Tüy Dökülmeyen Köpekler: 17 Kılsız (veya Düşük) Tüy Irkı

Tüy Dökülmeyen Köpekler: 17 Kılsız (veya Düşük) Tüy Irkı

Amerikalılar için köpekler ailenin bir parçasıdır. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki evcil hayvan endüstrisi değer kazanıyor yüz milyar dolar ve çoğumuzun birden fazla evcil hayvanı var. Evde evcil hayvan tüyü ile uğraşmak, herhangi bir evcil hayvan insanı için zor olabilir. Saç ve tüyleri uzak tutmak, alerjisi olan ancak biraz ekstra çaba ve planlama ile evde bir köpek sahibi olabilen herkes için bir zorunluluktur.

Fransız buldozerleri için en iyi köpek maması

Ölçeğin diğer ucunda tüysüz köpekler var. Hâlâ tükürük ve kepek (alerjilerin birincil kaynağı) üretirler, ancak dökülecek çok az saç vardır. Çoğu tüysüz ırkın kökeninin Meksika veya Orta veya Güney Amerika olduğu görülmektedir. Bu ırkların her biri, hangi genlerin baskın ve çekinik olduğuna bağlı olarak, tüylü ve tüysüz olmak üzere iki çeşit içerir. Tüysüz köpekler, derilerine zarar verebilecek güneşten, çalılardan ve çalılardan korunmaya ihtiyaç duyar. Açık havada sadece köpekler olarak idare etmeyecekler.Açık havadaysanız ve sizinle birlikte güneşte veya engebeli arazide uzun saatler geçirebilen bir köpeği tercih ediyorsanız, hafif tüy döken olarak kabul edilen daha tipik bir kaplamalı cins düşünebilirsiniz. Mantığa aykırı gibi görünse de, Tüy dökmeyen köpeklerin tüyleri daha uzun olur . Az tüy döken köpekler mutlaka az bakım gerektirmez. Çok az tüy döken köpeklerin çoğu, mevsimlik bir tüy dökücüden daha fazla tüy bakımı gerektirir. Ayrıca kuaföre sık sık gitmeleri gerekebilir.

İçindekiler

Tüysüz Irklar

Amerikan Tüysüz Terrier

 Amerikan Tüysüz Terrier
Adından da anlaşılacağı gibi, bu cins gerçekten tüysüz olan birkaç kişiden biridir.

Bu yavrunun tüysüz ve tüylü olmak üzere iki çeşidi vardır ancak tüylü versiyonu bile çok az tüy döker. American Hairless, Rat Terrier'in doğal bir dalı olarak ortaya çıktı. . 1972'de Louisiana'da, normal saçlı bir Rat Terrier çöpünde tüysüz bir yavru doğdu. Sonraki yavrularda daha fazla tüysüz yavru doğdu ve sahipleri, yavru başına tutarlı bir şekilde tüysüz yavrular üretmek için onları aynı çizgide yetiştirdi. Dökülecek tüyleri olmadığından, bu köpekler çoğu alerji hastasını tetiklemez, ancak bu koruma katmanını kaybettikleri için yalnızca kapalı alanlarda yaşayan köpekler olmaları gerekir.Diğer tüysüz ırkların aksine, AHT'lerdeki tüysüz özellik resesiftir. , yani iki tüysüz ebeveyn her zaman tüysüz yavrular üretirken, kaplamalı ebeveynler bir batında tüysüz yavrular üretebilir. Kaplanmış bir AHT, tüysüz bir AHT'ye yetiştirilirse, tüysüz yavrulara sahip olma şansı, her iki kaplamalı ebeveynin de resesif özelliği taşıyıp taşımadığına bağlıdır. AHT yavruları, neredeyse yeni doğmuş bir insandaki saç gibi hafif körelmiş kürkle doğarlar. Bu kürk, birkaç haftalık olduklarında düşer.

Xoloitzcuintli

 Xoloitzcuintli yüzünü kapat

Xoloitzcuintli ayrıca oyuncak, minyatür ve standart olmak üzere üç boyutu vardır. Meksika'nın ulusal köpeği olan 'Xolo', bir zamanlar Meksikalı Tüysüz olarak biliniyordu. Arkeolojik kanıtlar, eski insanların onları yalnızca ölümcül davetsiz misafirlere karşı değil, aynı zamanda kötü ruhlara karşı da koruduklarına inandıklarını gösteriyor. Arkeologlar, ruhlarını yeraltı dünyasına yönlendirmek için sahiplerinin yanına gömülmüş örnekler buldular. Eski insanlar da köpekleri törensel olarak tüketirlerdi.

Tüysüz çeşidin sert ve pürüzsüz bir cildi vardır. Cildinin kırışık gösterebileceği tek yer, etkileyici yüzüdür. Başının üstünde, ayaklarında ve kuyruk ucunda kaba, kısa saçları olabilir. Kaplanmış çeşidin kısa, düz bir kaplaması vardır. Xolos'un kürkleri siyahtan barut grisine veya kırmızıdan bronza kadar değişen koyu renktedir. Bir Xolo'nuz varsa, onu güneşten uzak tutmanız veya yanmaması için cildinde güneş kremi kullanmanız gerekir. Gençken cilt sivilceleri olabilir.Peru İnka Orkidesi

 Perulu İnka Orkidesi dışarıda
Perulu İnka Orkide köpekleri küçük olsalar da (en büyük boyut olan standart, omuzda yirmi altı inçin altındadır), Greyhounds gibi göz kamaştırıcıdırlar.

Xolo gibi, Peru İnka Orkidesi (PIO) üç boyda ve iki tüy tipinde gelir - biri tüylü, diğeri tüysüz. PIO, Xolo ve Chinese Crested'i tüysüz yapan konjenital alopesi, baskın bir gendir. Başka bir deyişle, ebeveynlerden biri bu özelliğe sahip olduğu sürece, çöp potansiyel olarak tüysüz yavrular içerecektir. Alopesi genine sahip tüm ırklar hatalı dişlere sahip olabilir ve buna PIO da dahildir.

Tüysüz çeşit, ev köpekleri olmalı ve uzun süre dışarıdalarsa güneş koruyucuya ihtiyaç duymalıdır. Açık havada yaşamak için uygun olmasa da, ilkel köpekler olarak kabul edilirler ve mizaçları değişir. Daha tipik bir tazı kadar rahat olabilirler, ancak daha vahşi özelliklerini koruyabilirler. Hane halkı çok küçük çocuklar veya küçük evcil hayvanlar daha öngörülebilir bir cins tercih etmek isteyebilir.

Çin Tepeli

 Çin Tepeli Eğitimi

İki çeşidi olan başka bir köpek, Çin Tepeli , neredeyse kesin olarak Çin'de ortaya çıkmadı. Xolo ve PIO'da olduğu gibi bu cinste de aynı mutasyonun tüysüzlüğe neden olduğuna dair genetik kanıt, bunların aynı ortak özelliği paylaştığını öne sürüyor. ortak köken . Tepeli tüysüz (yalnızca baş, ayak ve kuyrukta tüy) veya pudra (çift kat ile kaplanmış) olabilir.Tüysüz Tepeliler dökülecek çok az tüyleri vardır, ancak ciltleri özel bakım gerektirir. Hassas cilde sahip insanlar gibi, genellikle bir sorundan muzdariptirler. yün alerjisi ve ürünlerdeki kokulara ve kimyasallara karşı hassasiyetler. Herhangi bir tüysüz cins için ürün satın alırken, incelemeleri kontrol edin ve hipoalerjenik ürünler arayın. Lanolin'den (yün yağı) kaçınmak ve içeren bir ürün kullanmak doğal yağlar cildinin pürüzsüz ve tahrişsiz kalmasına yardımcı olabilir. Powderpuff Crested'lerin dökülmeyen uzun tüyleri vardır, ancak tüylerinin günlük olarak paspaslanması gerekir.

Düşük Tüy Dökülme Irkları

Kaniş

 Oyuncak Kaniş Irkına Genel Bakış
Birisi 'hipoalerjenik' bir köpek aradığında, ilk düşünceleri genellikle Kaniş veya Kaniş karışımına döner.

Kanişlerin kürk yerine saçları vardır. Saçları mevsimsel olarak dökülmek yerine düzenli olarak uzar. Saçlarının günlük olarak fırçalanması ve taranması gerekir veya cildinin yakınında matlar oluşabilir. Böyle bir durumda, tüylerinin tamamen yeniden çıkabilmesi için profesyonel bir kuaföre onu tıraş ettirmeniz gerekebilir.

Köpek alerjisi olan birçok kişi, özellikle Kaniş'i arar çünkü onlar normal bir köpek gibi tüy dökme . Alerjisi olanlar için standart bir cinsten çok daha iyi olmalarına rağmen, tamamen değiller. hipoalerjenik çünkü hiçbir kıllı köpek olamaz. Hâlâ kepek üretiyorlar. Bir en iyi arkadaş arıyorsanız ve ciddi alerjiniz varsa, evinize bir yavru köpek getirmeden önce doktorunuza danışın.

Bedlington teriyeri

 Bedlington teriyer köpeği dışarıda duruyor
Boyu, şekli ve kürk stiliyle bir kuzuyu andıran Bedlington, 'kuzu kafasına ve aslanın kalbine' sahip olarak bilinir.

bu Bedlington Terrier'in kıvırcık kürkü neredeyse hiç tüy dökmez ancak iki ayda bir kırpılması gerekir. Bunu evde yapmak için gerekli saç kesme makinelerini ve makasları kullanmayı öğrenebilir veya onu bir profesyonele götürebilirsiniz. Dolaşmaması için haftada bir veya iki kez fırçalamanız veya taramanız gerekecek.İronik bir şekilde, Bedlington Teriyerlerinin insan arkadaşlarında bir alerjiyi tetikleme olasılığı daha düşük olsa da, genellikle alerjiden muzdariptirler . Bu alerjiler genellikle cilt problemleri olarak ortaya çıkar ve tetikleyici olarak yaygın gıda alerjenlerini ortadan kaldırmak için bir eliminasyon diyeti deneme konusunda veterinerinize danışmanız gerekir.

Lagotto Romagnolo

 Açık havada Lagotto Romagnolo trüf köpeğinin portresi
Bir Lagotto Romagnolo'nun kırpılmış tüyü, köpeğin doğal hatlarına uygun olmalıdır.

İtalya menşeili, the Lagotto Romagnolo'nun üstü ve astarı birlikte suyu iter. Kıvırcık, yarı kaba saçları bukle bukleleriyle vücudunu kaplıyor. Paltosu, başlangıçta su kuşlarını almak için yetiştirilen diğer köpeklerinkine benziyor, ancak 1800'lerden beri, yer mantarını yeraltında tespit etmek için kullanılıyor.

Lagottolar mevsimsel olarak dökülmediğinden, ara sıra küçük saç tutamlarını kaybedebilir. Onlar kırpılması gerekiyor buklelerini bir buçuk ila iki inç uzunluğunda tutmak . Bazı Lagotto montları diğerlerinden daha çabuk matlaşır, bu nedenle saçlarının keçeleşmesini önlemek için düzenli olarak taranması ve kesilmesi gerekir.

Havane dili

 Çimenlerde iki Havanese köpeği

küçücük Havane dili sadece sekiz buçuk ila on bir buçuk inç boyunda duruyor ve yedi ila on üç pound ağırlığında, ama görünüşe göre çoğu saç. İki yaş civarında olgunluğa eriştiklerinde ve yetişkin ceket , saçları yaklaşık altı ila on inç uzunluğunda olacaktır. Havanese, onları aşırı sıcaklıklara karşı korumak için çift katlıdır. Her ikisi de yumuşaktır ve tüy dökmez.Havanese paltosu, saçlarının dolaşmaması için günlük bakım gerektirir. Ancak, bazı insanlar rahatlık için Havanese'lerini kesmeyi tercih ediyor. Ceketini uzun tutarsan, Paspasları ve birikintileri çıkarmak için her gün içinden bir tarak geçirin . Havanese, insanlarıyla güçlü bir bağ kurar ve ruh halindeki veya davranışlardaki hafif değişikliklere karşı hassastır, bu nedenle, bakım seanslarınız sırasında gördüğü bire bir ilgi, günün en sevdiği kısmı olabilir.

Bichon Frise

 Bichon Frise
Bichon Frise'ın çift katı, yumuşak, yoğun bir astar ve daha kaba, daha kıvrımlı bir dış kattan oluşur.

Mutlu-şanslı ve herkese bir arkadaş, Bichon Frise genellikle 'hipoalerjenik' köpek listelerinin başında gelir çünkü saçları süresiz uzar ve mevsimsel olarak dökülmez. Alerjenler ölü deri hücrelerinde (tüyler), tükürükte ve idrarda bulunur, ancak en önemlisi saçlarında bulunur. Tüylü herhangi bir köpek biraz kaybedecek olsa da, Bichon'un ceketi çoğunu yakalar.

İki kat birlikte ona puf puf görünümü ve dokusu verir. Bichons, çoğu köpek gibi tüy dökmese de, astarlarına takılan ve çok uzun süre bırakılırsa paspasa dönüşebilen tüyleri çıkarmak için günlük fırçalamaya ihtiyaç duyarlar. Saçlarının her dört ila altı haftada bir yıkanması ve kesilmesi gerekecek. Bir köpeğin fazla tüy dökmemesi, kürkünün az bakım gerektireceği anlamına gelmez .Coton de Tulear

 pamuk de tulear

Coton de Tulears mevsimsel olarak dökülmeyen çift katları var. Dış kaplamaları, evin her yerine dağılmadan önce gevşek tüyleri yakalar. Çift katları tam olarak gelişmeden yavruyken tımarlanmaları kolay olsa da, olgun tüyleri özel bakım gerektirir . Yavru olduklarında haftalık bakım rutinleri oluşturun çünkü yetişkinliğe ulaştıklarında pamuk benzeri tüylerine hatırı sayılır bir zaman ayırmanız gerekir.

Coton'unuzu fırçaladığınızda, bir iğne fırçası veya geniş dişli bakım tarağı kullanarak cildine kadar nazikçe açın. Aşırı çekme cildini incitebilir, bu nedenle nazik kullanın, kokusuz bakım spreyi siz fırçalarken ve tararken düğümlerini çözmek için her gün. Paspaslarını her gün fırçalamak, onu iliklerine kadar tıraş etmekten kaçınmaya yardımcı olur, ancak birçok Coton sahibi, bakımı kolaylaştırmak için köpek yavrusu kesimini tercih ediyor .

İrlanda Su Spaniel

 İrlanda Su Spaniel
Irish Water Spaniel, suda geri almak için yaratıldı ve genellikle zar zor dökülen kıvırcık, su geçirmez tüylere sahip.

İrlanda Su Spanielinin yoğun, kıvrık ciğer kabuğu çok az tüy döker ancak çok fazla bakım gerektirir. Spaniel'iniz tarlada vakit geçiriyorsa, önce kaba bir fırça ile tüm kalıntıları temizlemeniz gerekir. Bir sonraki adım için, geniş dişli bir tarakla saçını cildine doğru tarayın. Yavaş gidin ve herhangi bir paspasla karşılaşırsanız, taramaya devam etmek için parmaklarınızla düzeltin.

Muhtemelen Irish Water Spaniel'inizin kürkünü kırpılmış halde tutmak isteyeceksiniz, bu nedenle taranıp matlaştıktan sonra, kürkündeki tüm ölü tüyleri temizlemek için daha ince bir fırçayla saç damarlarını fırçalayın. Paltosu kabarınca, güneş yanığı veya kıvırcık uçları kesin ceketini eşitlemek için bakım makası .cockapoo köpek fiyatları

Kerry Mavi Teriyer

 Kerry Mavi Teriyer
Kıvırcık tüylü tüy dökmeyen tüm ırklar gibi saçları da sürekli uzar ve özel bakıma ihtiyaç duyar.

Kerry Blue Terrier'in kıvırcık mavi kürkü, az tüy döktüğü kadar güzeldir. Tüy dökmeyen tüy bakımının temel kuralları şunlardır: Saçları kirli veya kuru fırçalamayın ve keçeleşmiş veya dolaşmış saçları yıkamayın.

Açık havada yaptığı maceralara bağlı olarak, haftada bir veya iki kez hafifçe fırçalayarak ceketinin dolaşmasını önleyebilirsiniz. Paltosunu gerektiği gibi bir su sisi veya bakım spreyi ile fırçalayın ve tarayın ve onun için plan yap derin bakım ve banyo yaklaşık altı ila sekiz haftada bir. Banyodan sonra, ceketini düzeltin veya etrafı toparlaması için profesyonel bir kuaföre götürün.

Malta

 Yayları Dışında Duran Iki Beyaz Köpek

Malta tüy döker, ancak dökülmeleri minimum düzeydedir. Bazı sahipler, uzun, ipeksi tüylerinin yönetimini kolaylaştırmak için Malta köpeklerini yavru kesimlerinde tutmayı tercih eder. Ceket uzunluğundan bağımsız olarak, geniş dişli bir tarak kullanarak matlaştırması gerekiyor dolaşmayan kalmak için. Yavruların kesiklerinin haftada iki kez taranması gerekebilir, ancak kürkünü uzun tutmayı seçerseniz, onu her gün taramanız gerekir.

Onu taramak ve ardından bir bakım spreyi ile fırçalamak, ceketindeki gevşek tüyleri gidermeye ve saç kırılmasını sınırlamaya yardımcı olacaktır. Ayda bir veya iki kez banyoya ihtiyacı olacak onu temiz ve ceketini akıcı ve sağlıklı tutmak için.

İspanyol Su Köpeği

 Çimenlerde İspanyol Su Köpeği yavrusu
Bazı sahipler, SWD'lerinin ceketinin, kordon oluşturana kadar kırpıntılar arasında aylarca büyümesine izin verir.

bu İspanyolca Ne Bu R Köpeğin (SWD) benzersiz tüyü, bakım gerektirmez ancak bakım gerektirmez. Paltosunu asla fırçalamayın, ancak aynı uzunlukta tutun . Tüy dökmüyor ve kürkü büyümeye devam ediyor, bu yüzden ne kadar süreceği size kalmış. Paltosu çok uzun olduğunda, profesyonel bir bakıcı onu neredeyse bir koyunun yününü kırkmak gibi kısaltır.

Kordonlar bakım gerektiren şeylerdir . Bu cinsin ceket kordonları farklı Komondor gibi diğer kablolu ırklardan daha fazladır ve en iyisi, bu türle ilgili deneyime sahip birinden nasıl yönetileceğini öğrenmektir. Sonunda kırpılması için kuaföre götürdüğünüzde ceketinin temiz olduğundan emin olun. Şampuanı ve saç kremini kordonlarından sıkarak onu bir kazak gibi yıkayın ve kurulayın veya havayla kurutun.

Afgan Tazısı

 Afgan Tazısı
Bir Afgan Tazısının geride bıraktığı tüy miktarını en aza indirmek için, her hafta birkaç saatini paspaslarını ve dolaşıklarını fırçalayarak geçirmeyi planlayın.

Afgan Tazıları, sadece boyutları, omuzlarının yaklaşık yirmi yedi inç olması ve saçlarının uzunluğu nedeniyle ilk bakışta çok az tüy döken bir cins gibi görünmeyebilir. Uzun, ipeksi kürkleri onları tehlikeden koruyordu. zorlu ortam hangi cins gelişti. Kuzey Afrika'dan tazılar Afganistan'ın çok daha soğuk dağlarına getirildiğinde, avcılar en koruyucu postlara sahip köpekleri seçerek Afgan ırkını yarattılar.

golden retriever benzer türler

Afgan Tazıları çok az tüy döker, ancak ceketleri çok dikkat gerektirir saçın matlaşmasını ve kırılmasını önlemek için. Bazı kuaförler, tam bir bakım seansından önce banyo yapılmasını ve bakım yapılmasını önerir, ancak ceketini her gün nazikçe fırçalamak bakım spreyi ceketinin ipeksi ve dökümlü kalmasını sağlamak için matlaşmayı önlemeye yardımcı olacaktır.

Schnauzer

 Dev Schnauzer Boyutu ve Görünümü

Bu düşük tüy döken köpeklerin çoğu gibi, Schnauzer'lar da ölçeğin daha büyük ucunda olmasına rağmen üç boyutta gelir: Minyatür , Standart ve Devasa . Dış kaplama, su geçirmez yapısını korur ve kırpılmak yerine sıyrılırsa dökülen tüyleri hapseder. Kırpılırlarsa, daha fazla kir ve moloz toplarlar ve evde daha fazla dökülen saç kaybederler.

el sıyırma , Schnauzer'ınız, belki profesyonel bir kuaför için bir iş olabilir, ancak ceketinin en iyi şekilde çalışmasını ve kaybettiği saç miktarını doğal olarak azaltmasını istiyorsanız, bu çabaya değer. Schnauzer'inizin ceketini elle sıyırmak sadece dökülmeyi sınırlamakla kalmaz, aynı zamanda yeni tüy gelişimini uyarır ve tüy renginin zenginliğini korur.

Yumuşak Kaplı Buğday Teriyeri

 Dış Mekanda Yumuşak Kaplı Buğday Teriyeri
Buğdaylar dışarıda oynamayı severler, bu nedenle ceketinin matını boş tutmak, evdeki tüyleri ve getirebileceği ve kürküne dolanabilecek döküntüleri azaltacaktır.

bu Yumuşak Kaplamalı Buğday Terrier'in ipeksi tüyü çok az tüy döker, ancak tüylerinin matlaşmaması için üzerinde çalışılması gerekir. Günlük fırçalama ve paspas giderme gerektirir. , önce toplu bir fırçayla, sonra orta ve ince dişli bir tarakla. Buğday renginde parlak bir parlaklık, tek dalgalı kaban düşündüğünüzden daha fazla bakım gerektirir.

Ceketinin bakımı için uygun aletlere ihtiyacın olacak , bu nedenle bir Greyhound tarağı, toplu fırça, ince bir fırça ve iki set makas almayı planlayın; bunlardan biri, kestiğiniz saçın yalnızca bir kısmını kesen inceltme makası olmalıdır. Ceketindeki daha büyük paspasları ve döküntüleri çıkarmak için onu küçük bölümler halinde fırçalayın, ardından bir tarakla geri dönün ve kalan düğümleri parmaklarınızla, tarakla ve gerekirse bir bakım spreyiyle nazikçe geçirin.

Dökülmeyi Yönetmek

Süpürme

Süpürme eğlenceli bir şey olmasa da, cephanelikte evcil hayvan tüyüne karşı bir araç daha. Hava temizleyiciniz alerjinizi tetikleyen havadaki partikülleri ortadan kaldırıyorsa, mekanik bir vakum, evinizdeki veya arabanızdaki yüzeylere düşen her şeyi halledebilir. En iyi elektrikli süpürge hafiftir, bu nedenle sık sık kullanırsınız ve evinizde ve başka yerlerde birden fazla yüzeyin üstesinden gelebilecek kadar çok yönlüdür.

Geleneksel bir el süpürgesi olmasına rağmen, Bissell Son düşünceler

Köpeklerimizi ne kadar sevsek de, koltukta bıraktıklarını her zaman sevmiyoruz. Köpek arkadaşlığı istiyorsanız, ancak alerji veya diğer ihtiyaçlar nedeniyle, çok fazla evcil hayvan tüyü veya kepeği bulunamıyorsa, seçenekleriniz olabilir. Tüysüz bir cins düşünün veya çok az tüy döken, kaplanmış bir türü hedefleyin.

Düşük tüy dökümünün az bakım anlamına gelmediğini unutmayın. Tüysüz bir cins seçerseniz, derisini güneşten ve dış etkenlerden korumak için dikkatli olmanız gerekir. ihtiyacı olacak ceket soğuk havalar için ve koruyucu kürk tabakası olmadığı için cildi daha fazla tahriş olmaya eğilimli olacaktır. Sürekli uzayan tüyleri olan az tüy döken bir cins, sık sık ve genellikle emek yoğun veya pahalı bakım gerektirir. Zaman ve enerji harcamaya istekliysen, hayallerinin en iyi arkadaşını bulacaksın.

Yorumlar