Pug vs Fransız Bulldog: Irk Farklılıkları ve Benzerlikler

Pug vs Fransız Bulldog: Irk Farklılıkları ve Benzerlikler

Pug ve Fransız Bulldog, dünya çapında sevilen iyi bilinen köpeklerdir. Özellikleri ve alıngan kişilikleri bakımından çok farklı olan bu kişiler, vatandaşlar, kraliyet ailesi, havalı gençler ve aynı şekilde rahat emekliler arasında popülerdir.

Boyutları, sağlık sorunları ve tatlılıkları bakımından çok benzerler. İkisinden daha küçük olmasına rağmen, Pug, Fransız Bulldog'dan çok daha aktiftir ve gün boyunca daha fazla dikkat ve zihinsel uyarım gerektirir.Tam olarak kesin olmamakla birlikte, Pug'ın Fransız Bulldog'un gelişiminde kullanıldığına inanılıyor.

Irk Karşılaştırma Tablosu

BoksörFransız Bulldog
Yükseklik 10-13 inç (M&F) 20-28 inç (M&F)
Ağırlık 4-18 pound (M&F) 20-28 pound (M&F)
Mizaç Sevgi Dolu, Büyüleyici, Mischevious Eğlenceli, Akıllı, Uyarlanabilir
Enerji Düzenli egzersiz Sakin
Sağlık Potansiyel Sağlık Sorunları Potansiyel Sağlık Sorunları
Bakım Ortalama Ortalama
Ömür 13-15 yaş 10-12 yıl
Fiyat 1.500 - 6.000 ABD Doları 1.800 - 8.000 ABD Doları

Tarih

Bu adamlar çok farklı bir geçmişi paylaşıyorlar, Pug Fransız Bulldog'dan çok daha yaşlı.Pug Tarihi

Pug bir eski cins binlerce yıl öncesine dayanan. Tarafından tercih edildi Çin İmparatorları küçük, düz yüzlü köpekler için yumuşak bir noktaya sahip olan. İmparator tarafından kendisine hediye edilecek kadar şanslı değilseniz, onu yalnızca Krallık tarafından atananlar evcil hayvan olarak alabilirdi. Pug daha sonra Hollandalı gezginler onunla Hollanda'ya döndüğünde sıradan bir vatandaş oldu ve hem Kraliyet hem de yerel halk arasında büyük bir hit oldu. Hatta bir Pug'ın bir Prens'in hayatını kurtardığı ve bu nedenle Orange House'un maskotu olduğu söyleniyor.

Aynı zamanda eğlenceli bir şekilde Hollandalı Mastiff Bu küçük adamda çok fazla ruh ve kavga olduğu için. American Kennel Club (AKC), popülaritesini Amerika'daki 193 ırktan 28. sıraya koydu. Geçmek için popüler bir cinstir corgi gibi diğer ırklarla ya da pug ve chihuahua .

Fransız Bulldog Tarihi

Fransız Bulldog’un yolculuğu aslında şu tarihte başladı: Nottingham, İngiltere ve adından da anlaşılacağı gibi Fransa değil. Bulldog oyuncak orta İngiltere'deki dantel tüccarları arasında popülerdi ve bir şekilde maskot onlar için. Ticaretlerine olan talep azaldığında, dantel üreticileri Fransız kırsalına taşındılar. Ayrıca orada anında bir hit olduğunu kanıtladı ve birkaç on yıl boyunca cins, muhtemelen Pug gibi diğer ırklarla geçti.chihuahua yorkie karışımı

Amerika onu kurtardı ikonik kulaklar 20'nin başlarında gül şeklindeki kulağa göre 'doğru' tipte ısrar ederekinci Yüzyıl. O zamandan beri sevimli özellikleri ve eğlenceli kişiliği sayesinde çok popüler bir tür haline geldi ve AKC şu anda onu 4 inci en popüler köpek Amerika'da üremek. Onlar ayrıca genellikle Boston Teriyerleri ile karıştırılır .

Görünümler

Hem Pug hem de Fransız Bulldog, boylarında benzerdir ve Pug kısa boyludur. 10-12 inç Fransız ölçümüyle 11-13 inç . Benzer boylarına rağmen, ağırlıkları önemli ölçüde farklıdır. Pug sadece ağırlığında 14-18 pound Fransız Bulldog ağırlığında ise 20-28 pound . Bu ekstra ağırlık esas olarak kas şeklini alır ve bu yüzden Pug'dan çok daha tıknazdır.

Her ikisine de rağmen küçük oyuncak köpekler onları ayıran farklı özellikleri vardır. En önemlisi, Pug'ın küçük sarkık kulaklar bu düşüş, Fransız Bulldog'un yarasa benzeri büyük kulaklar dikkat çekiyor. Pug'ın çok düz, buruşuk bir ağzı vardır ve kırışıklıklar burnunun ötesinde ve alnının yukarısında devam eder, benzer şekilde Fransız Bulldog'un da düz bir yüzü vardır, ancak o kadar düz değildir ve kesinlikle o kadar kırışık değildir.Bariz özelliklere ek olarak, Pug ayrıca kıvırcık kuyruk Fransız Bulldog'un bir kısa kuyruk . Pug'ın yalnızca düz siyah veya siyah bir maske ile açık kahverengi olan iki kat rengi vardır. Nadir durumlarda görürsünüz beyaz veya Leucistic renkli bir Pug . Frenchie'nin 9'u AKC tarafından tanınan 11 kaplama rengi vardır. Pug'ın ceketi orta uzunlukta ve çok yoğun ve kaba, Fransızlar ise çok kısa ve pürüzsüz saçlar.

Mizaçlar

Pug ve Fransız Bulldog ikisi de çok arkadaş canlısı ve sevecen hem aileleri, arkadaşları, yabancılar hem de diğer hayvanlarla; isteseler de istemeseler de herkes onların yeni oyun arkadaşıdır! Onlar çocuklarla harika , sadece küçük olmaları nedeniyle değil, aynı zamanda nazik ve genel olarak onlara toleranslı oldukları için. Daha küçük olmaları nedeniyle, bu yavrular genellikle bir Frug oluşturmak için birbirine karıştırılır. Frenchie Pug karışımı .

Çok sosyal oldukları ve arkadaşlık ve etkileşim arzuladıkları için her ikisinin de acı çektiği biliniyor. ayrılık kaygısı . Küçük boyutlarına rağmen, çok uzun süre yalnız bırakılırlarsa veya yeterince uyarılmazlarsa, mobilyalarınız arasında hasara yol açabilirler. Onları uzun süre yalnız bırakabileceğinizi düşünüyorsanız, bu türlerin hiçbiri sizin için doğru değildir.

İkisinin de bir aptal doğa ve ilgi odağı olmayı sever, böylece bu küçük adamlarla bir iki kahkaha atmayı garanti edebilirsiniz! Pek çok Pug ebeveyni, yavrularının kendi köpek yavrusu yetişkinliğe dönüşür ve bundan asla gerçekten çıkmaz, oysa Fransızların olma olasılığı daha yüksektir daha akıllı yaşlılığında.Pug çok daha aktif Fransız Bulldog'dan daha fazla ve günlük egzersizinin yanı sıra Frenchie'den daha fazla ilgiye ihtiyaç duyacak. Bu, etkileşimli oyunlar veya ödüllü bulmaca oyuncakları şeklinde olabilir. Pug ayrıca daha fazla havlamak Fransız Bulldog'dan daha fazla, bu gürültü kısıtlamaları olan bir dairede yaşıyorsanız dikkate alınması gereken bir faktör olabilir.

Üstelik, sürekli burnunu çekme ve burundan çekme hem Pug hem de Frenchie ile geçirdiğiniz zamanı şereflendirecek; bazı insanlar onu sevimli bulurken, diğerleri rahatsız edici buluyor, bu yüzden bu özelliğin üstesinden gelip gelemeyeceğinize karar vermelisiniz. Şişkinlik düz yüzlü ırklarda da yükselir, görünüşe göre, onların yaşam sloganı 'paylaşmak önemsemektir', bu yüzden kıyamete hazırlıklı olun!

Egzersiz Farklılıkları

Pug bir orta enerji etrafına ihtiyacı olan köpek 40 dakika bir gün egzersiz. Etrafta dolaşmayı ve oynamayı seviyor ve oldukça hızlı Gonzalez! Günlük egzersizlerine ek olarak, halat çekme veya genel oyun dövüşü gibi aktif oyunlar ve yeni numaralar öğrenmek . Bu küçük adamın çok az egzersiz gerektirdiğini düşünerek yanılmayın, çünkü kesinlikle küçük bir köpek için biraz ihtiyacı var.

Öte yandan, Fransız Bulldog daha az aktiftir ve bir düşük enerji köpek. Sadece isteyecek 30 dakika günde ya da daha az, ve arada dinlenip kestirmekten oldukça mutlu.Bu köpeklerin her ikisi de, düz yüzleri ve ilişkili sağlık koşulları nedeniyle, ısı veya nem bu nedenle egzersiz ihtiyaçlarının sıcak bir günde ortalama bir yavru köpeğinizden daha fazla ayarlanması gerekecektir. Sabahın erken saatlerinde ve gecenin daha serin olduğu zamanlarda yürümek, ikisini de yürümek için en iyi zamandır, ancak yine de emin olun. onları izle ve gerekirse içeride tutun.

Eğitim Karşılaştırması

Hem Pug hem de Fransız Bulldog akıllı palyaço maskaralıklarına olan sevgilerine rağmen, komutları oldukça kolay bir şekilde alabilirler. Ancak, aynı zamanda inatçı olmak istediklerinde, hem ısrarcı hem de tutarlı olmalısınız.

Her iki cinsin de erken ihtiyacı var sosyalleşme her durumda ve tüm insanlarla ve diğer hayvanlarla rahat olmalarını sağlamak; Eğer bunu erken yaşta öğrenebilirseniz, hem siz hem de yavrularınız için daha kolay bir yaşam kurmuş olursunuz. Her deneyimi, olumlu ve keyifli mümkün olduğu kadar ve iyi davrandıklarında veya iyi tepki verdiklerinde, onları ikramlarla ve bolca ödüllendirdiğinizden emin olun. sözlü övgü .Bir koşum takımı ile antrenman yapmayı planlıyorsanız, bir koşum takımı aldığınızdan emin olun. bir boksör için doğru boyut veya Fransız .

Sağlık Karşılaştırması

Hem Pug hem de Fransız Bulldog bir daha uzun sağlık endişeleri listesi ortalama yavru ile karşılaştırıldığında. Onların ana sağlık sorunu ikisinin de paylaştığı Brakisefalik Sendrom düz yüzlerinden kaynaklanır ve bu durum onların nefes alma ve ısı kontrolü .

çocuklar için bir köpeğe nasıl bakılır

Ayrıca Pug şunlara da eğilimlidir:

  • Göz Hastalıkları - Pug çeşitli hastalıklara karşı hassastır. Göz hastalıkları kornea ülserleri, pigmenter keratit, proptoz, progresif retinal atrofi, entropiyon ve kuru göz gibi. Pug'un büyük şişkin gözleri olduğundan, genellikle genel göz yaralanmalarına eğilimlidir.
  • Deri alerjileri - genellikle Pug, hassas cilt ve ayrıca demodektik uyuz, staf enfeksiyonu, maya enfeksiyonları ve cheyletiella dermatit gibi belirli cilt sorunlarına eğilimlidir.
  • Pug Köpek Ensefaliti - bu bir beyin dokularının iltihabı ağrıya ve nöbetlere neden olur. Belirtiler ilaçla hafifletilebilir; ancak, ömürlerini önemli ölçüde kısaltır. Bu hastalık Pug'a özgüdür.

Brachycephalic Sendromu ve yukarıda açıklanan cilt sorunlarına ek olarak, Frenchie ayrıca şu konularla da ilgilenmektedir:  • Kulak enfeksiyonları - onun yüzünden büyük kulaklar tüm gunku yakalar, bunun sonucunda çok çeşitli kulak enfeksiyonlarına ve sorunlarına yatkındır. Haftada en az bir kez temizlediğinizden emin olun. Onlar da eğilimli donma bu nedenle bazı Fransız kulak ısıtıcılarına yatırım yapın. yarasa şapka !
  • Intervertebral Disk Dejenerasyonu - aynı zamanda IVDD , yavrunun omurgasındaki bir disk molalar ve şiddetli miktarda ağrıya veya tam felce neden olabilir.

Herhangi bir yavruda olduğu gibi, emin olmadığınız bir şey varsa, o zaman kendinize sorduğunuzdan emin olun. Veteriner hekim . Bu adamlar, ortalama bir yavrudan daha fazla sağlık sorunu yaşadıkları için, onların endişelerini araştırmanız gerçekten önemlidir. tam bir anlayış kazanmak , özellikle de Brachycephalic Sendromu, ortalamanın altında sağlık durumları şüphesiz onlarla olan hayatınızı etkileyecektir.

Beslenme Farklılıkları

Hem Pug hem de Fransız Bulldog az miktarda yemek yer Pug etrafta tüketir 1 fincan bir gün ve Fransızlar etrafta tüketecek 1 ½ bardak bir gün. Hem Pug hem de Frenchie pençelerini alabildikleri her şeyi yemeyi severler, bu yüzden önce onlara verdiğiniz ikramların sayısını izleyin ve ikincisi, emin olun. yenilebilir güzellikleri sakla onlardan uzak.

Çok sayıda cilt alerjisi ve dermatiti nedeniyle, veterinere sor Semptomları hafifletmek için özel yiyecek gerektirebileceklerinden, onlara verilebilecek en iyi yiyecek hakkında.

Bakım Karşılaştırması

Pug ve Fransız Bulldog, arada bir banyo yapmak ister. 2 veya 3 ay çok kirli egzersiz yapmazlarsa yeterli olacaktır. Doğal palto yağlarına zarar verme riski taşıdığınız için bunları bundan daha fazla yıkamaktan kaçının ve nazik ürünler kullanın .

Kırışıklıkları ve fazladan cilt kıvrımları sayesinde kendilerini sık sık güçlü köpek kokusu düzgün temizlenmemişse. Kırışıklıkları, cilt enfeksiyonlarını uzak tutmak için özel dikkat, pamuklu çubukla temizlik ve özel temizleme solüsyonları gerektirecektir.

Bir Pug'ın fırçalanması gerekecek 2-3 kez bir hafta, Fransızlar ise sadece fırçalamaya ihtiyaç duyacak bir Zamanlar sağlıklı görünmesini sağlamak için. İkisi de kulübe aylar ısınmaya başladığında, ancak Pug daha çok tutuyor daha uzun ve yoğun saçları nedeniyle.

Yavru Fiyatları

Pug ortalama olarak 1.500 $ ve 6.000 $ Fransızların maliyeti biraz daha fazlaysa 1.800 $ ve 8.000 $ .

Fransız Bulldog yavrularının yaklaşık% 81'i, sezaryen Fizyolojileri nedeniyle, ekstra tıbbi bakım ve uzman bilgisi, biraz artan fiyatlarından sorumludur.

Sağlık sorunları nedeniyle, bir yavrudan bir yavru satın almak önemlidir. saygın yetiştirici bunu kim sağlayacak katı üreme uygulamaları bağlı olduğundan, yavru köpeğinizin olabildiğince sağlıklı olduğunu bilirsiniz. İlgili tüm sağlık sertifikalarını istediğinizden emin olun.

Son düşünceler

Hem Pug hem de Fransız Bulldog kalabalıkları memnun ediyor ve kalp hırsızı! Onlar büyük kişilikleri ve sevimli farklı görünümleri olan küçük adamlardır. Potansiyel sağlık sorunlarının uzun bir listesi vardır, ancak hazırlıklı olduğunuz sürece, ilaç tedavisi ve müdahale çoğu durumda bunların yönetilebilir olmasını sağlayabilir.

Yani, zamanınız ve paranız olduğu sürece, hayatınızdaki o köpek şeklindeki küçük deliği mutlu bir şekilde dolduracaklar!

Yorumlar