20 Border Collie Rengi: 17 Standart ve 3 Standart Olmayan Varyasyon

20 Border Collie Rengi: 17 Standart ve 3 Standart Olmayan Varyasyon

İskoç Border Collie dünyanın en iyi çoban köpeklerinden biridir. the en iyi. Enerjik ve çalışkandırlar ve çalışan bir köpekte isteyebileceğiniz tüm özellikleri barındıran en zeki tür olarak sıralanmıştır. Aynı zamanda ailelerine karşı da şefkatlidirler, inanılmaz derecede tatlıdırlar ve diğer bazı cinslerin olabileceği gibi yüzünüze pek benzemezler. Border Collie'ler güvenilir köpeklerdir ve Amerika'da oldukça popülerdir.

En yaygın Border Collie rengi siyah ve beyazdır ve çoğu insanın bilmediği şey de budur Border Collie palto gökkuşağında 17 standart renk vardır. Bunlar arasında Siyah, Mavi, Mavi Merle, Kırmızı, Kırmızı Merle, Samur, Beyaz ve Siyah, Beyaz ve Mavi Merle, Beyaz ve Kırmızı, Saddleback Samur, Samur Merle, Altın, Brindle, Beyaz ve Mavi, Beyaz ve Kırmızı Merle ve Beyaz bulunur İşaretli. Standart olmayan ve nadir bulunan üç renk de vardır: Seal, White & Seal ve White & Gold. Ve eğer bu yeterli çeşitlilik değilse, ayrıca sekiz tür Collie işareti de vardır. Bu, Border Collie'yi dünyadaki en renkli köpek ırklarından biri yapar.İster Border Collie'nizin hangi kürk rengini merak ediyor olun, ister evinize kabul etmeden önce türünü araştırıyor olun, doğru yere geldiniz. Burada, en yaygın ve nadir renkler olan ve kaçınılması gereken büyüleyici Border Collie kürk renklerinin tümünü keşfediyoruz. Ayrıca doğru Collie kürk rengini seçmenize yardımcı olabilecek bazı sık sorulan soruları da yanıtlıyoruz.

İçindekiler
 1. Border Collie Genetiği
 2. Border Collie Rengiyle İlgili Sağlık Sorunları
 3. Standart Border Collie Renkleri
 4. Standart Olmayan Border Collie Renkleri
 5. Diğer Border Collie Renkleri
 6. Border Collie İşaretleri
 7. Border Collie Renk Yanılgıları
 8. Sıkça Sorulan Sorular
 9. Son düşünceler

Border Collie Genetiği

Herhangi bir köpeğin kürkünün rengini iki pigment belirler. Bunlar siyah ve kahverengi gibi koyu renkler üreten eumelanin ve tüylerdeki sarı ve kırmızı miktarına neden olan feomelanindir. Bu pigmentlerin nasıl ortaya çıktığı renk genlerine bağlıdır. Kenar kömür ocağı ebeveynlerinden miras alır. Bu renk genleri bu renklerin ne kadar yoğun olduğunu etkiler. Bazı Kenarlar, rengi seyrelterek daha az canlı hale getiren seyreltme genini miras alır. Ayrıca merle ve samur da dahil olmak üzere kaplama işaretlerini belirleyen genleri de miras alabilirler.

Border Collie Rengiyle İlgili Sağlık Sorunları

 Yavru köpek border collie ve beyaz arka planda izole edilmiş stetoskop

Seyreltik renkli yavrularla ilgili tartışmalar vardır çünkü resesif seyreltik gen, artan bir risk taşır. renk seyreltme alopesi (CDA). Resesif bir gen, bir köpeğin gerçekleşmesi için her bir ebeveynden birer tane olmak üzere bu genin iki kopyasını miras alması gerektiği anlamına gelir. CDA en sık mavi, açık kahverengi ve lila renkli köpeklerde görülür. Genellikle etkilenen köpekler sağlıklı görünen bir kürkle doğarlar, ancak yaklaşık altı ay sonra bu tüyler incelmeye veya düzensizleşmeye başlar. Ayrıca cildin pul pul olmasına ve kaşınmasına neden olabilir. Tedavisi mümkün olmasa da tedavisi kolaydır. Ancak CDA kalıtsal bir hastalık olduğundan, CDA'lı herhangi bir köpek, kendisinin, ebeveynlerinin ve kardeşlerinin ürememesi gerektiği anlamına gelir.Merle bir renk değil desendir ancak cins standardında samur gibi renk olarak kullanılır. Merle geni baskın bir değiştirici gendir; bu, merle modelinin ortaya çıkması için yavruların bu geni her ikisinden ziyade yalnızca bir ebeveynden miras alması gerektiği anlamına gelir. Merle geni kürkünü, burnunu ve göz rengini etkiler. Burunları ve gözleri genellikle pembe burun ve soluk mavi gözler gibi açık renklidir. Bir yavru, merle genini her bir ebeveynden miras alırsa, körlük ve sağırlık da dahil olmak üzere sağlıkla ilgili birçok soruna neden olabilir. Bu köpekler çift ​​merles . Sorumlu yetiştiriciler asla iki merle köpeği yetiştirmezler. Bu nedenle, etik olarak üretim yapan saygın bir yetiştiriciyle çalışmak çok önemlidir.

Standart Border Collie Renkleri

American Kennel Club (AKC), Amerika'nın önde gelen köpek kulübesi kulübüdür ve Border Collie cins standardı 17 standart kaplama rengini belirtir. Bazıları diğerlerinden daha yaygındır, ancak gösteri ringinde hepsi eşit derecede kabul edilebilir. Bu kabul edilebilir kaplama renklerinin yanı sıra, herhangi bir kaplama renginde görülebilecek sekiz tür kabul edilebilir kaplama işareti de vardır. Dünya çapında, uygun renkler konusunda biraz farklı kurallara sahip başka köpek kulübesi kulüpleri de var. AKC'nin kabul ettiği standart kaplama renklerine bakalım.

Siyah

 Saman Üzerinde Border Collie

A siyah Border Collie'nin genellikle ağırlıklı olarak siyah bir ceketi vardır. Ancak beyaz işaretleri vardır ve bu nedenle genellikle beyaz ve siyah Border Collie ile karıştırılırlar. Black Border Collie'ler başka herhangi bir işaretleme türüne de sahip olabilir. Saf siyah Border Collie o kadar nadirdir ki bazı yetiştiriciler onların var olup olmadığını sorgulamaktadır.Mavi

Siyah Border Collie gibi, mavi Collie'nin de ağırlıklı olarak beyaz işaretli mavi bir ceketi vardır. Mavi renk aslında mavi değildir, bunun yerine koyu gri bir renk veya seyreltik bir renktir. siyah. Yani, genetik olarak konuşursak, bunlar siyah Sınırlardır, ancak seyreltik geni miras almışlardır. Bu kürk renginin ortaya çıkması için ebeveynlerinin her ikisinin de seyreltik geni taşıması gerekir, bu da onları siyah Sınırlardan daha nadir yapar. Bu kaplama rengi CDA ile ilişkilidir.

Mavi Merle

Mavi merle Sınırları, merle desenli mavi renkli (seyreltik siyah) bir kaplamaya sahiptir. Buradaki merle deseni, mavi renkli alanlarda ortaya çıkan siyah ve mavi lekelerle ortaya çıkıyor . Merle desenli yavrular dikkat çekiyor ve giderek daha popüler hale geliyor. Bu, genellikle merle olmayan kardeşlerinden biraz daha pahalıya mal oldukları anlamına gelir.

Kırmızı

 Kırmızı Border Collie veterinerde

Kırmızı Kenarlıklar zengin altından koyu, neredeyse kahverengi tonlarına kadar değişir. Beyaz işaretlere sahip oldukları için sıklıkla beyaz ve kırmızı Kenarlıklarla karıştırılırlar. Kırmızı resesif bir gendir, bu yüzden onu her iki ebeveynden de miras almış olmalılar. Kırmızı Sınırlar siyah ve mavi yavrulardan daha nadirdir, bu da onları popüler kılar. Bu Kenarlıklar bazen çikolata renkli Collie'lerle karıştırılır, ancak bu renk teknik olarak cinste mevcut değildir. Bu yanılgı hakkında daha sonra daha fazla bilgi vereceğiz.Kırmızı Merle

Kırmızı merle sınırları kırmızı renkli bir ceketim var ama merle desenli . Merle deseni kürkün kırmızı kısımlarında görülür ve beyaz ve koyu renkli işaretlerden oluşur. Kırmızı merle Sınırları nadirdir ve onları çekici kılar. Diğer merle desenli köpekler gibi, daha açık renkli burun ve gözlere sahip olma olasılıkları daha yüksektir.

Samur

Samur bir Sınırın siyah, mavi, kırmızı veya leylak rengi bir taban kaplaması olabilir. Teknik olarak samur bir renk değil, saç renginin kökte daha açık, uçlara doğru koyulaştığı bir desendir. Samur köpeklerin çoğu açık renklidir ve vücutlarında beyaz lekeler bulunur. Bazı samurların kürkü daha koyu olmasına rağmen, daha koyu bir samur ceketini tanımlamak çok daha zordur. Bu nedenle sıklıkla diğer renklerle karıştırılırlar.

Siyah beyaz

 Border Collie içeride kanepede oyuncak topla oynuyor

Beyaz ve siyah Kenarlıklar genellikle aynı zamanda beyaz işaretlere sahip olan siyah Kenarlıklarla karıştırılır. Fark ne? Beyaz ve siyah Sınırlar, birkaç siyah yamalı ağırlıklı olarak beyaz bir kaplamaya sahiptir . Bu siyah lekeler kulaklarında, sırtında veya kuyruğunda yaygındır.

köpekler biber yiyebilir mi

Beyaz ve Mavi Merle

Önceki renge benzer şekilde, beyaz ve mavi merleler Kenarlıklardır. mavi merle yamaları olan ağırlıklı olarak beyaz bir ceket. Bu merle yamaları düzensiz siyah ve mavi işaretlerden oluşur. Bu yavruların açık renkli özelliklere sahip olma olasılığı daha yüksektir.Beyaz kırmızı

 kırmızı ve beyaz Border Collie yüzü ve arkalarında lavanta tarlası

Beyaz ve kırmızı Kenarlıklar var açık ila koyu kırmızı alanlara sahip, öncelikle beyaz bir ceket. Kırmızı Border Collie'lerin aksine, kürkleri kırmızıdan çok beyazdır. Bu köpeği, Border Collie'ler için kabul edilebilir bir standart olmayan beyaz ve altın rengi Border ile karıştırmayın.

Leylak

Lila renkli köpekler çarpıcıdır çünkü hangi ışık altında olduklarına bağlı olarak kahverengi, mavi veya grinin farklı tonlarında görünebilirler. Ama onlar Sınırlar kırmızı renktedir ancak seyreltik gen içerir ve seyreltilmiş kırmızı, leylak rengi görünür. Bunlar en nadir standart renklerden biridir, bu nedenle çoğu zaman bir çöpteki diğer yavrulardan daha pahalıya mal olurlar. Bu seyreltik renk resesif olduğundan, lila Border'ın CDA geliştirme şansı yüksektir.

Eyer sırtlı samur

Eyer sırtlı samur Collie'yi tanımlamak zor olabilir ve bunlar yaygın türlerden biri değildir. Bunlar samur renkli köpekler ama sırtlarında ve yanlarında daha koyu bir alan var, eyer takmış gibi görünüyorlar. Bu eyer sırtı deseni yalnızca Alman Çoban Köpeği ve Corgi gibi birkaç köpek ırkında bulunur.

Samur Merle

Samur merle sınırları çoğunlukla beyaz bir ceket üzerinde samur ve merle desenleri vardır. Paltodaki renkli alanlar merle deseni sergiler ve renkli yamalardaki tüylerin çoğu siyah uçludur. Merle deseni, bu köpeklerin gerçek samur merleler olarak tanımlanmasını zorlaştırabilir.Altın

Gold Border Collie'lere genellikle sarışın denir. Beyaz işaretli, ağırlıklı olarak açık renkli, altın sarısı bir ceketleri var. Teknik olarak kırmızı köpeklerdir, ancak seyreltik gen rengin daha az canlı olmasını sağlayarak açık bir renk oluşmasına neden olur. Diğer seyreltik renkler gibi altın bordürlerde de CDA riski yüksektir.

Brindle

Brindle Collie'lerin sahip olduğu herhangi bir renkte ancak vücutlarında daha koyu renkler bulunan bir temel kat. Bu onların küçük, kabarık kaplanlara benzemesine neden olur. Bu renkle ilgili tartışmalar var çünkü bazıları brindle'ın bu cinste doğal olarak görünmediğine inanıyor. Ama öyle ve AKC bunu standart renk olarak kabul ediyor, dolayısıyla herhangi bir tartışma olmaması gerekiyor.

Beyaz mavi

 Gümüş Border Collie beyaz arka planda oturuyor

Beyaz ve mavi Sınırlar çoğunlukla beyaz bir ceket giyiyor ancak birkaç mavi alan var. Bu mavi lekeler resesif seyreltik genden kaynaklanmaktadır, bu da CDA'nın bu köpek için bir sağlık sorunu olabileceği anlamına gelir.Beyaz ve Kırmızı Merle

Beyaz ve kırmızı merle Sınırları çoğunlukla kırmızı merle yamaları olan beyaz kaplamalara sahiptir. Kırmızı lekeler koyu altından koyu kahverengiye kadar değişir ve düzensiz koyu kırmızı renkte ve siyah işaretlidir. Bu yavrunun açık renkli özelliklere sahip olması muhtemeldir.

Beyaz İşaretli

 Border Collie ip oyuncağını çekiştiriyor

Beyaz işaretli Border Collie'lerin genellikle birkaç siyah lekeli ağırlıklı olarak beyaz kürkleri vardır. Beyaz alanlarda siyah noktalar var 'işaretli' ifadesinin tanımladığı. Bazı insanlar bu ceketin hatalı beyaz ve siyah olduğunu düşünüyor, ancak güzel ve kendi cins standartlarına göre kabul ediliyor.

Standart Olmayan Border Collie Renkleri

Bir köpek ırkının standardı, gösteri halkasında kabul edilen renkleri listeler. Aşağıdaki Border Collie renkleri cinste tanınmaktadır ancak standart olmayan renkler oldukları için yukarıda listelenen diğerlerinden çok daha nadirdirler. Bunun temel nedeni Sorumlu yetiştiriciler, beklenen renk standartlarını karşılamadıkları için bu köpekleri yetiştirmemeyi seçiyorlar . Ancak zaman zaman yavrularda ortaya çıkarlar. Onlara daha yakından bakalım.

Fok

Renk mührü nadirdir ve oldukça dikkat çekicidir. Siyah ila koyu kahverengi arasında görünürler, ancak kahverengi renk tonu karaciğer rengindedir ve canlılığa göre değişir. Bir fok Border Collie'yi tanımlamak için onları gün ışığında gözlemlemelisiniz. Bacakları, burnu ve kuyruğu genellikle karanlık kalırken, geri kalan karanlık alanlar ciğer turuncusu bir renk tonuyla parlıyor. Bu bronzlaşma etkisi yaşla birlikte gelişir ve çoğunun sırtında daha koyu bir şerit bulunur. Bu renk ve buna sebep olan genler hakkında çok az şey biliniyor. Bu çok nadir görülen renkli bir cekettir.Beyaz ve Mühür

Beyaz ve fok Border Collie'lerin sahip olduğu Birkaç mühür işareti olan, ağırlıklı olarak beyaz bir ceket. Bu mühür işaretleri, güneş ışığında kahverengi ve yaşlandıkça bronz görünen siyah tonlara sahiptir. Bu aynı zamanda çok nadir görülen bir kaplama rengidir.

Beyaz altın

Bir Border Collie ile birkaç altın yamalı, ağırlıklı olarak beyaz bir ceket nadirdir ve standart bir renk olarak görülmez. Genellikle beyaz ve kırmızı Kenarlıklar ile karıştırılırlar ancak altın rengi kırmızıdan daha açıktır.

siyah erkek köpek isimleri

Diğer Border Collie Renkleri

Bu bölümde cinste bazen görülen ancak nadir görülen ve AKC tarafından tanınmayan renkleri listeliyoruz.

Beyaz ve Samur

Beyaz ve samur Border Collie'ler bir miktar samur rengi olan çoğunlukla beyaz bir kürkü var. Aynı zamanda beyaz işaretlere sahip olan samur kaplı Bordürlerden farklıdırlar. Buradaki fark, bu yavruların çoğunlukla beyaz olması ve bu da AKC tarafından kabul edilemez.

Arduvaz

Slate Border Collie'ler mavi Border Collie'lere benziyor ancak ceketleri köpek kulübesi kulüplerinin kabul edebileceğinden daha açık gridir. Bu Sınırların beyaz işaretleri vardır.

Beyaz

Saf beyaz bir Border Collie ceketi mevcut değildir. Tüm Border Collie'lerin kürklerinde azıcık da olsa biraz renk vardır. Ancak albino Border Collie'ye rastlayabilirsiniz. Hepsi beyaz görünüyor ama bu bir renk değil. Bunun yerine, renk eksikliğidir. Saf beyaz Border Collie satan herhangi bir yetiştirici, genetik mutasyon nedeniyle albinizm hastası olan Border Collie'yi satıyor demektir. Albino köpekler çok sayıda sağlık ve davranış sorunu yaşıyorlar. Her ne kadar mükemmel evcil hayvanlar olabilseler de, onları satın almaktan kaçınmalısınız ve genellikle ömürleri de daha kısadır.

Border Collie İşaretleri

Tüy renklerinin yanı sıra, Border Collie'lerin sahip olabileceği tüm standart kürk işaretleri şunlardır:

 • Bronzlaşma noktaları.
 • Beyaz işaretler.
 • Beyaz işaretler ve ten rengi noktalar.
 • Beyaz işaretler, işaretli.
 • Beyaz işaretler, ten rengi noktalar, işaretli.
 • Beyaz işaretler, benekli noktalar.
 • Beyaz işaretler, çizgili noktalar, işaretli.
 • Merle işaretleri.

Border Collie Renk Yanılgıları

Border Collie renklerinin dünyası kafa karıştırıcıdır. Bu kadar çok farklı kaplama rengi seçeneği ve işareti, renk kaosuna yol açtı. Burada teknik olarak mevcut olmayan üç Kenarlık rengi , ancak bazı insanların onlar hakkında konuştuğunu duyabilirsiniz. Açıklayalım ve netleştirelim.

Siyah Üç Renkli

Siyah üç renkli Collie'nin kürkünde üç renk vardır; ana renk siyahtır. Ama üç renkli bir köpek olmak yerine, onlar beyaz işaretlere ve ek ten rengi noktalara sahip siyah bir Collie'dir. Yani teknik olarak üç renkli olmalarına rağmen “üç renkli siyah” kendi başına bir Border Collie ceket rengi değildir.

Kırmızı Üç Renkli

Kırmızı üç renkli Border Collie ceketi, tıpkı siyah üç rengin olmadığı gibi bir renk değildir. Bunun yerine onlar beyaz işaretli ve ek ten rengi noktalara sahip kırmızı bir taban kaplaması vardır. Tekrar ediyorum, 'üç renkli kırmızı' bu köpekler için doğru kürk rengi adı değildir.

Çikolata

“Çikolata” renk adı hiçbir Border Collie cins standardında görünmez. Çikolata genellikle kırmızı kürkün kahverengi tonunu tanımlamak için kullanılır. Bu yüzden “Çikolata” renkli Border Collie, kırmızıdan çok kahverengi görünen kırmızı renkli bir Border'dır. Benzer şekilde, 'kırmızı üç renkli', kırmızının daha kahverengi tonlarını içerdiğinde, bunlara bazen çikolata üç rengi denir.

Sıkça Sorulan Sorular

 Dört Köpek Koşuyor

Border Collie En Çok Hangi Renk Dökülüyor?

Border Collie ceketinin rengi etkilemez ne kadar döktüler . Border Collie'lerin çift kat tüyleri vardır ve eşit şekilde tüy dökerler. Border Collie'lerin pürüzsüz ve pürüzlü olmak üzere iki kürk tipi vardır ve her ne kadar aynı şekilde tüy dökseler de, bazen biraz daha uzun tüylere sahip olduklarından, kaba kaplamalı bir kömür ocağında bunu daha fazla fark edebilirsiniz. Bu kuralın tek istisnası, artan CDA riskiyle birlikte seyreltik renkli Kenarlıktır. CDA düzensiz saç dökülmesine neden olabilir, ancak bu dökülme ile aynı şey değildir.

Ceket Rengi Border Collie'nin Sağlığını Etkiler mi?

Bazı ceket renkleri, örneğin seyreltik renkler veya çift merleler, artan sağlık sorunları riskiyle ilişkilidir. Bunlar görme, işitme, cilt sağlığı ve diğerleriyle ilgili konuları içerir. Ancak tüm seyreltik renklerin veya çift merlelerin sağlık sorunları yoktur. Asıl mesele bir kişiyle çalışmak olmalıdır. saygın yetiştirici Size tavsiye edilen Border Collie'yi kim sağlayabilir? Sağlık kontrolleri.

Hangi Renk Border Collie'yi Almalıyım?

Belirli bir renkte Border Collie satın almak genellikle kişisel tercihe bağlıdır. Bazıları siyah veya kırmızı gibi beyaz işaretli geleneksel renkleri tercih eder. Buna karşılık bazı insanlar mavi merle veya lila gibi alternatif ve daha nadir renkleri tercih ediyor. Border Collie'niz bir aile arkadaşı olacaksa kürk renginin bir önemi yok. Ancak Collie'nizi gösteri halkasında göstermeyi planlıyorsanız standart bir renk seçmek istersiniz. Daha da önemlisi, kişiliğinize uygun bir Border Collie seçin.

Border Collie'nin Gözleri Ne Renk?

Border Collie paltoları gibi Border Collie'nin gözleri de çeşitli renklerdedir. Cins standartlarında göz renkleriyle ilgili tek şart 'merle dışındaki köpeklerde mavi gözlerin tercih edilmemesidir.' Bazı Border Collie'lerin heterokromi olarak bilinen farklı veya çok renkli gözleri vardır. Bu yavrular özellikle dikkat çekicidir ve talep görmektedir.

Son düşünceler

Border Collie palto renk koleksiyonu, bunların en büyüğü ve en büyüleyicilerinden biridir. Daha geleneksel ve standart renklerin bazıları diğerlerinden daha yaygındır. Hatta standart renklerin bazıları bile nadirdir. Ve daha da nadir olan standart dışı renkler var. Hangi rengi seçerseniz seçin, rengin yerine sağlığı seçen saygın bir Border Collie yetiştiricisiyle çalıştığınızdan emin olun.

Yorumlar