Köpekler İçin Kötü Gıdalar: Köpeğinizin Yiyemeyeceği 41 İnsan Maması

Köpekler İçin Kötü Gıdalar: Köpeğinizin Yiyemeyeceği 41 İnsan Maması

Köpekler meraklı hayvanlardır ve doğası gereği çöpçüler . Bir fırsat verildiğinde, çoğu şeyi yemeyi deneyecekler! Köpeğiniz bir şey yerse toksik veya potansiyel olarak zararlıysa, onları mümkün olan en kısa sürede bir veteriner kliniğine götürmeye çalışmalısınız.

Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, o zaman sonuç o kadar başarılı olur tedaviye gelince. Pek çok insan, köpek arkadaşlarımıza gerçekten zararlı olan tüm farklı gıda maddelerinin farkında değildir.Fido'ya akşamdan kalan yemeklerden bazılarını atmadan önce, dikkate alınması gereken bazı noktalar var. Onlara verdiğiniz yiyeceğin aşağıdaki listede olmadığından emin olmak isteyeceksiniz. Köpeklerin asla yememesi gereken 41 şey . Bu insan gıda maddelerini erişemeyeceği bir yerde saklayın ve onları asla köpek arkadaşınıza ödül olarak vermeyin!

İçindekiler

Alkol

Yeşil Cam Şişeli Teriyer

Herhangi bir alkollü madde köpek tüketimi için güvenli değildir.Hafif dozlarda alkol (veya etanol ) insanlarda görülenlere köpeklerde benzer etkiler, uyuşukluk ve uyuşukluk gösterir. Yüksek hacimlerde, görebilirsiniz alkol zehirlenmesi , ki bu çok daha ciddi. Alkol, atılmış veya gözetimsiz içecekler içen, çok sayıda çikolata likörü yiyen veya ovma alkolü tüketen köpekler tarafından tüketilebilir.

Köpekler daha duyarlı alkolün etkilerine insanlardan daha fazla. Oryantasyon bozukluğu, kusma, nefes almada zorluk, yavaş kalp hızı ve nöbet gibi semptomlar gösterebilirler. Ağır vakalarda ölüm meydana gelebilir.

Bir köpek çok miktarda yemek yerse benzer etkiler görülebilir. çürük/fermente meyve (bahçedeki bir ağaçtan düşen erik veya elma gibi) ve maya veya çiğ ekmek hamuru yemek, bu sayede fermantasyon işlemi, kan dolaşımına emilen alkolü serbest bırakır.
Elma Çekirdekleri veya Çekirdekleri

Meyve Yiyen Küçük Kabarık Beyaz Köpek Yavrusu

Elma tohumları ve çekirdekleri, yavrularımız için zararlı olan ve boğulma tehlikesi oluşturan siyanür içerir.

Elma tohumları siyanür içerir, bu da evde yenirse köpekler için zararlı olabilir. Büyük miktarlar . Siyanür zehirlenmesinin belirtileri arasında nefes alma sorunları, parlak kırmızı diş etleri, halsizlik, genişlemiş gözbebekleri ve aşırı durumlarda ölüm yer alır.

elma çekirdeği çiğnemek oldukça zordur ve küçük köpeklerde veya yavrularda boğulma tehlikesi oluşturabilir. bu elma eti güvenlidir Köpeklerin yemesi için, bu yüzden uygun şekilde hazırlanmış meyvelere sahip olmaları sorun değil. Garip tohumun herhangi bir zarar vermesi olası değildir, ancak onları aktif olarak evcil hayvanınıza vermekten kaçının.
Avokado

Yeşil Meyveli Tüylü Köpek

Avokado çekirdeği, tüketildiğinde köpekler için güvenli değildir.

Avokadonun eti zehirli değildir; ancak, bu meyve çok büyük bir çukur içerir. köpeğiniz yerse bir tehlike olabilir . Çukur sindirilebilir değildir ve bu nedenle köpeğinizin midesini tıkayın veya bağırsaklar, düzeltilmesi için ameliyat gerektiren.

Avokadonun eti de oldukça yağlı ve kalorilidir. kilo almaya yol açar evcil hayvanınızın içinde. Bazı durumlarda, ağrılı pankreatit (yağların sindirimine yardımcı olan küçük bir organ olan pankreas iltihabı) epizodunu bile tetikleyebilir.


Kabartma tozu

Ekmek Pişirmede Kullanılan Madde

Çok miktarda kabartma tozu köpeklerde karın rahatsızlığına neden olabilir.Köpeğiniz çok miktarda kabartma tozu veya kabartma tozu yerse, karın ağrısına neden olabilir ve elektrolit dengesizlikleri , onları oldukça hasta hissettiriyor. Gerçek pişirme formunda kullanıldığında, kimyasal denge değişir, bu da birçok pişmiş ürünün köpek arkadaşlarımız için gayet iyi olduğu anlamına gelir.

Küçük miktarlar (örneğin, köpekler için güvenli yiyeceklerde) uygun olmalıdır, ancak köpeğinizin fırın dolabınıza girmesinden ve büyük miktarlarda pişirme malzemesi almasına yardımcı olmaktan kaçının. Yavrularınızın ilgilenebileceği tüm yiyeceklerin veya malzemelerin güvenli bir şekilde kilitlendiğinden daima emin olun.


Kemikli Pişmiş Et

Siyah Pitbull Kemiği Kemiriyor

Köpeğinize hiçbir şekilde kemik yedirmeyin.

Pişmiş et kuru kemik içerir. Dahil olmak üzere tüm kemikler domuz kemikleri , tavuk kemikleri , ve biftek kemikleri , özellikle pişmiş olanlar olmak üzere, köpeğinizin mide ve bağırsaklarında takılıp kalma veya sorunlara neden olma potansiyeline sahiptir. Pişmiş kemiklerin kırılma olasılığı daha yüksektir , keskin kenarlara ve noktalara neden olur, bu da içlerinde tahrişe neden olabilir ve potansiyel olarak sıkışabilir.Kemikler yabancı cisim gibi davranabilir, tıkanmaya neden olmak hatta bağırsak astarını delmek. Köpeklerde kusma, ishal, karın ağrısı ve uyuşukluk gibi semptomlar gelişir. Kemik yemiş bazı köpekler, kabızlık gibi daha düşük dereceli semptomlarla veteriner kliniğine başvuracaktır.

Kemikler de ağrıya neden olabilir köpeğinizin dişlerinde kırıklar . Sert bir cismi kuvvetle ısırmak dişlerin kırılmasına neden olabilir, bu şaşırtıcı görünebilir ancak çok sık olur. Kırık dişler genellikle veteriner tedavisi gerektirir.

çiğ kemikler potansiyel olarak risk taşımak zararlı bakteri Salmonella ve E.coli gibi. Bunlar hastalığa neden olabilir, ancak mikropların insanlara da yayılma riski vardır. Köpeklerin kemik kemirmeyi sevmesi kadar, riske değmez . Bunun yerine onlara çiğnemeleri için köpekler için güvenli yiyecekler ve oyuncaklar verdiğinizden emin olun.
Şeker veya Tatlılar

Siyah Pug Lolipop Kokluyor

Şekerleri ve tatlıları bir tedavi olarak kendiniz için saklayın, ancak yavrularınız için değil.

Köpeğinize şeker veya şeker vermeyin jöle fasulye veya sakızlı ayılar , çünkü bunlar yüksek miktarda şeker ve diğer besin maddelerinin yolunda çok az şey içerir. Sadece bu da değil, bazı şekersiz şekerler, köpekler için toksik olan ve tehlikeli yan etkilere neden olan ksilitol içerebilir.

Bazı sert şekerler de olabilir boğulma tehlikesi köpeklerde, özellikle boğazlarında sıkışabilen yuvarlak köpeklerde. Bazı şeker türlerinde ayrıca, yavrularınızın sindirim sistemine de zarar verebilecek plastik veya kağıt parçaları bulunur.


Kirazlar

Küçük Köpek Kırmızı Meyve Süzgecine Bakıyor

Kirazların çekirdeklerinde siyanür bulunur, bu da çok miktarda yenildiğinde sorunlara neden olabilir.bu kiraz çekirdekleri siyanür içerir Bu, köpeğiniz çok miktarda yerse sorunlara neden olabilir. Siyanür zehirlenmesi gibi yan etkilere neden olarak oldukça ciddi olabilir. nefes nefese kalma, parlak kırmızı diş etleri, şok, genişlemiş gözbebekleri ve hatta ölüm .

Kirazların eti köpekler için güvenlidir, ancak köpeğinizi beslemek için güvenli bir şekilde çukurdan çıkarmak oldukça zahmetlidir, bu yüzden muhtemelen tamamen kaçınmanız gereken bir şeydir.


Tavuk derisi

kavrulmuş tavuk

Köpeğiniz tavuk derisini sevebilir, ancak onu çöpe atmak en iyisidir.

Köpeğinize pişmiş bir tavuğun derisini vermeniz tavsiye edilmez, çünkü burası çok fazla yağın depolandığı yerdir ve bazı köpeklerde mide bulantısı ya da pankreatit (pankreas adı verilen küçük bir organın ciddi iltihabı).

Yavrunuza pişmiş bir tavuktan arta kalanları vermek istiyorsanız, herhangi bir yağlı parça yerine sadece yağsız ete yapışmalısınız. Ayrıca, Fido'nun bir tavuğun bütün parçalarını yemesine kıyasla bu risk muhtemelen oldukça küçük olsa da, deriye küçük kemik parçalarının yerleşme riskini de taşırsınız.


Acı Biber

Kırmızı Baharatlı Sebzenin Yanında Husky Köpek Yavrusu

Acı biber yavrularda ciddi yan etkilere neden olabilir.

Şiddete neden olabileceğinden köpeğinize baharatlı yiyecekler veya acı biber vermekten kaçınmalısınız. mide krampları, şişkinlik ve ishal . Bazı köpekler ayrıca kusma ve salya akıtma gösterebilir.

Acı biber zehirli olmamasına ve bu nedenle köpekler için ölümcül olmamasına rağmen, pek çok hastalığa neden olabilir. midelerine ve bağırsaklarına tahriş (cesaret). Acı biber denilen bir şey içerir kapsaisin Sindirimi etkileyen ve köpeklerin kendilerini iyi hissetmemesine neden olan şeydir.

Chilis, bir köpeğin diyetine hiçbir besinsel fayda sağlamayacaktır, bu yüzden onlar kaçınılmalıdır tamamen. Yanlışlıkla acı biber veya diğer baharatlı yiyecekleri tüketirlerse, yavrularınızın bol su olduğundan emin olun ve hastalanırsa veterinerinize başvurun.


Çikolata

Arka planda Beagle ile Kakao Bar

Çikolata, köpeğiniz için ölümcül olabilir, bu yüzden onlardan uzak tutun!

İnsanlardan farklı olarak köpekler çikolatada bir kimyasal işleyememek teobromin denir. Hafif toksisite vakaları kusma ve ishal ile kendini gösterebilir. Daha ciddi vakalar, yüksek kalp hızı, titreme ve tedavi edilmezse ölüme kadar ilerleyebilecek nöbetler gibi yan etkilerden muzdarip olabilir.

Bitter çikolata ve kakao tozu, daha yüksek seviyelerde teobromin içerdiğinden köpekler için sütlü veya beyaz çikolatadan daha zararlıdır. Bu doza bağımlı , böyle küçük köpekler daha duyarlı olacak etkilerine daha büyük köpeklerden daha. Çikolatayı yedikten sonra iyi görünse bile, semptomların gelişmesi birkaç saat sürebileceğinden, yavru köpeğiniz mümkün olan en kısa sürede bir veteriner tarafından görülmelidir.

Noel, Sevgililer Günü ve Paskalya'da çok daha fazla çikolata varken ekstra dikkatli olun - köpekler ikramları koklamakta çok iyi , sarılmış olsalar bile!


Narenciye

Corgi Asitli Meyvelere Bakıyor

Narenciye meyvelerinin toksik kısımları vardır, bu yüzden köpekler hepsinden kaçınmalıdır.

Narenciye gibi Limonlar , greyfurt , portakallar ve misket limonu köpeğinize yedirmeyin çünkü tohumlarda, deride ve üzerinde büyüdükleri ağaçlarda bulunan toksik bileşikler nedeniyle kusma ve ishale neden olabilirler.

Bu meyvelerin eti zehirli değildir, ancak yine de çok miktarda yenildiğinde mide tahrişine neden olabilir. bu asidik aroma genellikle çoğu köpeği uzaklaştırır Bu meyveleri yemeyin, ancak ilk etapta onları evcil hayvanınıza sunmamalısınız.


Frenk soğanı

Doğranmış Yeşil Baharat

Frenk soğanı köpekler için zehirlidir ve ölüme neden olabilir.

Birçok kişi Chives'in allium ailesinin bir üyesi olduğunu bilmeyebilir. Bu, aynı zamanda pırasa, sarımsak ve soğan da içeren aynı bitki ailesidir. Bu bitkiler tüm toksik köpeklere. Ve ne yazık ki, çoğu yemek artıkları olarak kalıyorlar ve genellikle yanlışlıkla köpeklere yediriliyorlar.

Frenk soğanı neden olabilir hemolitik anemi , kırmızı kan hücrelerini etkileyen ve onların hasar görmesine neden olan bir durum. Kırık kırmızı kan hücreleri artık vücutta oksijen taşıyamaz, bu da zayıflığa ve yüksek kalp hızı, diş etlerinde solgunluk ve çökme gibi diğer yan etkilere yol açar.


Kahve

Beyaz Kupa Ile Sevimli Köpek

Yavru köpeğinize herhangi bir kahve veya kafein içeren herhangi bir şey vermek iyi bir fikir değildir.

Kahve içerir yüksek kafein seviyeleri yutulduğunda köpekleri rahatsız edebilir. Kahve çekirdekleri, Kahve Alanları ve hazır granüllerin tümü evcil hayvanınız üzerinde çok benzer bir etkiye sahip olacaktır, bu nedenle bunlardan herhangi birini yerse veteriner tavsiyesi almalısınız.

Hafif dozlarda kafein bizi daha uyanık ve odaklanmış hale getirir. Büyük miktarlarda, bir neden olabilir kalp atış hızında yükselme (taşikardi) ve anormal kalp ritimleri. Diğer semptomlar kusma, ishal, titreme ve nöbetleri içerir. Ölümcül kafein dozları yaklaşık olarak başlar 140-150mg/kg vücut ağırlığı .


Kurabiye

Plate of Chocolate Chip Sweets

Köpekler, besin eksikliğinden ve zararlı maddeler içerebileceğinden kurabiye yememelidir. Ayrıca, sizin için daha fazlası var!

Köpeğinizi beslemeyin her türden çerez ! Bu şekerli atıştırmalıklar, iyi beslenme yolunda çok az şey içerecek ve sadece kalori alımını arttır kilo alımına yol açar.

Bazı çerezler, evcil hayvanınız için potansiyel olarak zararlı olabilir. toksik maddeler içerir kuru üzüm, macadamia fıstığı, çikolata veya yapay tatlandırıcı ksilitol gibi. Bunun yerine köpekler için güvenli bisküvilere ve ikramlara sadık kalın.


mısır koçanı

Sarı Çekirdekli Sebzeyi Çiğneyen Köpek

Mısır, köpeklerin yemesi için uygundur, ancak koçan bağırsakları için tehlike oluşturabilir.

Köpeklerin çiğnemesine izin verilmemeli mısır koçanında . Mısırın kendisi zehirli olmasa da, çoğu zaman bir parça koçanı yutmak ki bu ciddi sonuçlar doğurabilir. Büyük parçalar sindirilemez ve köpeğinizin midesine veya bağırsaklarına (bağırsaklarına) sıkışabilir. Tıkanıklığı olan köpekler genellikle iştah azalması, kusma, ishal veya kabızlık ve ağrılı bir karın gibi semptomlar geliştirir. Bu genellikle düzeltmek için ameliyat gerektirir.

Barbekülerde koçanların üzerindeki mısırların başıboş bırakılmadığından emin olun. çöp kutusuna uygun şekilde atıldı . Etten kalan şişler ve kemik artıkları da yabancı cisimlere neden olabilecek diğer barbekü tehlikeleridir.

Yağ ve Gres/Damlamalar

Yağlı Pastırma

Köpeğinizin yemek kasesine yağ dökmek cazip gelebilir, ancak bu ayartmaya karşı koyun!

Köpeğinize artık yağ ve kabukların yanı sıra pişirme etinden gelen yağları vermekten kaçınmalısınız. Bunun nedeni, çok fazla yağlı materyalin köpeğinizin sindirim sistemini tahriş edin mide rahatsızlıklarına yol açar.

Daha ciddi vakalarda, yüksek miktarda yağ potansiyel olarak ölümcül pankreatit . Pankreas, yağların sindiriminde rol oynayan küçük bir organdır ve bu iltihaplanırsa şiddetli karın ağrısı, kusma ve uyuşukluğa neden olabilir.

Pankreatit tedavisi genellikle intravenöz sıvılar (bir damla yoluyla sıvı), ağrı kesici ve diğer destekleyici önlemler için hastaneye yatırılmayı içerir. Bazı ırklar pankreatite daha yatkındır. Cocker Spaniels, Poodles ve Minyatür Schnauzer dahil diğerlerinden daha fazla.


Sarımsak

Aromalı Ampul Bitki

Sarımsak, köpeklere asla yedirilmemesi gereken bir diğer zehirli bitkidir.

Bir diğer zehirli bitki olan Sarımsak, allium grubu bitkilerin soğan ve pırasa ayrıca ait bu bitki grubuna. Dolayısıyla köpeklere çok benzer bir toksik etki mekanizmasına sahip olacaktır.

Sarımsak olacak köpeklerde hemolitik anemiye neden olur , oluştururken oksidatif hasar kırmızı kan hücrelerine. Bu hasar kırmızı kan hücrelerinin daha kolay parçalanmasını sağlayarak dolaşımdaki sağlıklı hücrelerin sayısında azalmaya neden olur. Semptomlar zayıflık, uyuşukluk, soluk diş etleri ve yüksek kalp atış hızını içerir.

Garip bir sarımsaklı ekmek kabuğunun pek çok soruna neden olması pek olası olmasa da, bütün bir sarımsaklı ekmek parçası sorunlu olabilir. Çiğ sarımsak ampulleri ve toz sarımsak son derece konsantre ve tehlikeli olacaktır. Semptomlar hemen görülmez ve gelişmesi birkaç gün sürer, bu nedenle köpeğiniz şu anda iyi görünse bile hemen bir veterinere götürün.


Sos

Masada Soyunma Teknesi

Köpeklerin hastalanmamak için sos treninden atlamaları gerekir.

Pek çok sos türü oldukça yağlıdır ve ayrıca yüksek düzeyde tuz içerir - her ikisi de köpeğinizin midesini tahriş edin . Bazı soslar ayrıca köpekler için toksik olan ve ciddi yan etkilere neden olabilen soğan ve sarımsakla yapılır.

Pek çok ıslak evcil hayvan mamasında bulduğunuz çok hafif bir tür veya evcil hayvan için güvenli tür olmadıkça, köpeğinize sos vermekten kaçının. Yavrularınıza sos da dahil olmak üzere Şükran Günü artıkları vermeyi düşünüyorsanız, formülün köpek dostu olduğundan emin olmak için içerik etiketini kontrol ettiğinizden emin olun.


şerbetçiotu

Bira Yapımında Kullanılan Bitki

Evde bira üreticilerinin, şerbetçiotu köpeklerinin ulaşamayacağı bir yerde olduğundan emin olmaları gerekir.

eğer içindeysen ev yapımı içki , o zaman köpeğinizin şerbetçiotu yememesine dikkat etmelisiniz. Bunlar, çiçeğinhumulus lupulusveya pelet veya fiş formunda gelir. Köpeğiniz bunları yerse, diğer semptomların yanı sıra, vücut ısısında artış veya oldukça ciddi olabilen bir ateş.

Vücut sıcaklıkları çok yükseldiğinde (107 derece Fahrenheit'ten fazla) yaşamı tehdit eder hale gelir. Çoğu evde şerbetçiotu yoktur, bu nedenle buradaki risk genellikle oldukça azdır. Ancak evde bira üreticisiyseniz, şerbetçiotularınızın kilitli olduğundan emin olun.


dondurma

Husky Yalama Waffle Koni

Dondurma gibi dondurulmuş yiyecekler yavrularımızda karın ağrısına neden olabilir.

İkramları evcil hayvanınızla paylaşmak cazip gelse de, mümkün olduğunca bundan kaçınmalı ve normal beslenmesine bağlı kalmalısınız. Dondurma bir süt ürünüdür ve bu nedenle bazı köpekler laktozu sindirmekte zorlanabilirler mevcut olan (inek sütünde bulunan doğal şeker). Birçok köpek laktozu tolere edebilirken, bazıları yüksek yağ içeriği nedeniyle kusma ve ishal veya hatta bir pankreatit atağı geliştirebilir.

Şunu da belirtmekte fayda var bazı tatlar ek sorunlara neden olabilir – örneğin rom ve kuru üzüm toksik kuru üzüm içerir ve çikolata çeşitleri değişen miktarlarda teobromin (çikolatanın köpeklerde zehirliliğe neden olan kısmı) içerebilir.


kara lahana

Kıvırcık Yeşil Yapraklı Sebze

Lahana insanlar için süper bir besin olsa da köpekler için yasak bir besindir.

Köpekler için zararlı olabilecek birkaç farklı bileşik içerdiğinden, köpeğinize lahana vermekten kaçınmalısınız. kalsiyum oksalat ve izotiyosiyanatlar . Kalsiyum oksalat, böbrek ve mesane taşları gibi sorunlara neden olabilir ve izotiyosiyanatlar, kusma ve ishale yol açan gastrointestinal tahrişe neden olabilir.

Bitki içindeki bu ağır metal miktarları nedeniyle, lahana yerken talyum zehirlenmesi de nadir görülen bir olasılıktır. Ne yazık ki, Birçok köpek sahibi yanlışlıkla köpeğini Kale'ye besler çünkü birçok insan için süper bir besindir. Ancak güvenli değildir ve bunun yerine diğer köpekler için güvenli yeşillikler lehine kaçınılmalıdır.


Macadamia Fıstığı

lezzetli fındık

Ne yazık ki, macadamia fıstığı köpeklerde ciddi zararlara neden olabilir.

Macadamia fıstığı köpekler için zehirlidir, ancak toksisitelerinin kesin mekanizması bilinmemektedir. Etkilenen hayvanlar genellikle kendileriyle ilgili sorunlar yaşarlar. sinir ve kas fonksiyonu . Bazı köpekler, etkilerine karşı daha duyarlı görünmektedir. macadamia fıstığı diğerlerinden daha fazladır, ancak bunların hangileri olacağını önceden tahmin etmek zor olabilir.

Olası zehirlenme belirtileri arasında kusma, karın ağrısı, halsizlik, ataksi (arka ayakların koordinasyonu) ve artan kalp hızı sayılabilir. Bazı köpeklerde pankreatit (pankreas iltihabı) gelişebilir. bu kuruyemişlerin yüksek yağ/yağ içeriği . yapma köpeğini bu kuruyemişlerle besle veya kek ve kurabiye gibi bunları içerebilecek ürünler. Köpeklere yedirilmemesi gereken diğer kuruyemişler arasında ceviz, antep fıstığı ve ceviz bulunur.


Süt

Köpeğe Dökülen Süt

Birçok köpek sütü düzgün bir şekilde sindiremez ve bu da mide rahatsızlığına yol açar.

Birçok köpek sorunsuz bir şekilde süt içebilir veya süt ürünleri yiyebilirken, bazı köpeklerin oldukça şiddetli karın ağrıları olabilir. Bunun nedeni köpeklerin laktozu sindirememeleri , doğal olarak sütte bulunan bir şeker.

Bazı köpekler hiçbir sindirim sorunu belirtisi göstermeyebilir veya yalnızca çok hafif belirtiler gösterebilirken, diğerlerinde belirgin kusma ve ishal . pankreatit (pankreas iltihabı) bazı süt ürünlerinde bulunan yüksek yağ seviyeleri tarafından da tetiklenebilir. Altta yatan cilt alerjisi olan bazı köpekler, sütteki proteinlere tepki olarak alevlenerek kırmızı ve kaşıntılı cilde neden olabilir.

Köpeğiniz süt ve süt ürünlerini tolere edebilse bile, muhtemelen onları çok fazla süt, peynir ve diğer süt ürünleriyle beslemekten kaçının Diyetine fazladan kalori eklediğinden, kilo almasına neden olabilir. Ara sıra yapılan muamelenin, süt ürünlerine duyarlı olmayan ancak bunu alışkanlık haline getirmemeye çalışan bir köpeğe çok fazla zarar vermesi olası değildir.


Hardal tohumu

Çok Küçük Altın Tohumlar

Hardal tohumu veya hardal ürünleri yavrularınıza verilmemelidir.

büyük dane için köpek yatakları

Köpeklere hardal tohumları vermemelisiniz, çünkü bunlar midelerini ve bağırsaklarını (bağırsakları) tahriş edebilir ve potansiyel olarak aşağıdakilere yol açabilir: kusma ve ishal . Genellikle hardal tohumları yemek pişirme malzemesi olarak kullanılır ve çoğu köpek sahibi onları evin etrafında öylece bırakmaz.

Yine de, yemek yapmayı seviyorsanız ve Hardal Tohumu kullanıyorsanız, Fido etraftayken kilitlendiğinden emin olun. Dijon hardalı ve diğer hardal bazlı çeşniler bu tohumlardan yapılır, bu nedenle bunları da köpeğinize vermemeniz tavsiye edilir.


küçük hindistan cevizi

rendelenmiş baharat

Köpeğinizi dolabınızdan ve hindistan cevizinden uzak tutun.

Küçük hindistan cevizi kullanılır çeşitli tarifler ve bu nedenle, bir mağaza dolabı favorisidir. Ancak, yavrunuz bu baharatı ele geçirirse sorunlara neden olabilir.

Küçük hindistan cevizi adı verilen bir şey içerdiğinden köpekler için zehirlidir. miristin . Çoğu evde yemek tarifinde kullanılanlar gibi küçük miktarlarda alındığında, muhtemelen yalnızca mide rahatsızlığına neden olacaktır. Ancak çok yüksek dozlarda köpekler semptomlar yaşayabilir halüsinasyonlar, artan kan basıncı, karın ağrısı ve muhtemelen nöbetler gibi.


soğan ve pırasa

Katmanlı Ampul Tesisi

Allium ailesinin bir parçası olarak soğan ve pırasa tüylü dostlarımız için ölümcül olabilir.

Her ikisi de pırasa ve soğan köpekler için zehirlidir . Neden olurlar oksidatif hasar kırmızı kan hücrelerine, yani kırmızı kan hücreleri kırılgan hale gelir ve patlar . Kırmızı kan hücrelerinin bu şekilde yok edilmesi köpeğin anemik olmasına neden olabilir. Oksijen vücutta yeterince etkili bir şekilde iletilemediği için bu, zayıflığa neden olur.

Anemik bir köpek ayrıca soluk diş etlerine, yüksek kalp atış hızına sahip olabilir ve hatta çökebilir. Bu semptomlar geliştirmek için birkaç gün sürer , bu nedenle, soğan veya pırasa yedikten hemen sonra Fido iyi görünse de, yine de onları derhal bir veteriner hekime göstermelisiniz.

Köpekler, bir oturuşta orta derecede bir miktar yiyerek ve ayrıca düzenli olarak az miktarda yerse hastalanabilirler. Mecbursun köpek mamasını ve yemek artıklarını vermekten kaçının soğan ve pırasa içerir.


Pizza

Jack Russell Tuzlu Pastadan Bir Dilim Alırken

Pizza, köpek dostlarımız için kötü bir seçim.

Ne yazık ki Pizza hayranları için pizza köpeğinize vermek için besleyici bir yiyecek değil . Bu içerir yüksek seviyelerde doymuş yağlar ve evcil hayvanlarımızda mide rahatsızlığına veya toksisiteye neden olabilecek soslar içerebilir. Pizzanın yüksek yağ içeriği, biberli gibi herhangi bir etle birleştiğinde kusmayı ve ishali veya pankreatiti tetikleyebilir.

Pizza zehirli soğan ve sarımsak içeriyorsa, bu çok zararlı yan etkiler . Köpek arkadaşınızın pizza artıklarını beslemek de istenmeyen kilo alımına neden olabilir. Ayrıca pizzanın üzerine konan köpekler için güvenli olmayan diğer yiyeceklere de dikkat etmelisiniz.


Şeftaliler

Arka planda Brindle köpek ile tatlı meyve kile

Şeftali, ortasında zararlı bir çukur bulunan listemizdeki bir diğer meyvedir.

Yavrunuzu yemeye teşvik etmemelisiniz. şeftaliler çünkü bütün olarak tüketilirse riskleri vardır. büyük taşı yutmak ortada. Et zehirli olmasa da, köpeklerin hassas yiyiciler olduğu bilinmez ve meyveyi bütün olarak yerken yanlışlıkla taşı yutabilirler. Bu olursa, özellikle daha küçük köpek ırklarında midelerinde veya bağırsaklarında bir tıkanıklık meydana gelebilir.

Bazı köpekler de sadece meraklı olabilir ve atılan taşları ve çukurları bul ve onları yiyin, bu yüzden kendiniz meyve yedikten sonra bunları nasıl attığınıza dikkat edin.


Erik

Çikolata Laboratuvarı Yavrusu Mor Meyveye Bakıyor

Erik çukurları, listemizde siyanür içeren bir diğeridir, bu nedenle bunlardan kaçınmak en iyisidir.

Erik çukurları nedeniyle köpekler için toksik olma potansiyeline sahiptir. Bunlar, büyük miktarlarda yenildiğinde siyanür içerir. bazı ciddi yan etkilere neden . Bu bitkinin sapları ve yaprakları da köpekler için zararlıdır, bu nedenle bahçenizde erik ağacı varsa dikkatli olmalısınız.

Kuru erik köpekler için de iyi değildir. Kuruduklarında kuru erik olurlar. Köpeğiniz tek bir kuru erik yüzünden herhangi bir kötü etki görmese de, birden fazla kuru erik mide rahatsızlığına neden olabilir ve köpek arkadaşınızın sindirimi zor olabilir.


Üzüm ve Üzüm

Siyah ve Paslı Köpek Kırmızı Meyveleri Kokluyor

Kuru üzüm, üzüm ve üzüm ürünleri, köpekler için ciddi şekilde zararlıdır.

Her ikisi de üzüm ve kuru formları olan kuru üzüm köpekler için zehirlidir. neden olabilirler böbrek yetmezliği ve hatta ölüm . Tam hareket mekanizması bilinmiyor, bu da bir köpeği kaç kişinin rahatsız edeceğini bilmek oldukça zor olabileceği anlamına geliyor.

Bazı durumlarda, birkaç üzüm veya kuru üzüm yemek sorunlara neden olabilir, diğer durumlarda ise bir köpek çok yiyebilir ve iyi olabilir. Her köpeğin nasıl tepki vereceğini tahmin edemeyiz, bu yüzden genellikle hiç vermekten kaçınmak en güvenlisi . Ayrıca köpeğinize meyveli kek gibi üzüm veya kuru üzüm içerebilecek ürünleri vermeyin. Üzümlü ekmek , meyveli ekmek veya simit, üzüm jölesi ve üzüm suyu.


Çiğ balık

Karda Deniz Mahsullerini Kemiren Köpek

Çiğ balıklarda potansiyel olarak zararlı birçok parazit ve bakteri bulunur.

Çiğ balık, köpeklere zararlı olabilecek potansiyel bir parazit kaynağıdır. Bunlardan biri, 'geniş balık tenyası' hangi neden olabilir kusma, ishal ve kilo kaybı ve bir diğeri, katkıda bulunan bir parazittir. 'somon zehirlenmesi hastalığı .'

Çiğ balık aynı zamanda bir bakteri kaynağı olabilir. salmonella ve listeria özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan köpeklerde hastalığa neden olabilir. Bazı balıklar da ağır metaller içerebilir, bu da çok miktarda yenirse zarar verebilir. Risk almayın! Evcil hayvanınıza çiğ balık beslemekten kaçının. Balıklı ticari olarak hazırlanmış köpek maması tamamdır .


çiğ patates

Russet Kök Sebze Kutusu

Patatesler, pişirilmiş ve uygun şekilde hazırlanmış, baharatsız olarak köpeğinize yedirilmelidir.

Pişmiş patateslerin köpeklerde sorun yaratması pek olası olmasa da, çiğ patates sorunlara neden olabilir kusma ve ishal gibi. Çiğ patatesler, özellikle filizlenmiş veya yeşile dönmüş olanlar, yüksek düzeyde solanin içerir hangisi bir glikoalkaloid zehir . Patatesin zararlılara karşı doğal kimyasal savunmalarından biridir.

Bitkinin kendisi de solanin içerir, yani eğer yavrunuz yapraklar veya saplar bahçedeki bir patates bitkisinin daha sonra benzer etkileri görülebilir.

Büyük miktarlarda solanin, köpeklerin sinir sistemini etkileyerek kalp atış hızının yavaşlaması, sindirim rahatsızlığı ve muhtemelen görüşlerini etkilemesi . Ayrıca patatesler ile kalp kasını etkileyen bir durum olan dilate kardiyomiyopati (DCM) arasında olası bir bağlantı bulundu, ancak bunu kanıtlamak için daha fazla kanıt gerekiyor.

Ara sıra bir muamele olarak köpeğinize patates verecekseniz, o zaman sadece baharatsız pişmiş patates verin , ve onlara asla yemeleri için deriden ham kabukları vermeyin.


Çiğ Domuz Ürünleri

Çiğ Et Koklayan Kahverengi Köpek

Yavrularınıza domuz eti vermeyi planlıyorsanız, tamamen piştiğinden emin olun.

Çiğ et genellikle tehlikeli olabilir E.coli ve salmonella gibi bakteriler nedeniyle evcil hayvanlarımıza. Bununla birlikte, özellikle çiğ domuz ürünleri, hastalığa neden olan bir parazitin kistlerini içerebilir. trichinosis köpeklerde.

Parazit adı verilen bir solucan türüdür.Trichinella spiralis, ve tarafından yakalanır kistleri yutmak , çiğ domuz etinde olabilir. Bunlar, köpeğin kaslarında yeni kistler oluşturabilecekleri vücudun etrafında göç eden larvalara dönüşür.

Bu enfeksiyonların teşhis edilmesi oldukça zor olabilir, çünkü bazen hayvanlar hiçbir belirti göstermezler veya bazen çok spesifik olmayan semptomlara sahiptirler. mide rahatsızlıkları, iştah değişiklikleri, ateş ve kas zayıflığı . Bağışıklık sistemi zayıflamış köpeklerde enfeksiyon daha olasıdır.


Ravent

Kırmızı Saplı Sebze

Ravent bitkisinin yaprakları köpekler için zehirlidir.

Ravent sapların (ravent parçalanmasında kullanıldığı gibi) köpeklerde bir soruna neden olması muhtemel değildir, ancak bitkinin yaprakları zehirlidir. Ravent bitkileri şunları içerir: çözünür oksalat kristalleri , bir köpeğin kanındaki kalsiyum seviyelerini etkileyerek ciddi bir düşüşe neden olur. Bu potansiyel olarak ölümcül olabilen akut böbrek yetmezliğine neden olabilir. Ravent yaprağı toksisitesinin belirtileri arasında salya akması, kusma, ishal, uyuşukluk, titreme ve kanlı idrar bulunur.

Çoğu köpek, acı tadı nedeniyle çok fazla ravent yaprağı yemez, bu nedenle zehirlenme çok şükür nadirdir. Bitkinin sapı toksik olmamasına rağmen, yine de köpeğinizin bunu yemesine izin vermeniz tavsiye edilmez çünkü bahçede kendilerine rastlarlarsa veya vahşi doğada büyürlerse bitkiyi (ve potansiyel olarak zehirli yaprakları) yemeye teşvik edebilir.


Tuz

Shaker Taşıyor

Tuz toksisitesi, köpekler için ölümcül olan çok fazla tuz tüketildiğinde ortaya çıkar.

Tuz içeren tuzlu atıştırmalıklar evcil hayvanlarımız için zararlı olabilir. Sadece orta dozlarda toksik olmamakla birlikte, çok yüksek tuz seviyeleri köpeğinizin elektrolit seviyelerini etkileyebilir ve evcil hayvanınızın normalden çok daha fazla susuz kalmasına neden olabilir.

Aşırı durumlarda, köpeklerin sahip olduğu sodyum toksisitesi meydana gelebilir. ishal, kusma, titreme ve nöbetler . Köpekler aşırı miktarda tuz yerse ölüm meydana gelebilir.

Garip atıştırmalıklar çok fazla zarar vermezken, pek çok tuzlu cips ve tuzlu fıstık yüksek oranda işlenir ve evcil hayvanınıza değerli beslenme açısından fazla bir şey sağlamaz. Ekstra kaloriler ayrıca evcil hayvanınızda istenmeyen kilo alımına neden olabilir. Bunun yerine daha sağlıklı alternatif ikramlar bulun ve hatta düşünebilirsiniz. düşük sodyumlu köpek maması .


Şekerli içecekler

Soda Pop Şişeleri

Şekerli içecekler köpek dostlarımız için bile çok sağlıksız.

Köpeğinize biraz içki ikram etmek eğlenceli görünse de, bunu yapmaktan gerçekten kaçınmalısınız. Gazlı içecekler, tatlılar ve milkshakeler gibi şeker oranı yüksek içecekler köpekler için sağlıklı değildir. Onun için diğer yararlı besinlerin yolunda çok az şey içeriyorlar ve hatta bazı içecekler midesini üzmek .

Bize sıkıcı gelse de evcil hayvanınız için sade suya bağlı kalmalı ve köpüklü su ile dikkatli kullanın . Bazı şekerli içeceklerin tüylü dostlarımız için zehirli olan ksilitol de içerebileceğini unutmayın. Yavru köpeğiniz ksilitol içeren bir şey içtiyse, hemen veterinerinizi arayın .


Çay

Sıvı Tencerenin Yanında Chihuahua

Çay, poochies tarafından tüketilmemesi gereken bir başka kafeinli içecektir.

Çay kafein içerdiğinden köpek dostlarımız için uygun değildir. Yüksek seviyelerde kafein bazı sorunlara neden olabilir. ciddi sorunlar . Küçük bir yudum ılık çayın gerçek bir zarar vermesi olası değildir, ancak köpeğiniz yanlışlıkla çay poşetleri veya gevşek yaprak çay yerse, bu tehlikeli olabilir.

Yüksek düzeyde kafein köpeklerde mide rahatsızlığına neden olabilir, ancak potansiyel olarak taşikardi (hızlı kalp atış hızı), titreme ve hatta nöbetler. Çok yüksek dozlarda kafein ölümcül olabilir.


olgunlaşmamış domates

Yeşil Bitkileri Tutan İnsan Eli

Olgunlaşmamış yeşil domatesler, köpekler için toksik olabilen bir bileşik içerir.

olgun (kırmızı) domates genellikle köpekler için güvenlidir, ancak yeşil, olgunlaşmamış olanlar ve domates bitkisi şunları içerir: solanin , ile glikoalkaloid . Yüksek hacimlerde solanin toksik olabilir ve mide rahatsızlığına, uyuşukluğa ve zayıflığa neden olabilir.

Bahçenizdeki veya bahçenizdeki bir domates bitkisine baskın yapma olasılığını artırabileceğinden, köpeğinizi domates yemeye teşvik etmemelisiniz. potansiyel olarak olgunlaşmamış domatesleri yemek ve bitkinin tehlikeli olabilecek kısımları.


Yabani mantarlar

Kırmızı Mantarın Yanında Kahverengi Köpek

Yabani mantarlara bulaşmamaları için her zaman yavrularınızı yürüyüşlerde denetleyin.

izin vermemelisin köpeğin mantar yer vahşi büyüyor çünkü olabilir hangilerinin güvenli olduğunu belirlemek oldukça zor . Bazı mantarlar hem köpeklerde hem de insanlarda ölümcül olma potansiyeline sahiptir.

Bazı örnekler zehirli mantarlar Ölüm Şapkasını dahil et (Amanita phalloides), masum görünümlü beyaz bir mantar olan Autumn Galerina (Galerina marginata), küçük kahverengi bir mantar ve Fly Agaric (Amanita muskaria), klasik kırmızı ve beyaz benekli mantarı.

mantar zehirlenmesi Belirtiler yenen mantarın türüne bağlı olarak önemli ölçüde değişir. Yaygın yan etkiler şunları içerir: kusma, ishal, uyuşukluk, sarılık, karın ağrısı, nöbetler ve koma . İşleri basit tutmak için, mantarsız bir politikaya sahip olmak ve köpeğinizin kafasının karışmasını önlemek için köpeğinizin herhangi bir tür yemesine izin vermemek en iyisidir.


Maya

Hamurun Kabarması İçin Kullanılan Madde

Maya, köpeğinizin bağırsağında fermente olabilir ve ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Maya yiyen köpekler şişkinlik ve karın rahatsızlığı ile ilgili sorunlar yaşayabilir. maya fermente köpeğin midesinin sıcak, nemli ortamında, midesinin genişlemesine neden olur. Bazı köpekler deneyim şiddetli şişkinlik ve hatta gastrik dilatasyon-volvulus olarak bilinen tehlikeli bir durum (GDV), midenin büküldüğü yer. Bu hayati tehlike arz eden bir acil durumdur. Köpeğinizin mide ağrısı, şişmiş bir göbeği varsa veya kusmaya çalışıyorsa, hemen bir veterineri arayın.

Maya ile ilgili ikinci sorun, kan dolaşımına emilebilen bir alkol türü olan etanol salmasıdır. Alkol zehirlenmesi hafif formda bir köpeğin sarsılmış, titrek ve uyuşuk görünmesine neden olur. Daha ciddi vakalarda titreme, oryantasyon bozukluğu, hipotermi ve solunum sorunlarına neden olur.

Köpeğiniz ya saf haliyle mayaya bulaşabilir ve genellikle poşetlerde kuru toz ya da çiğ ekmek ya da pizza hamuru yiyerek. Herhangi bir ham hamur ve mayayı erişemeyeceği bir yerde tutarak bunu deneyin ve önleyin.


ksilitol

Şeker Değişimi

Şekerlemelerde ve sakızlarda kullanılan ksilitol adı verilen yaygın bir şeker ikamesi, köpekler için oldukça tehlikelidir.

Ksilitol (zai-luh-tol olarak telaffuz edilir) bir yapay tatlandırıcı şekersiz sakız ve şekerleme, şekersiz fıstık ezmesi, diyabetik atıştırmalıklar ve bazı ilaçlar gibi birçok günlük üründe kullanılır.

İnsanlar için güvenlidir, ancak köpeklerde ksilitol pankreaslarının büyük miktarlarda insülin salmasına neden olur kan dolaşımına girerler. Bu, kan şekeri seviyelerinde keskin bir düşüş yaratır. Bu şeker seviyeleri çok düşerse, köpeğiniz zararlı yan etkilere neden olabilecek bir durum olan hipoglisemiden muzdarip olabilir.

geri döndürülemez Karaciğer yetmezliği bazı durumlarda da görülebilir ve ölümcül olabilir .

Ksilitol zehirlenmesi olan köpeklerde şu belirtiler görülür: halsizlik, kusma, titreme, soluk diş etleri, artan kalp hızı ve nöbetler . Tedavi genellikle köpeğin şeker seviyelerini düzeltmeyi amaçlar ve evcil hayvanınızın sıvılar ve muhtemelen nöbet önleyici ilaçlar için hastanede kalması gerekebilir.


Son düşünceler

Umarım bu liste, köpeklerin yememesi gereken bir dizi şey hakkında faydalı bir fikir vermiştir. Bazıları beslenmek için sağlıksız ve diğerleri tehlikeli derecede zehirli!

Bu gıdaların çoğu kusma, ishal ve uyuşukluk gibi çok benzer semptomlara neden olur. Köpeğinizin ne tükettiğinden emin değilseniz, hastalığına neyin neden olduğunu bulmak oldukça zor olabilir, bu nedenle herhangi bir tedavi semptomları kontrol etmeye yöneliktir.

Bu listedeki herhangi bir şeyi aktif olarak beslemekten kaçınmalısınız, ancak köpeğinizin yanlışlıkla yememesi gereken bir şey yediğini biliyorsanız, lütfen onu en kısa zamanda bir veterinere götürün. Çoğu durumda, ilaç, herhangi bir toksinin emilimini azaltmaya yardımcı olacak ve çok daha iyi bir sonuç veren kusmaya neden olabilir.

Yorumlar