Labradoodle vs Goldendoodle: Farklılıklar, Mizaçlar ve Daha Fazlası

Labradoodle vs Goldendoodle: Farklılıklar, Mizaçlar ve Daha Fazlası

Aptalca kulağa hoş gelen isimleri, ikisinin birbirinin yerine geçebileceğini öne sürse de, Labradoodles ve Goldendoodles çok iki farklı köpek ırkıdır. Bu köpek ırkları birçok benzerliği paylaşır, ancak onları birbirinden ayıran birkaç farklılıkları vardır.

Bu yavruların her biri, kendilerinden tasarımcı köpekler olarak yaratıldı. Amerikan Favori meslektaşları, laboratuvar ve Golden Retriever (ki temelde uzun saçlı bir laboratuvar ).Bugün bu ırkları, boyutlarını, mizaçlarını, eğitim taktiklerini ve daha fazlasını karşılaştıracağız. Şimdi bunların her birinin bu cinsler Goldendoodle ile Labradoodle'ı daha ayrıntılı olarak karşılaştırdığımız için kendilerine özgü benzersiz.

Sevgi, Sadakat ve Bakış

Ne kadar yakın akraba olursa olsun, her köpek ırkının kendi farklılıklarına sahip olduğunu zaten tespit etmiştik. Beri Labradoodle ve Altın renkli doodle her biri aynı ebeveyn ırkından birini paylaşır, bazı benzerlikleri olması zorunludur.Labradoodles ve Goldendoodles aynı boyutta olma eğilimindedir. Olgunluklarında, her ikisi de omuzda 13 ila 24 inç uzunluğunda olabilir. Boyutlarına (minyatür, orta veya standart) bağlı olarak, bu ırkların her biri 15 ila 100 pound arasında olabilir. Bu çeşitler hem Labradoodle hem de Goldendoodle'da mevcuttur.

İki doodle karışımının da benzer bir yaşam süresi beklentisi var. Her biri 10 ila 15 yıl arasında yaşayabilirler.

Diğer Benzer Özellikler

Bu köpeklerin her ikisinin de efendilerine çok sadık, arkadaş canlısı ve şefkatli olduğu biliniyor. İlk endişe seviyeleri köpeğe ve kişiliğine göre değişirken, sonunda, sevgi dolu doğaları nedeniyle aileler için harika evcil hayvanlar yaparlar.Her ikisi de çok sosyal oldukları ve diğer köpekler de dahil olmak üzere çevrelerindeki insanlarla etkileşime girmeyi sevdikleri için yabancılarla iyi anlaşırlar. Oynamayı sevdikleri ve arkadaşça bir doğaya sahip oldukları için, onları sosyalleştirmek ve olabildiğince dışarı çıkarmak iyidir.

Aslında, bu ırkların her ikisi de çok akıllıdır ve genellikle eğitilmesi kolaydır. Ancak, hem bol bol oyun süresine hem de bol miktarda egzersize ihtiyaç duyacaklarını unutmamak önemlidir. Genellikle emek veya avlanma için kullanılan diğer ırkların aksine, her ikisi de refakatçi köpek olarak kabul edilir.

Irkların Karşılaştırılması

Labradoodle ve Goldendoodle birbirine ne kadar benzer olursa olsun, kesinlikle farklılıkları vardır. Aynı cinsten bir ebeveyni paylaşmak bile bu gerçeği silemez.Biri özelliklerinin yarısını Labrador'dan, diğeri ise golden retriever'dan aldığından, bazı farklı özelliklere sahip olacaklar.

Mizaç Farklılıkları

Labradoodle, iki cinsin daha koruyucusudur. Kesinlikle saldırgan sayılmasa da, efendilerine duydukları ilgide sadakati açıkça görülmektedir.

Bununla birlikte, bu köpeklerin hiçbiri çok iyi bekçi köpeği olamaz. Orada burada havlayabilirler, ama sonunda, ikisi de sevgilerini evinize gelen herkese yönlendirirler.

Bir Labradoodle yabancılarla tanıştıktan sonra biraz soğuk görünebilir, ancak genellikle sonunda ısınırlar. Goldendoodles, mümkün olduğunca çok arkadaş edinerek herkese koşma olasılığı daha yüksektir.Boyut Farkları

Labradoodle ve Goldendoodle arasındaki ilk ve muhtemelen en belirgin fark, onların fiziksel özellikleridir. Daha önce bahsettiğimiz gibi aynı boyutta olabilecekleri doğru olsa da çoğu standart boyutlu Goldendoodle, standart Labradoodle'dan daha büyük olacaktır.

Aslında, Goldendoodles 100 pound'a kadar ulaşabilirken, bir Labradoodle muhtemelen 65 pound'u geçmeyecek. Bununla birlikte, aralıkları, aynı boyutta bir Goldendoodle ve Labradoodle bulabileceğiniz yerde yeterince benzer. Örneğin, bu köpeklerin her iki minyatür cinsi de aynı büyüklükte kalma eğilimindedir. Standart ve orta boy Labradoodles, genellikle standart Goldendoodle'lardan daha küçük olacaktır.

Goldendoodles, altın, karamel veya kırmızı katlara sahip olma eğilimindedir. Labradoodles, siyah, sarı, beyaz, çikolata ve daha fazlası dahil olmak üzere daha geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Paltolarının her ikisi de oldukça düşük tüy döküyor ve her birinin kıvırcık kürkü var.

Bununla birlikte, Labradoodles, Labrador yarılarının ayrıntılarını kürk açısından alma eğilimindedir. Kanişlerinin yarısı kıvırcık olmasına rağmen, Labrador yarısı kısa ve incedir. Bu kombinasyon genellikle daha kısa, daha az kıvırcık kürklere yol açar. Bir Goldendoodle, uzun, kalın kürklü bir golden retriever'ın özelliklerini üstlenir. Bu, Goldendoodle'da daha uzun, daha kalın ve daha kıvrımlı bir kürkle sonuçlanır.Kişilik Farklılıkları

Labradoodle ve Goldendoodle hem sosyal hem de arkadaş canlısıdır. Bununla birlikte, Labradoodle daha enerjik olma eğilimindedir, bu da daha fazla oyun süresi ve egzersize ihtiyaç duyacağı anlamına gelir. Labradoodle genellikle ikisinden de daha akıllıdır.

Enerjik ve arkadaş canlısı olsalar da, Labradoodle'ınızın Goldendoodle'dan biraz daha çekingen ve ihtiyatlı göründüğünü görebilirsiniz. Isındıklarında eğlenceye katılmaktan mutlu olurlar. Ancak bazıları için biraz zaman alabilir. Bu özellik nedeniyle, Goldendoodle'ınızın biraz daha lezzet ve daha az çekingen olduğunu fark edebilirsiniz.

Bir Goldendoodle, herkese harika bir oyun oynama ve kahkaha zamanı verecektir, ancak bir Labradoodle her zaman güvenilir ve memnun olmaya istekli olacaktır.Eğitim Farklılıkları

Labradoodles ve Goldendoodles, eğitilmesi ve öğretilmesi kolay olduğu düşünülen çok zeki yavrulardır. Her ikisi de oldukça kolay eğitilebilir olsalar da, Labradoodle ikisinden daha akıllı olduğu biliniyor. Sahiplerine karşı biraz daha sadakat ve güvenilirliğe sahip olma eğilimindedirler, bu da onları eğitmeyi çocuk oyuncağı haline getirir.

Ancak, bu ırkların her ikisinin de ebeveynlerinin de çok eğitilebilir olduğunu hatırlamak önemlidir, bu nedenle ikisiyle de fazla sorun yaşamamalısınız. Hem Golden Retriever hem de Labradors, komutları nasıl uygulayacaklarını bilen mükemmel, akıllı evcil hayvanlar yapar.

Goldendoodles'ın eğitilmesi oldukça kolay olmasının yanı sıra çok arkadaş canlısı olduğu için, genellikle hastanelerde ve bakım evlerinde hizmet köpekleri olarak kullanıldığını belirtmekte fayda var. Hastaları ve sakinleri neşelendirmek için iyi olmakla kalmazlar, aynı zamanda onları getiren eğitmenlerin komutlarını dinleyecek kadar akıllıdırlar.

Bir Labradoodle, yabancılara karşı biraz soğukkanlı olma eğilimi göz önüne alındığında, muhtemelen evinde ailesiyle daha iyi eğitilecektir.Sıkça Sorulan Sorular

Bu köpek ırkları hakkında sorularınız mı var? Nereden başlayacağınızdan veya daha sonra nereye gideceğiniz konusunda hala biraz emin değil misiniz? Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz! Pek çok kişinin benzer endişeleri ve soruları vardır, bu nedenle sizinkilere de yanıt vermek için en yaygın sorulardan birkaçını inceleyeceğiz.

S: Labradoodles ve Goldendoodles hipoalerjenik midir?

C: Bu harika bir soru çünkü aynı zamanda yaygın bir yanılgıdır. Pek çok insan bu cinslerin hipoalerjenik olduğunu düşünür çünkü kanişler tüy dökmez. Bununla birlikte,% 100 tüy dökmeyen veya hipoalerjenik köpekler mevcut değildir. Her köpeğin bazı yönleri vardır ya da alerjenleri vardır.

Doğru olan, bu yavruların hipoalerjenik hale gelebildiğiniz kadar yakın olduklarıdır. Çok fazla tüy dökmeseler de, dökülme gerçekten alerjiler için gerçek tetikleyici değildir. Alerjik reaksiyonları tetikleyen bileşene Fel D 1 adı verilir ve köpeğinizin tükürüğünde, derisinde ve saçında bulunur.

Bir köpek kürkünü döktüğünde protein de onunla birlikte dökülür. Çünkü Labradoodles ve Goldendoodles fazla dökülmez Bu proteinin daha az dökülmesi, köpek alerjisi olanlar için onu daha katlanılabilir kılar. Neredeyse hipoalerjenik yavrulara ulaşmanın en iyi yolu, bir kaniş ve başka bir cins yerine ikinci nesil bir yetiştirici veya gerçek karalamalar üreten birini bulmaktır.

S: Labradoodle veya Goldendoodle'ı nereden satın alabilirim?

C: Labradoodles ve Goldendoodles kasıtlı olarak yetiştirilmiş melezler olduğundan, bir köpek yavrusu bulmak için en iyi seçeneğiniz saygın bir yetiştiricidir. Bunun gibi, belirli ırkları ve onların yetiştiricilerini aramanıza izin veren birçok site var.

Aynı zamanda barınaklarda ve yerel evcil hayvan dükkanlarında şansınızı her zaman deneyebilirsiniz. Tam olarak aradığınız cinsi bulabileceğinizin garantisi yoktur, ancak sevgi dolu bir eve ihtiyaç duyan bir Labradoodle veya Goldendoodle bulacağınızı asla bilemezsiniz.

köpekler çekirdek yer mi

Fiyat konusunda endişeleriniz varsa, Goldendoodles'ın iki cins için daha uygun fiyatlı olma eğiliminde olduğunu belirtmeye değer olabilir. Bir yetiştiriciden, bir Goldendoodle için 600 ila 800 ABD Doları arasında bir ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Labradoodles genellikle 1.500 ila 2.500 ABD Doları arasında herhangi bir yere gider. Tabii ki, bu fiyatlar yetiştiriciye göre değişecek ve evlat edinip edinmediğinize bağlı olacaktır.

S: Hangisi daha iyi: Labradoodle mı yoksa Goldendoodle mı?

C: Bu sorunun gerçek yanıtı şudur: hiçbiri! Her iki cins de diğerinden daha iyi kabul edilmez ve bu çoğunlukla daha iyisinin kişisel tercihlere bağlı olmasından kaynaklanır. Çok seçici değilseniz, muhtemelen ikisine de sahip olabilirsiniz ve seçiminizden memnun olabilirsiniz.

Bununla birlikte, Labradoodles daha fazla enerjiye sahip olma eğiliminde olduğundan, biraz daha düşük bakım ve enerji seviyeleri arayan biri muhtemelen bir Goldendoodle'ı biraz daha takdir edecektir.

Ek olarak, Goldendoodles daha uzun, daha kalın katlara sahip olma eğilimindedir ve Labradoodles'tan biraz daha tımar bakımı gerektirebilir. Daha kısa, daha kolay yönetilebilir kürkle daha çok ilgileniyorsanız, Labradoodle sizin için muhtemelen daha iyi bir bahis olacaktır.

S: Labradoodles ve Goldendoodles avcılık için iyi midir?

C: Kanişlerin tarihine daha önce baktıysanız, bu kıvırcık köpeklerin eskiden avlanmak için kullanıldığını biliyorsunuzdur. Onlar harika yüzücülerdir ve her türden av köpeği gibi kürkleri suyu iter. Bununla birlikte, kanişler uzun zamandan beri lüks tipte bir evcil hayvana dönüştürülmüştür.

Bununla birlikte, onları avlanmak için kullanmak mümkündür, ancak optimal değildir. Onları iyi av köpekleri yapabilecek özelliklere sahip olsalar da, melezler de çok tahmin edilemez olabilir. Doğru eğitim ve yoğun kararlılıkla doodle'ınızı ava hazırlayabilirsiniz. Bununla birlikte, genellikle av köpekleri ve işaretçiler gibi avlanma türü değildirler.

S: Labradoodles ve Goldendoodles sağlıklı köpekler midir?

C: Bazı köpek ırklarının sağlık sorunlarına diğerlerinden daha duyarlı olduğunu duymuş olabilirsiniz. Bu kesinlikle doğrudur ve türünüzü seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir husustur. Doğru bulurken Goldendoodle gibi bir cins için köpek maması sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir, sonuçta ebeveynin sağlığı genellikle köpeğinizin gelecekteki sağlığı için en iyi göstergedir.

Hem Labradoodles hem de Goldendoodles melez olduğundan, fiziksel, duygusal ve sağlık özellikleriyle ilgili her zaman biraz soru işareti olacaktır. Tüm melez köpeklerin genetik sağlık sorunları geliştirme potansiyeli vardır.

Labradoodles, kulak enfeksiyonlarına daha duyarlıdır. Labradoodle'ınızın kulağını özellikle suyla temas ettikten sonra güzel ve temiz tutmanız önemlidir. Ek olarak, daha küçük bir cinsiniz varsa, diş sağlığına özellikle dikkat etmelisiniz. Küçük köpekler genellikle periodontal hastalığa daha yatkındır.

Bir Labradoodle'ın hem Labrador hem de kaniş taraflarından çekebileceği diğer sağlık sorunları kalça ve dirsek displazisi, göz hastalığı ve kanama bozukluklarıdır. Bu sağlık sorunları yavrularınız için çok rahatsız edici olabilir ve size oldukça pahalıya mal olur.

Goldendoodles ayrıca çeşitli sözleşme yapabilir sağlık sorunları özellikle de çok dikkatli ve bilgili bir yetiştiriciden gelmediyse. Bununla birlikte, onlar gibi melez bir yavru oldukları için Bernedoodle , diğer safkanlardan daha sağlıklı olma eğilimindedirler.

Goldendoodle'da dikkat edilmesi gereken bazı sağlık sorunları, alerjik cilt hastalıkları, diz ve kalça yaralanmaları ve epilepsidir. Bu cins ayrıca progresif retinal atrofi olarak adlandırılan gece körlüğü belirtilerini de gösterebilir.

Son düşünceler

Gördüğünüz gibi, hem Labradoodles hem de Goldendoodles, bireyler ve aileler için mükemmel evcil hayvanlar yapar. Arkadaş canlısı, sevgi dolu ve sadıktırlar, aynı zamanda akıllıdırlar ve kolayca eğitilirler. Bununla birlikte, bunların melez olduklarını ve hoş bir paket içinde gelebilecekleri halde, içinde tam olarak ne olduğunu söyleyemeyeceklerini aklınızda bulundurmalısınız.

Her melez köpek, fiziksel özelliklerin yanı sıra çeşitli kişilik özellikleri sunacaktır. Bir yetiştirici sahip oldukları en iyi kaniş ve golden retriever'ı yetiştirebilir, ancak yavruların hangi özellikleri alacağını bilemez.

Kendiniz ve yeni köpeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şey bilgili olmaktır. Kendinizi cins ve köpeğinizi yaratan iki cins hakkında eğitin. Bilgi sahibi olmak, sizi ve evcil hayvanınızı olabilecek en mutlu tutacak şeydir.

Yorumlar

Barbara Geno
Missouri'de Medium veya Large Labdoodles yetiştiren bir yetiştirici öneriniz var mı? Lütfen isimlerini ve telefon numaralarını listeleyin. Dört Laboratuvarım vardı ve Laboratuvarımı Aralık ayında kapatmak zorunda kaldım. Onsuz kalbim kırıldı.
Kelly Wilson (Yazar)
Merhaba Barbara! Yavru köpeğiniz için çok üzgünüm. Maalesef, bölgenizdeki hiçbir yetiştiriciden haberdar değilim. Herhangi bir Labradoodle kurtarmasının köpeği olup olmadığını görmek için Facebook'ta yerel kurtarmaları kontrol etmenizi öneririm ve orada bir köpek bulamazsanız, bölgenizde saygın bir yetiştirici bulmak için hem sosyal medyayı hem de Google aramalarını kullanın. . İyi şanslar!
Teresa Wall
Altın karalamalar hakkında yazdıklarınıza bayılıyorum. Bende standart kaniş karışımı var. 4 aylık. Onu eve getirdiğimden beri alerjisi var. Gelip onu kaşımam için ağlıyor. Veteriner ilaç tedavisi konusunda endişeli çünkü çok genç. Alerjiler ve kaşıntının nasıl giderileceği hakkında büyük yazılar yazmanızı çok isterim. Her köpek için beni çok üzüyor. Eğer yapabilirsen teşekkür ederim!
Kelly Wilson (Yazar)
Teresa yorumunuz için teşekkürler! Bunu, yakında bununla ilgili bir makale hazırlayıp yazamayacağımızı görmek için sitemize yazan Vet'imiz ile konuşacağız! Yardımcı olacaksa, kaşıntılı ciltler için şampuanlar hakkında bir makalemiz var!