Köpeğim Neden Balık Gibi Kokuyor? Nedeni Aslında Oldukça Brüt!

Köpeğim Neden Balık Gibi Kokuyor? Nedeni Aslında Oldukça Brüt!

Hayatında bir köpek arkadaşın varsa, bilirsin gül gibi kokmuyorlar . Yavrularımız doğal bir köpek kokusuna sahip olsa da, sizi ayaklarınızı yerden kesen aşırı güçlü bir kokuya sahip olmamalıdırlar. Köpeğiniz aniden balık gibi kokarsa, neden olduğunu merak ederek burnunuzu çimdiklemenize neden olabilir.

Köpeğinizin kötü kokusuna birçok şey katkıda bulunabilir. Bazıları hızlı bir düzeltme içerir , kurumaya ihtiyacı olan ıslak bir köpek veya çöpe atılan ve banyoya ihtiyacı olan bir köpek gibi. Diğer zamanlarda kulak enfeksiyonu, diş hastalığı, gaz veya anal bezlerde olduğu gibi daha ciddi olabilir. Bazı köpeklerin bırakabileceği güçlü balık kokusunu kaçırmak zordur.Peki köpeğiniz neden balık gibi kokuyor? Bu yazımızda detaylarına ineceğiz. köpeklerde anal bezler ve onların balık kokusuna sonsuza kadar son vermenize yardım edin!

İçindekiler

Bir Köpeğin Kokusu Normal mi?

Mavi Gözlü Köpek Ararken

Köpeğinizin kokmasının pek çok tipik nedeni vardır ve bunların çoğu normal kabul edilir.pomeranya köpeği maması

Çoğu köpeğin alıştığımız standart bir vücut kokusu vardır. Dışarıda oynadıktan, ıslandıktan veya ıslandıktan sonra kokuları daha keskin hale gelebilir. daha ciddi olabilecek başka nedenlerle , ama olmalı asla bu kadar güçlü olma endişeyi hak ediyor olmasıdır.Onlara büyük bir koku verirseniz, köpekler biraz küflü görünebilir, ancak odanın karşısından kokularını alamamalısın . Güçlü bir balık kokusu köpek arkadaşlarımızda tipik değildir ve genellikle bir tür anal bez komplikasyonuna işaret eder.

Köpeklerde Anal Bezler Nelerdir?

Beyaz ve Siyah Bir Köpeğin Kuyruğu

Anal bezler veya anal keseler, genellikle dışkılama sırasında bölgeyi işaretlemek için bir koku salgılar.Peki, köpek dostlarımızda anal bez nedir? Bir köpeğin anal bezleri olan anal keseler olarak da bilinir iç anüsün sağ ve sol taraflarına oturun , hikayenin tabanına kıyasla saat 5 ve 7 civarında konumlandırılmış. Bu keseler, kokulu sıvı üreten ter bezleri içerir. Bu sıvı, dışkıdan her çıktıklarında doğal olarak küçük miktarlarda atılmalıdır.

Anal bezler, bir köpeğin bir köpeği terk etmesine yardımcı olmak içindir. arkadaki eşsiz koku işlerini her yaptıklarında. Bezlerden gelen salgılar, tüylü dostlarımız için bir koku işaretidir. Bu, diğer geçen köpeklerin orada olduklarını bilmelerine yardımcı olur.

Bezleri sadece bir köpek dışkıyı her çıkardığında değil, aynı zamanda korkmuş veya alarma geçmiş . Ani bir yüksek ses veya stresli bir olay, bir yavrunun anal bezlerini serbest bırakmasına neden olabilir. Bu daha sonra odayı dolduran balık kokusuyla sonuçlanır. Bu iğrenç olsa da, tamamen normaldir.Bir köpek her kaka yaptığında anal bezlerin biraz boşalması gerekir, ancak bu her zaman böyle değildir. Bazı köpekler mücadele eder onları boşaltmak için veterinerlik ofislerinde sık bez ifadelerine neden olur.

Anal Bezlerin Dolu Olduğunun İşaretleri

Köpek Arkasını Yalıyor

Anüsü yalamak, köpeğinizin anal bezlerinin dolu olduğunun bir işaretidir.

Anal bezler bir köpeğin anüsünün içinde saklanır ve bazı köpek sahiplerinin ne zaman doyduklarını bilmelerini zorlaştırır. . Bezler çok doluysa çok rahatsız olabilir ve bir yavrunun birkaç tahriş belirtisi göstermesine neden olabilir.

Köpeklerde anal bez rahatsızlığının en yaygın belirtilerinden bazıları şunlardır: • onların arka ucunu yalamak
 • arkalarından vurarak
 • Köpeğinizden gelen ani bir kötü koku
 • Oturdukları veya yattıkları noktalarda kötü kokulu sıvı bırakmak
 • Anüs çevresinde şişlik veya kızarıklık
 • Dışkılamak için süzme

Köpeğiniz yukarıdaki davranışlardan herhangi birini gösteriyorsa, onların sana söyleme şekli anal bezlerinin boşaltılmasına ihtiyaçları var.

Anal Bezler Ne Sıklıkta Dışkılanır?

Veterinerde Chihuahua

Anal bez ifadesi doğal olarak gerçekleşmelidir, ancak bazı köpekler aylık manuel ifadeler gerektirir.

Her köpek, anal bezlerinin ifade edilmesine ne sıklıkla ihtiyaç duyduklarına göre değişir. Bazı köpekler onları yalnızca manuel olarak boşaltır yılda bir ya da iki kez , diğer köpeklerin ise her ay bu hizmete ihtiyacı olacaktır. Bu cevap, köpeğinizin kendi bezlerini ne kadar iyi ifade edebildiğine ve köpeğinizin anal kese hastalığına yatkın olup olmadığına bağlı olarak değişir.

için daha yaygın anal bez ifadesi ile mücadele etmek için küçük köpekler büyük köpeklerden daha. Anal keseleri bağırsak hareketlerinin gücüyle boşaldığından, küçük köpekler her zaman tamamen boşalmaları için yeterli gücü sağlamaz. Bu aynı zamanda, kilolu köpekler için de bir zorluktur, çünkü onlar, formda bir köpeğin yapabileceği şekilde yeterince duruş sağlayamazlar.Köpeğinizin anal bezlerini ne sıklıkla ifade etmesi gerektiğini belirlemenin en iyi yolu, herhangi bir rahatsızlık belirtisi için izleme ve veterinerinizle yakın bir ilişki sürdürmek. Veteriner ziyaretleri arasında köpeğinizin rahatsızlık belirtileri göstermesinin ne kadar sürdüğünü izleyerek onlar için en iyi anal bez yönetimini daha iyi belirleyebilirsiniz.

Anal Kese Hastalığı Nedir?

Bahsettiğimiz gibi, bazı köpekler anal bez sağlığı ile diğerlerinden daha fazla mücadele eder. Anal Bezi Hastalığı veya Anal Kese Hastalığı bir her türlü anal bez komplikasyonlarını tanımlayan genel terim , enfeksiyonlardan tümörlere kadar. Olası komplikasyonları daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için, anal bez hastalığının birçok formunu tartışalım.

Etkilenen Anal Bezler

Veteriner Endişesini Arkasındaki Köpekte Gideriyor

Sıvı anal kesede ne kadar uzun süre kalırsa, doğal olarak atılması o kadar zorlaşır.Bir köpek dışkıdan her çıktıklarında anal bezlerini düzgün bir şekilde ifade edebiliyorsa, bezlerdeki sıvı kalmalıdır. biraz ince ve sarı ila kahverengi renkte . Bir köpek anal keselerini boşaltamazsa, bu, kalan sıvının kalınlaşmasına ve atılmasının daha zor olmasına neden olur. Bu, anal bezin boşalmasını zorlaştırır ve bu da bezin etkilenmesine neden olur.

Etkilenen bu bezlerin manuel olarak ifade edilmesi gerekecek ve hızlı bir şekilde ele alınmazlarsa enfekte olabilirler. Bu da olacak bir köpek için son derece rahatsız edici çarpma belirtileri göstermelerine neden olur. Etkilenmiş bir anal bezi olan çoğu köpek sürekli koşacak . Ayrıca arka uçlarını yalayabilirler ve hatta bölgede hafif kızarıklık veya tahriş yaşayabilirler.

Anal Bezi Apsesi

Geriye Bakarken Beagle

Anal bez apseleri, zamanında ele alınmayan etkilenmiş bir anal bezin sonucudur.

Bir anal bez boşaltılamazsa ve sekresyon biriktirmeye devam ederse, bu hızla bir anal bez apsesi denilen bölgede ciddi enfeksiyon . Bu, köpek için son derece acı verici olacak ve bölgeye herhangi bir zarar gelmemesi için doğru şekilde boşaltılması ve temizlenmesi gerekecektir.Çoğu apse için uygun sedasyon gerekir. veterinerin enfekte olmuş bezi mızrakla atmasına ve boşaltmasına izin verin . Bezi boşaltıldıktan sonra, veterineriniz genellikle işlemi takip eden hafta boyunca antibiyotik ve ağrı kesici ilaç yazacaktır.

Tüylü arkadaşınızda bu meydana gelirse, veterineriniz sıklıkla size tavsiyede bulunacaktır. ayda bir geliyor bezlerinin ileriye doğru düzgün bir şekilde boşaldığından emin olmak için. Enfeksiyon geliştirmeye yatkın köpeklerin genellikle bir veterinerden veya evde aylık olarak boşaltılması gerekir.

Anal Bezi Tümörleri

Bir Bulldog

Nadir olsalar da, anal bezlerin tümörleri olur.

kahverengi köpek ırkları

Anal bez tümörleri, impaksiyonlar veya apseler kadar yaygın değildir, ancak ortaya çıkarlar. en ortak anal bez tümörleri köpeklerdeadenokarsinomlarve sıklıkla çevredeki diğer dokuları istila . Bu tümörler sadece köpekler için rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda tümör büyüdükçe dışkı çıkarmayı da zorlaştırabilirler.

Bu tümörler tespit edildikten sonra çıkarılması zor olabilir. Tanı konulduğunda diğer dokuları istila etmeye başladıklarını görmek yaygındır. Ameliyat en iyi seçenektir mümkün olunca. Ancak, bu kadar hassas bir alanda büyük marjlar alınamaması nedeniyle çoğu zaman bir tedavi değildir. Her durumun şiddeti farklılık gösterecektir. Yavru köpeğinizde bir tümör varsa, veterinerinizle yavrunuz için en iyi plan hakkında konuşmak en iyisidir.

Fido'nun Balık Kokusunu Düzeltme

Mavi Gözlü Köpek Burnunu Örtüyor

Sıklıkla ifade edilen sağlıklı anal bezler, bu güçlü, balık kokusunu gidermenin en iyi yoludur.

Peki, köpeğiniz balık kokusu aldığında ne yaparsınız? Sorunu çözmenin en iyi yolu, yavrularını veterinere götürmek bezlerinin ifade edilmesini sağlamak. Bezleri boşaltılmazsa, dünyadaki tüm banyolar yavrularınızı pis kokudan kurtarmaz. Bu, başka herhangi bir girişimin yalnızca geçici bir düzeltme olacağı anlamına gelir. Bezlerini ifade etmek, sorunu tedavi etmenin tek yoludur ve yavrularınızı herhangi bir rahatsızlıktan kurtaracaktır.

Köpeğiniz sürekli olarak bir anal bez ifadesine ihtiyaç duyuyorsa, veterinerinizle nasıl yapılacağını size göstermeleri konusunda konuşabilirsiniz. bezlerini evde manuel olarak boşaltın . Bu, aylık anal bez ifadeleri gerektiren köpekler için yaygın bir uygulamadır ve uygun şekilde eğitildikten sonra kolayca elde edilir.

Anal Bez Sağlığını Teşvik Etmek

Geriye Bakarken Basset Hound

Lifle dolu bir diyet, bol su ve günlük egzersiz, uygun anal bez sağlığını sağlamanın basit yollarıdır.

Bazı köpekler her zaman anal bez sağlığı ile diğerlerinden daha fazla mücadele edecektir. İyi haber şu ki, ilerlemelerine yardımcı olacak yollar var. birkaç yolu var uygun anal bez ekspresyonunu teşvik edin tüylü arkadaşınızda, bunların hepsi kolayca elde edilebilir.

Köpeğinizde anal bez sağlığını geliştirmenin en iyi yolları şunları içerir:

 • Yavru köpeğinize günlük egzersiz sunmak
 • Yavru köpeğinizin sağlıklı bir kiloyu koruduğundan emin olmak
 • Köpeğinizi beslemek yeterli miktarda lif içeren diyet
 • gibi yüksek lifli atıştırmalıklar sunar. yulaf ezmesi , ve tatlı patates
 • Köpeğinizin diyetine meyve ve sebzeleri karıştırın, balkabağı gibi veya kabak
 • Köpeğinizin düzenli bağırsak hareketlerine sahip olduğundan emin olmak
 • Yavrularınızın şekilli dışkıları geçtiğinden emin olmak için kontrol edin.
 • Yavru köpeğinizin bol miktarda temiz su içtiğinden emin olun
 • Köpeğinize bağırsak sağlığını destekleyen günlük probiyotik takviyeleri vermek

Bu, her köpekte anal bez hastalığını çözemez, ancak kesinlikle hayatlarını kolaylaştırmak ileriye gidiyor. Tüylü arkadaşınızda herhangi bir dolu bez belirtisi olup olmadığına dikkat ettiğinizden emin olun. Bu şekilde ileride oluşabilecek komplikasyonları önlemeyi hedefleyebilirsiniz.

Son düşünceler

Anal bez komplikasyonları, köpek arkadaşlarımızda yaygın bir sorundur. Aşırı endişelenecek bir şey değil ve genellikle kendi kendine çözülür uygun bakım ile. Yavrunuz balık gibi kokmaya başlarsa, artık tam olarak ne arayacağınızı bilmelisiniz. Şüphe duyduğunuzda, yavrularınız için bir eylem planı oluşturmak için veterinerinize danışmak her zaman iyi bir fikirdir. Bu şekilde, ileriye doğru uygun anal bez sağlığını geliştirebilirsiniz!

Yorumlar