Lhasa Apso ve Shih Tzu: Tür Farklılıkları ve Benzerlikler

Lhasa Apso ve Shih Tzu: Tür Farklılıkları ve Benzerlikler

Lhasa Apso ve Shih Tzu'nun yakından bağlantılı bir geçmişi vardır ve Shih Tzu'nun bir torun Lhasa Apso'nun görünümü ve görünüşlerinde neden bu kadar benzer olduklarının ana nedenlerinden biri budur.

Mizaçlarında oldukça farklılar, Lhasa Apso'nun ruh hali biraz öngörülemezken, Shih Tzu biraz şımarık olsa da mutlu-şanslı bir yavru. Lhasa Apso'nun daha enerjik olması ve Shih Tzu'nun oldukça rahat olmasıyla egzersiz ihtiyaçlarında da farklıdırlar.Her ikisi de, doğru eve kabul edilirlerse çevrelerinde büyüyecek ve harika bir aile hayvanı olacak sevimli yavrulardır. Bu küçük Asya köpek ırkları hakkında biraz daha bilgi edinmek için okumaya devam edin.

köpek kontrolü

Irk Karşılaştırma Tablosu

Lhaso ApsoShih Tzu
Yükseklik 10-11 inç (M)
10 inç veya daha az (F)
9 - 10,5 inç (M & F)
Ağırlık 12-18 pound (M & F) 9 - 16 pound (M & F)
Mizaç Kendinden Emin, Akıllı, Eğlenceli Aktif, Sevecen, Canlı
Enerji Düşük Egzersiz İhtiyacı Ortalama
Sağlık Ortalama Ortalama
Bakım Günlük Bakım Günlük Bakım
Ömür 12-15 yaş 10-18 yaş
Fiyat 800+ ABD doları 800+ ABD doları

Geçmiş Karşılaştırması

Lhasa Apso ve Shih Tzu, Tibet ve Çin topraklarından gelen eski türlerdir ve tarih boyunca yolculukları olmuştur. iç içe bir başkasıyla.Lhasa Apso

Lhasa Apso ilk olarak MÖ 800 . ve Tibet'teki kutsal Lhasa kentinin adını almıştır. Rahipleri ve manastırlarını koruyacak kutsal bir yaratık olduğuna inanılıyordu ve bir keşiş öldüğünde ruhlarının Lhasa Apso'larına gireceğine inanılıyordu. Onlar yakından korunan bir ülke sırrıydılar ve ülkeyi terk etmelerine izin verilmedi. Dalai Lama tarafından hediye edildi . 16'nın sonlarından beriinci Yüzyılda birçok Lhasa Apso çifti Çin imparatorlarına hediye edildi.

13inci Dalai Lama Amerika'ya bir çift Lhasa Apsos hediye etti 1933'te ve bugün Amerika'daki neredeyse tüm Lhasa Apsoslarının temel stoğuydu. Kısa bir süre sonra, ilk Lhasa Apso, 1935'te American Kennel Club (AKC) tarafından tescil edildi ve bugün hala nadir bir tür olsalar da, harika bir aile hayvanı yapıyorlar. 2019 yılında o sırada 71 olarakst Amerika'daki en popüler köpek ırkıdır.

Shih Tzu

Shih Tzu'nun tarihi oldukça gizemlidir ve Lhasa Apsos'tan çok daha az belgelenmiştir. Shih Tzu'nun bir sonucu olarak doğduğuna inanılıyor. Bir Lhasa Apso'nun bir Pekingnese ile melezlenmesi ve onun Tibet'te mi yoksa Çin'de mi yaratıldığı bilinmemektedir. Nerede doğmuş olursa olsun, tarih boyunca birçok resim ve oymada yer aldı, bu nedenle her zaman bir değerli köpek kraliyet ailesi ve zengin asalet arasında.Breed meraklıları ilk olarak Shih Tzu'yu Amerika'ya götürdü. 20 ortasıinci Yüzyıl , ve ilk olarak 1969'da AKC tarafından tanındı. 2019'da 20. sırada yer alan Lhasa Apso'dan daha popüler bir türdür.inci Amerika'daki en popüler köpek ırkıdır.

Görünümler

Lhasa Apso ve Shih Tzu çok benzer görünümlü pooches Bu yüzden onları birbirinden ayıramıyorsanız kendinize karşı çok sert olmayın. İki cinsi ayırt etmenin en kolay yolu, boyutlarına bakmaktır. Erkek Lhasa Apso ölçecek 10 ila 11 inç yüksekliğinde, pençeden omuza, ölçen biraz daha kısa Shih Tzu ile karşılaştırıldığında 9 ila 10 inç . Lhasa Apso'nun ağırlığı 12 ve 18 pound Shih Tzu, 9 ve 16 pound . Fark çok az olsa da, onları birbirinden ayırmanın en kolay yolu budur. Küçük yavru olan Shih Tzu kendisini oyuncak grubunda bulur, oysa Lhasa Apso bu grup için biraz fazla büyük sayılır ve bu yüzden kendini spor yapmayan grupta bulur.

Her ikisinin de çok benzer paltoları var, çünkü uzun ve lüks kilitleri geleneksel olarak yere düşüyor ve onların saçı olan imza özelliği ! Bununla birlikte, daha yakından incelendiğinde katları biraz farklıdır. Lhasa Apso'nun genellikle omurgası boyunca belirgin bir saçı vardır ve kürkü sık sık kulaklarında koyu renkli kürkle kaplıdır. Shih Tzu'nun ceketi hafif bir dalgalanma eğilimi gösterirken, Lhasa Apso'nun yok.Lhasa Apso'nun daha dar bir kafatasına yol açan daha uzun bir ağzı vardır ve gözleri Shih Tzu'dan biraz daha küçüktür. Shih Tzu'nun başı, Lhasa Apsos'un başından daha kubbelidir. Bununla birlikte, geleneksel uzun paltolarını koruyorlarsa, bu küçük farklılıkları tespit etmek zordur çünkü özelliklerini çok iyi göremezsiniz. Genel olarak, görünüş olarak o kadar benzerler ki, potansiyel sahiplerin iki cins arasında karar vermelerine nadiren yardımcı olur.

Mizaçlar

Normalde olan mizaçlarıdır. belirleyici faktör iki cins arasında ve görünüşlerinden ziyade mizaçlarına göre onları ayırt etmek kesinlikle daha kolaydır.

kedi köpek maması yer mi

Lhasa Apso, 'Sakallı aslan köpek' ve bu iyi bir sebepten dolayı. Geleneksel olarak rahipler tarafından, bir davetsiz misafir manastırlarına ayak bastığında onları uyarmak için bekçi köpeği olarak kullanılırlardı. Havlamaları şaşırtıcı derecede yüksek ve alışılmadık herhangi bir şeyden şüpheleniyorlar, bu yüzden koruyucuları olarak tercih ediliyorlardı. Yine de bugüne kadar bu özelliği korudular ve bu onları Shih Tzu'dan ayıran şeydir. Lhasa Apso yabancılardan uzaktır ve efendisinin bahçesine giren bir yabancıyı nazikçe kabul etmez, oysa birkaç havlamayı dışarı atabilecek Shih Tzu heyecanla havlar. Eğer bir küçük bekçi köpeği Peşinde olduğunuza göre, Lhasa Apso'dan başkasına bakmayın.

Shih Tzu, ona dikkatini verebilecek herkesle son derece arkadaş canlısı ve erkek çocuk olmayı seviyor mu? dikkat Merkezi ! Geleneksel olarak lüks Çin Saraylarında yaşamaya alışkındır ve bu güne kadar hala kraliyet muamelesi beklemektedir. Efendisinin kucağına vurulmaktan hoşlanıyor ve güvensizlik duymadan yabancıları mülküne hemen kabul edecek. Eğer arıyorsanız dost kürk topu , o zaman Shih Tzu bu gereksinime mükemmel bir şekilde uyar.Kişilik farklılıklarına rağmen, yakın aileleriyle birlikte Çok sevecen ve sizi sevgi ile yıkayacak sevgi dolu köpekler. Çocuklara karşı hem hoşgörülü hem de naziktirler ve bu nedenle, çocuklar onları doğru şekilde tedavi edip ele alırsa her ikisi de harika aile hayvanları olurlar.

Egzersiz yapmak

Lhasa Apso ve Shih Tzu, egzersiz ihtiyaçları açısından farklılık gösterir. Lhasa Apso, etrafına ihtiyaç duyan orta enerjili bir köpektir. 30 dakikalık egzersiz bir gün, Shih Tzu ise çok düşük enerjili bir köpek kimin ihtiyacı olacak birkaç kısa yürüyüş bacak germe ve tuvalet molası için bloğun etrafında. Her ikisi de oturma odanızı gün boyunca egzersiz stüdyosu olarak mutlu bir şekilde kullanacaklar ve kendilerini meşgul etmek için arka bahçede ara sıra eğlencenin tadını çıkaracaklar.

Temel egzersiz ihtiyaçlarının yanı sıra, Shih Tzu, ara sıra bacak gerginliği kendini bir turdan diğerine iterken gün boyu kucakta uyumaktan mutluluk duyar. Daha enerjik ve daha canlı olan Lhasa Apso'nun biraz daha fazlasına ihtiyacı olacak. zihinsel uyarım Egzersiz seansları arasında, ailesiyle etkileşimli oyunlar oynaması veya ona hediye dolu bulmaca oyuncakları vermesi önerilir.

Eğitim

Lhasa Apso ve Shih Tzu, farklı kişilikleri nedeniyle eğitim ihtiyaçları açısından da farklılık gösterir. Lhasa Apso'nun bir karmaşık kişilik ve bu nedenle eğitimi de daha karmaşıktır ve bu nedenle ilk kez sahip olmak için ideal bir köpek değildir. Sıklıkla bir gençle karşılaştırılır, oynak ve enerjik, karışıma atılan çeşitli huysuzluk ve öfke nöbetleri ile. Onu eğitirken genellikle zorluk çıkaran onun öngörülemez ruh halidir, ancak anahtar, ısrarcı ve eğitim seanslarınızla tutarlı olmak ve pes etmemek! Koruyucu eğilimlerinin ele alınması gerekiyor ve bunun üstesinden gelmenin en iyi yolu, erken sosyalleşme tüm şekil ve büyüklükte birçok yabancı ve köpekle.Kendinizi düzeltemeyeceğiniz istenmeyen davranışlar sergiliyorsa, köpeğinizi kayıt ettirmeniz tavsiye edilir. itaat sınıfları. Ancak, onun karmaşık kişiliğini bir kez kırdığınızda, o sevimli bir aile hayvanıdır.

Shih Tzu biraz eğitmek daha kolay ve oradaki tuhaf öfke nöbetine rağmen, genellikle Lhasa Apso'dan daha rahattır. Erken sosyalleşme, daha büyük köpeklerle çekingen olmamasını sağlamak için önemlidir ve olumlu pekiştirme yöntemleri diğer köpeklerde olduğu gibi tavsiye edilir. İlk kez sahipler için Lhasa Apso'ya kıyasla daha iyi bir yavru.

Sağlık

Her iki cinsin de, özellikle ulusal cins kulüplerine göre herhangi bir sağlık sorunu için test edilmesi önerilmemektedir, ancak her ikisi de aşağıdaki sağlık sorunlarına yatkındır:Göz sağlığı - ikisi de göz sağlıklarıyla ilgili çeşitli problemlerden muzdariptir, örneğin 'Kiraz Gözü', Progresif Retinal Atrofi ve Keratit gibi birkaç isim.

Böbrek Displazisi - bu, yavru için çeşitli semptomlara ve çok fazla rahatsızlık ve ağrıya neden olan böbreklerin genetik bir kusurudur.

Patellar Lüks - esasen bu, diz kapağının yerinden çıktığı ve yine yürürken ağrıya neden olduğu zamandır.

Yukarıdakilere ek olarak, Lhasa Apso şunlardan muzdariptir: Sebasöz Adenit Bu, çeşitli enfeksiyonlara yol açabilen ciddi bir cilt rahatsızlığıdır ve bunun sonucunda ağrı yaşar ve hoş olmayan bir koku çıkarır. Shih Tzu, Portosistemik karaciğer şantları böylelikle böbrek kanını gerektiği gibi etkili bir şekilde temizleyemez.tazı koşum takımı

Bununla birlikte, genellikle, hem Lhasa Apso hem de Shih Tzu, sağlıklı köpekler Shih Tzu'nun Lhasa Apso'dan biraz daha uzun ömürlü olmasıyla uzun bir yaşam süresinin tadını çıkaranlar.

Beslenme

Lhasa Apso etrafı yiyecek 1 ½ bardak yemek bir gün, Shih Tzu ise biraz daha az ye -de 1 bardak yemek bir gün. İkisi de benzer şekilde ikramlara bayılırlar, bu yüzden hızlı bir şekilde kilo alabilecekleri için tedavi alımlarını izlediğinizden emin olun.

Bakım

Uyum gösterilerine girecek bir Lhasa Apso veya Shih Tzu, geleneksel uzun ipeksi kilitler ve bakım departmanında her ikisinin de son derece muhtaç olmasına neden olan da bu kilitlerdir. Dolaşıklıkların oluşmaması için her gün fırçalanmalıdır. Paltosunun temiz ve taze kalması için iki haftada bir yıkanmalı, şampuanlanmalı ve şartlandırılmalıdır.

Bununla birlikte, bakması daha kolay bir ceket istiyorsanız, buna 'Köpek yavrusu' tımar dünyasında ve onu şovda göstermek istemiyorsan, yapabileceğin en iyi şey hepsini kesmek. Bu, onların bakım ihtiyaçlarının diğer küçük köpeklerle aynı olacağı ve bakmanın çok daha az zaman alacağı anlamına gelecektir.

Köpek dünyasındaki birçok kişi tarafından Lhasa Apso ve Shih Tzu'nun hipoalerjenik köpekler olduğuna inanılıyor, ancak bu bir efsane . Dökülmeleri veya kürk altı tüyleri, uzun dış tüyleri arasına takılır ve bu nedenle çok fazla dökülme görmeyebilirsiniz, ancak dökülürler. Bu nedenle onlar hipoalerjenik olmayan köpekler . Eğer sen hipoalerjenik bir yavru aramak , sonra Maltalı veya Malti-poo benzer büyüklüktedir ve alerjisi olanlar için daha uygundur.

Yavru Fiyatları

Boyut farklılıklarına benzer şekilde, fiyatlarında çok az fark var, Lhasa Apso Shih Tzu'dan çok az daha ucuz. Bir Lhasa Apso'nun ortalama fiyatı 800 ABD doları Oysa bir Shih Tzu'nun ortalama fiyatı 800 ABD doları . Lhasa Apso'nun çok daha az popüler olduğu için biraz daha ucuz olması muhtemeldir. Tabii ki, herhangi bir yavruda olduğu gibi, ödüllü bir soydan belirli bir görünüm veya bir köpek istiyorsanız, o zaman daha fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz.

Bu adamların yaşam tarzınıza uyacağından eminseniz, o zaman Amerikan Lhasa Apso Kulübü saygın yetiştiricileri eyaletlere göre listeler ve Amerikan Shih Tzu Kulübü ayrıca eyaletlere göre saygın yetiştiricileri de listeler ve bu web sitelerinin her ikisi de kendi cinsleri hakkında bilgi için paha biçilmezdir.

Son düşünceler

Lhasa Apso ve Shih Tzu birbirleriyle ilişkili olduğundan, çok benzer görünümlü yavrulardır, ancak mizaç, egzersiz ve eğitim ihtiyaçları söz konusu olduğunda birkaç farklılıkları vardır. Bu nedenle, normalde aileler için ikisi arasında seçim yapmak oldukça kolay bir karardır.

Lhasa Apso, daha aktif bir aileye ve karmaşık kişiliğini ve koruyucu eğilimlerini idare edebilecek bir aileye uyacak. Oysa Shih Tzu, ona çok fazla ilgi göstermeye istekli daha sakin bir evi tercih ederdi! Ama kimi seçerseniz seçin, ikisi de eşit derecede sevgi dolu ve şefkatlidir.

Yorumlar