İngiliz Mastiff ve Golden Retriever: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

İngiliz Mastiff ve Golden Retriever: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

seçmeye mi çalışıyorsun İngiliz Mastiff ve Golden Retriever arasında bir sonraki evcil hayvanınız olarak mı? Bu iki yavru oldukça farklıdır, ancak bazı benzerlikleri paylaşırlar. Doğru sahibine yerleştirildiğinde her iki yavru da oldukça başarılı olabilir. Ancak, yanlış sahiple, çözdüklerinden daha fazla soruna neden olabilirler.

Golden Retriever, iki türün daha yaygın olan yavrusudur, ancak otomatik olarak onun daha iyi bir seçenek olduğu anlamına gelmez senin için. Elbette, Golden Retriever'lar ilk kez köpek sahipleri için daha iyidir ve daha az alana ihtiyaç duyarlar. Ama aynı zamanda bazı insanların düşündüğünden çok daha fazla egzersize ihtiyaçları var. Mastiff'ler daha iyi bir bekçi köpeği olurlar, ancak aynı zamanda daha az itaatkar ve salyaları da olabilir.Bu makalede, bunların her ikisi hakkında bilgi edineceksiniz. aile dostu köpekler . Kişiliklerinin ve görünüşlerinin farklılıklarından, egzersiz ve beslenme ihtiyaçlarının neler olduğuna ve çok daha fazlasına kadar. Öyleyse, bu yavruların her birinin ne tür bir aileye ihtiyacı olduğuna ve buna nasıl uyduğunuza bakalım.

Irk Karşılaştırması

ingiliz mastifi

 • Yükseklik 27 – 30 inç
 • Ağırlık 120 – 230 lira
 • Mizaç Cesur, onurlu, iyi huylu
 • Enerji Düşük
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 6 – 10 yıl
 • köpek fiyatları 1.000 $ ve üstü

Golden Retriever • Yükseklik 21 ½ - 24 inç
 • Ağırlık 55 – 75 lira
 • Mizaç Akıllı, arkadaş canlısı, özverili
 • Enerji Yüksek
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 10 – 12 yıl
 • köpek fiyatları 1.000 $ ve üstü

İçindekilerIrk Tarihi

bir göz atmak bir köpek ırkının tarihi çok önemlidir onları öğrenirken. Çünkü size yalnızca orijinal üreme amaçlarını anlatmakla kalmayacak, köpeğinizin bir aile hayvanı olarak nasıl olabileceğini anlamanıza da yardımcı olacaktır. Bu yavruların her ikisi de farklı nedenlerle yetiştirildi, bu nedenle evinize hoşgeldiniz yapmadan önce hangi eğilimlerin olabileceğini anlamak önemlidir.

ingiliz mastifi

Çimenlere Yatan Büyük Tan Köpek

Mastiff başlangıçta mülkleri korumak ve büyük oyunların avlanmasına yardımcı olmak için kullanıldı.bu ingiliz mastifi dünyanın en eski köpek ırklarından birinin soyundan gelmektedir. Julius Caesar'ın günlüğünde, Britanya Adaları'nı koruyan büyük, canavarca Mastiff tipi köpekleri ve onun ne kadar etkilendiğini belgeledi. Bu yüzden onları Roma'daki inanılmaz güçlerini sergilemek için Roma'ya geri götürdü. erkeklere ve aslanlara karşı savaş halkası . Ama elbette bu adamlar bugün bildiğimiz köpeklerden çok daha büyüktü.

Ortaçağ İngiltere'sine hızlı bir şekilde ilerleyin ve soylu toprak sahipleri bu köpekleri mülklerini koru ve büyük oyunu avla . Tahmin edebileceğiniz gibi, Mastiff'in büyük bir iştahı var. Ve Dünya Savaşları sırasında, aileleri onları besleyemediği için sayıları sadece 14'e düştü. Neyse ki, Amerikalı yetiştiriciler örneklerini İngiltere'ye gönderdi ve üreme meraklıları sayılarını telafi etti.

American Kennel Club (AKC), İngiliz Mastiff'i En popüler 30 köpek ırkı 197 ırktan. Onları köpek krallığındaki en popüler nazik devlerden biri yapıyor. Ek olarak, Mastiffler nazik ama koruyucu yapıları ile diğer ırklarla karıştırılacak popüler köpekler .Golden Retriever

Altın Uzun Saçlı Köpek Yatarken

Golden Retrieverlar aslen avcılara yardım etmek için yetiştirildi.

bu Golden Retriever Amerika'nın köpek sevgililerinden biridir. Pek çok aile orijinal aile evcil hayvanını düşündüğünde akla gelenler bunlar. Yolculukları Mastiff'lerden çok daha sonra başladı ve bu adamlar 19. yüzyılda Birleşik Krallık'tan geldi.

oyun bekçileri mükemmel silah köpeğini geliştirmek istedi . Taş ocağına zarar vermeden toplayabilen itaatkar, çalışkan bir köpek yavrusu. Ve akşamları arkadaşlık ve kucaklaşma için aileye katılmak.

Bu yavrular özel köpeklerdir, bu yüzden dünyayı dolaşmaları uzun sürmedi. Amerika'ya ilk kez 20. yüzyılda geldiler ve hem aileler hem de avcılar arasında her zaman popüler oldular. Ayrıca yardım ve terapi çalışmaları için de düzenli olarak seçilirler.Artı, onlar genellikle büyük ekranda gösterilen tanıdık yüzler 'Air Bud'daki Bud ve 'Full House'daki Comet gibi.

Görünüm

Büyük Brindle Köpek ve Uzun Tüylü Ten Rengi Köpek Çimenlerde

Bu iki cins görünüşte çok farklıdır, en büyüğü boyutlarıdır.

Bu iki yavru görünüş olarak çok farklıdır. Ve bu genellikle ailelerin iki cins arasında karar vermek için kullandıkları ilk şeydir. Golden Retriever, orantılı olarak inşa edilmiş bir köpek ırkıdır. görünüşlerinde atletik ama yumuşak . Mastiff, büyük bir kafası, tıknaz bir poposu ve kırbaçlandığında ağrıyan kalın kuyruğu olan büyük bir cins. Cinsini bilmeyen birçok insan Mastiff'in korkunç bir köpek olduğunu varsayacaktır.

Golden Retriever büyük bir yavrudur. 55 ila 75 pound ağırlığında ve pençeden omuza 24 inç uzunluğa kadar ölçüyorlar. Öte yandan, Mastiff'ler 30 inç uzunluğa kadar ölçer ve 120 ila 230 pound arasında tartın .Bu, bir ailenin bir Mastiff'i hayatlarına kabul etmesini anında engelleyebilecek inanılmaz bir boyut farkı! Kayıtlardaki en büyük Mastiff de inanılmaz bir 343 pound ağırlığındaydı, bu yüzden bundan daha ağır olabilirler.

Golden Retriever'ın kürkü, kısa ve vücudunu saran İngiliz Mastiff'in kürküne kıyasla kalın ve orta uzunluktadır. Onların ceket farkı tımarlarında büyük bir fark yaratıyor , sizi tımar bölümünde ele alacağız.

Golden Retriever'ların seçebilecekleri yalnızca bir rengi vardır, bu da altının herhangi bir tonudur. Bu gölge koyu kırmızıdan değişebilir neredeyse beyaza. Mastiff'in sahip olduğu biraz daha fazla renk çeşidi siyah maskeli veya maskesiz kayısı, brindle ve açık kahverengi seçeneklerine sahiptir.Mizaç

Büyük Tan Köpek Yatıyor ve Altın Köpek Kameraya Gülümsüyor

Bu iki cins hem çok nazik hem de tatlı köpeklerdir ve onları harika aile hayvanları yapar.

Bu iki ırkın mizaçları çok benzer ve aynı zamanda farklıdır. Fakat, aralarında daha çok fark var . Ve bu, ailelerin bu köpek ırkları arasında seçim yapmasına yardımcı olmanın harika bir yoludur. Ve farklılıklarına rağmen, bu adamların ikisi de mükemmel aile hayvanlarıdır. Sadece biraz farklı türde evlere ve ailelere ihtiyaç duyarlar. Öyleyse, benzerlikleriyle başlayalım.

Golden Retriever tatlı bir yavrudur ve Mastiff gerçek bir nazik devdir. Onlar hem sevecen hem sevecen ve diğerleri kadar kucaklaşmalar gibi. Tek fark, Golden'ın çoğu aile kanepesine rahatça oturacak olmasıdır. Kanepenin yarısını kolayca kaplayacak olan Mastiff'e kıyasla. Kişisel alanınızı seviyorsanız Mastiff için ne kadar yeriniz olduğunu düşünmek isteyebilirsiniz.

Onlar ikisi de eğlenceli aile köpekleri . Golden, istediğiniz zaman oynamaya hazır ve isteklidir ve çocuklar için harika bir köpek kardeş yapar. Mastiff oyun oynamayı sever, ancak çoğu zaman tembel kıçının üzerinde yatabiliyorsa oyun oynamayı tercih eder. Buna ek olarak, Mastiff, aptal ve beceriksiz maskaralıklarıyla aile evine çok fazla kahkaha getiriyor.Evde

Onlar da ikisi ailelerine bağlı ve sadık ama farklı şekillerde. Mastiff'in koruyucu bir çizgisi vardır ve ailesinin tehlikede olduğunu hissederse evini korur. Golden Retriever'lar koruyucu değildir ve korkunç bir bekçi köpeği olurlar. Yeni bir arkadaş edinmek anlamına geliyorsa, birinin evine girmesine izin vermek. Ama kendini her günün her saniyesini ailesinin yanında geçirmeyi sevmesi anlamında adamıştır.

Mastiff'in savunma tarafı, bir yavru kadar iyi sosyalleşmemişse sorun olabilir. Sadece aşırı korumacı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha da inatçı olabilir. Onu eğitmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor. Mastiff'ler en iyisi deneyimli köpek sahiplerine bırakılır Potansiyel olarak zor köpeklerden en iyi şekilde nasıl yararlanılacağını bilenler. Golden Retriever'lar, köpek sahipliği dünyasına nazik bir giriş yapmak isteyen ilk köpek sahipleri için harika bir seçenektir.

Egzersiz yapmak

Brindle Köpek ve Altın Köpek Koşu

Mastiff'ler düşük enerjilidir ve yüksek enerjili Golden'lardan daha az egzersize ihtiyaç duyar.

Egzersiz ihtiyaçları söz konusu olduğunda her iki cins de tamamen farklıdır. Ve bu, genellikle aralarında seçim yapmaya çalışan aileler için büyük bir karar verme faktörüdür. İngiliz Mastiff, nispeten düşük enerjili bir köpek ırkıdır ve sadece 30 ila 45 dakika sabit egzersiz her gün. Mastiff'ler de günlük egzersizlerinden kurtulmaya çalışmalarıyla bilinir!

Yüksek enerjili bir köpek ırkı olan Golden Retriever ile karşılaştırıldığında. Bu adamların ihtiyacı var her gün en az 60 dakika yoğun egzersiz . Bu onların fiziksel ve zihinsel enerjilerini yakmak için zorlu ve eğlenceli olmalı. Keşfetmek için bir şansa burun kıvıracak pek çok Altın yoktur. Genel olarak, bu, yavrularını yağmur yağdıracak veya parlayacak aktif bir aileye ihtiyacı olduğu anlamına gelir.

Enerji farklılıklarından bağımsız olarak, her ikisinin de gün boyunca uyarılmaya ihtiyacı var kendilerini mutlu ve sağlıklı tutmak için. Hem de beladan! Çünkü melek yüzlerine rağmen sıkıldıklarında yıkıcı ve yaramaz yavrular olabilirler.

Köpek oyuncakları bir basit ama etkili yol beyinlerine meydan okumak için. bu Golden Retriever'ın çeşitli oyuncaklara ihtiyacı olacak Bu onun zeki köpek beynini uyarmak için zorlayıcıdır. Ve İngiliz Mastiff kesinlikle onaylayacaktır. dayanıklı XXL oyuncak yüreği doyana kadar çiğnemek.

Eğitim

Büyük Tan Köpek ve Orta Uzun Tüylü Köpek Çimenlerde Yatıyor

Golden Retriever'ların iki ırktan eğitilmesinin çok daha kolay olduğu bilinmektedir.

Eğitim, bu adamların çok farklı olduğu başka bir alandır. Golden Retriever, terapi, yardım ve diğer istihdam rolleri için başlıca köpek adayıdır. Ve bunun nedeni Altın su üzerinde bir ördek gibi eğitim alır. Memnun etmeye hevesli, zeki ve her zaman öğrenmeye istekli. Tabii ki, hala eğitime ihtiyacı var. Ancak acemi köpek sahipleri bir Golden ile çok fazla sorun yaşamamalıdır.

İngiliz Mastiff'i eğitmek çok daha zordur ve sabırlı ve deneyimli bir köpek sahibi gerektirir. Mastiff inatçıdır ve sadece kendi zamanında eğitime katılır, sizin değil! Ve onu bir kez 'eğittiğinizde' bile, o günler olacakgerçektenrahatsız edilemez itaatkar olmak. Bununla birlikte, doğru sahibi ile Mastiff'ler nispeten itaatkar ve çekici olabilir. Sadece her zaman değil!

Bu adamların her ikisi için de eğitim sürecinin önemli bir parçası sosyalleşmedir. Onlara dünyayla nasıl etkileşime gireceklerini ve ona nasıl güveneceklerini öğretecek. Böyle yavru köpeğinizi olabildiğince çok insan, köpek ve yeni deneyimle karıştırın yapabildiğin gibi. Sosyalleşme süreci, koruma içgüdülerinin ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak Mastiff için eğitimin devam eden bir yönü olabilir. Ancak yavrularınızı sosyalleştirmek, aşırı korumayı en aza indirmenin en iyi yoludur.

bu pozitif pekiştirme eğitim yöntemi bu adamların ikisini de eğitmenin en iyi yolu. Tek fark, Golden Retriever'ların övgü, oyuncaklar ve ikramlarla motive olmalarıdır. Oysa Mastiff muhtemelen sadece elinde lezzetli ikramlar olduğunda antrenman yapmak için motive olur. Ancak, Mastiff'inizi hiç bitmeyen ikramlarla şımartmamak önemlidir!

Sağlık

Büyük Kahverengi Köpek ve Orta Uzun Tüylü Köpek Çimenlerde Yatıyor

Bu iki köpeğin ikisi de nispeten sağlıklı köpeklerdir.

Neyse ki, her iki yavru da her ikisi de nispeten sağlıklı köpek ırkları . Ancak tüm safkan köpekler gibi genetik etki nedeniyle bazı hastalıklara yakalanma riski altındadırlar. Dev Mastiff'in beklenen ömrü, genellikle 10 ila 12 yıl olan Golden ile karşılaştırıldığında 6 ila 10 yıl arasındadır. En iyi sağlığı asla garanti edemeseniz de, sorumlu bir yetiştiriciyle çalışmak, sağlıklı bir yavruya sahip olma şansını kesinlikle artırabilir.

Golden ve Mastiff'in sorumlu yetiştiricileri aynı koşulları test edecek. İlk ve genellikle en yaygın olanları dirsek ve kalça displazisi . Bu nedenle, ebeveynlerinin kalça ve dirsek puanlarını istemek çok önemlidir. Ayrıca çeşitli göz rahatsızlıklarına eğilimlidirler. ilerleyici retinal atrofi her iki cinste de en yaygın olanıdır. Mastiff ayrıca ektropion, entropion ve kiraz gözü riski altındadır.

Her ikisi de kardiyak endişeler için test edilmelidir. Dilate kardiyomiyopati ve subvalvüler aort darlığı bu ırklarda en yaygın endişe kaynağıdır. Kardiyak endişelerin erken tespiti Bunu yönetmek ve potansiyel olarak ölümcül kalp krizlerini önlemek için iyi bir şans olduğu anlamına gelir. Bu, düzenli egzersizle yavrularınızı zinde ve güçlü tutmanız için başka bir nedendir.

Ne yazık ki, bu ırklarda kanser oranı diğerlerine göre daha yüksektir. Ama özellikle Golden Retriever'lar. Altın var en yüksek kanser oranı diğer köpek ırklarına kıyasla. Ve araştırmalar, Avrupa gen havuzlarına kıyasla Amerikan Golden Retriever'larında en yüksek olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, yetiştiricinizle aile içindeki kanser hakkında konuştuğunuzdan emin olun. Ancak nihayetinde, sorumlu yetiştiriciler kansere yakalanmış köpekleri asla yetiştirmemelidir.

Beslenme

Tan ve Siyah Köpek ve Dili Açık Sarı Köpek

Mastiff sahibi olursanız, köpek maması için biraz daha fazla harcamayı bekleyin.

bu İngiliz Mastiff daha fazla yiyor iki köpeğin sadece büyüklüğü yüzünden. Ve bu yapabilir aylık yemek faturası arasında büyük bir fark . Ortalama bir İngiliz Mastiff, her gün sekiz fincana kadar yemek yiyebilir.

Bu, genellikle üç fincana kadar yiyen Altın ile karşılaştırılır. günlük kuru köpek maması . Her iki türü de aşırı beslememek önemlidir, ancak kuru mama paketinin yardımıyla deneme yanılma yoluyla, hemen çözeceksiniz.

Bu adamların ikisinin de mama tanesiyle beslenmesi gerekiyor. büyük köpekler için tasarlandı beslenme, büyük cins ihtiyaçları için optimize edildiğinden. Büyük cins köpek maması, kemik büyümesinin kontrolüne yardımcı olacağından, özellikle köpek yavrusu döneminde önemlidir; bu da, kalça ve dirsek displazisi gibi iskelet sorunları geliştirme şanslarını en aza indirebilir.

tımar

Sudan Sallayarak İki Tan Köpek

Mastiff'lerin iki ırktan daha düşük bakım gereksinimleri vardır.

Her iki köpeğin de çok farklı bir bakım rejimi vardır. Mastifflerin, en iyi şekilde görünmesi ve hissetmesi için haftada bir kez fırçalanması gereken kısa ve şık bir ceketi vardır.

Altınlar var çok daha yoğun bakım programı ve ceketinin haftada birkaç kez fırçalanması gerekiyor. Ve her gün dökülme mevsimleri boyunca ! Aksi takdirde uzun, kıvırcık saçları matlaşacak ve evinizde saç kasırgaları yaşayacaksınız.

İkisinin de ihtiyacı var her 8 ila 12 haftada bir banyo yapmak onları taze ve kokusuz tutmak için. Golden, daha uzun saçları nedeniyle Mastiff'ten daha sık banyoya ihtiyaç duyar. Daima köpeğe özel şampuan kullanın. Mastiff'in paltosu genellikle daha kolay olsa da, ekstra salyasıyla bunu telafi ediyor. Köpek salya fobisi iseniz, evinize bir Mastiff davet etmeden önce iki kez düşünmek isteyeceksiniz.

köpek fiyatları

Çimenlerde Yan Yana İki Tan Köpek Yavrusu

Bu türlerin her ikisi için de yaklaşık 1.000 $ veya daha fazla harcamayı bekleyin.

Safkan bir köpek yavrusu fiyatı genellikle her iki cins için de yaklaşık 1.000 dolardan başlar. Bununla birlikte, bu fiyat, birlikte çalışmayı seçtiğiniz yetiştiriciye, bulunduğunuz yere, yılın zamanına ve yavrunun soyuna bağlı olarak önemli ölçüde artabilir. Alternatif olarak, Golden veya Mastiff almayı seçerseniz fiyatlar çok daha düşük olabilir.

Ayrıca orada devam eden ömür boyu maliyetler yavru alırken dikkat edilmesi gerekenler. Ve İngiliz Mastiff ikisinden daha büyük olmasına ve XXL'deki her şeye, ayrıca ekstra yiyeceğe ihtiyacı olmasına ve genellikle tıbbi ve sigorta masrafları için daha pahalı olmasına rağmen. Ayrıca Golden'ın Mastiff'ten birkaç yıl daha yaşadığını da unutmamalısınız. Bu nedenle, hangi ırkı seçerseniz seçin, hayat size ve Fido'ya ne verirse versin yavrunuza bakabilecek durumda olmalısınız.

Son düşünceler

Golden Retriever olabilir daha popüler köpekler , ancak İngiliz Mastiff'leri eşit derecede çekici ve sevimlidir. Mastiff'in daha fazla alana, daha sabırlı ve deneyimli bir sahibine ve çok daha fazla yiyeceğe ihtiyacı var. Altın, iki ırktan daha aktif olanıdır ve eğitilmesi de daha kolaydır.

Sonuçta, bu yavruların ikisi de harika köpek ırkları harika aile hayvanları yapanlar. Ancak yukarıdaki karşılaştırmamızdan da görebileceğiniz gibi, aralarında büyük farklar var ki bu da bir köpeğin size ve ailenize diğerine göre daha uygun olmasını sağlayabilir. Bu nedenle, hangi cins önde olursa olsun, isteyebileceğiniz en iyi köpek arkadaşlarından birini bulacağınızı bilin.

Yorumlar