Shiba Inu Corgi Mix: Sevimli Shiba Corgi'yi Neden Seviyoruz?

Shiba Inu Corgi Mix: Sevimli Shiba Corgi'yi Neden Seviyoruz?

Karışık cins köpekler harika evcil hayvanlar yapabilir ; safkan meslektaşlarından daha iyi ya da daha kötü değiller. Her şey tek tek köpekle ve ayrıca genel özelliklerinin yaşam tarzınızla iyi örtüşüp örtüşmeyeceğiyle ilgilidir. Shiba Inus ebeveyn cins karışımı olarak çok yaygın birçok tasarımcı köpek için.

Bir Shiba Inu Corgi Mix (bazen bir Corgi Inu veya Shiba Corgi olarak anılır), genellikle amaçlı olarak yetiştirilen bir karışımdır. Bu tür köpekler genellikle 'tasarımcı köpek ırkları' olarak adlandırılır ve Corgis, özellikle diğer ırklarla melezleme , karışmak gibi Sibirya Husky ile.Bu cinsler resmi cinsler olarak tanınmamaktadır ve bu, bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu almayı düşünüyorsanız daha da fazla özen gösterilmesi gerektiği anlamına gelir.

Karşılaştığınız köpek her ikisinden de özelliklerin bir kombinasyonuna sahip olabileceğinden, çaprazlanan iki cinsin özelliklerinin de farkında olmalısınız.

Irk Geçmişleri

Corgi'nin iki ayrı cinsi vardır. Pembroke ve Hırka. Bu köpeklerin her ikisi de Birleşik Krallık'taki Galler'den geliyor ve benzer bir görünüm, mizaç ve boyuta sahipler. İlk günlerde, ayrı bir cins değildi ve çiftlik hayvanlarını gütmek için kullanılıyorlardı ve sadece Galce Corgis olarak anılıyorlardı. 1934'te Birleşik Krallık ve ABD'deki Kennel Kulüpleri, cins içindeki iki çeşitte artan farkı fark etti ve her biri kendi haklarına göre tanındı.

Popülerlikleri, özellikle de Pembroke Corgi'nin popülaritesi, medyada kazandıkları maruz kalmanın bir sonucu olarak arttı, çünkü Kraliçe II. Pembroke, 13. en popüler cins Amerika Birleşik Devletleri'nde 2018'de American Kennel Club tarafından.

Shiba Inu, soylarının MÖ 300'e kadar uzandığına dair kanıtlarla, en eski türlerden biri olarak kabul edilmektedir. Başlangıçta Japonya'da av köpeği olarak kullanıldılar; kompakt boyutları ve atletik yapıları, onları oyun oynamak için ideal hale getirdi.Tarihine ve popülerliğine rağmen, cins, II.Dünya Savaşı'nın bombalanması sırasında ve daha sonra, distemper virüsünün yıkıcı bir şekilde yayılmasının bir sonucu olarak neredeyse nesli tükendi. Neyse ki cins hayatta kaldı ve 20. yüzyılın ortalarında Amerika Birleşik Devletleri'ne ithal edilmeye başlandı.

Amerikan Kulübesi Kulübü onları 1993 yılına kadar tanımadı, ancak popülaritesi artmaya devam ediyor. Japonya'daki en popüler cins oldukları düşünülüyor ve 2018'de AKC tarafından Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 193 ırktan 44. sırada yer aldılar.

Görünüm

Bir Shiba Inu Corgi Mix, çok ilginç görünümlü bir köpek olabilir. Muhtemelen orta boy bir köpeğiniz olacak. Shiba Inu genellikle 23 pounddan fazla değildir ve Corgi 30 ila 38 pound arasındadır (daha büyük Cardigan olup olmadıklarına bağlı olarak).Corgis ve Shiba Inu'nun kalın çift katları vardır ve özellikle yıllık dökülme sezonlarında çok fazla tüy dökerler. Bu karışım çok çeşitli renklerde de olabilir. Her iki cins de kırmızı renktedir ve bu Shiba Inu'nun en yaygın rengidir.

Shibas ayrıca siyah ve susam, siyah ve ten rengi, susam (siyah uçlu tüylü kırmızı ceket) ve ayrıca hepsinin Urajiro rengi vardır - yüzlerinin, vücutlarının ve bacaklarının bazı kısımlarının etrafında kremsi beyaz bir gölge.

Pembroke Corgis siyah ve ten rengi, açık kahverengi, samur ve kırmızı renklerde gelir. Hırkalar, merle ve brindle dahil olmak üzere daha fazla renkte gelir. Tipik olarak kuyruklarını traş ederler ve çok güzel corgi butts maruz.

Shiba Inus, daha uzun bacakları olan bir Corgi'den daha ince bir fiziğe sahiptir. Bir Corgi, uzun bir sırt ve daha kısa bacaklarla oldukça tıknaz olma eğilimindedir. Corgi Inu'nuzun vücut şekli, genetiği açısından zarın düşme şekline bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir.Ve kim bilir, köpeğiniz, Shiba Inu'yu da ayırt edici kılan kuyruğu kıvrılmış benzersiz bir Spitz stiline sahip olabilir.

Kişisel özellikler

Bir Corgi Inu ile zeki, bağımsız, kendine güvenen ve sevimli bir köpeğe sahip olmanız muhtemeldir. Onların istekli doğası, eğitim konusunda daha çalışkan ve sabırlı olmanız gerektiği anlamına gelebilir.

Shiba Inu, genellikle sakin, meraklı, ağırbaşlı ve cesur olarak bilinir. Kendilerine ait çok kesin bir zihinleri vardır ve bu, bazen inatçı ve inatçı olabilecekleri anlamına gelebilir.

Ailelerine karşı çok sadık ve sevecen olma eğilimindedirler, ancak rezerve edilebilirler ve hatta bazen yabancılarla korunabilirler. Diğer köpeklerin arkadaşlığını sevme eğiliminde olmadıkları için genellikle tek bir köpek evine daha uygundurlar.Ayrıca genellikle sessiz, sessiz bir tür oldukları biliniyor. Nadiren bir Shiba Inu havlaması duyarsınız. Mutsuz ya da korkmuşsa üretebilecekleri belirgin şekilde tiz ve yüksek sesle bağırıyorlar ve bu genellikle 'Shiba çığlığı' olarak anılıyor.

Corgis, insanlarıyla, özellikle de Pembroke ile güçlü bağlar kurmasıyla bilinir ve son derece sevecen ev üyeleri yapabilir. Uygun tanıtımlarla, diğer köpeklerin arkadaşlığından zevk alabilirler, ancak bu konuda geliştiği bilinen bir cins değildir ve Shibas'ın yalnızlık özellikleri göz önüne alındığında, evdeki tek kişi olmaya uygun bir köpek olabilirler.

Eğitim

Shibas, kendilerinin olduğunu düşündükleri eşyalar, alan veya insanlar üzerinde koruyucu oldukları biliniyor. Bir Corgi Inu'ya, ödüllü kaynaklarından eşit derecede motive edici başka bir şey için gönüllü olarak vazgeçtikleri için ödüllendirileceklerini öğretmek için ek bir eğitim yapmanız gerekebilir.Diğer köpeklerin arkadaşlığından zevk almama özelliğini miras alırlarsa, o zaman dikkatli ve erken sosyalleşme gerekli olacak. Köpeğinizin diğer köpekleri iyi şeylerle ilişkilendirmesi için çalışmanız gerekebilir ve yoldan geçen bir köpeğe karşı sakin ve sessiz bir tepki, bazı nefis muameleler almasına neden olacaktır.

Bir Shiba Inu'nun yüksek bir av sürüşü vardır ve bu, bağımsız doğaları ile birleştiğinde, güvenilir bir geri çağırma elde etmenin zor olabileceği anlamına gelir. Çok fazla iş yapmaya hazır olmadığınız sürece, köpeğinizi çok güvenli, emniyetli ve kapalı bir alanda olmadıkça uzun bir kuyrukta tutmanız gerekebilir.

Corgis'in güçlü gütme içgüdüleri olabilir ve bu güçlü bir geri çağırma, iyi gevşek tasma yürüme becerileri ve yardımcı oyalama teknikleri üzerinde çalışmanın başka bir nedenidir. Bisikletleri, arabaları ve hatta heyecanlı koşan çocukların ayak bileklerini kovaladıkları biliniyor.

Corgis aynı zamanda bekçi köpeği olabilir ve yabancılar yaklaşırsa kendi alanlarında bölgesel olabilirler. Shiba'nın aksine, genellikle bu konuda çok daha fazla ses çıkarırlar. Corgi Inu'nuz bu özelliği miras alırsa, sessiz, alternatif davranışları ödüllendirmek için çalışmanız gerekecektir.Egzersiz yapmak

Her iki cins de çalışan stoktan gelse de, en yüksek enerjili köpekler de değildir. Yine de orta düzeyde egzersiz gereksinimleri var ve sahiplerine bir günlük yürüyüşte eşlik etmekten hoşlanmayacaklar.

Günlük düzgün yürüyüşler yapmazlarsa, sorunlu davranışlar hızla artabilir. Düzenli fiziksel egzersizin yanı sıra, Corgi Inu'nuzun zihinsel olarak uygun şekilde zenginleştirildiğinden de emin olmalısınız. İyi etkileşimli oyuncakların bir seçkisini sağlamak, kısa eğitim seansları için zaman ayırmak ve yürüyüşlerinde koklama özgürlüğü sağlamak, bunların hepsi onların uyarılmış hissetmelerine yardımcı olabilir.

Bakım

Bir Shiba Inu Corgi Mix'in kırpılması, dolaşması veya keçeleşmesi gerektiği konusunda endişelenmenize gerek kalmasa da, düzenli fırçalama tüylerinin ve cildinin iyi durumda kalmasına yardımcı olacak ve yapışması muhtemel saç miktarını en aza indirecektir. yumuşak mobilyalar veya giysiler. İyi bir elektrikli süpürge ve Furminator gibi bir saç dökücü alet mantıklı yatırımlar olacaktır. Yılda iki kez tüy dökme sırasında üretken bir şekilde tüy dökebilecek bir köpek olacaklar.

Sağlık

Herhangi bir karışık cins köpeklerle, ebeveynlerden herhangi birinin kalıtımsal koşullarını geliştirmeye yatkın olabilirler. Her iki cinsin de gelişebileceği koşulların farkında olmak önemlidir. Bir köpek yavrusu satın alıyorsanız, sorumlu bir yetiştiriciye gittiğinizden de emin olmalısınız. Yavru köpekler için sağlık risklerini en aza indirmeye yardımcı olmak için genellikle ebeveynler üzerinde sağlık kontrolleri yapacaklardır.

Shiba Inu Sağlık

Shiba Inu, genellikle çok sağlıklı bir köpek olarak kabul edilir. Diğer bazı türler kadar bilinen kalıtsal koşullara sahip değildirler. Dahil etmeye daha yatkın olabilecekleri şeylerden bazıları:

Lüks Patella: Bu, gevşek, kayan bir dizle ilgili olan birçok cins arasında yaygın bir kalıtsal durumdur. Problemin şiddeti değişebilir ve en kötü ihtimalle bazen ameliyat gerekir.

Göz problemleri: İyi bir yetiştirici, olası doğuştan ve ilerleyen göz koşullarını tarayacaktır. Shiba Inu, kılların kirpik bölgesinden çıktığı Glokom, Progressive Retinal Atrophy ve Distichiasis gibi bir dizi göz kusuruna eğilimli olabilir ve bu, kornea ülserlerine yol açabilir.

Alerjiler: Shibas, özellikle hava ve gıda ile ilgili alerjilere karşı özellikle hassas olabilir. Bazen bunlar, alerjeni ortamdan veya diyetten uzaklaştırarak yönetilebilir ve bazen ilaç yardımcı olabilir ve ciddi vakalarda bazen immünosupresyon tedavisi düşünülebilir. Bu, sonunda ona karşı bağışıklık kazanacakları umuduyla, köpeğe düzenli olarak çok az miktarda alerjenin enjekte edilmesidir.

Corgi Health

Corgis ayrıca lüks patella ve kalça displazisi gibi eklem problemlerine ve Katarakt ve PRA gibi göz problemlerine karşı hassastır. Aşağıda, geliştirebilecekleri diğer bazı koşullar ayrıntılıdır.

Sırt / Omurga Sorunları: Corgis'in onayı nedeniyle, daha kısa bacaklarla desteklenen uzun bir sırt ile sırt problemleri geliştirebilirler. Dejeneratif Miyelopati ve İntervertebral Disk Hastalığı bu cinste diğerlerine göre daha yaygındır. Köpeğinizin Shiba Inu'ya daha çok benzeyen bir yapısı varsa, bu böyle bir sorun olmayabilir.

Epilepsi: Corgis, diğer birçok cinse göre nöbet geçirme olasılığı daha yüksek olabilir. Bu, köpek ve sahipleri için son derece üzücü bir deneyim olsa da, genellikle yaşam tarzı ve ilaç değişiklikleri ile yönetilebilir ve her zaman yaşamı sınırlayıcı bir durum değildir.

beyaz büyük köpek

Von Willebrand Hastalığı (VWD): Corgis bu nispeten nadir duruma yatkın olduğundan, iyi yetiştiriciler genellikle potansiyel ebeveynleri, yavruların bunu miras alacağı anlamına gelebilecek resesif bir gen taşıyıcısı olmadıklarından emin olmak için sağlık kontrolünden geçirirler. VWD, köpeğin kanını verimli bir şekilde pıhtılaştıramamasına neden olur. Bu, burun kanamalarına, diş etlerinin kanamasına ve iyileşme süresinin uzamasına neden olabilir. Bu tedavi edilebilir bir durum değildir, ancak ilaçla idare edilmesi mümkündür.

Obezite: Obezite, günümüz toplumunda köpekler için ülke çapında bir sorundur. Evcil Hayvan Obezitesini Önleme Derneği, köpeklerin% 50'den fazlasının fazla kilolu olduğu tahmin ediliyor 2018'de Amerika Birleşik Devletleri'nde. Bu, Corgis'in özellikle duyarlı olduğu bir sorundur.

Bu, dikkatli bir şekilde porsiyon kontrolü yapmanız, sağlıklı bir diyetle beslemeniz ve köpeğinizin uygun seviyelerde günlük egzersiz yaptığından emin olmanız gerektiği anlamına gelir. Köpeğiniz obez hale gelirse, eklemlerine daha fazla baskı uygulayabilir, nefes almada zorluklara neden olabilir ve hatta ruh halinde değişikliklere neden olabilir. Bir Corgi karışımının sahip olabileceği potansiyel omurga problemleri nedeniyle, ağırlıklarına dikkat etmek daha da önemlidir.

Beslenme

Her köpek yüksek kaliteli ve dikkatli bir şekilde porsiyon kontrollü bir diyetle beslenmelidir. Köpeğiniz, Shiba'nın alerjilere yatkınlığını miras alıyorsa ve bu, diyet tarafından tetikleniyorsa, köpeğiniz için hangi mamanın işe yaradığını anlamak için uygun bir eliminasyon diyeti (sınırlı içerikli yiyecek içeren) yapmak için biraz zaman harcamanız gerekebilir. alerjilerini tetiklemek. Doğru bir ölçü olması için gerçek bir dışlama diyetinin en az 8 ila 12 hafta yapılması gerektiğini ve bu süre zarfında katı olmanız gerektiğini unutmayın. Bunu doğru yapmanıza yardımcı olması için Veterinerinizden veya Veterinerlik Kurulu Sertifikalı Köpek Beslenme Uzmanından tavsiye almanız faydalı olabilir.

Shiba Inu Corgi Karışımı Bulmak

Bir Shiba Inu Corgi Karışımı, yerel kurtarma merkezinizde benimsenmesi gereken alışılmadık bir karışım olacaktır. Bu ırklardan herhangi birini seviyorsanız, sonsuza dek ev sahibi olmayı gerektiren birçok köpekle birlikte belirli türlere özel kurtarmalar vardır. Bir köpeği sahiplenmek son derece ödüllendirici olabilir ve bu karışımı tam olarak alamasanız bile, lütfen bunun sizi düşünmekten alıkoymasına izin vermeyin.

Akredite yetiştiriciler aracılığıyla yalnızca safkan köpekler bulunabilecektir ve bu, bir köpek yavrusu almaya karar verirseniz, köpeğinizin sorumlu bir yetiştiriciden geldiğinden emin olmak için daha fazla araştırma yapmanız gerektiği anlamına gelir. Popüler 'tasarımcı' karışımlarına olan talebin artması, arka bahçedeki vicdansız yetiştiricilerin ve yavru köpek çiftliklerinin bundan faydalandığı anlamına geliyor.

Bu acımasız, zarar verici endüstriyi desteklemekten kaçınmanız için bazı yararlı ipuçları şunları içerir:

  • Anneyi yavrularıyla birlikte ev ortamında gördüğünüzden emin olun. Eğer sahibi, köpek yavrusu, görünmeden görmek, bir mil koşmak için rastgele bir yerde buluşmanızı önerirse!
  • Yavru köpeğiniz, en az sekiz haftalık ve tamamen sütten kesilene kadar annesini veya yavru arkadaşlarını terk etmemelidir. Bundan daha erken ayrılırlarsa, sosyalleşme süreçlerini ve sağlıklarını olumsuz etkileyebilir.
  • Birinci sınıf bir yetiştirici, olası kalıtsal durumları taramak için ebeveynler üzerinde sağlık kontrolleri yapacaktır.
  • İyi bir yetiştirici siz, aileniz ve yaşam tarzınız hakkında bilgi edinmek isteyecektir. Size bunlar hakkında sorular sorarlarsa gücenmemelisiniz. Yavrularının iyi evler almasını sağlamak istediklerinin bir işaretidir.
  • Yetiştirici bir veteriner referansı sağlayabilir mi? Veteriner anne ve yavrularını kontrol etti mi?

Son düşünceler

Kendine güvenen, arkadaş canlısı, akıllı, orta büyüklükte ve orta düzeyde egzersiz gereksinimleri olan bir köpek arıyorsanız, Shiba Inu Corgi Mix sizin için doğru köpek olabilir.

Shiba'nın bağımsızlığını idare edebileceğinizden emin değilseniz, göz önünde bulundurabileceğiniz başka harika Corgi karışımları da var. labrador corgi karışımı gibi , beagle corgi karışımı veya her zaman popüler olan corgi poo . Bu karışık cins tasarımcı köpeklerin üçü de günümüz pazarında popüler melezlerdir.

İstekli olabilirler ve geri çağırma ve koruma söz konusu olduğunda ek eğitime ihtiyaçları olabilir. Ayrıca evdeki tek köpek olmaya da uygun olabilirler.

Yorumlar