Labrador Retriever ve Alman Çoban Köpeği: Irk Karşılaştırması

Labrador Retriever ve Alman Çoban Köpeği: Irk Karşılaştırması

Ve birinci ve ikinci ödül… bu ikisine! Amerikan Kulübesi Kulübü'ne (AKC) göre Alman Çoban Köpeği en popüler ikinci köpek ırkı Amerika'da ve Labrador Retriever listelerin başında 1 numara 193 tanınmış köpek ırkından. Yani, bu iki cins kesinlikle hakkında konuşmaya değer!

Bu ırkların her ikisi de, her ikisi de çalışma geçmişinden, biri av dünyasından ve diğeri koruma sektöründen olmaları bakımından benzerdir. Her ikisi de çok fazla enerjiye sahip inanılmaz derecede zeki köpeklerdir, bu yüzden egzersiz yapmalı ve eğlenmelidirler.Farklı çalışma geçmişleri nedeniyle farklı kişilikleri vardır. Alman Kurdu yabancılara karşı daha temkinli ve koruyucu eğilimleri var, oysa Labrador hem arkadaşları hem de yabancılarla arkadaş canlısı. Şimdi bu ikisinin neden etraftaki en popüler köpekler olduğunu görmek için daha yakından bakalım.

Irk Karşılaştırma Tablosu

Alman KurduLabrador
Yükseklik 24-26 inç (M)
22-24 inç (F)
22,5 - 24,5 inç (M)
21,5 - 23,5 inç (F)
Ağırlık 65-90 pound (M)
50-70 pound (F)
65-80 pound (M)
55-70 pound (F)
Mizaç Akıllı, Kendinden Emin, Cesur
Enerjik, Akıllı, Arkadaş canlısı
Grup Herding Spor
Sağlık Ortalama Ortalama
Bakım Haftalık Haftalık
Ömür 7-10 yıl 10-12 yıl
Fiyat 1.000 $ + 850-2000 ABD Doları

Geçmiş Karşılaştırması

Bu iki kazanan açıkça bir şeyler yapıyor, öyleyse tarihlerine biraz daha bakalım.Alman Kurdu

GSD olarak da bilinen Alman Çoban Köpeği, muhtemelen dünyanın en tanınmış hizmet ve koruma köpeğidir. Ancak ismine rağmen, pek çok kişi onun ilk olarak Polis Akademisi yerine 'Çoban Okulu'nda eğitim aldığını bilmiyor. GSD, 19'lu yıllarda Almanlar tarafından tasarlandı.inci Yüzyıl en iyiyi üreterek koyun çoban köpeği her bölgeden. Birinci Dünya Savaşı sırasında GSD, Alman Askerlerine malzeme sağlamak için de kullanıldı. Savaş sırasında ve hemen sonrasında, Alman Milleti ile ilişkilendirilmesi nedeniyle popülaritesi azaldı ve adı Amerikalılar tarafından Çoban Köpeği olarak değiştirildi ve İngilizler onu Alsas olarak adlandırdı. 1931'de AKC adını tekrar GSD'ye çevirdi.

20'nin ikinci yarısındainci Century GSD, 'Rin Tin Tin', Ben Efsaneyim ve diğer birçok polis filmi gibi pop kültüründe görünmeye başladığında Amerika'da yeniden popüler oldu. GSD hala En popüler askeri ve polis hizmetleri dünya çapında köpek seçimi.

Labrador köpeği

Tıpkı GSD gibi Labrador Retriever’ın yolculuğu da 19’da başladı.inci yüzyıl ama o bir Kanadalı köpek . Aynı zamanda çalışan bir geçmişe sahip, ancak daha geleneksel olarak su üzerinde çalıştı balıkçı meslektaşı için ördek ve balık topluyordu. İngiliz asilleri ziyarete geldiğinde bu iyi yavruyu gördüklerinde onu Britanya'ya geri götürdüler ve ona 'Labrador Retriever' adını verdiler, ama ironik bir şekilde o Labrador'dan değil, aslında Newfoundland'den. Geri döndüklerinde İngiliz yetiştiriciler, cinsi geliştirdiler ve o zamandan beri dünyanın en çok tercih edilen köpeklerinden birine sahipler.Labrador, markanın yüzü olarak bilinir, Andrex ve pek çok kişi ona Andrex köpek . Artık aile köpekleri olarak daha popülerler. körler için yardım köpekleri ve ayrıca avlanma amacıyla kullanılmaktan ziyade hastalar ve yaşlılar için terapi köpekleri.

Hatta mizaçlarından dolayı, laboratuvarlar tasarımcı köpek nişinde büyük bir varlık göstermek için mükemmel bir cins oluştururlar. Sibirya kurdu gibi ırklarla geçiş yapmak , Mastiff ile karıştırma veya büyük bir dane ile geçiş . Rhodesian Ridgeback ile karıştırarak Rodezya Labradoru aynı zamanda daha yeni bir melez ırktır.

Görünüm

GSD ve Labrador görünüşte neredeyse tamamen farklıdır, sahip oldukları tek benzerlik boyutlarıdır. GSD, birkaç inç biraz daha uzundur ve 26 inç pençeden omuza, Labrador ise 24,5 inç . GSD ayrıca biraz daha ağırdır, maksimum ortalama ağırlığı 90 pound iken, Labrador 10 pound daha hafiftir. Bunu bir perspektifle ifade etmek gerekirse, 10 kilo bir tatil hindisinin ortalama ağırlığıdır.GSD geliyor 11 tanınmış renk çeşidi Labrador Retriever gelirken 3 renk . GSD, en çok onun siyah ve ten rengi ve Labrador en çok onun sarı renk . GSD’nin dış kaplaması, Labrador’un kısa olan dış kaplamasıyla karşılaştırıldığında orta uzunluktadır, ancak, onları orijinal olarak tarlada çalışırken elementlerden veya Labradors çantasındaki sudan koruyan aynı yoğun alt kaplamayı paylaşırlar.

GSD’nin kasları tanımlanmıştır ve o uzun olduğundan daha uzun ve Labrador'a kıyasla ona daha güçlü ve daha güçlü bir görünüm veren de budur. GSD’nin uzun yürüyüşü aynı zamanda ona hızını ve yoluna çıkan herhangi bir suçluyla rugby becerisini kazandıran şeydir. Labrador ayrıca sağlam görünüşte, ancak GSD’nin otoriter havasını paylaşmıyor. Her iki cinsi de bilmeyenler için Labrador çok daha cana yakın ve arkadaş canlısı görünüyor.

GSD yavrusu onun için oldukça ünlü büyük ve sarkık kulaklar bu onun kafası için çok büyük ve çevrimiçi sayısız video, kesinlikle kontrol etmeniz gereken bir şey! Bununla birlikte, sonunda kulaklarına doğru büyür ama daha az muhteşem değil! GSD olgunlaştıktan sonra yüzü zeka izlenimi verirken, Labrador mutlu ve süper gülen yüz ifadesini yetişkinliğe kadar sürdürür.

Mizaç

Şaşırtıcı bir şekilde, GSD ve Labrador daha fazlası mizaçlarında benzer çoğu insanın düşündüğünden daha fazla. Aralarındaki temel benzerlik, hem hizmet etmek hem de efendilerini memnun etmek için yaşamalarıdır, bu da onları zeki ve eğitilebilir kılar. Her zaman ayaklarınızın altında olacaklar ve çöpü çıkarmak veya pencereleri temizlemek gibi hiç kimsenin yapamayacağı en sıradan görevlerde size katılacaklar. Bu biraz farklı bir kontrasttır GSD'yi Golden Retriever ile karşılaştırmak .GSD'nin daha çok bir 'Tek kişilik' köpek , onun ana efendisi ya da bakıcısı olarak gördüğü kişide sadakatlerinin açıkça görülmesi. Labrador o kadar seçici olmama eğilimindedir ve sadakati, hangi aile üyesi ona o belirli zamanda en iyi göbek ovuşturan kişide yatar.

İkisi de çok sosyal ve aileyle uğraşmaktan ve tüm oyunlara katılmaktan başka hiçbir şeyi sevmiyor. Her ikisi de küçük yaşlardan itibaren düzgün bir şekilde sosyalleşirlerse, küçük çocuklar ve diğer hayvanlar için de harikadırlar. Bu, ikisini de bir aile hayvanı olarak bu kadar popüler yapan sebeplerden biridir. Çok sosyal yaratıklar oldukları için her ikisinin de acı çekebileceği ayrılık kaygısı Çok uzun süre kendi başlarına bırakılırsa, ayrılmadan önce onları yorduğunuzdan emin olun ve ikramla dolu bir yapboz oyuncağıyla bırakın.

En farklı oldukları yer, Alman Çoban köpeğinin doğal olarak daha fazla olmasıdır. koruyucu Ailesinin ve size geldiğini hissettiği herhangi bir yabancı veya tehlikeye karşı sizi uyaracak ve uyaracaktır. Labrador özellikle koruyucu değildir ve aslında onları kovalamaktansa davetsiz misafirlerle oynama olasılığı daha yüksektir. Bu aynı zamanda GSD'nin de daha olası olduğu anlamına gelir. bağırmak Labrador'dan daha fazla ve bir şeyden veya birinden şüphelenip şüphelenmediğini size bildirecek.

Egzersiz yapmak

GSD, yüksek olan Labrador ile karşılaştırıldığında orta düzeyde bir enerji seviyesine sahiptir. GSD'nin etrafına ihtiyacı var 30 ila 60 dakika bir gün egzersiz. GSD, günlük yürüyüşünün yanı sıra birkaç tur top için mutlu bir şekilde oynayacak, ancak aynı zamanda gün boyunca birkaç şekerleme ile bunu karıştırmaktan da mutlu. Sonuçta, gece nöbetinde ailesini korumak için enerjisini muhafaza etmesi gerekiyor!Labrador çok daha fazlasıdır enerjik ve gürültülü ve genellikle yaklaşık 18 aylıkken olgunlaşan GSD'ye kıyasla en az üç yıl yavru köpek evresinden çıkmaz. Sadece ihtiyacı olmayacak en az 60 dakika her gün egzersiz yapıyor, ancak aynı zamanda insanlarıyla kavga veya halat çekme oyunu şeklinde düzenli etkileşime ihtiyacı olacak. Çok uzun süre bırakılırsa, Labrador sıkılacak ve kendini eğlendirmek için evinizdeki eşyalarınızı yok etmeye başlayacaktır. Onu yoracak kadar şanslıysanız, bir veya iki kucaklaşabilirsiniz!

Eğitim

Hem GSD hem de Labrador inanılmaz derecede zeki ve memnun etmeye hevesli efendileri, bu iki köpeği eğitmek için bir rüya haline getiriyor! Bu, GSD'nin askeri ve koruma hizmetlerinde ve Labrador'un arama ve kurtarmada olduğu kadar bir yardımcı köpek olarak kullanılmasının ana nedenidir. Sadece komutları çok hızlı almakla kalmazlar, aynı zamanda onları da hatırlarlar!

Tabii ki önemli sosyalleştirmek genç yaştaki tüm yavrular, ancak GSD'nin doğal koruma ve koruma eğilimlerine sahip olması onun için özellikle önemlidir. GSD'nin genç yaşlardan itibaren diğer insan ve hayvanların çoğunun iyi olduğunu ve kendisi ya da sürüsü için bir tehdit olmadığını bilmesi gerekir. Bunun başarılmasının tek yolu sosyalleşmedir ve pozitif pekiştirme eğitimi bu süreci çok daha kolay hale getirir; Onu bol miktarda sözlü övgü ve küçük bir muamele ile ödüllendirmek, yakında tekrar yapmak isteyeceğini garanti edecektir!Sağlık

GSD'nin sağlığı ortalama diğer ırklara kıyasla ve Labrador'a kıyasla daha az sağlık sorunu için test edilmesi gerekiyor. Ulusal cins kulübü GSD için bu adamı test etmenizi önerir. Kalça ve Dirsek displazisi . Bu, dirsek ve kalça eklemlerinde anormal bir oluşumdur ve zamanla bu ağrılı eklemlere ve sakatlayıcı artrite neden olabilir.

GSD topluluğunda ortaya çıkan yeni bir sağlık sorunu, sırtlarında sorunlar geliştirmiş olmalarıdır. Bu sağlık sorununun, kasıtlı olarak GSD'leri bir sırtlarında eğim daha akıcı ve güçlü görünmelerini sağlamak için, ancak bu sadece bu yavruların yürürken zorluk ve acıya neden oldu. Neyse ki, saygın yetiştiriciler GSD'yi bu şekilde üretmezler.

Labrador'un sağlığı da ortalamadır. Ulusal cins kulübü Labrador için kendisi için aşağıdaki sağlık testlerini önerir:

  • Kalça ve Dirsek Değerlendirmesi - yukarıda açıklanan GSD'ye benzer.
  • Göz Doktoru Değerlendirmesi - Bu, Labrador'un muzdarip olduğu bilinen bir dizi göz sorununun bir değerlendirmesidir. Örneğin, Progresif Retinal Atrofi Labradorlar arasında yaygındır ve bu, retinanın zamanla görme kaybına neden olabilen dejenerasyonudur. Katarakt da Labradorlarda oldukça yaygındır.
  • Egzersize Bağlı Çökme DNA Testi - EIC, köpeğin acı çekebileceği yerdir kas kontrolü kaybı aşırı egzersizden sonra. Çok nadir durumlarda köpek hemen ölebilir, ancak normal olarak bölüm 25 dakikaya kadar sürer. Semptomlar, çökmek için koşarken ve tamamen hareket edemezken uzuvlarını arkalarında sürüklemeyi içerir.

Yavru köpeğinizin sağlığını optimize etmenin en iyi yolu, saygın yetiştiricileri araştırmak ve onlarla tanıştığınızda ebeveynleri ve onların sağlık sertifikaları yukarıda açıklandığı gibi ve tüm köpeklerin yaşadığı koşulları görmek için. Bu şekilde yavru köpeğinizin sağlıklı olduğunu ve hayata mümkün olan en iyi başlangıcı yaptığını bilirsiniz.Beslenme

İki cins arasında en az enerjik olmasına rağmen, GSD gerektirecektir. 3 ila 4 bardak Labrador günde biraz daha az yemek gerektirirken 2 ila 3 bardak bir gün. Bunun nedeni, GSD'nin Labrador'dan daha yüksek bir metabolizmaya sahip olması ve bu nedenle onu devam ettirmek için daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duymasıdır.

Bununla birlikte, Labrador pençelerini alabildiği her şeyi yiyecek ve gün boyu yemek yemeye yalvaracaktır. O en çok gıda odaklı aç köpekler etrafta ve kolayca olabilir obez yiyecek alımını izlemezseniz, izlemeniz gerçekten önemlidir.

KİME yüksek kaliteli mama ve düşük kalorili diyet bu pooches yere kadar uygundur. Birincisi, Kalça ve Dirsek Displazisine yatkın oldukları için düşük kalorili diyet bunu olabildiğince önlemeye yardımcı olabilir. İkincisi, (esas olarak Labrador için) daha düşük kalori, obezite geliştirme olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir. Ve elbette, daha kaliteli yiyecek, yavru köpeğinizin sağlıklı kalması ve en nefret ettiği şeytani Veterinerden uzak durması için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri aldığı anlamına gelir.

Bilim adamları yakın zamanda Labradorların bu kadar çok sevmesinin nedenini keşfettiler ve bunun nedeni, DNA'larının onlara ne zaman tok hissettiklerini söyleyen kısmıdır. POMC , kayıp. Yani nihayetinde onlar daima aç !

Bakım

GSD, yoğun bir alt kaplamaya sahip düz, orta uzunlukta bir dış kaplamaya sahiptir. GSD ağır bir kırıcıdır ve bu nedenle onu fırçalamalısınız Haftada 2-3 kez ceketinin hem kendisi, hem de sizin ve aileniz için uygun olmasını sağlamak. Labrador ayrıca oldukça ağır bir kırıcıdır, GSD kadar değil ama yine de fırçalanması gerekir. Haftada 1-2 kez kürkünü idare edilebilir tutmak için.

köpek kulübesini sıcak tutmak

Bu adamların ikisi de her gün yıkanmalı. 6 hafta , daha fazla yıkamayın, aksi takdirde cilt sorunlarına yol açabilecek doğal tüy yağlarına zarar verme riskiniz vardır. Her ikisinin de çok yoğun bir astarı olduğundan banyodan sonra iyice durulayın ve kurulayın, aksi takdirde nemli bırakılırsa bu ciltte tahrişe neden olabilir.

Fiyat

GSD'nin maliyeti ortalama olarak 1.000 $ ve 1.500 $ saygın bir yetiştiriciden, Labrador ise 850 $ ve 1.200 $ . GSD biraz daha pahalıdır çünkü bu adamlar Labrador'dan daha fazla çalışma amacıyla kullanılır ve bu nedenle yetiştiriciler daha yüksek bir ücret talep edebilir. Belirli bir soydan gelen GSD'ler 20.000 $ 'a kadar ulaşabilir.

GSD popülasyonu kurtarma merkezleri oldukça yüksek olabilir çünkü yeni sahipler onların koruma eğilimlerini hafife almış ve çoğu zaman onları çok yoğun bulmuşlardır. Dolayısıyla, yerel kurtarma sığınaklarından birinde bir GSD olma ihtimali yüksektir; evlat edinme ücretleri 50 ila 350 ABD doları arasında değişebilir. Bir köpeğe sevgi dolu bir yuva bulması için ikinci bir şans vermek harika bir şey, sadece önceki sağlık geçmişinden her zaman emin olamayacağınızı unutmayın, ancak bu sizi çok fazla endişelendirmiyorsa neden bir hayat olmasın? kurtarıcı!

Düşünceler

GSD ve Labrador, köpek dünyasının güzel örnekleridir. Süper zeki ve sevgi dolular ve bu adamlarla etrafta asla sıkıcı bir gün olmayacak.

Şaşırtıcı bir şekilde mizaç bakımından benzerler, hem sosyal hem de sevgi dolu, ancak bir bekçi köpeğinin peşindeyseniz, Labrador bu rolde iyi olmayacağından GSD size daha uygun olacaktır.

Hala bu iki cins arasında karar veremiyorsanız, ancak hala mükemmel köpeğinizin peşindeyseniz, korkmayın! GSD Labrador karışık pooch olarak da bilinen ilginizi çekebilir. Sheprador . Her iki dünyanın da en iyisi bu köpek şekli paketinde gelir, böylece ikisi arasında seçim yapmak zorunda kalmazsınız.

Bununla birlikte, sonuçta, bu iki köpek Amerika'daki en popüler köpek cinsi için Altın ve Gümüş madalyalara sahipler ve bu nedenle, bu ırklardan birini almaya karar verirseniz, bir ödül köpek alacağınızdan emin olabilirsiniz!

Yorumlar