Köpek Isırıkları: Ailenizi Güvende Tutmak İçin Önleme İpuçları

Köpek Isırıkları: Ailenizi Güvende Tutmak İçin Önleme İpuçları

Köpek sahibi olma konusunda yeniyseniz, yavru köpekler hakkında bilmeniz gereken bir şey vardır - çok keskin dişleri vardır ve onları kullanmaktan korkmazlar!

Görünen her şeyi ağızdan ağza alma alışkanlığı başlangıçta eğlenceli olsa da, siz ve aileniz ısırılmaktan çabucak bıkacaksınız. Isırmak erken tomurcukta engellenmezse, özellikle küçük çocuklarınız veya evinizde yaşayan savunmasız insanlar varsa, potansiyel olarak çok tehlikeli olabilecek kötü bir alışkanlığa dönüşebilir.Bu yazıda, yavru köpeklerin neden ısırdığını ve bu alışkanlığı nasıl durdurabileceğinizi inceliyoruz. Ayrıca, ailenizi aşırı heyecanlı bir köpek yavrusu veya agresif yetişkin bir köpek tarafından ısırılmaya karşı nasıl koruyabileceğiniz konusunda size bazı önemli ipuçları veriyoruz.

Yavru Köpekler Neden Isırır?

Tıpkı etraflarında ne olduğuna bakmak için ellerini kullanan insan bebekler gibi, yavru köpekler de dünyalarını ağızlarıyla keşfederler. Bununla birlikte, insan bebeklerinin aksine, yavru köpeklerin ağrılı bir ısırmaya neden olabilecek iğne kadar keskin dişleri vardır. Evinizde küçük çocuklarınız veya bebeğiniz varsa, bu potansiyel olarak tehlikeli bir sorundur.Isırmak aynı zamanda bir yavru köpek yavrusu içinde bir hiyerarşi kurmanın bir yoludur. En büyük ve en güçlü yavrular, annelerinden daha fazla ilgi ve yiyecek alma eğilimindedir ve genellikle dişlerini, daha zayıf, küçük kardeşleri üzerindeki hakimiyetlerini daha da ileri götürmek için kullanırlar.

Diş Çıkarma Zaman Çizelgesi

 • Yaklaşık yaşlarında Üç hafta , sizin yavru köpeğin bebek dişleri çıkmaya başlar ve diş çıkarmaya başlar.
 • Tarafından altı haftalık , yavru köpeğinizin tüm süt dişleri çıkmış.
 • Etrafında 12 hafta yavru köpeğinizin süt dişleri dökülmeye başlar ve yerini yetişkin dişleri alır.
 • Yavru köpeğin ne zaman altı ay eski, bütün daimi dişleri çıkmış olacak ve süt dişlerinin hepsi düşmüş olacak.

Bu nedenle, üç haftalıktan itibaren parmaklarınız, ayak parmaklarınız, kulaklarınız ve burnunuz, yavru köpeğinizden ağrılı bir yaralanma riski altındadır!Puppyhood ile Başlar

Peki, köpeğinize insanları ısırmamasını nasıl öğretirsiniz? Yavru köpeğinize ısırmamasını öğretmek, süt dişlerinin göründüğü andan itibaren başlar.

Yavru köpeğinize insanları ısırmamasını öğretirken, istenmeyen ısırma davranışını engellemeyi ve yavru köpeğinizin sergilemesini istediğiniz yanıtı teşvik etmeyi hedeflersiniz. Bu bir gecede olmayacak ve sabırlı, tutarlı ve ısrarcı olmanız gerekecek.

Yavru köpeğinizi ısırmaması için eğitmek için kullanabileceğiniz bazı önemli ipuçları:Her şeyden önce, sizi kıstırdığında yüksek sesle bağırarak köpeğinizin cesaretini kırabilirsiniz. Elinizin veya ayağınızın gevşemesine ve bir veya iki saniye oyundan çekilmesine izin verin. Yavru köpeğiniz yanlış anlayabileceği ve bunun bir oyun olduğunu düşünebileceği için elini kaptırmamaya dikkat edin.

Yavru köpeğiniz, oynamayı bırakırsa veya sizi yalarsa telaşlayın ve ardından oyununuza devam edin. Bu yaklaşım oldukça işe yarar çünkü yavru köpeğiniz göğüs ucunun ağrılı olduğunu anlayacaktır. Etkili bir şekilde, 'köpek yavrusu konuşuyorsun'!

Yavru köpeğiniz sizi kıstırdığında, ellerinizi kaldırın ve onları ondan iyice uzaklaştırın. Yavru köpeğinizi yarım dakika kadar görmezden gelin ve ardından nazikçe oynamaya devam edin. Yavru köpeğiniz güzelce oynarsa, onu bol bol kucaklamalarla, övgülerle ve belki bazı ikramlarla ödüllendirin.

Yavru köpeğinizin diş çıkardığını unutmayın, bu yüzden bir şeyi ısırması ve çiğnemesi gerekecek. Yavru köpeğinize, çiğnemek için insanların ellerine ve ayak parmaklarına alternatif olarak özel olarak tasarlanmış bir dizi oyuncak verin!Bir dizi oyuncak seçerken, çiğnemek için özel olarak tasarlanmış olanları seçtiğinizden ve keskin dişlerin saldırısı altında parçalanmaya başlayanları çıkardığınızdan emin olun!

Yavru köpeğiniz sizi ısırmaya gittiğinde, elinizi veya ayağınızı geri çekin ve ona dayanıklı bir oyuncak ver veya bunun yerine ikramları çiğneyin. Yavru köpeğiniz mutlu bir şekilde oyuncağını ya da ödülünü kemirirken onu sevin ve övün.

Alışkanlığı Kırmak: İpuçları

 • Yavru köpeğinizle teması olan herkesin aynı kurallara göre oynadığından emin olun. Olmalısın eğitiminde tutarlı ; aksi takdirde yavru köpeğinizin kafası karışabilir.
 • Her zaman sabırlı ol. Yavru köpeğinizin yalnızca doğal bir davranış sergilediğini ve neyi yanlış yaptığını anlamayacağını unutmayın.
 • Yavru köpeğiniz sizi kıstığında asla öfkenizi kaybetmeyin. Yavru köpeğinize bağırmak veya azarlamak onu ısırmasını engellemez. Evcil hayvanınız neden bir sorun olduğunu anlamayacak ve korkuyla daha agresif hale gelebilir.
 • Yavru köpeğinizle oynamak için ellerinizi veya ayaklarınızı kullanmayın. Bu apaçık gelebilir, ancak kaç kişinin tam olarak bunu yaptığı ve sonra neden kıstırıldıklarını merak etmesi inanılmaz. Başkalarına sizin liderliğinizi takip etmelerini ve oyun süresi boyunca bir oyuncak kullanmaya devam etmelerini söylediğinizden emin olun.
 • Ayrıca, köpeğinizin yüzünüzü yalamasına izin vermekten kaçınmak en iyisidir. Burunlar ve kulaklar, yavru köpeklerin dişleri için ana hedef olabilir ve bu acı verir!
 • Yavru köpeğinizle oynayacağınız oyun seçiminde seçici olun. Halat çekme mükemmel bir eğlence olsa da, hamle yapma, ısırma ve çekme içeren herhangi bir oyun, özellikle de yavrularınız oyun sırasında aşırı heyecanlanırsa, kıstırmayı teşvik edebilir.

Bir Yavru Köpek Etrafında Güvende Kalmak

 1. Yavru köpekler çok sevimlidir ve doğal olarak çocuklar onlarla oynamayı severler. Ne yazık ki, bu özellikle çok küçük çocuklarda ve bebeklerde ısırma kazalarına ve yaralanmalarına neden olabilir.
 2. Çocuğunuzu hiçbir köpekle, hatta küçük bir köpekle bile yalnız bırakmayın. Odadan çıkmanız gerekirse, yavruyu veya çocuğu yanınıza aldığınızdan emin olun.
 3. Yaşlı köpekler, kıstıran bir yavru köpeğin dikkatini takdir etmeyebilir ve bu, kavgalara ve yaralanmalara neden olabilir. Evinizde uyumu sürdürmek için, her gün sadece 20 dakikalık ücretsiz oyuna izin vermeli ve yakından gözetim altında tutulması gereken beş dakikalık seanslara bölünmelisiniz.
 4. Yavru köpeğinize, insanları, diğer köpekleri ve kedileri de dahil olmak üzere ev arkadaşlarını rahatsız etmesine izin verilmediğini öğretmek için bir köpek yavrusu sandığı kullanın.
 5. Çocuklar ve köpek yavruları kabul edilebilir davranış ve sınırları öğrenmelidir. İki tarafa da bağırmayın veya azarlamayın. Zaman ayırın, hem yavru köpeğinizi hem de çocuklarınızı birbirlerinin yanında nasıl davranacaklarını gösterin ve teşvik edin.
 6. Oyuncaklarla oynarken, yavru köpeğinizi yer seviyesinde oynamaya teşvik edin. Yavru köpeğinizi oyuncağa ulaşmak için yukarı atlamaya teşvik etmekten kaçının. Yavru köpeğiniz oyuncağı bıraktığında, başka bir oyuna katılarak evcil hayvanınızı ödüllendirin veya evcil hayvanınıza oyun süresinin bittiğini belirtmek için bir ödül verin.
 7. Yavru köpeğin dişlerini teninizde hissettiğiniz an, oyunu hemen durdurun ve durumun sakinleşmesine izin verin. Yavru köpeğiniz sakinleştikten sonra oyuna devam edin. Yavru köpeğiniz aşırı heyecanlandıysa, oyunu durdurun ve kestirmek için evcil hayvanınızı sandığına koyun.

Yetişkin Köpeklerin Etrafında Güvende Kalmak

Göre American Pet Products Association (APPA) tarafından 2017-2018 için anket 60,2 milyon ABD hane halkının en az bir köpeği var. Bu çok fazla köpek!

Ne yazık ki, tüm köpekler arkadaş canlısı değildir, çünkü genellikle yavru olarak doğru şekilde sosyalleştirilmemiştir veya geçmişte birileri onlara kötü davranmıştır.Son yıllarda insanlara, özellikle de çocuklara yönelik ciddi köpek saldırılarının sayısında endişe verici bir artış görüldü. Ve aşağıdaki İstatistik okumayla ilgili yapmak:

 • Yalnızca ABD'de, her yıl ortalama 4,5 milyon köpek ısırığı bildirilmektedir. Neyse ki, bu ısırıkların çoğu önemsizdir ve tıbbi müdahale gerekli değildir.
 • 2001'den 2016'ya kadar, 5,473,893 kişinin, köpek ısırmalarından kaynaklanan yaralanmalar için Acil Servislerde tedavi edildiği tahmin edilmektedir.
 • Aynı dönemde 91.244 hasta bir köpek saldırısı sonucu hastaneye kaldırıldı.
 • 2001 - 2016 döneminde hastaneler, köpek saldırılarının bir sonucu olarak hastaneye yatışlarda yüzde 139'luk muazzam bir artış bildirdi.
 • 2005'ten Aralık 2018'e kadar, ABD'de 469 kişinin köpek saldırılarında öldüğü bildirildi.
 • Köpek saldırısı ölümlerinin yarısından fazlası 10 yaşın altındaki çocuklarda meydana geldi.

Bu çok ciddi bir istatistik dizisidir.

Peki, ailenizi köpek saldırılarına ve ısırmaya karşı nasıl koruyabilirsiniz? Ailenize yabancı bir köpeğe yaklaşmanın doğru yolunu öğretmek, onları güvende tutmak için uzun bir yol kat edebilir.Yetişkin Köpekler Neden Isırır?

Korku, ısırmanın önemli bir nedenidir. Bir köpek tehdit altında veya köşeye sıkışmış hissettiğinde, dövüş moduna geçerek karşılık verir.

Bazı köpekler baskındır ve sahipleri veya köpeğin insan 'sürüsü' nün hayvan tarafından zayıf olarak algılanan diğer üyeleri üzerinde otoritelerini savunmak için saldırgan olabilirler.

Köpekler, özellikle sahipleri etrafta değilse, bölgesel olabilir. Köpeğin alanına giren bir yabancı, agresif bir tepkiyi tetikleyebilir. Buna arabalarda yalnız bırakılan köpekler de dahildir. Çoğu köpek ısırması, birisi garip bir köpeği açık bir araba camından okşamaya çalıştığında olur.

Çoğu köpek saldırısı, bir köpeğin oyun seansı sırasında aşırı heyecanlanmasının bir sonucu olarak meydana gelir. Kızıl sis alçalır ve köpeğin içgüdüsel saldırı modu devreye girer. Bu durum, genellikle çocukların dahil olduğu ciddi yaralanma olaylarının yaygın bir nedenidir.shiba corgi karışımı

Garip Köpekler Etrafında Güvende Kalmak

Güvenliğinizi korumaya yönelik birkaç önemli ipucunu burada bulabilirsiniz. garip bir köpeğin etrafında . Aileni de eğitmeyi unutma!

 1. Köpeğe dokunmadan önce size yaklaşıp koklamasına izin verin.
 2. Tuhaf bir köpeğe yaslanmayın. Bu, köpeği kalabalık ve tehdit altında hissettirebilir.
 3. Arabada bulunan, bağlanmış veya arka bahçede bir çitin arkasına hapsedilmiş yabancı bir köpeğe asla yaklaşmayın. Köpekler doğal olarak bölgeseldir ve yaklaşımınız bir tehdit olarak algılanabilir.
 4. Bir köpeğe uyurken, oyuncağı çiğnerken, yemek yerken veya yavru köpek yavrularına bakarken yaklaşmayın.
 5. Her zaman garip bir köpeğin sizi potansiyel bir tehdit olarak görebileceğini varsayın.
 6. Çoğu zaman, evlerinde bir köpekle büyüyen çocuklar, her köpeğin arkadaş canlısı olduğunu varsayarlar. Çocuklarınızı, yabancı bir köpekle tanışırken dikkatli olmaları gerektiği konusunda eğitin. Çoğunlukla, tanımadıkları bir köpekle aşırı arkadaş olan çocuklar, özellikle köpeği kucaklamaya veya kucaklamaya çalışırlarsa ısırılır.

Köpek Isırıklarına Tepki Verme

Peki, saldırgan bir köpek size yaklaşırsa, en kötü senaryoda ne yapmalısınız?

 • Tuhaf bir köpek size yaklaşırsa, kıpırdama ve köpeğin sizi koklamasına izin verin. Genellikle, köpek sizin bir tehdit olmadığınıza karar verdiğinde, hayvan büyük olasılıkla oradan uzaklaşacaktır.
 • Ne yaparsan yap, kaçma! Köpekler doğal avcılardır ve onlardan kaçan bir 'av' hayvanı hemen kovalayıp potansiyel olarak aşağı indirirler.
 • Köpekler doğrudan göz temasını bir tehdit olarak görür. Saldırgan bir köpekle karşılaştığınızda, köpeğin hareketini ve vücut dilini takip edebilmek, ancak doğrudan göz temasından kaçınmak için gözlerinizi çevirin.
 • Köpek size saldırırsa, çenenizi kırmaktan bir kalkan oluşturmak için elinizdeki her şeyi kullanarak sizinle köpek arasına koyun. Bu ceketiniz, alışveriş çantanız, bisikletiniz veya elinizin altında olan herhangi bir şey olabilir.
 • Köpeğe bağırmayın veya bağırmayın. Köpek bunu, bir saldırıyı tetikleyebilecek, sizden gelen bir saldırganlık göstergesi olarak yorumlayabilir.
 • Köpek size olan ilgisini kaybettiğinde, köpeğin vücut dilini yakından takip ederek, çok yavaşça uzaklaşın ve olabildiğince çabuk kendinizi tehlikeden uzaklaştırın.
 • Son çare olarak yere düşün, bir top şeklinde kıvrılın ve boynunuzu ve başınızı korumak için ellerinizi kullanın. Köpek size olan ilgisini kaybedip uzaklaşana kadar tamamen hareketsiz tutun.

Bir köpek tarafından ısırılmaktan veya saldırıya uğramaktan kaçınmanın en iyi yolu, ilk etapta kendinizi tehlikeye atmamaktır.

Köpeklerin kaçtığı bir mülke girmekten kaçının. Mümkünse, önce sahibini arayın ve güvenli bir şekilde ziyaret edebilmeniz için köpekleri almasını sağlayın.

Son düşünceler

Dişlerini insan eti üzerinde kullanmadan güzelce oynamak için eğitilmiş iyi sosyalleşmiş bir köpek yavrusu büyüyerek etrafta güvenli, dengeli yetişkin bir köpeğe dönüşecektir. Yavru köpeğinize kıstırmamayı öğretmek için ipuçlarımızı izleyin ve yeterince büyüdüğü anda onu köpek yavrusu sosyalleştirme sınıflarına götürmeyi unutmayın.

Çocuklarınıza ve diğer aile üyelerine, yavru köpekler de dahil olmak üzere garip köpeklere yaklaşmanın ve onları idare etmenin doğru yolunu öğrettiğinizden emin olun. Bu, ailenizin, bir ısırıkla sonuçlanabilecek herhangi bir yanlış anlama olmaksızın, insanın en iyi arkadaşının yanında olmaktan keyif almaya devam etmesini sağlayacaktır.

Yorumlar