Köpeğim Neden Kokuyor? Kokmuş Yavru Bir Yavru İçin 7 Neden

Köpeğim Neden Kokuyor? Kokmuş Yavru Bir Yavru İçin 7 Neden

Köpek arkadaşlarımızı ne kadar sevdiğimiz önemli değil, zaman zaman onların bariz kokularını inkar edemeyiz. Bazı kokular hızlı bir şekilde giderilirken, bir kokunun daha ciddi bir soruna işaret edebileceği zamanlar vardır. Bazı köpekler yanlarında sadece bir 'köpek' kokusu taşır ve daha kapsamlı bir tımar gerektirir.

Kokan bir köpeğe sahip olmak sağlıkla ilgili bir sorundan kaynaklanabileceğinden, diğer köpeklerin çok daha fazla ilgiye ihtiyacı olacaktır. Tedavi edilmezse, olabilirsin daha büyük veteriner faturalarına bakmak veya daha kötüsü - köpeğinizin sağlığını riske atmak. Bazen köpekler sadece sahipleri olmadığı için kokarlar. onları tımar etmek yeter.Yavru köpeğinizin kokulu köpek sendromundan muzdarip olmasının birden fazla nedeni olsa da, diğerlerinden daha yaygın olan bazıları vardır. Bu yazıda, tüylü BFF'nizden gelen tüm olası kokuları ve bunları ele almanın yollarını tartışacağız!

Kokan Köpek Normal mi?

İnsanlar olarak her gün iyi yıkanmaya ve tazelenmeye alışkınız. Evcil hayvanlarımızın ürettiği keskin kokuların neden bu kadar ezici olabileceği hiç de şaşırtıcı değil. Sık sık duş almadıkları için köpekler bu anlamda farklıdır, bu nedenle her bir köpeğin fark edilir derecede kötü kokmak ?Bu sorunun kısa cevabı hayır. Bir köpeğin bir odaya girdiğinde farkedilebilen veya sıklıkla dikkatinizi çeken bir kokusu asla olmamalıdır. Yavru köpeğinizde durum böyleyse, o zaman farklı bir kokuya yol açan tıbbi bir sorun yaşama şansı vardır. Yavru köpeğinizin normal banyo rutinlerinde çözülmeyen bir kokusu varsa, aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmanın zamanı gelmiştir.


Kulak enfeksiyonları

Köpek Kulak Enfeksiyonları

Köpeğinizin tuhaf, maya kokusu mu var? Sık sık başlarını sallıyorlar mı, kulaklarına pençe atıyorlar mı veya kulaklarına dokunulduğunda rahatsız görünüyorlar mı? Yukarıdaki sorulardan herhangi birine evet yanıtı verdiyseniz, köpeğinizin kulaklarında maya veya bakteri kaynaklı koku olabilir.

Kulak, maya ve bakterilerin demlenmesi için mükemmel bir ortamdır. Köpekte sağlıklı bir kulak, istenmeyen organizmalarla savaşmaya hazır savunmalara sahiptir ve kulağın kendisinde sağlıklı bir ortam sağlamaya yardımcı olur.Maya ve bakteri gibi organizmalar, kulaklar gibi vücudun karanlık ve kapalı kısımlarını arzular, bu nedenle yavruların savunmaları herhangi bir nedenle eksikse, bu, istenmeyen kulak enfeksiyonları için mükemmel bir ortam sağlar. Kulaktaki sağlıklı bir ortamı etkileyen bazı faktörler şunları içerir:

 • Alerjiler
 • Hormonal dengesizlikler
 • Kulaklarda fazla saç
 • Uzun, sarkık kulaklar
 • Sık sık yüzmek

Köpeğinizin tuhaf kokusunun bir kulak enfeksiyonu olabileceğini düşünüyorsanız, rutin kulak temizleme testi için veterinerinize başvurun. Yavru köpeğinizin kulağındaki içeriği kolayca temizleyebilir ve mikroskop altında bakteri ve maya varlığını arayabilirler. Bunlardan herhangi biri bulunursa, genellikle evcil hayvanınızın kulaklarını temizlemek için bir çözelti ve mevcut bakteriler için antibiyotiklerle eve gönderileceksiniz.


Diş Hastalığı

Köpeklerde Diş Hastalığı

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, bir köpeğin dişlerinde tartar ve plak birikmesi, hoş olmayan bir kokuya neden olabilir. Genetik, diyet veya uygun diş temizliği eksikliği nedeniyle, tartar yıllar içinde köpeğinizin dişlerinde hızla birikebilir. Diş hastalığının neden olabileceği kötü kokunun yanı sıra, yavrularınızın da varlığıyla yaşayabileceği acıdır. Köpeklerde bazı diş hastalığı belirtileri şunlardır: • Ağız kokusu
 • Dişlerde renk değişikliği
 • Kanama veya kırmızı diş etleri
 • Çiğneme oyuncaklarında veya su kabında kan
 • Yemek yeme veya toplama sorunları
 • Gevşek dişler
 • Ağızlarına veya kafalarına dokunulmasını istememek
 • Diş hastalığının ileri evrelerinde yüzde şişlik

Diş hastalığından kaynaklanan kokuyu önlemek için en iyisi, veterinerinizle bir diş temizleme programını tartışmaktır. Yavru köpeğinizin yemesini de sağlayabilirsiniz ağız kokusunu gidermek için yapılan köpek maması . Her evcil hayvanın kendine özgü ihtiyaçları olacaktır, ancak ideal olarak, köpek dostunuz için optimum diş sağlığı için yılda bir diş temizliği idealdir. Diş sağlığını geliştirmek için köpek dişleriniz için hangi mamanın en iyi olduğunu da tartışabilirsiniz.


Cilt durumu

Kepekli Köpek

Cilt tüm vücudu kaplar, böylece bir cilt rahatsızlığının yavrularınızın kokusu üzerinde nasıl büyük bir etkisi olabileceğini hayal edebilirsiniz. Tıpkı insanlarda olduğu gibi, köpeğin görünümünü, sağlığını ve kokusunu etkileyebilecek uzun bir cilt durumu listesi vardır. Düzenli fırçalamak kepeğe yardımcı olabilir, ancak furminator gibi bir deshedding aracı kullanın Ölü cilt hücrelerinin sağlıklı cildi tahriş etmesini önlemek için.

Tüm bu koşullarda, kaşıntı ve tahrişin en yaygın semptomları, kendi kendine zarar vermeye neden olabilir. Yavrular, ilişkili ağrıdan bağımsız olarak ciltlerini çiğnemeye ve kaşımaya eğilimli olduklarından, bu genellikle ciltte yaralara ve açık yaralara neden olur. Yaraların ve cilt tahrişinin köpeğin derisinde keskin bir kokuya neden olduğu bilinmektedir. Anormal bir kokuya neden olabilecek bazı cilt rahatsızlıkları şunları içerir:

 • Sıcak noktalar (ciltte kendi kendine zarar verme sonucu oluşan nemli yaralar)
 • Kepek (kuru ve pul pul cilt)
 • Pire dermatiti (pirelerin varlığından kaynaklanan tahriş)
 • Derideki maya
 • Cilt akarları (cilt tahrişine neden olan cilt akarları)
 • Cilt alerjileri (kaşıntıya ve cilt tahrişine neden olur)
 • Profesyonel bir teşhis gerektiren kronik cilt rahatsızlıkları

Evcil hayvanınızın hafif cilt kaşıntısı ve alerjisi olduğundan korkuyorsanız, önerilerimizle makalemize başvurabilirsiniz. kaşıntılı cilt için şampuan . Bunlar harika araçlar olsa da, herhangi bir evde tedaviye başlamadan önce veterinerinize danışmanızı öneririz. Veterineriniz ayrıca yulaf ezmesi şampuanları tavsiye et tahriş olmuş köpek cildini yatıştırmaya yardımcı olmak için.
Anal Bezler

Köpek Anal Bezleri Kokulu

Bir köpeğin arkasındaki kaslarda saklanan kötü şöhretli koku bezlerinin farkında olmayabilirsiniz. Doğru çalıştıklarında, her bağırsak hareketinde doğal olarak ifade edilirler, bu da dışkı yollarından geçen diğer köpekler için kokularını işaretlemeye yardımcı olur. Bu aynı zamanda köpeklerin buluştuktan sonra birbirlerini koklamalarının da sebebidir.

Anal bezler 'yedeklendiğinde' bu, evcil hayvanlarınızda evinizin arkasından veya daha da kötüsü kötü bir kokuya neden olabilir. Güçlü 'balık' kokusuyla bilindiği için, anal bezlerin kokusunu kaçıramazsınız. Tıkanmış bir anal bez de ağrınız için rahatsızlığa neden olabilir ve uygun şekilde boşaltılmazsa abse ile sonuçlanabilir. Özellikle küçük köpeklerde, anal bezlerin rahatsızlığı ve içeriğinin sızmasını önlemek için düzgün çalışmadıklarında manuel olarak ifade edilmesi gerekebilir. Etkilenen anal bezlerin bazı belirtileri şunları içerir:

 • Arkalarından kayarak
 • Arka uçlarını yalamak
 • Dışkı geçerken rahatsızlık
 • Dışkıda kan veya evcil hayvanınızın sık sık oturduğu evinizin çevresinde lekeler

Köpeğinizin pisliğinin nedeninin anal bez sorunu olduğundan korkuyorsanız, evcil hayvanınızın anal bezlerini kontrol ettirmek için veterinerinize başvurmanız en iyisidir. Fiziksel muayeneden sonra, evcil hayvanınızın anal keselerinin boyutunu manuel olarak kontrol edebilir ve gerekirse boşaltabilirler. Bu ziyarette, evcil hayvanınızın anal bez ifadeleri için ne sıklıkla görülmesi gerektiğine de karar verebilirsiniz.


Yutmadan Kaynaklanan Gaz

Köpek Osuruk Kokuyor

Gaz veya gastrointestinal rahatsızlık, kokan bir köpeğin arkasındaki başka bir neden olabilir. Ara sıra şişkinlik normaldir, ancak evcil hayvanınız her zaman gazlıymış gibi görünüyorsa veya gazının son derece güçlü bir kokusu varsa, bu daha büyük bir sorunun işareti olabilir. Evcil hayvanlarınızın bağırsaklarında hassas bir sistem vardır, bu nedenle bu dengedeki herhangi bir rahatsızlık mide rahatsızlığına neden olabilir ve şişkinliğin artmasına neden olabilecek bazı şeyler şunlardır: • Diyette değişiklik
 • Yanlış beslenme
 • Ananas gibi yeni yiyecekler yemek
 • Çöp veya sahip olmaması gereken bir şey yemek
 • Bakteriyel dengesizlik
 • Bağırsak parazitleri
 • Gastrointestinal sistemi etkileyen başka herhangi bir durum

Evcil hayvanınızın anormal miktarda gazı olduğuna inanıyorsanız, evcil hayvanınızın beslenmesinde yapabileceğiniz herhangi bir değişiklik olup olmadığını veya herhangi bir teşhis gerekip gerekmediğini görmek için veterinerinizle konuşmanızı öneririz.


Kokulu bir şeye girdim

Çöp Kutusunda Köpek

Köpeklerimizin vahşi atalarından aktarılan bir dizi içgüdülerle geldiğini sık sık unutuyoruz. Aşılanan pek sevilmeyen içgüdülerden biri, kokulu şeyler içinde yuvarlanma ihtiyaçlarıdır. Köpeğinin kakası, ölü yaban hayatı ya da kokulu çöpler olsun… Köpeğiniz hemen atlamak için bir dürtü hissedebilir.

Birçoğu bunun, avlarına gizlice yaklaşmak için kokularını maskeleme ihtiyaçlarıyla ilgili olduğuna inanıyor. Vahşi doğada köpeklerin, avları için kokularını maskelemek için yollarına çıkan keskin kokulu nesnelerin etrafında döndükleri bilinmektedir. Yavru köpeğiniz, olağanüstü kokan nesnelerden geçerken bu içgüdüye erişiyor olabilir!değişik erkek köpek isimleri

Islak Köpek Kokusu

Islak Köpek Kokusu Köpek Yavrusu

Köpeğiniz ıslandığında güçlü bir koku alıyor mu? Bu aslında tamamen normaldir. Bu, köpeğin derisinde yaşayan bakteri ve maya ile ilgilidir. Bu bakteri ve mayalar suyla temas ettiğinde, o karakteristik 'ıslak köpek kokusu' salgılarlar. Köpeğiniz kuruduktan sonra bu koku yok olduğu sürece endişelenecek bir şey yoktur!


Ciddi Tıbbi Durumlar

Köpeklerde kötü kokunun nedenleri arasında, kötü kokulu bir yavru oluşturduğu bilinen daha ciddi tıbbi koşullar vardır. Bunlar güçlü bir kokunun ardındaki daha nadir nedenler olsa da, yine de dikkate alınması gereken bir şeydir. Bu koşullardan bazıları şunları içerir:

Böbrek hastalığı: Köpeklerde böbrek hastalığı, bu hastalığın bir sonucu olarak ağızda oluşabilen ülserlerin neden olduğu kötü nefese yol açabilir.

Şeker hastalığı: Diyabetten kaynaklanan daha ciddi rahatsızlıkları olan bazı köpeklerin ağızdan gelen güçlü bir amonyak, tatlı veya meyvemsi kokuya sahip olduğu bilinmektedir.Kitleler: Topaklı ve engebeli bir köpeğiniz varsa, tıbbi müdahale olmadan ilerlerse bazı kitleler kötü kokulara neden olabilir.

Otoimmün cilt rahatsızlıkları: Cildin bazı otoimmün rahatsızlıkları ciltte yaralara neden olabilir ve bu da ciltten anormal kokulara neden olabilir.

Göz koşulları: Yavrularda akıntı, şişlik veya ağrıya neden olabilecek çeşitli göz koşulları vardır. Bu koşullar belirlenmeden bırakıldığında, hoş olmayan bir kokuya neden olabilir.

Yine, bunlar kokmuş bir köpeğin arkasındaki daha nadir nedenlerden bazıları. Yavrularınızın kokusunun, bu makalede yukarıda listelenen birçok nedenden kaynaklanması daha olasıdır.

Veteriner Ne Zaman Görülür?

Evcil hayvanınız banyodan kurtulmamış gibi görünen hoş olmayan bir koku yayıyorsa, her zaman veterinerinize bir ziyarette bulunmanız önerilir. Kokulu bir köpeğe neden olan çoğu koşul hafiftir ve tedavisi ve yönetimi oldukça kolaydır. Köpeğinizin kokusunu ne kadar hızlı ele alırsanız, sorunu çözmek o kadar kolay olur!

Son düşünceler

Bir köpeğin bilinmeyen kokusunun ardında pek çok neden vardır ve bunların tümü fark edildiğinde ele alınmalıdır. Köpeğinizin kokusunu ücretsiz tutmak söz konusu olduğunda hatırlamanız gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

 • Köpeğinizin diş sağlığına ayak uydurun
 • Herhangi bir koku, iltihap veya kızarıklık için kulaklarını aylık olarak kontrol ettiğinizden emin olun.
 • Herhangi bir cilt değişikliğine karşı veterinerinizi uyarın
 • Evcil hayvanlarınızın anal bezlerini veterinerinizin tavsiye ettiği programa göre kontrol ettirin
 • Evcil hayvanınızın düzenli fiziksel muayeneler için görülmesini sağlayın
 • Köpeğinizi düzenli olarak yıkamayı unutmayın (ayda bir veya kokulu nesnelerle temas halindeyken)

Bu sindirilecek çok fazla bilgi olsa da, köpeğinizin koktuğunun nedenlerini genellikle sadece eleme süreciyle bulabilirsiniz. Tüylü arkadaşınız için bu tavsiyelere uyarsanız, yavru köpeğinizin sunduğu tüm kokusuz kucaklamalardan yararlanabileceksiniz!

Yorumlar