Blue Heeler Avustralyalı Çoban Mix Gerçekler

Blue Heeler Avustralyalı Çoban Mix Gerçekler
Avustralya çobanı, mavi, Heeler, melez, köpekler

Blue Heeler Avustralyalı Çoban Mix Gerçekler

Ava Channing 10 ay önce 2 Yorum Önceki Makale Sonraki Makale

İçindekiler • Avustralya Çoban Mavi Heeler Mix hakkında
 • Avustralyalı Çoban Mavisi Heeler Haçı Almamanız İçin 3 Neden
 • Diğer Avustralya Çoban Karışımları
 • Avustralya Çoban Mavisi Heeler Hibriti Almanızın 3 Nedeni
 • Mavi Heeler ile melezlenmiş bir Avustralyalı Çoban Görünüm, Kişilik ve Özellikleri
 • Satılık Blue Heeler Australian Shepherd Mix Puppies
 • Mavi Heeler Avustralya çoban çapraz damat
 • Blue Heeler Avustralya Çoban Melez Sağlık Sorunları
 • Blue Heeler Avustralyalı Çoban Gıda Gereksinimleri ile melez
 • Blue Heeler Avustralya Çoban Egzersiz Gereksinimleri ile karışık
 • Avustralyalı çoban Blue Heeler eğitimi ile karışık
 • Avustralyalı çoban mavi Heeler karışımı ve aileleri
 • Referanslar:

Avustralya Çoban Mavi Heeler Mix hakkında

Texas Heeler olarak da bilinen Avustralya Çoban Mavi Heeler Karışımı, melez bir köpektir. Ebeveynliği iki yaygın Avustralya cinsinden, Avustralya Çoban ve Avustralya Sığır Köpeğinden geliyor. Son cins daha yaygın olarak Blue Heeler olarak bilinir.

Texas Heelers, ailesini korurken dostça bir gruptur. Ailesinin yanı sıra, çimini de oldukça koruyor. Cins ayrıca mükemmel bekçi köpekleri yapan ve onları eğitmeyi kolaylaştıran akıllı bir köpektir. Avustralyalı büyükbaş hayvan köpek soyundan dolayı, melezin, küçük çocuklu aileler için tamamen uyumsuz hale getirebilecek bir sürü türü olduğu bilinmektedir. Cins ayrıca çok aktif bir köpektir, bu nedenle büyük bir avluya, bir çiftliğe veya kırsal alanlara yerleştirilmek için daha uygundur.en büyük köpek oyuncağı

Oldukça yaygın bir melez olmasına rağmen, gerçek kökenleri hakkında çok fazla şey bilinmemektedir, sadece Teksas'ta bir yerlerde 1970'lerde başlamıştır. Bilinen köklerinin eksikliği nedeniyle, ana ırklarına bakmak, melezin olası mizacının tahmininde yardımcı olabilir.Avustralyalı Çoban Mavisi Heeler Haçı Almamanız İçin 3 Neden

1. Blue Heeler Cross ile karıştırılan Avustralyalı Çoban küçük çocukları yenebilir. Cins oynak bir köpektir. Çocuklarla iyi geçinse de, sürü eğilimleri engel olabilir. Küçük çocukların kendileri için sürüleceklerini düşünebilirler. Bu, küçük çocukların onlar tarafından boğulmasına neden olabilir.2. Avustralyalı çoban ile çapraz mavi Heeler oldukça aktiftir. Bir sürü köpeği olarak, yüksek düzeyde enerji ile doğdukları verilir. Çok fiziksel aktivitelere ve günlük yürüyüş süresinin daha uzun sürmesine ihtiyaç duyacaklar. Sıkılırlarsa evin içinde yıkıcı olabilirler.

3. Mavi Heeler Avustralyalı Çoban geniş bahçeli evlerde tutulmalıdır. Orta boy bir köpek olmasına rağmen, melez, bir çiftlik veya kırsal alanda hayvan sürmek ve yaşamak için kullanılan çok aktif bir köpektir. Böyle alanlarda yaşamıyorsanız, en azından büyük bir avluya sahip olmalısınız, çünkü melez bir alanda serbestçe dolaşmaktan hoşlanır.

Diğer Avustralya Çoban Karışımları

Sizin için doğru yavru değil ama kalbiniz bir Avustralya Çoban karışımına mı yerleştirildi? Amerika'daki en iyi Avustralya Çoban karışımlarına göz atın: 1. Kaniş + Avustralya Çoban Karışımı
 2. Pitbull + Avustralya Çoban Karışımı
 3. Laboratuvar + Avustralya Çoban Karışımı
 4. Husky + Avustralya Çoban Karışımı
 5. Alman Çoban Köpeği + Avustralya Çoban Karışımı
 6. Corgi + Avustralya Çoban Karışımı
 7. Golden Retriever + Avustralya Çoban Karışımı
 8. Bernese Dağ Köpeği + Avustralya Çoban Karışımı

Avustralya Çoban Mavisi Heeler Hibriti Almanızın 3 Nedeni

 • Blue Heeler Avustralya Çoban Melezleri ayrıntılı bir bakım rutini gerektirmez. Kısa ve seyrek ceketi nedeniyle, kürkünü sadece haftada bir fırçalamanız gerekir. Ayrıca sadece orta miktarlarda dökülürler. Sadece saçlarını karışık tutmaktan endişelenmeniz gerekecek.
 • Blue Heeler Avustralyalı Çoban Melezleri oldukça zekidir. Bu özellik köpeği eğitmeyi oldukça keyifli hale getirir. Yeni şeyler öğrenmeyi ve yeni zorluklar keşfetmeyi severler. Onlara öğretmekte zorlanmayacaksınız. Sadece genç yaşta yapmayı unutmayın ve iyi öğrenmeleri için olumlu takviye uygulayın.
 • Blue Heeler Avustralyalı Çoban Melezleri çok koruyucu. Cins, sahibine ve ailesine çok şefkatlidir. Bir bekçi köpeği olarak hizmet edebilir ve sizi ve ailenizi hayatıyla koruyabilir. Onlar sadece sizin için zararlı olduğuna inandıkları gerçek davetsiz misafirleri ve yabancıları havlayacaklar.

Mavi Heeler ile melezlenmiş bir Avustralyalı Çoban Görünüm, Kişilik ve Özellikleri

Ağırlık45 ila 50 lira
Yükseklik17 ila 22 inç
BoyutOrta
Ceket TipiDüz, Biraz Seyrek, Orta Boy, Pürüzsüz ve Yumuşak
Kaplama RengiSiyah, Mavi, Açık kahverengi
Atma Miktarıılımlı
GözlerKahverengi
BurunSiyah
KulaklarDik veya Katlanmış
MizaçAktif, Enerjik, Dost, Alert, Koruyucu
Yaşam Beklentisi12 ila 15 yıl
Hipoalerjenikdeğil
Çocuk DostuEvet
Yeni Sahipler DostuEvet
Cins TanımaAmerika Köpek Sicili, Amerikan Köpek Hibrid Kulübü, Hayvan Araştırmaları Vakfı

Blue Heeler ile melezlenmiş Avustralyalı Çoban genellikle erkek ve dişi yetişkin köpeklerde yaklaşık 45 ila 50 kilo ağırlığındadır. Onlar pençelerinden kulaklarının ucuna kadar 17 ila 22 inç arasında uzun boylu olan orta boy köpeklerdir. Melez, ne kadar iyi yetiştirildiklerine ve ebeveyn ırklarının ne kadar sağlıklı olduğuna bağlı olarak yaklaşık 12 ila 15 yıl yaşayabilir. Erkek ve dişi Texas Heeler'in boyunda pek bir fark yoktur.

Bireysel Blue Heeler Avustralya Çoban karışımı, kürklerinde çeşitli renklere sahip olabilir, ancak en yaygın olarak renkler siyah, mavi ve açık kahverengi. Hibritin paltosunun mavi merle veya mavi işaretli olduğu zamanlar da vardır. Kürk orta uzunlukta, sadece bir ila üç inç arasında değişiyor. Kat dağılımı seyrek veya hafifçe dağılmıştır, bu da tımar ve fırçalama gereksinimlerini daha hafif hale getirir. Bunun nedeni, ırklarının evi olan Teksas'taki yarı kurak koşullara daha iyi adapte olmalarıdır. Kürkleri de genellikle pürüzsüz ve yumuşaktır.Melez, Avustralya Sığır Köpeğinin dik kulaklarını veya Avustralya Çoban Köpeğinin katlanmış kulaklarını miras alabilir. Çoğu zaman, öncekinin özelliğini miras alır. Bazen ayak ve bacaklarında beyaz veya ten rengi trim de bulunabilir. Onların kuyrukları düz sallanır, ancak ikincisi daha yaygın ve tanınabilir. Göz rengi genellikle farklı kahverengi tonlarında gelir. Burunları alışılmadık bir çeşitlilik olmadan her zamanki sivri siyahtır.

Texas Heeler zekası nedeniyle oldukça eğitilebilir bir köpektir. Köpek, efendisinden ipuçları ve sinyaller alarak öğrenebilir. Doğal sürü içgüdüsü zaman zaman bir meydan okuma olabilir, ancak cins sevgi ve ailesinden oldukça koruyucudur. Yabancılarla rahatsız olabilirler, ancak bunun nedeni koruyucu doğalarıdır. Buna karşı koymak için, köpek yavrusu genç yaşta aile ve diğer köpeklerle sosyalleşmeye tabi tutulması tavsiye edilir.

Köpek genellikle çocuklarla iyi geçinir, ancak sürüye içgüdüsü nedeniyle hala çocukları boğma eğilimi vardır. Uzmanlar, bunun olmasını önlemek için erken eğitim önermektedir. İyi bir bekçi köpeği yaparken, yakınlarda gerçek bir davetsiz misafir veya yabancı olmadığı sürece havlamaz.

Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri'nde Mavi Heeler Avustralyalı Çoban karışımını tanıyan sadece üç dernek var: 1. Amerika Köpek Sicili, Inc
 2. Amerikan Köpek Hibrid Kulübü
 3. Hayvan Araştırmaları Vakfı

Satılık Blue Heeler Australian Shepherd Mix Puppies

Birçok uzman, kurtarma yoluyla her türlü hayvanı almanızı önerir, ancak kendiniz yetiştirmek isterseniz, güvenilir yetiştiricileri arayabilirsiniz.

Güvenilir bir yetiştirici köpeğin akılda en iyi ilgisine sahiptir ve ebeveyn ırklarının özelliklerine fazla üremez. Bir damızlık ararken dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Göstergelerden biri, saygın bir yetiştiricinin size melez ve ebeveyn ırklarının uygun belgelerini sunmasıdır. Ayrıca, karışım ebeveynlerinden herhangi bir genetik hastalığı devralmışsa sizi uyarırlar.Bir yetiştirici ile kişisel olarak tanışmak daha iyidir, böylece Mavi Heeler Avustralyalı Çoban ile ilgili tüm kritik bilgileri ebeveyn arka planı, sağlık geçmişi ve hatta büyüyen köpek yavrusu ihtiyaçları gibi bizzat sorabilirsiniz.

Damızlık ile görüşmeden önce, damızlık hakkında ne tür sorular sormanız gerektiğini bilmeniz için cins hakkında bir çeşit araştırma yapmanız önerilir. İnternette köpeğin olağan tavrı, uygun eğitim rutinleri ve temel ihtiyaçlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Damızlık ile tanıştığınızda, köpek yavrusu ile tanışmayı da isteyebilirsiniz, bu şekilde onlarla uyumlu olup olmadığınızı ve gerçekten biriyle ilgilenip ilgilenemeyeceğinizi bileceksiniz.

Hala bir Blue Heeler Australian Shepherd Cross satın almaya karar verdiyseniz, birçok yavru türü sunan önerilen sitelerden bazıları: • LancasterPuppies.com
 • AdoptAPet.com
 • Petfinder.com
 • GreenfieldPuppies.com
 • DonaldJBoudreaux.com
 • ShopForYourCause.com

Ayrıca bir veteriner hekime danışmayı da seçebilirsiniz, böylece köpeklerinizi yükseltmek ve yeni satın alınan köpek yavrusu için doğru teşhis koymak için size daha iyi ipuçları verebilirler. Bir köpeğin hala çocukken olası sağlık endişelerini tespit etmek daha iyidir. Damızlık size ebeveyn türünün, özellikle sağlık kayıtlarının uygun belgelerini gösteremezse, yüksek hastalık riski olan bir köpek yavrusu benimsemekten daha iyi bir yetiştirici bulmak daha iyidir.

Mavi Heeler Avustralya çoban çapraz damat

Blue Heeler Avustralyalı Çoban Haçı nispeten az bakım gerektiren bir cins. Kürkü oldukça kısa ve pürüzsüz olmasına rağmen, ceketin matlaşmasını veya karışmasını önlemek için hala haftalık fırçalamaya ihtiyaç vardır. Köpeğinizin yıkanması sadece gerektiğinde yapılmalıdır.

Ayrıca, cinsin bazen dokunmaya duyarlı olabileceğini de unutmamalısınız, bu nedenle gençken yerleşik bir bakım rutini tavsiye edilir. Ağız kokusunu ve tartar oluşumunu önlemek için dişlerini haftada iki veya üç kez fırçalamak da önerilir. Diş çürümesini önlemek için dişlerini günlük olarak fırçalamayı da seçebilirsiniz.

Tırnaklarını doğal olarak yıpratmazsa iki haftada bir yapılmalıdır. Kulaklarını temizlemek, evcil hayvanınızın hangi kulak tipine sahip olduğuna bağlı olacaktır. Dik kulakları miras almışlarsa, sadece banyo sırasında temizlemeniz gerekir. Bununla birlikte, kulakları katlanırsa, haftada bir kez nemli pamuk topları ile temizlemeniz gerekir. Kulak temizliğini yaparken kızarıklık ve kötü koku olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Bu iki semptomdan herhangi birini fark ederseniz, köpeğinizin bir kulak enfeksiyonu geçirmiş olması mümkündür.

Hibritiniz için önerilen araçlardan bazıları:

 • yağmurluk
 • Tırnak makası

Evcil hayvanınızı nasıl bakım yaptığınızdan emin değilseniz, damatlar köpeğinize daha iyi bakabileceğinden her zaman bir evcil hayvan salonunu ziyaret edebilirsiniz. Bunun dışında, diğer köpeklerle sosyalleşme şansı da olacak.

Blue Heeler Avustralya Çoban Melez Sağlık Sorunları

Blue Heeler Avustralya Çoban melezleri genellikle sağlıklıdır, ancak bir şeyler ters gittiğinde çok çeşitli hastalıklara yol açabilir. Bir damızlıktan bir köpek yavrusu alırken, dikkat etmeniz gereken kalıtsal koşulların olup olmadığını takip edebilmeniz için köpeğin ve ebeveynlerin sağlık belgelerini isteyebildiğinizden emin olun.

Yavru köpeğinizin en yüksek sağlık durumunda olduğundan emin olmak için, güvenilir veteriner kliniğinize sık sık geziler tavsiye edilir. Genellikle erken tanı için yapılan testlerden bazıları şunlardır:

 1. Göz testi
 2. Kan tahlili
 3. İşitme Testleri
 4. Tüm Vücut Fizik Muayenesi

Ayrıca, Texas Heelers'a Osteosarkom teşhisi konduğu için düzenli olarak köpek yavrusu veteriner hekiminizle konuşmanız gerekir.

Avustralya Çoban Köpeği ile melezlenmiş Blue Heeler'in önemli sağlık sorunlarından bazıları şunlardır:

 • Distichiasis - Kirpiklerin göz kapağındaki anormal bir yerden veya kirpik doğal olmayan bir yönde büyüdüğü durumdur. Bu genellikle bir göz muayenesi sırasında teşhis edilir.
 • Dirsek ve Kalça Displazisi - Bilya ve soket ekleminin düzgün gelişmediği yaygın bir iskelet koşulu. Bu zamanla bozulmaya ve eklemin fonksiyonunun nihai olarak kaybedilmesine yol açar.
 • Osteochondritis Dissecans - Hastalıklı kıkırdağın altta yatan kemikten ayrıldığı enflamatuar bir durumdur. Diyette azaltılmış enerji ve kalsiyum alımı bu insidans riskini azaltabilir.
 • Progresif Retinal Atrofi (PRA) - Köpeğin gözündeki fotoreseptör hücrelerini etkileyen genel bir dejeneratif hastalık grubu. Zamanla, tedavi edilmezse, etkilenen köpeğin körlüğüne yol açacaktır.
 • Collie Göz Anomalisi (CEA) - Bu durum, gözlerin mutasyona uğradığı kalıtsal bir konjenital durumdur ve koroidi az gelişmiş hale getirir. Bu, etkilenen köpeğin görüşünde daha kötü kusurlara yol açacaktır.

Sağırlık, katarakt ve epilepsi gibi bazı küçük endişeler de cins içinde oldukça yaygındır, bu nedenle erken teşhis ve teşhis, evcil hayvanınızın sağlığı üzerinde daha fazla komplikasyon oluşmasını önlemenin anahtarıdır.

Blue Heeler Avustralyalı Çoban Gıda Gereksinimleri ile melez

Aslen hayvan sürüsü anlamına gelen bir cins olan Avustralya Çoban Köpeği ile melezlenen Mavi Heeler çok fazla enerjiye sahiptir. Çoğu uzman, aktif ırklar için özel olarak formüle edilmiş köpek mamasını tavsiye ederek köpeğin beslenme ihtiyaçlarının karşılandığından emin olur.

İşte aktif ırk yavruları için en iyi kuru köpek maması:

 • Sağlık Çekirdek Hava Kurutulmuş Köpek Maması - Bu marka ile köpeğinizin iki çeşidi olacak: beyaz balık ve somon ve hindi ve tavuk. Bu marka, kolayca sindirilebilmesini sağlayan tahıl içermeyen bir formül üretir. Ayrıca besinlerle, vitaminler ve minerallerle güçlendirilmiştir, bu da onu aktif köpeğiniz için mükemmel bir seçenek haline getirir.
 • Kavrulmuş bizon ve kavrulmuş geyik eti ile vahşi yüksek kır köpek formülü tadı - Bu marka aynı zamanda tahıl içermez ve manda, kuzu eti, tavuk, geyik eti, tatlı patates ve bezelye gibi doğal maddeler içerir. Ayrıca, B vitaminleri ve magnezyumun tam profilini tutarken düşük yağ içeriği içerir. Formülasyon ayrıca daha kolay sindirim için probiyotikler içerir.
 • Canidae Tahılsız Saf - Basit formülü ile bile, marka özellikle farklı boyutlardaki ırklar için yapılmış iyi bir lezzet ve tarif yelpazesine sahiptir. On temel bileşen ve probiyotikler köpeğin uygun sindirimine yardımcı olur. Gerekli tüm besin maddelerini içererek, bu marka aktif köpeğinize daha etkili bir emilim sağlayacaktır.

Ancak, bu markaların sadece dünyanın dört bir yanındaki uzmanlar tarafından önerildiğini unutmayın. Köpeğiniz için uygun diyet hala fiziksel özelliklerine, sağlık durumuna ve genetik yetiştirmeye bağlı olacaktır. Yavru köpeğiniz için benzersiz bir diyet planı alabilmeniz için güvenilir bir veterinere danışmak daha iyi olacaktır.

Blue Heeler Avustralya Çoban Egzersiz Gereksinimleri ile karışık

Avustralyalı Çoban ile karıştırılan Mavi Heeler yüksek enerji seviyelerine sahip bir köpektir. Cins her zaman bir iş yapmak için can atıyor ve yeni hileler ve komutlar öğrenmeyi sevecek. Bir çiftlikte veya bir çiftlikte hayvan sürüsü içeren bir işe atanmayacaklarsa, flyball ve çeviklik egzersizlerini içeren faaliyetlere katılmaktan zevk alacaktır. Çünkü sürüde doğmuşlardır ve bu nedenle içgüdülerinden çok fazla uzaklaşmayacaklardır.

Her türlü egzersizin, özellikle de günde yaklaşık iki kez otuz dakikalık bir yürüyüşün tadını çıkaracaklar. Ancak, Blue Heeler ile karıştırılan Avustralya Çoban için en iyi etkinlik, açık havada serbestçe koştukları zamandır. Bu nedenle kırsal alanlardaki aileler veya çiftlikleri ve büyük bahçeleri olan aileler için tavsiye edilir.

Cins, diğer köpeklerle sosyalleşebilecekleri köpek parklarına gezilerin tadını çıkaracak. Ayrıca her türlü arazide yürüyüş yapmanın keyfine varacaklar. Bu cins, her türlü açık aile aktivitesini takdir edecek bir cins.

Günlük gereken aktivite süresi en az 14 mil, günlük gerekli aktivite süresi 90 dakikadır.

Avustralyalı çoban Blue Heeler eğitimi ile karışık

Blue Heeler ile karıştırılan Avustralyalı Çoban, hangi eğitimi vereceğinize oldukça iyi cevap verecek aktif ve akıllı bir cinsdir. Bu cins yeni görevler ve geliştirmek için yeni numaralar öğrenmek için istekli olabilir. Güçlü sürü içgüdülerine sahip olmalarına rağmen, çeviklik eğitimi ve flyball gibi diğer etkinlikler için de kolayca eğitilebilirler.

Bu cins için çocuklara ve diğer evcil hayvanlara ve köpeklere alışmak için erken sosyalleşme yapmanız şiddetle tavsiye edilir. Tüm köpekler olumlu takviyeye yanıt verir, böylece eğitim sırasında ödüller ve ikramlar uygulamak iyi olur.

Köpeğinizi evde eğitmenize yardımcı olmak için, her köpeğin alması gereken gerekli eğitimlerden bazıları şunlardır:

 1. Onlara nasıl geleceklerini öğretin. Her seansta daha küçük mesafelerden başlayabilir ve boşluğu yavaş yavaş artırabilirsiniz.
 2. Onlara nasıl 'gevşek tasma' yapacağınızı öğretin. Tasmalarını çok fazla çekmeden yanınızda kibarca yürümeleri için eğitin.
 3. Onlara nasıl oturacaklarını öğretin. Bunları 'yakalama' ve 'cezbetme' olmak üzere iki yöntemle eğitebilirsiniz.
 4. Onlara nasıl kalacaklarını öğretin. Amaç, köpeğinize siz onları serbest bırakma işareti verene kadar yerinde kalmasını öğretmektir.
 5. Onlara nasıl uzanacaklarını öğretin. Bu, köpeğinize nasıl oturacağını öğretmeye oldukça benzer olabilir.

Cinsin inatçı olabileceği durumlar da vardır. Bu durumlarda, güçlü olmanız ve bu melez köpeğin iyi öğrenmesini istiyorsanız güçlü liderlik göstermeniz gerekecektir.

Avustralyalı çoban mavi Heeler karışımı ve aileleri

Avustralya Çoban Mavisi Heeler karışımı, ailesine karşı koruyucu ve sevecen olabilir. Bununla birlikte, her iki ebeveyninin de doğal özelliğinin getirdiği sürü içgüdüsü nedeniyle, küçük çocuklara güç verebilir ve onları 'sürü' yapabilir. Bu, genç yaşta uygun sosyalleşme ve eğitim ile önlenebilse de, dikkatli olmak daha iyidir. Melez ayrıca diğer ev evcil hayvanlarıyla iyi geçinmez. Evinizde bir kedi varsa, köpek yavrusu sürmeye çalışabilir.

Cins aynı zamanda bir evde çok fazla rahatsızlığa neden olmaz çünkü havlayan bir şey değildir, ancak köpeğin enerjik olmadığı anlamına gelmez. Son derece aktif yaşam tarzı çok eğlenceli bir tavırla sonuçlanabilir. Oldukça akıllı ve düşük bakım bakımı olduğundan, yeni evcil hayvan sahipleri onlarla birlikte daha uygun bir zamana sahip olacaklar.

Referanslar:

 1. Turnova, Evelina Hrckova, vd. 'Avustralya Çoban Köpeği Irkında Kahverengi Palto Rengiyle İlişkili TYRP1 Geninde Yeni Bir Mutasyon'. Animal Genetics, cilt. 48, hayır. 5, 12 Mayıs 2017, sayfa 626-626., Doi: 10.1111 / age.12563.
 2. Cho, D. -Y., Vd. 'Mavi Heeler Köpeğinde Nöronal Ceroidosis (Ceroid-Lipofuscinosis)'.Açta Nöropatoloji, cilt. 69, hayır. 1-2, 1986, sayfa 161-164., Doi: 10.1007 / bf00687053.
 3. Mendoza, Mark.Blue Heeler Eğitim Sırları. Yayıncı Tanınmadı, 2014.
 4. Schwartz, Charlotte.Avustralyalı çoban. Kennel Club Books, 2009.
 5. https://en.wikipedia.org/wiki/Australian_Cattle_Dog
 6. https://en.wikipedia.org/wiki/Australian_Shepherd

Yorumlar