Alaskan Malamute ile Sibirya Husky: Farklılıklar ve Benzerlikler

Alaskan Malamute ile Sibirya Husky: Farklılıklar ve Benzerlikler

Bir sonraki yavru köpeğinizi düşünürken Alaska kurdu ile Sibirya kurdu karşılaştırması? Farklılıkların ve benzerliklerin ne olduğunu biliyor musunuz? Okumaya devam etmezseniz, bu iki tarihi ırkın ayrıntılarına dalarken. Bu iki cins zaman kadar eskidir ve ünlü sözün 'büyüklerinize saygı duyun' dediği gibi, çünkü bu iki yiğit adam kesinlikle saygınızı hak ediyor (ve emrediyor!). Her biri görkemli ve güzel diğeri gibi ve bazılarına sürpriz gelse de ikisi de çok tatlı huylu ve sevgi dolu aile paketlerine doğru. Aslında, genellikle birbirleriyle karıştırılırlar, Alusky denen yavru üretmek .

Bu ırkların ikisi de çok enerjik çalışma geçmişinden köpekler ve bu nedenle ihtiyaç duydukları egzersizi yapmaları gerekir ve çok ihtiyaç duyarlar, çok ortalama köpeğinizden daha fazla. Alaskan Malamute, başlangıçta saf gücü nedeniyle ağır kızakları çekmek için kullanılıyordu ve süpersonik hızı için Sibirya Husky'ye ihtiyaç vardı.Her ikiside görünüşte benzer ve kesinlikle kardeş olabilirdi, Alaskan Malamute daha uzun ve daha tıknaz kardeşti! Husky, Malamute'den biraz daha eğlencelidir, ancak Malamute daha iyi bir bekçi köpeği yapar. Alaskan Malamute, Husky'ye kıyasla biraz daha tımar gerektirir, ancak Husky'yi satın almak daha ucuzdur.

Öyleyse, iki cins arasında karar vermeye çalışıyor olsanız da, ya da sadece köpek bilginizi artırmak için buradaysanız, buzları kıralım ve doğrudan farklılıklarının ve benzerliklerinin ayrıntılarına dalalım.

Irk Karşılaştırma Tablosu

Alaska KurduSibirya kurdu
Yükseklik 25-28 inç (M)
23-26 inç (F)
21 - 23,5 inç (M)
20-22 inç (F)
Ağırlık 80-100 pound'a kadar (M)
65-85 pound'a kadar (F)
45-65 pound (M)
35-50 pound (F)
Mizaç Sevecen, Sadık,
Oynak
Yaramaz, Sadık,
Sevgi dolu
Enerji Çok enerjik Çok enerjik
Sağlık Ortalama Ortalamanın üstü
Bakım Haftada 2-3 Kez Haftada 2-3 Kez
Ömür 10-14 yıl 12-14 yaş
Fiyat 1500-2000 ABD Doları 850 - 1500 ABD Doları
Kızak Becerisi Gücü Hız

Geçmiş Karşılaştırması

Bu güzel ırkların her ikisi de benzer bir geçmişi ve amacı paylaşıyor, ancak coğrafi bükülme .

Alaska Kurdu

Alaskan Malamute, orijinal nakliye makinesi . Zamanla Kuzeybatı Alaska'daki Mahlemut Kabilesi tarafından 4000 yıldan fazla bir süre önce geliştirildi. O bir paket köpek olarak geliştirildi uzun mesafelerde ağır ağırlık çekmek için tasarlanmıştır . Ayrıca, işte geçen bir günün ardından tüm aile için refakatçi köpekler olarak tutulmak üzere tasarlandılar.

Son zamanlarda, Alaskan Malamute popüler kültürde daha fazla tanınmaktadır. 1984'te, üzerinde yer alacağı dört safkan köpekten biriydi. ABD Pulları American Kennel Club’ın (AKC) yüzüncü yıl dönümünü kutlamak için. Daha sonra, 2010 yılında Malamute rütbesine yükseltildi. Alaska'nın resmi eyalet köpeği bir grup okul çocuğunun başlattığı dilekçe nedeniyle. Bugün 58. sıradainci en popüler köpek Amerika'da AKC tarafından.Sibirya kurdu

Sibirya kurdu, orijinal yarış arabası binlerce yıl önce Rusya'da Çukçi Kabilesi tarafından yetiştirildi. Geniş arazilerde hafif yükleri taşımak için tasarlanmışlardır. ışık hızı (veya en azından olabildiğince hızlı), çok kolay yorulmadan. Malamute'ye benzer şekilde, Husky de tüm aile için arkadaşlık getiren bir aile köpeği olarak tercih edildi.

Sibirya kurdu, 1925'te ölümcül bir Difteri salgını patlak verdiğinde ve bir paket kurdu donmuş toprak boyunca 658 mil koşarak beş buçuk gün içinde ün kazandı. hayat kurtaran bir panzehir getirmek . En önemli finalde baş köpek olan Balto, en çok onurlandırılan ve tüm zamanların ünlü köpekleri . O zamandan beri Husky, Amerika'daki en popüler aile köpekleri arasında yer alıyor ve AKC tarafından 14.inci en popüler cins .

Popülerlikleri nedeniyle, diğer safkan köpeklerle çeşitli melezleme çabalarında kullanılmıştır. Bu husky melez köpeklerin bazı örnekleri Pomsky ve Horgi Sibirya kurdu ve Galce corgi arasında bir karışım .Görünüm

Bu iki cins arasında büyüklük söz konusu olduğunda rekabet yoktur, Malamute pençeleri kazanır. Malamute, ortalama olarak 100 pound ağırlığında ve% 35 daha az, Husky 65 pound'a kadar çıkıyor. Malamute ayrıca, Husky'nin 23,5 inçine kıyasla omuzlarında (pençeden omuza) 28 inç'e kadar ölçüm yapar. Olarak Malamute büyük bir cinstir ve Husky orta büyüklükte bir cins , ikisi arasında seçim yapıyorsanız, bu dikkate alınması gereken önemli bir faktördür. Malamute, kaba kuvvete sahip devasa bir köpek olarak, muhtemelen apartman yaşam tarzını takdir etmeyecek.

Konu yüz ve vücut olunca her iki cins de görünüş olarak benzerdir; farklı değil bir kurda , ama çok daha ulaşılabilir! Her ikisinin de orta uzunlukta düz saçları var ama Malamute’nin tüyü Husky’den biraz daha yoğun ve onu biraz daha kabarık gösteriyor. Aşağıda, her cinsin renkleri, ortadaki sütun her ikisinin de mevcut olduğu renklerdir. Bir köpeğin rengi, ikisi arasında belirleyici faktörünüzse, bu tablo yardımcı olacaktır:

Mizaç

Hem Alaskan Malamute hem de Sibirya Husky, köpek sürülerinde çalışmak ve efendileri ve aileleri ile birlikte yaşarlar. Bu yavruların ikisi de çok sevgi dolu ve şefkatli paketleriyle ve eğlence dolu bir günün ardından akşam için yerleştikten sonra, sizinle birlikte kanepeye atlayacak ve dikkat, vuruş ve kucaklamalar talep edecekler.

Ancak, Malamute daha fazla olma eğilimindedir uzak yabancılarla veya henüz sürüden biri olarak kabul etmediği kişilerle. Öte yandan, Husky özellikle Sosyal ve diğer insanları ve hayvanları aynı şekilde kabul edecek. Husky, saatlerce kahkaha atacak bir köpeğin 'salak tacizcisi' olarak da bilinir - sadece kendiniz görmek için google husky memes! Bu nedenle Husky'nin muzdarip olduğu biliniyor ayrılık kaygısı ve evde çok uzun süre yalnız kalmayı sevmiyor.Malamute, sosyalliğindeki bu farklılık nedeniyle artan koruma eğilimleri Husky ile karşılaştırıldığında, ve bu nedenle Malamute’lar genellikle iyi bekçi köpekleri . Malamute, yüksek bir av sürüşüne ve diğer hayvanlara, özellikle diğer köpeklere karşı düşük bir toleransa sahipken, Husky'nin de yüksek bir av sürüşü vardır, ancak hoşgörülü ve sosyal diğer hayvanlarla. Bu nedenle, Sibirya kurdu, herkesin sadece oynamak istediğini düşündüğü için nadiren iyi bir bekçi köpeği yapar, ki bu aile için harikadır, ancak davetsiz misafir için pek de caydırıcı değildir. Bu, onları genç bir aile veya diğer evcil hayvanları olan bir aile için daha uygun bir evcil hayvan yapar.

İki cins arasındaki diğer bir fark, Husky'nin olma eğiliminde olmasıdır. daha vokal Malamute'den daha. Her iki cins de ulur ve havlar, ancak Husky'nin daha geveze olduğu söylenir. İnternet hissi, Husky Mishka, maalesef yakın zamanda gökkuşağı köprüsünün üzerinden geçti, ancak bunun nasıl olduğuna dair mükemmel bir örnek. konuşkan Husky olabilir. Onunla konuştuklarında ailesini taklit etti ve hatta 'Seni seviyorum' ve 'waffle istiyorum' dedi, komik videolarını görmek için YouTube'da ona göz atın!

İtalyan tazı boyutu karşılaştırması

Hem Malamute hem de Husky, 'Houdini of Hounds' ; Eviniz ve bahçeniz köpek geçirmez değilse, kaçacaklar . Ve güven bana, malikaneyle ilgili sadece küçük bir serseri olmayacaklarını söylediğimde, ikisi de kilometrelerce koş ve sonunda miller. Sonuçta, başlangıçta yapmak için yetiştirildikleri şey buydu! Öyleyse, evinizi köpek korumalı yapamazsanız veya bahçenize çitlerle çevreleyemezseniz, o zaman bu köpeklerin hiçbiri sizin için değildir. Husky, 6 metrelik bir çitin üzerinden kolayca atlayabilir! Ek olarak, bu adamlardan hiçbirinin, kaybolma eylemi yapacaklarından, halka açıkken tasmasız bırakılmaması önerilir.

Doğuştan bir kaçış sanatçısı olarak sahip oldukları bir başka özellik de, her ikisinin de büyük delikler kazmak ve bahçeniz 'altın için gittiklerinde' toprak tepeciklerle dolu olacak (muhtemelen gerçek altın değil!) Eğer onları bahçenizde kazarken bulursanız, o zaman ya kaçmak istiyorlar ya da canı sıkkın . Bu 'büyük delik' özelliği, bu iki cinse özgüdür. Çoğu köpek kazıcı olabilir, ancak bu ikisi JCB’nin köpek ekskavatörleri .Enerji

Egzersiz yapmaya gelince, bu adamlar birbirine çok benziyor - hem çok hem de çok fazlasına ihtiyaçları var! İkisinin de ihtiyacı olacak -de en az Günde 90 dakikalık aktivite , ancak bu sadece 90 dakikalık bir yürüyüş olmamalı, yoğun egzersizle ciddi bir buhar atmaları gerekiyor. Bu, birkaç isim vermek gerekirse, halat çekme, frizbi ve hatta köpek çevikliği kursları olabilir.

İkisi de yararlanıyor tasmasız olmak ve her ikisinin de kızak köpeği olduğu göz önüne alındığında gönüllerinin içeriğine koşmalarına izin verildi! Çitlerle çevrili bir yerde olması gerekecek, bu yüzden geniş bir kapalı bahçeniz varsa, o zaman bu mükemmel olur. Büyük bir bahçeniz yoksa korkmayın, sadece bu amaç için bir saatliğine kiralayabileceğiniz çok sayıda ücretsiz köpek parkı veya kapalı alan var!

Her ikisi de yorulmadan bir seferde kilometrelerce koşmak için yapılmış çalışan köpeklerdir ve bu iş isteği doğuştan gelir ve asla onlardan eğitilemez . Eğer sıkılırlarsa, pençelerini taktıkları her şeyi yok ederler. Bu, Malamutların ve Huskies'in hazırlanmasının ana nedenidir. ortalama bir cinsten daha fazla yeniden barındırmak , çünkü sahipleri egzersiz ihtiyaçlarını tamamen hafife alıyorlar. Onlara ihtiyaç duydukları aktiviteyi veremezseniz, bu türlerin hiçbiri sizin için değildir.Eğitim

Hem Malamute hem de Husky zeki ırklar Bu, komutları hızlı bir şekilde aldıkları ve tutarlı olduğunuz sürece onlara da sadık kalacakları anlamına geldiği için harika!

İtaat eğitimi Bu adamların anahtarı budur, bu yüzden baskın ve sorumlu olduğunuzdan emin olun. Güçlü bir sürü zihniyetine sahip olmak, net bir paket lideri gerektirirler ve eğer bu pozisyonu üstlenmezseniz veya bu pozisyonu kazandığınızı düşünmüyorlarsa, lider olmaya kendileri karar vereceklerdir. Bu sadece davranışsal sorunlara yol açmakla kalmaz, aynı zamanda mutsuz bir aileye de yol açabilir, bu yüzden gagalama düzenini hemen kurmanız çok önemlidir. Tren sandığı kurmayı planlıyorsanız, bu cins için doğru sandığı aldığınızdan emin olun. dış yapraklar orta büyüklükte bir kasaya ihtiyaç duyar ve malamutların muhtemelen ihtiyacı var XXL kasa eğer alırsan dev Malamute .

Aynı zamanda önemlidir sosyalleştirmek bu adamlar erken yaşta. Sosyalleşme önemlidir çünkü yavrularınıza diğer insanların ve diğer hayvanların bir tehdit olmadığını ve sürüyü tüm yabancılardan korumaya gerek olmadığını öğretir. Olumlu pekiştirme eğitimi yoluyla her karşılaşmayı keyifli hale getirerek, köpeğiniz iyi huylu ve mutlu bir köpek olacak şekilde büyüyecek. Malamute için bu biraz daha önemlidir. havlama ve koruma eğilimleri Husky'den biraz daha yüksektir ve Malamute diğer köpeklere karşı daha az toleranslıdır. Malamute'unuzda bunun üstesinden gelmek istiyorsanız, o zaman sosyalleşme eğitimi cevaptır.

Malamute'nin bir güçlü köpek Sibirya Husky'den çok daha fazlası, bu yüzden Malamute'u Husky'den daha fazla eğitmekte zorluk yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte, inatçılıktan veya başka bir şeyden dolayı eğitimle mücadele ediyorsanız, onları itaat eğitimi derslerine götürmek her zaman iyi bir fikirdir. köpek davranışçı terapisti yavrularınızı değerlendirebilir ve süreçte size yardımcı olabilir.alerjisi olanlar için köpek

Sağlık ve Beslenme

Alaskan Malamute ve Sibirya Husky, sağlıkları söz konusu olduğunda benzerlik ve farklılıklara sahiptir. Bununla birlikte, genellikle, Sibirya kurdu, Malamute'nin sağlığı Husky'den daha erken düşme eğiliminde olduğundan, Alaska Malamute'den daha sağlıklı olma eğilimindedir.

National Breed kulübü, her iki köpeğin de test edilmesini önerir. Kalça Displazisi Eklem oluşumunda bir anormallik olan uzuvlarda topallığa veya eklemlerin ağrılı artritine neden olabilir. Kulüp ayrıca bir Göz doktoru değerlendirmesi Progresif Renal Atrofi, Katarakt ve Gündüz Körlüğü gibi birçok göz hastalığını kapsayan.

Bu sorunların yanı sıra, Alaskan Malamute ayrıca Polinöropati sinir sistemini etkileyen bir nöro hastalıktır. Uzuvlarında kullanım kaybı, koordinasyon eksikliği, egzersize tahammülsüzlük ve kas kütlesi kaybı gibi dikkat edebileceğiniz pek çok belirti vardır. Bunun semptomları genellikle 7-18 aylık yavrularda görülür. Saygın bir yetiştirici, yavruya sahip olup olmadığını görmek için yavru üzerinde genetik bir test yapacak.

Ek olarak, Malamute de daha fazla acı çekme riski altındadır. Von Willebrand hastalığı Kanındaki belirli trombositlerin sayısındaki bir eksiklikten kaynaklanan, bu, kanının pıhtılaşamadığı anlamına gelir. Kondrodisplazi olarak da bilinir Cücelik , Malamute'de bulunabilir, ancak bu normalde yavruların hayatının ilk birkaç ayında fark edilebilecek bir şeydir.

Beslenme açısından Alaska Malamutu tüketecek dört bardak Husky her gün yiyecek tüketecek formüle edilmiş üç fincan yiyecek Özellikle için Husky gibi aktif ırklar . Bu genellikle boyuta bağlıdır, bu nedenle büyük bir Husky ve küçük bir Malamute'niz varsa, onlar da aynı şeyi tüketebilirler. Her zaman olduğu gibi kaliteli mama Pooch'unuzu en iyi durumda tutmak tercih edilir. Onları beslediğiniz ikramların miktarına dikkat ettiğinizden emin olun çünkü aktif olmalarına rağmen kesinlikle yapabilirler. kilo almak izlenmezse çabuk.

Bakım

Alaskan Malamute ve Sibirya Husky'nin tımarları aynıdır. İkisinin de bir yoğun astar ve kabarık bir dış kürk ve bu nedenle her iki cins de bakımlı olmalıdır haftada en az iki ila üç kez , muhtemelen daha fazlası. İlkbahar aylarında havaların ısınmaya başladığı ağır dökmek ve bu nedenle, ceketlerini hem siz hem de ev halkı için idare edilebilir durumda tutmak için günlük tımar gerekli olacaktır.

Her köpek olmalı ayda bir banyo Bundan daha sık olarak, tüylerini sağlıklı tutan doğal yağların dengesine zarar verir ve cildini kurutur. Bu, onlar için çok rahatsız olacak kaşıntılı, pul pul cilde neden olabilir. Ne kadar maceracı olsalar da, muhtemelen banyoların arasında kirlenecekler, bu yüzden de her hafta biraz temizliğe ya da çeki düzenine ihtiyaçları olacak. Bunu köpek mendilleri, köpek kuru şampuanı ve hatta yerel evcil hayvan mağazanızdan satın alabileceğiniz köpek parfümü ile yapabilirsiniz.

Ek olarak, astarları diğer köpeklerden çok daha yoğun olduğundan, banyo yaptıktan sonra astarlarının tamamen durulanmış ve kurutulmuş aksi takdirde, eğer bu doğru şekilde yapılmazsa, kürkün derisine çok yakın bir yerde küflenme olasılığı vardır. Bu, bırakılırsa tıbbi tedavi gerektirecek ciddi cilt sorunlarına neden olabilir.

Bu adamların ikisi de oldukça talepkar tımar söz konusu olduğunda ortalama bir köpeğe kıyasla. İnanılmaz derecede yoğun paltoları nedeniyle, birçok Malamute ve Husky sahibi, tüy dökücü mevsimlerde poşetlerini profesyonel bir bakıma götürdüklerini çünkü aksi takdirde yönetilemez hale gelebileceğini söylüyor. Kıllı bir evden hoşlanmıyorsanız, bu dikkate alınması gereken bir şeydir.

Fiyat

Alaskan Malamute ile Sibirya Kurdu arasında hala karar veremiyorsanız, son bir fark var; fiyat. Alaskan Malamute ortalama olarak fiyatlandırılır 1500 ABD doları Sibirya kurdu ise fiyatlandırılır. $ 1000 dolar.

Tabii ki bu değişebilir belirli istenen özelliklere bağlı , yetiştiricinin itibarı, köpeğin gösteriş kalitesi / kan soyu veya yetiştiricinin yeri bunlardan sadece birkaçı. Örneğin, yavru nadir bir renge sahipse veya farklı renkli gözleri varsa (heterokromi olarak bilinir), muhtemelen kardeşlerinden çok daha yüksek fiyatlandırılır.

İlk fiyatın yanı sıra, bir köpeğe sahip olmanın ilk kurulumu gibi dikkate alınması gereken yataklar, tasmalar, kimlik etiketleri gibi başka maliyetler de vardır. ve oyuncaklar vb., düzenli Veteriner muayeneleri, sağlık sigortası, yemeğinin maliyeti, profesyonel bakım ve daha birçok şey. Bir köpek sahibi olmak büyük bir sorumluluk ve bu adamlar ortalama bir köpekten biraz daha pahalı yıllar boyunca.

Son düşünceler

Bu adamların ikisi de tek kelimeyle harika ve hem etkileyici bir geçmişe hem de olağanüstü bir çalışma kariyerine sahip. Onlar gerçekten hem köpek kelimelerinin en iyisi, hem de iş bittiğinde size sevgi ve şefkat yağdıran çalışkan zeki yavrular! Pek çok benzerlikleri var ama aynı zamanda pek çok farklılıkları var.

Husky daha az sağlık sorununa yatkındır, daha az tımar gerektirir, biraz daha az yemek yiyor ve ilk maliyeti daha ucuz. Bununla birlikte, Malamute daha bağımsızdır, ayrılık kaygısına yakalanma olasılığı daha düşüktür ve Husky'den daha heybetli ve korumacıdır.

İkisinin de mega miktarda egzersize ihtiyacı var ve uyarılmadan bırakılırsa evinizi ve bahçenizi yok edecekler. Bununla birlikte, hem zekidirler hem de komutları almak kolaydır, bu nedenle onları doğru bir şekilde yükseltir ve ihtiyaçlarını korursanız, bunların hiçbiri sorun olmamalıdır.

Kurt benzeri görünümleriyle, ancak daha sevimli ve daha kabarık olmalarıyla, hem insanların hem de diğer hayvanların baş döndürücüsüdürler. Malamute çok daha büyük ve koruma eğilimleri nedeniyle daha iyi bir koruyucudur. Yani, peşinde olduğunuz bir bekçi köpeğiyse, Malamute muhtemelen daha iyi bir seçenektir. Husky daha küçük bir versiyondur, ancak Malamute'den çok daha saçma ve konuşkan. Yani, istediğiniz arkadaş canlısı bir aile canavarıysa belki de Husky göze çarpan seçimdir.

Bir köpek arkadaşı seçmeye gelince, soru hiçbir zaman hangi köpeğin daha iyi olduğu, ancak hangi köpek size ve yaşam tarzınıza daha uygun? Öyleyse, milyon dolarlık soru şu, hangi cins duygularınızı çekip doğruca kalbinize sızdı?

Yorumlar

Margaret Stevens
Bir Sibirya kurdu paylaştım
Kelly Wilson
Kulağa harika bir köpek Margaret gibi geliyor! Bakmaya devam edin ve bir sonraki yavru için yerel Husky veya Malamute kurtarmalarına bakmanızı öneririz! Yorum yaptığınız için teşekkürler!