Norveç Elkhound Bilgileri: Cins Gerçekleri, Özellikleri ve Daha Fazlası

Norveç Elkhound Bilgileri: Cins Gerçekleri, Özellikleri ve Daha Fazlası

Bir Norveç Elkhound'u, bir sonraki olası aile köpeğiniz olarak listenizin başına geçti mi? Onların sizin için doğru evcil hayvan olup olmadığına karar vermeniz için ihtiyacınız olan tüm bilgilere bir göz atalım. Eğlenceli, cesur ve sevgi dolu doğalarından zeka ve egzersiz gereksinimlerine kadar her şeyi ve daha fazlasını ele alıyoruz.

Norveç Elkhound'ları zeki ve bağımsızdır. Sevecen, eğlenceli ve aile dostudurlar. Birini evinize kabul etmeden önce tuhaflıklarını bilmelisiniz çünkü sevimli olmalarına rağmen her eve uygun değiller.Cins, “Moose” Köpek olarak bilinir. Elkhounds olarak adlandırılmalarına rağmen, hiç de tazı değiller. Bu cinsin bir sonraki aile arkadaşınız olup olmayacağını öğrenelim.

chihuahua karışımı
Norveç Elkhound'u
  • Ağırlık 48-55 pound
  • Yükseklik 19,5-20,5 inç
  • Ömür 12-15 yıl
  • Renkler Gri ve siyah, siyah ve gümüş, beyaz ve gümüş
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Irk Tarihi

Norveç Elkhound'u Norveç'te doğdu. Norveççedeki adları 'geyik' anlamına gelir, bu nedenle anavatanları olan Norveç'te bu şekilde anılırlar. Kesin köken detayları bilinmiyor, ancak kanıtlar, türün MÖ 5000'den beri var olabileceğini gösteriyor. O kabaca bin yıl öncesine kadar izlenebilir.Vikingler cinsi kullandı bekçi ve av . Sürüleri, sürüleri ve evleri korurlardı. Ayrıca ayı ve geyik gibi büyük hayvanları da avlarlardı. Avı öldürmek için değil, daha çok avcıyı uyarmak için kullanılıyorlardı. Önce avın izini sürerler ve ardından avcı hayvanı öldürmek için gelene kadar havlayarak avı yerinde tutarlardı. Norveç Elkhound'ları, bugün hala av köpekleri olarak orijinal kapasitelerinde kullanılmaktadır. Bununla birlikte, bu anlayışlı Elkhound, bir avcıdan çok bir ev arkadaşı haline geldi. Norveç kültürünün temel taşıdır.

Mizaç

Bu köpekler sevecen ve sevgi dolu . Ailelerine sadık ve sadık olacaklar. Doğaları gereği, aynı zamanda koruyucudurlar. Onlar doğal bekçi köpekleridir ve bir davetsiz misafir izinsiz girerse havlayacaklarından emin olurlar. Havlamak da doğalarının bir parçasıdır. Eğitim, havlamayı kontrol etmeye yardımcı olabilir, ancak yine de havlayacaklardır. Havlama, Elkhound'un bir sonraki arkadaşınız olup olmayacağına karar verirken dikkate alınması gereken bir niteliktir.

Olduklarından beri Çok akıllı, özgür ruhlu ve bağımsız düşünürler olabilirler. Bu onları eğlenceli ve heyecanlı yapabilir. Yine de, aile standartlarına ve kurallarına uyulmazsa, başıboş olabilirler. Eğitim ve sosyalleşme bu akıllı için faydalı olacaktır.Onu bir köpek anaokulu sınıfına kaydettirmek harika bir başlangıç ​​olacaktır. Erken sosyalleşme Farklı insanlara, görüntülere, seslere ve deneyimlere maruz kalma gibi, yavru köpeğin sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Boyut ve Görünüm

 Elkhound Köpek Dışında

Norveç Elkhound'u sağlamdır, orta boy köpek . Erkekler ortalama 20,5 inç boyunda ve 55 pound, dişiler ise yaklaşık 19,5 inç boyunda ve 48 pound. Koyu kahverengi gözleri ve dik duran kulakları vardır. Sırtlarında kıvrık bir kuyruğu olan yemyeşil gümüş grisi bir ceketleri var. Çeşitli renk kombinasyonlarında gelebilirler.

Ceket Ve Renkler

Elkhound genellikle siyah ve gümüş ile orta gri, sık sık denir gümüş grisi . Ayrıca siyah ve gri, siyah ve gümüş, beyaz ve gümüş, gümüş, gri ve siyah . Sırtlarında daha koyu gri olma eğilimindedirler ve kulaklarında ve kuyruğunda siyah uçları vardır. Göğüsleri ve yeleleri daha açık gridir.Yılın çoğu, Elkhounds fazla dökme . Ancak yılda iki-üç kez ceketlerini uçururlar. Bu zamanlarda çok fazla tüy dökerler. Kürklerini etrafta bulacaksınız, bu yüzden bu yavruyu seçerken dikkate alınması gereken bir şey. Özellikle tüylerini dökerken ölü kürkün çıkmasına yardımcı olmak için haftada bir veya daha fazla fırçalanmalıdırlar. Fırçalama ayrıca dökülmeyi daha kolay yönetilebilir hale getirecektir.

Egzersiz Gereksinimleri

 Tenis kortunda koşan köpek egzersizi

Bu köpekler her gün iki kez en az 30 dakikalık günlük egzersiz gerektirir. Koşmayı ve kovalamayı seven yüksek enerjili köpeklerdir ve eğer enerjileri yakılmazsa evde yıkıcı hale gelebilirler. Dikkatlerini çeken küçük hayvanların peşinden koşabileceklerinden, tasmasız olmalarına izin verirken dikkatli olun.

Elkhound'unuzu köpek sporlarında denemek istiyorsanız, flyball, serbest stil, iz sürme, koruma, gütme veya kızakla kaymayı düşünebilirsiniz. Bu sporlarda başarılı olurlar ve yüksek yoğunluklu egzersizin tadını çıkarırlar.

Yaşam koşulları

Elkhounds yaşayabilir hem ev hem apartman . Evin bir bahçesi varsa, çitle çevrilmelidir. Kovalamayı severler ve yanlarından geçen daha küçük hayvanlar tarafından kolayca dikkatleri dağılabilir. Dairelerde iyi yaşayabilirler ama havlarlar, yani bu dikkate alınması gereken bir şeydir. Her iki durumda da, yeterince egzersiz yaptıklarından ve gün boyunca çok fazla içeride kalmadıklarından emin olun.Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla yaşayabilirler. Avlanma içgüdülerini harekete geçirebilecekleri için daha küçük evcil hayvanlara karşı dikkatli olmak en iyisidir. Daha küçük hayvanlarla erken sosyalleşme, dürtülerini uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

Eğitim

 Bakıcısı Patricia Trotter ile Norveç Tazısı

Akıllı ve bağımsız, Bu yavrular, izin verirseniz kendi yollarına gitmeye çalışacaklar. . Kendilerini itaat etmesi gereken üyeler olarak değil, sizinle eşit olarak görürler. Bu, eğitimi zorlaştırabilir. Onları köpek yavrusu eğitim sınıflarına kaydettirmek süreci başlatacaktır. Komutları mükemmel bir şekilde anlayacaklar, ancak tekrarlama ve itaat etme gereğini sorgulayacaklar. Kararlı, tutarlı ve sabırlıysanız, emir komuta zincirine uyacaklardır.

küçük ırk köpek isimleri

Sağlık

 Norveç gri Elkhound köpeği yürüyüşte

Norveç Elkhoundları genel olarak sağlıklı ama belirli eğilimli olabilir sağlık koşulları. Elkhound'unuz bu hastalıkların hiçbirini geliştirmeyebilir. Yine de, özellikle bir sonraki arkadaşınızın cinsini düşünüyorsanız, sağlığını korumak için bunların farkında olmak önemlidir.

 • Fanconi Sendromu: Fanconi Sendromu, besinlerin ve suyun vücuda hatalı taşınmasından kaynaklanan ciddi, kalıtsal bir böbrek bozukluğudur. Vücut besinleri ememediği için yok edilir. Bu, kalsiyum, glikoz, sodyum, fosfat ve amino asitler gibi temel besinlerde dengesizliklere neden olabilir. Bu dengesizlik veya besin eksikliği, bir Elkhound'un sağlığına ciddi zararlar verebilir. Semptomlar bir ila yedi yaşları arasında başlayabilir. Genellikle aşırı idrara çıkma ve susama ile başlar. Hastalık ilerledikçe ve böbrekler iflas etmeye başladığında semptomlar kilo kaybı, kas erimesi, kas ağrısı, uyuşukluk, iştahsızlık ve kusmayı içerir. Tedavi edilmezse veya teşhis edilmezse hastalık ölümcüldür. Erken yakalanır ve tedavi edilirse, köpekler iyi yapabilir. Yönetim ilaç, diyet değişikliği ve sürekli tatlı su kaynağını içerir.
 • Hipotiroidizm: hipotiroidizm bir tiroid hastalığıdır. Vücudun normal çalışması için yeterli tiroid hormonu üretmediğinde ortaya çıkar. Semptomlar arasında kilo alımı, uyuşukluk, saç dökülmesi, davranış değişiklikleri vb. Teşhis konulduktan sonra, hipotiroidizm günlük hormon takviyesi ve diyetle yönetilebilir.
 • Progresif Retina Atrofisi (PRA): Progresif Retinal Atrofi (PRA), Retina'nın hem çubuk hem de koni tipi Fotoreseptör Hücrelerini dejenere ederek tam veya kısmi körlüğe yol açan genetik bir hastalıktır. Ne yazık ki, Norveç Elkhound'larının bu duruma sahip olma olasılığı diğer köpeklerden daha fazladır. Tedavisi yoktur, ancak köpekler görme kaybına iyi uyum sağlayabilir. Genetik bir test, yavru köpeğinizin yatkın olup olmadığını belirleyebilir. İÇİN .
 • Sebasöz Kistler: Yağ kistleri, bir köpeğin derisinin altında oluşan sivilce benzeri şişliklerdir. yağ kistleri sebum cilt gözeneklerini ve kıl köklerini tıkadığında oluşabilir. Sebum, kürkü parlak tutan yağlı bir maddedir. Tıkanmış yağ bezleri, köpeğin cildinde küçükten büyüğe sivilceler geliştirecektir. Arada sırada patlayarak kalın, beyaz peynirimsi bir sıvı çıkarırlar. Çoğu zaman, bu kistler zararsızdır , ancak enfeksiyona direnmek için tedavi edilmeleri gerekir. Tedavi, evde ilaç uygulamasını veya cerrahi olarak çıkarmayı içerebilir.

Beslenme

 Elkhound çimleri kontrol ediyor

Bir Elkhound için önerilen besleme miktarı 2 ila 2,5 bardak yüksek kaliteli kuru gıda bir gün. Beslenme miktarları, büyüklüğüne, yaşına, yapısına ve aktivite düzeyine bağlı olacaktır. Beslenme iki öğüne bölünmelidir. Sofra yiyecekleri ve ekstra öğünler konusunda dikkatli olun çünkü obez hale gelebilirler.bakım

 Norveç Elkhound köpeği nehirde yüzdükten sonra orman göletinin yanında yürüyor.

Elkhound'un sahip olduğu çift ​​kat: bir üst ve bir astar. Son kat kısa ve kalındır ve pürüzsüzdür. Astar yünlü ve dokunuşa yumuşaktır. Tüy dökme mevsimi boyunca astar dökülecektir, bu nedenle evin etrafında kürk olmasını bekleyin. Her gün beş dakika fırçalama, tüy dökülmesinin korunmasına yardımcı olacaktır. Son kat da tüy döküyor ama astar kadar değil.

Norveç Elkhound'u yapar çok fazla köpek kokusu yok . A bakım banyosu yılda iki ila üç kez yeterli olacaktır. Banyolar, ölü ve eski tüylerin dökülmesine yardımcı olur, böylece yeni, sağlıklı saçlar çıkabilir. Onu yıkarken, yüksek kaliteli köpek şampuanı kullanmak önemlidir.

Elkhound'unuzu fırçalayın dişler tartar birikimini ve içindeki bakterileri çıkarmak için haftada en az iki veya üç kez. Günlük fırçalama, diş eti hastalığını ve ağız kokusunu önlemek için daha da iyidir.rus kopegi

Tırnak ve kulak bakımı, Elkhound'unuzun sağlığı için hayati önem taşır. Ayda bir veya iki kez tırnakları kesin ve haftada bir kulakları kontrol edin. Koku veya kızarıklığa dikkat edin.

Elkhound'unuzu köpek yavrusuyken fırçalanmaya ve bakılmaya alıştırın. Patileriyle oynayın, böylece patilerini tutarken kendini rahat hisseder. Bazı köpekler patilerine dokunulması konusunda titizdir, bu nedenle patilerine dokunulmasına ne kadar erken alışırsanız o kadar iyidir. Ayrıca ağzının içine bakmaya ve fırçalamaya ve incelemeye alışmaya başlayın. Yemek yemeyi sevdikleri için onlara ikramlar vermek, bakım yapmayı olumlu bir aktivite ile ilişkilendirmelerine yardımcı olacaktır. Deneyimi eğlenceli ve ödüllendirici hale getirebilirsiniz.

Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri

Yetiştirici araştırmanıza başlamak için harika bir yer, Amerika Norveç Elkhound Derneği. Fiyat, soyağacı, soy, yetiştirici deneyimi, yetiştiriciye yakınlık ve teslimat şekli gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bir köpek yavrusu için ortalama maliyet genellikle 750 ila 950 dolar arasındadır.

dikkatli ol pazarlık veya indirimler . Başlangıçta daha düşük bir fiyat, gelecekte daha yüksek maliyetler anlamına gelebilir. Bazı yetiştiriciler, tıbbi durumları uygun şekilde tarayamayabilir veya onları yeterince sosyalleştiremeyebilir.Yeni yavru köpeğinize hazırlanırken, malzeme, mama, oyuncak ve tıbbi masrafları da hesaba katın. Ek olarak, evinizi ve bahçenizi köpek yavrusu geçirmez hale getirmeniz gerekebilir.

Kurtarma ve Barınaklar

 Otların arasında yatan Norveç köpeği

Bu kurtarma kuruluşları, evlat edinme yolculuğunuza başlamak için harika bir yer.

Aile Evcil Hayvanları Olarak

Norveç Elkhoundları aileleriyle birlikte olmaya bayılırlar. Son derece sevecen ve sonsuza kadar sadıktırlar. Elkhounds, aile üyeleriyle çok sıkı bağ kurma eğilimindedir. Bu köpekler oynamayı ve eğlenceli aktivitelerin tadını çıkarmayı sever. Ancak oyuncaklara pek düşkün olmayabilirler. Bağımsız düşünürler oldukları için, muhtemelen top getirmede topu geri getirmeyeceklerdir.

Elkhound'lar çocuklarla harika . Onlarla oynamaktan zevk alırlar ve aynı zamanda onları korurlar. Çocukların yanında olmaya alışmaları için erken yaşta sosyalleşmeleri gerekir. Sahipler ayrıca bu zeki yavrulara karşı sağlam olmalıdır. Aksi takdirde, özellikle çocuklarla birlikte alfa rolünü üstleneceklerdir. Eğitim, temel kuralların ve sınırların oluşturulmasına yardımcı olacaktır.

Norveç Elkhound'u diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir. ancak sahipleri daha küçük evcil hayvanlara dikkat etmelidir . Doğaları gereği kovalayıcıdırlar ve daha küçük evcil hayvanları kovalamak için cazip olabilirler. Aile hayvanları ile erken yaşta sosyalleşme bu ilişkilerin kurulmasında faydalı olacaktır.

Son düşünceler

Norveç Elkhound'u hayat dolu, zeki ve sevecen bir köpektir. Sadık ve özverili bir arkadaş olacak. Bu güzellik, sağlam ama sevecen sahipler gerektirecek. Günlük egzersiz ve zihinsel uyarılma ihtiyacına göre ayarlanmaları gerekir, ancak banyo ihtiyaçları minimum düzeydedir. Ailenize eklemeyi düşündüğünüz herhangi bir evcil hayvanda olduğu gibi, cins ve ihtiyaçları hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek en iyisidir. Ailenize bir köpek getirmek uzun vadeli bir sorumluluktur. Aileniz ve yavru köpeğiniz için doğru kararı verdiğinizden emin olmak isteyeceksiniz.

Yorumlar