Dachshund ve Beagle: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

Dachshund ve Beagle: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

karşılaştırır mısın Dachshund, Beagle'a Karşı bir sonraki bira bardağı büyüklüğünde köpek arkadaşınız için mi? Sevgi dolu doğaları, yüksek zekaları ve küçük boyutları, onları aileler için mükemmel seçimler yapar. Aslında, popülerlikleri nedeniyle, bu iki cins melezleşmeye bile başlamış ve bir tasarımcı köpek yaratmıştır. Doxle olarak adlandırılan .

Peki iki ırk nasıl karşılaştırılır? Onlar iken bazı benzerlikler paylaşın boyutlarına gelince, mizaçları ve yiyecek ihtiyaçları açısından aslında oldukça farklıdırlar. Ne kadar boş zamanınız olduğuna veya hayatınızda neler olup bittiğine bağlı olarak, bir cins diğerinden daha uygun olabilir.Aşağıdaki makalede, Beagle ve Dachshund hakkında her şeyi öğreneceksiniz. Onlarla ilgili benzer şeyleri karşılaştıracağız ve ne farklı . Ayrıca ihtiyaçlarınıza ve yaşam tarzınıza bağlı olarak hangi ırkın sizin için daha iyi olduğunu da öğreneceksiniz. Hadi atlayalım!

Irk Karşılaştırması

beagle

 • Yükseklik 13-15 inç
 • Ağırlık 15-30 Pound
 • Mizaç Arkadaş canlısı, Sevgi dolu, Meraklı
 • Enerji Ortalama
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 10-15 Yıl
 • köpek fiyatları 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

daksund • Yükseklik 8-10 inç
 • Ağırlık 16-32 Pound
 • Mizaç Sevecen, Meraklı, Koruyucu
 • Enerji Ortalama
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 10-14 Yaş
 • köpek fiyatları 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

İçindekiler

köpek mamaları

Irk Tarihi

Her iki köpek türünü de evinize kabul etmeden önce, her bir türün tarihini anlamak çok önemlidir. Hem Dachshund hem de Beagle farklı nedenlerle yetiştirilen . Enerji seviyeleri farklıdır ve farklı içgüdüleri vardır. Her bir cinsin geçmişi hakkında biraz bilgi edinelim, böylece bu bira bardağı büyüklüğündeki yavruların her birinin hayatınıza ne getireceğini anlayabilirsiniz.

dachshund'lar

Çim Açık Havada Küçük Kahverengi Köpek

Dachshund'ların çok küçük kemirgenleri ve diğer haşereleri avlama konusunda benzersiz bir geçmişi vardır.Dachshunds uzun zamandır etrafta 500 yıldan fazla . Almanya'daki yetiştiriciler, porsuk avlamalarına yardımcı olacak küçük köpeklere ihtiyaç duyuyordu. Dachshund Almanca'da 'porsuk köpek' olarak tercüme edilir.

Yüzyıllar boyunca büyüklükleri değişti, tavşanlardan tilkilere ve hatta büyük gruplar halinde yaban domuzlarına kadar her şeyi avladılar. Eşsiz büyüklükleri ve şekilleri, bugün hala uyguladıkları bir özellik olan toprağa girmelerine de izin veriyor. Bu Dachshund'u favori yapar çiftlik çevresinde haşarat avlamak için. Av arkadaşları olarak popülerler, ancak bugün aynı zamanda genellikle aile hayvanları olarak görülür .

Dachshunds aslen avcı olmasına rağmen, uzun zamandan beri bir aile köpeği olarak bir niş bulmuşlardır. Küçük, zeki ve son derece sevecen olan cins, kendisini bir ailedeki bir kişiye bağlama eğilimindedir. “Kendi” insanlarıyla birlikte olmayı severler ve yabancılara karşı oldukça şüpheci olabilirler. Dachshundlar da popüler gösteri köpekleri haline geldi.Beagle'lar

Çim Açık Havada Küçük Kahverengi Köpek

Ünlü bir av köpeği ve aile arkadaşı olan Beagle'lar dünya çapında oldukça popülerdir.

Beagle'lar veya ataları, uzun süre yetiştirildi. 2500 yıl önce antik Yunanistan'da . Benzer ırkları tanımlayan kayıtlar, erken ortaçağ İngiltere'sinde ortaya çıkıyor, ancak bu köpekler yavaş koşuculardı. Ancak, onlar ata olabilirler modern Beagle'ın .

Bu 19. yüzyıl İngiltere'sinde tanıtıldı. Tilki avcılığının popülaritesi artmıştı ve avcılara eşlik edebilecek bir köpeğe ihtiyaç duyulmasına neden oldu. Sonuç, her zaman popüler olan Beagle oldu. Son birkaç yüzyılda hem misafirperver hem de misafirperver olarak tanınmaya başladılar. aile refakatçisi ve avcı yardımcısı .

Beagle'ın tanıdık geldiğini düşünüyorsanız, bunun nedeni popüler kültürde iyi tanınmaları ve genellikle Hollywood filmlerinde ve çizgi filmlerinde yıldız olmalarıdır. Snoopy, büyük ihtimalle dünyanın en ünlü Beagle'ı .Görünüm

Çimenlerde Çalışan İki Küçük Köpek

Her iki köpek de boyut olarak benzerdir, ancak görünüşte çok belirgin farklılıklar vardır.

Beagle'lar, görünüşleri söz konusu olduğunda çok az tutarlılığa sahiptir. Yetiştiriciler, Beagle renklendirme ve desenleri söz konusu olduğunda genellikle “her şeyin yolunda gittiğini” söylerler. Bununla birlikte, en yaygın kombinasyon, beyaz bir göbek, bacaklar ve kuyruk ile başları ve sırtları boyunca siyah veya kahverengidir. Bu cins için alışılmadık bir şey değil benekli desenler var ceketleri boyunca. Onlar ağır kulaklara sahip olmak sarkık ve tıknaz, kaslı bir vücut. 13 veya 15 inç boyunda durabilirler.

Dachshund'ların ise belirgin bir özelliği vardır. klasik görünüm . Genellikle 'sosis köpekleri' veya 'sosis' olarak adlandırılan Dachshund, uzun vücut ve bodur bacaklar . Amerika Birleşik Devletleri safkan köpek standartları onları üç boyuta ayırır: minyatür, standart ve tweenie. Standart büyüklükteki yavrular 16-32 pound, Tweenies 11-16 pound ve minyatür Dachshunds genellikle 11 poundun altında. Dachshund paltoları düz, tel tüylü veya uzun tüylü olabilir.

Mizaç

Kahverengi Köpek, Tan Beyaz ve Siyah Köpeğin Yanında

Her iki cins de çok aile dostudur ve çocuklarla iyi geçinir.Beagle'lar zeki, sosyal köpeklerdir. bir ailenin parçası olmayı sevmek . İnatçı bir yanları var, bu da eğitimin zor olabileceği anlamına geliyor. Ancak bir kez eğitildiklerinde, işbirlikçi ve itaatkar köpeklerdir. Başlarını belaya sokmayı ve yaramazlık yapmayı çok severler ki bu hayatları boyunca devam ederler.

Erken sosyalleşme, insan aile üyeleriyle nazikçe etkileşim kurmayı öğrenmelerine yardımcı olur. Ancak sosyal olmaya devam ederler ve hayatları boyunca arkadaşlığı severler, yalnızlığa arkadaşlık etmeyi tercih ederler.

Dachshund'ların canlı, sosyal bir kişiliği vardır. oyuncu ve sevecen . Bazen inatçı olabilirler, ancak küçük boyutlarına rağmen aynı zamanda cesurdurlar. Bir av köpeği olarak başlamaları, onlara bağımsız bir çizgi kazandırdı ve kendilerine güvenen ve sağlam ayaklı oldukları biliniyor. Özellikle boyutlarına göre bazen biraz fazla özgüvenli olabilirler.Dachshund'lar sevecendir ve ailelerinden bir kişiye bağlanabilirler. Bu, evcil hayvanlar veya insan aile üyeleri arasında kıskançlığa yol açabilir. Dachshunds şaşırtıcı bir şekilde agresif olduğu bilinen bağlı olduklarında. Bu cinsi çok erken sosyalleştirerek bunu ele almak isteyeceksiniz.

Egzersiz yapmak

Egzersiz Yapan İki Küçük ve Zeki Köpek

Dachshund'lar ikisi arasında biraz daha az aktiftir, ancak her ikisinin de hala açık havada günlük egzersiz yapması gerekir.

Genç köpekler olarak, Beagle'lar son derece enerjiktir ve çok fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. zamanın dışında . Sahipleriyle birlikte koşmayı ve yürüyüş yapmayı severler. Ancak, sahipleri onları gözetimsiz olarak asla dışarıda bırakmamalıdır. Avlanma içgüdüleri onları dolaşmaya meyilli kılar.

Yaşla birlikte, Beagle'lar daha uyuşuk hale gelebilir ve günü güneşte uyuklayarak geçirmek istiyorum. Ancak, onlara güçlü bir fitness rutini sağlamaya devam etmek çok önemlidir. Cins, diğer birçok sağlık sorununa neden olabilen obeziteye karşı hassastır.Dachshund'ların düzenli ihtiyacı var, hafif egzersiz birkaç nedenden dolayı. Cins obez olmaya eğilimlidir, bu nedenle günlük yürüyüşler önemlidir. Ancak başka bir nedenden dolayı da hayati önem taşımaktadır. Dachshund'ların omurgalarına veya kalçalarına zarar vermemek için sırtlarındaki kasları oluşturması ve sürdürmesi gerekir. Sahipler, köpeklerinin mobilyalardan atlamalarına veya mümkünse alt kata koşmalarına asla izin vermemelidir. Dachshund'lar kendi başlarına dışarıda olmaktan hoşlanmazlar - sahipleriyle birlikte egzersiz yapmayı tercih ederler.

Eğitim

İki Çok Küçük Akıllı Köpek Eğitimi

Her iki cins de dik başlı ve bağımsız olabilir, bu da eğitimi zorlaştırır.

Beagle'lar doğal olarak dik başlıdır ve bu da eğitimi zorlaştırabilir. Ancak, bir ailedeki yerlerini öğrenmelerini sağlamak hayati bir süreçtir. Beagle'lar antrenman yaparken gelişirler zihinsel uyarımı ve oyunları içerir . Olumlu pekiştirme en iyi sonuçları verir. Öte yandan, azarlama veya cezalandırma, onların vazgeçmesine neden olabilir.

Dachshund'lar doğal olarak inatçı ve bağımsızdır, bu nedenle eğitim zor olabilir. Bunu yapmanın en iyi yolu, onların oyunları, övgüleri ve ödülleri seven sevecen doğasından yararlanmaktır. Onları cezalandırmak veya olumsuz pekiştireçler kullanmak başarılı olma ihtimali düşük . Bunun yerine, duygularını incitecek ve eğitime olan ilgilerini kaybetmelerine neden olacaktır.

Dachshund'ların bazen eve uğraması zordur. sandık eğitimi onlar için etkili bir ev kırma yöntemi olabilir. Aynı şekilde küçük yaştan itibaren diğer insanlara ve hayvanlara alışmasını sağlayın. Bu onların kıskanç doğasını yumuşatmaya yardımcı olacaktır.

Tasma eğitimi söz konusu olduğunda, Dachshund'ları eğitmek, vücut şekilleri nedeniyle Beagle'lardan biraz daha zor olabilir. Her iki cins için de koşum eğitimi öneriyoruz. Uzun gövdeleri nedeniyle, Dachshund'ların koşumlara ihtiyacı var vücutlarına uyan, Beagle'lar herhangi bir koşum takımını kullanabilir daha küçük köpekler için.

Sağlık

Siyah Köpek ve Beyaz Köpek Açık Havada

Her iki köpek türü de sağlıklıdır ancak birkaç genetik sağlık bozukluğu potansiyeline sahiptir.

Hem Beagle'lar hem de Dachshund'lar, birçok safkan köpek gibi genetik olarak eğimli belirli sağlık koşullarına yöneliktir. Bunlardan bazılarının ilaçla tedavisi kolaydır, bazılarının ise düzeltilmesi için ameliyat gerekebilir.

Beagle Sağlık Sorunları

Onların yüzünden daha küçük gen havuzu ve fiziksel özellikler , Beagle'lar belirli sağlık sorunları geliştirme eğilimindedir. Tüm Beagle'larda bu sorunlar yoktur, ancak bunları geliştirme şansları çoğu köpekten daha yüksektir.

Beagle'ların karşılaşacağı en yaygın durumlar göz hastalıkları, nörolojik problemler ve hipotiroidizmdir. Her durum farklı bir risk taşır ve bazıları genetiktir.

Dachshund Sağlık Sorunları

Dachshunds genellikle uzun ömürlü sağlıklı köpekler . Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmaları koşuluyla 16 yıla kadar yaşayabilirler. Bununla birlikte, birçok köpek ırkı gibi, Dachshund'lar da birkaç sağlık durumuna yatkındır.

Bu en yaygın sağlık koşulları arasında omurga sorunları, cushing hastalığı ve şişkinlik (Dachshund'un benzersiz şekli nedeniyle) bulunur.

Her İki Irkta da Yaygın Sağlık Sorunları

Beagle'lar ve Dachshund'lar da aynı sağlık sorunlarından bazılarına eğilimlidir. Bunun nedeni, küçük boyutları ve kısıtlı gen havuzlarıdır. Bunlara kulak enfeksiyonları ve obezite dahildir.

Çünkü hem Dachshunds hem de Beagle'lar basmakalıp sarkık kulaklar , daha yüksek oranda kulak enfeksiyonuna sahiptirler. Bunlar, bakteriler kulak kanalına sıkıştığında meydana gelir. Sahipler, genellikle köpeklerinin kulaklarını düzenli olarak temizleyerek bunları yönetebilirler.

Hem Dachshund'ların hem de Beagle'ların özellikle yaşlandıkça obez olma şansı yüksektir. Obezite, spinal malformasyonlar, diyabet, kalp hastalığı ve daha fazlası gibi diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinden ciddidir.

Beslenme

Köpek Maması Yiyen İki Çok Küçük Köpek

Her iki köpek türü de, küçük ırklar için üretilmiş, yaşa uygun, yüksek kaliteli bir köpek maması yiyecektir.

Sahipler, Beagle'larını veterinerlerinin talimatlarına göre beslemelidir. Her köpeğin diyeti, bireysel sağlık ihtiyaçlarına bağlı olacaktır. Bununla birlikte, genel olarak, iyi bir diyet şunlardan oluşur: yüksek kaliteli köpek maması ılımlı miktarlarda verilir.

Beagle'ların obez olma yönünde genetik bir eğilimi vardır, bu nedenle ılımlılık anahtardır. Sofra artıkları için yalvararak düzeltilemez olabilirler, ancak bunları düzenli olarak verme dürtüsüne direnirler. Beslenme söz konusu olduğunda, beslenme seanslarını günde 2-3 farklı küçük beslemeye bölün. Beagle'lar tipik olarak yiyecek hakkında 1,5 ila 3 bardak aktivite seviyelerine bağlı olarak günde kuru kibble.

Dachshund beslenmesiyle ilgili temel sorun, sağlıklı bir kiloda kalmalarını sağlamaktır. Cins ayrıca diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen obez olma eğilimindedir. Aşırı kilo, Dachshund'un omuriliğini zorlayarak fıtıklaşmış disklere yol açabilir. Bunlar neden olabilir aşırı ağrı veya hatta felç . Beagle'a benzer, çoğu Dachshund yemek etrafında 1,5 ila 3 bardak boyutlarına bağlı olarak günlük köpek maması.

Sahipler, köpeklerini veterinerin talimatlarına göre idareli beslemeli ve her gün egzersiz yapmalarına yardımcı olmalıdır. Dachshund sofra artıklarını vermeyin veya bunu yalnızca nadir bir muamele olarak yapın.

tımar

İki Küçük Köpek Yıkanıyor

Her iki ırkın da bakımı oldukça kolaydır ancak düzenli bir banyo programına ihtiyaç duyacaktır.

Kısa, suya dayanıklı kürkleri olduğundan, çoğu Beagle için temel bir bakım rutini yeterlidir. Beagle'lar oldukça tutarlı bir şekilde dökmek , ama onların paltoları eğilimli değil fazla kir veya enkaz taşımak. Ancak kulakları sarktığı için enfeksiyondan kaçınmak için sık sık temizlemek önemlidir.

Dachshund'ların da aynı nedenle düzenli kulak temizliğine ihtiyacı vardır. Her iki cins de tırnaklarının kesilmesinden ve dişlerinin ayda bir veya daha sık temizlenmesinden fayda sağlar.

Dachshund'lar olabilir üç farklı kürk türünden biri , farklı bakım ihtiyaçlarını gösterir. Genel olarak, Dachshund'ların oldukça temiz kürkleri vardır ve sadece orta miktarda tüy dökerler.

Düz saçlı Dachshund'ların çok az bakıma ihtiyacı vardır. Sahipler, kürklerini en iyi durumda tutmak için ara sıra onlara bir mendil veya fırça verebilir. Öte yandan, uzun tüylü Dachshund'ların daha düzenli fırçalamaya ihtiyaç duyması muhtemeldir.

Bu arada, tel saçlı Dachshunds önemli, düzenli tımar gerekir şık ve rahat kalmak için. Bu sadece fırçalamayı değil, aynı zamanda elle sıyırma her yıl birkaç kez. Sahipler ayrıca, gözlerini ve ağızlarını temiz tutmak için kablolu Dachshunds'un yüz kıllarını birkaç haftada bir kesmek isteyebilirler.

köpek fiyatları

Açık Havada İki Küçük Irk Yavru Köpek

Her iki köpek türünden bir köpek yavrusu için 1.000 doların kuzeyini ödemeyi bekleyin.

Safkan köpek yavrularının pahalı olması şaşırtıcı olmamalı. Bu fiyat, kullandığınız yetiştiriciye ve yavrunun soyuna, sağlığına, yaşına ve fiziksel özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Eşsiz bir renk deseni veya daha uzun tüylü bir köpeği sahipleniyorsanız, daha nadir oldukları için biraz daha fazla ödeme yapmanız gerekebilir. Ayrıca şampiyona yetiştirme hatlarından bir köpek yavrusu satın alıyorsanız daha fazla para harcarsınız.

avustralya çobanı için sandık boyutu

Genel olarak, bir Beagle köpek yavrusu için şunları planlamalısınız: 1.000 ila 3.000 ABD Doları arasında harcamak . Gösteri için kullanılan veya özellikle bir av yetiştirme hattından gelen köpekler genellikle bunun üst sınırına mal olur.

Bir Dachshund köpek yavrusu satın almak arasında değişebilir 1.000 $ ve üstü Barınak yerine nitelikli bir yetiştiriciden evlat ediniyorsanız. Uzun tüylü Dachshunds biraz daha nadirdir ve biraz daha pahalıdır. Ayrıca, merled veya benekli palto yavruları daha pahalıdır.

Son düşünceler

Bir köpek almayı düşünüyorsanız, hem Beagle hem de Dachshunds ikisi de mükemmel seçimler . Sevimli doğaları ve yüksek zekaları, onları yüzyıllardır popüler seçimler haline getirmiştir. Ancak, bir karar vermeden önce düşünülmesi gereken birçok şey var.

Örneğin, her cinsin kendine özgü sağlık ihtiyaçları vardır. Dachshund'lar omurgalarıyla ilgili problemler geliştirmeye eğilimliyken, Beagle'lar son derece aktif . Her iki cins de benzer sağlık sorunları geliştirmekle yükümlüdür.

Beagle'lar daha enerjiktir ve yaramaz olabilir, ev eşyalarını çiğneyebilir ve yemeğe girebilir. Dachshund'ları eğitmek daha kolaydır ancak her zaman sahiplerinin yanında olmak isterler. Her iki cins de diğerinden daha iyi veya daha kötü değildir, ancak biri ailenize daha uygun olabilir.

Yorumlar