Cane Corso vs Boerboel: Cins Farklılıkları ve Benzerlikler

Cane Corso vs Boerboel: Cins Farklılıkları ve Benzerlikler

Cane Corso ve Boerboel, ciddi bir ilgiyi hak eden iki harika köpektir. Bu adamların her ikisinin de haksız bir itibarı var ve bu nedenle genellikle aile hayvanları olarak göz ardı ediliyorlar.

Boyutlarına ve kötü dış görünüşlerine rağmen, her ikisi de çocuklar için yumuşak noktalara sahip oldukları biliniyor ve çok nazik ve onları koruyorlar. Hem zeki hem de yakın ailelerine karşı şefkatlidirler, ancak her ikisi de tehlikedeyken ailelerini koruma yeteneğine sahiptir.Mizaçları biraz farklıdır, Cane Corso daha hızlı tepki verir ve ailesinin tehlikede olduğundan korkarsa aktif olarak agresif hale gelebilir. Boerboel biraz daha sakin ve en iyi nasıl tepki vereceğini değerlendirirken önündeki durumu izleyecek. Boerboel ayrıca Cane Corso'dan çok daha ağır ve daha tıknazdır.

Bu yazıda ikisine de daha yakından bakıp niteliklerini karşılaştıracağız.

Irk Karşılaştırma Tablosu

Cane CorsoBoerboel
Yükseklik 24-27 inç (M)
23-25 ​​inç (F)
24-28 inç (M)
23-27 inç (F)
Ağırlık 99-110 pound (M)
88-99 pound (F)
130-200 pound (M)
120-180 pound (F)
Mizaç Sevecen, Akıllı, Görkemli Kendinden Emin, Akıllı, Duygusal
Enerji Düzenli egzersiz Düzenli egzersiz
Sağlık Ortalamanın üstü Ortalamanın üstü
Bakım Haftalık Haftalık
Ömür 9-12 yaş 9-11 yaş
Fiyat 1500+ ABD doları 1500+ ABD doları

Tarih

Bir köpeğin geçmişine bakmak, kişiliğinin nasıl olabileceğine ve neye uygun şekilde bakılması gerektiğine dair harika bir fikirdir.

Cane Corso

Cane Corso'dan geliyor İtalya ve fonetik olarak 'Kay-Nah Kor-So' olarak telaffuz edilir. Ataları bugün bildiğimiz Cane Corso'dan çok daha büyüktü, ancak savaşta düşman hatlarına ateşli silahlarla savaşmak ve hücum etmek için kullanıldılar. Artık savaşta gerekli olmadığında, mülk koruyucusu, sürü koruyucusu ve av köpeği olarak kullanıldı. Cane Corso, 20'li yaşların başında neredeyse tükenmek üzereydi.inci Century, ancak yetiştirme meraklıları sayesinde yoğun bir yetiştirme programı onları kurtardı. Napoliten Mastiff çok benzer olan, cins restorasyonunda büyük rol oynadığı bilinmektedir.Bu, 1800'lerde nesli tükenmekten kurtulan ve bazı insanların aziz bernard'ı üreme hattına getirdiğini düşündüğü İngiliz Mastiff'ten farklı değildir. Bu nedenle, bugüne kadar EM'lerin çok küçük bir kısmı hala kabarık bir görünüme sahip olmak . Cane Corso da sıklıkla diğer ırklarla karıştırılır. APBT gibi .

Bugün o daha çok sevgi dolu aile arkadaşı yanı sıra harika ev bekçi köpeği . Cane Corso popüler bir yavru ve şu anda 32. sırada yer alıyor.nd American Kennel Club (AKC) tarafından Amerika'daki en popüler köpek.

Boerboel

Boerboel Güney Afrika'dan selamlar ve fonetik olarak 'Boo-R-Bull' olarak telaffuz edilir . 17'deinci Yüzyıl Hollandalı, Fransız ve Alman yerleşimciler toprağı çiftçilik yapma umuduyla Güney Afrika'ya yelken açtılar. Onlarla birlikte Bulldoglar ve Mastiff tipi köpekler gibi büyük köpekler aldılar. mülklerini koru ve koru ve aile. Boerboel, Bulldog ve Mastiff'in yetiştirilmesinin bir sonucudur ve o zamandan beri birkaç başka belgesiz ırkla daha da rafine edildi. Amerikan Mastiff'in aksine bu cinsin daha uzun bir tarihi var. sadece yaklaşık 25 yıldır var olan .Bugün sevgi dolu bir aile arkadaşı ve emlak bekçisi . Aslan sürülerine ve kısır Babunlara gözdağı verme yeteneğiyle tanınır ve ailesini korumak için onlarla savaştığı bilinmektedir. AKC onu 121 olarak sıraladıst 193 ırktan Amerika'daki en popüler köpek.

Afrika dışında oldukça nadir görülürler, bu da neden Corso'ya kıyasla popülerlik ölçeğinde çok daha düşük olduklarını açıklar. Şahsen görüldüklerinde genellikle geleneksel Eski İngiliz Mastiff veya Bullmastiff ile karıştırılırlar. Bunlar iki büyük cins farklı ancak Bullmastiff, genetik olarak Bullmastiff'e biraz daha yakındır.

Görünüm

Cane Corso ve Boerboel çok benzer görünüşlerinde boyutları dışında; daha açık renkli Corsos, daha küçük bir Boerboel ile kolayca karıştırılabilir ve brindle Boerboels, büyük bir Cane Corso için kolayca geçebilir. Her iki köpek de kolayca yanılabilir bir Boxer Mastiff karışımı .

Corso arasında duruyor 24-27 inç Boerboel ile her zamankinden biraz daha uzun 24-28 inç , pençeden omuzlara ölçülür. Aralarındaki fark ağırlıklarıdır; Cane Corso ile 99-110 pound ve Boerboel önemli ölçüde daha büyük 154-200 pound . İkisi de kaslı bir görünümü paylaşıyor, ancak elbette Boerboel, ekstra ağırlığı sayesinde çok daha tıknaz. Her ikisinin de kare şeklinde başları, derin geniş ağızları, kalın boyunları ve orantılı gövdeleri vardır.Cane Corso'nun kısa ceket Boerboel'e benzer, ancak kürkü çok daha yoğun ve serttir, oysa Boerboel dokunuşta yumuşaktır. Cane Corso 7 tanınmış renkte, Boerboel ise 6 renkte mevcuttur. Boerboel geleneksel olarak çok daha hafif Corso'ya kıyasla renkli.

Cane Corso ve Boerboel genellikle kulaklar kırpılmış sahipleri tarafından geleneksel estetiğini koruyacak. Bu aynı zamanda vahşi hayvanları avlarken veya aslanlarla savaşırken kulaklarının yırtılmamasını sağlamak için bir çalışma amacına hizmet etti. Doğal hallerinde kulakları hem büyük hem de sarkıktır.

Mizaç

Bazıları için sürpriz olabilir, ancak hem Cane Corso hem de Boerboel eğlenceli ve aptal yakın aileleriyle. Sosyaldirler ve çok fazla insan etkileşimi gerektirirler; Onları bütün gün dışarıda tam zamanlı bir bekçi köpeği olarak bırakırsanız çok memnun olmayacaklardır. Oynamayı severler interaktif oyunlar , sopa getirme veya bir çeviklik kursunda becerilerini sergileme. Boerboel, iki cinsin daha çevik olanıdır, ancak Corso'nun biraz daha saçma ve daha aptal olduğu bilinmektedir.

İkisi de benzer şekilde koruyucu ailelerinin ve mülklerinin. Şüpheli gördükleri herhangi bir şey hakkında sizi uyaracaklar ve sizinle tehdit olduğunu düşündükleri herhangi bir şey veya herhangi biri arasına girecekler. Efendileri birinin iyi olduğunu işaret ederse veya efendileri onu evlerine davet ederse, o zaman her ikisi de hemen geri çekilir ve yeni oyun arkadaşlarını selamlar. Özellikle oldukları biliniyor uyum halinde efendilerinin duygularıyla, bu yüzden, bir şey hakkında endişeli hissederseniz, ilk fark eden ve harekete geçen onlar olacaktır. Genel olarak, Cane Corso yabancılara ve tehlikeye daha hızlı tepki verirken, Boerboel nasıl ilerleyeceğine karar vermeden önce durumu değerlendirme riskini alma eğilimindedir.İkisinin de olduğu biliniyor nazik ve koruyucu insan kardeşlerinden ve bu özellikle Boerboel için geçerli. Boerboel'in bir Yumuşak nokta çocuklar için ve o çok hoşgörülü ona dokunup çekiyorlar. Her iki cinsin büyüklüğünden dolayı, beklenmedik bir kaza durumunda, denetleyici bir yetişkin her zaman aynı odada olmalıdır.

Egzersiz yapmak

Cane Corso ve Boerboel orta enerjili köpeklerdir ve her ikisi de etrafa ihtiyaç duyar 60 dakika bir gün egzersiz. Her ikisi de uzun yürüyüşler yapmaktan, efendileriyle koşmaktan ya da aileleriyle bahçede dolaşmaktan hoşlanırlar. Boerboel, Mastiff ailesinin en çevik olanı olarak bilinir ve bu nedenle kesinlikle çeviklik kursu seanslar.

Büyüklükleri ve güçleri nedeniyle, bu adamların 1 saatlik egzersiz gereksinimine ek olarak eğlendirilmesi gerekir, aksi takdirde huzursuz olabilirler ve huzursuz bir köpek kolayca bir yıkıcı köpek . Bunu sosyal yapılarıyla birleştirerek, onları çok uzun süre yalnız bırakmayacak ailelerin yanında en iyi konumdadırlar.Hem Cane Corso hem de Boerboel genellikle tehlikeli köpekler listesi Bu yüzden, bu poşetlerden birini almayı düşünüyorsanız, o zaman kontrol ettiğinizden emin olun. yerel köpek yasaları. Diğer kısıtlamaların yanı sıra mülkünüzden ayrılır ayrılmaz onları tasmanız ve ağızdan bağlamanız gerekebilir.

Eğitim

Erken sosyalleşme Koruyucu yapıları ve koruma eğilimleri nedeniyle Cane Corso ve Boerboel için anahtardır. Sosyalleşme, olmayı öğrenme sürecidir rahat ve sakin çeşitli durumlarda. Irklardan herhangi biri bu önemli eğitimi kaçırırsa, o zaman çok koruyucu olacak şekilde büyüyebilir, hatta diğer insanlara veya hayvanlara karşı saldırgan olabilirler. Yeterli eğitimi alırlarsa, o zaman keyifli doggos etrafta olmaktan zevk alan

Bu adamların ikisi de iyi yanıt veriyor pozitif pekiştirme eğitimi baskın bir sürü lideri ile. Evinize disiplin aşılamak çok önemlidir ve itaat eğitimi bunu başarmanın harika bir yoludur. Her aile üyesinin koyduğunuz kurallara aşina olması ve ayrıca her aile üyesinin aşina olmasını sağlamak önemlidir. Paket mantığı ve bu cinsler açısından önemi.

Hem Cane Corso hem de Boerboel zeki ırklar Efendilerini memnun etmeye hevesli ve bu nedenle eğitime iyi yanıt veren. Bununla birlikte, bunu kolay bir iş olarak algılamayın, çünkü ikisi de sıkı bir el gerektirir ve tutarlı eğitim ömürleri boyunca. Her iki cins de ilk kez köpek sahibi için uygun değildir.Her iki köpeğin de enerjisi olduğu için aşırı sabır gerektirecekler, bu nedenle, özellikle onları eğitmeyi planlıyorsanız, onlarla biraz zaman geçirmeye hazır olun. Treni sandık haline getirmeyi planlıyorsanız, satın aldığınız sandıkta yeterli alan olduğundan emin olmak istersiniz, bu da muhtemelen bir sandığa bakacağınız anlamına gelir XXL ırkları için özel olarak yapılmıştır .

Sağlık

Hem Cane Corso hem de Boerboel sağlıklı köpeklerdir. Her ikisinin de taranması gerekiyor Dirsek ve Kalça Displazisi Bu, dirsek ve kalça eklemlerinin anormal bir oluşumudur ve hareketlilik sorunlarına ve sakatlayıcı artrite neden olabilir. Bu, ağırlıklarının kemik ve eklemleri üzerindeki etkisi nedeniyle daha büyük köpekler arasında yaygın bir sağlık sorunudur.

Cane Corso National Breed Club ayrıca bir Kardiyak Değerlendirme. Dilate Kardiyomiyopati, Korsos'ta oldukça yaygın olabilir ve bu, kalbi zayıflatan ince duvarlarla karakterizedir. Boerboel Ulusal Irk Kulübü ondan bir Göz Doktoru Değerlendirmesi , herhangi bir göz rahatsızlığı olup olmadığını belirler. Entropion Göz kapaklarının içe doğru dönmesi ile karakterize olan Boerboels'de yaygındır.

Malta için en iyi köpek maması

Beslenme

Boerboel, Cane Corso'dan daha fazlasını tüketir; ortalama olarak Corso tüketecek 3 bardak Boerboel yaklaşık olarak 5 bardak yiyecek.

İkisinin de bir tatlı diş , bu nedenle tedavi alımını izlemeniz önemlidir. Her ikisinin de kolayca kilo aldıkları ve obez oldukları biliniyor, bu nedenle onları minimum atıştırmalıklar ve bol egzersizle sağlıklı tutun.

KİME yüksek kalite kibble, yavrularınızı mümkün olduğunca sağlıklı tutmanın anahtarıdır ve her zaman yaşa uygun yiyeceklerle beslenmelidir. Veteriner hekim, herhangi bir şeyden emin olmadığınız durumlarda Corso veya Boerboel'inizi beslemek için en iyi şeyin ne olduğu konusunda size tavsiyede bulunacaktır.

Bakım

Cane Corso ve Boerboel, kısa ve parlak olmaları ve bakımı kolay olmaları bakımından benzer katlara sahiptir. Onları fırçalamak haftada bir sağlıklı görünmelerini sağlamak ve aksi halde koltuğunuzda bulabilecek ölü tüyleri temizlemek için yeterli olacaktır.

Ayrıca banyo gerektirirler ayda bir veya iki Bu, dışarıda egzersiz yaparken ne kadar kirlendiklerine bağlıdır. Onları çok sık yıkamamaya dikkat edin, aksi takdirde sağlıklı görünmelerini sağlayan doğal tüy yağlarına zarar verme riskiniz vardır.

Fiyat

Cane Corso, Boerboel'den biraz daha ucuzdur ve Corso, 1.500 $ ve 1.800 $ ve Boerboel arasında maliyet 1.500 $ ve 2.000 $ . Bunun ana faktörü, Amerika'da daha az Boerboel yetiştiricisi olması ve bu nedenle yavruların daha fazla talep görmesidir. Yavru köpeğinizi bir saygın yetiştirici hayata mümkün olan en iyi şekilde başlamalarını ve kötü muameleye veya kötü muameleye maruz kalmamalarını sağlamak.

Her iki cins de çok baskın olduğundan ve genellikle yeni sahipler tarafından hafife alındığından, ne yazık ki kendilerini genellikle Benimseme . Bu türlerden birini kurtarmak istiyorsanız, yerel kurtarma merkezinizle iletişime geçin ve sizi doğru yöne yönlendirmekten memnuniyet duyacaklardır. Sadece biraz para biriktirmekle kalmayacak, aynı zamanda bir hayat kurtaracaksınız!

Son düşünceler

Cane Corso ve Boerboel, aile hayvanları olarak popülaritesini artırıyor ve nedenini görmek kolay. Onlar sadece büyük bekçi köpekleri değil, aynı zamanda ailelerine karşı şefkatlidir ve çocuklara karşı naziktirler.

İyi huylu yavrular olmalarını sağlamak için yoğun ve tutarlı eğitime ihtiyaçları vardır ve asi olmadıklarından emin olmak için baskın bir sürü liderine ihtiyaç duyarlar. Ama bu ustalaşabileceğin bir şeyse, o zaman ikisi de seni sadakat dolu çantalar ve eğlence dolu harika aile türleridir!

Yorumlar

Jessica
Bunu okumak bir zevkti. 6 yaşında bir Cane Corso'muz var ve o harika bir aile hayvanı ve bekçi köpeği oldu. Tüm küçük çocukların sevgisine / işkencesine karşı da süper hoşgörülü. Yakın zamanda Boerboels'i öğrendim ve gelecekteki evcil hayvan olarak bu türle ilgileniyordum, bu yüzden
Kelly Wilson
Yorumlarınız için teşekkürler Jessica! Eğlendiğine sevindim!