Avustralya Çoban Renkleri: Standart ve Standart Dışı

Avustralya Çoban Renkleri: Standart ve Standart Dışı

Tatlı bir şekilde Aussie olarak adlandırılan Avustralya Çoban Köpeği, Amerika'da popüler bir köpek türüdür. Herkes Avustralyalı olmadıklarını bilmiyor. Onların soyundan gelen Pirene Çoban Köpeği, sahipleri daha sonra Avustralya'ya seyahat eden Fransa ve İspanya sınırından gelmektedir. Ancak toprak çorak olduğundan Avustralya'da uzun süre kalamadılar. Böylece Amerika'nın kovboy ülkesine taşındılar ve burada cinsi mükemmelleştirdiler, onları çevredeki en iyi çobanlardan biri ve gerçek Amerikan aşıkları haline getirdiler.

Avustralyalılar zeki ve iş odaklıdırlar ve onları mutlu ve sağlıklı tutmak için çok aktif bir aileye ihtiyaç duyarlar. Hayata olan coşkuları ve aile dostu doğaları onları harika aile arkadaşları yapar. Üstelik kürkleri o kadar güzel ki gösterişli çekiciliğini artırıyor. Ne yazık ki pek çok insan, ne kadar egzersize ve zihinsel uyarıma ihtiyaç duyduklarının farkında olmadan, güzel kürkleri nedeniyle bu köpekleri sahipleniyor.Kaç tane Avustralya Çoban palto renginin olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. American Kennel Club (AKC) standart olarak dört rengi listeliyor, ancak her kaplama renginin birçok çeşidi var. Ayrıca çok nadir görülen standart dışı birkaç kaplama rengi ve çok yüksek sağlık sorunu riski nedeniyle kaçınmanız gereken bir renk de vardır. Avustralyalı palto renklerini ve onlar hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenelim.

İçindekiler
  1. Avustralya Çoban Irk Standardı
  2. Standart Avustralya Çoban Renkleri
  3. Standart Olmayan Avustralya Çoban Renkleri
  4. Sıkça Sorulan Sorular
  5. Son düşünceler

Avustralya Çoban Irk Standardı

Avustralya Çoban cinsi standardı gösteri standardı Avustralyalı Sheps'in ideal görünümünü ve kişiliğini ortaya koyuyor. Bunları konformasyon halkasında göstermek istemiyorsanız, bunları zorunluluktan ziyade kılavuz olarak ele alın. Önemli olan Avustralyalınızın sağlıklı ve mutlu olmasıdır. İşte cins standartlarının Avustralya Çoban renkleri hakkında söyledikleri:

Mavi merle, siyah, kırmızı merle, kırmızı-tümü beyaz işaretli veya beyaz işaretsiz ve/veya ten rengi (bakır) noktalı, tercih sırası yoktur. Beyaz yakalının saç çizgisi derideki omuzların ucunu aşmaz. Boyunda (kısmen veya tam yaka olarak), göğüste, bacaklarda, namlu alt kısımlarında, kafada allık ve dirsekte yatay bir çizgiden itibaren alt kısımdan on inç'e kadar beyaz uzantıda beyaz kabul edilebilir. Kafada beyazın baskın olmaması ve gözlerin tamamen renk ve pigmentle çevrelenmesi gerekir. Merles karakteristik olarak yaşlandıkça koyulaşır.Standart Avustralya Çoban Renkleri

Var dört standart renk içinde Avustralya Çoban Köpeği cins, ancak her katın çeşitli varyasyonları vardır. Her varyasyonu, bazen temel renk olarak da adlandırılan ana kaplama rengi altında listeledik. Bazı kürk renkleri diğerlerinden daha nadirdir ve bazıları da daha çok tercih edilir, bu da köpek yavrusu fiyatlarının daha yüksek olmasına neden olabilir. Çok çeşitli Aussie ceket renklerine bakalım.

Siyah

  Dışarıda oturan siyah Avustralyalı çoban
Siyah Avustralyalılar çeşitli renk kombinasyonlarıyla gelir.

Var Aussie siyah paltolarının dört çeşidi , her biri farklı desenlere sahip. Siyah kaplamalı Avustralyalılar genellikle köpek kuzenleri ile karıştırılırlar. Kenar kömür ocağı . Hadi daha yakından bakalım.

Katı Siyah

Düz siyah Avustralyalılar çok nadirdir . Siyah paltolu ve göğüslerinde küçük beyaz bir yamalı Avustralyalılar hala tamamen siyahtır. Sadece daha nadir olmakla kalmıyorlar, aynı zamanda basit tek renkli kürkleri nedeniyle muhtemelen en az popüler olan renklerdirler.Siyah Beyaz Çift Renkli

Siyah ve beyaz iki renkli ceketi olan Avustralyalılar, Border Collie'lerle karıştırılma olasılığı en yüksek olanlardır. Ceket öncelikle siyahtır ancak yüz, göğüs, göbek ve bacaklar çevresinde beyaz lekeler vardır. Bu paltolara bazen 'siyah bi' denir.

Siyah & Ten Rengi İki Renkli

Siyah ve ten rengi Avustralyalılar ikinci en nadir siyah renktir. düz siyah ceketin ardından. Paltolarının çoğunluğu düz siyahtır ve yüzlerinin, göğüslerinin ve bacaklarının etrafında Doberman Pinscher'a benzer şekilde ten rengi veya bakır işaretler bulunur. Ten rengi lekeler yoğun kestane renginden hafif karamel rengine kadar değişir. Bu ceket rengi kombinasyonu, birçok insanın onları bir renk zannetmesinin nedenidir. Alman Çoban haçı .

Siyah Üç Renkli

Siyah üç renkli paltolar en yaygın olanlardan biridir ama yine de en popülerlerinden biri. Ceket diğer renklerden daha siyahtır ve yüzünde, göğsünde, karnında ve bacaklarında beyaz işaretler görülür. Ten rengi/bakır rengi vurgular genellikle yüz ve bacaklarda görülür. Bu ceket onların bir şeyle karıştırılmasına neden oluyor Bernese dağ köpeği .Mavi Merle

  Mavi Merle Avustralya Çoban köpeği dışarıda duruyor
Merle köpek krallığının en dikkat çekici paltolarından biridir.

A mavi merle ceket, daha açık gri bir ceket üzerinde düzensiz siyah kürk lekelerinden oluşur. Mavi ve kısmen mavi gözler merle köpeklerinde yaygındır. heterokromi yani iki farklı göz rengi. Dört mavi merle varyasyonu vardır.

pitbull terrier karışımı

Katı Mavi Merle

Düz mavi merle Aussie, düzensiz siyah lekelere sahip gri bir taban kaplamasına sahiptir ve mermer etkisi yaratır. Siyah lekeler büyük olabilir veya küçük noktalardan oluşabilir, bu da her bir merle kaplamayı benzersiz kılar. Siyah ve gri birlikte mavi bir etki yaratır, bu yüzden buna mavi merle denir. Gri, son derece koyu ve duman benzeri olabilir veya beyazla karıştırılabilecek kadar açık olan açık gümüş rengi olabilir.

Mavi Merle ve Beyaz İki Renkli

Mavi merle ve beyaz iki renkli ceket, düz mavi merle'ye benzer, ancak ince bir fark vardır. Mavi merle ve beyaz iki renkli mavi merle astarı var ama beyaz işaretler var yüz, bacaklar ve göğüste.

Mavi Merle ve Tan Çift Renkli

Mavi merle ve beyaz iki renkli ceket gibi, Bu ceketin beyaz yerine ten rengi izleri var. Bu kürk rengi nadirdir çünkü bu cinste ten rengi göründüğünde genellikle beyaz gelir. Bronzluk, yoğun kestane veya açık bakırın çeşitli tonlarında gelir. Bronzluk işaretleri genellikle yüz, göğüs ve bacaklar çevresinde görülür.Mavi Merle Üç Renkli

Mavi merle üç renkli Aussie, mavi merle iki renkli ceketle aynıdır ancak ekstra ten rengi işaretlere sahiptir. Bronz lekeler yüz, bacaklar, göğüs ve göbek çevresinde görülür. Bu kontrast karışımı nedeniyle en çarpıcı kaplama renklerinden biri beyaz, siyah, ten rengi ve gri arasındadır.

Kırmızı

  Kırmızı Avustralya Çoban Köpeği yakından karşı karşıya
Kırmızı ceket, her iki ebeveynin de nadir resesif kırmızı geni geçirmesinden kaynaklanır.

Kırmızı renk geni köpeklerde resesiftir, bu da şu anlama gelir: kırmızı Aussie paltoları ve çeşitleri en nadir olanlardan bazılarıdır. Ne yazık ki, bazı sorumsuz yetiştiriciler, kırmızı yavrulara sahip olma şansını artırmak için kırmızı akrabaları kendi aralarında çiftleştiriyorlar. Bu, genetik kusurların ve sağlık sorunlarının olasılığını önemli ölçüde artırır. Kırmızı bir Avustralyalı istiyorsanız, renkler için kırmızıları yetiştirmek yerine lütfen çöplerinde rastgele kırmızı bir köpek yavrusu olan bir yetiştiriciyle çalışın. Ebeveynlerini görmeyi isteyin. Dikkate alınması gereken üç kırmızı varyasyon vardır.

Katı Kırmızı

Düz kırmızı, Avustralya soyundaki en nadir standart renktir. Koyu kestaneden açık tarçına ve aradaki tüm tonlara kadar çeşitlilik gösterirler. Bazı kırmızı paltolar o kadar hafiftir ki bakır veya altın gibi görünürler. Çoğu kırmızı kürklü Shep'in gözleri kehribardan kahverengiye kadar benzer renktedir. Mavi gözlere veya heterokromyaya sahip olmaları nadirdir.

Çift Renkli Ağ

Kırmızı iki renkli Aussie'nin beyaz işaretli kırmızı bir ceket tabanı vardır, bu yüzden onlar bazen “kırmızı ve beyaz Avustralyalılar” olarak da adlandırılır. Bu işaretler genellikle yüzlerinde, göğüslerinde ve bacaklarında bulunur ve bazen göğüs çevresindeki beyaz işaretler boyunlarını bir yaka gibi kaplar. Düz kırmızı ceket gibi, kırmızı tonları da koyu kestaneden açık bakıra kadar değişebilir.Üç Renkli Ağ

Kırmızı üç renkli paltolar kırmızı iki renkli paltolarla aynıdır ancak ek bakırımsı ten rengi işaretlere sahip, genellikle yüzlerinin ve bacaklarının etrafında. Beyaz işaretler genellikle bacaklarında, göğüslerinde, yüzlerinde ve bazen de boyunlarındadır.

Kırmızı Merle

  Kırmızı Merle Avustralyalı Çoban yüzü dışarıda oturuyor
Üç kırmızı merle palto çeşidi vardır.

Kırmızı merle ceket, daha açık ten rengi bir arka plan üzerinde düzensiz koyu kahverengi kürk lekelerine sahiptir. Kırmızı merles genellikle kehribar, mavi veya kahverengi olan, bazen beneklenme veya ebru olarak bilinen zıt renkli noktalara sahip benzersiz derecede güzel gözlere sahiptir. Bakılacak üç kırmızı merle varyasyonu var.

Katı Kırmızı Merle

Düz kırmızı merle, kırmızı merle bicolor'lara çok benzer, ancak ikisi arasında ince bir fark vardır. Düz kırmızı merles, daha açık ten rengi bir ceket üzerinde daha koyu kahverengi veya kırmızı kürk lekelerine sahiptir. Kırmızı tonların karışımı, çarpıcı bir mermer efekti sunar ve genellikle vurgulu, ışıltılı bir kumtaşı efektiyle sonuçlanır. Bazen kürkün daha açık renkli kısımları o kadar açık renktedir ki beyaz görünürler, bu yüzden sıklıkla kırmızı merle bicolor'larla karıştırılırlar.Kırmızı Merle Bicolor

Kırmızı merle iki renkli paltolar, düz kırmızı merlelere çok benzer ve neredeyse her zaman birbirleriyle karıştırılırlar. Kırmızı merle iki renkli ceket kırmızı merle bir cekettir ancak ceketinde beyaz işaretler vardır. Bu beyaz lekeler genellikle yüz, göğüs, göbek ve bacaklardadır. Bu paltolara bazen “kırmızı merle ve beyaz” Avustralyalılar denir.

köpeğim neden kokuyor

Kırmızı Merle Üç Renkli

Kırmızı merle üç renkli Avustralyalıların kırmızı merle astarı var ama ek beyaz ve ten rengi işaretlerle. Daha önce olduğu gibi, beyaz lekeler genellikle yüzde, göğüste, göbekte ve bacaklarda görülürken, ten rengi lekeler genellikle yalnızca gözler ve bacaklardadır.

Standart Olmayan Avustralya Çoban Renkleri

Çoğu Avustralyalının yukarıdaki standart renklerden birinde paltoları vardır. Fakat, yavruların küçük bir azınlığı diğer kürk renkleriyle doğar. Ancak gen hala soyda olduğundan ara sıra yavrularda ortaya çıkarlar.

Beyaz

Beyaz Avustralyalılar nadirdir ve genellikle iki merle Avustralyalının birlikte üremesinden kaynaklanır. genellikle 'çift merles' veya 'ölümcül beyazlar' olarak adlandırılır. Genellikle hafif merle gölgeli kısmen beyaz veya çok soluk gözlerle tamamen beyazdırlar. Araştırmalar, merle renginin daha yüksek oranda görme ve duyma sorunlarıyla bağlantılı olduğunu ve çift merlelerin eşit olduğunu gösteriyor. daha fazla risk altında . Birleşik Krallık'ta Kennel Club, cinsteki sağlık sorunlarını azaltmak için çift merleleri ve çift merle yavrularını tanımıyor. Her ne kadar beyaz Avustralyalılar buradaki diğer renkler kadar sevimli olsalar da, sağlık sorunları nedeniyle onlardan uzak durmak en iyisidir.Seyreltik

Seyreltik bir katın tanımlanması zordur ve genellikle standart renklerden biriyle karıştırılır. Bu bir rengin kendisi değil, başka bir rengin seyreltilmiş gibi görünen daha açık bir versiyonudur. Örneğin, seyreltik kırmızı Avustralyalılar bej görünür ve seyreltik siyah Avustralyalılar kömür grisi görünür. Gözler ve burun gibi özelliklerinin rengi gibi lekeler ve benekler de seyrelmiştir. Diğer ırkların aksine, Avustralya'da seyrek bir kürkün sağlık sorunlarıyla bağlantısı yoktur.

Sarı

Sarı Avustralyalı, neredeyse hiç görülmeyen en nadir renktir. Bu kürk renginin ortaya çıkması için her iki ebeveynin de resesif sarı renk genini taşıması gerekir. Sarı Avustralyalılar Golden Retriever'lara çok benziyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Avustralya Çoban Köpeğinin Palto Rengini Hesaplayabilir misiniz?

DNA ABC kadar basit değildir ve bunu yapabilmenize rağmen istatistiksel olarak tahmin etmek genlerine göre kürk renginin sonucu, bunu hesaplamanın bir yolu yok. Her ne kadar bir Aussie'nin kürk rengi çekiciliğinin büyük bir parçası olsa da, bir köpek yavrusunu kürküne odaklanmak yerine kişiliğine göre seçmek çok önemlidir.

Avustralya Çoban Köpeğinin Paltosunun Rengi Değişebilir mi?

Tüm köpek ırkları gibi, bir köpeğin kürkü de zamanla renk değiştirebilir. Bunun nedeni genetik, güneş ışığına maruz kalma, cilt koşulları, beslenme ve daha fazlası gibi çeşitli faktörlerdir. Merle Avustralyalılar kürk rengi değişimine en yatkın olanlardır ve yaşlandıkça hafifçe koyulaşabilirler. Aynı zamanda bazı kırmızı Avustralyalıların rengi açılır.

En Nadir Avustralya Çoban Ceket Rengi Nedir?

En nadir kaplama renkleri standart olmayan renkler olan beyaz, seyreltik ve sarıdır. En nadir standart renkler düz kırmızı ve düz siyahtır.

En Sağlıklı Avustralya Çoban Ceket Rengi Nedir?

En sağlıklı Avustralya Çoban Köpeği kürk renkleri standart renklerdir. Merle paltolar, gözlerinde ve kulaklarında artan sağlık sorunları riskiyle bağlantılıdır. Bir merle köpek yavrusu satın alırken, sağlık sertifikalarını sormak ve onun çift merle yavrusu olmadığını kanıtlamak önemlidir. Çift merleler çoklu sağlık sorunları açısından yüksek risk altındadır. Daima renkten ziyade sağlık için üreyen sorumlu bir yetiştiriciyle çalışın.

Son düşünceler

Standart ve standart dışı renkler de dahil olmak üzere çok çeşitli Aussie ceket renkleri mevcuttur. Ceketlerinin renk çeşitliliği bu kadar popüler olmalarının nedenlerinden biridir. Her ne kadar gösteri dışı köpekler için cins standardı çok önemli olmasa da, tanınmış bir kürk rengine sahip bir köpek yavrusu seçmek, birçok nedenden dolayı sağlıklı bir yavruya sahip olma şansını artırır. Kesinlikle kaçınmanız gereken tek kürk rengi, yüksek sağlık sorunları riski nedeniyle beyaz Avustralya Çoban Köpeğidir.

Yorumlar