Köpekler Avokado Yiyebilir mi? Avokado Köpekler İçin Zehirli midir?

Köpekler Avokado Yiyebilir mi? Avokado Köpekler İçin Zehirli midir?

Bu modern çağda, sağlığımızı ve beslenmemizi daha ciddiye alıyoruz. Bunun evcil hayvanlarımızın yaşamları üzerinde de etkisi oldu. İnsanlar genellikle muhteşem bir Avacado'nun tadını çıkarırlar. popüler yeşil süper yiyecek . Bu nedenle, köpeğinizin de Avokado yemesinin güvenli olup olmadığını kendinize soruyor olmanız şaşırtıcı değil.

Evcil hayvan ebeveynleri hiç bu kadar kararlı olmamıştı mevcut seçenekleri anlamak yoldaşlarını beslerken. Bu, tüm evcil hayvan sahiplerinin tüylü dostlarımız için mümkün olan en iyi beslenme seçeneklerini seçmelerine yardımcı olur. Bu nedenle, hem dükkandan satın alınan hem de ev yapımı köpek diyetlerinin daha çeşitli hale gelmesi hiç de şaşırtıcı değil.İnsan gıda pazarında, besinlerle çok sıkı bir şekilde paketlendikleri için sözde birçok tanınmış süper gıda vardır. Avokado bunlardan biridir. en trend sağlıklı besinler şu anda ve diyetlerimizde düzenli bir temel haline geliyor. Ama köpekler avokado da yiyebilir mi? Ve aynı sağlık yararlarını görecekler mi?

İçindekiler

corgi beagle karışımı

Avokado Köpekler İçin Güvenli mi?

Soyulmuş ve Dilimlenmiş Avokado

Avokado, bazı hayvanlarda sağlık sorunlarına neden olabilen mantar öldürücü bir toksin olan persin içerir.Ne yazık ki, bu cevaplaması kolay bir soru değil. Avokado persin içermek , ile toksik bileşik avokado, köpeklerde kusma ve ishale neden olabilecek küfle savaşmak için üretir.

Avokado eti çok az persin içerir. Bu, avokadonun etinin köpeklerin küçük miktarlarda yemesi için güvenli . Ancak avokadonun bazı kısımları vardır. kaçınılması gereken persin varlığı nedeniyle.

Persin genellikle avokado çekirdeğinde ve avokado kabuğunda ve ayrıca avokado bitkisinin kendisinde bulunur. Bu parçalar köpekler için zehirlidir . Ancak et, deri ve çukur ile temas halinde olduğu için bu persinin az bir miktarı alınır. ete aktarılan . Bu miktar genellikle köpeklerde sorun yaratamayacak kadar küçüktür.Avokadoyu beslerken aklınızda bulundurun: Ne kadar çok beslenirse, o kadar fazla persin içerir. Yavru köpeğiniz avokadoyu seviyorsa, günde birkaç küçük dilim kullanmalısınız. zarar vermez ve sağlığı teşvik eder , ancak çok fazla, özellikle düzenli olarak verilmesi köpeğinizde sorunlara neden olabilir.

Avokado Köpekler İçin İyi mi?

Yenilecek Olgun Yeşil Avakado

Avokado, ölçülü olarak yenildiği sürece hem insanlar hem de köpekler için birçok sağlık yararına sahip bir süper besindir.

Avokado, sağlıklı yağ oranı yüksek bir meyvedir. Aynı zamanda mükemmel bir kaynaktır. çoklu vitaminler, mineraller ve esansiyel yağ asitleri omega 3 gibi. Bu yağ asitleri bağışıklık sistemini güçlendirmeye, sağlıklı kemik ve eklemleri desteklemeye yardımcı olur, cilde iyi gelir ve hatta görme duyusuna faydaları vardır.Besinler açısından çok zengin ve bir insanın sağlıklı beslenmesinde açık bir rolü olduğu için, bunun neden evcil hayvan ebeveynlerinin köpeklerine aynı faydaları sunmak istemesine yol açtığını görmek kolaydır.

Köpek Mamasında Avokado

Seçtiğiniz köpek mamasının malzemelerine göz atarken 'avokado yağı' veya 'avokado yemeği' görebilirsiniz. Bu bileşenler paniğe neden olmaz çünkü etten türetmek avokado.

Avokado köpek maması besin açısından zengindir. Bu gıdalarda, köpeğinizin sağlığı için herhangi bir risk olmadığından emin olmak için persin seviyeleri sıkı bir şekilde izlenecektir. Köpek maması üreticisi Avoderm, ana bileşen olarak avokado bile kullanıyor. bu esansiyel yağ asitleri cilt rahatsızlıklarından muzdarip köpeklere yardım sağlarlar. Bu formül hassas cilde sahip köpekler için harikadır ve Labradorların en sevdiği yiyecekler Bu spektruma girenler.

Ya Diğer Hayvanlar?

Avokado'nun köpekler için toksik olduğu hakkında birçok bilgi görmüş olabilirsiniz. Bunun nedeni, persinin diğer birçok hayvan için zehirli olmasıdır — köpekler daha az etkilenir den çok! Avokado çok zehirlidir kuşlar, atlar, kemirgenler, inekler ve koyunlar . Aynı zamanda insanlar için yüksek düzeyde toksiktir, ancak sadece eti yediğimiz için nadiren herhangi bir soruna neden olur.Avokado Köpekler İçin Neden Kötüdür?

Avakado yemeyi bekleyen köpek

Tüylü arkadaşınıza herhangi bir avokado beslemeden önce bilmeniz gereken tehlikeler vardır.

Persin Toksini

Köpek arkadaşınız avokadoyu beslemenin birden fazla potansiyel tehlikesi veya avokado'nun köpeğiniz için en iyi seçim olmamasının nedenleri vardır. Birincisi, persin toksininin seviyesidir. Ne zaman büyük miktarlarda tüketilen avokado kabuğunu veya avokado çekirdeğini yiyerek - veya çok miktarda avokado eti yiyerek - persin kusmaya ve ishale neden olabilir.

Bu semptomlar köpeklerde, insanlarda ve diğer hayvanlarda da görülür. Bununla birlikte, ya bir kerede yenen ya da düzenli öğünlerden biriken daha büyük miktarlarda persin, çok daha ciddi bir risk taşır. Bu yüksek seviyelerde persin, köpeğinizin kalbine zarar verin ve kalp yetmezliğine yol açar.

Avokado Çukurları

İkinci endişe, avokado çekirdeklerinin yarattığı risktir. Boyutları ve yoğunlukları, bir köpekler için boğulma tehlikesi ; ağız, boğaz veya yemek borusuna (yemek borusu) takılma olasılığı yüksektir.Çekirdekli meyve ve sebzelerin tümü köpekler için risklidir. Örnekler kiraz dahil ve çekirdeksiz kuru erik . Çukurlar boğulmaya neden olmadan mideye girmeyi başarırsa, genellikle köpeğinizin bağırsağına sığmazlar ve yol boyunca sıkışıp tıkanmaya neden olmaları çok muhtemeldir.

Boğulma ve bağırsak tıkanıklıkları olabilir son derece ciddi ve bazen ölümcül ; veterinerinizin çukuru geri almak ve neden olduğu hasarı onarmak için acil ameliyat yapması gerekebilir.

Pankreatit Riski

Avokado yağda yüksektir. Bu 'iyi' yağ, dengeli bir diyetin parçası olduğunda beslenme açısından faydalı olsa da, pankreatit riski taşır. Fido, yağ oranı yüksek yiyecekler tükettiğinde, pankreas bezi daha çok çalış parçalamak için daha fazla sindirim enzimi lipazı üretmek.Bu, pankreas iltihabına yol açabilir. pankreatit . Bu nedenle, köpeğiniz avokadoyu sadece ölçülü tüketmelidir. Yavrunuzun bir pankreatit öyküsü varsa, hiç uygun olmayabilir.

obezite

Yağ oranı yüksek olduğu için avokadonun kilolu bir köpek için en uygun seçim . Köpeğiniz biraz fazla kilo taşıyorsa ve birkaç kilo vermesine yardımcı olmaya çalışıyorsanız, daha düşük yağ içeriğine sahip çok daha iyi diyet seçenekleri vardır. Veteriner hekiminiz veya veteriner teknisyeniniz bunları sizinle görüşmekten mutluluk duyacaktır.

alerjiler

Avokadonun köpeğinize uymamasının bir başka nedeni de, alerjiler, hassas cilt veya kusma veya ishal nöbetlerine eğilimli . Alışılmışın dışında verilen herhangi bir yiyecek, bağırsak rahatsızlığına veya ciltte kızarıklığa neden olma potansiyeline sahiptir.

Aynı şekilde, köpeğiniz reçeteli veya başka bir şekilde kısıtlı bir diyet alıyorsa, belki de devam eden bir hastalığın kontrolüne yardımcı olmak için, potansiyel faydalarına rağmen, avokado gibi herhangi bir ekstra ödül eklemekten kaçınmak çok daha güvenli olacaktır.Peki, Köpeğimi Avokado Besleyebilir miyim?

Yemek Masasında Küçük Kabarık Beyaz ve Gri Köpek

Avokado etindeki persin miktarı minimumdur ve tüketildiğinde büyük bir tehdit oluşturmaz.

Veteriner tavsiyelerinin yanı sıra kılavuz miktarları dikkatlice izleyin. yaparsan, orada az riskli olmalı onları avokado etiyle beslemekten. Aslında cilt ve tüy sağlığına yardımcı olabilir.

Yavru köpeğiniz avokadoyu seviyorsa, sağlıklı bir kilodaysa ve pankreatit öyküsü yoksa, bunu yapmak güvenli olacaktır. küçük bir miktar teklif et (bir veya iki küçük dilim) günlük avokado eti.

Daha büyük miktarlarda beslemek veya daha sık beslemek toksisite riskini artıracaktır. Bunun nedeni, daha fazla persin tüketilecek olmasıdır. Güvende olmak istiyorsanız, diğer köpekler için güvenli meyvelere yapışmanızı öneririz. papaya , elma veya muz .

Avokadoyu hazırlarken dikkatli olun ve atılan çekirdeği veya kabuğu asla kolayca bulunabilecekleri bir yerde bırakmayın. Mecbursun köpeğinizi asla deri veya çukurla beslemeyin . Köpeğinizin derisini veya çukurunu yemiş olabileceğini düşünüyorsanız, hemen yerel veteriner kliniğinize başvurun öneri için.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Avokado köpekler için zehirli midir?

  Avokado eti, çekirdeği, bitkisi ve derisi olmasına rağmen, küçük miktarlarda yenildiğinde köpekler için zehirli olamayacak kadar az persin içerir. Avokado köpekler için zehirli olmayabilir, ancak diğer birçok tür için çok zehirlidir.

 • Köpeğim avokado tostu yiyebilir mi?

  Sadece avokado eti kullanılacağından, bir tedavi olarak avokado tostunun herhangi bir zarar vermesi olası değildir. Ancak çok sık verilirse kilo alımına veya pankreatite yol açabilir. Köpeğinizin çok fazla yemiş olabileceğini düşünüyorsanız veya ilgili semptomları varsa, veterinerinizle iletişime geçin.

 • Avokado köpekleri hasta edebilir mi?

  Avokado, derisi, çekirdeği veya büyük miktarda eti yenirse bazen kusmaya veya ishale neden olabilir. Bunun nedeni, çoğunlukla deride ve çukurda bulunan fakat aynı zamanda az miktarda ette bulunan persin toksinidir. Köpeğinizin avokado yemiş olabileceğinden endişeleniyorsanız, tavsiye için veterinerinizi aramanız önemlidir.

 • Köpeğim avokado yerse ne yapmalıyım?

  Köpeğiniz avokado kabuğu, avokado çekirdeği veya büyük miktarda et yemişse, bu ciddi olabileceğinden hemen veterinerinizden tavsiye alın. Etin sadece küçük bir miktarı yenmişse, zarar vermesi olası değildir, ancak köpeğinizde kusma, ishal olursa veya iyi görünmüyorsa veteriner tavsiyesi almalısınız.

 • Köpeğim bir avokado çekirdeği yedi. Ne yapmalıyım?

  Köpeğiniz bir avokado çekirdeği yemişse, boğulma belirtileri olup olmadığını kontrol edin ve hemen veterinerinizle iletişime geçin. Çukur genellikle yemek borusu (yemek borusu), mide veya bağırsakta sıkışır ve herhangi bir tıkanıklık çok ciddi olabilir. Veterinerinizin onu muayene etmesi gerekecek ve onu almadan önce çukuru bulmak için bazı testler yapması gerekebilir.

 • Köpekler avokado yağı alabilir mi?

  Evet. Avokado yağı vitaminler, mineraller ve esansiyel yağ asitleri bakımından yüksektir, bu da köpeğiniz için faydalı olabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, az miktarda toksin, persin hala mevcut olduğundan, ölçülü olarak verilmelidir. Ayrıca eğilimli hayvanlarda pankreatiti tetikleyebilir.

Son düşünceler

Avokadolar, köpekler için ciddi bir tehdit oluşturmazlar. yavrularınıza daha küçük miktarlarda beslenir . Tamamen güvende olmak için yavrularınızdan uzak tutmanız gereken çukurlar. Bu nedenle, bu süper yiyeceklerin tadını kendi başınıza düzenli olarak alıyorsanız, birkaçını Fido'nun kasesine atmanın bir zararı yoktur. Yapmadan önce olası herhangi bir alerjik reaksiyonu dışlamak için köpeğinizle yavaşça test ettiğinizden emin olun.

Yorumlar