Çin Tepeli Cins Bilgileri, Gerçekler, Özellikler ve Daha Fazlası

Çin Tepeli Cins Bilgileri, Gerçekler, Özellikler ve Daha Fazlası

Bir sonraki sevimli köpek aile ilaveniz için bir Çin Tepeli'yi düşünüyor musunuz? Bu sevimli küçük yaratıklar zeki, oyuncu arkadaşlardır. Aileniz için doğru seçim olup olmadıklarını görmek için bu neredeyse tüysüz, benzersiz görünümlü cins hakkında daha fazla bilgi edinin.

Çin Tepeli veya 'Crestie', insanlarla uzun bir birlikte yaşama geçmişi olan alışılmadık bir türdür. Bu küçük yaratıklar dünyayı dolaştı ve birçok kültürden kaşiflere eşlik ederek tarih kitaplarına geçti.Cins rehberimiz, Crestie hakkında bilinmesi gereken bazı bilgileri ve onlara nasıl bakılacağını tartışıyor. Bu bilgiler geneldir ve profesyonel tavsiye yerine geçmez. Her zaman köpeğinizin bireysel ihtiyaçlarını veterinerinize danışın.

Çin Tepeli Cinsine Genel Bakış
  • Ağırlık 8-12 pound
  • Yükseklik 11-13 İnç
  • Ömür 13-18 Yaş
  • Renkler Siyah, Beyaz, Tan, Krem, Mavi, Kahverengi, Kırmızı, Kayısı, Palomino, Pembe, Çok Renkli
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Irk Tarihi

 Çimenlerin arasında duran Çin Tepeli Köpek
Bu cinsin eski kökleri vardır.

Belirli bir kökenin izini sürmenin somut bir yolu olmasa da, bu köpeklerin Afrika kökenli olduğuna inanılıyor. Büyük tüysüz köpekler, daha küçük olmaları için yetiştirildikleri Afrika'dan Çin'e götürüldü. Nesiller boyu süren dikkatli yetiştirmeden sonra, bugün aşina olduğumuz minik Cresties geliştirildi.Çinli tüccarlar genellikle bu küçük yoldaşlarla birlikte yelken açtı. Küçük köpekler, gemilerde fareleri ve diğer haşaratları yakalama konusundaki olağanüstü yetenekleri nedeniyle değerli mürettebat üyeleri olarak yerlerini aldılar. 'Çin Gemi Köpekleri' köpekleri, dünya çapında limanlar arasında yüksek oranda işlem görmeye başladı.Limandan limana yayılan tepeli köpekler Avrupa, Asya, Mısır, Türkiye, Güney ve Orta Amerika'nın yolunu tuttu. Küçük köpekler 1800'lerde Avrupa'da popülerlik kazandılar ve 1880'lerde Amerika Birleşik Devletleri'ne giden yolu buldular.

Cinsin resmi olarak tanınması neredeyse yüz yıl sürdü. Amerikan Kulübesi Kulübü (AKC) 1991 yılında. Şimdi, bu cins, benzersiz görünümleri nedeniyle, çoğu zaman En Çirkin Köpek kategorisinde birçok kez yarıştı.Günümüzde tüysüz ve Powderpuff olmak üzere iki tür Çin Tepeli köpek vardır. Powderpuff'ın uzun, kabarık kürkü vardır. Tüysüz, sadece kafasında, kuyruğunda ve ayaklarında saç sporu yapar.

Bu iki çeşit, tamamen aynı köpek cinsidir. Temel fark, birinin uzun tüylü bir kürke sahip olması ve diğerinin tüysüz olması, pençelerinde, kuyruğunda ve kafasında küçük saç tutamları olmasıdır. 'Tüylü-tüysüz' olarak adlandırılan bu iki türün karışımı, küçük tüylerden neredeyse tamamen büyümüş bir kürke kadar değişebilir.

husky için kasa boyutu

Mizaç

 Nehirde Çin tepeli köpek
Cresties meraklı, eğlenceli, uyanık, sevgi dolu ve hassastır.

Bu yavru harika bir kucak köpeği yapar ve onu bütün gün sevebilecek birinin olduğu evlerde elinden gelenin en iyisini yapar. Bu cins yapışkan olarak tanımlanabilir. İnsanlarını severler ve zamanın yüzde 100'ünün ilgi odağı olmak isterler.Bu köpek türü, yüksek hassasiyetle bilinir ve sertliğe veya yüksek sesli sözlere iyi tepki vermez. Nazik, sevgi dolu rehberliğe çok daha iyi yanıt verecektir. Sakin, güvenli bir ortam, en iyi yaptığı yerdir. Cresties, doğru şekilde eğitildiklerinde iyi terapi köpekleri olurlar. Çoğu zaman ultra sevecen ve çok nazik olmalarıyla bilinirler.

Sevecen ve rahat olmaya gelince, ailesiyle çok iyi anlaşacaktır. Ancak, tanımadığı insanlara karşı gergin, endişeli veya biraz agresif olabilir. Sosyalleşme ve itaat eğitimi bu konuda yardımcı olabilir.

Boyut ve Görünüm

Bu tür bir yavru, ince kemik yapısı ve benzersiz görünümü nedeniyle genellikle muhteşem ve zarif bir köpek olarak tanımlanır. Cresties hassas kemiklere sahiptir ve minyondur. 8 ila 12 pound'a ulaşan yetişkinlerle tamamen büyüdüğünde. Erkekler ve dişiler yaklaşık olarak aynı boyuttadır ve 11 ila 13 inç boyundadır.

Çin Tepeli köpeklerin büyük, sivri kulakları ve geniş, neredeyse badem şeklinde görünen gözleri vardır. Göz rengi genellikle açık veya koyu bir kaplamaya karşılık gelir. Koyu bir ceket, koyu gözler anlamına gelir ve bunun tersi de geçerlidir. Bu köpeğin düz yanakları, dar bir burnu ve uzun bir kafası vardır. Tüysüz Crestie'nin pençelerinde çorap adı verilen ince, pürüzsüz saç tutamları, kuyruğunda tüy adı verilen bir tutam ve kafalarında bir tutam saç vardır.Ceket ve Renkler

 İki güzel Çin tepeli köpeğin portresi - biri benekli ve biri çimenlerin arasında oturan daha uzun saçlı beyaz
Paltolar çok renkli olabilir ve hatta bazen pembe izlere sahip olabilir.

Crestie'nin çeşitli renklerde olabilen bir ceketi vardır. Siyah, beyaz, ten rengi, mavi, krem, çikolata, arduvaz, kayısı, kırmızı veya Palomino dahil renklerin karışımı. Powderpuff Crestie'nin uzun, ipeksi bir kürkü, daha kısa bir astarı ve daha uzun bir dış kürkü vardır. Saç düz, yumuşak ve aşırı yoğun değil.

Tüysüz tipteki cildin rengi pembeden siyaha kadar değişebilir ve benekli olabilir. Tepe adı verilen kafalarındaki tüyler dramatik olma eğilimindedir ve zaten sevimli olan bu türe biraz yetenek ve tavır katar. Tüysüz Crestie'nin çift katı yoktur.

Tüm Cresties, tavşan ayaklı olma özelliğini paylaşır, bu da ayak parmaklarının çoğu cinsten daha uzun olduğu anlamına gelir. Bu, diğer köpek ırklarına göre daha uzun hızlı hareket ettikleri için tırnaklarını kesmeyi zorlaştırabilir.

Yaşam koşulları

Evcil hayvan sahibi olmak hem bir zevk hem de büyük bir sorumluluktur. Koruyucuları olarak, gelişmek için en iyi bakıma, en iyi beslenmeye ve sağlıklı bir ortama sahip olmalarını sağlamalıyız. Chinese Crested, diğer bazı cinslere göre daha yüksek düzeyde TLC gerektiren köpeklerdir, bu nedenle sahip olma sorumluluğunu üstlenmek kolay bir iş değildir.Bu köpek cinsi mükemmel bir aile hayvanı olur. Ancak, daha büyük çocuklarla veya çok sakin olabilenlerle daha iyi anlaşırlar. Şiddetli ayrılık kaygısı geliştirebilirler , bu nedenle, onu uzun süre terk etmeniz gerekip gerekmediğini araştırmak için köpek bakımı bir seçenek olabilir.

Chinese Cresties çok şefkatlidir ve güvenilir insanlardan ilgi görmeye bayılır. Çok fazla enerjiye sahip olmalarına rağmen, sakin ve sessiz ortamlarda en iyisini yapan uysal köpeklerdir.

Tepeler gözetimsiz dışarıda bırakılmamalı ve uzun süre doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Bu köpekler içeride çok daha iyi durumda.Crestie, diğer hayvanlarla ve insanlarla iyi etkileşime girer, bu nedenle halihazırda kedileri veya başka evcil hayvanları olanlar için mükemmel bir seçim olabilir.

Eğitim

 Genç Çinli tepeli köpek tasmalıyken eğitmene bakıyor
Yavru köpeğiniz için eğitim genç yaşta başlamalıdır.

Küçükken temel komutları öğrenmeye başlaması gerekecek ve hem insanlarla hem de diğer evcil hayvanlarla sosyalleşmesi gerekecek. Köpeğinizi gezdirmek, yeni insanlarla, yeni hayvanlarla, yeni kokularla, yeni manzaralar ve seslerle karşılaşacakları için sosyalleşme üzerinde çalışmanın harika bir yoludur.

Bu özel köpek ırkı için ev temizliği inanılmaz derecede hassas oldukları için biraz zor olabilir. Yavru köpeğinizi azarlarken çok sert olursanız, kendini kapatabilir ve eğitime karşı çok dirençli olabilir. Hassasiyet ve sabırla sakin bir şekilde yaklaşıldıklarında daha iyi tepki veren akıllı köpeklerdir. İkramlar, göbek masajı ve oyuncaklar gibi olumlu davranış pekiştirmesine çok iyi tepki verecektir.

Çok oyuncu bir köpek yavrusu olacağından, onun için bol miktarda uygun köpek oyuncağına sahip olduğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz. Çok çabuk sıkılabilir. Getirmek için toplar da dahil olmak üzere oynamak için çeşitli oyuncaklara sahip olmak, oyuncakları çiğnemek ve halat çekme oyunları için halat oyuncakları, onu eğlendirmeye yardımcı olacaktır. Herhangi bir sıkılmış köpek yavrusu veya köpeğin başı belaya girecek, bu nedenle, yavru köpeğinizi ve kendinizi pek çok gönül yarasından kurtarın ve çok çeşitli eğlence seçenekleriyle hazırlıklı olun.Egzersiz yapmak

 Çin tepeli köpek tarlada koşuyor
Bu cins oynamak için çok fazla alana ihtiyaç duymaz, ancak düzenli egzersize ihtiyacı vardır.

30 dakikalık veya daha kısa kısa yürüyüşlere bağlı kalmak onun için en iyi sonucu verecektir. O küçük bir köpektir ve çabuk yorulur, bu yüzden aşırıya kaçmak istemezsiniz. Bu cinsin çok enerjik olduğu ancak hiperaktif olmadığı bilinmektedir.

Ona yaklaşık 30 dakika izin vermek sabahları hareketli oyun ve akşamları kısa bir yürüyüş veya oyun zamanı yeterli olmalıdır. Bu köpekler çeviktir ve gerçekten fiziksel aktiviteden zevk alırlar. Küçük boyutları nedeniyle, onları aşırı zorlamak son derece kolaydır, bu nedenle yavru köpeğiniz için bolca dinlenme zamanı ayırdığınızdan emin olun.

Sağlık

 Laboratuvarda stetoskoplu tüysüz Çin tepeli köpek
Genel olarak, bu sağlıklı bir köpek türüdür ve 13 ila 18 yıllık bir ömre sahiptir.

Tüysüz çeşit, Powderpuff'tan daha fazla sağlık koşullarına duyarlı olma eğilimindedir. Bunun gibi daha küçük köpekler yaralanmaya eğilimli olabilir ve kolayca ayaklarının altında kalabilir. Ek olarak, gülünç derecede küçük açıklıklardan kaçabilirler, bu nedenle bahçenizden çıkabilecekleri her yolu kapattığınızdan emin olun.

Çin Tepeli, diğer birçok ırkın sahip olmadığı sağlık hususlarına sahiptir. Bunlardan en önemlisi, tüysüz çeşidin çok kolay güneş yanığı olmasıdır. Bu cins olacak her zaman güneş kremine ihtiyaç duyar çok güneş ışığı ve yüksek sıcaklıklar olan sıcak iklimlerde dışarıdayken.

tersine, ayrıca çabuk soğurlar ve giymek gerekecek kazak , montlar, patikler ve onları sıcak tutan diğer giysiler. Soğuğu sevmezler. Bu cins için sıcaklık bir zorunluluktur. Kıyafet, yavru köpeğinizin harika bir resmi için sadece sevimli bir fırsat değildir.

Crestie'nin bazen dişleri de eksik olabilir. Bu, bu tür köpekler için normal bir özelliktir. Ancak her evcil hayvan sahibinin dikkat etmesi gereken bir durumdur.

Düzenli temizlik ve diş bakımı köpeğinizin sağlığı için gereklidir. Yavru köpeğinizin diş sağlığı hakkında endişeleriniz varsa, onun benzersiz durumuna ve semptomlarına bakmak için veterinerinize danışın.

Çin Tepeli Köpekler Aşağıdakiler İçin Risk Altında Olabilir:

 • Diş endişeleri , tüysüz köpekler diş sorunlarına yatkındır, evcil hayvanınızın ömrü boyunca diş bakımı seçenekleri hakkında veterinerinizle konuştuğunuzdan emin olun.
 • Kalıtsal göz hastalıkları progresif retinal atrofi (PRA), primer lens luksasyonu ve glokomu içerir.
 • Cilt endişeleri güneş yanığı, cilt kanseri ve köpek akne içerir.
 • patellar luksasyon köpeklerde diz kapağı yerinden fırladığında ortaya çıkan ve hafif bir topallamaya veya ameliyat gerektirecek kadar şiddetli olabilen yaygın bir durumdur.
 • Ortak kaygılar ve hastalık da bu köpek ırkı için bir endişe kaynağı olabilir. Legg-Calve-Perthes hastalığı ve diğer ortopedik sorunlar hareketliliği geliştirebilir ve etkileyebilir.
 • Sağırlık bu cins bazı köpekler için endişe kaynağı olabilir.

Beslenme

 Çin Tepeli Tüysüz Köpek çimenlerdeki kemiğe bakıyor
Yavru köpeğinizin yüksek kaliteli, dengeli köpek mamasına ihtiyacı var.

Köpeğinizin ihtiyaçlarına bağlı olarak, bir kuru ve yumuşak yiyeceklerin karışımı. Yavru köpeğinizin dişleri eksikse, yumuşak yiyecekler onun için daha iyi olabilir.

Bu çok küçük bir cins olduğu için, daha küçük köpeklerin tükettiği mama miktarı sağlıkları için özellikle önemlidir. Sadece fazladan yarım pound kadar bir miktar onları kalp sorunları riskine sokabilir. Yavru köpeğinizin olduğundan emin olun. doğru miktarda yiyecek almak ve çok fazla ikram yok.

Bakım ve Cilt Bakımı

 Berber dükkanındaki Çin Tepeli köpeğin portresi
Bu köpek ırkı özel bakım ve cilt bakımı gerektirir.

Bu cinsin tüysüz çeşidi, güneşe çıktıkları her an güneş kremi gerektirir. . Buna parçalı bulutlu günler de dahildir. Isıya karşı son derece hassastırlar ve oldukça acı verici olabilen güneş yanığına karşı hassastırlar.

bakım

Tüysüz yavruların düzenli olarak temizledikleri ve fırçaladıkları farklı miktarlarda tüylere sahip olmaları gerekir. Sadece gerçek tüysüz köpeklerin tüylerini eşit tutmak için bir tür tıraş veya bakıma ihtiyacı olmayacaktır.

Powderpuff köpeklerinin düzenli olarak yıkanması ve taranması gerekir. yumuşak, ipeksi kürklerini korumak için. Lüks tüylerini korumak için haftalık bir banyo rutini ve gün aşırı fırçalama önerilir. Bu cins fazla tüy dökmez ve koku taşımaz. Kürklerini ıslak fırçalamak kuru fırçalamaktan daha iyi olduğundan, fırçalamadan önce onlara bir su şişesiyle hafif bir sprey sıkmanız önerilir.

Yavru köpeğiniz için seçebileceğiniz birkaç fırça var. Şampuan fırçası gibi Bohdi Dog Yeni Bakım Şampuan Fırçası Banyo yaparken kullanılabilen masaj fırçasıdır.

bu Hartz Groomer'ın En İyi Birleşik Köpek Fırçası başka bir harika seçimdir. Bir tarafında yumuşak kıllar, diğer tarafında iğne fırçası bulunan çift taraflı bir fırçadır. A bakım tarağı Crestie'nizin ceketindeki düğümleri, paspasları ve döküntüleri gidermenize yardımcı olabilir.

Cilt bakımı

Tüysüz ve yarı tüysüz köpekler için cilt bakımı çok önemlidir. Güneş kremi ile birlikte, aşırı cilt kurumasını önlemek için düzenli bir nemlendirici uygulamasına ihtiyaçları olacaktır. . Pahalı olabileceğinden ve köpeklerin alerjisi olan bileşenler içerebileceğinden, hangi marka ürünlerin kullanılacağını veterinerinize danışın.

Yavru köpeğinizde insan ürünleri kullanmayın. Bu ciddi bir alerjik reaksiyona veya daha kötüsüne neden olabilir. Bu ürünler köpekler tarafından değil, insanlar tarafından kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Veterineriniz tarafından onaylanmadıkça asla insan ürünlerini köpeklerde kullanmayın.

Yulaf ezmesi, E Vitamini ve doğal bitki yağları içeren nemlendiriciler, bir Crestie'nin cildinin kurumasını önlemek için çok faydalı olabilir. Pet MD Yulaf Ezmeli Şampuan yapar bu, kaşıntıyı ortadan kaldırmak ve köpekleri nemlendiriciye hazırlamak için iyi çalışır. Hindistancevizi yağı cildin esnek kalmasına yardımcı olan ve kurumasını önleyen harika bir bileşendir. Nemlendiricilerde ve şampuanlarda bulunur ve takviye olarak alınabilir. Burt'ün Arıları kuru burunlar, dirsekler ve patiler için iyi çalışan, zeytinyağı ve biberiye ile oldukça gözden geçirilmiş bir losyon yapar.

Bir saç kremi ayrıca Chinese Crested'in cildinin nemli kalmasına ve tüylerinin pürüzsüz ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Warren London Nemlendirici Tereyağı Durulanmayanlar şiddetle tavsiye edilen bir seçimdir.

Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri

Cresties, soyağacına bağlı olarak pahalı yavrulardır. Yetiştiriciye ve soyağacına bağlı olarak, onlar 1.000 ABD Doları ile 4.000 ABD Doları arasında değişebilir . Çin Tepeli bir köpek için ilk yatırım, gerekli tüm malzemeler satın alındığında yaklaşık 5.000 $ olabilir.

Seçmeniz durumunda Crestie'nizin ayarlanabilir bir sandığa ihtiyacı olacaktır. sandık eğitimi . Bu genellikle bu cins gibi oyuncak boyutlu köpekler için önerilir. Yavru köpeğiniz büyüdükçe yataklar, oyuncaklar, eğitim malzemeleri, tasmalar, tasmalar, mamalar, ikramlar ve daha fazlasına ihtiyaç duyulacaktır.

Malzemeler ve yetiştirici ücretlerinin yanı sıra, yavru köpeğinizin düzenli tıbbi bakıma ihtiyacı olacaktır. ve hayatı boyunca aşılar. Bir köpek yavrusu olarak, aşılama, kalp kurdu tedavisi, pire tedavisi ve düzenli kontrollerin yanı sıra kısırlaştırılması için bir ameliyata ihtiyacı olacak.

Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, yavrularınızın kayıt altına alınması gerekecektir. Mikroçipleme de olasıdır ve evcil hayvanınızın kaybolması durumunda eve geri dönebilmesini sağlamanın etkili bir yoludur. Tüm bu köpek yetiştirme ve bakım masrafları, yaşadığınız yere göre değişecektir.

Kurtarma ve Barınaklar

 Degrade gri arka plan üzerinde kameraya bakan Çin tepeli köpek yavrusu yakın çekim
Bir barınaktan veya kurtarıcıdan bir Crestie almak mümkün olabilir ve bir safkan satın almaktan daha ucuz bir seçenek olacaktır.

Bu cinsi kurtarmaya ve yeniden barındırmaya adanmış birkaç grup var.

Aile Evcil Hayvanları Olarak

Çin Tepeli, sevimli ve eğlenceli bir aile hayvanıdır. Bu köpekler yapışkan olabilse de, bazen 'Velcro köpekler' çok hoşlar.

Küçük boyutlarından dolayı Cresties, küçük alanlarda yaşayan insanlar için mükemmel köpeklerdir. Oldukça küçük oldukları için etrafta koşmak için büyük bir bahçeye veya açık alana ihtiyaç duymazlar.

Eğlenceli gerçekler

 • Çin Tepeli'ye “Dr. Suess Köpek.” Bunun nedeni, Dr. Suess'in kitaplarındaki fantastik yaratıklara olan benzerliğidir. Minik, tüysüz Crestie'nin kafasındaki aptal, dağınık saç tutamı, onu o hikaye kitabı karakterlerinden biri gibi gösteriyor.
 • Cresties köpekleri çok fazla vücut ısısı yayarlar, bu da eski Çin inancına göre onların büyülü iyileştirici güçlere sahip olduklarına yol açar. Bu köpekler, insanlarla tıbbi tedavi için kullanılan köpeklerin en eski örneklerinden biri olabilir.
 • Sam adlı ünlü bir Çin Tepeli köpeği, üç yıl üst üste Dünyanın En Çirkin Köpeği olarak tünekte hüküm sürdü. 2003'ten 2005'e kadar. kendisi şöhret kazanmanın yolunu bulan ve uluslararası medyada yer alan mutlu sonla bir kurtarma köpeğiydi.

Son düşünceler

Crestie harika bir küçük köpek arkadaşıdır. Zeki ve sadıklar, sevgi ve şefkat dolular, bu da onları harika kucak köpekleri yapıyor. Eşsiz görünümleri ve öne çıkan kişilikleri, kalbinizde özel bir yer bulacaktır.

Hassas bir cins olan bu yavrular, özel bir sevgi ve bakım gerektirir. Bu köpeklerin tüysüz ve Powderpuff olmak üzere iki çeşidi vardır ve her türün kendine özgü bakım ihtiyaçları vardır. Dikkat edin, bu küçük dört ayaklı arkadaşlar kış havalarını sevmezler ve güneşe çıktıklarında ekstra özen ve ilgiye ihtiyaç duyarlar.

Çin Tepelisi yalnız kalmayı sevmez ve şiddetli ayrılık kaygısı geliştirebilir. Bu köpeğin yaşam tarzınıza uygun olup olmadığını düşünürken bu bilgiyi aklınızda bulundurun. En iyi bilgilere sahip olduğunuzdan ve zamanınızı ve enerjinizi yavru köpeğinize ayırmaya gerçekten hazır olduğunuzdan emin olmak, bu özel türe bakma sorumluluğuna hazırlanmanın en iyi yoludur.

Yorumlar