek için kullanılan atlar kullanıldı. Dalmaçyalılar kısa sürede itfaiyeciler için maskot ve birçok itfaiye istasyonunun armatürü haline geldi. Bugüne kadar, bu yavrular ABD'deki birçok itfaiye istasyonunda görülebilir. maskot olarak .1956 yılında, Roman101 Dalmaçyalıbasıldı , cins için bir popülerlik dalgalanması ile sonuçlanır. Dalgalanma sadece arttı Disney'in 1996 animasyon uyarlaması . Bu, birçok köpeğin kötü mülkiyetten muzdarip olmasına ve birçoğunun barınaklara gitmesine neden oldu. Neyse ki, birçok cins meraklısı ve köpek kulübesi kulübü, Dalmaçyalıları barınaklarda kurtarmak için bir araya geldi.

Bu günlerde, Dalmaçyalılar itfaiye ve Budweiser için bir maskot olmaktan keyif alıyorlar. Onlar ayrıca vahşi doğayı keşfetmenin tadını çıkarın bir yürüyüş arkadaşıyla, aile evlerinde çocuklarla oynamak ve dışarıda koşup oynamak. Biraz gizemle dolu bir geçmişleri olsa da, bu köpekler kesinlikle evdeki yerlerini bulmuşlardır.

akita vs shiba

Mizaç

Sırt üstü yatan mutlu benekli köpek

Dalmaçyalılar çok canlı, canlı arkadaşlar olabilirler.

Bir Dalmaçyalı sahibi olarak, onların mizacını belirlemenin zor olabileceğini göreceksiniz. Dalmaçyalıların kişilikleri, cins boyunca büyük ölçüde değişebilir. İyi yetiştiriciler, yeni yavru köpeğinizin her iki ebeveyninin de iyi, hatta mizaçlar . Ayrıca, köpeklerine sevgi dolu ve ilgi çekici bir ev ortamı da sağlayacaktır.Bu önemlidir çünkü bir köpeğin eğilimi Genetik ve çevreye dayalı . Bir Dalmaçyalı kötü yetiştirilmişse, genellikle daha gergin, huysuz ve saldırgan olmaya daha yatkın olacaktır. Dalmaçyalılarınızı korumalarıyla kimseyi incitmeyeceklerinden emin olmak için iyice eğitmeniz önemlidir!

En iyi hallerinde harika, onurlu köpeklerdir. Halkın içindeyken başkalarının yanında oldukça çekingendirler, ama onların sevecen ve oyuncu kişilik paketi ile evde parlıyor. Aile dostlarını selamlamak şaşırtıcı olabilir; Dalmaçyalılar, ailelerinin onlara güvendiğini bildiklerinde biriyle tanışmak için atlamaktan mutlu olurlar.

Bununla birlikte, onlar da çok uyanık köpeklerdir. Keskin duyuları ve koruyucu içgüdüleri onları doğal koruyucular evin. Zekaları ve eğlence sevgileri, çeviklik kursları ve rekabetçi itaat gibi zorlu aktivitelerden zevk almalarını sağlar.

Dalmaçyalıların hiperaktiviteye yatkın olduğunu belirtmek gerekir. göz önüne alındığında, bu size sürpriz gelmeyebilir. ne kadar egzersize ihtiyaçları var . Bu onları biraz zorba yapabilir. Ailelerine düzgün bir şekilde bağlandıklarında, gün boyunca bir aile üyesinin etraflarında olmasını isteyeceklerdir.daha fazla sevmeyecekler seni takip etmektense , seninle oynamak için dışarı çıkmak dışında! Bu sebeple yaptıkları daha büyük aileler için harika arkadaşlar , özellikle diğer evcil hayvanları olanlar. Bununla birlikte, bu cins büyük ve bazen korkutucu olduğundan, daha fazla serbest etkileşime izin vermeden önce herkesin uygun şekilde sosyalleştiğinden emin olun.

Boyut ve Görünüm

Karda Duran Benekli Köpek

Bu orta boy cins, 24 inç'e kadar ayakta durabilir ve 70 pound'a kadar çıkabilir.

Dalmaçyalı dengeli, aktif bir köpektir. Prizmatik başlı ve sarkık kulaklı, genellikle dikdörtgen bir gövdeye sahiptirler. Orta boy bir cins, yaklaşık 21 inç yükseklikte duruyorlar; erkekler genellikle kadınlardan biraz daha büyüktür. Onların vücut yapısı kıvrak ama sağlam , onların bilinen atletizme katılmalarına izin veriyor.AKC burunlarını ya siyah benekli Dalmaçyalılar için siyah ve karaciğer benekli olanlar için kahverengi olarak listeler. Eksik burun pigmentasyonuna sahip olmak, cins standardına karşı bir hatadır. Dalmaçyalıları sık sık bulacaksınız kahverengi veya mavi gözler veya bazen ikisinin bir kombinasyonu.

Dalmaçyalılar düzgün kaslı güçlü bacaklara sahiptir. Ayakları oldukça kompakttır, ağır ayak pedleri . Kuyruk düzdür, aşağı doğru incelir ve diz çevresinde biter. Ucunda hafif bir eğri olmasına rağmen arkada kıvrılmıyor.

Ceket ve Renkler

Kaldırımda Duran Üç Benekli Köpek

Siyah, lekelerin en yaygın rengidir, ancak karaciğer renginde de olabilirler.

birçok olmasına rağmen benekli paltolu diğer köpekler , en ikonik ve tanınabilir benekli palto Dalmaçyalı'nınkidir. Kürkün kendisi her yerde kısa ve parlak , kendini nispeten kolay tımar etmeye borçludur - eğer dökülmeyi geçebilirseniz! Bu benzersiz noktalar kümesi aynı zamanda bazı gerçekten yaratıcı Dalmaçyalı karışımlar .Dalmaçyalıların kabul edilen iki rengi vardır: siyah ve karaciğer benekli . Siyah, siyah noktalarla benekli beyaz bir ceket ile kendini açıklayıcıdır. Karaciğer benekli, beyaz bir ceket üzerinde orta kahverengi lekeler anlamına gelir. Profesyonel yetiştiriciler, lekelerin vücutta eşit olarak dağılması gerektiğini söylüyor; dokunan daha az nokta, daha iyi! Ancak AKC cins standardı, her ikisine de sahip olan köpekleri hariç tutar. vücutlarında siyah ve kahverengi lekeler , üç renkli olarak da adlandırılır.

Bazı Dalmaçyalılar daha büyük noktalarla gelir, ayrıca yamalar olarak bilinir . Bu yamalar vücutlarının herhangi bir yerinde görünebilir, ancak insanlar genellikle yamanın kulaklarda göründüğüne dikkat ederler. Bir gözün üzerinde, sevgiyle monokl olarak adlandırılan bir yama da görünebilir.

Profesyonel köpek yetiştiricileri, bir Dalmaçyalı üzerindeki lekeler konusunda oldukça titizdir! En telaşlısı, kulakların yamalanmaması ve tek gözlüklere izin verilmemesi gerektiğini söylüyor. AKC, lekelerin baş, bacaklar ve kuyruk iyiler, ancak vücuttan daha az lekeli olmaları gerekir.

Egzersiz İhtiyaçları

Açık Havada Oynayan Karaciğer Benekli Köpek Yavrusu

Dalmaçyalılar çok küçük yaşlardan itibaren çok aktif ve enerjik yavrulardır.

Etrafında dolaşmak yok: Dalmaçyalılar çok egzersiz gerektirir. etrafa ihtiyaçları var iki saat Hem fiziksel hem de zihinsel olarak uygun şekilde uyarılmak için günlük egzersiz. İyi haber şu ki, bu yavruları memnun etmek genellikle zor değil! Basit bir yürüyüş yapmaktan veya etrafta bir top kovalamaktan mutlu olacaklar.

Çok atletik oldukları için bu cins aynı zamanda harika yürüyüş ve sırt çantasıyla seyahat arkadaşı . Köpeğinizi patikaya çıkarmadan önce gerekli tüm önlemleri aldığınızdan emin olun! Dalmaçyalılar ayrıca iyi yüzücüler ve gözetim altında bir havuzda biraz zaman geçirin.

Dalmaçyalı sporda harika . Frizbi etkinliklerinde popüler seçimlerdir. Ayrıca genellikle, köpeklerin uzun mesafelerde atlara ayak uydurma yeteneklerinin test edildiği karting etkinlikleri için eğitilirler. Bu aktivite kanlarında olduğu için burada mükemmel yaptıklarını göreceksiniz!

Dalmaçyalınız yavruyken sıçrayan benekli bir enerji topu olsa da, bu önemlidir. onları fazla zorlamamak. Bir Dalmaçyalı'nın eklemleri ve kemikleri iki yaşına gelene kadar zirvede değildir. Köpek yavruları yaklaşık bir saatlik egzersizle iyi olabilir ve yeterince büyüyene kadar uzun yürüyüşlere çıkmamalı veya yorucu sporlar yapmamalıdır.

Yaşam Gereksinimleri

Kanepenin Koluna Başını Dinleyen Benekli Köpek

Bu son derece aktif pooches, bacaklarını germek ve başlarını dinlendirmek için bolca alana ihtiyaç duyar.

Araba gözlemcisi olarak geçmişleri göz önüne alındığında, Dalmaçyalılar oldukça aktiftir. Dolaşmak için çok fazla alana sahip olmalılar; onlar içeride olmaktan çabuk sıkılmak ! Bir Dalmaçyalı küçük bir apartman dairesinde çok mutlu olmayabilir ve can sıkıntısı içinde hareket edebilir.

Bu cins için en iyi ev, oyun zamanı için yeterince büyük avlu . Egzersiz yapmayan canı sıkılmış bir Dalmaçyalı, mobilyaları parçalayabilir veya içeride koşabilir ve mobilyaların üzerine atlayabilir. Neyse ki, diğer köpekler kadar havlamazlar , ancak sıkılırlarsa zaman geçirmek için havlayabilirler.

Eğitim

Benekli Köpek Bir Çeviklik Kursu Çalıştırıyor

Dalmaçyalılar eğitilebilir, ancak çoğu zaman inatçı olabilirler.

Diğer köpek ırklarının çoğunda olduğu gibi, Dalmaçyalılar da genç yaştan itibaren uygun eğitim ve sosyalleşme gerektirir. Bu şekilde, onlar diğer köpeklere karşı çok dikkatli olmayacak bir yetişkin olarak. Olası inatçılığı engellemek için bunu mümkün olduğunca erken yapmak en iyisidir.

Dalmaçyalılar bağımsız düşünürler olma eğilimindedir; eğer size yüksek saygı duymuyorlarsa, muhtemelen istedikleri gibi yap komutları dinlemek yerine Neyse ki, Dalmaçyalıların çoğu uyumlu ve arkadaş canlısıdır, yeni yerlere ve durumlara açıktır. Dalmaçyalılar olumlu eğitime iyi yanıt verir ve doğru miktarda övgü ve ikramla hızla öğrenir.

Dalmaçyalılar sağırlıktan orantısız olarak etkilenir , eğitilmesi daha zor olabilir ve dikkatlilikle ilgili davranış sorunları olabilir. Bu durumda, daha önce sağır Dalmaçyalılarla çalışmış bir davranış uzmanı ve/veya köpek eğitmeni ile iletişime geçmek en iyisi olabilir. Dalmaçyalılar mavi gözlü daha sonra doğma veya sağır olma olasılığı daha yüksektir.

Sağlık

Ormanda Duran Benekli Köpek

Sağırlık ve böbrek taşları Dalmaçyalılar için en büyük iki sağlık sorunudur.

cocker mama önerisi

Diğer birçok köpek ırkı gibi, cinste de yaygın sağlık sorunları vardır. Genetik sağırlığa ve böbrek taşlarına duyarlı oldukları bilinmektedir. anlamak önemli bu koşullarla nasıl başa çıkılacağı köpeğiniz için en iyi yaşam kalitesini sağlamak için. Onlara daha yakından bakalım.

Sağırlık

Dalmaçyalıların yaklaşık %15-30'u bir şekilde sağırlıktan etkilenir . Aslında, Dalmaçyalıların en az %5'i her iki kulağı da sağır olarak doğar. Bu onların neden olduğu düzensiz benekli gen renklerinden de sorumludur. Bu gen, bir köpeğin kulaklarında duymasını engelleyen melanin üretir. Şu anda genetik sağırlık için herhangi bir tedavi mevcut değildir; durum ömür boyudur.

Bir köpek yavrusu içinde sağırlığı tespit etmek zor olabilir. gündelik testler . Bu nedenle, Beyin Sapı İşitsel Uyarılmış Tepki ( BAER Testi ) geliştirildi. Bu testte, her iki kulakta da sesler oluşturulur ve bir köpeğin kafa derisine bağlanan elektrotlar aracılığıyla beyin tepkileri ölçülür.

Sağır Dalmaçyalı köpek yavrularının bırakılıp bırakılmayacağı konusunda bir tartışma var. Tüm Dalmaçyalı sahipler için genel tavsiye, sağır köpekleri üremekten koruyun daha az yavrunun engelli kalmasını sağlamak için. Bununla birlikte, sağır bir Dalmaçyalı, eğitilmesi biraz daha zor olsa da, diğer Dalmaçyalılar kadar sevecen ve arkadaş canlısı olabilir.

Sağır köpekler, düşmanı düşmandan ayırt etmeyi zor buldukları için kıvranabilirler. Sağır köpek sahipleri, gelen arabaları duyamayacakları için Dalmaçyalıları yoldan uzak tutmak için dikkatli olmalıdır. yapmak önemli sağır bir köpeğe bakmak için uygun araştırma işitme dünyasındaki hayata iyi uyum sağlamalarını sağlamak için.

Böbrek taşı

Dalmaçyalı ciğeri ürik asidi işlemede sorun yaşıyorsanız Bu da mesanelerinde ve kan dolaşımında yüksek seviyelerde ürik asit ile sonuçlanır. Bu, cinsin böbrek taşlarına duyarlı ve yüksek ürik asit seviyeleri ile ilgili diğer problemler. Dalmaçyalılarda böbrek taşları tipik olarak eritilmiş ilaçlar veya ameliyat yoluyla çıkarılır.

Bununla mücadele etmek için birçok veteriner bir düşük sodyum, düşük proteinli diyet . Dalmaçyalılar ayrıca fazla ürik asidi atmak için mümkün olduğunca çok idrar yapmaya teşvik edilmelidir. Bu, Dalmaçyalıların her zaman iyi bir tatlı su kaynağına sahip olması gerektiği anlamına gelir.

savunan yeni bir çalışma var. ürik asit geninin çıkarılması Dalmaçyalıları türün daha eski bir versiyonuyla daha güçlü bir şekilde yetiştirerek işaretçi köpeklerle ilgili . Büyük köpek kulübesi kulüplerinin bu geri beslemeyi kabul edip etmedikleri konusunda çok az bilgi var, ancak bunu sadece zaman gösterecek.

Beslenme

Köpek Maması Yiyen Benekli Köpek

Dalmaçyalılar için bol tatlı su içeren düşük proteinli ve düşük pürinli diyetler önerilir.

Belirtildiği gibi, Dalmaçyalılar ürik asidi işlemede sorun yaşıyorlar. Bu, Dalmaçyalıların en çok bol su ve özel bir diyetle geliştiği anlamına gelir. Suyun sık sık değiştirilmesi köpeğinizi daha fazla içmeye teşvik edin ; senin kaseleri değiştirmeni izlemek kesinlikle onların dikkatini çekecek!

Dalmaçyalıların su alımını artırmak için iyi bir fikir, onları beslemektir. ıslak yemek . Diğer bir seçenek ise kuru mamanın üzerine su dökmek olabilir. Dalmaçyalı yemek yerken suyu alacağı için köpek mamasının ıslanmasına gerek yoktur. Herhangi bir köpekte olduğu gibi, farklı seçenekler denemek, onlar için en iyi diyet seçeneğinin hangisi olduğunu bulmak için en iyisidir.

Ürik asit seviyelerini düşük tutmak için, Dalmaçyalılar düşük proteinli diyetlerle beslenebilir . Ancak, onları çok fazla proteinle beslemeden ihtiyaç duydukları tüm besinleri almalarını sağlamak bir meydan okuma olabilir . Bazı sahipler vejetaryen diyetleri tercih eder. Dalmaçyalılar çalışmak ve oynamak için yeterli miktarda proteine ​​ihtiyaç duyduklarından ve onları yalnızca vejetaryen yiyeceklerle beslerken bir denge bulmak zor olabileceğinden bu önerilmez.

Yemek Seçenekleri

Yemek seçimleri söz konusu olduğunda, Dalmaçyalılar en çok düşük pürinli yiyeceklere uygundur. Bunları bulmak zor olabilir, çünkü tüm büyük köpek maması markaları düşük pürin seçeneklerine sahip değildir . Bazı köpek sahipleri, köpeklerinin diyetlerini ince ayar yapabilmelerini sağlamak için kendi köpek mamasını sıfırdan yapmaya da başlar.

Özellikle hassas köpekler veya halihazırda gut ve böbrek taşlarından mustarip köpekler için, reçeteli diyet düzende olabilir. Veteriner, köpek sahiplerini tüylü arkadaşlarının yararına olacak bir diyete yönlendirmeye yardımcı olabilir. Bunlar normal diyetlerden daha pahalı olabilir. Bununla birlikte, bir köpeğin sağlıklı kalması için belirli bir besine ihtiyacı varsa, bunlar gereklidir. Takviye olarak vitaminler de tam beslenmeyi sağlamak için iyi bir seçenektir.

İyi davranışlar için ödül olarak ikramlar verilebilir. Bununla birlikte, sağlık sorunlarının ötesinde, Dalmaçyalılar obeziteye de yatkındır. Obezite önlenebilir birçok hastalığın kapısını aralayabilir. Evcil hayvan ebeveynleri olarak, bunun için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Dalmaçyalınızın formda kalmasını ve düzgün durmasını sağlayın . Porsiyon boyutlarının yanı sıra ikramlar konusunda tavsiye almak için veterinerinize danışın.

tımar

Kırmızı Yakalı Benekli Köpek

Daha kısa bir paltoya sahip olmalarına rağmen, Dalmaçyalılar biraz tüy döker.

Dalmaçyalılar, tüylü köpekler kadar yüksek bakım gerektiren tımarlama ihtiyacına sahip değildir. Bir bakıcının kendi hijyenini sağlamasına izin vermek her zaman iyi bir fikir olsa da, evcil hayvan ebeveynlerinin benekli bebeklerinin bozulmamış görünmesini ve hissetmesini sağlayın , profesyonel yardım almadan bile!

Dalmaçyalılar kısa, yoğun katlara sahiptir. Bu, onları fırçalamayı kolaylaştırırken, onları düzgün bir şekilde bakımlı tutmak zor olabilir. Bu sadece çünkü yıl boyunca döküldüler ! Sık fırçalama bu cins için idealdir. Fırçalama, dökülen tüylerden kurtulur ve doğal yağların vücut boyunca dağılmasına yardımcı olur. Yağlar, kürklerinin uygun şekilde nemlendirilmesini sağlar ve Dalmaçyalı ırk standardı için çok önemli olan pürüzsüz bir parlaklık verir! Fırçalama her zaman en iyi şekilde orta sertlikte bir fırça veya tımar eldiveni ile yapılır.

Bir Dalmaçyalı da ara sıra yıkanmaya ihtiyaç duyar. Banyodan önce, kürklerinin üzerinden bir fırça ile geçmek iyi bir fikirdir. gevşek kir veya tozdan kurtulmak için yüksek hızlı saç kurutma makinesi . Köpeğin kürkünü sert bir fırça ile taramak da iyi bir fikirdir. Banyo en iyi şekilde hafif bir köpek şampuanı ile yapılır. Bazı köpekler, sodyum lauril sülfat gibi köpek şampuanlarındaki sülfatlardan rahatsız olabilir, bu nedenle sülfatsız bir şampuan kullanmak en iyisidir. Dalmaçyalıların kürkü banyodan sonra nemlendirici veya yumuşatıcı spreyden de faydalanacaktır.

Dalmaçyalıların vücutlarının diğer bölümleri için de temizliğe ihtiyaçları vardır. Kirle tıkanmadıklarından emin olmak için kulaklarının düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Ayrıca önemlidir tırnaklarını kesilmiş halde tut . Bu cins çok koşar ve uzun tırnaklarla koşmak rahatsız edici olabilir. Dalmaçyalıların dişlerini haftada birkaç kez veya mümkün olduğunca sık fırçalamak, diş sağlığı için en iyi seçimdir.

Yetiştiriciler ve Köpek Maliyetleri

Sepette Benekli Köpekler

Safkan bir Dalmaçyalı köpek yavrusu için en az 1.000 dolar ödemeyi bekleyin.

Dalmaçyalıların sağlık sorunlarının çoğu genetikle bağlantılı olduğundan, sorumlu yetiştirici . İyi bir yetiştirici tüm belgelerini sağlayabilir, böylece herhangi bir genetik sorun önceden yakalanabilir. Ayrıca Dalmaçyalı'nın ebeveynleri hakkında özel bilgiler sunacaklar: evde nasıl göründükleri, sosyalleştikleri ve davrandıkları.

büyük pirenler için en iyi köpek maması

İyi yetiştiriciler ayrıca küçük köpeklerin ilk eğitimini ve sosyalleşmesini kolaylaştırır. sık sık yapacaklar ziyaret etmene izin ver köpek yavrusu, evlat edinilmeye hazır olmadan önceki haftalarda. Aşıların ve solucanların güncel olduğundan emin olmak için veterinerlerle yakın işbirliği içinde çalışırlar; Sağlık sertifikalarını mümkün olan en kısa sürede kuaförünüzden isteyin.

Dışarıda pek çok büyük yetiştirici varken, ne yazık ki, birçok safkan köpek köpek yavrusu fabrikalarında ve köpek çiftliklerinde doğar. Yavru fabrikalarındaki anneler tekrar tekrar doğum yapmak zorunda kalıyor, genellikle ölümcül sonuçlarla . Yavru köpek fabrikaları ayrıca yavrulara yetersiz bakma eğilimindedir ve bu da yetişkinlerin uyumsuz olmasına neden olur. Birçok çevrimiçi köpek satıcısı da köpeklerini fabrikalardan ve çiftliklerden satın alma eğilimindedir, bu nedenle her zaman çevrimiçi satıcılara karşı dikkatli olun!

Veterinerinize sorarak iyi Dalmaçyalı yetiştiriciler bulabileceksiniz; yerel köpek şovu meraklıları da yardımcı olacaktır. Seçeneklerinizi gözden geçirmek için zaman ayırın ve her bir yetiştiricinin neler sunduğunu görün. Edinme eksiksiz evraklar ve ön veteriner bakımı önemli; Bu belgeler gerekli olmasının yanı sıra, yavru köpeğinizin yetiştiricisinin köpeği gerçekten ihtiyaç duyduğu bakımı alacak kadar sevdiğini de kanıtlıyor!

Kurtarma ve Barınaklar

Benekli Köpek Bir İnsan Tarafından Evcilleştirildi

Ülke genelinde barınaklarda, yaşamlarında ikinci bir şansa ihtiyaç duyan Dalmaçyalılar da dahil olmak üzere birçok köpek var.

Daha önce de belirtildiği gibi, Disney'in 1996 sürümü101 Dalmaçyalıırkın benimsenmesinde bir patlamaya neden oldu. Bu 20 yıldan fazla bir süre önceydi, yani hype'ın bir kısmı çoktan öldü . Bununla birlikte, sığınaklar, hepsi bir yuvaya ihtiyaç duyan çeşitli durumlardan ve kökenlerden Dalmaçyalıları hala edinmektedir.

kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir. yerel kurtarma barınağı evinize çok yakışacak bir köpek için. Bir köpeği evlat edinmek, daha düşük bir maliyetle bir evcil hayvan sahibi olmanız ve daha önce terk edilmiş bir hayvanın hak ettiği sevgi ve bakımı alması anlamına gelir.

Genellikle evlat edinme ücretine aşılama ve kısırlaştırma ücretleri dahildir. Yetkili bir köpek barınağı, barınaktaki her bir bireyle ilgili arka plan bilgilerinin yanı sıra her biri için bakım bilgilerine de sahip olacaktır. Birçok sığınak da olabilir köpek sahiplerini birlikte çalıştıkları veterinerlere yönlendirin , bazıları evlat edindiğiniz köpeği tam olarak biliyor olabilir.

Bir barınağın sahip olabileceği köpek türleri için her zaman hazırlıklı olunmalıdır. barınaklar her zaman yavru teklif etmeyin ; barınaklardaki köpeklerin çoğu dokuz yaş ve üstü kıdemli köpeklerdir. Kıdemli köpekler çeşitli sağlık sorunlarına yatkın olsalar da, güzelce yumuşayan güzel köpeklerdir.

Birçok sağır köpekler de barınaklara bırakılıyor çünkü hiçbir Dalmaçyalı yetiştirici sağır bir köpekle uğraşmak istemeyecektir. Çoğu köpekten farklı davransalar da sevgi dolu bir yuvaya ihtiyaçları vardır. Bu özel ihtiyaçları olan köpekleri ailenize getirmek, onları biraz utangaç ve bir süre çekingen hale getirebilir, ancak yeterince olumlu pekiştirme ve gerçek sevgi, kabuklarından hemen çıkmalarını sağlayacaktır!

Aile Hayvanları Olarak

 • Bunlar, günlük 90-120 dakikalık egzersize ihtiyaç duyan enerjik köpeklerdir.
 • Dalmaçyalılar arkadaş canlısı, dışa dönük köpeklerdir.
 • Genellikle diğer insanlarla ve hayvanlarla iyi geçinirler.
 • Cins başlangıçta arabalara ayak uydurmak ve kargoyu korumak için yaratıldı.
 • Bu, uzun mesafeler yürüyebilecekleri anlamına gelir; dayanıklılıkları inanılmaz!
 • Dalmaçyalılar yıl boyunca tüy döker ve günlük fırçalama gerektirir.
 • Bu, astımlı çocuklar ve yetişkinler için sorun yaratabilir.
 • Bu cins, ürik asidi işlemede zorluk çektikleri için suya düzenli erişim gerektirir.
 • Bunlar, aşırı heyecanlandıklarında küçük çocukları devirebilecek güçlü köpeklerdir.
 • Çocuklar bir Dalmaçyalı ile oynarken her zaman gözetim altında tutulmalıdır.

Son düşünceler

Dalmaçyalılar harika, sevimli köpekler , ancak yeni köpek sahiplerini hazırlıksız yakalayabilecek birkaç tuhaflıkları var. Onlar dik başlı ve enerjiktirler; mutlu kalmak için çok fazla egzersize ve oyun zamanına ihtiyaçları var. Sağlık sorunları sahiplerini zorlayabilir. Ancak, uygun bakımları için gerekli bilgilerle donatılmış olmaları onlara yardım etmeyi çok daha kolay hale getirecektir.

Bir Dalmaçyalı evlat edinirken veya satın alırken, evinize getirecekleri uzun yürüyüşlere, diyetlere ve enerjiye hazır olun. Ayrıca sizin koşulsuz arkadaşlığınıza, övgünüze ve sevginize ihtiyaçları olacak. başları belaya girdiğinde bile ! Karşılığında, Dalmaçyalılarınızın sarsılmaz sevgisinin ve sadakatinin onlara bakmayı inanılmaz derecede ödüllendirici hale getirdiğini göreceksiniz.

Yorumlar