En İyi Soğuk Hava Köpek Irkları: 26 Kar ve Soğuğa Dayanıklı Köpek

En İyi Soğuk Hava Köpek Irkları: 26 Kar ve Soğuğa Dayanıklı Köpek

Yaşayan dünyanın daha soğuk bölgeleri köpekleri seven insanlar için zorlayıcı olabilir. Birçok köpek ırkı soğuk havalarda pek başarılı olmaz. Bu, seçeneklerinizin daha ılıman bölgelerdekilerden biraz daha sınırlı olabileceği anlamına gelir. Bu kesinlikle cesaret kırıcı olabilir, özellikle de kalbinizi belirli bir köpek türüne verdiyseniz. Bununla birlikte, çok kar gören yerlerde bile harika köpek arkadaşları yapan birçok cins var.

sahip olan birkaç köpek ırkı vardır. sert kış için yetiştirildi sıcaklıklar. Tüm farklı şekillerde, boyutlarda ve renklerde gelirler. Kişilikleri de farklıdır ve birbirlerinden önemli ölçüde farklılık gösterebilir.Her ırkın ortak bir özelliği vardır. Hepsinin var kalın kabarık paltolar işler soğuduğunda ısılarını korumalarına yardımcı olur. Bu genellikle onlara sıfırın altındaki sıcaklıklarda da iyi hizmet eder! Aşağıdaki makalede en popüler 26 tanesini bulacaksınız. soğuğa dayanıklı köpek ırkları hangisinin yaşam tarzınız için doğru olacağını belirlemenize yardımcı olmak için. Hadi atlayalım!

İçindekiler

Soğuk Havada Köpek Güvenliği

Birçok köpek ırkı, daha kalın tüylere sahip olduğu için soğuk havalarda yaşamaya daha yatkındır. Bu onların olduğu anlamına gelmez soğuk havaya yenilmez . Uzun süre dışarıda bırakılan herhangi bir köpek, özellikle pençe pedlerine maruz kalma ve cildinin diğer hassas bölgeleri.İhtiyacın olacak köpeğinizin soğuk hava sınırlarını anlayın . Donma veya hipotermi gibi potansiyel olarak yaşamı tehdit eden sağlık sorunlarına maruz kalma riskini almak istemezsiniz. Köpeğinizle daha uzun süre dışarıda kalmayı planlıyorsanız, köpeğinizin onunla başa çıkmak için iyi donanımlı . Onları dış giyimle giydirebilir veya bunlarla donatabilirsiniz. pençe yastıklarını korumak için kar botları .

Köpeğiniz kısa süreli soğuk hava etkinlikleri için dışarı çıksa bile, bu öğeler onu sıcak tutmaya yardımcı olabilir. Yavrularınızın sağlığı ve güvenliği söz konusu olduğunda, asla çok dikkatli olamazsınız.

Soğuk Hava Irkları

Şimdi bu kısmı aradan çıkardığımıza göre, en iyi köpek ırklarına bir göz atalım. soğuk havalarda yaşamak için çok uygun . Aşağıdaki köpeklerin çoğu çalışan ırklardır, bu nedenle çalışan bir köpek ırkına sahip olmakla ilgili aktivite düzeylerinin üstesinden gelmeye hazır olmanız gerekir.
Sibirya kurdu

Karda Beyaz ve Gri Husky

Husky, muhtemelen en iyi bilinen soğuğa dayanıklı köpek ırkıdır.

Belki de dünyadaki en popüler soğuğa dayanıklı köpek ırkı, Sibirya kurdu . Yoğun çift katları, kıvrak figürleri ve kıvrak vücutlarıyla bir kar köpeğinin klasik görüntüsüdürler. çarpıcı mavi gözler . Bu köpekler başlangıçta, kızakları çekmeye ve donmuş Rus tundrasında mülk taşımaya yardımcı olmak için yetiştirildi.

Bu iş onların çoğu zaman insanlarla birlikte olmalarını gerektirdi, yani insanlara olan düşkünlüklerini bu güne kadar beraberlerinde taşıyorlar. Sürülerinin üyeleriyle vakit geçirmekten hoşlanan harika aile köpekleridir.Buna küçük hayvanlar ve hatta çocuklar da dahildir, ancak onları erken yaşlardan itibaren sosyalleştirmek her zaman iyi bir fikirdir. Huskilerin kalın çift katları vardır. ve koltuğunuzda, kıyafetlerinizde veya evinizde bitmediğinden emin olmak için kürklerinin düzenli olarak yönetilmesine ihtiyaç duyan kötü şöhretli shedder'lardır.


Alaska Malamute

Soğuk Havalarda Büyük Malamute

Husky'den daha büyük olan Malamutes, soğuk sıcaklıklar için eşit derecede donatılmıştır.

En büyük Arktik kızak köpeği, adını geldikleri yerden ve onları geliştiren kabile olan Mahlemutlardan alır. Bu köpekler eski bir cins 4.000 yıl öncesine dayanan bir geçmişe sahip. Başlangıçta avcılara büyük av hayvanlarını alt etmede yardımcı olmak için yetiştirilmişlerdi, ancak bu günlerde kızakları çekerek veya sadece sahiplerini mutlu ettikleri görülüyor.

Kalın, çift katları, ıslak ve soğuk havalarda gelişmelerine yardımcı olur. Diğer evcil hayvanlar ve çocuklar da dahil olmak üzere ailelerine karşı büyük bir sevgileri vardır. Bu onların sosyalleşmelerini kolaylaştırır, ancak onları eğitmek biraz daha zor olabilir.Malamutes son derece zekidir , inatçı bir çizgi ile bu onlara itaati öğretmeyi olması gerektiğinden daha zor hale getirebilir. Yine de, ellerinden geldiğince kendi yollarını bulmaları koşuluyla, sahiplerine çok fazla sevgi verebilen harika sadık evcil hayvanlardır!


Samoyed

Karda Dinlenen Samoyed

Genellikle kar rengiyle uyum içinde olan Samoyed, daha soğuk iklimlerde büyür.

bu Samoyed kalın olmasıyla bilinir ve güzel beyaz önlük . Ayrıca ailelerine karşı inanılmaz derecede şefkatlidirler. İnanılmaz derecede yoğun olduğundan ve çok fazla tüy dökebildiğinden, tüylerinin bakımını yapabilmeniz önemlidir! Renginin de beyaz olması demek ki her yerde ortaya çıkacak Dökülmeyi kontrol altında tutmazsanız. Bu cinsin görünümü için çok fazla bakım önemlidir, ancak kesinlikle sevimli ve çekici olarak bunu telafi ederler.

Bu köpek, aslen avcılara ve balıkçılara yardım etmek için tasarlanmış, soğuk Rusya kökenli başka bir eski cinstir. Sonunda, ren geyiği gütmek kadar kızakta da harika oldular. Bu köpeklerin birçoğu bu işleri bugüne kadar sürdürürken, çoğu zaman arkadaş canlısı Samoyed'i bir aile köpeği olarak göreceksiniz.Bu köpekler doğal olarak atletiktir ve çok egzersize ihtiyaç var . Günlük yaklaşık 45 dakikalık yürüyüşlerden ve ayrıca 15 dakika veya daha fazla oyundan memnunlar. Başlarındaki çarkları döndüren aktiviteleri tamamlamaktan zevk alırlar. Samoyedler çok sıkılmaya meyillidir, bu yüzden onları elinizden geldiğince eğlendirmelisiniz.


amerikan eskimo köpeği

Karda Amerikan Eskimo Köpeği

Karlı beyaz paltolarıyla tanınan Eskies, daha soğuk iklimler için yetiştirildi.

Amerikan Eskimo Köpeği, güzel beyaz tüyleri ile tanınır. aileleri için inanılmaz sevgi . Ayrıca Samoyedlere benziyorlar, çünkü o büyük, beyaz köpeklerin daha küçük versiyonlarına benziyorlar, kişilik ve sevgi eksikliği yok.Bu cins, daha modern Alman Spitz ile yakından ilişkili olsalar da, kabaca 6.000 yıl öncesine dayanan eski bir köpek soyunun soyundan gelmektedir. Yoğun, kabarık, muhteşem paltoları, onları daha soğuk yerlerde yaşayan aileler için mükemmel bir seçim haline getiriyor.

bulacaksın ki senin Amerikan Eskimo çok akıllı ve özellikle erken eğitilmişlerse, insanlarla ve diğer hayvanlarla karşılıklı anlayış düzeyinde iyi geçineceklerdir. Uysal ve arkadaş canlısı olmak için yetiştirildiler ve bu nedenle zavallı bekçi köpekleri oldular. Amerikan Eskimoları, sevgi ve övgü verilmediğinde çok üzülen çok yapışkan köpeklerdir. Ayrılık kaygısı geliştirme eğilimleri ve doğal zekaları, onları yıkıcı davranışlar sergilemeye meyilli hale getirebilir.


Aziz Bernard

Soğuk Karlı Havada Saint Bernard

Soğuk havalarda arama kurtarma yetenekleriyle tanınan Saint Bernards, soğuk iklimleri iyi bilir.

bu Aziz Bernard kocaman, ikonik bir köpek sıcak havalarda pek iyi değil . Alplerin dondurucu iklimi için yetiştirildiler ve bu nedenle kalın paltolarını verimli bir şekilde kullanabilecekleri soğuk yerlerde çok mutlu olacaklar.Bu köpekler, gezegendeki en iyi aile köpeklerinden bazılarıdır. İnsanları için neredeyse sınırsız miktarda sabır ve hayranlık taşırlar. Saint Bernards, diğer hayvanlarla olduğu kadar çocuklarla da son derece iyi geçinen, besleyici, sevgi dolu köpeklerdir. Aziz Bernards o kadar zeki değiller diğer köpek ırkları gibi inatçı olabilir. Ancak yaparlar, olumlu pekiştirmeye şaşırtıcı derecede iyi yanıt vermek .

Saint Bernard'ınıza, hala yönetilebilir bir boyuttayken sevdikleri kişilerin yanında fazla heyecanlanmamasını öğretmeniz gerekeceğini unutmayın. Devasa yetişkin bedenleri, en sağlam insanları bile kolayca devirebilir. Bunun ötesinde, bakımları nispeten kolaydır. Egzersiz konusunda özellikle heyecanlı değiller ve bu nedenle çok fazla egzersize ihtiyaçları olmayacak. Günde yaklaşık 30 ila 45 dakika egzersiz onları mutlu etmek için yeterli olacaktır.


Bernese dağ köpeği

Karlı Ormanda Berner

Uzun ve akıcı tüyleri ile Berner'ler soğuk havalarda çalışma koşulları için yetiştirildi.

bu Bernese dağ köpeği eski bir İsviçre Sennenhund cinsidir. Alplerde soğuk havalara dayanabilmelerini sağlayan uzun, yumuşak kürkleri vardır. Berners, başlangıçta, her yerde çalışan bir köpek olarak yetiştirildi, arabaları çekmeye, koyunları sürmeye ve mülkü davetsiz misafirlerden korumaya yardımcı oldu.

İnanılmaz iş ahlakları, modern toplumda inanılmaz derecede sevecen bir aile hayvanı olarak bir yer bulmuş olsalar da, bugün bile onları bu işlerde harika kılıyor. Çok naziktirler ve çocuklarla ve evcil hayvanlarla iyi geçinirler. Berner bu nezaketi uzat aileleri dışında güvendikleri insanlara Evlerini koruyorlar, ancak neredeyse hiç saldırgan değiller. Yine de, aşina olmadıkları kişilere karşı daha çekingen olma eğilimindedirler.

Berners, her gün çok fazla etkileşime ihtiyaç duyan çok oyuncu köpeklerdir. onlar düşük enerjili olduğu bilinen ancak daha yoğun hamlelerde oyun süresine ihtiyaç duyar. hakkında ihtiyaçları var Her gün 45 ila 60 dakika toplam aktivite . Bu süreyi günlük yürüyüşlere ve çeviklik kursları ve antrenman seansları gibi diğer etkinliklere bölebilirsiniz. Berners, özellikle uygun şekilde eğitildiklerinde genellikle iyi huyludur, ancak çok sıkılırlarsa yine de yıkıcı olabilirler.


Büyük İsviçre Dağ Köpeği

Karlı Koşullarda Büyük İsviçre Dağ Köpeği

Daha kısa tüylerine rağmen Swissy, daha soğuk iklimlere dayanabilen dayanıklı bir cinstir.

Bu listedeki en sadık köpeklerden biri Büyük İsviçre Dağ Köpeği . Onlar Berner gibi görünebilir , ancak daha kısa ve daha yoğun katları var. Bu büyük köpeklerin, Roma lejyonları tarafından İsviçre Alpleri'ne getirilen modern Mastiff'lere benzer köpeklerden türediği düşünülüyordu.

Bu köpek bir başka harika çok yönlü köpek gütmekten, korumaya, savaş sırasında askerlere yardım etmeye kadar her şey içindi. Bu köpeklerin eğitilmesi nispeten kolaydır, ancak Alfa olmaları gerekir. Bu nedenle, hayatlarında yeterince erken dizginlenmediklerinde oldukça inatçı olabilirler. İşlerinde etkili olabilmeleri ve en iyi itaati gösterebilmeleri için sıkı bir liderliğe ve tutarlı bir eğitime ihtiyaçları olacak. Berners kadar sabırlı olmasalar da köpekleri severler.

Büyük İsviçre Dağ Köpekleri birçok farklı işte iyidir ve bu nedenle nispeten yüksek aktivite ihtiyacı . Görevde olmaktan hoşlanırlar ve her zaman kendilerini meşgul edebilecekleri bir şey isterler. Bu nedenle, onları dışarı çıkardığınızdan emin olun. günde yaklaşık 45 dakika yürüyüş . Ayrıca onlara 30 dakikalık veya daha fazla oyun süresi vermeyi planlamak isteyeceksiniz.


Shiba Inu

Kar Açık Havada Shiba Inu

Shiba, Japonya'nın soğuk dağlık bölgelerini katederek soğuk hava konusunda oldukça bilgilidir.

Shiba Inus, bu listede bahsettiğimiz diğer köpeklerden daha küçüktür. Ancak, cesur kişilikleri en büyük köpeklerinkiyle rekabet edin! Japonya'da yetiştirildi Sert, soğuk ve dağlık alanlarda avlanmaya yardımcı olmak için bu köpekler birçok farklı hava koşulunda mükemmel yürüyüşçülerdir.

Parlak, cesur ve uyanık kişilikleri vardır, bu da onları ev için uygun bir bekçi köpeği yapar. Ayrıca, memnun etmeye istekli kişilikleri ve yüksek zekaları göz önüne alındığında, oldukça eğitilebilirler. Shiba Inu, yabancılara karşı çekingen davransa da ailelerini sever ve çocuklarla oynamayı sever.

Bu köpekler var orta-yüksek enerji ihtiyaçları . Her gün yaklaşık 50 dakika egzersiz yapmaları gerekecek. Daha engebeli bir yerde yaşıyorsanız, onları yürüyüşe çıkararak ihtiyaç duydukları antrenmanı verebilirsiniz. Bunun ötesinde, çeviklik denemelerinden de hoşlanırlar. Ayrıca, öğrenilmiş bir davranış olmadıkça fazla havlamazlar, bu da onları yoğun nüfuslu konut alanlarında harika kılar.


akita

Karlı Ormanda Akita

Akitalar, soğuk dış ortam koşulları için yoğun paltolarla yetiştirilen av köpekleridir.

Japonya'da yetiştirilen bir başka soğuk hava köpeği, kabarık ve cesur Akita . Bu köpekler, zorlu hava koşullarında bile güvenli ve sıcak kalmalarına yardımcı olan çok yoğun çift katmanlı tüylere sahiptir. Bu köpeklerin çok fazla enerjileri var ama karda yuvarlanabilecekleri kış aylarında daha da enerjik olduklarını göreceksiniz!

Akitalar aslen yetiştirildi av arkadaşı olmak. Avlanmayı öğretmemiş olsalar bile, avlanma günlerinden itibaren av sürüşünü ve saldırganlığını korudular. Hal böyle olunca onları diğer hayvanlarla birlikte evlerde tutmak zor olacaktır. Bununla birlikte, evcil hayvan ebeveynlerine ve ailelerinin diğer insan üyelerine son derece sevecen ve sadıktırlar. Yabancılara karşı temkinli olabildikleri için hala erken yaşlardan itibaren sosyalleşmeye ihtiyaçları var.

Akitalar oldukça aktif köpeklerdir ve dışarıda oynarken en mutlular . Onları bacaklarını uzatabilecekleri yürüyüşlere çıkarmayı bir alışkanlık haline getirmelisiniz, ancak dikkatlerinin dağılmaması ve küçük hayvanları kovalamamaları için tasmalı olmaları için uygun şekilde eğitildiklerinden emin olun!


Tibet Mastifi

Dağlarda Siyah Tibet Mastiff

Tibet Mastiffleri, buzlu Himalaya dağlarında hayatta kalmak için yetiştirildikleri için düşük sıcaklıklar için iyi donanımlıdır.

Tibet Mastifi dünyanın en eski köpek ırklarından biri olarak bilinir. Ataları olabilecek büyük köpekleri betimleyen binlerce yıl öncesine dayanan Himalaya mağara çizimleriyle tasvir edilmişlerdir. Bu köpekler vardı aslen evin koruyucusu olarak yetiştirildi bu karlı dağlarda, bugün aynı dikkatli gözlere sahip olmalarını bekleyebilirsiniz. Paltoları son derece yoğun ve kalındır, bu yüzden onları evinize kabul ederseniz, bu cinsi tımar etmek için bolca zaman harcamayı bekleyin.

Bu koruma kapasitesi onları daha çekingen ve çoğu zaman yabancılara karşı temkinli yapar, ancak ailelerine olan bağlılıkları eşsizdir. Bu bağlılık onları bir refakatçi köpek için harika bir seçim yapar. Kendi duygularıyla ve ailelerinin duygularıyla oldukça uyumludurlar. Güçlü iradeli yapıları, onlarla eğitiminizde mümkün olduğunca erken liderlik göstermeniz gerekeceği anlamına gelir.

Bu dev köpeklerin, öğleden sonraları enerjilerini atmalarına yardımcı olmak için güzel, çitle çevrili bir avlu ile yaşamak için büyük bir alana ihtiyacı olacak. onlar özellikle yüksek enerjili köpekler değil ancak diğer herhangi bir cins gibi egzersize ihtiyaç duyacaktır. Günlük yürüyüşler, onları tatmin etmenin harika bir yoludur, ancak yürünen kişinin sona ermesini istemiyorsanız, onları hayatlarının başlarında iyi bir şekilde eğitmeniz önemlidir!


Tibet Teriyeri

Karda Tibet Teriyeri

Tibet Teriyeri, daha soğuk koşullarla başa çıkmak için iyi donanımlı, daha küçük bir cinstir.

Tibet'ten gelen bir başka köpek de karlı dağlarda keşişlere yol arkadaşı olmak üzere yetiştirilen Tibet Teriyeridir. Bu köpekler orta büyüklüktedir ve soğuk havalarda bile onları sıcak tutan uzun, yumuşak, çift katlıdır. Kalın kürkleri nedeniyle evinizde biraz tımar ve kürk yönetimi gerektirirler.

Parlak kişiliklerini gerçekten ortaya çıkarmak için onları erkenden sosyalleştirmeye özen göstermelisiniz; Tibet Teriyerleri yeni insanlara karşı utangaç olabilir, ama gerçekten sevmek için büyümek aşina oldukları kişilerdir. Size ısındıktan sonra, terapi köpek işine iyi gelen nazik bir mizaca sahip çok eğlenceli köpeklerdir.

Tibet Teriyerleri, büyüklükleri göz önüne alındığında daha küçük konutlarda yaşamaktan mutludur; havlamada da ağır olmadıklarını göreceksiniz. Ancak yine de oyun zamanı ve mümkün olduğunca sık yürüyüş için dışarı çıkarılmaları gerekecektir. Çok aktif köpekler değiller ama yine de orta derecede enerjileri var. Bu nedenle onlara her gün 45 dakikalık oyun süresi vermeli ve egzersiz yapmalısınız. Rutinlerine biraz çeşitlilik eklemeye çalışın, çünkü bu onları eğlendirmeye yardımcı olabilir.


İzlanda Çoban Köpeği

Karda İzlandalı Çoban Köpeği

İzlanda Çoban Köpeği, soğuk sıcaklıkların günlük olarak meydana geldiği İzlanda'dan gelmektedir.

İzlanda Çoban Köpeği, İzlanda kökenli olduğu bilinen tek cins olan kesinlikle eşsiz bir köpektir. Onlar aslen için yetiştirildi koyun sürülerini korumak ve gütmek , yine de bu günlerde, onların arkadaşlığı çoğunlukla evde keyif alıyor.

Kışları sıcak tutan su geçirmez bir çift katları vardır, bu da onları daha soğuk bölgelerde yaşayan aileler için mükemmel bir seçim haline getirir. En popüler cins olmasalar da, bu köpek sadık ve arkadaş canlısı . Yine, paltoları nedeniyle, kürkü mobilyalarınızdan ve kıyafetlerinizden uzak tutmak için yavrularınızı tımarlamak için bolca zaman harcamayı bekleyin.

Tanıdık olmayan birinin evlerine yaklaştığını gördüklerinde havlayabilirler, ancak İzlanda Çoban Köpekleri genellikle yabancılara karşı temkinli değildir. Bunun yerine, bu köpekler, geçen herkesi potansiyel yeni bir arkadaş olarak görür. Bu, onları küçük çocuklu aileler için bile uygun hale getirirken, evinizde kuş olmasın . Bu köpek, koyunları yırtıcı kuşlardan korumak için yetiştirildi ve bu nedenle evini paylaşan tüylü herhangi bir arkadaşı kovalayacak.


yemek

Karlı Dağlarda Chow Chow

Kuzey Çin'in daha soğuk dağlarından çıkan Chow Chows, soğuk iklimlerde gelişir.

yemek son derece tanınabilir aslan benzeri görünümleri ve mavi-siyah dilleriyle. Başlangıçta soğukta yoldaş olmak için yetiştirildiler ve insanlarına yaşamın birçok farklı alanında yardım ettiler. Bunlar arasında hayvan sürüsü, avcılık ve ayrıca arabaları ve diğer araçları çekmek yer alır.

Koruyucu yapıları onları bir evin mükemmel koruyucusu . Çok uzak oldukları bilindiği için tam olarak en arkadaş canlısı köpek değiller. Bununla birlikte, Chow Chows, yavruluktan itibaren sosyalleştikleri sürece çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla bile aile evlerinde mutludur.

Chow Chows lider olmaktan hoşlanır, bu da onları saldırgan köpekler yapabilir. Bir Chow Chow'u eğitirken, onların yerlerini anlamalarına yardımcı olmak için yeterli yetkiyi göstermelisiniz. İnatçı yapıları, eğitimi zorlaştırabilir, ancak sabır, sağlam rehberlik ve olumlu pekiştirme ile devam etmelisiniz. Chow Chow'lar çok enerjik değildir, bu yüzden onları tatmin etmek için çok fazla egzersiz yapmanıza gerek yoktur. Günde yaklaşık 30 dakika yeterli olacaktır, ancak kilo alımını önlemek için daha fazlasını alabilirsiniz.


Newfoundland

Karda Koşuda Acemi

Yeniler, özellikle daha soğuk iklimler ve su sporları ile başa çıkmak için yetiştirildi.

bu Newfoundland Belirli tarihleri ​​biraz belirsiz olsa da, aynı adı taşıyan Kanada adasından geliyor. Kışları onlara iyi hizmet eden yoğun paltoları var. Bu paltolar ayrıca su geçirmezdir ve Newfoundland'ı su yakınında veya suda çalışmakta usta kılar.

Balıkçılar ve avcılar için uzun zamandır yoldaşlar; bu günlerde su kurtarmada da çok iyiler. İş dışında, muhteşem aile hayvanları yaparlar nazik ve sevecen mizaçlarıyla. Sabırları onları çocuklu aileler için iyi bir seçim yapar. İnsanlarına derin bir bağlılıkları vardır, bu da onları harika bekçi köpekleri yapar.

Bu köpekler oldukça aktiftir ve her gün çok fazla egzersize ihtiyaç duyacaklar. Mümkün olduğunda onları yüzmeye götürmek harika bir fikir. özellikle yaz aylarında gölde onlara yetişmek çok zor olmayacak! Bu köpekler soğuk havanın tadını çıkarır, bu nedenle kar yağarken bile her zaman oynamak isteyeceklerini umarlar.


Alman Kurdu

Alman Çoban Karda Açık Havada

Alman Çoban Köpekleri, kalın çift tüyleri ile soğuk havaya çok iyi dayanabilen dayanıklı bir cinstir.

Alman Çobanları dünyanın en popüler ırklarından biridir. Kalın çift katları sayesinde soğuğu çok iyi idare ederler. Alman Çoban Köpekleri de kalın ve yoğun tüyleri nedeniyle kötü şöhretli tüy dökücülerdir. Dökülme mevsimlerinde bu yavruyu tımarlamak için bolca zaman harcamayı bekleyin.

Bu köpekler, modern günlerde rehber ve koklayıcı olmaktan, arama kurtarmaya yardımcı olmaktan çok farklı işleri üstlenen gayretli çalışan köpeklerdir. İş ahlakına rağmen, bu köpekler aynı zamanda sevdikleriyle güzel vakit geçirmek . Çoğu durumda sakin kalmalarına yardımcı olmak için erkenden sosyalleştirilmelidirler; Kendinden emin tavırları onları biraz korkutucu yapabilir.

Alman Çoban Köpekleri, her zaman meşgul olmayı seven harika akıllı köpeklerdir. Mümkün olduğunda onlara eğlence vermek iyi bir fikirdir; oyuncaklar, oyunlar ve aktiviteler, zihinlerini aktif ve yıkıcı eğilimlerden uzak tutmaya yardımcı olur! Bu köpek aynı zamanda oldukça yüksek enerjilidir. Her gün çok fazla egzersiz yapmaları gerekecek. Günlük 60 dakikalık bir yürüyüşü sabahları 30 dakikaya ve geri kalanını akşamın erken saatlerine bölebilirsiniz.


Leonberger

Leonberger Karda

Leonbergers, daha soğuk iklimlerde hayatta kalabilmeleri için boyutları ve daha kalın katları için özel olarak yetiştirildi.

Nazik Aslan olarak bilinen Leonberger dev bir köpektir altın kalpli. Aslen 19. yüzyılın ortalarında Almanya'da yetiştirildiler. Üreme sırasında amaç, çok yumuşak bir mizaç korurken, uzun kürklü ve yoğun bir astarlı büyük bir köpek yaratmaktı. Örtüleri soğuk havalarda onları mutlu ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

Büyük boyları yeni yürümeye başlayan çocuklarınızın güvenliği için bir tehdit oluştursa da, genellikle ailelerine karşı sevgi ve şefkat gösterirler. Hep çocuklarınızla ve daha büyük köpeklerinizle etkileşimleri denetleyin sadece herkesin iyi oynamasını sağlamak için. Leonberger'ların, uygun şekilde eğitilmedikleri zaman biraz inatçı oldukları bilinmektedir. Daha açık olduklarında gençleri eğitmeye başlamak iyi bir fikirdir.

Leonberger, iyi miktarda günlük egzersize ihtiyaç duyacak aktif bir köpektir. Günlük yürüyüşler her zaman iyi bir fikirdir, ancak çeviklik denemeleri, karting ve hatta hayvancılık gibi diğer etkinliklerden de hoşlanırlar. Bu köpekler aynı zamanda yüzme ve su kurtarma konusunda da mükemmeldir, bu yüzden onları mümkün olduğunda herhangi bir su kütlesine çıkarmaya çalışmalısınız.


Norveç Elkhound

Karda Norveç Elkhound

Norveçli Elkhound, orijinal Viking köpeğidir ve soğuk hava yetenekleriyle tanınır.

Norveç Elkhound'u, etrafta oldukları yüzyıllar boyunca birçok şapka taktı. Onlar, sahiplerinin topraklarının koruyucuları, sürülerinin bekçileri ve avdaki yoldaşları oldular. Kalın çift katları kesinlikle iş etiği konusunda onlara yardımcı oluyor. Onların paltoları suya ve kire dayanıklı , onları en soğuk İskandinav kışlarında bile son derece sıcak tutar.

Bu köpekler yabancılara karşı temkinli olma eğilimindedir. Tanıdık olmayan biri yanlarında olduğunda havlarlar. Norveç Elkhoundları cesurdur ve ailelerini korumaya her zaman isteklidir. Bu sadakat harika bir özellik doğal bağımsız doğasını dengeler . Hakimiyet kurmayı severler ve bu nedenle onlara ne yapmaları gerektiğini sağlam ama sabırlı bir rehberlikle öğretebilecek bir lidere ihtiyaçları olacaktır.

Norveçli Elkhounds yorucu egzersizden hoşlanır ve her gün bunun çoğunu gerektirir. İster bisiklet sürerken yanınızda koşuyor, ister parkta bir topun ardından koşuyor olsun, onlara 60 dakikalık yoğun egzersiz yapmaya çalışın. Bu, o gün için seansınızı sonlandırabilecek güzel ve sakin bir yürüyüş için onları sakinleştirmeye yardımcı olur. Ayrıca, bu köpeğe endişe ve stresi yakmak için koşabilecekleri geniş bir bahçe vermeye çalışın.

dış yapraklar döker mi

Fin Lapphund

Karlı Koşullarda Fin Lapphund

Soğuk havalarda gütme yetenekleri için yetiştirilen Fin Lapphunds, kış koşullarında gelişir.

İskandinavya'dan gelen bir başka köpek de Fin Lapphund'dur. Dünyanın diğer bölgelerinde pek tanınmazlar ancak Norveç, İsveç ve ana vatanları Finlandiya gibi yerlerde ün kazandılar. Bu köpekler ren geyiği gütmek için yetiştirildi; bu genellikle donma sıcaklıklarında çalışmayı gerektiriyordu.

Fin Lapphund'ları, zorlu koşullarda bile kızarmalarını sağlayan kalın, uzun çift katlara sahiptir. İşlerinin ötesinde, aile arkadaşlarını sevmek için yaparlar. Sahiplerini memnun etmeye her zaman istekli olan itaatkar köpeklerdir. ama, bu ailesine bağlılık Fin Lapphund'unu yalnız bırakmayı zorlaştırabilir. Kolayca ayrılık kaygısı geliştirirler ve çok yalnız kaldıklarında yıkıcı davranışlar sergileyebilirler.

Fin Lapphund, sürü yapabildiğinde en mutlu olduğu için, çok fazla egzersiz yapabilecekleri geniş, açık bir alana ihtiyaç duyacaklarını bekleyebilirsiniz. Özellikle apartman gibi daha küçük konutlarda, iç mekanlarda çok uzun süre tutulmamaları önemlidir. Bu köpekler yürüyüşler ve diğer eğlenceli aktiviteler için çok zaman gerektirir. Getirme oynamak, antrenman seansları ve çeviklik denemeleri, Fin Lapphund'unuzun oyun süresi ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak için iyi seçimlerdir.


Anadolu Çobanı

Kışın Anadolu

Türkiye yaylalarında koruma amaçlı yetiştirilen Anadolu Çobanı, soğuk iklimlerde yetişir.

bu Anadolu Çobanı kafa karıştırabilecek bir isim var. Sürü için yetiştirilmediler, bunun yerine sürülerinin koruyucusu olarak hizmet ettiler. İlkbahar ve yaz aylarında dökülen, ancak kışın kalın kalan çift katlı bir ceketleri vardır. dondurucu koşullarda bile onları sıcak tutun . Mükemmel koruyucular olmalarına rağmen, aile hayatı için pek uygun değiller.

Çocukları olmayan küçük ailelerde daha iyi durumdalar çünkü çocukları kendilerine yol gösterebilecek kapasitede görmüyorlar. Bu köpekler hem son derece bağımsız hem de sadıktır. Liderliklerinde kararlı olan bir sahiple daha iyisini yaparlar. Yetişkinliklerinde daha iyi uyum sağlamalarına yardımcı olmak için hayatlarının erken dönemlerinden itibaren uygun sosyalleşmeye ihtiyaçları vardır. Bu sosyalleşme olmadan, yabancılara karşı saldırganlığa eğilimlidirler.

Anadolu Çobanları bol miktarda egzersize ihtiyaç var oldukça enerjik bir cins oldukları için. Sürülerinin veya sürülerinin etrafında devriye gezmeye çok alıştıkları için, içeride çok uzun süre kalmaktan mutlu olmayacaklar. Oynamak için büyük, çitle çevrili bir bahçeye ihtiyaçları olacak, böylece fazla enerjiyi ve hayal kırıklığını yakabilirler. Onları bahçede geçirdikleri sürenin üstünde uzun, düzenli yürüyüşler yapmak onların mutlu ve sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.


Büyük Pireneler

Büyük Büyük Pireneler Köpeği

Great Pyrenees köpekleri, soğuk Pyrenees Dağları ile başa çıkmak için yetiştirilmiş eski bir cinstir.

bu Büyük Pireneler Pirene Dağları üzerinde ve çevresinde yetiştirildi. Bazı atalarının yaklaşık 11.000 yıl önce olduğu düşünülen çok eski bir cins! Bu köpekler, sert kışlarda harikalar yaratan çok kalın çift katlara sahiptir, ancak biraz bakıma ihtiyaç duyacaktır. Bu yavrular çok tüy döküyor!

Büyük Pirenelerin sahip olduğu düşünülmektedir. bir çoban köpeği olarak kökenleri . Birçoğu bugün hala bu role sahip olsa da, modern çağda, onları aileleriyle takıldığını görme olasılığınız daha yüksektir. Çocuklarla iyi geçinmelerini sağlayan tatlı mizaçları olan harika hayvanlardır. Ancak, sahipleri onları tutarlı bir oranda iyi eğitmeye özen göstermelidir. Büyük Ateşler zekidir ancak genellikle kendi işlerini yapmaya daha yatkındırlar.

Büyük bir Ateş Tutmak zor olabilir. Çitlerinizin yüksek olduğundan emin olarak, dolaşabilecekleri çok fazla alan sağlamanız gerekecek. Büyük Pireneler'de sorun yok çitlerin üzerinden atlamak etkileyici atlama yüksekliklerine uyum sağlayacak kadar kısadır. Bunun ötesinde, özellikle kış aylarında yürüyüşlerde sizinle engebeli arazide gezinmeyi seveceklerdir. Onlara her gün yaklaşık 30 dakikalık günlük yürüyüşler yapmaya çalışın. Özellikle aktif değiller, ancak oyun zamanından çok keyif alıyorlar. Oyuncaklar ve oyunlar onları mutlu etmede işe yarayacaktır.


Pirene Mastifi

Karda Pirene Mastifi

Pyrenean Mastiff de Pyrenees Dağları'ndan geliyor ve soğuk iklimler için çok donanımlı.

Pirene Dağları'ndan bir başka köpek de Pyrenean Mastiff'tir. Onlar kesinlikle büyük köpeklerdir, omuzlarında 30 inç civarında dururlar, genellikle 180 libre ağırlığa sahiptirler! Yoğun ve kabarık çift katları onları kış aylarında güvende tutar. Ayrıca aşırı tüy dökerler, bu nedenle bu listedeki diğer ırklarda olduğu gibi, onları düzenli olarak tımar etmeye hazır olun.

Etrafında yetiştirildiler 800 yıl önce iyi bir hayvan bakıcısı ihtiyacını karşılamak ve aynı zamanda çobanın arkadaşı olmak. Pyrenean Mastiff'ler bir aile köpeği için iyi bir seçimdir. Bu listedeki diğer köpekler kadar sevecen değiller, bu yüzden bunu aklınızda bulundurun. Çocuklarla iyi geçinirler, ancak çocuklarınızın kişisel alanlarına saygı duymalarını sağlamalısınız. Daha bağımsız yapıları ve devasa boyutları göz önüne alındığında, itaat eğitimi mümkün olduğunca erken yapılmalıdır.

Tasma eğitimi, bu köpeğin büyüklüğü göz önüne alındığında özellikle önemlidir, bu nedenle köpeklik döneminden itibaren onun üstünde kaldığınızdan emin olun. Pyrenean Mastiff'iniz sizinle uzun yürüyüşler yapmaktan keyif alacak. Ama olacak onları kontrol etmek zor eğer iyi davranmazlarsa! Pyrenean Mastiff'ler bacaklarını esnetme ihtiyacının yanı sıra özellikle yorucu aktivitelerle ilgilenmezler. Daha tutarlı, ancak daha yavaş tempolu egzersiz onlar için iyidir.


Karakaçan

Karlı Havada Karakaçan Köpeği

Karakaçan, Bulgaristan'ın dağlık bölgelerinden gelir ve soğuk hava için iyi donanımlıdır.

Bulgar Çobanı olarak da bilinen Karakaçan, kalbi olan büyük bir köpektir. Sürülerini korumaya yardımcı olabilecek bir köpeğe ihtiyaç duyan Bulgaristan ve Yunanistan'a yerleşen göçebe çobanlar tarafından yetiştirildiler. Onların yoğun astarlar önemlidir onları soğuk havalarda sıcak tutmak için - özellikle geceleri koyunlarını korumak zorundalar. Yabancılara karşı temkinli olduklarından, görev duygusu onları evin mükemmel koruyucuları yapabilir.

Bununla birlikte, ailelerine derin bir bağlılıkları vardır ve sürülerinin üyelerine karşı genellikle çok tatlı ve sabırlı olurlar. Saldırgan eğilimleri, onları köpeklik döneminden itibaren sosyalleştirerek azaltabilirsiniz. Karakaçan'ınızı apartman kompleksi gibi daha küçük alanlarda tutmamaya çalışın. Gezinebilecekleri geniş, açık alanlara ihtiyaçları var. Bunun ötesinde, oldukça gürültülü de olabilirler. ne kadar uyanık oldukları göz önüne alındığında .

Onlara her gün en az 60 dakika daha yorucu aktivite vermeniz gerekecek. Bu, tempolu bir yürüyüş, yürüyüş ve oyun oynama şeklinde olabilir. Bir koyun sürüsü olan bir çiftliğe sahip olacak kadar şanslıysanız, onları mükemmel bir şekilde koruyup güderler.


Keeshond

Karda Keeshond

Daha küçük çerçeveleriyle bile Keeshond, daha düşük sıcaklıklarla kolayca başa çıkabilen dayanıklı bir türdür.

Keeshond, ataları Samoyed'e benzer bir siluete sahiptir. Onlar, gür dış tüyleri ve yoğun astarları sayesinde karda fevkalade bir performans sergileyen başka bir köpektir. Ailenizde bir Keeshond bulundurmanın onu daha iyi hale getireceğini göreceksiniz.

Bu köpekler ilgi odağı olmayı severler ve bu ilgiyi insanlarına sevgiyle geri döndürmek için her zaman ellerinden gelenin en iyisini yapacaklardır. Onlar ailesine derinden bağlı ve uygun şekilde eğitildiğinde iyi bir bekçi köpeği olacaktır. Oldukça zeki oldukları için eğitilmesi yeterince kolaydır, ancak yaramazlık için bir yetenekleri olduğu konusunda uyarılmalıdır! Onları ne kadar erken eğitirseniz, onları iyi durumda tutmak o kadar kolay olur.

Keeshond'lar teknelerde refakatçi olmak için yetiştirildi ve bu nedenle daha küçük yerlerde güzel yaşam hayatı. Bu, onları daireler için mükemmel bir seçim haline getirir, ancak egzersiz yapmak için her fırsatta Keeshond'unuzu dışarı çıkarmak her zaman iyi bir fikirdir. Oldukça aktifler ve onları yormak için her gün çok fazla aktiviteye ihtiyaç duyacaklar - 60 dakikalık yürüyüş ve oyun süresi. Aksi halde, onların yaramazlıkları sarmal olabilir ve daha yıkıcı davranışlara dönüşür. Diğer taraftan, biraz daha çılgınlaşıp fazladan enerjiyi yakmak için daireler çizmeye başlayabilirler!


Komondor

Karlı Havada Komondor

Komondor bir paspasın diğer ucu gibi görünebilir, ancak soğuk havayla sorunsuz bir şekilde başa çıkabilirler.

Diğer bir sürü koruyucusu, Macaristan menşeli Komondor'dur. Bu köpekler büyük tüy toplarından başka bir şey gibi görünmeyebilirler, ancak onları çiftliğin ve evin yetenekli koruyucuları yapan güçlü bir mizaçları vardır. Kalın, tüylü paltoları, çok fazla bakım gerektirmesine rağmen, en sert kışlarda bile sıcak kalmalarına yardımcı olur.

Yeterince erken yapılmazsa bu köpeği dizginlemek zor olabilir, ancak faydaları inanılmaz. İnsan ailelerine güçlü bir bağlılıkları vardır ve onları güvende tutmak için ne gerekiyorsa yapacaklardır. Olmalarını istiyorsanız, erkenden sosyalleşme önemlidir. yeni insanlara ve hayvanlara daha fazla güvenmek . Uygun şekilde eğitilmiş bir Komondor, sevgi yağmuruna tutuldukları için ailesiyle birlikte rahatlamaktan çok mutludur.

Komondorlar, keşfedilecek çok arazisi olan kırsal alanlarda yaşadıklarında en mutlu olurlar. Ne kadar çok koruma, o kadar iyi! Ancak sahipleri dikkatli olmalı onlara fazla yer vermemek , ayrıca çevre çitini sabitlemek için. Komondorlar, devriye alanlarını genişletmek için çitlerden kolayca atlayabilirler. İnatçı tavırları nedeniyle ilk kez köpek sahiplerine tavsiye edilmezler.


Köpek

Karda Kuvasz

Daha soğuk Macar dağlarına dayanacak şekilde yetiştirilen Kuvasz, daha soğuk havalarda evindedir.

Kuvasz, Macaristan'dan geliyor. Bu köpek, çiftlikteki koyunlardan sığırlara, atlara kadar tüm hayvanların sarsılmaz koruyucusu olacak şekilde yetiştirildi. Onları sürülerine zarar verebilecek kurtlardan ayırmaya yardımcı olan yoğun, beyaz kürkle kaplıdırlar.

Kürkleri ayrıca çift kaplıdır, bu da onları sert kış sıcaklıklarından korur. Bu köpekler işlerinde iyidir, tehlike karşısında korkusuz olmak . Bu onları ev için de bekçi köpeği olarak uygun hale getirir. Bir Kuvasz'ı yalnızca daha önce bir köpeğiniz olduğunda almak iyi bir fikirdir. Güçlü içgüdüleri vardır ve bağımsız olma eğilimindedirler; davranmalarına yardımcı olacak yetkin bir lidere ihtiyaçları olacaktır.

Onları gençken eğitmek için özel özen gösterin. Bu büyük köpekler 30 inç yüksekliğe ve yaklaşık 120 pound ağırlığa kadar büyürler, bu da terbiyeli değillerse yürümelerini zorlaştırır. Çalışmak için yaratılmış aktif bir tür olduklarından, egzersiz onların mutluluğu için çok önemlidir. Onlara aktivitelerinde çeşitlilik sağlamaya özen göstererek, her gün yaklaşık 60 dakika egzersiz yapın. Bu, yıkıcı eğilimleri uzak tutmaya yardımcı olur.


Kafkas Çoban

Kar açık havada beyaz çoban

Kafkas Çobanı, özellikle soğuk ve dağlık arazilerin üstesinden gelmek için yetiştirildi.

Ayrıca Rus Ayı Köpeği olarak bilinen , Kafkas Çoban aslında birkaç farklı köpek ismiyle gider. Bu devasa köpekler Kafkas Dağları'nda ortaya çıktı. 150 poundun üzerinde bir Kafkas Çobanı bulmak nadir değildir ve aslında bazı köpekler 200 pound kuzeye kadar büyümek . Yoğun, kabarık tüyleri onları olduğundan daha da iri gösterir.

Tüm kalın kaplamalı köpek ırklarında olduğu gibi, bu yavruların da düzenli olarak tımarlanması gerekecektir. Diğer çalışan ırklardan daha rahat bir mizaçları vardır, ancak yine de bir Mastiff veya Danua'dan daha fazla enerjiye sahip olacaklardır. Bu yavrular, yalnızca boyutları nedeniyle değil, aynı zamanda gezici koruyucu içgüdülerine uyum sağlamak için daha büyük bir yuvaya ve bahçeye ihtiyaç duyarlar.

Bu cins çok özel bir aile gerektirecektir. Onlar son derece dik başlı ve çok bağımsız. Kafkas Çobanları, sert başlı köpekleri yönetme konusunda deneyimli bir firma sahibine ihtiyaç duyar. Tek köpekli bir evde en iyisidirler ve diğer köpeklerle (özellikle erkeklerle) her zaman iyi geçinmezler.


Son düşünceler

Sizi sıcak tutacak sevgi dolu bir köpek arkadaşınız varsa, daha soğuk bir iklime sahip bir yerde yaşamak mutlaka soğuk bir deneyim olmak zorunda değildir. Öne çıkardığımız her cins, onları diğer cinslerden ayıran benzersiz özelliklere sahiptir. Bu listedeki her cins, donma sıcaklıklarının yüzü .

İster karda zorlu görevleri tamamlamanıza yardımcı olacak bir çalışan arkadaşa, ister sizi mutlu edebilecek bir aile hayvanına ihtiyacınız olsun, kesinlikle ihtiyaçlarınıza uygun, donu seven tüylü bir arkadaş vardır. Onların bakımına en iyi nasıl yaklaşacağınızı bilmeniz önemlidir, böylece uzun ve sağlıklı yaşamları boyunca sizinle çok mutlu anılar biriktirebilirler. Kar köpeğinize bakmak zor bir iş olsa da, onların tüylü sarılmaları her zaman sizin için yeterli olacaktır. buzu erit kasvetli bir günden.

Yorumlar