Köpeklerde Melatonin Olabilir mi? Güvenlik, Dozaj, Yan Etkiler ve Daha Fazlası

Köpeklerde Melatonin Olabilir mi? Güvenlik, Dozaj, Yan Etkiler ve Daha Fazlası

Melatonin, son on yılda insan tıbbında popülaritesi artan bir ilaçtır. Özellikle çocuklarda nasıl ve ne zaman kullanılacağına dair çelişkili tavsiyeler olduğunu görmek için hızlı bir Google araması yeterlidir. Bu nedenle, evcil hayvan ebeveynlerinin melatonin köpeğim için de güvenli bir takviye olup olmadığını merak etmesi şaşırtıcı değil.

Melatoninin yavru köpeğiniz için güvenli olup olmadığını merak ettiyseniz, sizi geceleri ayakta tutan veya hormonal bir bozukluktan muzdarip bir köpeğiniz olabilir. Veya benzer bir sorun için bu tedaviyi alan ve size faydasını bildiren bir arkadaşınız veya aile üyeniz olabilir.Bununla birlikte, tüylü arkadaşınızın sadece küçük bir insan olmadığını hatırlamak her zaman önemlidir (onları bu şekilde görmek ne kadar kolay olursa olsun). Bu nedenle, insanlar için geçerli olan her zaman köpekler için geçerli değildir. Öyleyse, köpeklerde melatonin kullanımı söz konusu olduğunda neyin uygun olup neyin olmadığını ele almak için ayrıntılara girelim.

 NaturVet Quiet Moments Plus Melatonin Soft Chews Köpekler İçin Sakinleştirici Takviye
 • Veteriner formüllü ek.
 • Tiamin, L-triptofan ve melatonin içerir.
 • Hassas mideler için zencefil eklendi.
 • Buğday içermeyen çiğnenir.
 • 12 haftalıktan büyük köpekler için üretilmiştir.
 • Yumuşak bir çiğneme olarak mevcuttur.
Chewy'de görüntüle

Not: Yukarıdaki bağlantılara tıklamak sizi ek ürün bilgileri ve müşteri incelemeleri alabileceğiniz Chewy.com'a götürür. Bir satın alma işlemi yaparsanız, size hiçbir ek ücret ödemeden bir komisyon kazanırız.

İçindekilerMelatonin Nedir?

Melatonin, öncelikle beynin epifiz bezi adı verilen merkezindeki bir bez tarafından salınan bir hormondur. .

Melatoninin Vücuttaki Rolü Nedir?

 mavi arka planda uyuyan siyah beyaz bir kişinin önünde melatonin formülü
Hormonlar vücuttaki temel kimyasal habercilerdir ve melatonin de bir istisna değildir.

Epifiz bezinin birincil rolü, çevreden gelen açık-koyu bilgileri algılamaktır. Bu da melatonin hormonunun salgılanmasına çevrilir. İnsanlarda ve hayvanlarda melatonin birkaç farklı amaca hizmet eder:

Sirkadiyen ritim

Sirkadiyen ritim vücudun doğal iç saatidir. Bu, yaklaşık 24 saatlik bir döngüde çalışır ve ışık ve sıcaklık gibi çevresel ipuçlarından etkilenir. Sirkadiyen ritimler eğitilebilir. Uzun mesafeli bir uçuştan sonra jetlag yaşadığınızda bu kademeli ayarlamayı düşünün. Sirkadiyen ritimler, insanlardan ve hayvanlardan bitkilere ve hatta bazı bakteri türlerine kadar her tür canlıda bulunur.antioksidan

Artan sayıda kanıt, melatoninin bir antioksidan olarak rol oynadığını düşündürmektedir. Antioksidanlar, vücudu serbest radikallerden korumak için çalışan maddelerdir. Serbest radikaller, vücudumuza hücresel düzeyde zarar verebilecek kararsız moleküllerdir.

büyük pirenler için en iyi köpek maması

Bağışıklık Yönetmeliği

Etkileri Epifiz bezinin işlevini bozmak için deneysel prosedürlerden sonra bağışıklık sistemi üzerindeki melatonin belgelenmiştir. . Melatoninin, epifiz bezinin dışında, vücudun hastalıklarla savaşmak için doğal savunma sistemi olan bağışıklık sistemi ile ilişkili organlar tarafından üretildiği bulunmuştur.

Ağırlık yönetimi

Son zamanlarda yayınlanan bir araştırma makalesi var. melatonin, yağ dokusundan hormon salınımı üzerinde etki göstererek insanlarda obezite ile mücadelede yardımcı bir rol oynayabilir. Bu anti-obezite etkisi hayvan modellerinde gösterilmiştir, ancak şu anda melatonin'in obezitesi olan köpeklerde kullanımını destekleyen kanıtlarımız yoktur. Diyet yönetimi ve egzersiz rejimleri en uygun yaklaşım olmaya devam etmektedir.Doğurganlık

Çok sayıda bilgi, mevsimsel üreme programlarına izin vermek için doğurganlık döngüleri gündüz saatlerine göre yönlendirilen insan dışı hayvanlar için melatoninin önemini göstermektedir. Daha yeni kanıtlar, mevsimsel olmayan döngülere rağmen insanlarda doğurganlıkta da bir rolü olabileceğini düşündürmektedir. ve anekdot olarak köpeklerde doğurganlığı artırabileceğine dair bir öneri var. Yine de, bunu doğrulayacak bir araştırma yok.

İnsanlar Neden Melatonin Alır?

 melatonin hapları, uyku maskesi ve lavanta uyku yardımcıları
Melatonin insan tıbbında çeşitli nedenlerle kullanılmaktadır.

İnsanlar melatonin için Körlerde uyku bozukluklarının yönetimi, gecikmiş uyku bozuklukları, uykusuzluk ve jet gecikmesi. Deneysel olarak, sinir sisteminin çeşitli hastalıklarında melatoninin kullanımına ilişkin bazı yararlar önerilmiştir, örneğin: Alzheimer ve Parkinson hastalığı. Yine de, bu faydayı kanıtlayan güçlü bir kanıt yoktur.

shih tzu chihuahua karışımı

Köpekler Melatonin Alabilir mi?

Köpekler için FDA onaylı veterinerlik melatonin ürünü yoktur ve bu nedenle veterinerlik tıbbında kullanılan melatonin ürünleriyle ilgili bir düzenleme yoktur.

Bahsedilen, köpeklere melatonin verildi ve köpeklerde melatonin tedavisinde başarı olduğuna dair anekdot niteliğinde raporlar var. Bu, köpek melatonin takviyesinin yalnızca veterinerinizin rehberliğinde verilmesi gerektiğine dair büyük bir uyarı ile birlikte gelir. Temel olarak, köpeğiniz için önerilen güvenli dozajın, insan takviyelerinin ambalajındaki talimatlardan farklı olacağı için.Ek olarak, melatonin içeren ürünlerle ilgili yetersiz düzenleme göz önüne alındığında, bazı takviyeler, köpekler için toksik olan bileşenler içerebilir. Veterineriniz, yavru köpeğinizi teşhis etmek için çalışabilir ve ardından melatoninin köpeğiniz için denemeye uygun bir takviye olup olmadığını veya daha etkili bir tedavi olup olmadığını tespit edebilir.

Köpekler İçin Melatonin Var mı?

Evet , var köpekler için özel olarak tasarlanmış melatonin takviyeleri . Genellikle yararlı olarak tanımlanır sakinleştirici köpek kaygısı . Bununla birlikte, FDA tarafından düzenlenmezler ve buna veya herhangi bir ilaca başlamadan önce dozaj veterinerinizle tartışılmalıdır. Ayrıca, şu anda almakta oldukları herhangi bir ilaca müdahale etmeyeceğinden emin olmak isteyeceksiniz.

Köpekler İçin Melatonin Kullanımı

Köpeklerde melatonin bir ilaç olarak kullanılmıştır. birkaç farklı koşul için yönetim protokolünün bir parçası:

 • Uyku bozuklukları
 • hafif kaygı
 • Saç dökülmesi bozuklukları (Yakın zamanda çalışmak bu kullanım için sınırlı etkinlik bulundu)
 • Cushing hastalığı
 • Kanser veya kemoterapi

Şu anda, bu koşullarda melatoninin herhangi bir yararı olduğuna dair güçlü bir kanıt yoktur, bu nedenle veterineriniz size önermemiş olabilir. Tartışıldığı gibi, veteriner hekiminiz önermedikçe köpeğinize melatonin vermeniz tavsiye edilmez.Melatonin Köpeklere Nasıl Verilir?

Melatonin tablet, sıvı ve kapsül formunda bulunur. Köpeğinizin kusmasına neden olmadıkça, genellikle aç karnına verilmesi tavsiye edilir. Çiftlik hayvanı türlerinde kullanılan bir veteriner implant ürünü bulunmaktadır. Veterineriniz bunu derinin altına yerleştirebilir. Bu formülasyonlardan herhangi biri 'endikasyon dışı' olarak verilmiştir. Şu anda köpeklerde kullanım lisansı almak için uygun şekilde test edilmiş bir melatonin markası olmadığı için.

Melatonin takviyeleri şu anda FDA tarafından sıkı bir şekilde düzenlenmemektedir. yani takviyeler içindeki ek içerikler listelenmemiş olabilir. Bazı maddeler insanlar için güvenlidir ancak köpekler için oldukça zehirlidir. Bu nedenle, yanlışlıkla zehirlenmeyi önlemek için köpeğinize vermeden önce her zaman bir melatonin takviyesini veterinerinizle görüşmeniz önerilir.

Yine satın alabilirsiniz Reçetesiz satılan köpekler için melatonin , ancak güvenli olduğundan ve dozaj miktarının doğru olduğundan emin olmak için evcil hayvanınıza vermeye başlamadan önce veterinerinizle görüşmeniz akıllıca olacaktır.Melatonin İle Hangi Yan Etkiler Görülebilir?

Köpeklerde melatonin kullanımına ilişkin çalışmalar çok az olduğundan, güvenlik verileri veya yan etkileri hakkında fazla bilgi yoktur. Bildirilen yan etkiler uyku hali, kilo alımı ve doğurganlıktaki değişiklikleri içerir. Melatonin, bilinen bir alerjisi veya ilaca aşırı duyarlılığı olan bir köpeğe asla verilmemelidir. Melatonin implantları hamile veya genç hayvanlar için uygun değildir ve hamile veya emziren hayvanlarda genel olarak melatonin kullanımına ilişkin herhangi bir güvenlik verisi yoktur. Melatonin implantı, enfeksiyöz olmayan apse gelişimi ile ilişkilendirilmiştir.

benekli kopek

Melatonin diğer ilaçlarla olumsuz etkileşime girebilir. Örnekler arasında sakinleştiriciler, sakinleştiriciler ve kortikosteroidler bulunur. Ek olarak, melatonin karaciğer, böbrek, kalp veya beyin bozuklukları olan evcil hayvanlarda dikkatli kullanılmalıdır. Bu tavsiye, insan tıbbındaki mevcut tavsiyelerden genişletilmiştir ve veterinerlik tıbbında mevcut çalışmamız yoktur.

Köpeğinize, kullanımı veterinerinizle görüşmeden asla melatonin verilmemelidir. Bu, melatoninin yavru köpeğiniz için güvenli olduğundan ve köpeğinizin klinik belirtilerinin daha spesifik tedaviye ihtiyaç duymasına neden olan altta yatan bir tıbbi durum olmadığından emin olmak içindir. Veterinerinizle birlikte çalışarak, köpeğinizin en uygun tedaviyi aldığından ve yan etki veya ters ilaç etkileşimi riskini azalttığından emin olabilirsiniz.

Köpeğim İnsan Melatonin Tabletlerimi Yerse Ne Yapmalıyım?

Köpeğinizin melatonin ilacınızı veya aslında herhangi bir insan ilacını yuttuğundan şüpheleniyorsanız, derhal yerel veteriner kliniğinizle veya mesai dışı acil durum sağlayıcısıyla iletişime geçin.

Sıkça Sorulan Sorular

İnsan melatoninini köpekler için kullanabilir misin?

Köpeğinize bir insan takviyesi vermeden önce daima veterinerinizle konuşmalısınız. Köpeklere insan takviyeleri verilirken dikkatli olunabilir . Melatonin bir istisna değildir. Bunun nedeni, dozajların insanlarla karşılaştırıldığında köpekler için çok farklı olmasıdır ve bazı insan takviyeleri, köpekler için toksik olan ek bileşenler içerebilir.Köpeklerde melatonin ne için kullanılır?

Melatoninin köpeklerde tıbbi durumların tedavisinde faydalı olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur. Yine de, anekdot olarak melatonin uyku bozuklukları, hafif kaygı, hormonal olmayan saç dökülmesi, doğurganlık sorunları ve Cushing hastalığı tedavisinin bir parçası olarak kullanılmıştır.

Köpeklere melatonin nasıl verilir?

Şu anda köpekler için lisanslı melatonin takviyesi yoktur. Melatonin preparatları tabletler, kapsüller, sıvılar ve implantlar olarak mevcuttur. Melatonin, yalnızca veterinerinizin rehberliğinde verilmelidir.

Fakat, köpek melatonin reçetesiz satın alınabilir ancak bunu veya herhangi bir eki uygulamadan önce veterinerinize danışın.

Son düşünceler

Şu anda hayvanlarda melatonin kullanımını destekleyen çok sınırlı çalışma var, ancak köpeklerde bazı durumlar için faydalı olabileceğine dair anekdot raporları var. Melatoninin köpeğiniz için yararlı olmayabileceği veya potansiyel olarak zararlı olabileceği zamanlar vardır. Bu nedenle, her zaman tavsiye edilir Yavru köpeğiniz için güvenli olduğundan emin olmak için melatonin vermeden önce veterinerinizle konuşun. ve daha uygun veya etkili bir terapi bulunmadığını.

Yorumlar