Pomeranian Chihuahua Mix: Pomchi Cinsi Bilgileri ve Yavru Köpek Maliyetleri

Pomeranian Chihuahua Mix: Pomchi Cinsi Bilgileri ve Yavru Köpek Maliyetleri

Son on yılda, 'tasarımcı' veya 'melez' olarak adlandırılan köpeklerin popülerliği arttı. Böyle bir örnek, Pomeranian Chihuahua Mix'tir (genellikle bir Pomchi olarak da anılır). Bu karışık ırklar harika aile hayvanları yapabilir , ancak her köpeğin görünüm ve kişilik özelliklerinde büyük farklılıklar gösterebileceğini bilmelisiniz.

Bu 'tasarımcı' melezlerinin bazılarının popülaritesi nedeniyle, köpeklerin refahını akılda tutmadan hızlı para kazanmak isteyen vicdansız yetiştiriciler olduğu anlamına geliyor. Çaprazlanan iki cins hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek ve bir Pomeranian Chihuahua Mix'i benimsemeyi veya satın almayı planlıyorsanız, araştırmanızı yaptığınızdan emin olmak, sürecin ayrılmaz bir parçasıdır.Kesin olan bir şey var; bir Pomchi ile büyük bir kişiliğe sahip küçük bir köpek bekleyebilirsiniz! Bu türler yaparken ikisi de çok farklı yan yana karşılaştırma Öyleyse, ikisini birleştirdiğinizde neler bekleyebileceğinize bir göz atalım.

Ebeveyn Irk Geçmişleri

Pomeranian, Spitz köpek ailesinin en küçük üyesidir. Bu grup şunları içerir: Malamute ve Sibirya Husky , Shiba Inu ve Samoyed, en eski halleriyle Sibirya Arktik bölgesinden geliyorlar ve yoğun kürkleri ve sırtlarında kıvrılan kuyrukları nedeniyle kolayca tanınabilirler.Aslen modern muadilinden daha büyük olan Pomeranian, adını geldiği bölgenin adını almıştır. Pomerania eyaleti, şimdi Polonya ve Almanya'nın bir bölümünü kapsayan bir bölge olan eski Prusya'nın bir parçasıydı. Cins, ilk günlerinde bazı etkili figürlerle popülerdi ve Michelangelo, Isaac Newton ve Mozart'ın hepsinin bir Pom'a sahip olduğu ve sevdiği söyleniyor.

Cins, 19. yüzyılda Kraliçe Victoria'nın dikkatini çekene kadar gerçekten öne çıkmadı. Bu sıralarda, daha küçük Pom'ları da yetiştirmeye odaklandı. Amerikan Kulübesi Kulübü onları 1888'de tanıdı ve 20. yüzyılın başlarında cins, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'ta gerçek bir popülerlik kazanmaya başladı.

Boyutları ve cesur kişilikleri, bu güne kadar popüler kaldıkları anlamına geliyor ve 2018'de AKC onları 22. en popüler cins .Chihuahua tamamen farklı bir bölgede ortaya çıktı; Meksika'da adını aldığı Eyalet. Soyunun geçmişi eski zamanlara kadar uzanıyor ve Techichi adı verilen mezoamerikan Toltec medeniyetinde bulunan bir köpekle yakından ilişkili olduklarına inanılıyor. Bu köpekler, Aztekler bölgeyi fethettiğinde yemek ve ritüeller için kullanılmaya devam etti.

Bazı insanlar, daha sonra yerel Meksika köpekleriyle yetiştirilen Çin'den tüysüz teriyer ithalatı arasında bir bağlantı olabileceğine inanıyor ve bu, bugün bildiğimiz Chihuahua'yı üretti.

Önceki tarihlerine bakılmaksızın, şu anda tanıdığımız Chihuahua'nın 19. yüzyılın sonlarında Meksika'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne getirildiğini, 1904'te AKC'ye kayıtlı olduklarını ve bu en küçük ırkların popülaritesini artırdığını biliyoruz. önümüzdeki on yıllarda. 2018'de AKC onları 32. en popüler cins olarak sıraladı.Pomchi Görünümü

Bir Pomchi ile küçük bir köpeğiniz olacağını bilirsiniz. Chihuahua, dünyadaki en küçük ırklardan biridir ve genellikle 6 pound'dan daha ağır değildir. Pomeranian, kabarık tüyleri nedeniyle daha büyük görünebilir, ancak aslında, genellikle 7 kilodan daha ağır değildirler. Bu karışım, boyut olarak başka bir popüler Pom karışımı ile tam bir zıtlık içindedir; Sibirya Husky Pom Mix , genellikle Pomsky olarak anılır.

Pomeranyalıların çok yoğun bir çift ceketi vardır, oysa Chihuahuaların tek bir ceketi olma eğilimindedir, ancak kısa veya uzun tüylü olabilir. Bu, ceket tipinin her bir köpekte önemli ölçüde değişebileceği anlamına gelir. Her iki cins de geniş bir renk yelpazesine sahip olduğundan, ceket rengi de değişebilir. Daha yaygın renklerden bazıları Pom'da kırmızı, turuncu, siyah, kahverengi ve kremdir; Chi'de açık kahverengi, krem, siyah, ten rengi ve mavi.

Her iki köpek de iğneli, sivri kulaklara sahiptir, ancak Pom burnu Chi'den daha uzun olma eğilimindedir. Chi burnu biraz daha düz olma eğilimindedir.

Pomchi'niz, bunu Pom tarafından alırlarsa, spitz benzeri, kıvrılmış bir kuyrukla sonuçlanabilir.Pomchi Kişilik

Güçlü bir kişiliğe sahip küçük bir köpeğe sahip olmanız çok muhtemeldir. Her iki cinsin de alıngan küçük karakterler olduğu biliniyor. Her ikisi de zekaları, güçlü ve çoğu zaman istekli karakterleri, güvenleri ve vokal olma eğilimleri ile tanınırlar.

Pomeranian, biraz bekçi köpeği olarak bilinir ve ailelerini, evlerini ve bölgelerini şiddetle koruyabilirler.

Chihuahualar genellikle hanehalkının bir üyesiyle güçlü bir bağ kurar ve birbirlerine çok bağlanabilirler. Bu, sahipleri için iyi olsa da, bazen ayrılık kaygısına yatkın olabilecekleri anlamına gelebilir ve dikkatli bir şekilde yönetilmezse insanlarını da koruyabilirler.

pug vs fransız bulldog

Her iki cins de genellikle evdeki tek evcil hayvan olarak başarılı olan ve tüm ailenin ilgisini çekmeye çalışan köpeklerdir. Çok köpekli ailelerde iyi yaşayabilirler, ancak şımarık kişilikleri çatışmalara neden olabilir, bu nedenle onları sorunsuz bir şekilde entegre etmek için dikkatli bir yönetim gerekebilir.Her iki köpek de insanlarının ilgisini çekmekten hoşlanırken, küçük çocuklu bir evde sahip olunabilecek en iyi köpekler her zaman değildir. En sabırlı ve hoşgörülü oldukları da bilinmemektedir ve eğer çocuklar çok heyecanlı veya sert ise, bu köpek için adil olmayabilir ve ayrıca etkileşimler son derece dikkatli yönetilmezse nip .

Uygun tanıtımlar ve sosyalleşme ile diğer köpeklerle iyi geçinebilirler, ancak herhangi bir patronluk veya koruma davranışını teşvik etmemeye özen gösterilmelidir. Her iki cins ve özellikle Chihuahua, diğer köpekler tarafından tehdit edildiğini hissederlerse reaktif hale gelebilir. Sahipler genellikle, boyutları göz önüne alındığında, başlangıçta sevimli olduğunu veya önemli olmadığını düşünme hatasını yaparlar. Sadece hızlı bir şekilde kontrolden çıkmakla kalmaz, aynı zamanda diğer köpek için adil değildir ve başka bir köpek misilleme yapmaya karar verirse, daha küçük olan Pomchi'nin daha da kötüleşmesi muhtemeldir. Başka bir köpekle kötü bir olay yaşarsa, korkmalarına neden olabilir ve davranışları artabilir. Her zaman olumlu etkileşimleri ve sakin davranışı ödüllendirin.

Boyutları ayrıca daha kırılgan oldukları ve yaralanmaya eğilimli oldukları anlamına gelir. Daha büyük köpeklerin oyun sırasında bile çok gürültülü olmamasına özen gösterilmeli ve evin etrafında bile ezilmemelerini veya çok kaba davranmamalarını sağlamak için özen gösterilmelidir.Boyutları, apartman yaşamı için iyi köpekler olabileceği anlamına gelir ve genellikle sevilen bir sahibinden çok fazla ilgi görebilecekleri yaşlılar arasında popüler köpeklerdir.

Eğitim

İnsanlar genellikle boyutları nedeniyle sahip olmaları kolay bir köpek olacağını varsayarlar, ancak otoriter, talepkar, inatçı ve bazen aşırı korumacı olabildikleri için acemi köpek sahiplerine her zaman uygun değildirler. İhtiyaçları var uygun sosyalleşme ve eğitim kötü alışkanlıkların gelişmesini önlemek için.

Yukarıda belirtildiği gibi, bazen diğer köpeklerle ve sabırla tepkisel olabilirler, Pomchi'nizin rahatlamasını ve diğer köpeklerin yanında kibar selamlar sunmasını teşvik etmek için aşamalı tanıtımlar ve pozitif eğitim teknikleri gerekecektir.

Çok otoriter veya talepkar olmalarına izin vermemek için özen gösterilmelidir. İkisi de akıllı küçük köpeklerdir ve pozitif eğitim yöntemlerine son derece iyi yanıt verirler. Onları istendiğinde koltuktan aşağı inmekten, sevgili bir oyuncağı bir muamele için değiştirmenize izin verdiği için her zaman ödüllendirdiğinizden ve diğer insanlarla ve köpeklerle korunma veya reaktif davranışların gelişmesini önlemek için birçok olumlu etkileşimi teşvik ettiğinizden emin olun.Sesli olma eğilimleri nedeniyle, çok fazla havlamayı teşvik etmemek de önemli olacaktır. Bunun yerine, her zaman sessiz davranışı ödüllendirdiğinizden emin olun. Havlama, bir Pomchi sahiplerinin karşılaşabileceği en büyük sorunlu davranışlardan biri olabilir.

Egzersiz yapmak

İnsanlar genellikle Pomchi gibi bir karışımın boyutları nedeniyle fazla egzersize ihtiyaç duymayacağını varsayma hatasını yaparlar. Her iki cins de oldukça yüksek enerjidir ve iyi günlük yürüyüşler ve diğer egzersiz ve zenginleştirmelerden yararlanır. Zeki ve aktif köpeklerdir ve yeterince fiziksel ve zihinsel uyarılamazlarsa, problem davranışları hızla artabilir.

Çok fazla oyuncak cinsi sahibi, köpeklerini düzgün bir yürüyüş için yere indirmek yerine çantalarda taşıma hatasına düşüyor. Fiziksel olarak onlar için daha iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda çok daha fazla zihinsel uyarım sağlar. Koklama, kendi seçimlerini daha fazla yapma ve diğer köpeklerle daha uygun bir şekilde etkileşim kurma fırsatı buluyorlar.

Her iki cins de genellikle uzun yürüyüşlerde sahiplerine eşlik etmekten hoşlanırlar ve eğer küçük bacakları yorulursa, içinde rahat olduklarından emin olursanız, uygun bir taşıyıcıyla 'kaldırmaları' daha uygun olabilir. .

Zekası ve cesur kişilikleri göz önüne alındığında bir Pomchi, muhtemelen iyi bir köpek sporu yarışmacısı olacaktır. Hevesli ve yetkin çeviklik rakipleri oldukları biliniyor, ancak engellerin onlar için çok büyük olmamasını sağlamak için özen gösterilmesi gerekiyor.

Bakım

Devraldıkları ceketin türüne bağlı olarak, Pomeranian Chihuahua Mix'inizin tımar gereksinimleri önemli ölçüde değişebilir. Chi'nin pürüzsüz, kısa katına sahiplerse, ölü tüyleri temizlemek için haftada bir fırçaya ihtiyaçları olacaktır. Bu, deri değiştirme mevsiminde daha fazla olabilir.

Pom ceketi miras alırlarsa, karışma ve paspas gelişme olasılığını en aza indirmek için daha titiz bir tımar rejimi gerekecektir ve haftada en az iki veya üç kez tam bir fırçalamaya ihtiyaçları olacaktır. Bazı sahipler, yönetilebilir kalmasına yardımcı olmak için ceketi hafif bir şekilde süsleyecektir.

Paltonun kırpılması ve daha yakından kesilmesi son yıllarda Pomeranyalılar tarafından daha moda hale geldi. Birçok meraklı, bunu yapmaktan kaçınmanızı tavsiye ediyor. Sadece kaplama dokusunu ve durumunu değiştirmekle kalmaz; tam olarak veya aynı zamanda geri büyümeyebilir, ancak aynı zamanda köpeğinizi, sıcaklıklarını etkili bir şekilde düzenleyemedikleri için daha fazla güneş yanığı veya sıcak çarpması riskine maruz bırakabilir. Bu, özellikle tüm vücut cilde yakın tıraş edildiğinde, sadece boyun ve yüz kapalı kaldığında Aslan kesiği için geçerlidir.

Oyuncak Ayı kesimi muhtemelen en popüler olanıdır ve bu, paltonun yaklaşık 1 veya 2 inç uzunluğa kadar traş edildiği veya kesildiği yerdir ve köpeğe kabarık bir görünüm verir. Palto bakımına ayak uyduramazsanız, böyle bir süslemeye sahip olmak köpeğiniz için faydalı olabilir, çünkü rahatsız edici paspaslara sahip olmalarını önleyecektir, bu da yine de kırpılmaları gerekebilecek.

Sağlık

Bir Pomchi, her iki cinsten de tıbbi koşulları miras alabilir, bu nedenle her birinin hangi koşullara yatkın olduğunu anlamak yararlıdır. Ayrıca, bir Pomchi yavrusu satın alıyorsanız, ebeveynler üzerinde uygun sağlık kontrolleri yapan sorumlu bir yetiştirici bulmanız da önemlidir, çünkü bu, yavruların bu koşullardan bazılarını devralma riskini en aza indirebilir.

Pomeranya Sağlığı

Progresif Retinal Atrofi: Bu, tedavi edilemeyen ve sonunda tamamen körlüğe yol açacak bir durumdur. Hayatı sınırlayan bir durum olması gerekmez ve doğru destekle bir köpek, gözleri olmadan mükemmel bir yaşam kalitesine sahip olmaya devam edebilir.

Lüks Patella: Bu, Pomeranyalılar da dahil olmak üzere küçük ırklarda yaygındır. Bu durum, diz yerinden kaydığı zamandır. Sorun, ciddiyet açısından derecelendirilebilir. Bazen herhangi bir işlem gerekmez, bazen bazı ağrı kesiciler ve alternatif tedaviler yararlı olabilir ve kronik vakalarda ameliyat gerekebilir.

Hipotiroidizm: Yetersiz tiroid, Poms'ta nispeten yaygın bir durumdur. Diyet veya egzersiz seviyelerinde bir değişiklik olmamasına rağmen köpeğinizin kilo aldığını fark edebilirsiniz ve tüylerinin durumunu kaybedebilir ve daha uyuşuk hale gelebilir. Durum teşhis edildikten sonra, genellikle ilaç kullanımıyla yönetilebilir.

Çöken Trakea: Bu, küçük ırklar arasında yaygın olan başka bir durumdur. Hava yollarını kısıtlayabileceği ve solunum problemlerine neden olabileceği için ciddi olabilir. Köpeğiniz bu sorunu yaşıyorsa, öksürmeye başladığını ve kaz kornası gibi ses çıkardığını fark edebilirsiniz. Hassas boyun bölgeleri üzerindeki baskıyı azaltmak için her zaman Pom gibi küçük bir cins üzerinde bir koşum takımı kullanılması önerilir ve bu durumun ortaya çıkma olasılığını en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Epilepsi: Pomların zaman zaman Epilepsi hastası olduğu bilinmektedir. Buna neyin neden olduğu genellikle bilinmemektedir, bu nedenle idiyopatik olarak adlandırılır. Bir nöbet meydana geldiğinde köpek ve sahibi için son derece üzücü olsa da, genellikle ilaçlarla ve hatta bazen basit yaşam tarzı değişiklikleriyle başarılı bir şekilde yönetilebilir. Veteriner hekime danıştığınızdan emin olun.

Chihuahua Sağlık

Chihuahuaların ayrıca İdiyopatik Epilepsi, Lüks Patella ve Çöken Trakea geliştirmeye daha yatkın olduğu bilinmektedir. Aşağıdaki koşullar da cinste yaygındır.

Hidrosefali: Bu, kafatasında sıvı biriktiğinde ve beyne baskı yaptığında yavru köpeklerde görülen hayatı tehdit eden bir durumdur. Chihuahua yavrularında nispeten yaygındır. Tedavi olmamakla birlikte, durumu yönetmeye yardımcı olabilecek tedaviler vardır, ancak ciddi vakalarda prognoz iyi değildir.

Kalp sorunları: Chihuahualar, üfürümler ve Mitral Kapak Hastalığı gibi doğuştan kalp problemlerine yatkın olabilir. Bu koşullardan bazıları yaşamı sınırlayıcı olabilir ve bazıları yönetilebilir. Sorumlu bir yetiştirici, kalp sorunlarının miras alma olasılığını en aza indirmeye yardımcı olmak için her zaman uygun sağlık kontrollerini yapacaktır.

Hipoglisemi : Düşük kan şekeri seviyeleri (Hipoglisemi olarak adlandırılır) bazı Chihuahua yavrularını etkileyebilir. Genellikle, bir köpek yavrusu düşük kan şekeri seviyelerinden muzdaripse kafası karışmış, halsiz ve koordinasyonsuz olmaya başlayacak ve acil veteriner tedavisine başvurulmalıdır. Çabuk yakalanırsa, kolayca tedavi edilebilir ve genellikle onlardan çıkacakları bir şeydir.

Pomchi Beslenme

Her köpekte olduğu gibi, Pomchi'nizi yüksek kaliteli, porsiyon kontrollü bir diyetle beslemek önemlidir. Chihuahualar, özellikle onları çok fazla şımartan bir sahipleri varsa, obeziteye eğilimli olabilirler. İkramlar ve çerezler sağlıklı olmalı ve ideal olarak günlük diyetlerinin% 10'undan fazlasını oluşturmamalı, ölçülü beslenmelidir.

Bunun gibi küçük cins köpekler de daha fazla diş problemine yatkın olabilir, bu nedenle sıkı bir diş hijyeni rejimine sahip olduğunuzdan emin olmak faydalı olacaktır.

Pomeranian Chihuahua Mix Yavrusu Bulmak

Ülke genelinde çok sayıda türe özgü kurtarma var ve bunlardan biri aracılığıyla evlat edinmek için bir Pomchi bulmanız mümkün olabilir. Evlat edinme, cins veya karışımdan bağımsız olarak, oldukça tatmin edici olabilir. Pomchis'i kurtarmalarda bulabilirsin, diğer birçok Pom karışımları .

Bir köpek yavrusu almayı planlıyorsanız, araştırmanızı yaptığınızdan emin olun. Bunun gibi melez ırkların onaylı yetiştiricileri yoktur, bu nedenle ödevinizi yapmak çok daha önemlidir. Kasıtsız olarak zalim ve vicdansız arka bahçe yetiştiricileri veya yavru köpek fabrikalarını desteklemek istemezsiniz. Genellikle annelerini yavrularından çok erken ayırırlar, sağlık veya mizaçtan bağımsız olarak gelişigüzel ürerler ve yavrular, çok yönlü olmalarına yardımcı olmak için ihtiyaç duydukları uygun erken sosyalleşmeyi almazlar.

İskoç kurt köpeği

Son düşünceler

Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız ve çok sayıda kişiliği olan küçük, şımarık ve aktif küçük bir köpek arıyorsanız, o zaman bir Pomchi sizin için iyi bir eş olabilir. Düzenli tımarla rahat olduğunuzdan emin olmalısınız, ancak bunun dışında, bu küçük yavrulardan birine sahip olmanın pek bir dezavantajı yok!

Yine de en kolay köpek olma ihtimalleri yoktur ve gerekli işe ve eğitime hazır bir eve uyacaklardır. Pomchi, ilk kez sahipler için harika bir cins ve tüm aile için eğlenceli bir cins!

Yorumlar