Airedale Terrier Köpek Cinsi Bilgisi: Gerçekler, Resimler ve Daha Fazlası

Airedale Teriyeri tüm terrier ırklarının en büyüğü . Yani, büyük köpekleri seviyorsanız ve teriyerleri seviyorsanız, cennette yapılmış bir eşleşme olması gerekir, değil mi? Muhtemelen! Ancak bu köpek yavrusu, onu sizin ve aileniz için en iyi eşleşme yapmayabilecek birkaç yaramaz nüansa sahiptir.

Airdale Teriyerleri, bol miktarda enerjiye sahip büyük köpeklerdir. Ayrıca birçok sahibi ve sincapları (!) şaşırtan çok güçlü bir av sürüşü vardır. Ancak, doğru aile için yapabilirler. mükemmel aile arkadaşları , ve harika bekçiler yap .Bu kılavuzda, Airedale'in arkadaş canlısı ve eğlenceli kişiliğinden bazen zorlu bakım programına kadar her şeyi öğreneceksiniz. Ayrıca bu cinsin beslenme ihtiyaçları, sağlık sorunları ve ne tür bir aileye sahip olduğunu da öğreneceksiniz.odır-dir için en uygun . Airedale Terrier'in köpek ruh eşiniz olup olmadığını öğrenmeye hazır mısınız? Başlayalım.

Airedale Teriyer Genel Bakış
  • ağırlık simgesiAğırlık50-70 lira
  • yükseklik simgesiYükseklik21-24 inç
  • ömür simgesiÖmür11-14 yıl
  • renk simgesiRenklerSiyah & Tan, Grizzle & Tan
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • tımar bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Tarih

ten rengi ve siyah köpek kamera için uzun boylu duruyor

Cins, avlanmaya ve haşereleri çiftlikten uzak tutmaya yardımcı olmak için yetiştirildi.Airedale Terrier'in tarihi, 1800'lerin ortalarında Aire Vadisi, İngiltere . Hangi İskoç sınırının 100 milden daha az altında oturuyor. Kuzey İngiltere zorlu bir arazidir ve değirmen işçileri ve diğer işçi sınıfı erkekleri arasında popülerdi. Çiftliklerde çalışacak, akşam yemeği için ördek avında ve haşarat seviyelerini kontrol edecek farelerde uzmanlaşmak için güçlü, çok yönlü bir yavruya ihtiyaçları vardı.İşçiler Airedale'i karıştırarak ürettiler. Su samuru av köpeği artık soyu tükenmiş İngiliz Siyah ve Tan Teriyer ile. İrlandalı Teriyer ve Bedlington Teriyerinin de bu harika köpek karışımında rol oynadığına inanılıyor. Airedale, çok yönlü fantastik bir çiftlik işçisi olduğunu çabucak kanıtladı. Bu sebeple lakabını almıştır. 'Teriyerlerin Kralı' , kraliyetten ziyade işçi sınıfı erkeklerinin bir yaratımı olmasına rağmen.

Airedales her zaman bu isimle gitmedi. Daha önce, Waterside Teriyerleri, Kırık Saçlı Teriyerleri ve Bingley Teriyerleri olarak biliniyorlardı. Fakat 1886, 'Airedale Teriyerleri' adının resmi olarak taç giydiğini gördü. , ve o zamandan beri sıkışmış. Airedale'in Amerika'ya ne zaman geldiği bilinmiyor. Ancak Airedale Terrier Club of America'nın 1900'de kurulduğunu biliyoruz.Airedales, çok yönlü itibarını Birinci Dünya Savaşı'nda kazandı. İngiliz Silahlı Kuvvetleri'nde görev yaptı . Haberciler, nöbetçiler, bekçi köpekleri, malzeme ve mühimmat taşıyıcıları, Kızıl Haç zayiat köpekleri, kızak köpekleri ve çıngıraklar ve daha fazlası olarak çalıştı. Jack adında bir Airedale hayat kurtaran ünlü bir İngiliz taburundan. Ciddi çoklu yaralanmalara rağmen, destek mesajını iletene kadar vücudunu siperlerde sürükledi.

sıcak hava köpeği

Çok yönlülükleri, onların bir kısmı oldukları anlamına geliyordu. İlk Polis Köpekleri İngiltere ve Almanya'da. Ama onlar sonunda değiştirildi Alman Çobanları tarafından daha ürkütücü görünümleri ve güçleri nedeniyle. American Kennel Club'a (AKC) göre, Airedale Terrier 20.inci1949'da en popüler köpek. Ama şimdi kendini sürekli 60'larda buluyor.incien popüler köpek cinsi.

Mizaç

uzun otların arasında oturan siyah ve ten rengi köpek

Airedale Terrier, insanları için çok fazla sevgiye sahip bir enerji topudur.Cins, sadece en büyüğü olduğu için değil, Teriyerlerin Kralı olarak tanımlanır. O, gerçek köpek kişiliğiyle dolu bir reçeldir. AKC onu en iyi arkadaş canlısı, zeki ve cesur olarak tanımlıyor. Onun kararlı tutum teriyerlerin tipik bir örneğidir, ancak onu onla çarparsanız, onun sarsılmaz ruhuna yaklaşabilirsiniz. Her şeyi yapan tavrı,bazeneğitim söz konusu olduğunda biraz sorun yaratır, ancak bunu biraz sonra ele alacağız.

İnsanları seviyor! Bu adam çok sadık ve ailesinin arkadaşlığını çok istiyor. Havlama eğilimleri sayesinde güvenilir bir bekçi köpeğidir. Ayrıca, hiç düşünmeden kalbini ve evini koruyan şaşırtıcı derecede harika bir bekçi köpeği yapar. Ama pek çoğunun aksine yetenekli bekçi köpekleri , yabancılara karşı hoş ve arkadaş canlısıdır ve nadiren mesafelidir. İyilerden kötüleri çıkarmak konusunda harika bir becerisi var.

İnsanlarını ve mülkünü korumak için zor bir günün ardından, hak ettiği kucaklaşmalar için kanepeye yerleşecek. bu adam büyük bir snuggle bug , ve Airedale sevenler onun en iyi köpek kucaklayıcısı olduğunu iddia ediyor! Yani, büyük bir sevecen köpek arıyorsanız, Airedale sizin için olabilir. Ayrıca çocuklara karşı zaafı var, bu yüzden genellikle kucaklaşmak için onlara yönelir.

Airedale çok eğlenceli ve nadiren hareketsiz oturuyor . Bu, aktif bir aileye ihtiyacı olduğu anlamına gelir, ancak onlar sonsuz köpek eğlencesiyle ödüllendirileceklerdir. Eğer sıkılırsa ciddi anlamda yaramaz bir yavru olur. Huzursuzken havlamak, kazmak ve çiğnemek en büyük hobileridir. Birçok ailenin hafife aldığı şey, onun enerjisi ve huzursuz yaramazlığıdır. Sürekli uyarılmaya ihtiyaç duyan yoğun bir köpek olduğunu söylemek doğru olur. Yani o herkesin çayı değil.Bu adamı düşünen herhangi bir aileye bahsetmeye değer başka bir yönü de onun inanılmaz güçlü av sürüşü . Evlat, bahçesine girerlerse küçük ve tüylü herhangi bir şeyin başı belaya girer! Çevik ve şaşırtıcı derecede hızlıdır ve gözüne takılan her şeyi yakalama şansı yüksektir. Bu, insanları şaşırtan başka bir kişilik özelliğidir, ancak esas olarak onun çıngırak ve av tarihini araştırmadıkları için. Bu yavrunun tasmasını asla serbest bırakmayın.

Boyut ve Görünüm

bir kayanın üzerinde poz siyah ve ten rengi köpek

Airedale, en büyük teriyerlerden biridir ve yaklaşık 70 pound'a kadar çıkabilir.

Airedale büyük boy bir köpek Kim 50 ila 70 kilo arasında ağırlığında. Erkekler pençeden omuza kadar yaklaşık 23 inç boyundadır. Ve dişiler bundan biraz daha kısa olmalı, ama cins standardı dişiler için özel ölçüler belirtmez. Hem erkekler hem de dişiler, genel olarak güçlü ancak çevik bir görünüme sahip, sağlam ve iyi kaslı olmalıdır.

Airedale onun için iyi bilinir. uzun ve düz kafatası . Gözleri küçük ve karanlıktır ve arsız, zeki ve keskin teriyer ifadesiyle doludur. Kulaklar küçük ve üçgen şeklinde olmalı, yanaklarına doğru inmelidir. Keskin burnu büyük ve etli, gülümsemesi gergin, çoğunlukla arkadaşça ama bazen ciddi bir ifadeyle. Kuyruğu orta uzunluktadır, neşeyle taşınır, ancak sırtında kıvrılmaz.Ceket ve Renkler

sahilde oturan siyah ve ten rengi köpek

Airedale sadece iki renk seçeneğiyle geliyor.

Airedale'in ceketi en sevilen özelliklerinden biridir. Paltosu kısadır ve şöyle tanımlanır: sert, yoğun ve sırım gibi . Vücuda yakın oturur, düz uzanır. Dış kaplama sert, kırışık veya hafif dalgalıdır. Airedale'in astarı sert, sert kılların dibine oturur ve dokunuşa çok daha yumuşaktır.

Var iki resmi renk cins standardında bulunur. Bunlar siyah ve ten rengi ve grizzle ve ten rengidir. Grizzle biraz siyah olarak tanımlanır. Başı ve kulakları ten rengi, kulakları daha koyu ten rengi olmalıdır. Vücudunun üst kısımları ve yanları siyah veya boz renklidir. Airedale'in bazı soylarının göğsünde küçük beyaz bir alev var ve bazılarının siyah kısımlarında kırmızı kıllar var.american staff ve pitbull farkı

Egzersiz Gereksinimleri

siyah ve ten rengi köpek koşuyor ve havada zıplıyor

Airedale Teriyeri bol miktarda egzersize ihtiyaç duyar ve getirme veya yüzme gibi oyunlardan hoşlanır.

Airedales enerjik ve yorulmaz. Bol egzersize ihtiyaçları olduğunu söylemeye gerek yok. En azından her gün bir saat yoğun egzersiz evden uzakta gereklidir. Bu adam harika bir koşu partneri olur ve genellikle ilk yorulanlar insanlardır. Avlanma ve çıngıraklı genleri sayesinde getirmeyi de sever. Ayrıca yüzmeye karşı bir ilgisi var. Yapabileceğiniz hemen hemen her aktivite, bu yavru daha iyisini yapabilir!

Kendisini uyarmak ve meydan okumak için aktivitelerinin çeşitlendirilmesine ihtiyaç duyan akıllı bir köpek ırkıdır. Haftanın her günü bloğun etrafında dolaşmak onu kesinlikle ölümüne sıkacak. İşleri karıştır yürüyüş, koşu, kumsalda gezinme, ormanı keşfetme ve dağ maceraları ile. Enerjisini atmanın harika bir yolu, onu düzenli olarak yerel köpek parkına götürmek.

Ve hepsi bu değil! Ailesiyle birlikte evde interaktif oyun zamanına ihtiyacı olacak. Birçok teriyer gibi, onun da erişmesi gerekecek onu zihinsel engelli tutmak için köpek oyuncakları arasında. Dediğimiz gibi, çok uzun süre hareketsiz oturmuyor. Ve en iyi çiçek tarhlarınızı kazmaktansa bir sürü oyuncağa erişmek daha iyidir. Özetlemek gerekirse, yüksek enerjili ihtiyaçlarını karşılayabilecek aktif bir aileye ihtiyacı var.Yaşam koşulları

römorkör oynayan siyah ve ten rengi köpek

Airedale, etrafta dolaşmak için çok fazla alana ve insanlarından çok fazla ilgiye ihtiyaç duyacak.

Airedale Terrier'in büyük, kabarık poposu için geniş alana sahip bir aile evine ihtiyacı var. En iyi apartman köpeğini yapmaz. Ayrıca gerçekten takdir ederdi kendi özel bahçesine erişim her gün burnunu çekebilir ve oynayabilir. Bir avluya girebilecek kadar şanslıysa, yüksek çitlerle güvenli olması gerekir. Bu adam, bir kedi veya sincap peşindeyken şaşırtıcı derecede yükseğe zıplayabilir!

O, saatlerce evde yalnız bırakılabilecek türden bir yavru değil. Yüksek enerjisi, meraklı zihni ve inatçı davranışları, kolayca sıkılacağı anlamına gelir. Ve karşılığında, genellikle yıkım şeklinde her türlü fitneye düşecektir. İdeal olarak, o evde olabilecek bir aileye ihtiyacı var ona eşlik etmek ve günün çoğunu eğlendirmek için onunla.

Sadece yetişkinler veya çocuklu bir aile olsun, herhangi bir aile türüyle yaşayabilir. Çocuklara bayılıyor ama aynı zamanda oldukça da hırçın bir köpek yavrusu. Ve bunu bedeniyle birleştirmek, onu yeni yürümeye başlayan çocuklu aileler için uygunsuz hale getirebilir. Her şey kişisel tercihlere bağlıdır ve birçok Airedales küçük çocuklar için en iyi köpek kardeşleri yapar. O da diğer köpeklerle iyi geçinir ve köpek arkadaşlığından zevk alacaktı. Yüksek av sürüşü nedeniyle, diğer hayvanlarla iyi geçinmesi olası değildir.

Eğitim

bir kayanın üzerinde oturan siyah ve ten rengi köpek

Doğru eğitimle Airedale memnun etmeye heveslidir ve eğitilmesi oldukça kolay olmalıdır.

Airedales zekidir. Efendilerini memnun etmek için çok hevesliler. Bu, onun nispeten eğitilebilir olduğu ve çoğunlukla itaatkar bir köpek doğru eğitimle. Ama aynı zamanda bazen en iyisini kendisinin bildiğini düşünmeyi seven dikbaşlı bir köpek yavrusudur. Bu, eğitiminin genç yaşta başlaması gerektiği ve bunun için çok zaman ve çaba harcamanız gerektiği anlamına gelir. Aksi takdirde, elinizde her şeyi bilen bir yavru bulabilirsiniz.

Kullanılacak en iyi eğitim yöntemi, pozitif pekiştirme eğitim yöntemi . Onu neyin motive ettiğini bulun. Av sürüşü, oyuncakları kovalamayı çok seveceği anlamına gelir, bu yüzden bunları eğitiminize dahil ettiğinizden emin olun. Nefis ikramlar ve övgüler de harikalar yaratıyor! Bir şeyler için çalışmasını sağlayın ve hiçbir şeyi bedavaya vermeyin . Aksi takdirde, şımarık bir yaşam biçimine alışacaktır.

Airedales olmalı çok genç yaştan itibaren iyi sosyalleşti . Bu ona sadece köpek yavrusu görgü kurallarını ve diğer köpeklerle nasıl etkileşime geçeceğini öğretmekle kalmayacak, aynı zamanda güvenini de artıracaktır. Her deneyimi olabildiğince olumlu hale getirin, ikiniz için de eğlenceli olacak. Yerel köpek parkları bunun için harika! Köpeklerin sosyalleşmesi için en uygun zaman aralığı 3 ila 12 haftadır. Oldukça yoğun olabileceğinden, onu bir yavru olarak tımar rejimine maruz bırakmak da önemlidir.

Daha önce de söylediğimiz gibi, bu adamın yüksek av sürüşü nedeniyle tasmasını bırakmanız önerilmez. Ama yine de önemli hatırlama eğitimi üzerinde çalışmak . Bahçesinden kaçtığı ya da kurşunu kaçırdığı bir zaman gelebilir; yanlışlıkla oldu! Güvenli veya güvenli bir yerde hatırlama eğitimi almanızı öneririz. uzun bir eğitim liderliği ile . Ancak dikkatli olun, kırmış gibi görünebilir, ancak muhtemelen bir fareyi görünce hepsini unutacaktır.

Sağlık

karda duran siyah ve ten rengi köpek

Airedale genellikle sağlıklı bir köpektir ve 14 yaşına kadar yaşayacaktır.

Airedale Teriyeri nispeten sağlıklı bir köpek ırkı . Ancak tüm köpek ırkları gibi o da genetik ve kalıtım nedeniyle bazı hastalıklara yatkındır. Beklenen ömrü 11 ​​ila 14 yıldır. Onu mümkün olduğunca uzun süre yanınızda tutmak için düzenli egzersiz yaparak zinde ve sağlıklı kalmasını sağlayın. Ayrıca, sağlık durumlarını tespit etmek veya önlemek için düzenli sağlık kontrolleriyle güncel kalın.

Airedale Terrier cinsini etkileyen en yaygın sağlık koşullarını aşağıda listeledik. Bu liste hiçbir şekilde ayrıntılı değildir ve bazı Airedales bunların hepsinden, bazılarından veya hiçbirinden muzdarip olacaktır. Ancak araştırmanıza başlamak ve hangi semptomlara dikkat etmeniz gerektiğini anlamak için harika bir yerdir.

kalça displazisi

Kalça displazisi, daha büyük köpek ırklarında yaygın bir sağlık sorunudur. Kalça yuvası ve uyluk kemiğinin düzgün bir şekilde birleşmemesiyle oluşur. Bu, hareketliliğin azalmasına, ağrıya ve kalça çıkığına neden olabilir. Kalıtsal olabilir, bu nedenle kalça skorlarını test eden bir yetiştiriciyle çalıştığınızdan emin olun. Semptomlar, egzersiz intoleransını ve uzanma, ayakta durma veya merdiven çıkma mücadelesini içerir.

Kardiyak endişeler

Airedale Terrier'in kalp hastalığına genetik bir yatkınlığı vardır. Sadece yaşamın sonraki aşamalarında değil, yaşamı boyunca ortaya çıkabilir. Veterinerler, kalp sorunlarına işaret eden üfürümler veya düzensizlikler için kalbini dinleyecektir. Semptomlar egzersiz intoleransı, yorgunluk, öksürük ve bayılmayı içerir.

Böbrek hastalığı

Bu esasen böbrek yetmezliğidir ve bir DNA testi ile test edilmelidir. Bu, böbrekler artık kandaki nitrojen ve diğer atık ürünleri filtreleyemediğinde ortaya çıkar. Semptomlar artan susuzluk ve idrara çıkma, idrarda kan, ishal ve kusmayı içerir. Ne kadar hızlı tedavi edildiğine bağlı olarak hayatı tehdit edici olabilir.

Göz koşulları

Progresif retinal atrofi, Airedale ırkında en yaygın göz sorunudur. Diğer endişeler arasında glokom ve katarakt bulunur. Bunların hepsi tedavi edilmezse görme kaybına neden olabilir. Semptomlar ışığa duyarlılık, zayıf görme veya gözün görünümündeki değişiklikleri içerir.

Beslenme

koşan ve oynayan siyah ve ten rengi köpek

Bu cinsin büyüklüğü ve enerji seviyesi için yüksek kaliteli bir mama tanesi idealdir.

Ortalama Airedale iki ila üç bardak kibble tüketin her gün. Bu, onu hangi mama tanesiyle beslediğinize, enerji seviyelerine, yaşına ve boyutuna bağlı olacaktır. Airedale'ler yüksek enerjileri nedeniyle kolay kilo almaya eğilimli değildir, ancak yine de onları aşırı beslememek önemlidir. En önemli beslenme ihtiyaçlarından biri, onu karşılayabileceğiniz en kaliteli mama taneleriyle beslemektir.

Onu bir mama tanesiyle beslemek de önemlidir. büyük ırklar için özel olarak tasarlanmıştır . Bu, özellikle vücudu geliştiğinde köpek yavrusu döneminde önemlidir. Büyük cins köpek mamaları, hızlı kemik büyümesini kontrol etmeye yardımcı olur. Kalça displazisi ve diğer iskelet sorunları olasılığını azaltabilir. Kan hattında böbrek hastalığı varsa veya bundan endişeleniyorsanız, veterinerinizle konuştuğunuzdan emin olun çünkü o belirli bir böbrek diyeti reçete edebilir.

Airedale Terrier, derin bir göğsü olan büyük bir köpektir ve bu, onu diğer köpeklerden daha fazla deneyime sahip olmasını sağlar. mide torsiyonu . Şişkinlik olarak da bilinir ve hayatı tehdit eden bir durum . Yavrularınızı egzersiz seanslarına yakın beslemediğinizden emin olun ve onu daha küçük ve daha sık öğünlerle besleyin. Semptomlar salya akması, huzursuzluk, şişmiş karın, hızlı kalp atışı ve çökmeyi içerir. Bunu araştırmak ve gerçekleşirse hızlı hareket etmek önemlidir.

tımar

taze bakımlı siyah ve ten rengi köpek

Airedale haftada 2 ila 3 kez fırçalamayı gerektirecektir.

mix cinsi köpek

Airedale Terrier'in paltosu çok güzel. Airedale'inizi göstermeyi planlıyorsanız, o kadar iyi görünmesini sağlamak için çok zaman ve çaba harcamayı bekleyebilirsiniz. Ama Airedales ailesi için sadece ihtiyacı olacak haftada iki ila üç kez fırçalamak bir iğne veya daha ince bir fırça ile. Buklelerinden dolayı matlaşmaya eğilimlidir. Bir paspas bulursanız, önce parmaklarınızla kırın, ardından tarakla düzeltin.

Neyse ki, o ağır bir parçalayıcı değil . Bunun yerine, yıllar boyunca hafifçe ve dökülme mevsimlerinde orta derecede tüy dökecektir. Paltosunu ve dökülmesini yönetmenin en iyi yolu onu düzenli olarak fırçalamaktır. Hafif alerjisi olan pek çok kişi, iyi fırçalanmış Airedales ile yaşayabilir çünkü onlar diğer köpeklerin çoğu kadar tüy dökmezler.

Airedale'in tımar programının zor kısmı, ceketini yıkama ve düzeltme ihtiyacıdır. Zor ve zaman alıcı olduğu için birçok işletme sahibi, onu yılda dört kez kuaföre götürün. Ama maliyetli olabilir. Bazı bakıcılar, daha hızlı olan bir makasla bir palto keser. Ancak, bazılarının Airedale'de istenmeyen olarak gördüğü ceketi daha yumuşak hale getirebilir. Bazıları, yetenekli ve zaman alıcı bir teknik olan geleneksel el sıyırma işlemini önerecektir. Geleneksel Airedale sakalını, kaşlarını, sıkı kaplamalı gövdesini ve daha uzun alt takımı mükemmelleştirmek zaman alır.

Diğer tımar ihtiyaçları, diğer köpeklerin çoğuyla aynıdır. onun ihtiyacı olacak haftada en az iki kez diş fırçalamak saklamak periodontal hastalıklar koyda. Kulak enfeksiyonlarına yol açabilecek kir ve kir birikmesi için kulaklarını haftada bir kontrol edin. Herhangi birini fark ederseniz, su veya belirli bir köpek kulak temizleme ürünü kullanarak nemli bir bezle temizleyin. Ağrıyan pedleri önlemek için tırnaklarının ayda bir veya iki kez kesilmesi gerekecek.

Yetiştiriciler ve Köpek Maliyetleri

siyah ve ten rengi köpek yavrusu

Bu cins, yetiştiriciye bağlı olarak 800-1500 $ arasında değişecektir.

Airedale Terrier nadir görülen bir yavru değildir, ancak o kadar da yaygın değildir. Bu nedenle, nerede yaşadığınıza bağlı olarak, saygın bir yetiştirici bulmak için biraz seyahat etmeniz gerekebilir. Ancak, çok önemli sorumlu bir yetiştirici ile çalışmak sağlıklı yavrular üretir ve onları sosyalleştirir.

Bir Airedale Teriyerinin ortalama fiyatı arasında değişir 1.000 ila 1.500 ABD Doları . Fiyat, bölgedeki talebe, yetiştiricinin uzmanlığına ve deneyimine ve köpek soyuna bağlıdır. Ödüllü bir soydan bir yavru istiyorsanız, bundan çok daha fazlasını ödemeyi bekleyin. Kaliteli yetiştiriciler yavruları ile bizzat görüşmek isteyecek ve sağlık sertifikaları verecektir.

maalesef var orada birçok düşük kaliteli yetiştirici var köpek sağlığı yerine kârla daha çok ilgilenenler. Ayrıntılar konusunda dikkatli olan, yavrularla 'evde' tanışmanıza izin vermeyecek veya satış baskısı yapacak bir yetiştirici bulursanız, uzaklaşın. Evet, yavruların başlangıçta fiyat olarak daha düşük olması muhtemeldir. Ancak hasta ve sosyalleşmemiş olmaları daha olasıdır, bu da uzun vadede daha pahalıya mal olacaktır.

sonra var dikkate alınması gereken devam eden maliyetler fazla. Evinizi bir köpeğin ihtiyaç duyduğu her şeyle kurmanız gerekecek. Ayrıca, evinizi ve bahçenizi kaçmaya karşı korumanız gerekecek. Ayrıca dikkate alınması gereken yiyecek, tıbbi faturalar, sigorta ve bakım masrafları da var. Artı, çok daha fazlası! Airedale, Mastiff'in aksine, bakımı en pahalı köpek olmayabilir. Ama o da en küçük veya en ucuz değil.

Kurtarma ve Barınaklar

kameraya bakarak siyah ve ten rengi köpek

Airedale için her zaman yerel barınağınızı kontrol edin. Sahipleri bu yüksek enerji seviyesine şaşırdıklarında, genellikle evlat edinilmekten vazgeçilirler.

Bir yetiştiriciden genç bir köpek yavrusu satın almak, bazı aileler için her zaman doğru seçim değildir. Bunun yerine, yaşlı bir köpeği kurtarmak daha iyi bir seçenek olabilir. Ve ne harika bir şey! Ne yazık ki pek çok insan, ne kadar egzersiz ve ilgiye ihtiyaçları olduğunun farkında olmadan bir Airedale'i hayatlarına davet ediyor. Yani, kurtarma barınaklarına teslim olan epeyce Airedal var.

Burada iki ana seçim var. Yapabilirsiniz yerel kurtarma barınağınıza gidin , sizi bekleyen bir Airedale olabilir. Veya birçok bağımsız kuruluş, tüm zamanlarını ve çabalarını yalnızca Airedale Teriyerlerini kurtarmaya adamaktadır. Kontrol et Amerika'nın Airedale Terrier Kulübü bölgesel kurtarma barınaklarını listeledikleri web sitesi.

Aile Hayvanları Olarak

 • Airedale Terrier, çok fazla alana ihtiyaç duyan büyük boyutlu bir köpektir.
 • Çok eğlenceli ve ailesiyle oynamaktan her zaman mutlu.
 • Airedales günde en az bir saat egzersize ihtiyaç duyar.
 • İdeal olarak, ailesinin aktif ve bu ihtiyaçları karşılamaya istekli olması gerekir.
 • Airedale Terrier harika bir bekçi ve bekçi köpeği yapar.
 • Ailesini ve malını tüm gücüyle koruyacaktır.
 • Bir kez yerleştikten sonra, bu cins kanepede iyi bir kucaklaşmanın tadını çıkarır.
 • Airedales, aileleri tarafından hoş karşılanırsa yabancılarla arkadaş olabilir.
 • İnsanlar hakkında hızlı karar verir ve genellikle haklıdır.
 • Airedale Terrier çok yüksek bir av sürüşüne sahiptir.
 • Bu, herhangi bir tasmasız zamanı çok yakından izlemeniz gerekeceği anlamına gelir.
 • Çocuklara bayılır ve diğer köpeklerle oynamayı sever.
 • O kadar çok dökülmez ama o uzun sakalıyla biraz dağınık olabilir.
 • Airdales haftada birkaç kez fırçalamaya ihtiyaç duyar.
 • Ayrıca yılda dört kez profesyonel bir saç kesimi için ödeme yapmanız gerekecek.
 • Erken eğitimle itaatkar bir köpek olabilir.
 • Diğer terrier ırklarında olduğu gibi, Airdales'in bağımsız bir çizgisi olabilir.

Son düşünceler

Öğrendiğiniz gibi, Airedale Teriyer, iyi bir nedenle Teriyerlerin Kralı olarak tanımlanır. Hem beden hem de kişilik olarak büyüktür ve yanındayken asla sıkıcı bir an yoktur. Airdales vardır eğlenceli ve enerjik ama akşama sevecen ve sakin bir taraf getirin. Yabancılarla arkadaş canlısı ve cana yakın ama aynı zamanda gerektiğinde harika bir bekçi köpeği de yapıyor. Bu cins sebepsiz yere çok yönlü olarak kabul edilmiyor!

Ama aynı zamanda türün neden olmadığını da görebilirsiniz. herkese çok uygun . Hazırlıklı olmanız gereken yüksek bir av sürüşü var. Ayrıca yüksek enerji ihtiyaçları vardır ve bunlar karşılanmazsa bahçenizi, çiçek tarhlarınızı, yorganlarınızı, kanepelerinizi ve çok daha fazlasını mahveder. Ama onun ihtiyaçlarını karşılayabildiğiniz sürece, insanların canine King'in hem evinizde hem de kalbinizde çok yer kaplayacağından emin olabilirsiniz!

Yorumlar