Köpeğim Heyecanlanınca Neden İşiyor? Bu Davranış Tüm Köpekler İçin Normal mi?

Köpeğim Heyecanlanınca Neden İşiyor? Bu Davranış Tüm Köpekler İçin Normal mi?

Kapıda bekleyen heyecanlı bir köpek yavrusu kadar güzel bir şey yok. bizi selamlamak için istekli eve vardığımızda Köpeğimizin mutluluğu yüreğimizi ısıtırken, bir idrar birikintisine bastığınızda neşe hızla kaybolabilir. Bu üzülecek bir şey değil ve aslında oldukça yaygın.

Öyleyse neden bazı köpekler gergin veya heyecanlı olduklarında işerler? Cinsine kadar gelir mi? Yoksa belirli öğrenilmiş davranışlarla mı ilgili? orada öğrendiğine şaşırabilirsin aslında birkaç neden olabilir bir köpek neden sinirlilik veya heyecan dönemlerinde kürek çekebilir?Hala daha fazlasını öğrenmek için merak ediyor musunuz? Bu yazıda, tartışacağız bu garip davranışın ayrıntıları köpek dostlarımızda ve onu nasıl durduracağınızı anlamanıza yardımcı olun!

İçindekiler

Köpeklerin Heyecanlandığında İşemesi Normal mi?

Dilini Çıkarmış Mutlu Siyah Beyaz Köpek

Bir köpeğin heyecanlandığında idrar yapması normal bir davranış olarak kabul edilir.Bu arzu edilen bir davranış olmayabilir, ancak nadir değil . Genellikle hem utangaç hem de kendine güveni olmayan köpeklerde görülür. Duygularla boğulmuş oldukları dönemlerde en yaygın olanıdır. Aynı zamanda altta yatan sağlık koşullarının bir işareti olabilir, yani ortaya çıkarsa her zaman çok dikkat etmelisiniz.Uygunsuz idrara çıkma birden çok neden davranışsal sorunlardan gelişen tıbbi koşullara kadar uzanan bir yelpazede. Bu davranış bazı yavrular için 'normal' olabilir, ancak davranışı çözmenin her zaman bir yolu vardır.

Erkeklerde ve Kadınlarda İşeme Davranışı

Sarı Bir Halının Üzerinde Uzun Saçlı Dachshund

Heyecanlandığında işeme, kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de görülür.Uygunsuz idrara çıkma hem erkek hem de dişi köpeklerde eşit derecede yaygındır. Köpeğin cinsiyeti bir faktör gibi görünmese de, genç köpeklerde daha yaygın yaşlı köpeklerden daha. olmamasından kaynaklanabilir düzgün lazımlık eğitimi . Daha düşük bir güven seviyesinden de kaynaklanabilir. Ve son olarak, yavrularınız bunaldıklarında mesanelerini nasıl kontrol edeceklerini öğrenmemiş olabilir.

Köpekler Heyecanlı veya Gerginken Neden İşer?

Köpeğinizin uygunsuz idrara çıkmasını en iyi şekilde ele almak için şunları yapmalısınız: sebebin kökenine inmek . Köpek arkadaşınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için, köpek arkadaşınızın gergin veya heyecanlı olduklarında neden işediğinin birçok nedenini tartışalım.

Onlar itaatkar

Sırtındaki Gold Retriever

Uysal köpekler bazen sırt üstü yuvarlanır ve heyecanlandıklarında sizi duşa sokarlar.Köpeğiniz baskın bir pozisyondayken her zaman idrar yapıyorsa, yavru muhtemelen itaatkar idrara çıkma yaşıyor. Bu baskın konum, şu anlama gelebilir: etkileşim sırasında üstlerinde duran , hatta onlarla sert bir ton kullanarak. Bu olabilir çünkü köpeğin doğal olarak utangaç , düzgün sosyalleşmemiş, hatta uygunsuz bir şekilde disipline edilmiş.

İtaatkar idrara çıkma genellikle sıkışmış bir kuyruk, sabitlenmiş arka kulaklar veya diğer herhangi bir boyun eğme şekli gibi korkulu vücut dili ile birlikte olacaktır. Çoğu köpek bu davranıştan büyümek daha güvenli bir tutum geliştirmeye başladıklarında. Bununla birlikte, itaatkar idrara çıkmaları bitmeden devam ederse, bu alışkanlığı tekmelemek için eğitime ihtiyaçları olabilir.

Aşırı Heyecanlılar

Sırtındaki Mutlu Gold Retriever

Köpeklerin çok heyecanlı oldukları, kelimenin tam anlamıyla kendilerini veya idrarlarını tutamayacakları bazı durumlar vardır.

Bazı köpekler aşırı heyecanlandıklarında kendilerine yardım edemezler. Bazı heyecanlı yavrular, sahipleri kapıdan her girdiğinde, yeni insanlarla tanıştıklarında ve hatta yeni tüylü arkadaşlarını selamlarken işerler. Heyecanlı idrara çıkma itaatkar idrara çıkma gibi korku temelli değil ve bu olduğunda korkulu beden dili görmeyeceksiniz.Bu, genç köpeklerde en sık görülen başka bir uygunsuz idrara çıkma türüdür ve genellikle yaşlandıkça düzelir. Bu ayrıca en yaygın olarak, bir yavru bir süre içinde lazımlık molası vermediğinde , çünkü bu bir köpeğin mesanesini kontrol etmesini zorlaştırır.

Ayrılık Kaygısı Yaşıyorlar

Sahibine Yaslanan Karışık Köpek

Bir sudan ayrı kalmak tüylü dostlarımızda zamansız idrara çıkmalara neden olabilir.

Ayrılık kaygısı olan bazı köpekler, sonunda kapıdan içeri girdiğinizde o kadar bunalırlar ki, uygunsuz idrara çıkma yaşarlar. Bu yavrular çok stresli olabilir sahiplerine kavuştuklarında gergin bir enerjiye kapılmalarına neden olur.

Köpeğiniz ayrılık kaygısı nedeniyle uygunsuz bir şekilde işiyorsa, köpek arkadaşınızda muhtemelen başka stres belirtileri göreceksiniz. Onlar yıkıcı davranışlara dönüşebilir , uzaktayken uluyun ya da kapıdan içeri girdiğinizde kontrolsüzce sızlayın. yatırım yapmak ideal olabilir endişeli yavru için iyi köpek kafesi .UTI'leri var

Veteriner Tarafından Kontrol Edilen Husky Köpek Yavrusu

Yavru köpeğinizin ani mesane kontrolü eksikliğinin arkasındaki neden, idrar yolu enfeksiyonu veya İYE olabilir.

Köpeğiniz gergin veya heyecanlıyken aniden işemeye başlarsa, bir İYE veya diğer idrar komplikasyonları yaşıyor olabilir. Ani başlayan uygunsuz idrara çıkma her zaman ciddiye alınmalıdır, çünkü bu, kedinizin mesanesini kontrol etmekte ustalaştığı anlamına gelir. Bu özellikle yaşlı köpeklerde endişe verici ev eğitimi ile hiç mücadele etmeyen. Bu genellikle bir şeyin çişlerini tutmayı zorlaştırdığı anlamına gelir.

Köpeğiniz bir İYE nedeniyle uygunsuz idrar yapıyorsa, diğer bazı semptomlar fark edebilirsiniz. Olabilirler normalden daha fazla işemek , birkaç kez küçük miktarlarda işemek, evin etrafına idrar yapmak, güçlü kokulu idrar hissetmek ve hatta çişlerinde kan olması. Yavru köpeğiniz her heyecanlandığında aniden işiyorsa, idrar kontrolü için veterinerinizi ziyaret etmenin zamanı gelmiştir.İnkontinansla Mücadele Ediyorlar

Kıdemli Gold Retriever Pembe Bir Battaniyenin Üzerinde Döşeme

Köpek arkadaşlarımız yaşlandıkça, genellikle mesane kontrolünü kaybederler.

Kıdemli yavrularınız evinizin her yerine idrar damlatmaya başlarsa, inkontinans ile mücadele ediyor olabilir. İnsanlara benzer şekilde, köpekler de yaşlandıkça mesanelerini kontrol etmekte zorlanabilirler.

Bu başarabilir idrar yapmaktan kaçınmak zor heyecanlandıklarında, özellikle de yeteri kadar lazımlık molası vermediklerinde. Yavru köpeğiniz onu tutmakta zorlanıyor gibi görünüyorsa, veterinerinizle konuşmanın zamanı gelmiştir.

Acı İçindeler

Shiba Inu Sahibine Yatıyor

Evinizin etrafında aniden çiş birikintileri varsa, köpeğiniz bir tür ağrı yaşıyor olabilir.Köpekler acı çektiklerinde garip şeyler yapabilirler. Ağrılı bir yavru yaşayabilir rahatsızlıklarından dolayı artan kaygı davranışlarında birçok potansiyel değişikliğe yol açar. Köpekler, her biri kendi semptomlarıyla gelecek olan çeşitli nedenlerden dolayı ağrı yaşayabilir.

Köpeğiniz, davranışlarındaki diğer değişikliklerle birlikte aniden uygunsuz idrara çıkma yaşıyorsa, bir tür ağrı yaşıyor olabilir . Bu durumda daha fazla tavsiye için veterinerinize başvurmanız en iyisidir.

Diğer Tıbbi Durumlar

Veterinerde Kontrol Edilen Köpek

Uygunsuz idrara çıkmaya katkıda bulunabilecek bir dizi tıbbi durum vardır.

Köpeklerde normalden daha fazla idrara çıkmasına neden olabilecek birçok tıbbi durum vardır. Ayrıca diğer anormal idrar alışkanlıkları yaşayabilirler. Bunun nedeni olabilir bir köpeğin daha fazla içmesine neden olan koşullar Bu, mesanelerini ve hatta böbreklerini etkileyenleri zorlar.

Bu durumda, bir köpek genellikle aniden uygunsuz idrara çıkmaya başlar. görüntüleyebilirler davranıştaki diğer değişiklikler ilave olarak. İdrar yapmaları yalnızca heyecanlı veya gergin olduklarında değil, daha çok evinizin etrafında ve istediğiniz zaman .

İşemelerinin nedeninin altta yatan bir durum olduğunu düşünüyorsanız, en iyisi veterinerinizle iletişime geçin daha fazla tavsiye için. Veterineriniz, sorunun kökenine inmek için teşhis yapabilir. daha sonra ileriye dönük en iyi eylem planını belirleyeceklerdir.

Davranışı Durdurmak

Köpek arkadaşlarımızı sevebiliriz, ancak uygunsuz idrara çıkma alışkanlıkları çabuk yaşlanabilir . Pek çok köpek sonunda bu davranışı aşacak olsa da, yavrularınızın bu alışkanlığı temelli atmasına yardımcı olacak yollar vardır.

Altta yatan Tıbbi Sorunu Tedavi Edin

Bir Su Birikintisinin Yanında Köpek Yavrusu

Sorunun kökenine inmek ve bir çözüm bulmak, yavrularınızın işemesi için iyi bir başlangıçtır.

Köpeğinizin bu alışkanlığı kırmasını sağlamanın ilk yolu, altta yatan herhangi bir tıbbi durumu dışlamaktır. Eğitim yardımcı olmayacak gerçekten herhangi bir üriner komplikasyonla mücadele ediyorlarsa ve sorunun daha da uzamasına neden olacaklardır. Herhangi bir olası sağlık komplikasyonunu ekarte etmenin en iyi yolu, veterinerinizi ziyaret etmektir.

Heyecanlı Enerjilerini Yönlendirin

Çikolata Labrador Açık Havada

Eve döndüğünüzde köpeğinizi hemen dışarı çıkarmak, onları içeride yerine dışarıda idrar yapmaya yönlendirebilir.

Köpeğinizin uygunsuz işemesi yalnızca belirli bir zamanda oluyorsa, şunları yapabilirsiniz: heyecanlarını yönlendirmeye çalışmak o anda. Örneğin, köpeğiniz kapıdan her girdiğinizde ve onu selamlamak için yere çömeldiğinizde işiyorsa, hemen en sevdiği oyuncağına yürümeyi ve oyuna katılmayı deneyebilirsiniz.

Bunu hemen bir tedavi vererek de yapabilirsiniz. Ayrıca, büyük selamlamadan önce işemesine izin vermek için doğrudan onunla birlikte yürüyebilirsiniz. Tüm bu kaçınma taktikleri yardımcı olmalıdır yavrularınızın dikkatini eylemlerinizde tutun ve içeride kürek çekmelerini daha az olası hale getirin.

Tetikleyicilerini Anlayın

Golden Retriever Bir İnsanı Mutlu Bir Şekilde Selamlıyor

Köpeğinizin idrara dönüşen heyecanını neyin tetiklediğini öğrenmeye özellikle dikkat edin.

Köpeğinizin heyecanlandığında işemeyi bırakmasına yardımcı olmanın bir başka yolu da tetikleyicilerini anlamaktır. Tetikleyicilerini saptamak, yavrularınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olur ve ayrıca davranışa bir son vermeye yardımcı olmak . Her köpek farklıdır, bu nedenle uygunsuz idrara çıkmalarına neyin neden olduğunu belirlemek için davranışlarını analiz etmek size kalmıştır.

Tetikleyicilerini Duyarsızlaştırın

Sırtında Mutlu Border Collie

Tetikleyiciler oluşturulduktan sonra, onları duyarsızlaştırmanın bir yolunu bulmak en iyisidir.

Köpeğinizin tetikleyicilerinin farkında olduğunuzda, onları duyarsızlaştırabilirsiniz. Bu, davranışa bir son vermeye yardımcı olacaktır. Örneğin, köpeğiniz sadece yeni insanlarla tanışırken çişini yapıyorsa, bu davranışı daha fazla sosyalleşme sunarak çözebilirsiniz.

Yeni insanlarla ne kadar çok etkileşime girerlerse, bunalmış olmaları daha az olasıdır heyecanla ve mesanelerini tutamazlar. Köpeğinizin belirli bir tetikleyicisi varsa, duyarsızlaştırma, uygunsuz idrara çıkma olasılığının daha düşük olmasına yardımcı olabilir.

Güvenlerini İnşa Edin

Mutlu Köpek Bir İnsan Eli Tarafından Evcil Hayvan Olmak

Çok sayıda övgü, evcil hayvan ve ikram köpeğinizin güvenini artırarak onu daha az itaatkar hale getirebilir.

Köpeğiniz gergin olduğu herhangi bir zamanda işiyorsa, bir güven artırıcıya ihtiyacı olabilir. Güvensiz köpekler genellikle itaat eğitimi , kendi ciltlerine olan güvenlerini oluşturmaya yardımcı olduğu için.

Otur, yat, dur, gel, salla ve salla gibi komutları öğreterek sinirli işemeyi önlemeye yardımcı olabilirsiniz. diğer hileler ilgileniyorsunuz. Öğrenme temel itaat komutları huzursuz bir yavru için bir dünya farkı yaratabilir.

Negatif Takviyelerden Kaçının

İçine İşeyen Bir Köpek Yavrusunu Azarlayan İnsan

Herhangi bir olumsuz veya sert cezadan kaçınmak daha iyi sonuçlar verecektir.

Köpeğiniz her heyecanlandığında veya gergin olduğunda idrar birikintisine basmak sinir bozucu olabilir. Ancak, onları herhangi bir şekilde cezalandırmaktan kaçınmak önemlidir. olumsuz pekiştireç olabilir bir köpek için kafa karıştırıcı bu durumda, özellikle mesanelerini kontrol etmekte gerçekten zorlanıyorlarsa.

Ceza, özellikle zaten özgüvenle mücadele eden köpekler için tehlikelidir, çünkü bu onları daha da aşağı indirebilir. Köpeğinizin uygunsuz idrara çıkmalarını engellemesine yardımcı olmak zaman alabilir , ancak süreç boyunca sabırlı olmak önemlidir.

Son düşünceler

Heyecanlı veya itaatkar idrara çıkma, köpek dostlarımızda yaygın bir mücadeledir. Önemli olan, yavrunuza karşı sabırlı olmayı hatırlamaktır. Önlemek köpeğinizi çok sert bir şekilde disipline etmek ve olumlu pekiştirme teknikleriyle iyi davranışı ödüllendirin. Bu adımlara bağlı kalarak köpeğinizin uygunsuz idrara çıkmasına yavaş yavaş son verebilirsiniz!

Yorumlar