Gütme Köpek Irkları: En İyi 12'yi Keşfedin

Gütme Köpek Irkları: En İyi 12'yi Keşfedin

Binlerce yıl boyunca, köpekler insan toplumunun ayrılmaz bir parçası olmuştur. Köpekler ve insanlar arasındaki ilişki, muhtemelen birbirine yakın yaşayan ve karşılıklı olarak faydalı iki tür olarak başladı. Yiyecek ve güvenlik ihtiyacıyla daha iç içe hale geldikçe, insan/köpek bağı her iki türün gelişimini şekillendirdi.

İnsanlar evcil hayvan beslemeye başladıklarında, avcı kontrolüne ve hayvan sürülerini bir yerden bir yere taşımak için bir yola ihtiyaç duydular. Sürülerde ilk olarak hangi hayvan türlerinin tutulduğu konusunda bazı anlaşmazlıklar var. Bazı araştırmalar, yaklaşık 11.000 yıl önce, ilk çobanların önce keçileri ve kısa süre sonra da koyunları evcilleştirdiğini öne sürüyor. Güneydoğu Asya'da tavuklar muhtemelen en az 10.000 yıl önce tutuluyordu.Koyun ve keçilerle beslenen en eski köpekler muhtemelen bekçi tipi köpekler olsa da, çobanların yardımcıları olarak köpek kavramı milattan önce de vardı. Tarihlerini ve gütme işleri için en iyi düzine cinsi öğrenelim.

İçindekiler

dalmaçyalı karışımı

Gütme Köpeği Tarihi

Yaklaşık 4.000 yıl önce, kanıtlar evcilleştirilmiş köpeklerin Shepherd'ın koyun ve keçi sürüleri için gütme hayvanları olarak hareket ettiğini gösteriyor. Gütme ırkları, İzlanda'da 13. Yüzyıla kadar kaydedildi. 1570'lerde Caius, 'Englishe Dogges' üzerine yazdığı yazısında, İngiltere'de çoban köpeklerinin çobanlar için doldurulan rolünü tartışır. İşleyicileriyle birlikte çalışan ve bakıcının sesi ve ıslığıyla yönlendirilen bir köpeği tanımladı.çoban köpekleri başlangıçta koyun ve keçileri taşımak için geliştirildi, ancak daha sonra sığırlarda kullanıldı. Sığırlar daha büyük hayvanlardı ve onları hareket ettirmek için farklı stratejiler gerektiriyordu. Çoban köpeklerinin “heeler” kategorisi bu ihtiyaçtan doğmuştur.

Gütme köpekleri kabaca üç farklı şekilde çalışır. Sürücüler, toplayıcılar ve sınır çobanları var. Gütme köpeklerini düşündüğümüzde genellikle bir türü istenen yöne süren köpekleri düşünürken, diğer iki işlev büyük ve küçük çiftliklerde önemli olabilir.

Bu arka plan bilgisini göz önünde bulundurarak, araba kullanmak için doğmuş en iyi 12 köpeğe daha yakından bakalım.Avustralya Sığır Köpeği

 Avustralya Sığır Köpeği Tarlanın Dışında
Orijinal sığır yetiştiricileri, İngiliz Smithfield köpeklerini kullanmayı denedi, ancak köpekler araziye pek uygun değildi.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en popüler çoban köpeklerinden biri, Avustralya Sığır Köpeği, Heeler olarak da bilinir. Ceket rengine bağlı olarak, Kırmızı veya Mavi Topuklu takma adıyla gidebilir. Binicilik yapanlar arasında popüler olan bu dayanıklı cins, sığır yetiştiricilerinin stoklarını yönetmelerine yardımcı olmak için Avustralya'da geliştirildi. Avustralya'nın vahşi Dingo'su ile ilgili olarak ACD, Avustralya'daki sığır endüstrisinin gelişmesinde etkili olmuştur.

Dayanıklılık ve ısı toleransı için köpekleri Dingo'larla geçtiler. Sonunda, Scottish Highland Collie ve Black and Tan Kelpie ile harmanlandılar. Takma adlarından da anlaşılacağı gibi, Heelers, sığırları topuklarını kıstırarak istenen yöne itmek için yaratıldı. Bu köpek türü genellikle çeviktir ve bir inek onun çabalarına gücenirse, hızla eğilmek ve kafasına tekme atmaktan kaçınmak için yere yakındır.

Avustralyalı Çoban

 Ağzında top olan güzel köpek
Avustralyalı Çoban aslında Avustralya'dan değil. Avustralya'da ortaya çıkan ırkların bir karışımıdır.

bu Avustralyalı Çoban çiftçiler ve hayvan yetiştiricileri arasında oldukça popüler olan başka bir türdür. Cinsi Amerika Birleşik Devletleri'nde meraklıları yaratmış olsa da, adı 1800'lerde Avustralya'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne gelen Bask çobanlarıyla olan ilişkisinden geliyor. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Batı tarzı biniciliğin popülaritesi arttıkça, Aussie de arttı. Rodeolar, at gösterileri, filmler ve televizyon, cinsi genel halka gösterdi ve çiftçiler ve çiftçiler, bu zeki ve çalışkan köpekleri çalışan arkadaşlar olarak doğal bir uyum olarak gördüler.Bu çiftçiler ırkı daha da geliştirdiler ve bireyler zekaları, gütme yetenekleri ve çarpıcı renkleri nedeniyle seçildi. Modern Avustralya Çobanları, kırmızı, siyah ve hem kırmızı hem de siyah merle dahil olmak üzere aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli tonlara ve desenlere sahiptir. Avustralya Çobanları, gütme yetenekleri, güzel görünümleri ve spor köpekleri olarak yetenekleriyle popüler hale geldi. Flyball, frizbi ve çeviklik gibi sporlarda çok başarılılar.

sakallı kömür ocağı

 Sakallı kömür ocağı
Bearded Collie, uzun tüylü, daha az yaygın olan büyük bir köpek ırkıdır.

sakallı kömür ocağı veya hayranlarının bildiği adıyla 'Beardies' , muhtemelen İskoçya'da 1500'lere veya daha öncesine dayanmaktadır. Hakim olan teori, İskoçya'ya getirilen Polonya Ovası Çoban Köpeği veya Komondorok gibi Polonyalı çoban köpeklerinin, türün temelini oluşturmuş olabileceğidir. Türün kökenlerine dair fikir verecek hiçbir yazılı kayıt henüz keşfedilmedi, ancak bunlar, sert İskoç ortamıyla başa çıkmak ve sürüleri için sığır ve koyun sürülerini taşımak için yetiştirilmiş çalışan köpeklerdi. Enerjileri, bağımsızlıkları ve yaşama sevinci yüzyıllar boyunca çok az değişti.

1700'lere gelindiğinde, Beardies'in sadece çalışan çiftçi köpekleri olmadığına, aynı zamanda toprak sahibi eşraf arasında da moda olduğuna dair kanıtlarımız var. Bu paralı sette rağbet gören resim tarzı, deneklerin statü sembollerini yansıtıyordu ve genellikle iyi yetiştirilmiş atlar ve köpekler içeriyordu. Gainsborough ve Reynolds gibi ressamlar, varlıklı İskoç müşterilerini Bearded Collie'ye benzeyen köpeklerle tasvir ettiler. Birinci Dünya Savaşı, türün popülasyonunu mahvetti, ancak tür hayatta kaldı ve şimdi bir aile arkadaşı oldu.

Kenar kömür ocağı

 Otların arasında koşan üç renkli kenar kömür ocağı görüntüsünü kapat
Border Collie, İskoç çoban köpeklerinin (aka Collies veya 'Colleys') soyundan gelen bir çoban köpeğidir.

Bir cins çoban köpeğinin yüzü olmak zorundaysa, Kenar kömür ocağı o yüz olurdu Border Collies, birçok ülkede en yaygın kullanılan çoban köpekleridir. İnanılmaz derecede zeki ve yüksek teklif verilebilirler. AKC cinsi tanımları, 'muhakeme etme konusunda esrarengiz bir yeteneğe' sahip olduklarını öne sürecek kadar ileri gidiyor. Birden çok faktöre dayalı bir karar verme konusundaki bu aynı yetenek, Border Collie'nin Çobanının menzili dışındayken sürüyü hareket ettirmeye karar vermesine neden olur. Bu bağımsız çizgi, iyi bir çoban köpeği için gereklidir, ancak komutlarını görmezden gelirse sahibini hayal kırıklığına uğratabilir.Border Collie, İskoçya'nın güney ucunun İngiltere'nin Kuzey ilçeleriyle sınırlandığı Borderlands olarak bilinen bölgede çalışan türden türemiştir. James Hogg, 1824 tarihli 'Çoban Takvimi'nde güzel bir şekilde 'Çoban köpeği olmadan, İskoçya'daki açık dağlık arazinin tamamı altı peni değerinde olmazdı' dedi. Bir koyun sürüsünü yönetmek, onları tepelerden toplamak, onları evlere ve ağıllara sıkıştırmak ve onları pazarlara sürmek, tüm koyun sürüsünün kârının koruyabileceğinden daha fazla işçi gerektirir.” Çalışan çoban köpekleri, bu engebeli bölgelerde yaşayan insanlar için koyun beslemenin ekonomik bir olasılık olmasını sağladı.

Bouvier des Flandres

 Bouviers des Flandres Çubuklu
Ağır kemikli ve güçlü gövdeli Bouvier, sığırları hareket ettirmede ve çok yönlü bir çiftlik köpeği olarak mükemmeldir.

bu Bouvier des Flandres' isim 'Flanders'ın sığır çobanı' olarak tercüme edilir. Bouvier, Orta Çağ'da sığırları taşımak için yaratıldı. Çiftçilerin, her iş için ayrı bir köpek yerine birçok görevi yerine getirebilecek bir köpeğe ihtiyacı olduğu için, Bouvier'in sürü bekçisi, bekçi köpeği ve araba çekicisi olarak hareket edebilmesi ve hareket edebilmesi gerekiyordu. Bouvier, omuzda yirmi yedi buçuk inç'e kadar olan daha büyük bir çoban köpeğidir.

Birinci Dünya Savaşı, Flanders'ı bir savaş alanına çevirdi ve çiftçiler ve köpekleri yerlerinden edildi. Belçika ordusu, cinsi kurtarmaktan sorumluydu ve Bouvier, kendisini savaş alanında bir savaş köpeği olarak ayırdı. Cins, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra neredeyse tekrar kaybedildi, ancak Amerika Birleşik Devletleri'nde yeni bir yaşam buldu. Bu türün çalışma doğası, Belçika'da bir Bouvier'e polis, savunma veya ordu köpeği olarak bir çalışma yarışması ödülü kazanmadığı sürece şampiyon unvanı verilemeyeceği gerçeğiyle vurgulanır.

Kenan Köpeği

 Kenan köpeği parkta
Kenan Köpeği, İsrail'in ulusal köpeğidir.

Sürülerini gözetleyen çobanlar fikri, Kudüs çevresindeki bölgeden gelen dini metinlerde tekrar eden bir tema olarak karşımıza çıkıyor. Bu eski çobanların yardımcı olarak kullanmış olabilecekleri köpekler muhtemelen Kenan Köpeği . Cinsin nasıl geliştirildiğine dair yazılı bir kayıt bulunmamakla birlikte, MÖ 2000 civarındaki eserler, modern Kenan'a benzeyen köpeklerin yazıtlarını göstermektedir. Bu tür köpekler muhtemelen eski çobanların sürülerini korudu, güttü ve sürüleri sürmeye yardım etti.MS 70 yılında Romalılar Yeruşalim'i yok edip İsrailoğullarını dağıttığında bu cins neredeyse kaybolmuştu. Modern Kenan Köpeklerinin ataları, binlerce yıl boyunca Negev Çölü'nde yabani olarak yaşadılar. 20. yüzyılın başlarında, bu hayatta kalanların torunları, İsrail ordusuna yardım etmek için evcilleştirildi. Dünya Savaşı'ndan sonra körler için rehber köpek olarak yetiştirildiler. Bağımsız çizgileri ve yüksek zekaları, onları hizmet köpekleri olarak uygun hale getirdi, ancak aynı zamanda deneyimsiz sahibine meydan oku .

Hırka Galce Corgi

 Ormanda Yürüyen Köpekler
Cardigan Welsh Corgi, Pembroke Welsh Corgi'den daha eski bir cinstir.

Akrabası Pembroke Welsh Corgi gibi, Hırka Galce Corgi başlangıçta sığırları taşımak için yetiştirildi ve bu iş için mükemmel bir şekilde tasarlandı. Sağlam ve geniş göğüslü Hırkalar şaşırtıcı derecede çevik ve hızlıdır. Alçak gövdeleri, sığırları hedeflerine doğru iterken uçan toynaklardan kaçmalarını sağlar. Büyük havlayan küçük köpekler olan Hırkalar aynı zamanda iyi aile hayvanlarıdır ve tipik olarak çocukların arkadaşlığından hoşlanırlar.

Otuz sekiz pound ağırlığa sahip, sağlam yapılı Hırka omuzda on iki inç veya daha az durur. Düşük yapısı, onu istenen yöne hareket ettirmek için hızla bir ineğin topuklarına doğru dalmasına izin verir. Cardigan'ın selefi, Avrupa'dan göç eden erken Kelt kabileleriyle Galler'e geldi. Bu ata, Dachshund'u da üreten bir soy ile ilgiliydi. Bu ilk köpekler, güvenli otlatma alanı sağlamak için yırtıcıları veya diğer hayvanları kovalamak için sığır sürüsünün önüne gitti. Çobanlar ve çiftçiler daha sonra, gütme yeteneklerine sahip çok yönlü bir çiftlik köpeği yapmak için diğer ırkları çaprazladılar.Doldur beni

 Çimenlerde oturan Yeni Zelanda Huntaway köpeği
Bağımsız fikirli ve sadık Huntaways, işlerinin çoğunu çobanlarının duyma mesafesi dışında yapar.

iken Doldur beni Amerika Birleşik Devletleri'nde yaygın bir cins olmayabilir, sayıları artıyor olabilir. Blue Heeler ve Corgi gibi ırkların popülaritesi göz önüne alındığında, Huntaway yakında onların ayak izlerini takip edebilir. Huntaways, Yeni Zelanda'nın tek yerli cinsidir ve en azından bir çiftçinin 1884'teki 'engebeli arazide kırılmış' bir çoban köpeği ilanına kadar uzanır. Yeni Zelanda'nın engebeli arazisi, mevcut ırklar için çok fazlaydı. Bu engebeli ülkede çiftlik hayvanlarını kilometrelerce ve yüzlerce dönüm boyunca itebilecek bir köpeğe ihtiyaçları vardı.

Zorluklara göğüs geren bir cins yaratmak için, çiftçiler Border Collie tipi ile başladı. çoban köpekleri Bu çoban köpekleriyle, güç katmak için Doberman ve hacim katmak için Foxhound gibi daha büyük ırklarla melezlendiler. Foxhound'un agresif havlaması, büyük sürüleri Yeni Zelanda tepelerinden geçirmede etkili oldu. Bir grup halinde çalışırlar ve onları istenen yöne hareket ettirmek için sürünün arkasından havlarlar.

Kelpie (Avustralya)

 Avustralya Kelpie Kameraya Bakıyor
Orijinal Kelpies, 1800'lerin sonlarında İskoçya'dan Avustralya'ya getirildi.

yaygın olarak kabul edilen tarihçesine rağmen, Avustralya Kelpisi Dingo'nun tarihlerinde olduğunu öne sürdüler, modern bilim esasen bu fikri çürütüyor. Orijinal yosunlar İskoçya'dan geldi ve 'eski zamanlayıcılar', Dingoların Avustralya arazisini ve sıcak, kuru koşulları daha iyi idare edebilecek bir tür yaratmaya yardımcı olmak için melezlendiğine inanıyorlardı. Her iki cins de benzer vücut tiplerine ve dik kulaklara sahip olduğundan ve bazı Kelpiler sarı veya krem ​​rengi olduğundan, benzer bir görünüme sahiptirler. Araştırmacılar, Dingo DNA'sına karşı hem konformasyon hem de sürü tarzı Kelpies'in genetik dizilerini kontrol ettiler. Varyantlar, ortak ata için destek göstermedi.

Onlar da bir çoban köpeği olan Scottish Smooth Collie'den türetildi. Avustralya'da iki farklı Kelpie türü popülerdir. Konformasyon tipi Kelpie genellikle tek renklidir ve genellikle evcil hayvan evlerinde bulunur. Tabii ki çalışma tarzı çoban köpeği, nesillerdir Avustralya'nın sıcağı ve zorlu arazisiyle başa çıkmak için seçilmiştir.Minyatür Amerikan Çoban

 Ağaç kütüğü üzerinde oturan alanda minyatür Amerikan Çoban
Başlangıçta Minyatür Avustralyalı Çoban olarak adlandırılan bu isim, menşe ülkelerini daha doğru bir şekilde yansıtır.

Tam boyutlu Avustralyalı Çoban Köpeğini kucaklayan Amerikan estetiği, en minyon olanı seçerek cinsi değiştirdi. Damızlık olarak bireyler. Zamanla Minyatür Amerikan Çoban Köpeği adı verilen yeni bir minyatür ırk geliştirdiler. Rodeo pisti kalabalığı bu yeni cinsi tasarlamış olsa da, köpekleri baştan aşağı güdüyorlar.

Küçük boyutları ve zekaları sayesinde mükemmel yol arkadaşları olan Minyatür Amerikan Çobanları, biniciler arasında popüler oldu. Tam boyutlu selefleri gibi, cinsin atlara yakınlığı vardır ve çiftlikte çalışan çiftlik hayvanları için kullanışlıdır. Ayrıca çeviklik, flyball veya topla ilgilenen herkes için aktif arkadaştırlar. frizbi . Omuzları on sekiz inçten daha kısa olan ve yirmi ila kırk pound ağırlığındaki bu yavrular, nereye giderlerse gitsinler sahiplerine eşlik etmek için mükemmel boyuttadır.

Eski İngiliz Çoban Köpeği

 Tarladaki Olde İngiliz Çoban Köpeği
Tüy kalitesi için üreme, bu köpeği zamanla değiştirdi ve bazıları bunun daha iyi olmadığını iddia ediyor.

bu Eski İngiliz Çoban Köpeği Britanya Adaları'ndaki en eski çalışan ırklardan biridir. ve kendine özgü kaplamasıyla anında tanınır. Çoğu ırkta, gösteri için yetiştirenler ve çalışma özellikleri için yetiştirenler bazen en iyi uygulamalar konusunda fikir ayrılığına düşerler. Modern OES ceketinin yumuşak dokusu ve uzunluğu, elementlerde çalışan bir köpek için bir dezavantaj olurdu. Orijinal kaplama tipi, hava koşullarına dayanıklı bir katmanla biraz daha kısa ve yoğun olurdu.

bu Old English Sheepdog'un adı, çalışan bir köpek olarak biraz aldatıcıdır. Drovers, şimdi bu adla bildiğimiz orijinal köpekleri, sığır veya koyun gibi hayvanları uzun mesafelere taşımak için kullandı. Çok yönlü bir besi köpeği olarak, hayvanları pazara veya meradan meraya götürmek için çobana eşlik ederlerdi. Bazı kişiler topuklarını kıstırmayı öğrendiler ve sürdükleri sürünün türüne uyum sağladılar. Drovers'ın uzun mesafeler kat edebilen, sürüye itaat edecek kadar uysal, ancak karşılaşabileceği herhangi bir insan veya hayvan yırtıcı hayvanı alt edecek kadar da şiddetli bir mizacı olan köpeklere ihtiyacı vardı.

Pembroke Welsh Corgi

 Parkta Galli Pembroke
Akıllı ve eğitilebilir Corgi'ler, çok fazla aktiviteye ihtiyaç duyan yüksek enerjili köpeklerdir.

Pembroke Welsh Corgis Henry I'in krallığına gelen ziyaretçilerin, Belçika çoban köpeklerini ustalarıyla birlikte Galler'e getirdiği 1100'lerin başlarına kadar uzanıyor. Önceden var olan Cardigan Welsh Corgi'ye benzer şekilde, bu Belçika köpekleri Cardigan ile yetiştirildi. Bu melezlemeler türler arasındaki çizgileri bulanıklaştırsa da, iki türü ayrı ırklar olarak koruma çabaları 1800'lerde arttı ve iki cins, Pembroke Welsh Corgi ve Cardigan Welsh Corgi bugün hala ayrı.

Corgi'ler bir boğanın topuklarını ısıracak kadar korkusuz ama aynı zamanda sadık ve sevgi dolu aile köpekleridir. Pembroke'un kalın, hava koşullarına dayanıklı çift katı hem günlük hem de mevsimsel olarak tüy döker, bu nedenle günlük fırçalama daha ince fırça saçı kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Genel olarak sağlıklı olan Pembroke Welsh Corgis, bazı kalp problemlerine yatkındır. pulmoner hipertansiyon Ve patent duktus arteriozus hangisinin farkında olmak.

Son düşünceler

Çoban ırkları, binlerce yıl olmasa da yüzyıllardır insan çobanlar, çobanlar ve çiftçilerle birlikte çalıştı. Bazıları sığırlarla, bazıları da koyun veya keçilerle çalışmak üzere geliştirildi. Bazıları sesiyle dipçiği iter, bazıları bir sürüyü toplamak ve yönlendirmek için vücutlarını ve konumlarını kullanır ve diğerleri inatçı bir inek hareketi yapmak için cesurca topuklarını kıstırır. Çalışkan ataları nedeniyle, günümüzde gütme ırkları genellikle güçlü bir iş ahlakına ve kazanç sağlayacak şekilde meşgul olma arzusuna sahiptir. Çeviklik veya flyball gibi sporlarda bir köpek partneriyle çalışmaktan hoşlanıyorsanız, bir sürü ırkı mükemmel bir seçim olabilir.

köpekler armut yer mi

Ailenize bir tane getirmeden önce türün orijinal amacını düşünün. İşleri, bu ırkların bağımsız düşünürler olmasını gerektirir ve çok eğitilebilir ve zeki olmalarına rağmen, yine de şu anda kendi kararlarını vereceklerdir. Topuklular, enerjilerini aile çocuklarını odanın içinde hareket ettirmeye yönlendirirlerse bilek kıskaçları olabilirler. Bearded Collie ve Old English Sheepdog gibi köpeklerin özel bakım gerektiren kalın tüyleri vardır.

Bu gütme ırklarından birinin görünüşünü beğendiyseniz, onların etrafında zaman geçirmeye çalışın. Bu köpekleri nasıl sağlıklı ve mutlu tutacağınıza dair süslenmemiş gerçek için yerel bir cins kurtarma ile konuşun. Genellikle çok fazla egzersize ihtiyaç duyarlar ve zihinsel olarak uyarılmalarını ve tatmin olmalarını sağlayacak bir işleri olduğunda ellerinden gelenin en iyisini yaparlar. Safkan yavrular her zaman bir seçenek olsa da, zamanınız, imkanlarınız ve taahhüdünüz varsa bir kurtarma düşünün. Yüksek enerjili köpekler genellikle bir ailenin kaldırabileceğinden fazlasını kanıtlar ve ne yazık ki barınaklarda veya kurtarılmalarda sona erer. Doğru aile için, bir çoban köpeği, her günü bir maceraya dönüştüren bir eğlence ve enerji patlaması getirebilir.

Yorumlar