Yaşlı Köpekler: Yaşlı Köpeklere Nasıl Bakılır (10 Önemli İpucu)

Yaşlı Köpekler: Yaşlı Köpeklere Nasıl Bakılır (10 Önemli İpucu)

Köpeğinizi sevdiğiniz zaman, asla yaşlanmasını istemezsiniz. Ancak bir gün, yavrularınız yaşlanma belirtilerini göstermeye başlayacak. Ağzı grileşmeye başlayacak, yürürken daha sert olabilir ve köpeğiniz bir zamanlar olabildiğince uzağa yürüyemeyebilir. Öyleyse, şimdi köpeğinizin sonraki yıllarında rahat etmesi için yaşam tarzınızda ayarlamalar yapmaya başlamanın zamanı geldi.

Yaşlı köpeklerin bakımı çok fazla yavru köpeklere bakmak gibi belirli şekillerde. Her ikisi de daha yüksek düzeyde denetim ve daha fazla dikkat gerektirir. Aşağıdaki gibi özel araçlar da kullanmanız gerekebilir. asansör koşum vücutlarının tam potansiyeliyle çalışmasını sağlamak için.Bu yazıda, sadık arkadaşınızın mutlu bir emeklilik geçirmesini nasıl sağlayacağınız konusunda size bazı iyi tavsiyeler veriyoruz. Ayrıca, yaşlı köpeklerde dikkat etmeniz gereken bazı yaygın sağlık sorunlarını tartışıyoruz.

Kıdemli Yıllar

Bir köpeğin yaşlı olduğu yaş, bir dereceye kadar cinsine bağlıdır. Genel olarak, teriyer ve Chihuahua gibi daha küçük köpekler en uzun yaşarlar, on veya 12 yaşına gelene kadar yaşlılık yıllarına girmezler. Ölçeğin diğer ucunda, Great Danes gibi dev ırkların beş veya altı yaşlarında yaşlı olduğu söyleniyor.Bununla birlikte, uygun tıbbi tedavi ve önleyici bakımla, köpeğinizin sonraki yılları yine de mutlu ve aktif olabilir.

Kıdemli Bakım

İşte yaşlı köpeğinizi sağlıklı tutmak için en iyi ipuçlarımız.

Diş Bakımı

Köpeğinizin iyi diş hijyeni hayatı boyunca çok önemlidir, ancak bakımının bu yönü yaşlandıkça özellikle önemli hale gelir.Köpeğinizin dişlerini düzenli olarak fırçalayarak ve veterineriniz tarafından profesyonel bir şekilde temizlettirerek, evcil hayvanınızın düzgün yemesini engelleyebilecek ağrılı diş ve diş eti hastalığının başlamasını önleyebilirsiniz.

Beslenme

Yaşlı köpeklerin genellikle iştahsızlık, yiyeceklerini çiğneme sorunları, obezite ve sindirim sorunları gibi beslenme sorunları vardır.

Veterineriniz, yaşlı köpeğiniz için en iyi beslenme planı konusunda size tavsiyede bulunacaktır. Köpeğin diyetine daha fazla lif eklemeniz gerekebilir. yüksek lifli bir köpek maması seçmek sindirimine yardımcı olmak için. Ayrıca evcil hayvanınızı sağlıklı bir kiloda tutmak için karbonhidrat alımını azaltmanız gerekebilir. Ayrıca balık yağı ekleyerek ve glukozamin açısından zengin besinler artritik köpeklerde eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir ile gitmeniz gerekebilir düşük kalorili kıdemli yemek köpeğinizin ağırlığını da kontrol altında tutmak için.Egzersiz yapmak

Tıpkı yaşlı yetişkinler gibi, yaşlı köpekler de keyif aldıkları egzersizden zevk alırken acı çekebilir ve zorluk çekebilirler. Köpeğiniz yine de kısa yürüyüşlerden keyif alacak, ancak hiçbir problemin gelişmediğinden emin olmak için yürüyüşüne ve nefes alışına dikkat etmelisiniz.

kıdemli köpek araçları

Yine, tıpkı yaşlı bir yetişkin gibi, köpeğinizin beyninin de aktif tutulması gerekir. Köpeğinizi eğlendirmek ve zinde kalmasını sağlamak için yemek bulmacaları gibi etkileşimli oyunları kullanmayı deneyin.

Ups Kontrol Et

Normalde köpeğinizi her yıl sağlık kontrolü için veterinere götürmelisiniz. Bu ziyaret genellikle köpeğinizin aşılarının son tarihe denk gelir. Yaşlanan köpekler, daha sık rutin veteriner ziyaretleri yapmalıdır. Ama neden?

Daha yaşlı köpekler, yaşla ilgili sağlık sorunlarına daha duyarlıdır ve ek diş bakımı da gerektirebilir. Retrieverler ve Alman çobanları da dahil olmak üzere bazı ırklar aşağıdaki gibi koşullara eğilimlidir: kalça displazisi ve belirli kanser türleri. Bu tür sorunları yeterince erken tespit etmek, veterinerinizin, köpeğiniz için önemli sorunlar haline gelmeden önce onları tedavi etmesine izin verebilir.Ev Yardımı

Köpeğinizi evde bir köpek yavrusu olarak karşıladığınızda, evinizi ve bahçenizi köpek yavrusu için uygun hale getirmeniz gerekiyordu. Şimdi, köpeğinizin sonraki yıllarında, evinizde ayarlamalar yapmanız gerekebilir.

Örneğin, köpeğiniz artriti varsa ve onu parka götürdüğünüzde arabanıza binmekte zorlanıyorsa, hayatı onun için kolaylaştırmak için özel bir köpek rampası almayı düşünün. Köpeğinizin görme yeteneği kötüleşiyorsa, köpeğinizin nerede bulacağını bilmesi için suyunu ve mamasını her gün aynı yere koyduğunuzdan emin olun.

Köpeğinizin yatağını ısıtılmış bir yatakla değiştirmeyi düşünebilirsiniz, özellikle eklemleri sertse veya kışların soğuk olduğu bir bölgede yaşıyorsanız.

Yaşlı köpekler, özellikle uzun bir kestikten sonra genellikle ayağa kalkmakta güçlük çekerler. Köpeğinizin yatağını, yaralanmaya neden olabilecek kazara düşmeleri veya kaymaları önlemek için evcil hayvanınızın iyi çekiş gücüne sahip olacağı bir yüzeye koyun.Gözlemci Olun

Evcil hayvanınızın davranış şeklindeki değişiklikler olası sağlık sorunları için kırmızı bayrak olabileceğinden, köpeğinizin davranışına çok dikkat edin. Örneğin, genellikle açgözlü köpeğiniz yemeğinden çıkmaya başlarsa, diş sorunları veya veterinerlik araştırması gerektiren gastrointestinal bir sorun olabilir.

Köpeğinizi her gün gördüğünüzde, evcil hayvanınızın ruh hali, iştahı, kilosu ve davranışındaki değişiklikleri kaybetmek kolay olabilir. Köpeğinizdeki önemli değişiklikleri gözden kaçırmamak için bir günlük tutmaya başlayın. Dikkatli olduğunuzdan emin olmak istersiniz, böylece köpeğinizin sahip olabileceği ruh hali değişikliklerini daha endişeli hale getirebilir veya insanlarla daha az sosyal .

Köpek Yatakları

Yaşlı köpeğiniz muhtemelen eskisinden daha fazla uyumak isteyecektir. Köpeğinizin dinlenmek için sessiz bir yeri ve hava akımından çok uzakta, yumuşak, rahat bir yatağı olduğundan emin olun.Banyo Molaları

Yaşlı köpeklerde genellikle bir dereceye kadar inkontinans vardır veya kendilerini eskisinden daha sık rahatlatmaları gerekir. Bu, evinizin içinde, evcil hayvanınız ve sizin için üzücü olabilecek tuvalet sorunlarına yol açabilir. İlaç tedavisi yardımcı olabileceğinden, bu tür sorunlar veterinerinizle görüşülmelidir.

Diyet

Yaşlı köpeklerin gençlere göre farklı beslenme gereksinimleri vardır. Ve köpeğinize uyan diyet, büyüklüğüne ve cinsine bağlı olacaktır. Genel bir kural olarak, çoğu köpek yaklaşık yedi yaşında diyette kademeli bir değişiklikten yararlanır.

Köpeğinizin nasıl yediğine bir göz atın ve fark ettiğiniz değişiklikleri veteriner hekiminizle tartışın, özellikle köpeğiniz daha fazla yemek yiyor gibi görünüyorsa ancak kilo veriyorsa.

Bakım

Tımarın yaşlı köpek için birçok faydası vardır. Bunları düzenli olarak fırçalamak ve bir araç kullanmak isteyeceksiniz FURminator gibi yazın paltolarını döktüklerinde. Ayrıca özel bir şampuan da kullanabilirsiniz. hassas ciltler için yapılmıştır .  • Köpeğinizle kaliteli zaman geçiriyorsunuz.
  • Köpeğinizin vücudunda topaklar olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
  • Tımarın masaj etkisi, sağlıklı dolaşımın desteklenmesine yardımcı olabilir.

Köpeğinizin bakım rutininin bir parçası olarak, çok uzamasını önlemek için tırnaklarını zımparalamalısınız. Bu, normalde tırnaklarını yıpratacak çok fazla egzersiz yapmayan yaşlı köpekler için özellikle önemlidir. Öğütücü kullanmak daha az ürpertecekleri için yaşlı köpeklerde daha kolay olabilir.

Yaygın Sağlık Sorunları

Erken teşhis, küçük bir sağlık sorununun daha ciddi bir şeye dönüşmesini önlemenin en iyi yoludur. İşte dikkat etmeniz gereken yaşlı köpekleri etkileyen en yaygın sağlık sorunlarından bazıları. Evcil hayvanınızın sağlığı hakkında herhangi bir endişeniz varsa, onu hemen kontrol için veterinerinize götürün.

Görme ve işitme kaybı

Köpeğiniz yaşlandıkça işitme ve görüşü bozulabilir.

fransızca köpek isimleri

Yaşlı köpekler katarakt geliştirmeye yatkın olabilir. Katarakt genellikle ilk olarak köpeğinizin gözünün bulanıklaşması olarak görülür ve tedavi edilmezse, sonunda körlüğe neden olabilir.

Köpeklerdeki katarakt insanlardakilerle aynıdır. Katarakt, göz merceğindeki bir kusurdur. Tıpkı bir kamera merceği gibi, gözün merceği de ışığı odaklar. Lens kristal berraklığında olmalıdır, ancak bir katarakt geliştiğinde görüşü karartır.

Kataraktlar, küçük bir noktadan tüm lensi kaplayacak şekilde değişir. Gelişiminin ilk aşamalarında, bir katarakt köpeğiniz için herhangi bir önemli görsel soruna, belki sadece biraz bulanıklığa veya bulanıklığa neden olmaz. Ancak, katarakt tamamlandığında, evcil hayvanınızın görme yeteneği, birkaç kalın yağlı kağıda bakmak gibi zayıf olacaktır.

Köpeklerde işitme kaybı genellikle yaşlanma sürecinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Ancak köpeğinizin kulaklarını temiz tutarak köpeğinize yardımcı olabilir ve işitme kaybının ilerlemesini yavaşlatabilirsiniz.

Kireçlenme

Tarafından yapılan bir araştırmaya göre bunu biliyor muydunuz? Londra Kraliyet Veteriner Koleji , neredeyse Köpeklerin% 40'ı artrit muzdarip?

Osteoartrit, yaşlı köpeklerde sertlik ve eklem ağrısının en yaygın nedenidir. Artrit eklem iltihabı veya dejeneratif eklem hastalığını (DJD) tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Bu kronik durum genellikle omurgaya ilerlemeden önce köpeğin bacak eklemlerini etkileyerek başlar. Köpek artriti, tedavi edilmezse köpeğiniz için büyük ölçüde zayıflatıcıdır ve acı verir.

Gibi büyük ırklar Alman çobanları artrit geliştirmeye eğilimlidir özellikle yedi yaşından sonra.

Beslenme, yaşlı köpeklerde artritin yönetilmesinde önemli bir rol oynar. Veterinerinizle, takviyenin köpeğinizin durumuna nasıl yardımcı olabileceğini tartışın.

Demans

Tıpkı insanlar gibi, yaşlı köpekler de yaşlandıkça bilişsel işlevlerini kaybedebilirler. Köpeklerde demans kafa karışıklığına, yönelim bozukluğuna, huzursuzluğa ve uykusuzluğa neden olur. Demanslı bazı köpekler durmaksızın hızlanır, sakinleşemez ve uyuyamaz. İdrar kaçırma da durumun bir parçası olabilir.

Bu davranışlar hem köpek hem de sahibi için inanılmaz derecede üzücüdür. Köpeğinizin farklı davranmaya başladığını fark ederseniz, veterinerinizle sohbet edin, çünkü bazı ilaçlar duruma yardımcı olabilir.

Kanser

Köpeğiniz yaşlandıkça, birkaç yumru ve yumru geliştirdiğini fark edebilirsiniz. Neyse ki, bunların çoğu muhtemelen lipom adı verilen zararsız yağlı topaklardır. Bununla birlikte, yaş köpeklerde kanser riskini artırır, bu nedenle, daha önce olmayan garip tümsekler fark ederseniz, köpeğinizi veteriner muayenesine götürün.

Koroner problemler

Köpekler yaşlandıkça kalp problemleri geliştirmeleri daha olasıdır. Köpeğinizin nefes almakta, öksürmekte, kusmakta güçlük çektiğini veya artık uzun bir yürüyüşten hoşlanmadığını fark ederseniz, kalp hastalığı ve derhal veterinerinizden tavsiye istemelisiniz.

Obezite

Köpeğiniz aşırı kilolu olursa, diyabet geliştirebilir. Ayrıca, obez köpeklerin kalp hastalığı, eklem ağrısı ve bazı kanser türlerinden muzdarip olma olasılığı daha yüksektir.

Fazla kilolu olmaması için köpeğinizi doğru şekilde beslediğinizden emin olun. Köpeğinizin beslenmesi gereken rasyon hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, tavsiye için veterinerinizle sohbet edin.

Gastrointestinal problemler

Birçok yaşlı köpek zaman zaman mide rahatsızlıklarından muzdariptir. Bununla birlikte, böbrek veya karaciğer hastalığı gibi sorunlar da sindirim rahatsızlıklarına neden olabilir, bu nedenle, karın sorunları devam ederse köpeğinizi her zaman veterinerinize muayene ettirin.

İdrarını tutamamak

Köpeklerde idrar kaçırma, mesanenin tamamen boşaltılmasına kadar, zar zor farkedilebilen birkaç damla olabilir. İdrar kaçırma sıklıkla yaşlı köpeklerde görülür çünkü mesane sfinkter kasları

  • zayıflamak
  • köpek yaşları.

İdrar kaçırma ilk başladığında genellikle fark edilmesi kolay değildir. Bununla birlikte, köpeğiniz her zaman üretranın etrafındaki alanı yalıyorsa ve bu bölgedeki deri iltihaplı ve kırmızıysa, bu idrarın mesaneden sızdığını gösterebilir. İdrar kaçırma genellikle köpeğiniz uyurken olur. Öyleyse, masalsı nemli alanlar için yatağına bir göz atın.

Her cins ve her iki cinsiyette idrar kaçırma sorunu yaşayabilse de, sorun en çok yaşlı, cinsiyetsiz dişi köpeklerde görülür. Bunun nedeni, mesane sfinkterini kontrol eden kasların köpek yaşlandıkça zayıflaması ve idrarın boşaltılmasını kontrol etmede o kadar etkili olmamasıdır.

İdrar kaçırma, köpek yaşlandıkça mesanenin zayıflamasından kaynaklanabilir. Yaşlı dişi köpekler sistite yatkın olabilir ve bunama da bir rol oynayabilir.

Bazı ilaçlar mesane kontrolünün kaybını hafifletmeye yardımcı olabilir, bu nedenle veterinerinizle sohbet edin.

Böbrek hastalığı

Böbrek yetmezliği, yaşlanan köpeklerde çok yaygın bir sorundur. Kronik böbrek yetmezliği tedavi edilemese de doğru beslenme ve ilaçla kontrol altına alınabilir ve yönetilebilir.

Son durak

Kimse sonsuza kadar yaşamaz. Yaşlı köpeğiniz hayatının sonuna geldiğinde bir gün uğraşmak zorunda kalacağınız acı gerçek budur. Köpeğinizin adına bu son kararı vermek, yapmak zorunda kalacağınız en zor karar olmakla birlikte, evcil hayvan sahipliğiyle el ele giden nihai sorumluluktur.

american rednose

Köpeğinizin hayatını sona erdirmek için son kararı verirken her zaman veterineriniz tarafından yönlendirilin. Onu kaybetmenin acısından kurtarmak için, sevgili evcil hayvanınızın ömrünü haksız yere uzatmaya çalışmak için asla cazip olmayın. Köpeğinizin yaşam kalitesi her zaman önceliğiniz olmalıdır.

Son düşünceler

Alması zor olsa da, köpeğiniz bir gün yaşlanacaktır ve sonraki yıllarında ona nasıl bakacağınızı anlamanız çok önemlidir.

Köpeğinizi daha sık veteriner kontrolleri için götürün ve olası sağlık sorunlarına dikkat edin. Evinizin ve bahçenizin etrafında sadık arkadaşınız için hayatı kolaylaştıracak ayarlamalar yapın.

Yaşlı köpeğiniz artık bir köpek yavrusu olmayabilir, ancak her zaman en iyi arkadaşınız olmuştur ve altın yıllarında onu rahat ve mutlu tutmak için gösterdiğiniz ekstra özeni takdir edecektir.

Yorumlar