Köpek Kontrolleri: Yavru Köpeğiniz Veterineri Ne Sıklıkta Görmeli?

Köpek Kontrolleri: Yavru Köpeğiniz Veterineri Ne Sıklıkta Görmeli?

Yeni bir köpeği evinize davet etmek şimdiye kadar yapacağınız en heyecan verici şeylerden biri . Bir köpek sahibi olarak, kıvranan küçük tüy yumağınızın sağlıklı ve güçlü bir şekilde büyümesi için hayata en iyi şekilde başlamasını sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır.

Yavru köpeğinizin ihtiyaç duyacağı bir dizi farklı aşı vardır ve yavru köpeğinizin büyümesini kontrol ettiğinizden emin olmak isteyeceksiniz. Ayrıca, olası herhangi bir soruna göz kulak olabileceğinizden de emin olmak isteyeceksiniz.Yavru köpeğiniz eve geldiğinde, ilk işinizden biri, yeni köpek en iyi arkadaşınızın birincil veteriner muayenesini yaptırmasını sağlamaktır.

Veteriner Seçmek

Bir Google aramasının ortaya çıkardığı ilk veterineri seçmeyin!Bir veteriner seçerken daima araştırmanızı yapın. Veterineriniz köpeğinizin hayatı boyunca ilk acil müdahale görevlisi olacağı için bu önemlidir. Amerikan Veteriner Hekimler Birliği (AVMA) bunu 'VCPR' veya Veteriner Müşteri Hasta İlişkisi .

Veteriner kliniğine yapılan sağlık ziyaretleri, köpeğinizin tüm hayatı boyunca devam edecektir. Köpeğinizi köpeklik döneminden beri tanıyan bir veteriner, evcil hayvanınızın daha sonraki yaşamında geliştirdiği herhangi bir tıbbi durumu tespit etmek için en iyi konumda olacaktır ve erken teşhis ve tedavi bazen hızlı bir tedavi ile kronik bir problem arasındaki fark anlamına gelebilir.

Bölgenizdeki köpek sahiplerinden öneriler isteyin ve yavru köpeğinizin yetiştiricisi yerelse, onlara bölgenizde hangi veteriner kliniklerini tercih ettiklerini sorun. Bazı veteriner klinikleri, yavru köpek karşılama paketleri sunar ve birçoğu, yavru köpeğinizi harika bir başlangıç ​​yapmasını sağlayan yavru sosyalleşme kliniklerini yönetir.Yavru köpeğinizi almadan önce veteriner kliniğini ziyaret edin. Destek personeli cana yakın ve yardımsever mi? Resepsiyon alanı temiz ve düzenli mi? Veteriner sizinle sohbet etmek ve sorularınızı yanıtlamaktan mutlu mu? Tüm bu soruların cevabı 'evet' ise, o zaman muhtemelen yeni yavru köpeğinize sizin için bakacak mükemmel bir veteriner kliniğini bulmuşsunuzdur.

Acil durumlar için kliniğin mesai saatleri dışında ne gibi düzenlemeleri olduğunu sormayı unutmayın. Hayvanların, normal klinik çalışma saatleri dışında acil tedavi gerektiren koşullar geliştirme alışkanlığı vardır, bu nedenle, gerekirse 9:00 - 17:00 saatleri arasında yavru köpeğinizi görmek için bir veteriner bulabileceğinizi bilmeniz gerekir.

Bazı veteriner klinikleri, sahiplerin, evcil hayvanlarının aşılar, kurtçuklar, pire ilaçları vb. Dahil olmak üzere rutin yıllık tedavilerini kapsayan düzenli bir aylık ödeme yapmalarına olanak tanıyan programlar yürütür. Bunun gibi bir program, uzun vadede tasarruf etmenize yardımcı olacaktır, bu nedenle sunan bir klinik seçmeye değer.İlk Kontrolünüzü Ne Zaman Yapmalısınız?

Bir yetiştiriciden bir soy köpek yavrusu satın alırsanız, bir yeni yavru köpeğiniz için acil veteriner muayenesi satış sözleşmenize dahil edilecektir ve genellikle yavru köpeğinizi aldıktan sonra üç gün içinde gerçekleşmelidir. Ayrıca, satış sözleşmenizin hükümlerine göre, köpeğinizi yıllık fizik muayeneye götürmeniz ve aşı yaptırmanız beklenir.

Barınaklardan veya kurtarma merkezlerinden gelen köpek yavruları genellikle bilinmeyen kökenlidir ve hastalıklardan etkilenebilir, özellikle yavrular bir yavru değirmeni . Bu nedenle, yeni yavru köpeğinize hemen iyi bir veteriner hekime baktırmanız çok önemlidir.

Veterinerler çok meşgul olurlar, bu nedenle yeni evcil hayvanınızı teslim almadan önce, özellikle de yetiştiricinin satış sözleşmesinde bir son tarih varsa, yavru köpeğinizin ilk muayenesi için randevu almanız iyi bir fikirdir.

İlk Ziyaretinizde Ne Beklemelisiniz?

Yavru köpeğinizin ilk sağlık kontrolü için randevu aldığınızda, veterinerin numuneyi solucanların varlığı açısından test edebilmesi için yavru dışkı örneğini getirmeniz istenmelidir. Randevunuzdan yaklaşık bir gün önce bir numune kavanozu almak için veteriner kliniğini aramayı unutmayın.Yavru köpeğinizin ilk veteriner muayenesinde olması gerekenler:

 1. Yavru köpeğiniz tartılmalıdır.
 2. Veteriner, köpeğinizin akciğerlerini ve kalbini stetoskopla dinlemelidir.
 3. Daha sonra, veteriner köpeğinizin lenf düğümlerini ve karnını nazikçe palpe edecektir.
 4. Yavru köpeğinizin vücut ısısı ölçülür.
 5. Veteriner, yavru köpeğinizin gözlerini, burnunu, kulaklarını, pençelerini ve cinsel organını inceleyecektir.
 6. Yavru köpeğinizin ceketi ve cildi incelenecektir.
 7. Veteriner, yavru köpeğinizin ağzını ve dişlerini kontrol edecektir.

Muayeneyi takiben, veteriner köpeğinizin geçmişi hakkında genel sorular sormalı ve sahip olduğunuz tüm soruları yanıtlayacaktır. Veteriner ayrıca solucan giderme, mikroçipleme, cinsiyetten arındırma ve aşılar gibi önemli konulardan da geçecek.

Yavru köpeğin yetiştiricisinden veya kurtarma barınağından herhangi bir evrakınız varsa, evraklardaki bilgilerin köpeğinizin dosyasında yer alabilmesi için belgeleri yanınızda getirmeyi unutmayın.

pyr karışımı

Veterineriniz ayrıca evcil hayvan sigortası hakkında sizinle görüşebilir. Evcil hayvan sigortası genellikle pahalı değildir ve evcil hayvanınızın ciddi bir hastalık geliştirmesi durumunda hayat kurtaran tedavi ile ötenazi arasındaki fark anlamına gelebilir. binlerce dolara mal oluyor Ödeyemeyeceğiniz tedavi etmek.corgi karışık ırklar

Bir veteriner konsültasyonunun maliyeti, nerede yaşadığınıza bağlı olarak oldukça değişebilir. Yavru köpek muayeneleri genellikle 50 $ civarındadır.

Evde Sağlık Kontrolleri

Rutin veteriner sağlık kontrolleri arasında, yavru köpeğinize ev muayenesi yapabilirsiniz. Ev muayenesi, veteriner hekim tavsiyesi gerektirebilecek olası sorunları vurgulamaya yardımcı olabilir.

Temel bir evde sağlık kontrolünün gerçekleştirilmesi yalnızca birkaç dakika sürer ve yavru köpeğinizin bakım rutinine dahil edilebilir.İşte yavru köpeğinize (veya yetişkin köpeğinize) evde sağlık kontrolü yapmanın yolu!

Gözler

 • Yavru köpeğinizin büyük, sevgi dolu gözleri net ve parlak olmalıdır!
 • Gözlerin beyaz kısmı (sklera) sarı veya kanlı olmamalıdır.
 • Kornea (gözün açık ön yüzeyi) bulanık değil, berrak olmalıdır.
 • Öğrenciler eşit şekilde büyütülmelidir.
 • Gözler nemli olmalı.
 • Mevcut deşarj olmamalıdır.
 • Yavru köpeğiniz gözlerini kısmadan göz kırpabilmelidir.
 • Göz kapakları şişmemeli
 • Göz kapaklarının kenarları içe veya dışa kıvrılmak yerine düz olmalıdır.

Burun

 • Yavru köpeğinizin burnu nemli olmalı, kuru ve çatlak olmamalıdır.
 • Burun delikleri açık olmalı, huysuz veya akıcı olmamalıdır.
 • Burun çevresinde yara olmamalıdır.
 • Yavru köpeğinizin burnu doğal rengi olmalıdır. (Çoğu köpeğin burnu siyahtır.)

Kulaklar • Köpeğinizin kulak kapaklarını (derileri) yaralar veya yaralanmalar için kontrol edin.
 • Balmumu birikintisi, kızarıklık veya yara belirtileri için kulak kanalına bakın.
 • Yavru köpeğinizin kulakları 'kokuyorsa', maya veya bakteri enfeksiyonu veya kulak akarları olabilir.

Dişler ve diş etleri

Yavru köpeğinizin dudaklarını nazikçe gülümseyin ve diş etlerine ve dişlerine bakın.

 • Diş etleri somon pembesi olmalı ve ülser, yumru ve yumru içermemelidir.
 • Yavru köpeğinizin dişleri inci beyazı olmalıdır. Kahverengi veya sarı renkli dişler, veteriner hekim müdahalesine ihtiyaç duyar. Renk bozulması, periodontal hastalığın gelişmesini önlemek için uzaklaştırılması gereken bir tartar birikiminden kaynaklanır.
 • Tüylü arkadaşınızın 'köpek' nefesi varsa, büyük olasılıkla diş eti iltihabına veya acil veteriner müdahalesine ihtiyaç duyan başka bir ağız sorununa sahiptir.

Çene, boyun ve göğüs

 • Köpeğinizin çenesinin altında, şişmiş tükürük bezlerini veya lenf düğümlerini gösterebilecek topaklar olup olmadığını kontrol edin.
 • Köpeğinizin boynunu ve göğsünü topaklar veya huysuz kabuklar için nazikçe hissedin.

Gövde

 • Ellerinizi köpeğinizin göğsünün, sırtının ve karnının her yerine gezdirin. Kuru, pullanan cilt, ağrılı bölgeler ve yağlı alanlar gibi cilt sorunlarına dikkat edin.
 • Kene ve pireleri aramak için tüyleri dikkatlice kaldırın ve ayırın.
 • Kasık bölgesi dahil, köpeğinizin bacaklarını yukarıdan aşağıya doğru kontrol etmeye devam edin. Büyümüş lenf düğümlerini gösterebilecek yumuşak şişlikler arıyorsunuz.

Kalp

Çoğu sahip stetoskopa sahip olmasa da, yine de köpeğinizin kalp atış hızını kontrol edebilirsiniz.

 • Ellerinizi köpeğinizin göğsünün her iki tarafına koyun, böylece kalp atışını hissedebilirsiniz.
 • Kalp atış hızı dakikada 70 ila 120 atış arasında olmalıdır.
 • Kalp ritmi düzenli olmalıdır.
 • Yavru köpeğinizin nefesi tutarlı ve zahmetsiz olmalıdır.

Pençeler ve pençeler

Yavru köpeğiniz yan yatarken pençelerini kontrol edin.

 • Pedler yüzeyde çatlak olmayacak şekilde pürüzsüz olmalıdır.
 • Tırnaklar, yavru köpeğiniz yürürken yere 'kıpırdatmayacak' kadar kısa olmalıdır.
 • Yavru köpeğinizin ayak parmakları arasında enfeksiyona veya cilt akarlarının varlığına işaret edebilecek kızarıklık veya şişlik olup olmadığına bakın.

Yavru köpeğiniz veya köpeğiniz ev sağlık kontrollerinizden herhangi birinde başarısız olursa, veterinerinizi arayın ve evcil hayvanınızın bir uzman tarafından kontrol edilmesini sağlayın.

Veteriner Ne Zaman Aramalı

Umarım, yavru köpeğiniz mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürecek ve veteriner hekim ziyaretleriniz sadece rutin sağlık kontrolleri ve aşılar için olacaktır. Bununla birlikte, bir veteriner ziyaretinin gerekli olduğu bazı durumlar vardır:

İshal ve kusma

Ne yazık ki, yavru köpekler ve yetişkin köpekler zaman zaman kusma ve ishal atakları yaşarlar, özellikle de yememeleri gereken bir şeyi yemişlerse!

Ancak ishal ve / veya kusma birkaç saat sonra kendiliğinden geçmezse, veterinerinizi aramalısınız. Gastroenterit, zehirlenme ve yabancı bir cismin yutulması gibi potansiyel olarak ciddi mide sorunlarının birkaç nedeni vardır.

İştahsızlık

Köpeklerin çoğu yemek sever! Bu nedenle, köpeğiniz iştahını kaybederse, endişelenmelisiniz ve özellikle tüylü arkadaşınız da depresyonda ve uyuşuk görünüyorsa, veterinerinize bir çağrı yapmanız gerekir.

Aşırı içmek

Köpeğinizin her zaman temiz ve tatlı suya erişimi olmalıdır. Bununla birlikte, aşırı miktarda içmeye başlarsa, bu, aşağıdaki gibi bir sağlık sorununun erken bir göstergesi olabilir. şeker hastalığı , böbrek hastalığı veya hipotiroidizm .

Düzensiz idrara çıkma

Yavru köpeğiniz işediğinde rahatsız görünüyorsa, normalden daha sık dışarı çıkmak istiyorsa veya işemekte zorlanıyorsa, onu temizlemek için bir antibiyotik tedavisi gerektirecek bir idrar yolu enfeksiyonu olabilir.

Yıllık Kontroller

Evde yaptığınız sağlık kontrollerinin yanı sıra; köpeğinizin yıllık veteriner sağlık kontrolünden geçmesi gerekecektir. Yıllık sağlık kontrolleri genellikle köpeğinizin yıllık takviye aşıları ile aynı zamana denk gelir, bu nedenle veteriner kliniğine yalnızca bir ziyaret yapmanız yeterlidir.

Köpeğinizin yıllık muayenesi sırasında, veterineriniz evcil hayvanınızın ağırlığını, genel vücut durumunu, kalbini, akciğerlerini ve dişlerini kontrol edecektir. Ziyaretiniz sırasında solucan giderme ve pire koruma programları da tartışılmalıdır.

Yavru köpeğinizi veteriner kliniği ziyaretine hazırlamak için en iyi ipuçları

Veteriner kliniğini ziyaret etmek köpeğiniz, sizin veya veterineriniz için stresli bir çile olmak zorunda değildir! Köpeğinizin yıllık sağlık kontrolünü tüm partiler için ağrısız bir deneyim haline getirmenin en iyi ipuçlarını burada bulabilirsiniz:

cocker mama önerisi
 • Veteriner kliniğinizdeki köpek yavrusu sosyalleştirme derslerine katılın, böylece veterineri ziyaret eden köpek arkadaşlarınız hareket halindeyken eğlenceli bir deneyim yaşarlar.
 • Sosyal ziyaretler için yavru köpeğinizle birlikte veteriner kliniğinizi arayın. Bu şekilde, köpeğiniz klinikte aramayı sadece bir muayene veya enjeksiyon yerine hemşirelerden çok sayıda sarılma ve ikramlar almakla ilişkilendirmeyi öğrenecektir.

Yavru köpeğinizi mümkün olan en kısa sürede arabanızda veya kamyonunuzda seyahate alıştırmanız gerekecek. Güvenliğiniz ve evcil hayvanınızın güvenliği için bir araba sandığı kullanın veya köpeğinize uygun bir seyahat koşum takımı takın. Yavru köpeğiniz araba yolculuğunda kendinden emin ve rahatsa, veteriner kliniğine gitmek çile olmaktan çok eğlenceli bir deneyim olacaktır.

Bazı yavru köpekler, bir araca binme hissine alışana kadar araba hastası olabilir. Veterineriniz, her yolculuktan önce köpeğinize verebileceğiniz bir hastalık önleyici ilaç yazabilecektir. Köpeğiniz büyüdükten sonra, herhangi bir araba veya hareket hastalığı genellikle kendiliğinden düzelir.

Sarmak

Yeni yavru köpeğinizi toplamadan ve heyecan verici yeni hayatınıza birlikte başlamadan önce, onu iyi bir veteriner hekime kontrol ettirmelisiniz. Veteriner, yavru köpeğinizin fiziksel olarak iyi durumda olduğundan ve kalıtsal herhangi bir bariz fiziksel kusurdan arınmış olduğundan emin olacaktır. Ayrıca kurtlardan arındırma, pire kontrolü, cinsiyetten arındırma ve aşılar gibi önemli sağlık konularında da tavsiye alacaksınız.

Yavru köpeğinizin ilk sağlık kontrolünden sonra, evde evcil hayvanınızın sağlığını izlemek size kalmıştır. Yavru köpeğinizin mutlu olması ve sağlıklı kalması koşuluyla, evcil hayvanınızın yıllık aşıları ve sağlık kontrolünün zamanı gelene kadar veteriner kliniğine birkaç 'sosyal ziyaret' yapmanız yeterlidir.

Yeni başlayan köpek sahipleri için, bu çaresiz, kabarık eğlence paketini ilk kez eve getirmek heyecan verici ama biraz da ürkütücü bir deneyimdir. Herhangi bir endişeniz varsa veya yeni yavru köpeğinizin sağlığı hakkında bazı sorular sormak istiyorsanız, her zaman hemen veteriner kliniğinizle iletişime geçin. Veterineriniz bile bir zamanlar ilk kez evcil hayvan sahibiydi ve endişelerinizi çok iyi anlayacaktır!

Yorumlar