10 DIY Köpek Bakım Önerisi: Yavru Köpeğinizi Bütçeyle Temiz Tutun

10 DIY Köpek Bakım Önerisi: Yavru Köpeğinizi Bütçeyle Temiz Tutun

Yavrularımız kir ve çamuru neredeyse bizi sevdikleri kadar severler. Etrafta zıplamak ve kirlenmek için mümkün olan her fırsatı değerlendirecekler, bu nedenle uygun şekilde tımar ve banyo yapmak onların sağlığı ve akıl sağlığınız için çok önemlidir.

Temiz ve taze bir köpeğe sarılmaktan daha iyi bir şey yoktur, ancak onları bu şekilde elde etmek her zaman kolay değildir. Yavru köpeğinize başkasının eline güvenmiyorsanız, köpeğinizi düzenli olarak bakıma götürmek pahalı ve hatta endişe verici olabilir.Köpeğinizi evde tımar ederek biraz para biriktirmek istiyorsanız, akılda tutulması gereken bazı kritik faktörler vardır. Hem siz hem de köpeğiniz için tımar etmeyi daha rahat ve keyifli hale getirecek bazı ipuçları.

Bakımın Faydaları

İpuçlarına dalmadan önce, ilk olarak uygun tımarın önemi . Köpeğinizi temiz tutmak, güzel koktuğundan ve evinizin her yerinde pençe izleri bırakmamasından çok daha fazlasını gerektirir. Bir yavrunun temizliği, sağlığı ve rutini olması için hayati önem taşır dökülmeyi azaltabilir kaşınma ve tahriş.blue nose pitbull yavruları

Yapabileceğiniz en iyi şey, köpeğinizin beklediği öngörülebilir bir rutine sahip olmaktır. Çocuğu yatağa yatırırken yaptığınız gibi içinden geçtiğiniz bir süreç oluşturun. Her seferinde aynı adımları uygulayarak köpeğinizi banyo zamanı havasına sokun.

Her köpek aynı değildir, bu yüzden hepsi dişlerini fırçalama veya banyo yapma fikrini iyi kabul etmeyeceklerdir, bu nedenle bu, sizin ve yolu devralacak potansiyel bakıcı için kritik bir adımdır. Tımar, köpeğinizin sağlığı için önemlidir, çünkü tüylerinin güzel ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Yavru köpeğinizin ev veya çevresel alerjenlerden alerjisi veya rahatsızlığı varsa, tutarlı banyo yararlıdır.

İleriye Planlama

Yavru köpeğinizi tımar etme işinin çoğu siz başlamadan önce gelir. Köpeğiniz gergin olup olmadığınızı söyleyebilir ve eğer yavrularınız bunu fark ederse, gergin olacaklar ve bu da tüm süreci çok daha zor hale getirecektir.Bu nedenle, her seferinde bir dizi prosedürü takip etmek çok önemlidir. Bir rutin oluşturmak istersiniz, böylece bekleyeceklerini bilirler ve köpeğiniz size güvenebileceğini bilir. Bu durumda güçlü olmanız için size güvenirler, böylece güven aşılamazsanız saldırgan olabilirler.

Sahip olduğunuz köpeğin türüne bağlı olarak, birkaç saatliğine bu işin içinde olabilirsiniz, bu nedenle tüm bakım araçlarınızı vaktinden önce ayarlayarak ve güzel bir zaman dilimini engelleyerek ileriye dönük plan yapmak istersiniz, böylece acele etmeniz gerekmez. Herhangi bir noktada. Tımarın çoğunun üstesinden gelmek için yeterli zamanınız olduğundan emin olun, böylece yavrularınız davranıyorsa zamanınız tükenmez.

Doğru Araçlara Sahip Olmak

Uygun silahlar olmadan savaşa giremezsiniz, bu yüzden doğru aletler olmadan köpeğinize saldırmamalısınız. Köpeğiniz için doğru bakım araçlarına sahip olmamak, sadece işi zorlaştırmaz, aynı zamanda sonuç olarak onlara zarar verebilirsiniz.Köpeklerin birçok farklı tüy tipi vardır, bu yüzden doğru fırçalara sahip olduğunuzdan emin olmak istersiniz. Kıl fırçalar çoğu saç tipi için en iyi sonucu verir ve hile yapmalıdır. Uzun tüylü köpekler, paspasları kırmaya yardımcı olmak için tel fırça gerektirir. Yavru köpeğinizin daha sert paspasları varsa, onlara bakmaya yardımcı olması için bir paspas kırıcı veya tırmık da alabilirsiniz.

Tırnakları kesmek, köpeğinizi tımar etmenin en stresli kısımlarından biridir, bu yüzden mümkün olduğunca basit hale getirmek istersiniz. Irkınız için doğru boyutta tırnak makasına sahip olduğunuzdan emin olun ve size sunulan seçenekleri göz önünde bulundurun.

Şampuan, çok fazla dikkat gerektiren başka bir önemli araçtır. Bu konuda ucuza gidemezsiniz ve köpek şampuanını okuduğunuzdan emin olun, böylece farklı türleri anlarsınız.

Her saç tipi farklı bir şampuan gerektirir ve bazı köpeklerin alerjisi varken diğerleri saç kremi gerektirir. Şampuan, yavru köpeğinizi tımar ederken araştırmak için en önemli araçlardan biridir.Sık Sık Fırçala

Fırçalamak, köpeğinizi temiz tutmanın birincil yoludur. Pek çok köpek uzmanı, cildini kurutabileceği için sık banyo yapmayı önermiyor, ancak köpeğinizi fazla fırçalayabileceğinizi asla söylemiyorlar. Diğer her şeyde olduğu gibi, sıklığı azaltırken her seansın süresini kademeli olarak artırana kadar kısa günlük diş fırçalamalardan oluşan bir rutin oluşturmak en iyisidir.

Fırçalama sürecini yavrularınız için olabildiğince rahat hale getirebilmeniz için doğru türden fırçayı kullanmak önemlidir. Yanlış tipte fırçanın kullanılması saçı çekerek ağrıya neden olabilir. Köpeğiniz ağır bir köpek kulübesiyse, onları dışarıda fırçalamayı düşünün.

Az Yıkanın

Köpek sahiplerinin sorduğu en büyük sorulardan biri, 'köpeğimi ne sıklıkla yıkamalıyım? Bunun cevabı birkaç farklı faktöre bağlıdır. Köpeğinizin uzun tüyleri varsa, kısa tüylü köpeklerden daha sık banyo yapmaları gerekecektir. Yavru köpeğiniz dışarıda çoksa, daha fazla banyoya ihtiyaç duyacaktır ve belirli alerjileri varsa, daha az veya daha fazla banyo gerektirebilir.

Çoğu uzman, yavrularınızı en az üç ayda bir yıkamanızı önerir, ancak kesin Boxers gibi köpek ırkları Yılda ikiden fazla banyo gerektirmeyebilir çünkü genellikle kendi başlarına temiz kalırlar.Banyo söz konusu olduğunda, kararınızı kullanın. Köpeğiniz kokuyorsa, büyük olasılıkla banyoya ihtiyacı vardır. Köpeğinizi öyle hissettiğiniz için yıkamayın. Bir köpeğin cildinde, onları korumak ve tüy büyümesini desteklemek için gerekli olan doğal yağlar bulunur. Onları çok sık yıkarsanız, derileri kurur, tahriş olur ve hatta enfeksiyon kapar.

Belirli Bir Şampuan Kullanın

Köpeğiniz için doğru şampuanı seçmekten daha önemli olan birkaç şey vardır. Raftan bir tane almayı düşünmeden önce, cinsine ve derisine uygun olduğundan emin olmak istersiniz. Hassas ciltleri varsa, bunun gibi şampuanlar harika bir seçimdir. Köpeğinizin cinsi veya tüyü için bir şampuan seçmek de akıllıca olacaktır. Yavru köpeğiniz bir golden retriever ise, muhtemelen farklı bir şampuana ihtiyacım var -den Husky'ninki . İklim, sıcaklık ve cilt koşullarının da etkisi olacaktır.

Farklı ihtiyaçları karşılamak için birçok farklı şampuan mevcuttur. Bazı nemlendirici şampuanlar, kuru ve kaşıntılı cildi tedavi etmek için ideal olan vitaminler, yulaf ezmesi ve bal içerir. Üretilen şampuanların çoğu, köpeğinizin cildinde alerjiye neden olan zararlı bileşenler, boyalar ve kokular içerir.Yavru köpeğinizden o taze kokuyu almakta zorlanıyorsanız, kokunun uzun süre dayanacağını vaat eden koku giderici bir şampuandan yararlanabilirler. Bu tür bir şampuanı seçerken yapay koku içermeyen bir şampuanı satın almanız çok önemlidir.

Keçeleşmiş Saç

Paspaslar cildi çekerek ağrıya ve tahrişe neden olur. Yavru köpeğinizin tüyleri keçeleşmişse makasla kesmemek önemlidir çünkü bilmeden derisini kesebilirsiniz. Şirketler sürekli olarak keçeleşen kürklere yardımcı olmak için özel şampuanlar yaparlar, ancak bunun olmasını önlemenin en iyi yolu sık fırçalamaktır.

Bir çok uzun tüylü ırkta paspaslanma yaygındır. hem de kıdemli yavrular . Yavru köpeğinizde paspas varsa, normal diş fırçalama alışkanlıklarını büyük olasılıkla köpek kılı kesme makineleri ile düzeltme .

Tırnak Kırpma

Çoğu köpek, bir noktada tırnak kesimine ihtiyaç duyar, bu yüzden tırnaklarına göz kulak olmak istersiniz. Bunun etrafında bir rutin oluşturmak istediğiniz her şey gibi ve normal tımarları sırasında tırnaklarını kırpmak onlar için çok fazlaysa, onları tımar ettikten sonraki gün yapabilirsiniz.Pek çok insan, köpeğinin tırnaklarını ne zaman kesmesi gerektiğinden emin değildir ve uyulması gereken iyi bir kural; bildiğiniz sert bir zeminde köpeklerinizin tırnaklarını duyabildiğiniz zaman, zamanı gelmiştir. Her çivi kesiği arasında, yavru köpeğinizi iyi davranış için ödüllendirdiğinizden emin olun ve acele etmeyin, böylece hızlıca kesmeyin.

Hızlı, beyaz tırnakların içindeki pembe alandır. Çivinin ortasında küçük siyah bir nokta göreceksiniz. Durmanız gerektiğini bildiğiniz bu siyah alanı görmeye başladığınızda yolunuzu çiziyorsunuz. Kullanma dremel gibi bir alet yardım edebilir.

Dışarıda Bakım Yapmayı Düşünün

Verdiğim en iyi kararlardan biri, yavrumu dışarıda tımarlamaktı. Köpeğim hortumu seviyor ve bunu acı çekmesi gereken bir şey olarak görmüyor. Köpeğinizi dışarıda tımar etmek onu sadece onlar için daha eğlenceli hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda temizliği sizin için kolaylaştırır.

Sadece kötü alışkanlıklar yaratmaya dikkat edin. Yavru köpeğinizi her zaman dışarıda yıkarsanız, içeride yapmaya çalışmak onları fırlatıp kötü davranışlara neden olabilir.

sert köpek isimleri

Ara Verin ve Eğlenceli Hale Getirin

Özellikle başlangıçta köpeğinizin davranışına dikkat edin. Eğer köpek yavrusu stresli görünüyorsa, yaptığınız şey onlar için çok fazlaysa, durun. Bir ara verin, köpeğinizi bir ödülle ödüllendirin, köpeğinizin tekrar rahat hissetmesi için yapmanız gerekenleri yapın. Köpeğinizin duygularınızı oynadığını unutmayın, bu nedenle bir bakım seansı sırasında hareket ettikleri için onlara asla üzülmeyin.

Onları tımar ederken iyi vakit geçirerek köpeğinizle anılar oluşturun. Yavru köpeğiniz eğleniyorsa, o zaman tımar zamanına çabucak ısınacak ve bu zamanı gelecekte sizinle geçirmeyi dört gözle bekleyeceklerdir.

Köpeğinizin mükemmel olmadığını ve hatalı davranacağını ve özellikle başlangıçta sizi strese sokacağını anlayın. Güç verin ve ne kadar çok yaparsanız tımarın daha iyi olacağını bilin.

Yaygın hatalar

Köpeğiniz için en iyisini istiyorsunuz ve onları nasıl düzgün bir şekilde bakım yapacağınızı anlamak başarınızın anahtarıdır. Ne tür bir köpeğiniz olursa olsun, hepimizin arada sırada biraz yardıma ihtiyacı vardır. İşte köpek sahiplerinin yavrularını temizlemeye çalışırken yaptıkları en yaygın hatalardan bazıları.

  • Hazırlık eksikliği - Hayattaki her şey az miktarda eğitim ve hazırlık gerektirir. Burada bunu okuyarak, yavru köpeğinizi düzgün bir şekilde tımar etmek için zaten büyük bir adım attınız. Yeni bir yavru köpeğiniz varsa, iyi alışkanlıkların nasıl geliştirileceğini anladığınızdan emin olmak istersiniz. Neyse ki, birçok köpek banyodan hoşlanır ancak köpeğiniz hoşlanmıyorsa, paniğe kapılmayın.
  • Yeterince fırçalamamak - Bu sorun uzun tüylü köpekler için geçerlidir. Uzun tüylü yavrunuzu suyla ıslattığınızda, paspaslama yaşama olasılıkları artar. Banyodan önce ve saçları hala ıslakken hemen sonra köpeğinizi iyice fırçaladığınızdan emin olmak istersiniz. Yapabiliyorsanız, çoğunlukla kuruduktan sonra tekrar fırçalayın. Düzenli olarak programlanmış fırçalama, keçeleşmemelerini sağlayacaktır.
  • Kötü alışkanlıklar yaratmak - Kötü alışkanlıklar çok büyüktür. Köpeğinizin işe koyulduğunuzu ve bunun oyun zamanı olmadığını anladığından emin olmalısınız. Evcil hayvan sahibi olarak, bunun oyun zamanı olmadığını da anlamanız gerekir. Yavru köpeğinizi yıkamak ve sonra bir süre hortumla oynamak eğlenceli görünebilir, ancak bu iyi alışkanlıkları pekiştirmez.

Tımar etmeye başladığınızda her seferinde aynı şeyi yapmanız gerekir. Köpeğiniz aynı zamanda belirli alanlara dokunmaya alışkın değildir, bu nedenle onlara bu alanlar işlendiğinde kaçmayı veya zıplamayı öğretmek istemezsiniz. Sıkı kurallara uymak, sizin için ve ayrıca daha sonra yavrularınıza bakabilecek bakıcılar için tımar etmeyi kolaylaştıracaktır.

Son düşünceler

Bakım, köpek sağlığının önemli bir parçasıdır ve ciddiye almak isteyeceğiniz bir şeydir. Her köpek farklıdır ve her cinsin kendine özgü gereksinimleri vardır, bu da bir evcil hayvan sahibi olarak güncel ve bilgili olmanız gerektiği anlamına gelir.

Köpeğinizi tımar ederken birçok şey ters gidebilir ve sadece bir şey doğru gidebilir. Yavru köpeğinizin banyodan zevk almasını sağlayan olumlu alışkanlıklar yarattığınızdan ve işi doğru yapmak için her zaman uygun araçları kullandığınızdan emin olun.

Yorumlar