Pomeranian Sibirya Husky Mix: Pomsky Irk Bilgisi

Pomeranian Sibirya Husky Mix: Pomsky Irk Bilgisi

Pomsky olarak da bilinen Pomeranian Husky karışımı ırkı çok popülerdir. tasarımcı köpek ve nedenini görmek çok açık! Pomeranian'ın kabarık hayranlığı ile birleşen görkemli Sibirya kurdu görünümüne sahipler. Ancak bu sevimli görünümlerin sizi yanıltmasına izin vermeyin, bu akıllı bir zıplayan kurabiye.

Pomsky, 2017'den beri en popüler tasarımcı köpek ırklarından biridir ve hala liderlik tablosunda yer almaktadır. Bununla birlikte, ne kadar sevimli olduklarını bir kenara bırakmak ve kişilik özelliklerine, bu sevimli yavruyla ilgilenmek için ne gerektiğine daha yakından bakmak ve sizin ve ailenizin yaşam tarzına uyup uymayacağına karar vermek önemlidir.Köpek ırkları açısından bu adamlar hemen hemen blokta yeni çocuk . Kaydedilen ilk yavru yavruları Mart 2012'de doğmuştur ve bu nedenle bugün yaşayan Pomski'lerin çoğu ilk nesildir. Bu nedenle, onlar ve genetik yapıları hakkında nispeten az miktarda bilgi var, ancak şu ana kadar bildiklerimiz burada.

Aileler İçin Önerilir
  • Irk Sağlığı
  • Çocuk Dostu
  • Köpek Dostluğu
  • Eğitim Zorluğu
  • Bakım Bakımı
  • Irk Sağlığı
  • Egzersiz İhtiyaçları
  • Yavru Köpek Maliyetleri

Ebeveyn Irkları

Herhangi bir tasarımcı köpeği sahiplenmeden önce, her köpek için ebeveynin ne tür ürettiklerinin yavrularınızın mizacına katkıda bulunabileceğini tam olarak anlamanız zorunludur. Her köpek farklı olsa da, bu onların potansiyel zeka düzeyini, enerji çıktısını ve beslenme ihtiyaçlarını belirlemenize yardımcı olabilir.Alabama'daki köpek parkları

Pomsky örneğinde, bu cinsin ebeveynleri Pomeranian ve Sibirya kurdudur. Her iki cinsin de enerji sıkıntısı yoktur ve her iki cinsin de inatçı bir çizgi taşıma eğilimi olabilir. Her bir ebeveynine biraz daha ayrıntılı bakalım.

Pomeranian Cinsine Genel Bakış

Pomeranya

Pomeranian bir oyuncak türüdür ve hem cesur hem de meraklı olabilirler. Bu onların inatçı bir çizgiye sahip olmalarını muhtemel kılar, bu da itaat eğitimi seansları sırasında söyleyeceklerinizi her zaman dinlemeyebilecekleri anlamına gelir. Pomeranian, kısmen daha küçük boyutlarından dolayı diğer birçok ırktan daha uzun yaşar. Tipik olarak ağırlıkları asla 10 pound'u aşmazlar.

Pomeranian, Almanya kökenliydi, ancak 1800'lerde İngiltere'de popüler hale geldi. Görünüşlerinden dolayı, her fırsatta onları şımartmak isteyen Kraliyet ailesinin hızlı bir favorisi haline geldiler. O zamandan beri, safkan bir köpek yavrusu olarak genellikle çok yüksek fiyatlar getiren çok 'havalı' bir cins oldular.Ancak inatçılığına rağmen sadık aile arkadaşları olabilirler. Pomski'ler kesin kucak köpekleridir ve aileleriyle vakit geçirmekten hoşlanırlar. Havlamayı severler ve yavru muhtemelen bu özelliği miras alacak. Şefkatli kişilikleri nedeniyle, Pom sıklıkla bir tasarımcı köpeği olarak melezlenir. Diğer Pomeranian Karışımlarının örnekleri şunları içerir: Avustralyalı Pom veya Pomchi .

Sibirya Husky Irkına Genel Bakış

Sibirya Husky Köpek

Sibirya Husky, geleneksel olarak kızak köpeği olarak kullanılan çalışan bir cinstir. Bu, bir Husky ile melezlenen herhangi bir tasarımcı köpeğin muhtemelen çok sağlıklı bir enerji seviyesine sahip olacağı anlamına gelir. Bu cins Sibirya'da doğmuştur (dolayısıyla adı) ve bu cins yüzyıllardır etrafta olmuştur.

Husky, erkek veya kadın olmasına bağlı olarak, genellikle ortalama olarak 30 ila 60 pound arasında bir yere ulaşır. Bu yavrular ulumayı ve konuşmayı severler, bu yüzden Pom gibi bir cinsle karıştırılması neredeyse bir vokal yavrusunu garanti eder. Husky, ilgi odağı olmayı sever ve çantayla koşarken genellikle 'sınıf palyaço' olarak kabul edilir.İnatçı olabilirler ve aynı zamanda ajitatör olabilirler. Çoğu Sibirya dış yapraklar aşırı derecede agresif olmayacak, ancak rahatsız etmek istedikleri bir köpek görürlerse, bunu tam bir egemenlik gösterisinden ziyade hakimiyetlerine biraz sinir bozucu bir şekilde yapacaklar. Çarpıcı güzel görünümlerinden dolayı görmek alışılmadık bir şey değil Diğer cinslerle karıştırılmış dış yapraklar , sevmek Malamute Husky karışımı , ya da Huskydoodle karışımı .

Pomsky Cinsine Genel Bakış

Çimen Husky Pomeranian karışımı

Bu, son derece benzersiz bir üreme sürecine sahip çok özel bir türdür. Bunun anlamı, çok pahalı bir köpek ve birçok yetiştirici beklemenizdir. onaylama Başarılı bir çöp elde etmenizi sağlamak hem zor hem de zaman alıcı olabileceği için bu türün yaratılması.

Yine de hata yapmayın, Pomsky kalmak için burada. Bu ırklar, onları satın almaya gücü yeten bireyler arasında çok popülerdir ve yüksek bakım tutumları ve tüyleri genellikle ne kadar çekici olduklarına göre dengelenir. Şimdi bu tasarımcı köpeği ve onları evinize kabul ettiğinizde neler bekleyebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edelim.

Mizaç

Husky Pomeranian karışımı açık havada

Pomeranian Husky karışımı çok eğlenceli! Onlar arkadaş canlısı ve enerjik tüy yumakları ve sizi ve ailenizi saatlerce eğlendirecek. Her iki ebeveynin de sosyal ve sevgi dolu olduğu biliniyor, bu nedenle günlük ilgi ve kucaklaşmaya hazır olun.Pomeranian Husky karışımı, zeka komutları kolayca topladığı ve olumlu pekiştirme eğitimine iyi yanıt verdiği bilinen Husky ebeveyninden. Husky aynı zamanda sosyal ve eğlenceli bir karakterdir ve bunu daha küçük boylarıyla birleştirdiğinizde, özellikle büyüklük konusunda endişeli küçük çocukları olan aileler için harika aile hayvanları yaparlar.

Pomeranian, kişilik olarak Husky eşine şaşırtıcı derecede benziyor, muhtemelen bu yüzden bu kadar iyi bir kombinasyon oluşturuyorlar. Pomeranian ailesi ile aynı enerjik ve girişken. Yine de uyarılmalıdır, Pomeranyalılar bir tiz havlama koruma modundayken dağıtıyorlar ve bu nedenle ' küçük köpek sendromu ’. Küçük köpek ırklarında bu davranışı tetikleyebilecek birkaç neden vardır. Bu, köpeğinizin mücadele ettiği bir şeyse, bir köpek davranış terapistinden tavsiye almak iyi bir fikirdir.

Bir Pomsky'yi çalışırken görmek istiyorsanız, o zaman başka yere bakmanıza gerek yok! Norman muhtemelen dünyadaki en ünlü Husky Pomeranian karışımıdır. Kendi web sitesi ve Instagram hesabında 100.000'den fazla takipçisi var. Onu kontrol ettiğinizden emin olun, ancak uyarın, muhtemelen kendiniz bir Norman isteyeceksiniz!

Boyut ve Görünüm

Husky Pomeranian Puppy Dışarıda

Benzer Husky Corgi Mix'e yetişkinler kadar ulaşabilir 15 inç yüksekliğinde ve aradaki her şeyi tartabilir 20 ve 30 pound . Bu ilk düşündüğünüzden daha büyük gelebilir, ancak annesinin 23 inç boyunda büyüyebileceğini ve 50 kilo ağırlığında olduğunu unutmayın. Hala küçük bir köpek ırkı olarak kabul ediliyorlar. Pomski'ler aslında insanların düşündüğünden daha büyüktür, bu yüzden sonsuza kadar küçük bir çay fincanı poşu bekliyorsanız, o zaman bu cins sizin için değildir.Paltoları birçok renkte olabilir, en popülerleri Siyah Beyaz, Kırmızı, Kahverengi ve Kremdir. Bu oyuncak ayı köpeği yumuşak tüylü çift katmanlı bir ceketi vardır. Tüylü astarı, yılda iki kez tüy döktüğü zaman bunu öğreneceğiniz anlamına geliyor! Bu aynı zamanda soğuğa dayanabilecekleri ancak sıcağa çok fazla tahammül edemeyecekleri anlamına gelir.

Pomski'lerin çoğu Huskies'i miras alır farklı gözler . Gözler ne kadar mavi ve parlaksa, yavru o kadar arzu edilir ve bu nedenle daha fazla talep edilir. Husky, genellikle iki farklı renkli göze sahip olduğu için bilinir, bu nedenle bu, yavrularınız için de bir olasılıktır.

Bununla birlikte, bu cins bir karışım olduğu için, neye benzeyeceklerine dair hiçbir garanti yoktur ve bu cins nispeten yeni olduğundan, birinci nesil Pomski'lerin tanımları ve kesin olmaktan çok uzaktır. Bu yüzden küçük sapmalara hazırlıklı olun. Bu yavrunun görünüşü onu en önemli yapan şeydi Pomeranya karışımlarından sonra aranıyor bugün.Ceket ve Renkler

Husky Pomeranian karışımı dışarıda çalışıyor.

Pomeranian Husky karışımı, ebeveyn ırklarının nasıl göründüğünden dolayı daha geniş bir renk yelpazesi olabilir. Bu, mavi gözlü tamamen beyaz, kahverengi gözlü koyu gri ve hatta kırmızı olabileceği anlamına gelir. Genel olarak konuşursak, iki cins arasında daha yaygın olan kaplama renklerinin bazı kombinasyonlarına sahip olacaklar. Bu, yavru köpeğinizin büyük olasılıkla beyaz, siyah ve grinin bazı varyasyonları .

Üreme

Pomsky Yetiştirme Gereklilikleri

Bir Husky ve bir Pomeranian - sorduğunuzu duydum bu nasıl mümkün olabilir ?! Evet, o bölümde biraz yardıma ihtiyaçları var; bu küçük adamlar her zaman tarafından yetiştirilir suni dölleme aksi takdirde başarısız olur ve çok güvensiz olur. Anne her zaman Sibirya kurdu ve baba her zaman Pomeranya'dır.

Ayrıca çok az kayıtlı yetiştirici olduğu için, köpek arkadaşınızı bulmak için seyahat etmeniz gerekeceği neredeyse kesindir. Bazı yetiştiriciler yavruları size gönderecek, ancak çoğu zaman saygın bir yetiştirici onlarla yüz yüze görüşmenizi isteyecektir. Yine de bu sizi ertelemeyin, bu yavrularınıza iyi bakıldığının iyi bir işaretidir!

Egzersiz ve Yaşam Koşulları

Pomsky Egzersiz İhtiyaçları

Pomski'ler boyutlarına rağmen aldatıcı bir şekilde aktiftir ve gün boyunca düzenli egzersiz ve uyarılmaya ihtiyaç duyacaktır. Uzun süre gözetimsiz veya uyarılmadan bırakılırsa, evinize ve mobilyalarınıza şaşırtıcı bir şekilde zarar verebilirler. Oyuncaklar dış yapraklar için yapılmıştır Örneğin ikramlarla dolu Kong’lar büyük bir dikkat dağıtıcı olabilir ve onları saatlerce eğlendirir!Günde 1 saat egzersiz tüm bu enerjik buharı dışarı atabilmelerini sağlamak için gereklidir! Bu karışımı yormak bir mücadele olacak, bu yüzden çeviklik sporu Frizbi veya köpek çevikliği kursları gibi kurslar siz ve arkadaşınız için çok eğlenceli olabilir!

Eğitim

Bir Pomsky Eğitimi

Bu yavrular zeki ve süper hızlı öğrenenler Bu, oldukça kolay eğitildikleri anlamına gelir. Anahtar, tutarlı olmak ve olumlu pekiştirme eğitimi için küçük tit-bitleri el altında tutmaktır.

Pomski'ler ile eğitime genç yaşlardan başlamak, cinslerine özgü çeşitli nedenlerden dolayı önemlidir. İlk olarak, Pomeranian bir inatçı küçük yaratık ve muhtemelen kendini görecek sürü lideri olarak (başka bir küçük köpek sendromu göstergesi!) - Bu nedenle, evdeki gagalama düzenini oluşturmak çok önemlidir. Huskies de vahşi doğada bir sürü hayvandır, bu nedenle mutlu bir ev sağlamak için itaat eğitimi yoluyla sürü lideri olarak egemenliğinizi gösterdiğinizden emin olun. Değilse, kesinlikle bazı köpek nöbetleri içindesiniz!

İkincisi, ebeveynlerden miras kalan aşırı saldırganlıktan kaçınmak için Pomski'leri diğer tüm hayvanlarla ve benzer şekilde insanlarla sosyalleştirmek önemlidir. koruyucu meç. Neyse ki, aşırı saldırganlık oldukça nadirdir, ancak her durumda yavruyu sosyalleştirmek hala önemlidir.

Tren sandığı kurmayı planlıyorsanız, daha küçük safkan bir husky sahibiyseniz satın alacağınız sandık , ama yine de köpeğin sandığın içindeyken dönmesi için yeterli alana sahip olduğu bir sandık istiyorsun.

Sağlık

Pomsky Sağlık

Pomski'ler nispeten yeni olduklarından yeterince çalışılmamış ortak sağlık sorunlarının ne olduğunu söyleyebilme. Neyse ki, her iki ebeveyn de oldukça sağlıklı ırklardır, bu nedenle yavrularında önemli sağlık sorunları olması olası değildir.

Ebeveynlerinde bulunabilecek olası sağlık sorunları ve semptomların bir listesi:

Kalça displazisi: Topallama, arkalarını sürükleme veya tırmanmada zorluk
Çöken trakea: Kuru 'honking' öksürük veya zor nefes alma
Alerjiler ve Cilt Sorunları: Döküntü veya sürekli kaşınma
Lüks Patellas: Atlama veya arka bacak topallığı

Henüz bu karışımla ilgili olarak bildirilen önemli bir sağlık sorunu yoktur ve Pomski'lerin uzun süre yaşayacağı muhtemeldir. 12-15 yıl . Her köpek ırkında olduğu gibi, düzenli veteriner muayenelerine katılmak ve tüm aşılar ve önerilen tedavileri takip etmek önemlidir.

kraliyet canin vs bilim diyeti

Beslenme

Pomsky Beslenme İhtiyaçları

Beslenme, köpeğinizin sağlığında hayati bir rol oynar, bu nedenle sizin için mevcut seçenekleri araştırmanız önemlidir. Beslenme, diğer birçok şeyin yanı sıra evcil hayvanınızın büyüklüğüne, enerji seviyelerine ve alerjilerine bağlıdır ve zamanla değişecektir. Veteriner hekiminiz uzmandır ve evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına göre en iyi diyeti ve mamayı önerebilir - bu nedenle, emin değilseniz veya evcil hayvanınızın sağlığı ile ilgili herhangi bir değişiklik olup olmadığını onlara sorun!

Beslenmeye karar verirken, Husky annesinin kalça displazisinden muzdarip olabileceğini ve Pomeranyalı babasının dizleri yerinden oynamasından muzdarip olduğunu göz önünde bulundurun, bu nedenle bu tür sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olabileceğinden daha düşük kalorili ve düşük kalsiyum diyetini düşünebilirsiniz.

Buna ek olarak, cilt alerjilerini kalıtım yoluyla alma potansiyeli ile birlikte, muhtemelen Pomsky'nin üstün kaliteli bir köpek mamasına ihtiyacı olacak bu olabilir gibi cilt ve tüy sağlığı üzerinde büyük etki . Genellikle burada tahıl içermeyen bir diyet önerilebilir.

Bakım

Husky Pomeranian Mix Beyaz Ceket

Pomeranian Huskyk karışımı biraz olabilir yüksek bakım tımar söz konusu olduğunda. Tüyleri her gün bir kıl fırça kullanılarak fırçalanmalıdır. Bu, daha sağlıklı bir tüy sağlamak için kan akışını uyarmaya ve ölü tüyleri gidermeye yardımcı olur. Genellikle İlkbahar ve Sonbaharda olmak üzere yılda iki kez yoğun bir şekilde dökülürler. deshedding fırçası astarlarının üstesinden gelmek için kullanılmalıdır. Bir dökülmeyi önlemeye yardımcı olan şampuan saçı da kontrol altında tutacaktır.

Sadece değil düzenli tımar onları sağlıklı tutun, ancak aynı zamanda siz ve köpeğiniz arasında bir bağ oturumu görevi görür ve aynı zamanda kanepedeki köpek tüyü miktarını azaltır! Ve yakınlaştığınızda ve kişiselleştiğinizde, pire, keneler veya tüm bu saçların arasında gizlenen diğer pislikleri görmenize de yardımcı olur, böylece herkes kazanır!

Çoğu köpek her gün banyoya ihtiyaç duyar 4 ila 6 hafta. Bu karışım, kabarık tüyleri nedeniyle kesinlikle düzenli banyoya ihtiyaç duyar. Banyolar arasında, yerel evcil hayvan dükkanınızdan özel köpek mendilleri veya susuz şampuan da kullanabilirsiniz. Susuz şampuan, köpük veya sprey gibi birçok farklı biçimde gelir. Yavru köpeğiniz suya dayanamıyorsa, bu iyi bir alternatif olabilir. Çok sık yıkamadığınızdan emin olun. Bu, ciltlerine zarar verebilir ve doğal tüy yağlarına zarar verebilir.

Yavru Fiyatları

Pomsky Yavrusu

Popülerlikteki muazzam artış, aynı zamanda ödemeniz beklenebilecek şeyde de muazzam bir artış anlamına gelir. Bu adamların pahalı olduğu gerçeğinden saklanacak hiçbir şey yok! Ortalama fiyat aralığı 5.000 $ 'a kadar 2.000 $ . Özel suni tohumlama süreci ve düşük yavru temini, bu kadar yüksek prime sahip olmalarının nedenlerinden birkaçıdır ve daha pahalı olabilirler. safkan Pomeranyalılardan .

Ayrıca orada uzun bekleme listeleri parlak mavi gözler veya Husky rengi gibi belirli özellikler için. Genel olarak, yavrular ne kadar küçük ve Husky benzeri görünürse, ölçeğin üst ucuna o kadar çok kayarsınız.

Ve bu kadar değil, herhangi bir evcil hayvanda olduğu gibi ilk fiyatın yanı sıra ödenecek başka faturalar da olacak. Herhangi bir köpeğin uzun vadeli bir yatırım olduğunu unutmayın! Yılda bir Pomsky tutmanın ortalama maliyetinin 2000 $ olduğu tahmin edilmektedir. önemli ölçüde daha pahalı diğer köpek ırklarının çoğundan daha fazla.

Arka bahçe yetiştiricileri de bu eğilime atladı. Ne yazık ki, bu küçük yavruları, onlara nasıl bakacaklarına dair gerçek bir bilgi olmadan dışarı atıyorlar. Bu yavrulardan birini 1.000 dolardan daha düşük bir fiyata satılık görürseniz, o zaman dikkatli olun. Bu bir 'anlaşma', muhtemelen gerçek olamayacak kadar iyi, bu yüzden tanınan yetiştiricilere bağlı kalın.

Yetiştiriciler

Pomsky Yetiştiriciliği Köpeği

Doğru yetiştiriciyi bulmak zor olabilir çünkü bu karışımı yetiştirmek son derece karmaşıktır. Bulunduğunuz eyaletteki yerel olarak müsaitlik durumuna bakarak aramanıza başlamak isteyeceksiniz. Tipik olarak bu, çevrimiçi bir aramayı veya sosyal medya platformlarında yetiştiricileri aramayı içerir. Bölgenizde köpeğinizi bulmak için eyalet dışına çıkmanız gereken bir tane bulamazsanız, iyi bir şans var.

Ayrıca, bizzat alamazsanız, eyalet dışından bir yetiştiriciden satın alırsanız, yavru köpeğinizi nakletmeyi düşünmeniz gerekebilir. Sağlık kontrollerinin yapıldığından ve yavrunuzun sağlıklı olma konusunda iyi bir şansa sahip olduğundan emin olmak için ebeveynlerin kağıtlarını görmek isteyeceksiniz.

Kurtarmalar

Kurtarma sırasında bir Pomsky bulmak muhtemelen biraz daha nadir olacaktır. Bu köpekler çok pahalı olduğu için, çoğu köpek sahibinin, davranış sorunları olsa bile onları teslim etme olasılığı daha düşüktür. Bununla birlikte, dışarı çıkmadan ve bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu satın almadan önce kurtarmaları kontrol edebilirsiniz. Gibi kaynaklar adaptapet.com başlamak için iyi bir yer olabilir, ancak yine kullanılabilirliğe bağlı olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

S: Ne zaman tamamen büyüyor?
C: Yaklaşık 2 yıl sonra tamamen büyüyorlar. Çoğu cins için tipik olan yaklaşık 3 yaşına gelene kadar zihinsel olarak olgunlaşmaya devam edecekler.

S: Pomski'ler nasıl ürer?
S: Suni tohumlama yoluyla yetiştiriliyorlar. İki cins arasındaki boyut farklılıkları nedeniyle tipik olarak normal ortamlarda yetiştirilmeyeceklerdir.

S: İyi aile köpekleri mi?
C: Evet, Pomski'ler harika aile köpekleri yapabilir. Her cinste olduğu gibi, temel itaat dersleriyle başlayan tutarlı bir eğitim rejimi öneriyoruz.

S: Ne kadar büyüyecekler?
C: Boyutları, yavrularınızın hangi ebeveyn ırkına bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Neredeyse oyuncak boyutuna kadar orta büyüklükte bir köpek olabilir. Yavru köpeğinizin yaklaşık 20 kilo ağırlığında olmasını bekleyin.

S: AKC'ye kayıtlı olabilirler mi?
C: Maalesef şu anda değil. Pomski'ler hala tasarımcı köpekler olarak kabul edilir. Yetiştirme birlikleri var. Köpeklerin AKC'ye uygun hale gelmesi yıllar alır ve şu an itibariyle bu gerçekleşmemiştir.

S: Pomski'ler bekçi köpeği olabilir mi?
C: Bekçi köpeklerinden daha iyi bekçi köpeği yaparlar. Pomski'lerin davetsiz misafirlere saldırma veya mülklerini savunma olasılıkları daha düşüktür. Yakınlarda yabancılar olduğunda havlarlar ve size haber verirler.

S: Kedilerle iyi geçiniyorlar mı?
C: Evet, erken ve doğru bir şekilde sosyalleşirlerse, kediler ve diğer hayvanlarla gayet iyi anlaşabilirler.

S: Ne kadar döküyorlar?
C: Bunu tımar bölümümüzde ele almış olsak da, tekrar gözden geçirmeye değer. Bunlar ağır tüy dökücülerdir, bu nedenle fazla köpek tüylerini yönetmek için hazırlıklı olmanız gerekir.

Son düşünceler

İnkar edilemez derecede tatlılar, ancak okuduğunuz gibi onlar için göründüğünden çok daha fazlası var! Pomski'ler çok eğitilebilir ama onları eğitmelisiniz. Aksi takdirde, havlaması ve küçük köpek sendromu ile hane halkını üzebilecek asi bir köpek bekleyebilirsiniz. Pomski'ler çok enerjiktir ve günlük egzersiz gerektirir.

Onlar da pahalıdır, bu yüzden bunun için plan yapmalısınız. Genel olarak, Pomsky'nin daha yeni bir tür olduğunu unutmayın, bu nedenle beklenmeyeni beklemeye hazır olun. Onlara bunların hepsini sağlayabilirsen pişmanlık duymazsın. Pomski'ler sosyal, eğlencelidir ve herkes muhtemelen yavrularına aşık olacak!

Yorumlar