Köpeğinizi Nasıl Sosyalleştirebilirsiniz: Okul Gezileri, Mahalle Yürüyüşleri ve Daha Fazlası

Köpeğinizi Nasıl Sosyalleştirebilirsiniz: Okul Gezileri, Mahalle Yürüyüşleri ve Daha Fazlası

Çoğu makalemizde sosyalleşmenin, cinsi ne olursa olsun tüm köpekler için çok önemli olduğunu fark etmişsinizdir.

Bu yazıda size yavru köpeğinizi sosyalleştirmek hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyoruz. Ayrıca, bir kurtarma barınağından bir köpek alırsanız ne yapacağınızı bilmeniz için yaşlı bir hayvanın nasıl sosyalleştirileceğine de bir göz atıyoruz.Peki sosyalleşme nedir ve köpeğinizi veya yavru köpeğinizi nasıl sosyalleştirirsiniz? Hadi bulalım!

Genel Bakış

Sosyalleşme, köpeğinizi veya yavru köpeğinizi diğer hayvanlara ve insanlara alıştırmayı ve böylece onların şirkette iyi davranmasını içerir. Ayrıca, köpeğinizi birçok farklı durumda rahat ve kendinden emin olacak şekilde eğitmeniz de önemlidir, böylece o sizin ve diğer insanlar için de yanında olmaktan zevk alacaktır.Bir köpek düzgün bir şekilde sosyalleştirilmezse, diğer insanlar ve evcil hayvanlarıyla birlikteyken tedirgin olabilir. Köpeğiniz alışılmadık durumlardan korkuyor olabilir, bu da onun agresif veya çok gergin olmasına neden olabilir.

Sosyalleşmemiş Köpekler

Bir kurtarma merkezinden veya barınaktan bir köpek alırsanız, o asla düzgün bir şekilde sosyalleşmemiş olabilir. İşte köpeğinizin acilen sosyalleşmeye ihtiyacı olduğuna dair bazı ipuçları:

  • Köpek diğer insanlardan ve hayvanlardan korkar.
  • Köpek insanlar, köpekler ve diğer evcil hayvanlar etrafında agresiftir.
  • Köpek geri çekilir ve bir kişi veya başka bir köpek ona yaklaştığında heceleri yükselir.
  • Köpek huzursuzdur ve yürüyüşe çıktığında yüksek seslerden ve tanıdık olmayan manzaralardan gergindir.
  • Köpek insanlardan ve diğer köpeklerden çok utangaçtır.
  • Köpek, diğer evcil hayvanların ve insanların etrafında o kadar heyecanlanır ki, onların endişelenmesine neden olur.

Peki, yetişkin bir köpeği nasıl sosyalleştirirsiniz?Yetişkinleri Sosyalleştirmek

Yavruların sosyalleşmesi nispeten kolaydır. Bu, yavru köpeği olabildiğince çok yeni deneyime maruz bırakmanın bir örneğidir. Yavru köpekler, genç yaşta tüm bu yeni deneyimleri çabucak özümserler ve köpek yavrusu tarafından hızla normal olarak kabul edilir hale gelir.

Bununla birlikte, belirsiz bir geçmişe sahip yetişkin bir köpeği sosyalleştirmek zor bir zorluk olabilir. Lütfen saldırganlıkla ünlü bir cinsin yetişkin bir köpeğini sosyalleştirirken son derece dikkatli olun. Sosyalleşmemiş köpekler tahmin edilemez ve onları korkutan veya bir meydan okuma olarak gördükleri birine veya bir şeye agresif bir şekilde tepki verebilir.

Yetişkin bir köpeği güvenli bir şekilde sosyalleştirmeye şu şekilde başlayabilirsiniz:Özellikle büyük ırklarda daima ağızlık kullanın. Bir ağızlık, köpeğin agresif hale gelmesi durumunda kazaları ve yaralanmaları önleyecektir. Ayrıca, köpeğiniz ağzı takılıysa, çevrenizdeki insanlar daha rahat hissedecek ve sonuç olarak siz de olacaksınız. Eğer rahatlarsanız, köpeğiniz o titreşimi alır ve büyük olasılıkla o da sakinleşir.

Köpeğinizi mahallenizde bol bol yürüyüşe çıkardığınızdan emin olun. Yürümek köpeğinize, evcil hayvanınızın daha önce karşılaşmamış olabileceği kokular, manzaralar ve sesler dahil olmak üzere birçok yeni şey gösterecektir. Fazla enerjiden kurtulma şansı da köpeğinizin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Köpeğiniz tasmasını çekerse veya diğer köpeklere ve insanlara havlarsa, ona söz vermeyin. Bunun yerine, onu ödül ya da oyuncakla oyalamayı deneyin. Bazen, huysuz bir yavruyu sakinleştirmek için geriye dönüp ters yönde yürümek yeterlidir.

Köpeğinizin sosyalleşmesinin ilk günlerinde, onu köpek parkına götürmek iyi bir fikir değildir. Havlayan ve etrafta koşuşturan diğer tüm köpekler evcil hayvanınızın aklını uçurabilir! Bunun yerine, diğer köpekleri uzaktan görebilmesi için onunla parkın kenarında yürüyerek köpeğinizin işini kolaylaştırın.Yavru köpeğiniz sakin kalırsa, diğer köpekleri çitin içinden koklayabilmesi için çite yaklaşmasına izin verin. Köpeğiniz arkadaş canlısı ve rahat kalırsa, onu bir ödülle ödüllendirin. Bununla birlikte, evcil hayvanınız agresif veya gergin olursa, parmaklıktan uzaklaşın ve yarın tekrar deneyin.

Köpeğinizin köpek parkına yakınken agresif veya korkmuş olmadığından emin olduktan sonra, onu içeri götürebilirsiniz. Köpeğinizi köpek parkında asla tasmalı bırakmayın. Evcil hayvanınız kapana kısılmışsa ve isterse diğer köpeklerden kaçamazsa bu sorunlara neden olabilir. İlk tasmasız ziyaretiniz için, parkta onu kullanan birkaç köpeğin olduğu sessiz bir zaman seçin.

Yeni köpeğinizi tanımadığı insanlarla tanıştırırken, onu tasmalı tutun. Halktan köpeğe yavaşça yaklaşmasını ve ona bir ödül ya da en sevdiği oyuncağı sunmasını isteyin. Sakin, arkadaş canlısı ve cesaretlendirici kullandığınız ses tonunu koruduğunuzdan emin olun. Köpeğiniz gergin görünüyorsa veya uzaklaşıyorsa, herkesin geri çekilmesini sağlayın ve ona zaman ve yer ayırın. Köpeğinizin daha rahat olduğu başka bir gün yeniden deneyebilirsiniz.

Daima sakin olun. Köpeğiniz üzülürse veya agresifleşirse yapabileceğiniz en kötü şey, davranışına tepki vermektir, çünkü bu onu yalnızca daha endişeli hale getirir. Serin ve sakin kalarak, köpeğinize korkulacak veya endişelenecek hiçbir şey olmadığını göstermiş olursunuz.Daima acele etmeyin. Bazen süreç aylar sürebilir ama sonunda çabaya değecektir. Köpeğinizin sahip olduğu her deneyimin olumlu olduğundan emin olun. Sonunda, evcil hayvanınız mutlu, iyi sosyalleşmiş bir köpek olacak.

İlerleme yapmakta zorlandığınızı fark ederseniz, her zaman profesyonel bir köpek eğitmeninin tavsiyesini alın ve veterinerinizle de konuşun.

Sosyalleşme Yavruları

Arasında üç ve 12 haftalık , yavru köpeğiniz mümkün olduğunca çok insana, yere ve diğer hayvanlara maruz kalmalıdır. Yavru köpeğinizin gelecekteki karakterini ve mizacını derinden etkileyebilecek ilk yılında yaşadığı deneyimlerdir. Ve sosyalleşmiş bir köpek yavrusu, etrafta olmaktan zevk alan ve her yerde hoş karşılanacak, arkadaş canlısı, mutlu bir yetişkin köpeğe dönüşecek.Yavru köpeğinizi sosyalleşme derslerine götürmek, onu diğer yavruların ve yeni insanların yanında olmaya alıştırmanın en iyi yoludur. Bu nedenle, yavru köpeğiniz aşılandıktan ve veterineriniz tarafından her şeyi açık bir şekilde verdikten sonra, onu sınıfa götürme zamanı gelmiştir.

Ayrıca, köpeğinizi bir seferde çok fazla yeni deneyime boğmamaya dikkat ederek, yerleştikten sonra mümkün olduğunca dışarı çıkardığınızdan emin olmalısınız.

İnsanlarla tanışmak

Sosyalleşme gündeminizin önemli bir maddesi, çocuklar dahil diğer insanlarla tanışmak olmalıdır. Yavru köpeğiniz ne kadar çok insanla tanışırsa, o kadar kendinden emin ve girişken olacaktır. Arkadaşlarınız köpeklerini yanlarında getirirken evinizde yavru oyun randevuları düzenlemeyi deneyin. Bu, köpeğinize evine garip bir köpek girdiğinde gergin olmamasını öğretecektir.

Çocuklarla tanışmak, yavru köpekler için önemli bir sosyalleşme deneyimidir. Yavru köpeğiniz, kendisi henüz bebekken olabildiğince çok küçük çocukla tanışmalıdır. Çocuklar yetişkinlere farklı davranır, bu nedenle yavru köpeğiniz gençken onlara alışmazsa, hayatının ilerleyen dönemlerinde gürültülü gençler tarafından korkabilir veya endişelenebilir.Yavru köpeğinizi bölgenizde çalışan yerel esnaf ve postacı gibi normal arayanlarla tanıştırmak da harika bir fikirdir. Yavru köpeğiniz, insanları hayatının bu kadar erken döneminde tanırsa, büyüdüğünde onları bir tehdit olarak görme olasılığı çok daha düşüktür.

Yavru köpeğinize yaklaşmak

İnsanlar yavru köpeğinize yaklaştıklarında, onun üzerine eğilmemeleri çok önemlidir, çünkü bu küçük bir yavru için çok korkutucu olabilir. Ayrıca, insanların köpeği alıp kucaklamasına izin vermeyin. Bu, genç bir köpek yavrusu için çok korkutucu bir deneyim olabilir, özellikle de utangaçsa. Yavru köpeğinizin diğer insanlara yaklaşmasına her zaman izin verin, başka şekilde değil.

Yavru köpeğinizde göz temasından kaçınma, geri adım atma veya kuyruğunu arka tarafına kenetleme gibi kaygı belirtilerine dikkat edin. Mutlu bir köpek yavrusu muhtemelen kuyruğu sallanarak her zaman dik durur!

Yavru köpeğinizi yeni insanlarla tanıştırırken yiyecek kullanmamaya çalışın çünkü o, insanları yiyeceklerle ilişkilendirmeyi öğrenebilir ve yağmalamaya veya zıpla .

Diğer Köpekler

Bir köpek yavrusu için diğer köpeklerle etkileşime geçmeyi öğrenmenin en iyi yolu onlarla zaman geçirmektir. Yavru köpeğinizin birçok yetişkin köpeğe ve diğer yavru köpeklere de dikkatle tanıtılması zorunludur. Yavru köpeğinizin karşılaştığı tüm köpeklerin arkadaş canlısı ve saldırgan olmaması çok önemlidir. Erken yaşta kötü bir deneyimin, yavrularınızın hayatının geri kalanında diğer köpeklere karşı tutumunu şekillendireceğini unutmayın.

Yavru köpeğinizin yanında çömelmek daha büyük bir köpekle oynarken, işler çok sertleştiğinde saklanabileceği güvenli bir yere sahip olması yararlı olabilir.

Diğer hayvanlar

Diğer köpekler ve yavru köpeklerle tanışmanın yanı sıra, yavru köpeğinizin diğer hayvanlarla da tanışması çok önemlidir, özellikle de yavru kediler, atlar ve diğer çiftlik hayvanlarıyla karşılaşma olasılığı olan bir yerde yaşıyorsanız. En önemli şey, yavru köpeğinizin diğer hayvanları kovalamayı öğrenmemesidir.

Yavru köpeğinizin, bir tarlada dörtnala koşan bir atı veya arka bahçenizde koşan bir kediyi ilk gördüğünde heyecanlanması çok doğaldır. Bu nedenle, bir ödülle köpeğinizin dikkatini dağıtın ve belki onunla heyecan kaynağı arasında biraz mesafe yaratın.

Utangaç Köpekler

Her köpek yavrusu dışa dönük değildir ve yeni deneyimleri kontrol etmeye hevesli değildir. Bazı ırklar doğal olarak utangaç ve sessizdir. Utangaç bir köpeği stresli bulabileceği bir duruma zorlamayın. Bunun yerine, başlangıçta münzevi bir yavru köpeğin dünyayı güvenli bir mesafeden izlemesine izin verin. Rahatladıktan sonra, onu kademeli olarak daha yakın bir perspektiften yeni deneyimlerle tanıştırabilirsiniz.

Her zaman utangaç bir köpek yavrusunun yabancılara yaklaşmasına izin verin; asla tersi olmaz. Önce köpeğin koklamasına ve kişiye dokunmasına ve tüm ilk hareketlerini yapmasına izin verin. Yavru rahat ve kendinden emin olduğunda, okşayabilir ve sevilebilir.

Veteriner Ziyaretleri

Yavru köpeğiniz için doğru veteriner muayenehanesini seçmek çok önemlidir. Hemşireleri ve resepsiyon görevlilerini tanıması için köpeğinizle birlikte muayenehaneyi birkaç kez ziyaret edebilirsiniz. Yavru köpeğiniz rutin aşılar ve sağlık kontrolleri için veterinere gitmek zorunda kaldığında ve büyüdüğünde hasta veya yaralı olduğunda rahat ve kendinden emin hissetmek istiyorsa, bu erken sosyal ziyaretler çok önemlidir.

Yavru köpeğinizi veteriner muayenelerine nasıl hazırlayacağınızla ilgili birkaç ipucu:

  • Yavru köpeğinizi sosyal ziyaretler için getirebileceğiniz bir klinik seçin.
  • İlk kez tedavi için veterinere gitmesi gerektiğinde rahat ve kendinden emin olması için yavru köpeğinizi evde tutmaya çalışmalısınız. Örneğin, pençelerine dokunun, ağzının içine bakın vb.
  • Her köpeğin ısırma potansiyeli korktuğunda ya da acı çektiğinde. Bu nedenle, yavru köpeğinizi ağızdan ağzı ile eğitmek iyi bir fikirdir. Veteriner hekim ziyaretleri için köpeğinizde asla bir ağızlık kullanmanız gerekmeyebilir, ancak eğer bir tane takmak rahatsa, ihtiyaç ortaya çıkarsa herkes için hayatı çok daha kolaylaştıracaktır.

Son düşünceler

Köpeğinizin veya köpeğinizin sosyalleşmesi, evcil hayvanınızın her ortamda kabul edilen, iyi huylu, iyi ayarlanmış bir hayvana dönüşmesini istiyorsanız çok önemlidir. Yavrular aşı olur olmaz çok erken yaşta başlamalıdır.

Daha yaşlı köpeklerin sosyalleşmesi genellikle daha uzun sürer ve yavaş ve sabırla ilerlemeniz gerekir. Eğer hiç çalışmadıysanız olgun köpek Daha önce, veterinerinizden tavsiye istemek veya işi doğru yaptığınızdan emin olmak için köpeğinizi profesyonel bir köpek eğitmenine veya davranış uzmanına götürmek iyi bir fikir olabilir.

boo köpek isimleri

Yorumlar