Border Collie Corgi Mix: Borgi Irk Bilgisi, Yavru Köpek Maliyetleri ve Daha Fazlası

Border Collie Corgi Mix: Borgi Irk Bilgisi, Yavru Köpek Maliyetleri ve Daha Fazlası

Bükülmüş bir çoban köpeği arıyorsanız, o zaman kısaca Borgi olarak bilinen Border Collie ve Corgi karma yavru, muhtemelen sizin için olanıdır! Muhtemelen, önce kapsamlı rehberimizi okumanız gerektiği için söylüyoruz, ancak o, çoğu aile evine uyacak kadar uyarlanabilir bir köpek. Corgi's birçok farklı karışımda gelir Borgi bizim favorilerimizden biri.

Çok fazla kucaklamayı, ilgiyi seven ve her zaman bir veya iki oyuna hazır olan mutlu-şanslı bir yavru. Sosyal biri, ama Collie’nin uzak durması sayesinde o da değil Bu da sana kapak olsun bazılarının dediği gibi. Genel olarak, hem Border Collie hem de Corgi'nin en iyisi olan dengeli bir yavru.

Dikkate almanız gereken temel ihtiyaçları, yüksek egzersiz gereksinimleri, bakım programı ve zamanının çoğunu ailesiyle geçirme ihtiyacıdır; bu nedenle, bunları ona sunabileceğinizi düşünüyorsanız, okumaya devam edin. o senin için köpek!Ebeveyn Irkları

Borgi'yi ve ondan ne bekleyebileceğinizi anlamak için, ebeveynleri ve nereden geldikleri hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olmak önemlidir, bu yüzden önce onlara bir göz atalım.

Border Collie

Border Collie, Galler ve İskoçya'nın dağlık bölgelerindeki göletin karşısından kaynaklanıyor ve orijinal çoban köpeği olmasa da, hepsinin yaratılması gereken bir karışım. mükemmel çoban köpeği . Aynı zamanda hepsinin en zeki köpeği olduğu biliniyor, bu yüzden hem vücudunu hem de beynini çalıştıracak bir ailenin yanına yerleştirilmesi gerekiyor. O olarak tanımlanıyor şefkatli, zeki ve enerjik ve yapacak bir işi olduğunda en mutludur.2020 yılında American Kennel Club cinsi sıraladı gibi 35inci Amerika'daki en popüler köpek ırkı. Kraliyet ailesinin favorisi ve Kraliçe Victoria'nın en sevdiği köpek cinsinin Sharp adlı Border Collie olduğu söyleniyor. Border Collie, kendi başına popüler bir tasarımcı köpek ebeveyni haline geldi. Border Collie Lab karışımı , ve Border Collie Rottweiler karışımı .

Corgi

Corgi, aynı zamanda etraftaki en iyi çoban köpeklerinden biridir ve bu, minyon boyutundan dolayı birçokları için oldukça şaşırtıcıdır, ancak onu bu kadar harika yapan kısa boyudur! Sosyal ve eğlenceli doğası aynı zamanda onu harika bir aile arkadaşı yapar ve bu AKC cinsi sıraladı Amerika'nın en popüler 13. türü olarak, onun ne kadar popüler olduğunu gösteriyor. İngiltere'nin Galler bölgesinden olmasına rağmen, hem Kraliyet ailesi hem de dünyadaki kitleler arasında çok popülerdir. neşeli yüz ve kabarık popo aynı zamanda onu bir sosyal medya hissi haline getiriyor.

İki tür Corgi vardır, Pembroke ve Cardigan ve Borgi her ikisinden de yetiştirilebilir ve farktan emin değilseniz kontrol edin. Pembroke ve Cardigan Corgi rehberimiz bu her şeyi açıklıyor. Corgi kelimesinin anlamı 'Cüce köpek' Galce'de, ama bu adamın kabarcıklı kişiliğinde küçük bir şey yok! Corgi, ortak bir tasarımcı köpek ebeveynidir ve aşağıdaki gibi birçok karışım oluşturmaya yardımcı olur. Horgi ya da Porgi .Borgi

Borgi Karışık Cins

Birçoğu tasarımcı bir köpek fikrine katılmasa da, ebeveynlerinden hangi özellikleri miras alacağını% 100 garanti edemezsiniz, Borgi eğilimindedir. her ebeveynden en iyi parçaları alın Çoğu aileye uygun daha dengeli bir köpek yapmak.

Mizaç

Borgi ailesinin yanında olmayı seven sosyal bir köpek. Yabancılara gelince, Border Collie ebeveyninin peşine düşerse, ilk başta biraz uzak olabilir, ancak Corgi ebeveynleri son derece dışa dönük doğası sayesinde yakında onlara ısınacaktır. Bu aynı zamanda onların uzun süre yalnız kalmaktan nefret ediyorum Bu yüzden günün çoğunu onunla geçiremiyorsan o senin için köpek ırkı olmayabilir.

İnsanlarını o kadar çok sevdiği için, içinde olduğundan emin olabilirsin. çok fazla sarılma ve köpek öpücüğü . Çok fazla sevginin yanı sıra, bu köpekle çok eğlenceli de bekleyebilirsiniz. O gütmediğinde, o oyun oynamak ve yaramazlık yapmak . Bu adam, Corgi'nin küstahlığına ve Border Collie'nin zekasına sahip, bu yüzden onun gerçekten çok yaramaz olmasını bekleyebilirsiniz. Her zaman bir çekişme ya da çekişme oyununa hazır olacak ve Borgi ile asla sıkıcı bir an olmayacak.Borgi’nin ebeveynlerinin ikisi de çoban köpeği ve kesinlikle çevredeki en iyilerden ikisi, yani bunu bekleyebilirsiniz Borgi sürü dürtüsünü miras alacak . Çalışan bir çiftlik köpeği arıyorsanız bu mükemmeldir, ancak onu sadece bir aile arkadaşı olarak istiyorsanız, daha küçük çocukları veya diğer aile evcil hayvanlarını gütmeye çalıştığını fark edebilirsiniz ve bunun derhal caydırılması gerekir.

Boyut ve Görünüm

Borgi tipik olarak bir Corgi'ye benziyor , uzun gövdesi ve kısa bacakları, ancak Collie'nin siyah beyaz kürkü ve daha uzun kuyruğu ile. Arasını ölçecek 10 ve 21 inç pençeden omuza ve arasında tartın 30 ve 40 pound.

Genellikle Corgi'nin geniş gülümsemesini ve arsız yüzünü miras alır ve hayat üçgen şeklindeki kulaklardan daha büyük bu dikkat çekicidir ve kısa bacakları da hafifçe dışa doğru döner.

Sheprador

Ceket ve Renkler

Corgi Border Collie Mont Renkleri

Borgi'nin ceketi genellikle Border Collie'den sonra alır , çok daha uzun ve daha kalın, ancak bununla birlikte çok daha fazla dökülme geliyor! Çift ceketi, çiftlikte çalışırken onu sıcak tutmanın yanı sıra kanepede veya şanslı bir çocuksa yatakta sizi sıcak tutmaya yardımcı olacaktır!

Palto rengi genellikle siyah ve beyaz renkli Tıpkı Border Collie gibi, ancak Corgi ebeveynine benzer kahverengi ve brindle tonları da alabilir.

Egzersiz ve Yaşam Koşulları

Borgi, çok fazla enerjiye sahip olan, kabarık bir tüy yumağıdır! O yapacak her gün en az 60 dakika yoğun egzersize ihtiyaç duymak aksi takdirde başka yollarla, yani kanepeniz ve diğer değerli eşyalarınızdan kurtulmak için ihtiyaç duyacağı çok fazla bastırılmış enerjisi olacaktır.

İdeal olarak, yapabilecek bir aileye yerleştirilmeyi çok isterdi. ona bir çiftlikte iş teklif et ama bol miktarda egzersiz yoksa, etkileşimli seanslar ve beyin oyunları onu meşgul edecek. Süper zeki ve çevik olmak bir çeviklik kursunda başarılı olurdu , bu yüzden işleri biraz değiştirmek için onu yerel bir kursa götürün.Nispeten kısa olan küçük ila orta boy bir köpek olduğu için her büyüklükteki ev için uygundur , bir bahçeleri olduğu ve her gün yeterli miktarda egzersiz aldığı sürece. Merdivenli bir eviniz varsa, ona göz kulak olduğunuzdan emin olun, hatta bir merdiven kapısı olsun, çünkü uzun omurgası ve kısa bacakları Merdivenlerden yukarı ve aşağı atlarken yaralanmaya eğilimli veya kanepelerin içinde veya dışında vb. Birçok Corgi ve Dachshund sahibi köpek rampaları kullanır, bu nedenle Corgi ebeveyni gibi kısaysa bunlardan birkaçına yatırım yapmak akıllıca olacaktır.

Tıpkı herhangi bir köpek gibi, bir yavru kadar iyi sosyalleştiği sürece diğer köpekler ve evcil hayvanlarla iyi anlaşır . Aynı zamanda küçük çocukları da sever, ancak sonuçta onun bir çoban köpeği olduğunu hesaba katmanız gerekir ve onları gütmeye çalışabilir. Bu davranış olabildiğince erken engellenmelidir ve birçok Corgi, Collie ve Borgi sahibi, doğru şekilde ele alındığında bunun bir sorun olmadığı yorumunu yapmaktadır.

Eğitim

Borgi'nin olması gerekiyor bir köpek yavrusu kadar iyi sosyalleşmiş köpek davranışlarını öğrenmesini ve kibar bir köpek haline gelmesini sağlamak için. Borgi'ler nadiren sahiplenici veya korumacı olsalar da, sürüden ayrılmaya çalışabilirler, bu nedenle bunun izlenmek ve cesareti kırılmak çoban köpeği olarak çalışmayacaklarsa.

Daha önce de belirtildiği gibi, Borgi çok uzun süre yalnız kalmaktan nefret edecek, bu yüzden onu evinize kabul ettiğiniz anda güvenli bir kasaya yatırım yapmak kendi diyebilir. Hatta bir tane almak yardımcı olabilir ayrılık kaygısı için özel olarak tasarlanmış . Her gün bakıma ihtiyacı olacağı için, bu rejimi ona çok erken yaşta tanıtmanız ve onu her seferinde ikram ve övgü ile keyifli bir deneyim haline getirmeniz de önemlidir. Bir koşum takımı ile antrenman yapmayı planlıyorsanız, özellikle corgi şekilli gövdeli yavrulara uygun .Sağlık

Borgi, nispeten sağlıklı bir köpektir. 12 ila 14 yıllık bir ömre sahiptir . Karışık bir köpek olarak, her iki ebeveynini de etkileyen sağlık endişeleri nedeniyle risk altındadır, bu nedenle aşağıdakilerin farkında olmalısınız:

Kalça Displazisi - Bu, kalça ekleminin anormal oluşumundan kaynaklanır, bu da eklemlerde artan ve ağrılı gıcırdatmaya neden olur, bu da sonunda hareketliliğin azalmasına ve ağrılı artrite yol açar.

İntervertebral Disk Hastalığı - daha basit bir şekilde IVDD olarak da bilinen bu hastalık, daha uzun omurgası ve daha kısa bacakları ile Corgi gibi şekillendirilmiş köpekleri etkiler. Bu, omurga disklerinden biri yırtıldığında meydana gelir ve şiddetli ağrıya ve bazen felce neden olabilir. Genel kemik kırılmaları ve kırılmaları dışında, herhangi bir yüksekten atlarken dikkatli olması gerekmesinin bir başka nedeni de budur.Progresif Retinal Atrofi - PRA olarak da bilinir, burası retinanın durumunun zamanla kötüleştiği ve tamamen körlüğe yol açabileceği yerdir.

Beslenme

Border Collie Corgi Beslenme

Borgi'yi beslediğinizden emin olun yüksek kaliteli bir kuru mama. Kuru mama, tüm köpekler için önemlidir, ancak özellikle periodontal hastalıklara daha yatkın oldukları için daha küçük çeneleri olanlar ve kuru mama, plağın parçalanmasına yardımcı olur bu oluşmaya başlar.

Enerjik olduğu için, gün boyu ayakta kalmasını sağlamak için enerji ve protein dolu beslenmeye ihtiyaç duyması muhtemeldir. Tipik olarak, aralarında herhangi bir yerde tüketecektir. Her gün 2 ve 2 ½ bardak kuru mama . Corgi ailesinin iştahını miras alırsa, günün büyük bir bölümünde onu yemek için yalvarırken bulacaksınız, bu yüzden tedavi alımını izlediğinizden ve ücretsiz yem olmasına izin vermeyin, aksi takdirde yakında domuz eti Borgi ellerinin üzerinde.

Bakım

Borgi muhtemelen Collie ceketini miras alacak ve bu nedenle yıl boyunca ve dökülme mevsimi boyunca haftada birkaç kez fırçalanması gerekecek. muhtemelen her gün fırçalamaya ihtiyacı olacak sadece ceketini idare edilebilir tutmak için. Kalın bir çift ceketi olduğu için kontrol ettiğinizden emin olun. deshedding araç kılavuzumuz , mükemmel aracı bulacağınız yer.Ona ihtiyacı olacak her hafta diş fırçalama periodontal hastalıkları uzak tutmak için köpek diş macunu ile ve büyük kulaklarını her hafta kontrol edip temizlediğinizden emin olun, çünkü bunlar çoğu zaman çok fazla kir tutacaktır! Tımar etmekten hoşlanmadığını fark ederseniz, bir veya iki ikramla her deneyimi keyifli hale getirin.

Yavru köpekler

Bir Borgi yavru köpeğinin maliyeti sizi ikisinin arasında herhangi bir yere geri götürecektir 500 $ ve 1.000 $ . Diğer birçok tasarımcı yavru kadar popüler olmasa da, Corgi karışımları giderek daha popüler hale geliyor ve Border Collie zekasına sahip Borgi bir istisna değil. Bu kılavuz fiyatından çok daha ucuz veya çok daha pahalı bir Borgi bulursanız, büyük olasılıkla bir köpek fabrikasının parçası oldukları için oradan uzaklaşmalısınız.

Aile Hayvanları Olarak

Borgi, Family Pet olarak

Borgi canlı enerjiyle dolu ve onu bir çiftlikte çalıştırabilecek bir aileye ya da ona her gün en az 60 dakika güçlü egzersizi garanti edebilecek çok aktif bir aileye yerleştirilmesi gerekiyor. Çok girişken biri ve ilk başta yabancılara biraz mesafeli olsa da, yakında partinin ruhu olacak. Çobanlık yapan iki ebeveynden gelen Borgi de en iyi çoban olacak, bu yüzden onu evdeki çoban davranışına karşı izlediğinizden emin olun ve diğer aile evcil hayvanlarını veya küçük çocukları sürmeye başlarsa bunu tomurcukta hızlıca kırın. .

Süper sosyal olmak, uzun süre yalnız kalmaktan da nefret ettiği anlamına gelir, bu yüzden onu çok uzun süre terk etmeyecek bir ailenin yanına yerleştirilmesi gerekir. Sosyalleşme, onun iyi huylu ve sürü halinde olmayan bir köpek haline gelmesini sağlamanın anahtarıdır.

Borgi’nin ceketini yönetilebilir durumda tutmak için çoğu gün fırçalanması gerekecek, bu yüzden bunun onunla birlikte yeni rutininize dahil edilmesi gerekiyor. Merdivenler ve kanepeler de dahil olmak üzere yüksekten atlamamasını sağlamak için gürültülü enerjisinin izlenmesi gerekir, aksi takdirde yaralanma ve IVDD riski alırsınız.

Borgi Yetiştiricisi Bulmak

Saygın bir Borgi yetiştiricisi ile çalışmak istiyorsanız, seyahat etmeye hazır olmanız gerekse de, yerel Borgi yetiştiricileri için çevrimiçi arayarak başlayın. Kendi araştırmanızı tamamlamanız önemlidir ve diğer müşterilerden gelen incelemeleri ara eğer bulabilirsen. Yetiştirici ve yavrularıyla şahsen tanışmanız da zorunludur ve onlar hakkında kötü bir his alırsanız içgüdülerinize güvenmek her zaman önemlidir.

Borgi için henüz bir cins standardı bulunmamakla birlikte, saygın bir yetiştirici yalnızca çok sağlıklı olan Border Collies ve Corgis'i ve kendi cins sağlık kontrollerinin tümünü geçenleri yetiştirecektir. sağlık sertifikalarını görmek isteyin çok.

Alman kurdu dökülmesi için en iyi fırça

Kurtarma ve Sığınaklar

Bir Borgi'yi kurtarmak istiyorsanız, o zaman birkaç tanesine gitmelisiniz. yerel kurtarma merkezleri . Nispeten yeni bir tasarımcı köpek olarak orada yüzlerce köpek olmayacak, ancak inatçı kontroller ve ziyaretler ile köpek ruh eşinizi yakında bulacaksınız! Ek olarak, kontrol ettiğinizden emin olun. Border Collie Kurtarma web sitesi veya Corgi Yardımı Karma ırkları da barındıran özel cins merkezleri için bilgilerin bulunabileceği web sitesi.

Son düşünceler

Borgi, ailesine dileyebilecekleri tüm sevgi ve şefkatin yanı sıra tüm oyunları ve eğlenceyi de sağlayan sansasyonel bir köpek arkadaşıdır. Sosyal biri, ama çok da ezici değil, çalışkan ama aynı zamanda insanlarıyla nasıl rahatlayacağını da biliyor. İnsan çantasıyla arkadaşlık gibi egzersiz ihtiyaçları tartışılamaz, ancak ona bunları sunabildiğiniz sürece o harika bir çiftlik arkadaşı ve aile arkadaşı olacaktır.

Yorumlar